JlocA qtot Jioih id. Hemelvaartsdag. BUITENLAND Wijziging in het BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 MEI 5 TWEEDE BLAD Met het oog op den Hemel vaartsdag zal het Advertentieblad van Woensdag niet uitkomen. De Heldersche Courant van Donderdag gal Woensdag verschijnen. Oostenrijksche kabinet Exit Starhemberg en Berger Waldenegg. Mussolini tegen verscherping van de sancties Zij beteekenen oorlog. De muiterij in de lijfwacht van Hitier. Het vaticaan onderhandelt met Hitier. Aftreden van de Poolsche regeer ing. De verscherping van den toestand in Palestina. De Italianen moderniseeren Addis Abeba. Het imperium. Guatemala verlaat den Volkenbond. De bezetting van Harrar. De negus te Jeruzalem. De negus naar Genève? Oostenrijk erkent annexatie van Abessinië. Een droogdok voor Pearl Harbour De Britsche vragen aan Duitschland. China en Japan. De nieuwe O.O. Vice-admiraal C. Fock heeft afscheid genomen als inspecteur- generaal voor de scheepvaart* Wanneer de in dienst gehouden dienstplichtigen met groot verlof gaan. Uiizending van de rede van mr. Wendelaar verboden. De minister van Waterstaat bezoekt Urk. Hoofdpijn, Kiespijn. ^tatcum°2 De eerste nieuwe haring. Soberheid first! De defensie van Indië. '936 DIRECTIE HELD. COURANT. Woensdagnacht heeft de reconstructie van de Oostenrijksche regeering haar beslag ge kregen. De nieuwe regeering is als volgt samengesteld Dr. Schuschnigg: bondskanselier, buiten- jandsche zaken en landsverdediging. Von Baar-Barenfels (heimatschutz), vice- kanselier, binnenlandsche zaken en veiligheid (politie). Hammerstein-Equord (christ.-soc.): justitie Dr. Pernter (christ.-soc.)onderwijs. Stockinger (christ.-soc.): handel en verkeer. Dr. Draxler (heimatschutz): financiën. Resch (christ.-soc.): sociale zaken. Foedermayr, de oud-minister, die ook tot de christen-socialistische partij behoorde, is Jjenoemd tot minister van landbouw. f Dr. KURT VON SCHUSCHNIGG. Een strijd achter de schermen. Deze regeeringswijziging, zoo meldt Reu ter, is tot stand gekomen na een strijd achter de schermen tusschen de katholieke semi- democraten onder leiding van Schuschnigg en de fascistische Heimwehr onder Starhem- berg's leiding. Schuschnigg behaalde ditmaal de overwinning wat van groot belang kan Mijken voor de toekomst van Oostenrijk. In een officieel communiqué werd mede gedeeld, dat vice-kanselier Starhemberg we gens een zakelijk verschil van meening met den bondskanselier uit de regeering is ge treden. De nieuwe regeering heeft zich de concentratie van alle vaderlandsche krachten tot taak gesteld. Dit eischt een volkomen eensgezinde leiding en derhalve neemt de bondskanselier de leiding van het vaderland sche front op zich. Op verzoek van den bondskanselier heeft prins Starhemberg aan de leden van de Heim wehr, wien verzocht is zitting te nemen in het nieuwe kabinet, opgedragen dit verzoek In te willigen. Bondskanselier Schuschnigg heeft van ochtend een telegram gezonden aan Mussolini, Waarin hij verklaart, dat de nieuwe regee- Ting de vriendschappelijke betrekkingen tot Italië wenscht te handhaven en vasthoudt aan bet protocol van Rome. Naar Havas opmerkt, is de hervorming in bet Oostenrijksche kabinet veel verder ge gaan, dan men oorspronfctfjjk veronderstelde dat het geval zou zijn. STARHEMBERG. De oorzaken van de crisis. De verscherping van de tegenstellingen in bet regeeringskamp sinds den Mei-optocht Van den vrijheidsbond van Zondag heeft de reconstructie van de regeering, die geruimen tfld te wachten was, bespoedigd. Hoe acuut de toestand was geworden, blijkt uit het feit, dat het kabinet om middernacht werd ge vormd, dat