HERMAN NIJPELS' De onrust in Palestina. Van Ewijcksluis Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel BUITENLAND MAATKLEOIHq HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 MEI 1936 Afsluitdijk muggenvrij. BINNENLAND De Koningin en de Prinses uit de Hoofdstad vertrokken. Gehakt in blik. Tweede Kamer De Zweedsche ambulance is nog zoek. Weer een opmarsch van Abessijnen? Het Belgische kabinet in wording. Rexisten willen „Kabinet van vaklieden". Beek te Belgrado. Naar een zelfstandig Mongolië. Luchtvaart Verkeersovertreding in de lucht. De postvluchten van en naar Indië op te 1 TOENADERING TUSSCHEN DE BEKOEPSVISSCHERIJ EN DE SPORT Nu op het Amsteimeer de hengelvisschery zij het onder beperkende bepalingen, weer is toegestaan, is van de zijde der sport zoowel als van die der beroepsvisschery de gedachte ontstaan, dat. waar nu toch beide groepen van belanghebbenden hier naast elkaar zul len moeten voortwerken, dit mogelijk het best zal kunnen plaatsvinden, door elkander waar zulks mogelijk is, te ontzien en door daarover wederzijds aan elkander goede voor lichting te verstrekken. Als uitvloeisel van deze gedachte heeft Vrijdagavond te Haukus op Wieringen bijeenkomst plaats gehad, waar behalve een aantal visschers-rechthebbenden op de vis- scherij op het Amsteimeer tevens enkele bootjesverhuurders aanwezig waren, met bedoeling tot een zoo goed mogelijke samen werking te komen vöór op 1 Juni a.s. de hen gelvisschery weer wordt geopend en dus ook de beide belanghebbende groepen elkander het Amsteimeer zullen treffen. Van de vereeniging „Visschersbelangen Van Ewijcksluis waren hierbij een viertal be stuursleden aanwezig, terwijl de vereeniging „D.E.T.V.", te Wieringen door haar secre taris, de heer Jb. Lont, was vertegenwoor digd. Als voorzitter trad op de heer K. Keuris, voorzitter van de Vereeniging „Visschers belangen" te Van Ewijcksluis. In zijn openingswoord liet deze uitkomen dat de beroepsvisschers samen met de boot jesverhuurders een vergadering gingen beleg gen. Deze beide groepen toch hebben wel eens vrij fel tegenover elkander gestaan. Toch ls zulks bij eenig doordenken niet zoo heel vreemd. Beide groepen toch hebben er be lang bij, dat tijdens het al spoedig aanvan gende hengelseizoen de verhouding tusschen beroep en sport een zoo vredig mogelijk ver loop heeft. Voor de' beroepsvisschers is het van belang, dat er zoo min mogelijk schade aan hun vischtuigen wordt toegebracht, ter wijl de bootjesverhuurders van daardoor ont stane moeilijkheden ook slechts strubbelingen in hun bedrijf kunnen verwachten. Een zoo vredig mogelijk verloop is dus gewenscht. Daartoe kan veel worden bijgedragen door goede voorlichting aan de bootjes verhuur ders, opdat deze weten, hoe de beroepsvis- schery wordt uitgeoefend en op welke wijze schade aan het te water staande vischwant kan worden voorkomen. Van hun kant kun nen deze de sportvisschers hierover dan weer inlichten. De heer Waiboer, bootjesverhuurder, deelt mede, dat de bootjesverhuurders hun booten met de eerste letter van hun familie- of firmanaam en verder van een doorloopend nummer zullen hebben te voorzien, opdat bij overtreding geconstateerd kan worden in welke boot deze overtreding heeft plaats gehad. Verder mogen de booten niet eerder dan een uur vóór zonsopgang worden afge geven, terwijl zij uiterlijk één uur na zons ondergang weer ingeleverd moeten zijn. De heer Waiboer spreekt hierbij de hoop uit, dat, mocht door beroepsvisschers een overtre ding, gepleegd door sportvisschers, worden ontdekt, dan onmiddellijk den betreffenden bootjesverhuurder zal worden gewaarschuwd, opdat deze er den huurder van het bootje op kan wijzen, dat door hem een overtreding is gepleegd en bij herhaling, aan hen geen boot meer zal worden verhuurd. De andere bootjesverhuurders dienen dan aan dezen overtreder evenmin een bootje af te geven. Van de zijde der beroepsvisschers worden daarna verschillende wenken inzake het bij de bootjesverhuurders in gebruik zijnde anker materiaal en het te bezigen touwwerk