Samenvoeging der gemeenten Callantsoog en Zijpe. Callamsoog Julianadorp. Wieringen Schagen Texel Mar i neberi chten. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 4 JUNI 1936 Callantsooog vewerpt de samenvoeging. Een blanke huid verbrandt Journalistenbezoek aan Texel. Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherijberichten Marktberichten vergadering van den nevenraad van callantsoog. Dinsdag 2 Juni j.1. vergaderde de z.g. Ne- venraad te Callantsoog Inzake een eventueele samenvoeging der gemeenten Callantsoog en Zijpe- jn dezen Nevenraad hadden zitting de hee ren- Joh. Baken, P. Vos, A. Thomasz, L. Wa- chendorff van Rtjn, Jb. Moo\), P. Lakemond en p de Haan. Voorzitter was de heer H. Kruisveld, loco burgemeester. De Voorzitter wyst er op, dat elk ervan doordrongen dient te zijn, waarvoor hij hier is. De Voorz. stelt voor den gemeente-secre taris als secretaris dezer commissie te be- jioemen. Hiertegen wordt geen bezwaar geopperd, mits de secretaris, de heer Mr. D. Breebaart, de ontwerpen van het samenvoegingsrapport, de zaak niet beïnvloeden zal. Algemeene Beschouwingen. Alvorens tot de puntsgewijze behandeling van het rapport over te gaan, spreekt de heer Lakemond, welke het Callantsoogsche deel van den polder Koegras vertegenwoordigt, de volgende rede uit, welke de stemmingen weer geeft: Rede van den heer Lakemond. De conclusies, die door mij na rijp beraad gijn gemaakt, zijn vervat ln het advies, dat Jiier zoo dadelijk ter sprake komt. Dit advies draagt de goedkeuring van den geheelen Ne venraad en is ook door allen samen behan deld. Wat was mijn meening, toen Ik punt voor punt onder de loupe nam? Dat is een rapport, dat de zaak zeer een zijdig belicht, dat met vernis den indruk grootsch maakt, maar dat op den keper be schouwd een bijeenbrengen is van aangedikte bezuinigingen, groote verwachtingen van mo gelijkheden, die minstens evengoed kans kun nen loopen anders uit te vallen. En dan het in vergeten hoekjes wegstoppen van al dat gene, wat er tegen zou kunnen zijn. Typisch is in dit verband, dat alle bezuinigingen on derstreept worden, en alle verhooging der kosten, voor zoover ze genoemd zijn, ver dwijnen. Onze eerste conclusie is zeker deze, dat de hand, die dit rapport samenstelde, het niet op een neutrale manier deed. Dat hadden we mogen verwachten, al is daarin ook een voorstander aan het woord. Ik keur het af, dat dit rapport eenzijdig is. Kom ik dan tot de redenen, die geleid heb ben tot het trekken mijner conclusie, dan zijn daaruit de hoofdmotieven: Is het juist, dat de samengevoegde ge meente geografisch een afgerond geheel Vormt, beter dan dit momenteel het geval is? Wie de kaart der gemeenten goed bekijkt, zal dit ontkennend moeten beantwoorden. Letten we in dit verband maar eens op de smalle strook, die in Caliantsoog-Noord ver in de gemeente Den Helder dringt. Dit is voor de bewoners daar nu al reeds een be zwaar. Wat zal dat wel niet zijn als Schager- brug het centrum der gemeente wordt? Is het juist, dat de beide deelen geen his torisch geheel vormen Ik ontken dit ten Stelligste! Strekken inderdaad verschillende plaatse- lijke vereenigingen haar werkzaamheden over beide gemeenten uit? Voor het deel, dat ik vertegenwoordig, is dit positief onjuist. Alle i vereenigingen in ons gebied zijn in onderling Verband met den polder Koegras. En nu de groote zaken uit het financieel gedeelte. Is het mogelijk den dienst van de gemeentelijke administratieve werkzaamhe den zoo in te kleeden, als volgens het rapport Wordt voorgesteld? Dat is niet mogelijk voor Callantsoog om dit zoo te aanvaarden. Om een voorbeeld te noemen: Het is volgens mjj niet juist om een deel der werkzaamheden, die vaak zeer kiesche kwesties bevatten, in handen te geven Van den gemeenteveldwachter. Is het mogelijk om ten aanizen van de Volksgezondheid de besluiten te aanvaarden Zooals die in het rapport zijn neergelegd? Naar mijn meenign zal ten aanzien van den Schoolartsendienst de zaak voor Callantsoog niet de verbetering brengen, waarvan het