Li Radio-programma Abonneert II op dit blad m TUitionaA ïkduwdumA BINNENLAND Kostbare gevolgen van onoplettendheid. HELDERSCHE COURANT VAN DONDREDAG 28 MEI 1936 DEVENTER, 27 Mei Nog altijd worden er door het publiek onvolmaakte nabootsingen van de Origineele, Auping-matrassen gekocht, in de meening, dat men het echte, degelijke AUPING- fabrikaat in huis zal krijgen. Thuis blijkt men dan „bekocht" te zijnfeitelijk alléén omdat de kooper er niet op gelet heeft, dat zijn matras een echte, Origineele Auping-matras (Stroomlijntype zonder klinknagels) was: met den naam AUPING in het netwerk „ingeweven" en de officieele verkoops prijskaart zichtbaar aan de matras bevestigd. Deze twee kenteekenen zijn ruim voldoende als waar borg voor kwaliteit en echtheid! De oorlogsschulden aan de Ver. Staten. Spaansche officieren voor den krijgsraad. De houding van de Oosten- rijksche Heimatschutz. Oeen spreekkoren meer in Duitschland. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. De wijziging van de ambtenarenwet 1929. Hoe krijgen we meer vreemdelingen in ons land? De inkrimping van de werk verschaffing. n mm" te De R.K. kerk en de N.S.B. De werkloosheid in cijfers. Voor de jeugdige werkloozen. De egalisatie van de Indische pensioenen. De garnalenvisschers van Texel. De steunregeling voor de kleine visschers. Tweede Kamer dat het voor de registratie van de echtschei ding verschuldigde bedrag wordt verhoogd. Het wetsontwerp voorziet tevens straffen voor de niet-betaling van rechtens vastge stelde alimentaties. Het Amerikaansche ministerie van buiten- landsche zaken heeft thans de nota's opge steld, die aan 13 Europeesche landen zullen worden gezonden met betrekking tot hun oorlogsschulden, ter gelegenheid van den ver- Valdag op 15 Juni. Groot-Brittannië staat aan het hoofd der schuldenaren en dan komen Frankrijk, ver volgens Polen, België, Tsjechoslowakije, Est land, Hongarije, Italië, Letland, Roemenië, Zuid-Slavië, Litauen en Finland. Het mini sterie van buitenlandsche zaken wijst er op, dat Finland het eenige land is, dat bij de betaling nog geen enkele maal in gebreke is gebleven. Voor den krijgsraad te Madrid is een proces geopend tegen de cavalerie-offi'cieren, die on langs te Alcala de Henares weigerden gevolg te geven aan het bevel van den mininster van oorlog aan hun manschappen te gelasten zich liaar een andere garnizoensstad te verplaat sen. Tegen den kolonel wordt de doodstraf ge- ëischt. Tegen den luitenant-kolonel, de drie majoors en den ritmeester, levenslange tucht huisstraf. Gaat Starhemberg in dè oppositie? Negeert hij de ontbinding van de particuliere schutterijen Reuter verraste gisterennacht met de mede- deeling, dat prins Starhemberg, de pas uit de Oostenrijksche regeering gezette leider van de burgerwacht, „definitief heeft besloten tot de oppositie over te gaan". Vermoedelijk berust ^eze mededeeling niet op een rechtstreeksche uitlating van den prins, maar is het Reuter's conclusie uit de besluiten, die op een bijeen komst van de provinciale leiders van de Hei matschutz genomen zijn, en waaromtrent het Duitsche Nieuwsbureau het volgende meldt: „Onder voorzitterschap van bondsleider Star- hemberg is Dinsdag de bespreking gehouden van de landsleiders van den Oostenrijkschen Heimatschutz, Bondsleider Starhemberg gaf een overzicht van den huidigen politieken toe stand, waarop zich een diepgaande bespreking aansloot. De bondsleider noemde de volgende organisatorische maatregelen. „De zetel van den staf van den Oostenrijk schen Heimatschutz wordt van Weenen naar Linz verplaatst. „Aangezien de oud-minister Berger Walden- egg binnenkort zijn functie van gezant te Rome zal aanvaarden, zal hij voor den duur van zijn afwezigheid verlof krijgen van zijn functie als bondsleider-plaatsvervanger en als landsleider van den Oostenrijkschen Heimatschutz in Stiermarken. Berthold Stuergkh, de gouverneur zal den post bekleeden van landsleider van den Oostenrijkschen Heimatschutz in