ver strekt, opdat door bedoeld ankermateriaal zoo weinig mogelijk schade aan het uit staande vischwant zal worden toegebracht, terwijl tevens wordt aangeraden, er de aan dacht van de sportvisschers op te vestigen, dat deze, indien zij in de nabijheid van der gelijk vischwant ankeren, zij dit zooveel mo gelijk aan de benedenwindszijde doen, daar bij eventueel slippen van het ankermateriaal, dan voorkomen wordt, dat het vischwant wordt geraakt. Nog meerdere van dergelijke goede wen ken en raadgevingen worden verstrekt, tot dat ten slotte de Voorzitter, onder het uit spreken van de hoop, dat deze bijeenkomst vruchtendragend moge zijn geweest en de schade zal blijken slechts gering te zijn en onder de bereidverklaring om bij eventueel voorkomende gelegenheid nogmaals op dezelf de wijze samen te komen, de vergadering sluit. SCHOOLFEESTVERGADERING, De Schoolfeestvereeniging „Anna Paulow- ma" vergaderde Woensdagavond in Veerburg. De voorz. de heer Van Balen Blanken, heette in z'n openingswoord in het bijzonder welkom de nieuw benoemde hoofden der scholen, de heeren Mol en Schlaman en de waarn. hoof den, de heeren Hamelink en Zaadnoordijk en richtte woorden van dank aan het adres van de vertrokken hoofden, de heeren 't Hart, Zwarthoed en De Vries, voor hetgeen zij in het belang van de vereeniging deden, daarbij wijzend op den langen staat van dienst van den laatste. Nadat de voorz. een paar vragen had beant woord, werd besloten, indien de financiën dat toelaten, het feest als vorige jaren te vieren. De heer Mol zal de reis naar Amsterdam, de heer Van Dijk die naar Huisduinen lelden. De datum van het feest werd op 24 Juni gesteld. De heeren Van Balen Blanken en C. Key- zer, resp. voorz. en penn. der vereeniging, wenschten beiden, omdat zij geen school gaande kinderen meer hadden, van hun be stuurstaak ontheven te worden. De vergade ring koos de heer G. Geerligs tot voorzitter en nadat het bestuurslid, de heer Pirns, tot penningmeester was benoemd, werd het be stuur aangevuld door de verkiezing van den heer Van Lierop. De voorz. sprak daarop woorden van dank tot den heer Keijzer, die altijd op zoo keurige wijze het beheer voerde. Ook mevr. Keijzer, die haar man steeds bij het werk voor de vereeniging hielp, bracht spr, dank. Tot geleiders werden gekozen de heeren S. Wilms, P. Kooiman, C. v. d. Linden, H. Da- vids, K. Kaan, G. Preyde, J. Smit, Koning, Steenvoorden en mevr. Swarts-Spreeuw. De nieuwe voorz., de heer Geerligs, en de heeren Brugman en Van der Linden dankten bil de rondvraag den heer en mevr. Van Ba- I len Blanken voor al wat zij voor de vereeni ging deden. Mede namens zijn vrouw dankte de heer Van Balen Blanken voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Met aangename herinneringen aan de vereeniging nam hij afscheid en sprak den wensch uit, dat het schoolfeest nog vele jaren in eensgezindheid zal worden gevierd. POLITIE. Gevonden een kosteloos rijwielplaatje aan een riempje, een Engelsche moersleutel, een huissleutel en een gouden horlogeketting. Verloren, een zwarte portemonnaie, houdend eenig geld. Inlichtingen: gemeente bode. in Tegelijk met ijshelllgen den af tocht geblazen? In het belang van het toeristisch verkeer over den afsluitdijk en mede als bijzonderheid kunnen wij mededeelen, dat de beide laatste dagen, ondanks de zomersche temperatuur, van de muggen op den afsluitdijk en omgeving niet veel meer kan worden bespeurd. Zelfs Maan dag, toen de zon den geheelen dag hier heeft geschenen, verschenen de muggen niet op het appèl. Wel zijn zij niet geheel en al verdwe nen, doch van bepaalden hinder, laat staan plaag, kan momenteel niet meer worden ge sproken. Ofschoon men van de befaamde mug gen alles kan verwachten, heeft hier toch de meening postgevat, dat de eerste invasie aan het verloopen is, zoodat wij in dat geval de beide komende maanden muggenvrij zullen kunnen tegemoetzien. Ook bij een inspectie in het grasgewas bleek ons, dat zich aldaar nog wel muggen ophouden, doch bij lange na niet in die hoeveelheden als