het nieuwe ministerie dadelijk goedgekeurd en beëedigd werd door den bonds president, zoodat men 's ochtends omstreeks uur reeds aan de buitenlandsche correspon denten de reconstructie van de regeering tele fonisch kon mèedeelen. In hoofdzaak vormt de reconstructie van de regeering een persoonlijke overwinning van den bondskanselier en van die politici, welke ehoord hebben tot de vroegere christen-socia- 'Sche partij of met haar denkbeelden Sym- Pathiseeren. Starhemberg heeft zich voor de eslissing gebogen en zal openlijk verzet na laten. Men moet thans rekening houden met ver dere verrassingen in de binnenlandsche poll ak, die in snel tempo zullen volgen. De reconstructie beteekent ook een succes voor bet leger, met name voor den generalen staf, 6aar het leger er zich aan ergerde, dat prins ®tarhemberg niet wilde besluiten tot de ^mobilisatie van de burgerwacht, welke het eischte. Schuschnigg wordt ook opperbevel hebber van het bondsleger. Voorloo- pig geen ontwapening van de Heim wehr. De secretaris-generaal van het Vaderland sche Front, kolonel Adam, is als zoodanig afgetreden. Hjj blijft echter bondscommissa- ris voor den Heimatdienst. Als secretaris generaal wordt hij opgevolgd door den nieu wen staatssecretaris in de bondskanselarjj, Eernatta. Minister Ludwig, chef van den persdienst, heeft Donderdag in een persconferentie ver klaard, dat, aangezien het bondsleger een in- tergreerend bestanddeel vormt van het Va derlandsche Front, bondskanselier Schusch- niggals leider van het Vaderlandsche Front ook het opperbevel van het bondsleger op zich neemt. Op een vraag of er sprake was van een ontwapening van de Heimwehr ant woordde Ludwig, dat men er op kon reke nen, dat deze instelling nog langen tijd in stand zou worden gehouden. Voorts kondig de de minister een wet aan op de hervor ming van het Vaderlandsche Front. Behalve aan Mussolini heeft bondskanse lier Schuschnigg ook een telegram gezonden aan den Hongaarschen minister-president Gömbös, waarin hij zegt, overtuigd te zijn, dat de samenwerking op de basis van de pro tocollen van Rome ook in de toekomst de be langen van alle daarbij betrokken landen in stijgende mate zal dienen. Schuschnigg neemt de leiding van het vaderlandsche front over. Gepaard met groote plechtigheden, die reeds in de late namiddaguren begonnen, heeft gisterenavond bondskanselier Schuschnigg de leiding van het Vaderlandsche Pront op zich genomen, waarmede hij tot den eenigen leider in Oostenrijk is geworden. De reacties in het buitenland. Geen ongerustheid in Italië. In officieele Italiaansche kringen verklaart men, dat de kabinetswijziging in Oostenrijk in Italië geen ongerustheid heeft gewekt. De opvatting in Duitschland Reuter meldt uit Berlijn: „Duitschland blijft algeheel neutraal", in dezen eenen zin kan men de officieele op vatting omtrent de gebeurtenissen in Oosten rijk samenvatten. De geheele kwestie zal geheel zonder eeni gen invloed blijven op de houding van Duitschland jegens Oostenrijk. Engelsche persstemmen. De Engelsche pers is algemeen van oordeel, dat de positie van de Oostenrijksche regee ring door de wijzigingen in het kabinet is versterkt. De Matin publiceert een interview met Mus solini. Niemand ter wereld, zoo verklaarde de duce, moet er aan twijfelen, dat het Italiaan sche volk thans niets anders dan den vrede wenscht. Het heeft dit noodig om het zoojuist voltooide werk te bestendigen. Het Italiaan sche volk wenscht den vrede en lk zal al mijn krachten in het werk stellen om hem te hand haven, maar wanneer men zou trachten ons de vruchten te ontrukken van een overwin ning, die wij ten koste van zooveel