Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG ótfieilVaco! NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7760 EERSTE BLAD DONDERDAG 4 JUNI 1936 64»to JAARGAN<| Het verzoek van Argentinië tot een spoedige bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering. De Italiaansche verliezen in den oorlog. Het lek in de Engelsche begrooting. China en Japan. FEUILLETON. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. De moord op den Japanschen officier. De staking in Frankrijk breidt zich weer uit. 3 maal per dag Den Helder* Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland» i i urn COURANT Abonnement per 8 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.60, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIE N: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst); dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct; b(j niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Nog geen oplossing voor de Belgische kabinetscrisis. De Fransche socialisten en hun regeeringstaak. Wat komt de Negus in Europa doen? Het gaat met de op lossing van de kabinets crisis in België niet naar wensch. Men schijnt hui verig te zijn om de lei ding van de regeering onder de huidige omstandigheden in handen te nemen. Van Zeeland, van wie men beslist verwacht had dat hij de vorming van een kabinet op zich zou willen nemen, heeft daar voor bedankt. „Ik heb het mijne gedaan, laat nu anderen jnijn werk voortzetten. Ik ben geen politiek persoon. En de zaken zijn thans op den goeden weg. Het moet dus zonder mij gaan." Daarop kwamen zijn woorden neer. Deze beslissing van Van Zeeland is wat ver rassend schrijft de Nw. Rott. Crt. Onmiddellijk na de verkiezingen heeft hij reden gegeven te gelooven, dat hij, desgevraagd, bereid zou zijn de opdracht tot het vormen van een regegring opnieuw aanvaarden. Van Zeeland is een type van man, dat niet aan primadonna-nukken lijdt. Als hfl nu tot andere gedachten gekomen is, moet hij goede redenen daarvoor hebben. Van Zeeland leek aangewezen voor het premierschap, omdat hij buiten de partijen staat en bij alle partijen vertrouwen heeft. Met alle partijen heeft hij opvattingen gemeen. Wat zijn religieuse overtuiging betreft is hij goed katholiek, wat van menig Belgische voorman der katholieke staatspartij niet kan worden gezegd. In zijn politieke en sociale denkbeelden zal hij met de liberalen, en zelfs met de zeer gematigde, Belgische socialisten van den rechtervleugel, menig punt van over eenstemming hebben. Zeker is, dat hij het allen naar den zin heeft weten te maken onder uiterst moeilijke omstandigheden. Een man als hij lijkt geknipt voor de leiding van een coali- tieregeering, die alle oude groote partijen des lands moet omvatten. En uit gemakzucht of vrees zal van Zeeland zich niet terug trekken. Maar, zooals gezegd, het is zeer denkbaar dat hij bij nader beraad of door raadgevers, tot de overtuiging is gekomen, dat hij nog wel eens noodiger kon blijken dan op dit oogenblik. Het kan de bedoeling zijn, Vandervelde tot leering van de zijnen het experiment te laten onder nemen, waartoe hij zoo weinig lust heeft ge toond. Onder die „zijnen" van Vandervelde zijn er velen, die voor de partij haar recht van sterkste groep in het parlement onstuimig op- eischen. Waarom hun dan niet de gelegenheid verschaft, te leeren wat zelf regeeren betee- kent? Gaat het goed, zooveel te beter! een eind maken aan de werkloosheid, aan den handel zullen zij nieuw leven geven; in de be stuursorganen zullen zij een republikeinschen geest brengen. De diensttijd zullen ze verkor ten, Frankrijk zullen ze verder een plaats geven onder de staten, die vastbesloten in de eerste plaats den vrede wenschen. Hoewel de socialistische partij zich ten volle van de wer kelijkheid bewust is, zal zij niet wachten met de verwezenlijking van haar leerstellingen en haar programma. De