b.v. op Hemelvaarts dag met het koude weer het geval was. Moge Chyronomus, tegelijk met de ijsheiligen, voor goed den aftocht hebben geblazen! PROPAGANDA-VERGADERING A.N.W.B. EN SCHOOLWEDSTRIJDEN. Wegens plaatsgebrek moesten de verslagen van bovengenoemde propaganda-avond en wedstrijden, tot het nr. van Zaterdag blijven staan. DROEVIG ONGELUK. Dinsdagmorgen is het vier-jarig dochtertje van den heer Jb. Koopman aan de Nes te Schagen, te water geraakt en verdronken. Toen men het kind geruimen tijd miste, vond men het in een sloot nabij de woning. Hoewel Dr. v. d. Sluis direct gewaarschuwd werd en door dezen getracht Is met een zuurstofapparaat de levensgeesten op te wekken, mocht dit niet meer gelukken. OPBRENGST BLOEMPJESDAG. De bloempjesdag alhier gehouden voor de stichting voor toevallijders van alle gezindten „Meer en Bosch", te Heemstede, heeft opge bracht 54.23j£. ERNSTIGE BINNENBRAND. Bijna was in den nacht van Maandag op Dinsdag de nieuwe hofstede, die in de plaats is gekomen van de voor zes jaar afgebrande hoeve „Emmanel" aan den weg Burg-Oude- schild, weer een prooi der vlammen geworden. De echtgenoote van den bewoner, den heer Zutphen, gevoelde zich in den nacht onwel en begaf zich van boven met een brandend loop lampje naar beneden; in de woonkamer ver loor zy echter het bewustzijn, waardoor het brandend lampje ls gevallen en brand veroor zaakte. De zoon van mej. Z. werd wakker door vallen van schilderijen, hy wekte zijn vader en samen vonden ze de nog steeds bewuste- looze vrouw ln het brandend vertrek. Gelukkig was zij spoedig bi) kennis. Met groote moeite heeft men met behulp van buren den brand toen kunnen blusschen, zonder dat de brandweer er bij te pas moest komen. Het vuur had intusschen echter reeds groote schade aangericht, die door verzekering wordt gedekt. De Koog. OPENING FILIAAL DROS' MAGAZIJN EN SLAGERIJ VAN DEN HEER VISSER. Op den hoek van den Kaapweg naast het „Witte Huis" te De Koog is een keurig nieuw gebouw verrezen, naar een project van den heer D. Saai te Alkmaar. In dat gebouw zijn twee nieuwe zaken gevestigd, n.1. een filiaal van Dros' Magazijn te Den Burg, en een van de slagerij van de heeren C. Visser en Zonen te Den Burg. Het filiaal van Dros' Magazijn wordt a.s. Zaterdag geopend. Druk wordt er aan ge werkt om alles in gereedheid te brengen. De étalageramen aan den hoofdweg zijn ruim 7 m breed, die aan den Kaapweg ongeveer 13 m. Aan de uitvoering zijn kosten noch moeite ge spaard, het geheel ziet er in één woord keurig uit. De étalage is zoo ingericht, dat men er, evenals men dit in groote steden vaak aan treft, om een gedeelte heen kan wandelen. De winkel beslaat een groote oppervlakte, achter in treft men een klein kantoortje aan. De nieuwe slagerij van de heeren Visser en Zonen bevindt zich naast het „Witte Huis". Deze zaak wordt reeds heden (Donderdag) ge opend. De ruime slagerij, waarin alle machines electrisch worden gedreven (ook de koelinrich- tlng) is geheel modern ingericht. Achter den winkel vindt men een ruim woonhuis, terwijl ook boven een geheel vrije woning is gebouwd, die in het zomerseizoen wel zal worden ver huurd. Beide gebouwen zijn door den heer De Wilt van electrische installatie voorzien. Voor de étalages heeft men een Kandemverlichtlng aangebracht. De aannemers van het gebouw waren de heeren I. Voigt, V. 't Hoog, J. Dek ker en S. v. d. Vis. DE HEER KELDERHUIS OVERLEDEN. Te Apeldoorn is in den leeftijd van 67 jaar overleden de heer J. Kelderhuis, die byna 30 jaren als opzichter by de duinen en den Rijks waterstaat op Texel werkzaam is geweest en hierbij de achting van alle Texelaars ver worden heeft. Slechts zeer kort heeft de heer Kelderhuls van zijn pensioen mogen genieten, maar eenige Jaren rust waren hem vergund. EEN SPECIAAL TEXEL-NUMMER. Steeds meer en meer begint het eiland Texel de aandacht te trekken in de groote steden. Dinsdag is „De Standaard" nu uitgekomen met een speciaal Texel-nummer, waarin artikelen voorkomen van Mr. Kamp, burgemeester van Texel, den heer W. H. Lap en