offers heb ben behaald, zal men ons gereed vinden om ons met al onze krachten hiertegen te ver weren. Mussolini kwam verder met kracht op tegen de critiek, die wordt uitgeoefend op de maatregelen, door de Italianen in Abesslnië genomen en protesteerde heftig tegen het handhaven der sanctiemaatregelen. Ik be klaag me thans niet over de sanctie-maatrege len, die het Italiaansche volk weliswaar gegal vaniseerd hebben, maar die ons niet hebben kunnen beletten een volledige overwinning te behalen en een Italiaansch keizerrijk te stich ten. Abesslnië is thans onherroepelijk Itali aansch grondgebied. Mussolini ging voort met den nadruk te leg gen op het menschlievende karakter van de Italiaansche actie. „Hoe is het mogelijk", zoo zeide hij, „dat het Fransche volk, dat toch zoo Intelligent Is, dit niet begrijpt. Binnenkort zul len in Frankrijk mannen aan het bewind komen, die zich altijd het handhaven van den vrede tot doei hebben gesteld. Ik twijfel er der halve niet aan, dat ze zullen beginnen met ons met rust te laten. Ik heb volkomen vertrouwen in hen". Toen de vertegenwoordiger van de Matin Mussolini herinnerde aan zijn woorden, die hij in September van het vorige jaar heeft uitge sproken, n.1. dat militaire sancties het gevaar met zich meebrengen, dat de heele kaart van Europa zal worden herzien, zeide Mussolini: „Hetgeen ik toen over de militaire sancties zeide, zeg ik thans met betrekking tot een mogelijke verscherping der oeconomische sanc ties. Dit is onherroepelijk mijn laatste woord. Herhaalt het tegenover de geheele wereld. Dit is het laatste woord van een volk, dat wen- schen heeft gekoesterd tot het vormen van een keizerrijk, hetgeen het, wanneer dit noodig zal blijken, met al zijn krachten zal verdedigen. Engelsche opvattingen. De arbeiderspartij voor uitbrei ding van de sancties. De arbeiderspartij heeft Donderdagavond een verklaring over haar politiek gepubliceerd, waarin wordt aangedrongen op handhaving en verscherping van de politiek van de sancties tegen Italië. De conservatieven voor opheffing? De buitenlandsche commissie van de conser vatieve partij heeft gisteravond te Londen ver gaderd. Volgens de Morning Post bleek, dat een groot deel van de conservatieven voor op heffing van de sancties tegen Italië is. Tegengesproken. Het D.N.B. meldt: Van bevoegde Duitsche zijde wordt het be richt van de Daily Herald, volgens hetwelk leden der S.S.-ltjfwacht zouden hebben gemuit en in een concentratiekamp zouden zijn opge sloten en volgens hetwelk de S.S.-leider Himmler in het geheim door de politie zou worden gevolgd, volkomen verzonnen genoemd. Amnestie gevraagd voor overtreders der deviezenwet. De correspondent van het Handelsblad meldt uit Berlijn: In politieke kringen verneemt men, dat zich sinds korten tijd te Berlijn een gevolmachtigde van het Vaticaan bevindt, die opdracht heeft met de Duitsche regeering te onderhandelen over een amnestie voor alle katholieke pries ters, kloosterlingen enz., die zich aan overtre ding van de Duitsche deviezenwet schuldig hebben gemaakt. Z. H. PAUS PIUS XI. Men meent, dat dit verzoek speciaal bij den rijksminister voor de propaganda niet in goede aarde is gevallen. Intusschen spreekt het van zelf, dat de Duit sche regeering in een dergelijk verzoek van de zijde van het Vaticaan niet zal treden zonder harerzijds tegenprestaties te verlangen, die dan o.a. zouden bestaan uit een geheele of gedeel telijke opzegging van het concordaat, althans van die bepalingen daarin, welke tot nu toe de volledige verplichte inlijving der jongere generatie in de organisatie der Hitier jeugd onmogelijk hebben gemaakt. Van