Stiermarken. „Gouverneur Wenninger, landsleider van den Oostenrijkschen Hèimatschutz in Opper Oos tenrijk zal naast bondsleider-plaatsvervanger Vice-kanselier Baar Baarenfels belast worden niet het bevel van den staf als bondsleider- plaatsvervanger. „Als resultaat van de besprekingen, die ver scheidene uren geduurd hebben, is de onwrik bare wil van de leiders van den geheelen Oos tenrijkschen Heimatschutz tot uiting gekomen, ook in den vervolge voor het doel van den Oos tenrijkschen Heimatschutz te 'strijden en in gesloten eenheid den bondsleider Starhemberg onvoorwaardelijk te volgen en trouw te zijn. „De zetel van den bondsleider Starhemberg blijft ook in den vervolge in Weenen". Een manifest van Baar Baarenfels. Intusschen publiceert het officieele Ween- sche nieuwsbureau, vrijwel gelijktijdig met het bovenstaande communiqué, een manifest van «Jen vice-kanselier Baar Baarenfels als leider der frontmilitie met de uitnoodiging aan alle leden der voormalige weerorganisaties om tot de frontmilitie toe te treden. Het manifest bevat een beroep op alle leden van de nog bestaande schutterijen om toe te treden tot de frontmilitie. Baar benoemde gene- raal-majoor Puchmayer tot zijn plaatsvervan ger. De betrekkingen met het bondsleger zul len ook verder zeer nauw zijn. De proclamatie herinnert aan den toevloed !yan vrijwilligers in 1809, aan de overwinning t>ij Aspern, aan de vrijwillige schutterijen van TÉ'irol en Karinthië als voorbeelden voor den huldigen strijd voor het christelijk-Duitsche, naar stammen Ingedeelde Oostenrijk. Da, Göbbels-heef t het voorbeeld van Baldur rpn Schlrach, den Rijks jeugdleider, gevolgd bot heden den banvloek uit te spreken over Spreekkoren in geheel Duitschland. Spreek- jporen, aldus dr. Göbbels, zijn over het alge- Ineen beklagenswaardige uitingen, waarvan het gevaar in verantwoordelijke kringen niet voldoende wordt beseft. Banaliteiten en holle frasen worden niet belangrijk omdat zij in koor worden opgezegd. Er is dus geen plaats voor dergelijk „dilettantisme" bij de partij. Dit is dus het einde van het spreekkoor in Duitschland, dat een van de meest merkwaar dige symptonen van de tendenz naar het mas sale in het Derde Rijk was. Het spreekkoor werd gebruikt voor allerlei doeleinden, zoowel voor het imponeeren van radio-luisteraars, voor het eenheidsgevoel van menigten, en voor de opvoeding van de enkelingen. De Koningin nogmaals naar Artis. Zeer onverwacht en zonder eenig ceremo nieel heeft de Koningin Dinsdagmorgen een wandeling gemaakt door Artis. H.M., die slechts vergezeld was van een hofdame, arri veerde omstreeks half twaalf aan den hoofd ingang. Ongeveer een uur heeft de Koningin door den tuin gewandeld en heeft toen door het gebouw van het aquarium den tuin verlaten. Den laatsten dag is het Conser vatorium bezocht. Tegen half drie reed de Koningin gisteren met de Prinses per auto uit om een bezoek te brengen aan het Amsterdamsche Conser vatorium in de Bachstraat. Toen Hare Ma jesteit instapte had zich een collectante van Huisverzorging, welke vereeniging vandaag te Amsterdam een inzameling hield, bij den ingang van het Paleis geposteerd, zij mocht van de Koningin een gift ontvangen. Bezoek aan de Holiandia-Fabrie- ken aan den overkant van het IJ. Ruim 4 uur zijn Dinsdagmiddag de Konin gin en de Prinses uitgereden voor het bren gen van een bezoek aan de Hollandia-fabrie- ken voor regenkleeding van de firma Katten burg Co. aan den Valkenweg. De stoet reed van den Dam langs het Damrak en het Stationsplein onder het Oostelijk viaduct door naar de De Ruyterkade, om daar met de Tol huis pont het IJ over te steken, waar alle groote en kleine schepen vlagden, en som mige gepavoiseerd waren. Nu volgde een uitgebreide rijtoer door een gedeelte van het groote stadskwartier aan den Noordkant van het IJ, en wel door de zoogenaamde Vogelbuurt met haar moderne arbeiderswoningen en frissche straten en pleinen met voortuintjes en veel plantsoen in vollen voorjaarstooi. Overal