den heer J. Drijver, terwijl tusschen den tekst verschillen de foto's van Texel zijn opgenomen van den fotograaf, den heer Nauta. Verschillende foto's van Texelsche hótels en pensions komen tevens in dit nummer voor bij de tusschen den tekst opgenomen advertentiën. Oosterend. NIEUWBOUW. Voor den heer K. Timmer Sz. te St. Pancras is onderhands aanbesteed het bouwen van twee woonhuizen aan de Weststraat te Oosterend. Laagste inschrijvers waren de heeren J. Trap metselwerk), Gebrs. Timmer (timmerwerk) en C. Timmer (schilderwerk). Het officieele bezoek van de Koningin en de Prinses aan de hoofdstad behoort tot het verleden .Met den trein van 17 u. 12 zijn zij gisteren naar het Gooi vertrokken; te Bus- sum hebben zij den trein verlaten en zij heb ben de reis naar het Loo per auto voort gezet Op den Dam was het ditmaal wel bijzonder druk. Duizenden waren samengekomen om de hooge bezoeksters hartelijk uitgeleide te doen op hun korte rit naar het Centraal-Station. Luide klonken de toejuichingen over het oude plein, toen de Koningin en de Prinses het paleis verlieten. Statig daalde de Koninklijke standaard langs de vlaggestok hoog op den koepel van het paleis, ten teeken, dat H. M. en H.K.H. waren vertrokken. Voorafgegaan door het militaire escorte, bestaande uit een detachement politietroepen, reed de stoet naar het station. Langs beide kanten van het Damrak stond het publiek rijen dik. Na eenige oogenblikken in de koninklijke wachtkamer te hebben vertoefd, betraden de Koningin en de Prinses het perron, en ook daar werden zaj door veel publiek, dat zich achter de afsluiting bevond, begroet. Vrien delijk groetend schreden de Koningin en haar dochter naar het koninklijke salonrijtuig,, dat voor in den trein was gehaakt. De burgemeester, dr. W. de Vlugt. geleid de de vertrekkenden naar hun rijtuig. Voor het geopende portierraam onderhield Hare Majesteit zich met den burgemeester, tot het sein van vertrek werd gegeven. Terwijl de Koningin en de Prinses vrien delijk groetten, stoomde de trein langzaam het station uit Van de Gelderland daverden de saluurschoten. De oude voorraad uitgeput. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeente besturen medegedeeld, dat hij van den minis ter van landbouw en visscherij bericht heeft ontvangen, dat thans ook de voorraad gehakt in blik is uitgeput. Deze week zullen de laatste blikken verzonden worden. Nieuwe bsetellingen kunnen dus niet meer worden aangenomen en ook kan er niet op gerekend worden, dat de reeds bestelde hoeveelheden ontvangen zullen worden. Het bovenstaande heeft betrekking op den ouden voorraad gehakt in blik. Naar lyen zich herinnert, zal er vanwege het departe ment van sociale zaken op beperkte schaal bij wijze van proef distributie van gehakt in blik, aan personen, die daarvoor in aanmier- merking komen, ter hand worden genomen. Aan een fabriek te IJmuiden ls hiervoor een eerste bestelling gedaan. Dit is dus een an dere zaak, dan waarop de circulaire van den minister van binnenlandsche zaken betrek king heeft HET VISSCHERIJ BEDRIJF TE IJMUIDEN. De reedersvereenlging heeft de door de arbeiders verworpen voor stellen van den rijksbemiddelaar aangenomen. De reedersvereeniging te IJmuiden heeft in haar Dinsdagmiddag gehouden vergadering het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemid delaar, met vrywel algemeene stemmen aan vaard. Het voorstel hield in, dat inplaats van 13 pet., zooals in de nieuwe loonsvoorwaarden van de Nederlandsche vereeniging stond, Van 14 tot 16 pet. van de besomming van de sche pen boven de gage zal worden gegeven. Zoo als wjj reeds hebben gemeld, hebben de ar beidersorganisaties het voorstel verworpen, zoodat thans een conflict dreigt te ontstaan. Van Dinsdag op bovengenoemde, door den rijksbemiddelaar voorgestelde voorwaarden. De hoofdbesturen van de arbeidersorganisa ties zullen zoo spoedig mogelijk hun houding in dit conflict bepalen. Vergadering van Woensdag 27 Mei. I I De mechanisatie iu de sigaren- industrie aangenomen. De Voorzitter stelt voor, aan