clericale zijde kan tegen deze conces sies niet al te veel bezwaar gemaakt worden, aangezien practisch reeds 80 pet. vrijwillig tot de H. J. behoort en de nieuwe organisatie der z.g. Rijksjeugd ten deele ook over den vrijen tijd der nog confessioneel gebleven jeugdbon den beschikt. Het verdere beloop dezer bespre kingen moet worden afgewacht. Generaal Skladkowski heeft een nieuw kabinet gevormd, waarvan de vroegere premier deel blijft uit- maken. De regeering-Koscialkowski heeft den presi dent der Republiek haar ontslag aangeboden. De president heeft dat aanvaard en generaal Skladkowski belast met de vorming van een nieuw kabinet. Gisteravond nog is het Skladkowski gelukt een nieuwe regeering samen te stellen. De oorzaken der kabinetscris. Generaal Skladkowski is reeds eenige malen minister van binnenlandsche zaken geweest. Hij staat bekend als een man van krachUg op treden en snelle beslissingen. De oorzaken der kabinetscrisis ziet men eenerzijds in de ontwikkeling van den oecono- mischen toestand, die ten slotte geleid heeft tot een deviezencontrole en verschillende handels maatregelen. Anderzijds hebben de ernstige werkloozenonlusten, die onder meer te Krakau en Lemberg hebben plaats gehad, de kwestie van een energieke bestrijding der werkloosheid naar voren gebracht. Twee Arabieren te Jaffa bj) een botsing met de politie gedood. De spanning te Jeruzalem. Gisteren zijn te Jaffa nieuwe onlusten voor gekomen, toen twee Arabische processies, die uit een moskee kwamen, een dreigende houding tegen de Joden aannamen en in de Jodenwijk wilden doordringen. De politie moest, om dat te beletten, van de vuurwapenen gebruik maken, waarbij 2 Arabieren gedood en tien of twaalf gewond zijn, van welke ook nog eenigen ernstig. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Ita lianen ernstig werken aan de modernisatie van de Abessijnsche hoofdstad, om haar het middelpunt te maken voor hun nieuw- gesehapen Oost-Afrikaansche rijk. Bottai, de civiele gouverneur, werkt in de eerste plaats aan de reorganisatie van den ge zondheidsdienst, waarna het verkeer zal vol gen. Daarna zal men de rioleering ter hand nemen. De Italiaansche autoriteiten heb ben besloten de handelaars ,die wapenen heb ben verkocht aan de Abessijnen, en degenen, die uiting gaven aan anti-Italiaansche gevoe lens, uit te wijzen. Inzameling voor verdediging van het wereldrijk. Overal in Italië viert men, naar Stefani meldt, op plechtige wijze de propagandatoe- spraken voor geldinzameling ter verdediging des lands bij de stichting van het fascistische imperium. De fascistische organisaties en andere instellingen doen hun uiterste best de beteekenis van de historische gebeurtenis van de stichting van een Romeinsch imperium, dat na vijftien eeuwen is herleefd met Mus solini als zj)n nieuwen Caesar, onder de menigte te verspreiden en te laten begrijpen, Naar Reuter uit Genève meldt, heeft de Zuid-Amerikaansche staat Guatemala besloten den Volkenbond te verlaten. Ontzettende tooneelen. Majoor J. E. Barnes, speciaal correspon dent van Reuter, beschrijft de ontzettende tafereelen, waarvan hij getuige geweest is voor en tijdens de bezetting van Harrar door de Italianen, toen de stad overgeleverd was aan plunderende Abessijnsche soldaten zon der aanvoerders, die geen ander doel hadden dan het een en ander weg te sleepen, voordat de Italianen kwamen. De Engelsche consul heeft eenige Engelsch- Indische winkeliers nog juist op tijd voor hun leven ontzet. De ondervindingen waren zoo verschrikkelijk, dat verscheidene vrou wen, die in de stad gebleven waren, krank zinnig geworden zijn. Gelukkig waren de meeste