rapport gewag maakt. De verzorging van de Weinige ouden-van-dagen zal als een voordeel moeten worden gezien. Maar ik meen, dat hier uitgespeeld wordt een dwaasheid, in een statuut van die stichting, die met plaats ruimte voor meerderen het durft bestaan, dat daar een paar oudjes niet kunnen worden Verzorgd, zo.oals dit wenschelijk was. Omgekeerd kan men toch ook niet gaan zeggen: „Laten we de gemeenten maar sa menvoegen, omdat dan de weinige ouden- Van-dagen beter kunnen worden verzorgd. Ten aanzien van de badplaatsaangelegen heden, geloof ik, dat het belang van Callants oog in deze niet voldoende is ter zijde ge steld. Als alles zich ontwikkelt, zooals hier Callantsoog wel zeer fataal, omdat het dan Wordt aangegeven, dan is samenvoeging voor hiet onmogelijk is, dat Callantsoog dan zelfs hog veel minder kans heeft dan Zijpe om Armlastig te worden. Ik geloof, dat de regels in het rapport ge- Wijd aan het deel over de werkverschaffing elkaar zoo tegenspreken, dat het voldoende om dit in het advies straks te bespreken. Verder geloof ik niet, gezien de totaal bedragen van schulden en inkomsten, die Voor mjj duidelijker zijn dan de berekeningen Per inwoner wat ik in dit rapport ook niet vrjj van vernis vind dat de financieele toe stand van Callantsoog zorgwekkend is. Ik heb tot slot het punt onderwas bewaard. Dit is voor de streek, die ik vertegenwoor dig, het meest belangrijke punt. Afgezien van het feit, dat de raming van de bezuiniging in dit opzicht wel geheel en ftl bezijden de waarheid is, wordt hier maar omgesprongen met het beste goed van ons Volksdeel, alsof men heelemaal geen belang stelling meent te moeten hebben met de za ken van deze groep menschen. Ik heb aange kondigd in groote trekken mijn voorbeschou wing te houden, daarom zal ik mjj ook hierin ®eer beperken, al branden de woorden van Afkeuring en bestrijding me op de tong. Ik Wil volstaan met de mededeeling, dat er vele Onoverkomelijke bezwaren zijn tegen dit voor stel. wy zullen dit nooit kunnen aanvaarden. Wij gelooven graag, dat dit lokaas voor de *ÜPe is, die hier niet spreken uit onderwijs- belang en belangen van een toekomstige medebevolkingsgroep, maar die hier spreken uit louter eigenbelang. Wij willen hier echter dit nog aan toevoe gen: Waar in het rapport met zooveel woor den is gewezen op de rijksvoordeelen bij de salarieering, enz. Waarom heeft men nu niet gewezen op de rijksnadeelen Als ik nu resumeer, dan moet ik consta- teeren, dat van al de voordeelen, die er op gesomd zyn, eerder nadeelen te verwachten zijn; dat de bedragen van bezuiniging ons inziens lang niet kloppen, en als men daar nog bijvoegt, dat op die be grooting vele bezuinigingsposten, bezuinigin gen zijn, die Callantsoog als zoodanig zelf ook zeker kan invoeren, dan blijft er van het rap port zeer weinig over; zoodat het niet anders kan, of de onbevooroordeelde beschouwers, waartoe ik mij zeker reken, zal het rapport nimmer kunnen aanvaarden. De heer De Haan heeft na grondige be studeering van het rapport niet de overtui ging gekregen, dat het noodzakelijk is de beide gemeenten te combineeren. Over het rapport zegt spr. o.m.: Dat het rapport en het z.g. Nevenrapport van B. en W. van Zijpe elkaar op sommige punten geheel tegenspreken en dat het rap port op sommige plaatsen misleidend is op gesteld. De heer P. Vos wijst op den strijd, die Callantsoog in het verleden gevoerd heeft om een eigen burgemeester te krijgen. In de nieuwe gemeente zou voor badplaat sen, dit zijn dan: Callantsoog, St. Maartens zee en Petten, 117.50 worden uitgetrokken. Callantsoog trekt nu reeds 100 uit, dit is toch te mal. De heer Breebaart, secretaris, heeft bezwaren het rapport hier te verdedigen of toe te lichten. Hij wijst op het verkiezings manifest der S.D.A.P. Dan zijn natuurlijk van muggen olifanten gemaakt, terwijl over het goede niet zal worden gepraat. Verder merkt spreker op, dat hij het rap port alleen kan toelichten namens B. en W., want dit College heeft de betreffende beslui ten genomen. De heer De Haan tart