de agenda toe te voegen de interpellatie-Vervoorn aan gaande de positie der hooiproducenten, van den hooihandel en de hooiperserijen. De Ka mer keurt dit voorstel goed. De heer Goseling (r.k.) zegt, dat op de vaste lasten-ontwerpen een aantal amende menten is ingekomen, waarover de commissie Van voorbereiding rapport moet uitbrengen. Zij verzoekt eenstemmig aan de Kamer, met de behandeling van de vaste lasten-ontwerpen een aanvang te maken niet morgen, maar Woensdag. De Kamer besluit, dit verzoek in te willigen en de volgorde der agenda ongewijzigd te laten. Interpcllatie-vcrzoek-Schalker betreffende Leerdam. Aan de orde ls de behandeling van het ven- zoek van den heer Sch&lker om de minis ters van handel en van financiën te mogen interpelleeren over deh gang van zaken bij de glasfabriek te Leerdam. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek niet toe te staan, omdat over de zaak nog niet is beslist. 's Voorzitters voorstel, om de interpellatie niet toe te staan, wordt met 82 tegen 5 stem men goedgekeurd. Tegen c.p. en de heer Snee vliet (r.s.). De mechanisatie in de sigaren- industrie. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tijdelijke maatregelen betref fende de mechanisatie in de sigarenindustrie. De Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, zegt, dat de oeco- nomie het op den duur zal moeten winnen, maar dat in bepaalde gevallen bijzondere maatregelen noodig kunnen zjjn om te groote schokken, door mechanisatie veroorzaakt, te voorkomen. Spr. zal telkens met zijn ambt genoot van handel, nijverheid en scheepvaart overleg plegen, als de vraag rijst, of voor eenig bedrijf zoodanige maatregelen genomen moeten worden. De Kamer keurt het wetsontwerp na be handeling van een afintal amendementen zon der hoofdelijke stemming goed, met aantee- kening, dat de heer Sneevliet (r.s.) tegen is. Wijziging ongevallenwet en land en tuinbouwongevallenwet. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wijzi ging der ongevallenwet en der land- en tuin bouwongevallenwet. De Kamer keurt de wetsontwerpen zonder stemming goed. Om kwart over vijf wordt de vergadering verdaagd tot vanmiddag één uur. De heer Van den Brulo thans be noemd verklaard. De voorzitter van het centraal stembureau heeft in de vacature van den heer C. P. M. Romme te Amsterdam, die zijn benoeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard tot lid van de Tweede Kamer den heer H. E. van den Brule te Rotterdam. In strijd met hetgeen verwacht werd is de dag van Dinsdag, die met veel ongerustheid tegemoet gezien werd, zonder groote inci denten verloopen. In Gaza en Safed is de uitzonderingstoe stand afgekondigd. B(j wijze van voorzorgsmaatregelen zijn de Britsche vrouwen en kinderen uit het district Nabloes naar Jeruzalem overgebracht, of schoon de toestand iets was verbeterd. Volgens het joodsche telegraaf-agentschap werden de joden gemobiliseerd ter verdedi ging van de stad Rehoboth. De Arabieren zouden reeds 11.000 jonge boomen in de plantages hebben ontworteld. Naar men meent, zouden de leiders der Arabieren bereid zijn de staking te doen ein digen en te trachten de orde te herstellen, daar zij er zich rekenschap van geven, dat de extremistische elementen hun meer en meer uit de hand vallen. De Britsche hooge commissaris is echter niet bereid toe te geven op de essentieele pun ten zijner politiek en is vastbesloten een eind aan de wanordelijkheden te maken alvorens onderhandelingen aan te knoopen. In de buitenwijken van Tel Aviv hebben de Arabieren gisteren talrijke bommen gewor pen, die een paniek onder de Joodsche be volking zaaiden. In de kolonie Ranana hebben de Arabieren getracht de irrigatiewerken en de citroen plantages te vernielen. Haastig is een deta chement Joodsche politie daarheen gezonden. Een balans. Reuter meldde gisteravond uit Jeruzalem: De militaire troepen en de politie hebben vandaag den toestand geheel ln handen ge had. Het was te Jeruzalem zoo kalm, dat de politiemannen hun stalen helmen konden ver vangen door hun gewone hoofdbedekking. In den loop van den nacht, zijn er drie vruch- telooze pogingen gesignaleerd, tot het ver nielen van spoorwegen. De balans van de verliezen sinds 19 April is: 1 Europeaan gedood, 17 gewond, waar onder 7 politie-agenten, 2 Britsche soldaten en 8 burgers. Van de nlet-Europeanen zijn er 48 gedood, n.1. 