was hier de be volking uitgeloopen om de vorstinnen harte lijk te begroeten. Bjj het Florapark is de rit eenigen tijd on derbroken. Hier zijn de Koningin en de Prin ses uitgestapt en hebben zq de in aanbouw zijnde nieuwe gemeentelijke zweminrichting, waaraan een groot aantal jeugdige werkloo- zen arbeid vindt, bezichtigd. Met eenige van de jongelui heeft zij zich onderhouden. Het oponthoud duurde 10 minuten. Het besluit was een bezoek aan de fabriek aan den Valkweg, waar 1600 kinderen van den Oranje Jeugdbond op hun paaschbest gekleed en met oranje getooid, opgesteld stonden en de hooge bezoeksters juichend en zwaaiend met vlaggetjes verwelkomden, waarna het politie- fanfarecorps het Wilhelmus gespeeld heeft. TELEGRAM VAN Ir. MUSSERT AAN DE KONINGIN. Ir. A. A. Mussert, algemeen leider van de N.S.B., heeft het volgende telegram aan de Koningin gezonden: Acht rnjj verplicht met verschuldigden eer bied onder de aandacht van Uwe Majesteit te brengen, dat honderden loyale Nederlan ders, hun trouw en verknochtheid aan Uw huis gisteravond op den Dam voor Uw paleis in groot enthousiasme uitend, op bevel van den hoofdcommissaris van politie met gummi knuppels zijn uiteengeslagen, waardoor velen werden gewond. Het voorloopig verslag. Verschenen is het voorloopig verslag over de wijziging van de ambtenarenwet 1929. Behoudens bezwaren op onderdeelen ver klaarde men zich met den inhoud van het ontwerp te kunnen vereenigen. Volgens verscheidene leden dient over een voorstel als het onderhavige de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambte narenzaken te worden gehoord. Is dit ge schied Volgens sommige leden gaat het niet aan, naast artikel 125, dat de lagere bestuurs organen de verplichting oplegt de rechts positie van de ambtenaren te regelen, artikel 126 zoodanig te interpreteeren, dat de Kroon bevoegd zou zijn, elke getroffen regeling, die min of meer van haar wenschen afwijkt, een voudig door een andere te vervangen. Verscheidene leden beschouwden de voor gestelde wjjziglng van de eerste alinea van het derde lid van art. 119 als een poging ora een erkend bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud te verlagen. Het thans geldende maximum van 800, dat niet voor inhouding, beslag en korting in aanmerking komt, acht ten deze leden toch reeds aan den lagen kant. Verscheidene andere leden betuigden hun instemming met de hierbedoelde wijziging. Onder hen waren er, die meenden, dat voor crediteuren een grooter deel beschikbaar be hoort te worden gesteld. Deze leden achtten een bedrag van nog geen 10 pet. van de eer ste 800 te gering. Naar wij vernemen is de commissie-Krayen-' hoff, welke door minister Gelissen is ingp-j steld om maatregelen aan te geven, welke kunnen leiden tot bevordering van het vreem-i delingenverkeer in Nederland thans vrijwel met haar arbeid gereed. De commissie heeft zich bij haar werkzaamheden laten voorlich ten door zeer vele instanties, die direct of indirect bij het vreemdelingenverkeer zijn be trokken. Het aldus verzamelde materiaal is in een lijvig rapport verwerkt, dat binnen kort aan de regeering zal worden aangebo den. De commissie geeft verschillende wegen aan, waarlangs naar hare meening het vreemdelingenverkeer hier te lande zou kun nen toenemen. Zijn we goed ingelicht, dan be hoort tot een der aanbevolen maatregelen financieele medewerking van de overheid (rijk, provincie en gemeente), die weliswaar thans reeds in zekere mate de A. N. V. V. subsidieeren, doch in veel te geringen om vang. Van de vele denbkeelden, welke de com missie heeft gekregen van belanghebbenden buiten haar eigen commissorialen kring, kun nen we noemen de aanbeveling om in zeer be perkten omvang het zgn. kanssspel toe te laten. Dit denkbeeld wordt uitvoerig uitge werkt, zoo t.a.v. de noodige wetswijziging, terwijl tevens wordt aangegeven, onder welke voorwaarden dergelijke kanssspelen zouden moeten worden toegelaten. Zij, die dit denk beeld aan de commissie in