spreker te be wijzen, dat men er tegen is, omdat men er tegen is. Spreker is tegen het rapport. De commissie heeft een schriftelijk advies op het samenvoegingsrapport uitgebracht. Spr. stelt voor dit adviesrapport te behan delen en waar noodig te wijzigen of aan te vullen. Aldus wordt besloten. Wat de geschiedenis betreft, ging men terug tot de 11de eeuw. Zoo kwam men tot de conclusie, dat Callantsoog zonder Zijpe een op zichzelf staan historisch geheel is. De onderwijsclausule, betreffende Koegras heeft men laten vervallen. De heer L ak e m o n d meent, dat men later toch zal dwingen de kinderen naar 't Zand te zenden. Mr. Breebaart antwoordt, dat er nog zooiets als goede trouw bestaat. De heer M o o ij zegt: Nu verschuilt U zich steeds achter B. en W. Later doet U dat natuurlijk achter den nieuwen Raad. Aan ver zekering hebben wij niets. Wij moeten vast heid. Verder wijst men er op, dat veel bezuini gingen niet rechtstreeks het gevolg zouden zijn van een vereeniging. Callantsoog zou zon der samenvoeging dezelfde bezuinigingen kunnen toepassen. De gemeenteveldwachter in Callantsoog zal in vele gevallen de menschen kunnen helpen. Tevens zal hij agent der arbeidsbemiddeling zijn. Naar inzicht der commissie zullen er toch veel zaken zijn, waarin men persoonlijk den Burgemeester wil spreken. Tevens kan by te drukke bezigheden de politiedienst niet volledig worden uitgeoefend. Verder zou toch een telefonische aansluiting gewenscht zijn. De heer Lakenhorst merkt op, dat het nog een groote vraag is, of het Rijk de wacht gelden voor zijn rekening neemt. De heer Breebaart zegt, dat in Zijpe dit als eischt gesteld is. Ook de bediening van een zoo groot gebied door één autobrandspuit achten velen een verslechtering. De heer Breebaart antwoordt, dat men niet de oppervlakte, maar het aantal gebou wen moet nemen. Twee branden tegelijk is toch wel een zeldzaamheid. Ook de wijkverpelging wordt onder de loupe genomen. Een vroedvrouw is niet te missen. De dokter doet geen verlossingen voor vroed- vrouwprijzen. Verder kan de commissie zich niet vereenigen met de verzorging van ouden van dagen; met de meening dat de werkver schaffingsprojecten in C'oog spoedig zullen zijn uitgeput. Tot slot komt de commissie tot de overtuiging, dat van de z.g. 7000, welke het samenvoegingsrapport aangeeft, 3850 niet rechtstreeks het gevolg is van een even tueele samenvoeging. Deze 3850 zou Cal lantsoog ook zonder samenvoeging kunnen bezuinigen, of wel die posten van bezuiniging zijn te hoog geschat. Het bljjkt, aldus het tegenrapport, dat men in Callantsoog dus niet tegen de sa menvoeging is, omdat men er tegen is, maar men wel degeiyk het voor en tegen heeft onderzocht. Aan het slot komt de commissie tot de volgende uitspraak: Ons eindoordeel over een eventueele vereeniging der gemeente Zijpe en Cal lantsoog luidt ten slotte, dat de vereeni ging ten stelligste moet worden ontra den, omdat zy in geen enkel opzicht nood zakelijk en zelfs niet wenscheiyk is en in- druischt tegen het rechtsgevoel der Col- lantsooger bevolking. Op grond daarvan adviseeren wy Gedeputeerde Staten der Provincie beleefd geen ontwerp van wet voor deze vereeniging" op te stellen. Met algemeene stemmen wordt vervolgens het tegen-advies aangenomen. Hiermede spreekt de nevenraad zich dus uit tegen sa menvoeging. De heer Breebaart spreekt nog zijn waardeering uit voor de zakeiyke en gron dige behandeling van deze gewichtige zaak. Hierna volgt sluiting van deze zoo be- langryke vergadering, welke van des mid dags half twee tot half negen duurde. RAAD CALLANTSOOG. Samenvoeging zypeCallantsoog met algemeene stemmen verworpen. Vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Woensdag 3 Juni, des namid dags half 2. Voorzitter de heer H. Kruisveld, secretaris de heer Mr. D. Breebaart. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen onveranderd goedgekeurd. Ingekomen is een besluit van Ged. Staten, waarbij het presentiegeld voor de leden van den Raad wordt vastgesteld op 2. B. en W. zullen onderzoeken welke stappen gedaan moeten worden om alsnog dit bedrag op 3.te zien vastgesteld. Eenige ingekomen stukken en verslagen circuleeren. Het kohier der Hondenbelasting wordt vast gesteld op 262.50. Het kohier der Brandverzekeringsbelasting wordt vastgesteld op 844. Ingetrokken wordt het besluit van 17 Mrt. 1936 tot conversie van een geldleening groot pro resto 600. Sluiting weg voor motortijtulgen. Besloten wordt den weg tusschen de zomer woningen ten noorden van het dorp gesloten te verklaren voor motorrijtuigen. Vuilnisophaaldienst. Van de V.V.V. is een verzoek ingekomen over te gaan tot het instellen van een vuilnis ophaaldienst voor het dorp Callantsoog. Dit zou komen op 750 per jaar. Voor tweemaal per week ophalen zou 7.50 per week kosten. De heer G. Kruit zal dezen dienst ver richten. De kwestie der Samenvoeging van Callantsoog en Zype. Als belangrijkste punt der agenda volgt thans de vaststelling van het aan Ged. Staten van Noord-Holland uit te brengen advies in zake een eventueele vereeniging der gemeen ten Zijpe en Callantsoog en aanwijzing der gemachtigden ter mondelijke toelichting. De heer Van Graas opent de algemeene beschouwingen met de vraag, of er van de gewichtige vergadering van 18 April 1935 geen notulen zyn. Deze zijn nimmer gemaakt. De heer Kooger heeft een kort overzicht op gesteld aangaande het verhandelde in die ver gadering. De heer Breebaart moest voor een of andere kwestie een bezoek- brengen bij den Commissaris der Koningin. Daar heeft hij ge zegd, dat er in Callantsoog stemmen waren opgegaan om over te gaan tot samenvoeging met Zijpe. De heer Kruisveld voelde er toen niets voor om de zelfstandigheid prijs te geven. De heer Weg wilde eerst ruggespraak houden met de kiezers. Nu schermen B. en W. van Zijpe, dat zoo wel zij, als B. en W. van Callantsoog voor de samenvoeging zijn. Dit bestrijdt de heer Koo ger, omdat zoowel hij als de heer Kruisveld eenige punten hebben voorbehouden. De heer Kooger vraagt zich in een be spreking af, wie aan den heer Breebaart het recht gegeven heeft de zaak bij den Com missaris aanhangig te maken. De Commis saris zegt, dat volgens aan hem verstrekte inlichtingen de Raad van Callantsoog om samenvoeging heeft verzocht. Dit is onwaar! De heer Kooger heeft dan ook aan den Com missaris medegedeeld, dat, indien de voor deelen niet zeer groot zouden zyn, zeker 75 der ingezetenen tegen samenvoeging zouden zyn. Verder noemt de heer Kooger nog een kwestie, die volgens hem den goeden gang van zaken niet bevorderd hebben. De heer Breebaart, het woord verkry- gende, merkt op, dat hem het vuur na aan de schenen wordt gelegd. Hij had echter, evenals in den Nevenraad, een zakelijke be handeling verwacht en geen persoonlyke aan vallen. Spreker erkent wellicht fouten te heb ben gemaakt. Hy is echter niet degene ge weest, die over een samenvoeging is begon nen, maar een oud-Burgemeester van Cal lantsoog vertelde hem, dat in zijn tyd reeds over samenvoeging was gesproken. Nu er in Callantsoog een burgemeesters vaca ture was, was het de beste tijd, om deze kwes tie te onderzoeken. Na afloop van een vergade ring is door één der raadsleden deze kwestie aangeroerd. De kwestie werd door B. W. be sproken en vervolgens in een comité-vergade ring behandeld. Ging men er niet op in, dan behoefde dus bij de burgery geen onrust ge wekt te worden. Toen is besloten de zaak te onderzoeken. Ondanks het goed gedocumenteerde advies der Nevenraad, biyft spreker by de meening, dat samenvoeging voor Callantsoog wensche lijk is. In een korte samenvatting motiveert de heer Kooger het tegenstemmen van zijn fractie. Met algemeene stemmen wordt de sa menvoeging verworpen! Als gemachtigden der gemeente worden ge kozen de heeren P. de Haan, M. Vries en S. Kooger, welke allen hun benoeming aannemen. De heer Van Graas wordt gekozen als plaats vervanger. Hierna volgt sluiting. BEGRAFENISVEREENIGING „DE LAATSTE EER". Woensdagavond werd door bovengenoemde vereeniging wederom een algemeene verga dering gehouden in het café ,,'t