24 joden, 2 Arabieren, 2 Chris tenen. Verder 331 gewonden, waaronder 182 Arabieren. 55 joden en 44 christenen, 969 Arabieren en 275 joden zijn gearresteerd, de meesten wegens het niet uitdooven van de lichten des avonds. EGYPTISCHE STEUN VOOR DE ARABIEREN. Te Kaïro is een comité voor steunverlee- ning aan de Arabieren in Palestina gevormd. Het comité is voornemens te protesteeren tegen de maatregelen der Britsche regeering, de Arabieren in hun strijd te steunen, en een commissie van onderzoek naar Palestina te zenden. Reuter meldt nog uit Jeruzalem: Officieel wordt ontkend, dat politiemannen zyn gearresteerd wegens rebellie. In verband met den dood van twee Arabische politie mannen door een ongeluk hebben een aantal recruten van Tulkarem bij den inspecteur- generaals geprotesteerd. Deze achtte dit pro test gerechtvaardigd. Allen verklaarden trouw te blijven aan de autoriteiten en het is niet juist, dat arrestaties zouden zijn verricht. Gisteravond heeft een detachement Came- ronhooglanders en Britsche inlandsche politie mannen slag geleverd tegen Arabische ban dieten op den weg tusschen Jeruzalem en Nabloes. Aan Britsche zijde is geen enkel slachtoffer gevallen. EEN KAPEL TER NAGEDACHTENIS VAN KONINGIN ASTRID. Volgens een te Brussel ontvangen bericht uit Bern heeft de Zwitsersche regeering een stuk grond aangekocht. b(j de plaats waar Koningin Astrid eind Augustus 1935 het leven liet. Dit stuk grond ls gelegen aan den oever van het Vierwoudstedenmeer. vlak bij de plek, waar thans een kapel ter herinnering aan de verongelukte vorstin in aanbouw is. Het zal aan de Belgische koninklijke familie worden aangeboden. Als datum voor de inwijding van de kapel is 28 Juni a.s. gekozen. Waarschijn lijk zullen Koning Leopold en een of meer Belgische ministers, alsmede de Belgische ge zant bij deze inwijding aanwezig zijn. Ook de groop-Agge gebombardeerd. Ondanks de met vliegtuigen verrichte na sporingen van dr, Junod van het Internatio nale Roode Kruis en van Italiaansche militai ren is het, volgens de laatste berichten, nog niet mogen gelukken in verbinding te komen met de beide groepen van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance, zoodat die waar schijnlijk nog onkundig zyn van het besluit van het hoofdbestuur om het werk te staken. Dr. Junod moet in de streek van Sidamo ver laten tenten van de Zweedsche en Noorsche ambulances ontdekt hebben en men zou daar uit af kunnen leiden, dat de Roode Kruis- menschen uit eigener beweging den terug tocht hebben aanvaard, temeer daar hun ver trek uit Abessinië op begin Juni was bepaald, maar zekerheid daaromtrent bestaat voorals nog geenszins. In de maanden, dat de ambulance in Abes sinië gewerkt heeft, is maar zelden bericht ontvangen van de kleine groep van dr. Agge, die ver ln het Zuiden werkzaam was. Nu is hier ter stede een brief van een der mede werkers van dr. Agge, den student in de me dley nen Torsten Björk, ontvangen, welke byna twee maanden onderweg is geweest en geen plaats van afzending of andere aandui dingen bevat, waaruit de Italianen de ver blijfplaats zouden kunnen afleiden. Uit dezen brief blijkt, dat ook deze groep herhaaldelijk door de Italianen bestookt is. Het eerste bom bardement, dat slechts van korten duur was en geenerlei schade aanrichtte, had den 13den Maart plaats. By het tweede, dat en kele dagen later volgde en waarvoor men bijtijds door een verkenner gewaarschuwd was, zoodat de verpleegden en de voorraden verstopt hadden kunnen worden, werden twintig bommen geworpen en werd het kam pement zoodanig onder machinegeweervuur genomen, dat de groote ziekentent doorzeefd werd met zeshonderd kogelgaten en men in de Roode Kruis-vlag ruim honderd gaten kon