blanken, die in de stad woonden, Grieksche en Armeensche kooplui en hotel houders, al weken geleden vertrokken, maar het hoofd van de Fransche katholieke missie had zich in het missiegebouw met zijn staf verschanst en weigerde zijn toevlucht te nemen in het Engelsch consulaat. Hij voelde zichzelf verantwoordelijk voor de veiligheid van bonderden katholieke inheemschen en Mohammedanen, aan wie hij onderdak had verleend. De tuestar.a begon troebel te worden In het begin van de vorige week, toen de Abessijn sche soldaten zonder aanvoerders van Dzjidzjiga begonnen terug te stroomen. Tes- sana, de waarnemende gouverneur van de stad, deed aanvankelijk alles om de orde te handhaven, naar besloot Donderdag j.1. naar Diredawa te vluchten. Dadelijk nadat hij vertrokken was, begon het brandstichten in de stad. Alles bij elkaar hebben de plunderaars een honderd menschen gedood. Barnes betrad de stad tegelijk met de eerste Erytreesche pa- troeljes en met den Italiaanschen consul, Gaurini. Zij vonden vele lijken en de stad was volkomen leeggehaald. Niets draagbaars van eenige waarde was achtergelaten, zelfs geen lucifersdoosje, en de Bank van Abesslnië was geplunderd. Alles wat de 1300 manschappen, die het oude Gebi, het centrum van de stad, binnentrokken, vonden, waren twee leeuwen in een kooi, met een blinden oppasser en een paar oude trommen. Gedurende het weekeinde maakten de Ita liaansche doebats in de heuvels jacht op de plunderaars en maakten geweldige hoeveel heden ammunitie, vijf kleine kanonnen en ver scheidene machinegeweren buit. Ook werden voorraden graan en andere artikelen, die moeilijk over een grooten afstand te vervoe ren waren, ontdekt en er werden vijfhonderd gevangenen meegebracht. Thans keeren de rustige bewoners in op tochten met witte vlaggen naar de stad terug. Hij betrekt een villa. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, zou de negus gisteren met zijn gezin het hotel „Ko ning David" verlaten en zijn intrek nemen in een villa, toebehoorend aan den bekenden advo caat Nassis Abcarioes bei, die onder Lord Kit- chener minister van justitie in den Soedan is geweest. Naar men gelooft heeft de negus de villa voor drie maanden gehuurd en zai de straat, waarin de villa gelegen is, den naam des keizers krijgen. Een mededeeling van den Abes- sjjnschen zaakgelastigde te Ankara. Reuter meldt uit Stamboel: Uit Ankara wordt gemeld, dat de Abessijn sche zaakgelastigde aldaar, een mededeeling van den negus heeft ontvangen, waarin deze hem ervan in kennis stelt, dat hij zich in be gin Juni naar Genève zal hegeven om de Abessijnsche zaak persoonlijk te bepleiten en jongen te Amsterdam hij het spelen in de Juni hij te wonen. Het persbureau Stefani meldde gisteren avond uit Weenen: De Oostenrijksche regeering heeft de an nexatie van Abessinië door Italië erkend. De Amerikaansehe marine laat onverwijld een droogdok bouwen te Pearl Harbour op Hawai. Dit is medegedeeld door den waar- nemenden minister van marine, admiraal Standley. Het droogdok zal ongeveer 10 mil- lioen dollar kosten. De lengte zal 1016 Eng. vt. zijn, de hoogte van bodem tot top 75 vt. DE ZOONS VAN MUSSOLINI BEVORDERD. Bruno en Vittorio Mussolini, de zoons van den Duce, die als tweede luitenants aan den veldtocht in Abessinië hebben deelgenomen, zijn bevorderd tot eersten luitenant wegens hun buitengewone verdiensten. Hitier antwoordt voorloopig niet. Terwijl aanvankelijk het gerucht de ronde deed, dat de Duitsche regeering pogen zou, zeer spoedig op de Britsche vragenlijst te ant woorden, verneemt Reuter thans uit Berlijn, dat Hitier besloten heeft, ieder formeel ant woord op het