overweging hebben gegeven, zijn er zich van bewust geweest, dat indien de regeering ten deze haar medewer king zou willen verleenen, de kansspelen1 slechts in enkele plaatsen van ons land toe gestaan zouden mogen worden. (Alg. Handelsblad.) BOND VOOR GEPASPORTEERDE MARINE-MANNEN. Motie inzake uitgesteld pensioen. In zijn dezer dagen te Rotterdam gehou den jaarlijksche vergadering heeft de bond voor gepasporteerde marine-mannen een mo tie aangenomen, waarin de bond, kennis ge nomen hebbende van wat de minister van de fensie a.i. in de Eerste en Tweede Kamer heeft gezegd over het door den bond telken- jare gedane verzoek om uitgesteld pensioen op 60-jarigen leeftijd voor die militairen, die 10 dienstjaren hebben, waarbij de Indische jaren dubbel zijn geteld, nogmaals met klem verzocht, dat deze naar het oordeel van den bond billijke eisch zal worden ingewilligd. NEDERLAND EN DE BRITSCHE STRATEGISCHE BELANGEN. In het Lagerhuis heeft Baldwin, in ant woord op de vraag of de regeering, in ver band met het strategische belang van Neder land in een luchtaanval, een plan tot verde- j diging had opgesteld in samenwerking met de Nederlandsche militaire autoriteiten, ver klaard, dat een dergelijk plan niet bestond. Toen hem werd gevraagd of hij zich wel bewust was, dat de directe weg naar Cen- traal-Europa over Nederland gaat, antwoord de Baldwin, onder gelach van de Lagerhuis leden, dat hij zich hiervan wel degelijk be wust was. Een adres van het Chr. Nat. vakver bond. Naar ons eerst thans gemeld wordt, heeft het Dagelijksch Bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond zich gewend tot den raad van ministers met het verzoek: le. Niet tot inkrimping van de werkver schaffing over te gaan in die gemeenten, waar daartoe voldoende gelegenheid is. 2e. Daar waar die inkrimping reeds heeft plaats gehad den ouden toestand, te herstel len en het rouleersysteem, althans voor de groote gezinnen af te schaffen. 3e. In gemeenten, waar geen of onvoldoende werkgelegenheid is en deswege de rouleering moet blijven gehandhaafd, voor zoover deze ge meenten in de laagste steunklasse zijn gerang schikt, een verbetering in het steunbedrag aan te brengen. NEDERLANDSCHE ROZEN VOOR DE QUEEN MARY. Dinsdagmiddag is een groote zending Nederlandsche rozen per vliegtuig van Schip hol naar Engeland verzonden met bestemming voor de Queen Mary, wier naam de rozen dragen. Zij zullen dienen tot tooi van de eet zalen en salons van den Oceaanreus, die gis teren zijn eerste reis is aangevangen. C-"V v vV - 1.' -V «h VRIJDAG 29 BIEI 1936. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 3.15 Gramofoonplaten. 4.15 Vioolrecital en Gramofoonplaten. 5.10 De KRO-Boys. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 KRO-Boys. 6.45 Causerie o. d. nieuwe Waalbrug. 7.00 Berichten. 7.15 Folkoristische causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Voordracht. 8.00 Berichten. 8.05 Kon. s-Hertogenbosch Mannenkoor. 8.25 Pianorecital. 8.40 Koorconcert. 9.00 KRO-Symphonie-orkest. 9.30 Benatzky-programma uit Bern. 10.35 Berichten. 10.40 KRO-Symphonie-orkest. 11.1512.00 Dansmuziek. Hilversum H. 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonplaten. 10.45 Voordracht. 11.05 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos orkest en gramofoonpla ten (Om 12.30 Reportage van de, Queen Mary"). 2.00 Modepraatje. 2.25 Omroeprokest en pianorectal. 4.00 Variatieconcert. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Orgelspel. 7.00 Religieus-socialistische lezing. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 7.57 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.05 Bijbelsche causerie. 8.30 Gooisch strijkkwartet. 9.00 Dr. H. Th. Fischer: „De Genesis-mythen bij andere volken. 9.30 Vervolg concert. 10.15 „De Meer-Werk-Actie in Amsterdam". 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Berichten. 11.0012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 30 MEI 1936. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsdienstig halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest (Om 1.30 Berichten). 2.00 Jeugdhalfuur. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten en de KRO-Melodisten. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 De KRO-Boys. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten,. 7.15 Causerie „Kinderzorg in de Gestichten''. 7.35 Voordracht en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 Reportage. 8.25 Gramofoonplaten. 9.00 KRO-orkest. 9.30 Hoorspel. 10.00 KRO-orkest. 10.15 Intern. Sportrevue. 10.30 Berichten. 10.35 KRO-Melodisten. 11,1512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. VARA-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Gramofoonplaten en Voordracht. 12.00 De Notenkrakers. 12.45 Gramofoonplaten. I.00—1.45 E Walis' orkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Schaakpraatje. 2.50 Piano, viool en cello. 3.40 Geheelonthouderscauserie. 3.55 Blokfluit-Ensemble. 4.15 De Bohemians. 4.50 Causerie „Meer werk". 5.00 Vervolg concert. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Reportage. 7.00 Gramofoonplaten. 7.20 Causerie over grens-formaliteiten. 7.40 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.15 „Los Romanticos". 9.00 Gramofoonplaten. 9.10 VARA-Varia. 9.15 De Stem des Volks uit Den Haag. i. 9.30 Radio-tooneel met muziek. 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest. II.00 Gramofoonplaten. 11.10 Reportage. 11.40—12.00 Gramofoonplaten. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland, incl. verpakking, franco grens, zijn voor de periotje van 2629 Mei vastgesteld op C-klasse, gewicht 5253 K.g. B-klasse, gewicht 5758 K.g. 3.20; A-klasse, gewicht 6263 K.g. 3.50; S-klasse gewicht boven 65 K.g. 8.80, alles per 100. Monopolieheffing 32% ct. per 100 stuks. Prijzen voor eendeieren zijn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. De brief van de bisschoppen impli ceert, dat het lidmaatschap van de N.S.B. in het vervolg voor alle katholieken verboden is. Van gezaghebbende katholieke zijde verneemt de N.R.Crt., dat hoewel over den brief, welken wij Zaterdag publi ceerden, van de bisschoppen nog geen officieele interpretatie bestaat, de inhoud daarvan toch inpliceert, dat het lidmaat schap van de N.S.B. voor alle katholieken in den vervolge verboden is. De redactie „in belangrijke mate steun verleenen" is gekozen, teneinde te voorkomen dat nationaal-socialistisch georiënteerde r.-k. voor hun lidmaatschap van de N.S.B. zouden bedanken, doch deze beweging op andere wijze in min of meer belangrijke mate zouden steunen. Dat Nederlandsche N.S.B.-ers in de naaste toekomst in de Nederlandsche r.-k. kerken niet tot het sacrament zullen worden toege laten, doch in de Duitsche r.-k. kerken wel, is een gevolg van het feit, dat de rechtsmacht der bisschoppen ieder voor zich is beperkt tot hun eigen diocese. DE NIEUWE VERKEERSBRUG OVER DE LEK BIJ VLANEN. Zonder veel officieel vertoon, is Dinsdag de nieuwe verkeersbrug over de Lek bjj Vianen in gebruik genomen. De nieuwe brug, welke Westwaarts van Vianen ligt vêrvangt de oude schipbrug. Zij beteekent een belangrijke scha kel in den grooten nieuwen weg, welke met tertijd Amsterdam zal verbinden met het Noord-Brabantsche industrie-centrum. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 Mei het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen 536.700 bedroeg, waarvan 75.