Centrum". Slechts 19 personen waren aanwezig. Door den voorzitter, den heer G. Kuiper, werd de byeenkomst met een woord van welkom ge opend. Door den secretaris, den heer K. Raven, worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Dan is aan de orde het „Voorstel om een regeling te treffen tot uitbetaling der obli gaties. Door het bestuurslid, den heer P. J. Slikker, waren hieromtrent adviezen inge wonnen bij een notaris en ook by een rechts kundige. De verkregen inlichtingen worden aan de vergadering medegedeeld. Daarna gaan er stemmen op, die zeggen, dat er iets moet gebeuren, dat men zoo niet door kan blijven gaan, en dat de obligatiehouders toch de grondleggers der vereeniging zyn, en dat het er nu maar om gaat de obligaties kwyt te raken, enz., enz. De discussies gaan hierover nog wat door, totdat ten slotte wordt vastgesteld, dat het en wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA-zonnebruin- crême, die Uw huid beschermt tegen ver vellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon, Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, Bestuur alle obligatiehouders zal aanschry- ven, deze stukken voor 1 Juli a.s. vrywilllg in te leveren tegen al of niet betaling. By niet betaling wordt dit als een begin van het Reservefonds te zyn. Na 1 Juli aanschryving door den notaris. Degenen, die alsdan nog mochten achterbiyven, zullen voor bijpassing van eventueele tekorten by ontbinding der vereeniging aansprekelijk zyn. Tot stemming overgaande, wordt met alge meene stemmen besloten, de zaken als voor noemd te doen verloopen. By de rondvraag wordt nog de toezegging gedaan, dat de kos ten van een begrafenis nader geregeld zullen worden. AUTO ZAKT DOOR PONTONBRUG. Op de Pontonbrug van de Kooij zakte Woensdagmorgen een groote trailer, beladen met eenige tonnen steenkolen, door zyn vee- ren. De uit Friesland komende auto versperde ter plaatse het geheele verkeer, zoodat in een ommezien tientallen auto's aan beide zyden stonden te wachten. Nadat de lading gelost was en het voertuig verwijderd was, kon alles weer zyn gang gaan, doch voor velen was dit een belangrijke stagnatie: Hippolytushoef. HET A.S. CONCOURS VAN DEN NOORD-HOLL. ZANGERSBOND. Op de Zondagen 7 en 14 Juni a.s. zal voor noemd Concours worden gehouden in de Cinema De Haan. Op 7 Juni nemen deel: „Ons Genoegen", Heer Hugowaard; „Zang- lust", St. Pancras; „Ned. Herv. Kerkkoor", Schagen; „Kunst na Arbeid", Schagerbrug; „Crescendo", Noord-Scharwoude (dameskoor); „Crescendo", Noord-Scharwoude (gem. koor); „Vox Humana", Santpoort; „Oefening kweekt Kunst", Andyk-Oost; „Varia", Warmenhuizen. Op 14 Juni: „Schager Orkest-Vereeniging", Schagen; „Dames Koor", Bergen; „Zang en Vriend schap", Eenigenburg; „Oostwoud", Oostwoud; „Crescendo", Stompetoren; „Niedorps Ge mengd Koor", Nieuwe Niedorp; „Zang en Vriendschap", Wieringen; „T.A.V.E.N.U.", Andijk-West; Koorvereeniging „Bergen", Ber gen; „Gemengd Koor", Zuid-Scharwoude. De feestelyke opening heeft plaats Zater dag a.s., des avonds 8 uur, in Cinema De Haan, met een concert, aangeboden door de Muziekvereeniging „Harmonie", dir. de heer P. Kreijger te Den Helder, terwyi de Mando lineclub „O.K.K.", dir. de heer P, Jongkind, ter afwisseling ook nog enkele nummers ten gehoore zal brengen. De officieele opening heeft a.s. Zondag plaats in de zaal van het Hotel De Haan, des n.m. 1 uur, terwyl het concours om twee uur een aanvang neemt. De jury bestaat uit de heeren G. H. Boedijn, toonkunstenaar te Hoorn, P. Versloot, idem te Nymegen en Jac. Bonset, idem te Zandvoort. Op het terrein bij Cinema De Haan zyn enkele kermisvermakelijkheden opgesteld, zoo dat er voldoende afleiding is. Dat mooi weder deze concoursdagen luister zal bijzetten, wenschen wy de jublleerende vereeniging van harte toe, opdat alles goed moge slagen. POLITIE. By iemand komen aanloopen; een dobber man-pincher (teef). Verloren: een broche, een rozenkrans, en een portemonnaie met inhoud. Gevonden: een kosteloos afgegeven ry- wielplaatje. Inlichtingen by den gemeentebode te Hip polytushoef. ZONNESTRAAL-DAG. Men deelt ons mede, dat a.s. Zaterdag 6 Juni, alhier wederom de bekende Zonnestraal dag zal worden gehouden. Koopt allen een of meer speldjes en u helpt mee de t.b.c.