memorandum voorloopig uit te stellen wegens het al te beweeglijke karakter van den huidigen internationalen toestand. De sterkte der Japansche troepen in Noord- China zal worden gebracht van 2000 op 10.000. De Japansche militaire attaché te Peking heeft echter verklaard, dat de versterking van de Japansche troepen in Noord-China nog geen divisie zal bedragen en dat die troepen uitsluitend tot taak zullen hebben de Japan sche eigendommen te beschermen tegen elke anti-Japansche actie en speciaal tegen de communistische bedreiging. Losse Slagroom voor de koffie (in gratis schaaltje) per ons f O 25 COR KRIGEE V. Galenstraat 71 Benoeming begin Juni te wachten. Minister Coljjn heeft Donderdagmiddag ln de Eerste Kamer medegedeeld te hopen, dat de benoeming van den nieuwen gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië begin Juni zal kunnen geschieden. In het gebouw van de scheepvaartinspectie te 's Gravenhage is Donderdagnamiddag een drukbezochte afscheidsreceptie gehouden in verband met het aftreden van gep. vice- admiraal C. Fock, als inspecteur-generaal voor de scheepvaart. Aanwezig waren o.m. de minister van waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, vice-admiraal J. de Graaff, chef van den marinestaf, vice-admiraal N. J. van Laer, inspecteur-generaal van het loodswezen, schout-brj-nacht Vos, chef van de afdeeling materieel van het departement van defensie, afd. Zeemacht. Minister van Lith de Jeude heeft in een toespraak de verdiensten van admiraal Fock als inspecteur-generaal voor de scheepvaart geschetst en daarbij in het bijzonder herin nerd aan de totstandkoming van de inter nationale conventie voor de beveiliging van menschenlevens op zee en aan het verdrag inzake de uitwatering, beide te Londen tot stand gekomen, waarbij de heer Fock als voorzitter van de Nederlandjche delegatie zeer belangrijk werk heeft verricht. Bij Kon. besluit van 13 Mei is het volgende bepaald: Voor de dienstplichtigen, die inge volge Kon. besluit van 11 Maart, na het einde van de eerste oefening in werkeljjken dienst zijn gebleven, eindigt deze verlengde werke lijke dienst: a. voor zooveel zjj behooren tot de 4de divisie, met ingang van 16 Mei, b. voor zooveel zij behooren tot een van de divisies, tot het regiment wielrijders of tot het wapen der artillerie, met ingang van 16 Juni 1936. De minister van defensie heeft in een brief aan de militaire autoriteiten verzocht, zorg te dragen dat aan de hierbij betrokken dienst plichtigen groot verlof wordt verleend met in gang van resp. 16 Mei en 16 Juni. Dit geldt uit den aard der zaak evenzeer voor degenen, die reeds met onbepaald klein verlof z£jn vertrokken, als voor hen, die nog bij den troep aanwezig zjjn. De radio-omroep-contrólecommissie heeft bezwaar gemaakt tegen de uitzending van de rede, welke de partij-voorzitter van de liberale staatspartij De Vrijheidsbond, mr. W. C. Wen delaar, voornemens was heden op de jaarlijk- sche algemeene vergadering van dien bond te Utrecht te houden. De minister van binnenlandsche zake heeft geen termen aanwezig geacht gebruik te ma ken van zjjn bevoegdheid om de beslissing van de radio-omroep-contróle-commissie, ais zijnde in strijd met de wet of het algemeen belang, te vernietigen. Belangrijk resultaat voor de visschers. De minister van waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft Woensdag een be zoek gebracht aan Urk en vervolgens aan Overijssel, teneinde besprekingen te voeren over verschillende vraagstukken die verband houden met de indijking van den Noord-Oost polder. Voordat de minister in de vroegte op Urk arriveerde is het jacht van den Rijkswater