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November zijn geen gegevens aangaande de werkloosheid van de vereenigingen van land arbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige verze kerden bedroeg: in de week van 4 tot en met 9 Mei 31.6 in de vorige verslagweek (20 tot en met 25 April) 32.1 in de overeenkomstige verslagweek van 1935 30.0% en in de overeenkomstige verslag week van 1934 25.1 Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Mei in totaal 428.944 405.921 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 411.176 werkloos, onder wier 393.252 mannen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een sup- plementoire begrooting van sociale zaken. Ontleend is aan de toelichting. De toenemende werkloosheid onder de jeugd heeft de regeering doen besluiten, ten behoeve van den arbeid voor jonge werkloo zen geldelijk meer te doen dan aanvankelijk in de bedoeling lag. In verband hiermede is in de betreffende post bij de ontwerp-begroo- ting voor 1936 verhoogd tot 1,000,000. Het tekort voor 1935 werd geraamd op 500,000, welk bedrag thans wordt aangevaagd. In den loop van 1935 heeft het werk voor de jeugd een zoodanigen omvang aangeno men, dat zelfs met het verhoogde bedrag van 950,000 niet kan worden volstaan. Daarom is voor dit jaar de medewerking van het Werkfonds, bij welk fonds van den aan vang af tevens heeft voorgezeten, een en an der te doen voor de bestrijding van de jeugd werkloosheid. Hetgeen de overheid doet voor de jeugd, in uitnemende samenwerking met tal van corporaties, die op voorbeeldige wijze zelf groote bedragen beschikbaar stellen, vertoont helaas nog steeds een stijgende lijn, een lijn, welke gelijk opgaat met de toeneming van de werkloosheid onder de hierbedoelde groep. Het verslag van de commissle- Rutgers inzake de kortingen. Verschenen is het verslag van de Indische pensioenkortings-commissie, waarvan voorzit ter was dr. A. A. L. Rutgers, lid van den Raad van State. Aan het verslag wordt het volgende ont leend: De voorstellen der commissie beteekenen voor het meerendeel der pensioenen een ver mindering met 20 pet. Deze vermindering kan tot 25 pet. stijgen voor enkele groepen gepensionneerden, hetzij als gevolg van de doorvoering van het huidige algemeene maximum van 9000 ook voor de oud-gepensionneerden, hetzij op grond van het feit, dat het pensioen meer dan 46 pet. van den pensioengrondslag bedraagt. De vermindering van het pensioen bedraagt in vele gevallen minder dan 20 pet., omdat het overeenkomstige pensioen in het vergelijkings- vlak minder dan 20 pet. lager ligt. Dit betreft een relatief klein aantal burgerlijke pensioenen uit de periode 1925—1934, welke met een ge ring percentage of in het geheel niet vermin derd worden, waaronder nagenoeg alle inland- sche pensioenen van voor 1925. Daarnaast wor den ook de rangspensioenen in de lagere offi ciersrangen belangrijk minder dan 20 pet. ver- la^d'. terwÜ' de pensioenen der Europeesche militairen beneden den rang van officier, be houdens enkele uitzonderingen, niet vermin- derd worden. Geheel vrijgesteld van herberekening worden de pensioenen van 100 of minder per jaar uq de pensioenen van 800 of minder per jaar verleend na een diensttijd van 10 jaar 0f minder. De bestaande kinderaftrek, waardoor da korting geringer is voor gepensionneerden met één of meer schoolgaande kinderen, is in d voorstellen der commissie niet overgenomen, In de overgangsbepalingen van het wetsont. werp wordt de vermindering voor het jaar 1937 beperkt tot 10 pet. van het in 1936 werkelijk; genoten pensioen en voor het jaar 1938 tot 20 pet. daarvan. Anderzijds wordt aan degenen die volgens de nieuwe regeling meer zullen ont vangen dan onder de huidige kortingsregeling in 1937 slechts de helft van dat meerdere uit' gekeerd, behalve aan de Europeesche milita iren beneden den rang van onderluitenant, dia onmiddellijk in het volle genot van het ongè- korte pensioen worden gesteld. De opbrengst der in ontwerp bijgevoegde wet tot berekening der pensioenen wordt ge raamd op 9.100.000 tegen 7J00.000 bij de huidige kortingsregeling. Pensioenen van militairen van voor 1920. Aan het verslag is een afzonderlijk hoofd stuk toegevoegd met aanbevelingen betreffen, de enkele onderwerpen, nauw verband hou. dende met de opdracht der commissie. Daarin wordt onder meer aanbevolen, bij deze gele genheid tevens de pensioenen der militairen van voor 1920 volledig gelijk te stellen met de rangspensioenen van 1920, daar de gewenschte egalisatie voor velen nog