- bestryding te bevorderen. De heer R. H. Suurmeyer, surnumerair der Registratie en Domeinen te Haarlem, is be noemd tot ontvanger der Registratie en Do meinen alhier. Mej. B. de Vries alhier is te Amsterdam geslaagd voor het examen Stenografie Duitsch (100 lettergrepen). MARKTOVERZICHT. De derde Texelsche groote Lammerenmarkt viel ditmaal op een voor de Texelsche vee houders zeer ongunstigen dag. Dinsdag heb ben nX verschillende groote veermarkten in ons land plaats, zoodat het aantal koopers, in verhouding tot den aanvoer (ruim 4800 stuks) klein was te noemen. De handel was hierdoor bizonder stug, terwyl ook de prijzen ongeveer een gulden per stuk terugliepen by vorige week. De mtddenprijs bedroeg nu 7.75. Er bleef een vry belangryk deel on verkocht. De hoogste prys bedroeg nog geen tien gulden per stuk. Verder werden nog een 13-tal schapen aan gevoerd, die verkocht werden voor gemiddeld 14 gulden per stuk. Overigens werd er weinig vee verhandeld, een koe bz-acht 135 op, pinken gemiddeld 7 gulden; fokkalveren ongeveer 16.50. De varkens op den boerdery stijgen iets in prijs, deze bedraagt ongeveer 17 cent per p. Biggen op de markt deden ongeveer 10. per stuk. De eierenprys aan de veiling bracht weinig verschil bij vorige week, de handel is echter Iets stugger. Oosterend. BEKRONING. De Christelijke Zangvereeniging „De Lof- stem", te Oosterend heeft deelgenomen aan het concours van den Koninkl. Bond v. Chr, Zangvereenigingen in N.H., dat den tweeden Pinksterdag te Bergen is gehouden, en heeft aldaar in de derde afdeeling den eersten prys behaald. Dinsdagavond heeft de Zangvereeniging op het Kerkplein te Oosterend, eenige nummers gezongen, waaronder de concoursnummers. Het Fanfarecorps „Excelsior" van Ooster end heeft Dinsdagavond het echtpaar H, EelmanG. Smit, te Oost, dat op den twee den Pinksterdag zyn 60-jarige echtvereenl- ging heeft herdacht, een serenade gebracht, Aan de uitnoodiging van Burgemeester Kamp, om een bezoek aan onze gemeente te brengen, hadden gisteren een 14-tal journa listen gehoor gegeven: vertegenwoordigers n.1. van „Het Algem. Handelsblad", „De Ka tholieke Pers",, Zwolsche Crt.", „Bussemsche Crt.", „Toeristen Kampioen", „Gooische Post", „Vereenigde Pers-bureaux", „Residentiebode" en enkele bladen uit de omgeving. Het gezelschap arriveerde onder nog zeer gunstige weersomstandigheden omstreeks kwart voor elf in onze gemeente, onder lei ding van de heeren W. H. Lap en P. Dros Az. Om elf uur werd ten Raadhuize koffie gedronken en sprak Burgemeester Kamp een hartelyk woord van welkom tot de persver tegenwoordigers. Daarna werd een kort be zoek gebracht aan het Texelsch Museum, waarin de journalisten werden rondgeleid door den Conservator, den heer Kraai. Dit kort bezoek liet een goeden indruk achter by de gasten; bizonder werd de schitterende collectie opgezette vogels geroemd. Na het museum-bezoek trok het gezelschap per autobus door Ongeren naar den Polder Waalenburg, waar een bezoek werd gebracht aan de Kokmeeuwenkolonie van den Westen- boersweg, die men juist in den meest ge- schikten tijd bezocht, omdat men nu nesten en jongen by tientallen kan bewonderen. Men verliet Waalenburg in de richting De Waal. Even werd ook dit dorp bezichtigd, daarna werd een kort bezoek gebracht aan Oosterend; Vervolgens reed men langs den Aanlegsteiger aan den Noorderdijk naar Eierland. Door dezen bouwpolder, die door zyn buitengewone uitgestrektheid bizonder de aandacht trok van de journalisten, ging men naar den hoogen duinenrichel by de Slufter, tegenover de plaats waar de film „Jonge Harten" is opgenomen. Hoewel de langzaam opzettende broeilucht toen reeds het ver gezicht sterk belemmerde, is daar ter plaatse nog zeer van het prachtig uitzicht over de uitgestrekte vlakte en het prachtig ver gezicht over het eiland genoten. Omstreeks twee