staat, de Noord-Holland, met den minister aan boord, nog bijna in aanvaring geweest met de boot van Urk, daar er 's morgens een dichte mist over het water hing. Handig manoeuvreeren der beide kapiteins wist even wel een botsing te voorkomen. De minister is op Urk hartelijk ontvangen. Vergezeld van den directeur van den rijks dienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteun- wet, ir. G. F. H. Houben, en mr. J. Draayer, directeur van den Rijkswaterstaatsdienst, be gaf de minister zich naar het stadhuis. De burgemeester van Urk, heeft het gezelschap verwelkomd. Ten gemeentehuize heeft de minister eenige deputaties ontvangen en daarmede besprekin gen gevoerd. De vertegenwoordigers van de Vereeniging van IJsselmeervisschers met mechanische kracht hebben hun bezwaren uit eengezet ten aanzien van het verbod van de visschertj-inspectie, volgens hetwelk deze vis schers thans niet meer op het IJsselmeer mo gen visschen. Zooals men weet heeft juist dezer dagen de heer Van der Zaal over deze materie vragen aan den minister van land bouw en visscherjj gesteld. Deze bespreking zal zoo meent men met vrij groote stellig heid te mogen aannemen tot gevolg heb ben dat de circa 130 visschers die door deze regeling gedupeerd zijn reeds de volgende week weer hun bedrijf zullen kunnen uit oefenen, een voor Urk wel zeer verheugend resultaat van het ministerieele bezoek. Ook een deputatie uit den middenstand is daarop door den minister in gehoor ontvan gen, waarbij 6e belangen van andere Urker bevolkingsgroepen zrjn besproken. Vele werk- looze Urkers hopen op een tewerkstelling bij de inpolderingswerkzaamheden van den N.O.- polder, waarbij zij evenwel worden veront rust door geruchten als zouden alleen vis schers die thans onder de steunregeling vallen worden tewerkgesteld. Op Urk ls ln samen werking met plaatsen op de Overijssclsche kust hiertoe zelfs reeds een belangenvereeni- ging in het leven geroepen. 16 Mei. Aan de tafel naast hem zat een zeer oogeljjke jongedame en at een hal ven kip met appelmoes. Ik begreep dus niet, waarom hij aan een tafeltje vlak bij de deur had plaats genomen. Hij monsterde met een onderzoekenden blik de zaal en nam vervol gens de spijskaart te hand. Hij koos het menu van 1.25. De soep kwam en de heer begon te lepelen. Hij lepelde heel rustig. De Wiener Schnitzel kwam, met aardappelen en doperwtjes, en hij maakte geen haast. Bij de taart begon htj de krant te lezen. Ik zag, hoe hij het voor hoofd fronste, toen hij het ongenietbare hoofdartikel las. Ik zag hoe zijn gezicht zich ontspande en zijn mondhoeken krulden, toen hij de pointe van het Kort Verhaal naderde, dat ik tevoren ook gelezen had. Zonder veel belangstelling las hij ten slotte de plaatselijke berichtten door. Hij zag er uit, of hij na de koffie, die hij behageltjk leegslurpte, de krant weg zou leggen, den kellner zou roepen, en heengaan. Maar er verging een kwartier en de heer las nog steeds. Dat wil zeggen, hij las eigenlijk al lan niet meer. Zijn oogen dansten sedert eenige mi nuten afwezig over de letterreeksen. Zijn vingers tikten onrustig op de tafel. Door het licht, dat intusschen was aangestoken, leek het of hij koorts had. Zijn voorhoofd was klam. Zijn oogen hadden een vreemden glans, zooals de bogen van menschen die aan wan hoop ten prooi zijn. Ik nam hem nauwlettend op, en voelde de spanning in mij groeien, Telkens als ik dacht dat hij niet op me lette, wierp ik een haastigen blik op hem. Ik zag duidelijk hoe zijn onrust van minuut tot mi nuut toenam. Hoe hij telkens verschrikt mijn blik ontweek. Langzamerhand ging mij 'n licht op... De man was uit honger