niet bereikt is door de voorstellen der commissie, die binnen het kader van haar opdracht wel verlaging, maar geen verhooging van pensioenen in haar ont werp kan openen. De kosten van deze gelijk, stelling worden door de commissie op 700.000 geraamd. En de invoer in Frankrijk, Het Tweede Kamerlid Drop heeft den mini. ster van landbouw en visscherij de volgende vragen gesteld: I. Is het waar, dat de garnalenvisschers op Texel bij de invoering van de contingentee- ringsregelen in 1934 vergunning hebben ver- kregen tot uitvoer van totaal 900 kg. per kwartaal, doch dat sinds het derde kwartaal 1935 voor dezen uitvoer ook gevorderd worden invoerverguningen bijv. op Frankrijk? II. Is het den minister bekend, dat de in vraag I bedoelde vergunningen door de vis- schers op Texel niet kunnen worden verkre gen in hoofdzaak, omdat met name de im porteurs in Frankrijk de afgifte afhankelijk kunnen stellen van gelijktijdigen invoer van vischsoorten als tong, haring enz., welke leveringen door de Texelsche visschers niet kunnen worden verzorgd? III. Wil de ministers bij bevestigende be antwoording van vraag II bevorderen, dat de genoemde visschers alsnog opnieuw gelegen heid krijgen hun garnalencontingent uit- en in Frankrijk in te voeren? Op vragen van het Tweede Kamerlid van Zadelhoff betreffende de door de regeering toegezegde steunregeling voor de kleine vis schers, heeft de minister van landbouw en visscherij geantwoord: 1. De door de regeering toegezegde steun regelingen voor: a. de kleine zalmzegenvisscherijen met in* begrip van de z.g. galgvisscherijenj b. de drijfwantvischers, en c. de overige zoetwatervisschers, voor zoo ver dezen in de visscherij hun uitsluitend of hun hoofdbestaan vinden, zullen in den loop van deze maand in wer king kunnen treden. De vorm, waarin de steun aan de drijf» wantvisschers zal worden verleend, zal hen, die zich op crediet nieuwe netten hebben aan geschaft, in staat stellen, binnen de perken van het toe te kennen steunbedrag, aan de verplichtingen, die zij daarbij op zich geno men hebben te kunnen voldoen. HOOGE RAAD. Voordracht van de Tweede Kamef ter vervanging van een vacature. De Tweede Kamer heeft gistermiddag de voordracht ter vervulling van een vacature in den Hoogen Raad opgemaakt. No. 1 is dr. J. E. van der Meulen, vice-president van de rechtbank te Utrecht, die ook no. 1 was op de lijst van de aanbeveling, welke de Hooge Raad aan de Tweede Kamer had ingezonden, Het geldt hier de vacature-Polak. De wetsontwerpen tot wijziging van de ambtenarenwet en tot wijziging vaU de pensioenwet z.h.s. aangenomen. Vergadering van Dinsdag 26 Mei. Wijziging ambtenarenwet» Aan de orde is het wetsontwerp wijziging en aanvulling van de artikelen 2, 125 en 126 der ambtenarenwet 1929. De Kamer neemt het zonder debat en zon der hoofdelijke stemming aan. Wijziging Pensioenwet. Aan de orde is het wetsontwerp wijzig'0# en aanvulling van enkele artikelen der pen sioenwet 1922 en van de wet van 28 Mei 1925- laatstelijk gewijzigd bij de wet van 9 Januari 1936. De minister aan het woord- De Minister van Binnenland- sche Zaken, de heer De Wilde, zegt, da^ verwezenlijking van tal van wenschen zwaring van pensioenlasten tot gevolg zo^ hebben, waarvoor het nu de tijd niet is. de maxima van weduwen- en gezinspensioe niet hooger z(jn dan 1400 en 2400, schouwt spr. ook als een leemte, die "ie tolereeren is. Spr. overlegt hierover met ZU^ ambtgenoot van defensie en zal er grootst mogelijken spoed mee betrachten. Inkoop van arbeidscontractantentij moeilijk, omdat het niet alleen contracta betreft van het rijk, maar ook van 1:Ll\eI1, stanties. Maar spr. zal het nog eens bcKy evenals de positie der ambtenaren postchèque- en girodienst. zoiide' Be Kamer neemt het wetsontwerp hoofdelijke stemming aan. «iirarei*' De mechanisatie in industrie. ïqijka Aan de orde is het wetsontwei P m maatregelen betreffende de mechani de sigarenindustrie.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2