uur arriveerde men te De Koog, waar in het Badhotel de lunch zou worden gebruikt. Al spoedig kwam nu de dreigende onweersbui opzetten en tydens het verblijf van de gasten in het Badhotel brak een donderbui los, die een voorgenomen wan deling naar het strand onmogeiyk maakte. Tydens de lunch werd weder door burge meester Kamp het woord gevoerd. Spr. wees op de groote medewerking, die T.E.S.O. weder bij dit journalistenbezoek verleende. Op gees tige wijze werd de speech van den burge meester beantwoord door twee vertegenwoor digers van „Het Handelsblad", waarmee Z.Ed.Achtbr. indertyd had samengewerkt. In den regen werd nu nog even een bezoek gebracht aan de Westermient. Toen het ge zelschap daar arriveerde was de bui evenwel zoo hevig, dat men niet kon afstappen om een kijkje te gaan nemen op de pasgereed ge komen Belvédère op den Fonteinsnol. Nog werd het dorp Den Hoorn vluchtig bezich tigd; door Z.Haffel ging de tocht nu naar den Jeugdherberg, waar thee werd gedron ken, terwijl vele journalisten van de gelegen heid gebruik maakten om deze inrichting eens te bezien. Met de boot van 17.35 vertrokken de pers vertegenwoordigers weer naar Den Helder. Wy veronderstellen dat dit kort verbiyf der Journalisten, waarvan byna niemand al eerder met Texel kennis had gemaakt, on danks regen en onweer een goeden indruk by de bezoekende journalisten zal hebben achter gelaten. REPORTAGE N.O.B.V. Gisteren bracht men met een reportage wagen van de N.C.R.V. een bezoek aan Texel, naar ons wordt medegedeeld, heeft men o.a. getracht om de geluiden ln de beschermde vogeloorden van onze gemeente vast te leg gen. FEESTAVOND „TEXELSCHE BOYS". Tweemaal voor een geheel gevulde zaal heeft de Voetbalclub „Tex. Boys" Maandag en Dins dag in het St. Janshuis een alleraardigste revue opgevoerd, betrekking hebbende op het voet balleven van hun club, in verband met de ope ning van het nieuwe terrein. De samenstellers zyn uitgegaan van een gefingeerde noodlan ding van een sportvlieger op het nog niet ge reed zjnde Texelsche Vliegveld „De Viyt". De vliegenier heeft niet goed gelezen en heeft de opening van het vliegveld verward met de ope ning van het voetbalveld van de „Tex. Boys". By landing loopt het vliegtuig eenige avery op en de piloot is gedwongen eenigen tyd op Texel te vertoeven, hy ontpopt zich als voetbal enthousiast, is zelfs oud-internationaal en sluit vriendschap met de jongens van de „Tex. Boys". Op verschillende byeenkomsten, in de duinen op den hoek by hotel „De Zwaan" enz. krygt hy nu de geheele wording van de club te hooren in coupletten op populaire wijsjes waaraan de samenstellers veel zorg hebben be steed, doch daarbij ook de voldoening mogen smaken, dat de opvoering van deze revue (die door den Weleerw. heer Kapelaan Van Schljn- del als een „Non Stop"-revue werd aangekon digd) zeer in den smaak is gevallen. Het programma werd nog aangevuld met het optreden van een goochelaar en eenige zeer schrille schaduwbeelden. Het was een in alle opzichten geslaagden avond. ONDERTROUWD: C. G. J. v. d. Brand en E. Riteco; J. v. d. Berg en A. Fillerup. BEVALLEN: A. B. v. KreelGroenewegen, d„ J. v. d. Walde Vries, z., T. Bakker Boon, d„ E. J. de WitHengsdyk, z. OVERLEDEN: J. P. Klingenspoor, 44 j., O. A. Dekkers, 79 j., C. Tol, 72 j. hr. ms. nautilus. Hr. Ms. Nautilus Is 30 Mei te Reykjavik aangekomen. de kruiser de ruijtek. De kruiser De Ruyter is Maandag terug* gekomen bij de werf van aanbouw te Schie* dam, na in de Schotsche wateren met succes proef gestoomd te hebben. By de officieele volle krachtproef werd geconstateerde vaart ruim overschreden. Het schip wordt nu afge- timmerd en klaargemaakt. De verwachting is, dat de indiensttreding ongeveer 1 Octobef zal kunnen plaats hebben. hr. ms. „douwe aukus". Hr. Ms. Douwe Aukus is gisteren uit Ostendd vertrokken. By Kon. besluit van 30 Mei is met ingang van 1 Juli 1936: Aan luitenant ter zee der le klasse D. J. van Doorninck A.zn., op zyn verzoek, eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Benoemd by de