tellen. By een volgend bombardement moes ten verschillende hutten het ontgelden. Björk vertelt verder, dat men een koe „met brjbe- hoorend kalf" ten geschenke had gekregen, zoodat men dageljjksch versche melk had en dat men omstreeks 15 Mei dacht op te bre ken om dan met muilezels naar Addis Abeba te gaan, waar men begin Juni dacht te arri- veeren. Hieruit zou geconcludeerd mogen worden, dat de groep, tenzij zij overvallen is of door andere onaangenaamheden opgehou den wordt, binnenkort wel van zich zal laten hooren. Een leger van 3000 Aliessynen rukt op. Uit Gambela aan de grens tusschen Abes sinië en den Soedan wordt gemeld, dat het stamhoofd van Saio zichzelf heeft geprocla meerd tot koning van Wollega en aan het hoofd van 3000 man van het leger van den negus oprukt naar Saio. Wollega ligt onge veer 160 km van Gambela en Saio ligt nog een vijftig kilometer verder. De Italiaansche troepen bevinden zich op een afstand van twee of drie dagmarschen van Saio en de Grieksche kooplieden hopen, dat de Italianen nog op tyd komen om te zorgen, dat hun zaken niet worden geplun derd door de Shifta's. Te Saio bevindt zich dan ook een Amerikaansche missie Partyen benoemen comitê's voor het voeren van onderhandelingen. Koning Leopold is gisteren begonnen met het raadplegen van vooraanstaande politici. Gistervoormiddag ontving hij een aantal so cialistische minister en voormannen, onder wie de heeren Vandervelde, De Man, Spaak en Huysmans, en vervolgens den oud-voor zitter van de Kamer, baron Poncelet, die, naar achteraf is gebleken nog Juist op het nippertje als Kamerlid werd herkozen. Gister middag waren verschillende katholieke mi nisters en partijleiders, alsmede de oud-voor zitter van den Senaat, graaf Lippens, aan de beurt Vrijwel alle politici gaven bij het ver laten van het paleis, zij het ook niet steeds met zooveel woorden, als hun meening te kennen dat een regeering op den grondslag van de oude coalitie, en met den heer Van Zeeland aan het hoofd, de beste oplossing zou zijn. Heden en morgen zal de Koning de bespre kingen met de partijpolitici, onder wie ook de leiders der oppositioneele groepen, voort zetten. En een Kamer, die 100 leden telt en tweo maanden per jaar b(jeen Is. De voornaamste hervormingen, welke de Rexisten (die naar men weet voor de eerste maal hun Intrede ln het Belgische parlement gedaan hebben) in België tot stand willen brengen, zijn: 1. Beëindiging van den strijd der politieke partijen. 2. Vorming van een kabinet van vaklie den, onder leiding van een politiek lichaam met een beperkt aantal leden 3. Een volksvertegenwoordiging, bestaan de uit: a. Een Kamer van afgevaardigden, die maximaal 100 leden zal tellen en ten hoogste twee maanden per jaar zal vergaderen, ten einde haar goedkeuring aan de begrooting en zekere speciale wetten te hechten. b. Een Senaat of corporatieve raad, die op dezelfde wijze als de Kamer zal bijeenkomen en stemmen. Voorts hecht het Rexisme ook groot belang aan de schepping van een corporatief stelsel, dat tot taak zal hebben de problemen der volkshuishouding op te lossen, waarbij uitge gaan zal worden van de bestaande vakbonden en coöperaties. Verder eischt de party een versterking der landsverdediging. De nieuwe sportmodellen, 0p ej ateliers gemaakt, passen mool^f1 duurzaam en goedkoop. 'ln Keurige collectie vanaf 24 flU|t|e Costuum naar maat. KLEDINGMAGAZIJNEN Op het gebied der buitenlandsche p0ijti vermeldt het Rex-program „handhaving België's volledige onafhankelijkheid en Intel griteit tegenover alle mogendheden en liqm, datie der gevolgen van den wereldoorlog, ge' paard met een practische vredespolitiek". VON RIBBENTROP'S REIS NAAR IERLAND. Ieder diplomatiek karakter wordt ontkend. Von Ribbentrop zal vandaag of morgen t« Londen aankomen op weg naar Noord-Ierlana, waar hij met Lord Londonderry, die eenige weken geleden de gast van Von Ribbentrop in Duitschland is geweest, de Pinksterdagen zal doorbrengen. De diplomatieke corespondent van Reuter zegt, dat men in Londen uiteraard wil weten dat von Ribbentrop van zyn aanwezigheid in Londen gebruik zal maken om met de Britsche regeering het Duitsche antwoord op de Engel- sche vragenlijst te bespreken. Dit gerucht U echter niet bevestigd. In bevoegde kringen te Londen werd er reeds gisteravond op gewezen, dat het bezoek van Von Ribbentrop aan Lord Londonderry een contra bezoek is van het bezoek van Londonderry aan Berlijn en dat het dus meer dan onwaarschijnlijk is dat Von Ribbentrop bij deze gelegenheid een anderen Engelschen staatsman zal spreken behalve zijn gastheer. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken Beek is gistermorgen te Belgrado aan gekomen. Beek heeft voor zijn aankomst te Belgrado aan Zuidslavische journalisten verklaard, dat de weerklank, die zyn reis naar Belgrado in de Poolsche pers heeft gehad, het beste be wijs is voor de warmte van de gevoelens, waarmee hij naar Belgrado is gegaan. Beek had met zeer groote voldoening ge- zien, dat de geheele Poolsche pers zich zonder uitzondering verheugde in dit persoonlijk voe ling nemen in BelgTado. In Chineesche kringen heeft het zeer de aandacht getrokken, dat de Japansche mili tair attaché te Peking zich naar Tsjapser, de hoofdstad van de toekomstige Mongoolsche regeering begeven heeft. Chineesche waarne mers beschouwen deze reis als een uiting van het streven der chefs van de Japansche troe pen in Noord-China, de Mongoolsche vorsten ertoe over te halen, voor deze provincie auto nomie te verlangen. Gistermiddag heeft een vlieger van de K.L.M. terecht gestaan wegens overtreding van het Luchtvaartreglement. Op 21 Maart j.l. ver trok verdachte 's morgens om acht uur als gezagvoerder van een Douglasvliegtuig vari Schiphol naar Ned.-Indië. Het toestel startte normaal, doch de piloot maakte daarna een zwenking en vloog langs het terras van het restaurant in een verboden richting. Verdachte verklaarde, dit gedaan te heb ben om de passagiers gelegenheid te geven, hun familieleden en kennissen, die op het terras stonden, te groeten. Hjj had de zwen king zoodanig gemaakt, dat er geen gevaaï b(j was. De havenmeester van Schiphol, de heer Del- laert, die als getuige-deskundige gehoord werd* was niet aanwezig, toen de overtreding ge schiedde, maar had later van den heer Hofstra vernomen, wat er gebeurd was. Er was aan de manoeuvre van verdachte geen gevaar verbon den geweest, omdat er op dat oogenblik geen andere vliegtuigen in de lucht waren. De heer Dellaert merkte op, dat de bepaling van het eenrichtingverkeer boven het vliegveld her haaldelijk overtreden werd en daarom had hij op 21 Januari in een circulaire de vliegers ge waarschuwd. Dit geschiedde feitelijk naar aan leiding van een overtreding van verdachte, die zich echter op 21 Maart weer aan hetzelfde feit schuldig maakte. Zelfs indien de voorschriften in acht worden genomen, kan het afscheid even hartelijk ge schieden, zei de heer Dellaert. In de eerst^ plaats moet er echter een goede verkeersdisd- pline zijn. De ambtenaar van het O.M. eischte z® boete, subs. 15 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den vlieg* conform den eisch. Hoen rei». De Nachtegaai vertrok 27 Mei van R»n' goon en landde denzelfden dag te Medan. De Rietvink vertrok 27 Mei van Schip en landde denzelfden dag te Athene. Terug*®1». A De Lijster vertrok 27 Mei van Bagdad 4 landde denzelfden dag te Athene. De Perkoetoet vertrok 27 Mei van via en landde denzelfden dag te Rangooa- DE LUCHTLIJN AMSTERDAMROM®' Wordt op 2 Juni geopend' Op 2 Juni a.s. zal de K.L.M. haar aand nemen in de exploitatie van de lijn ^"Ven dam—Frankfort—Milaan—Rome, ln mn werking met de Deutsche Lufthansa. D® (t„ is in April al geopend. De Deutsche hansa vloog dezen dienst tot dusverre a Materieelgebrek eenerzijds en bezware derzyds waren oorzaak, dat de uiet naar Rome ging. .yaeei- Thans echter heeft de minister van staat zijn toestemming verleend. De heeft maatregelen genomen e111 0 ^1e groote hoogte over de Alpen heen ken met de Douglas DC 2-vllegtulgen-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10