hier binnengeloo» pen, en had geen geld om zijn diner te beta len. Hij tastte in zijn vestzak. Typeerend ge baar van iemand die „rut" is! Weer wierp hij een schichtigen blik op mi). Ik kreeg met hem te doen. DdArom had hij zoo langzaam, vol genot zjjn maaltijd verorberdAls hij dan al een groot risico liep, wilde hij althans zooveel mogelijk pleizier er van hebben. DéArom was hij vlak bij de deur gaan zitten. Zoo meteen zou hij, als de kellner ver weg was, eclipsee ren... Ik wachtte, steeds meer in spanning, op de dingen die komen zouden. Nu liet hij zich door den kellner pen en inkt brengen. Hij schreef lang en peinzend. Ongetwijfeld een afscheidsbrief. Nu en dan wierp hij onder het schrijven een verstolen blik op mij. Wilde hij weten, of ik hem doorzag? Ik had zelden op een ge zicht zooveel vertwijfeling gezien. Toen hij klaar was, scheen hij tot rust ge komen. Hij deed den brief in een envelop, riep: „Aannemen!"... en rekende af. Hjj nam zijn hoed van den haak, groette mij op eigen aardig verlegen manier, en verliet met be- wusten, veerkiachtigen tred het restaurant. Terwijl lk, niet-begrjjpend, hem zat na te staren, bracht de kellner mij zijn brief. Toen ik dezen openmaakte, fladderde er tot mijn groote verbazing een ouderwetsche zilverbon van 2 gulden 50 uit. In den brief stond het volgende: „Geachte Heer, Van de eerste minuut af zag ik aan uw wanhopig gezicht, dat u geen geld hebt om uw eten te betalen. Ik veroorloof mij, u 2.50 aan te bieden. Ik hoop dat het geroeg is. Een psycholoog." pijnen te verdrijven ls een Mtjnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw drogist, De reederjj Parlevliet te Katwijk aan Zes heeft radiotelegrafisch bericht ontvangen, dat de eerste haringlogger met ongeveer 80 kant jes haring onderweg is naar huis. Deze hoe veelheid vertegenwoordigt de vangst van zes schepen van samenwerkende reederijen. Het bericht spreekt van een zeer mooie kwaliteit, Verwacht wordt, dat deze haring heden zal worden verkocht Maandag te Scheveningen aan den afslag. Enkele der op Maandag j.1. naar de haring- visscherjj van Scheveningen uit vertrokken motorloggers hebben thans een eigen zonder aan boord, zoodat deze schepen niet alleen de visscherijberichten kunnen opnemen, maar deze tevens kunnen uitzenden. De schippers van die schepen, die een zen der aan boord hebben, staan lederen morgen in verbinding met de betreffende reederjj en geven hun vangsten op evenals die van an dere schepen, die zich in de buurt bevinden. Donderdag zijn te Scheveningen de eerste visscherijberichten binnengekomen. De Sch. 63, schipper J. Westerduin, van de reeder(J Frank Vrolijk, had 10 kantjes gevangen, en had in totaal 20 kantjes haring aan boord. De reederrj Unie ontving gistermorgen be richt van de Sch. 261, schipper P. den Heyer, die in twee nachten 34 kantjes haring had gevangen. De kwaliteit was goed. Gisteren is hij de reederj) voorheen Frank Vroljjk te Scheveningen bericht ontvangen, dat de Sch. 179 Cornelis Vrolijk morgen naar huis komt met de vangst van vier andere schepen van deze reederjj. De Sch. 179 was de hoogste vanger, Maandag is er dus te Scheveningen afslag van nieuwe haring. Ged. Staten van Noord-Holland hebben een besluit afgekondigd, waarbij het aan nood lijdende gemeenten van de provincie verbo den wordt consumpties te verstrekken ln raadsvergaderingen, waarvoor aan de leden presentiegeld wordt uitbetaald. A In de Eerste Kamervergadering van Don derdag heeft minister Co lijn medegedeeld, dal de ministerraad a.8. Dinsdag over zjjn defeih sievoorstellen voor Indië zal beslissen,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5