Koninkiyke marine-reserve tot luitenant ter zee der le klasse de heef D. J. van Doorninck A.zn, By beschikking van den minister van defen sie a.i., is officier-vlieger der 2e klasse G. G, M. Scholten den 24sten Juni geplaatst by het vliegkamp De Kooy. Geplaatst by den Onderzeedienst in Ned,- Indië, de officier van den M.S.D. der 2e klassSi S. J. Maats, verwacht uit Nederland. By Kon. besluit van 28 Mei is met ingang van 1 Juni bevorderd tot kapitein-luitenant ter zee luitenant ter zee der 1ste klasse H, G. de Bruijne. Luitenant ter zee le kl. J. B. de Meeste^ onlangs uit Oost-Indlë hier te lande terug gekeerd, wordt 12 Juni geplaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Officier van den marinestoomvaartdienst 2fl kl. H. Embroek, uit Oost-Indië gerepatrieerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. opleidings schip Van Speyk te Nieuwediep. Officier van gezondheid 2e kl. der zeemacht J. W. Smeets ls overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. politievaartuig Nautilus te Nieuwediep bestemd voor het toezicht op de Noordzee* visschery. By beschikking van den minister van defen sie is officier van den marine-stoomvaartdienst der 2de klasse T. A. Sizoo 13 Juli geplaatst aan boord Hr. Ms. Schorpioen. Luitenant ter zee 2e kl. J. J. O. Korthals Altes, onlangs uit Oost-Indië gerepatrieerd, is geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Officier van administratie 2e kl. J. C. W„ Jobse, onlangs uit Oost-Indië hier te lande teruggekeerd, is geplaatst by het marine- hospitaal te Willemsoord. 2 Juni. Aangebracht door korders: Tongen p. kg. 0.48—0.32 Slips II 0.20—0.08 Schol p. k. 4.75—2.00 Scharren H II 1.75—1.25 Door haringvisscherst Versche haring p. tal 0.80—0.50 Geep n n 12.00—9.50 3 Juni. Door korders: Tongen p. kg. 0.55—0.44, Slips n 0.20—0.10 Schol p. R. 6.00—2.10 Scharren H II 2.00—1.40 Door Haringvlsschers: Versche haring p. tal 0.90—0.60 Geep II II 13.00-10.00 Door garnalenvisschertK Gekookte garnalen p. kg. 0.18—0.16 Levende garnalen p. at 1.26 Amsteurdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 8 Juni 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 254000 Kg. Ainsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 3 uni 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 264 Vette kalveren, le kw. 46—52 cent, 2e kw. 3844 cent en 3e kw. 3038 cent per Kg. levendgewicht84 Nuchtere kalveren 4.507.50; 210 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 Kg. 3940 cent, zware varkens 3839 cent en vette varkens 3738 cent per Kg. slachtgewicht, BROEK OP LANGENDIJK, 3 Juni 1936. Aanvoer en pryzen waren heden als volgt* 17000 Kg. Aardappelen, w.o.: Schotsche mui zen 6.607.60, Drielingen 7.409.40, Kl. ƒ8.209.30; 6250 Kg. Tomaten, w.o.: A 23.40 —25.10, B 24—24.10, O. 20.30—23.50, CC. 18.30, alles per 100 Kg.; 250 stuks Bloem kool 1314.90 en 3000 bos Rabarber 2.70 —3.30. TEXEL, 2 Juni 1936. j VooviKtrkti 2 Graskalveren 1518; 1 Koe 135; 5 Paarden 150185; 2 Pinken 70—85; 13 Schapen 1216; 22 Biggen 911; 4869 Lammeren 69; 5 Nuchtere kalveren 58, ElerenveiUng, 2 Juni 1936. Aangevoerd 81205 Eieren, waarvan de prij zen als volgt: 58—62 Kg, 2.35—2.55; 62—64 Kg. 2.50—2.65; 64—70 Kg. 2.55—2.95; 50—56 Kg. 2.10—2.35. Alles per 100 stuks, PURMEREND, 2 Juni 1936. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: Gem. Kaasbeurs, Verhandeld 19 partijen^ wegende 56000 Kg. Hoogste prys 19. Handel Kaas: 14 stapels Kleine Boeren 20, handel matig en 1 stapel Goudsche 19.50 per 50 Kg., volvette f 21.50; 1614 Kg. boter 1.40— 1.46 en weiboter 1.28 per Kg. Schagermarkt van Dondrdag 4 Juni 1936, 11 Paarden 150—350; 26 Geldekoeien (magere) 90130; 57 Geldekoeien (vette) 160—257, 12 Kalfkoelen 140—260; 139 Nuchtere kalveren 612; 45 Schapen (vette) 21; 108 Overhouders 1720.50; 315 Lammeren 610.50; 12 Bokken en Gei ten 412; 10 Varkens (magere) 1824; 28 Varkens (vette) p. kg 3233 cent; 136 Biggen 1115.50; 15 Konijnen 25 c.Ij Kippen 0.50—0.75; Haantjes 0.05—0.25.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11