nieuwe toestand, die door omstandigheden voor de partij is ge schapen, zal haar opvattingen niet kunnen wijzigen, noch haar afstand kunnen laten doen van haar principes. In de motie geeft de socialistische partij uit drukking aan het volledig vertrouwen, dat zij in Blum stelt als kabinetsformateur en besluit met nog eens in herinnering te brengen, dat een omverwerping van het kapitalistisch regime het uiteindelijk doel der partij zal blij ven en de noodzakelijke voorbereiding vormt voor een nieuwe sociale orde. De Fransche socialisten en de regeering. De Fransche socialis ten hebben hun congres gehouden, waarin zij hun houding hebben be paald voor de a.s. regeer-periode. Wij heb ben daar in ons num mer van Dinsdag reeds een en ander van opgenomen. In het congres, dat Dinsdagmorgen gesloten is, is een motie aangenomen, waaraan wjj het volgende ont- leenen: De socialistische afgevaardigden zullen trouw blijven aan het mandaat, dat hun door het Fransche volk is toevertrouwd, d.w.z. zij Zullen alle pogingen in het werk stellen om het fascisme te vernietigen, de vrijheid te ver dedigen en te strijden tegen de alleenheer schappij der banken en industrieën. Zij zullen Wat wil de Negus? De Negus is op weg naar Londen, nog enkele dagen, dan zal hij in de Engelsche hoofdstad, voet aan wal zetten. Wat komt hij in Europa doen, zoo vraagt men zich natuurlijk af. Nu, een van de correspondenten van het Engelsche blad News Chronicle, heeft deze vraag aan den keizer gesteld, die daar op antwoordde: „Ik zal aan de wereld meedeelen, wat er ge beurd is in den oorlog tegen Italië. Ik zal vra gen, of het rechtvaardig is, dat de Abessijn- sche beschaving, die 25 eeuwen oud is, in 25 weken wordt vernield met een barbaarschheid, zooals inderdaad slechts te wachten ware van de beschavingen, die van voor het Christen dom dateeren." Op de vraag, of hij ook zou spreken over het gebruik van gassen antwoordde de negus: IRENE JOLIOT—CURIE, dochter van de beroemde madame Curie, die men uitnoodigde om als Minister van Gezond heid in het kabinet-Blum zitting te nemen. „Stellig. Deze oorlog gaf te zien, wat nog geen enkele oorlog vertoond had, de versprei ding van gas met granaten, bommen en voor al met zekere speciale gasbommen". Op de vraag of dergelijke methoden dan ook niet in den grooten Europeeschen oorlog waren gebruikt, antwoordde de negus, dat het vloeibare gas niet alleen de soldaten aan tastte, maar ook grijsaards, vrouwen en kin deren, die slachtoffers werden van dezen moordenden regen. Zelfs de ambulances ont snapten er niet aan. De tekst van de Argentjjnsche nota. Dinsdagavond om tien heeft het Volken bondssecretariaat het volgende schrijven van den permanenten gedelegeerde van Argentinië bij den Volkenbond, Guinazu, openbaar ge maakt. „In den loop van de vergadering van den Volkenbondsraad van 12 Mei heb ik uit naam van mijn regeering een formeel voorbehoud geformuleerd tegen de verdaging van de be raadslagingen met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil. Dit doende, werd ik geleid door het verlangen om de essentieele beginselen van het Volkenbondsverdrag te waarborgen, daarbij handhavende den geest van blijvende samenwerking tot de verwezen lijking van het verheven doel van den Volken bond. Overeenkomstig deze houding, evenals in overeenstemming met de gedachten, die in den loop van de verschillende Volkenbonds vergaderingen zijn uitgedrukt met betrek king tot de wenschelijkheid van een demo cratiseering van de werkzaamheid van den Volkenbondsraad, heb ik de eer, overeenkom stig de uitdrukkelijke instructies, die ik van mijn regeering ontvangen heb, het verzoek, dat ik reeds mondeling gedaan heb, met be trekking tot de bijeenroeping van de Volken bondsvergadering voor den datum of tegen den datum ongeveer van de a.s. zitting van den Volkenbondsraad, die voor 16 Juni is bij eengeroepen, te bevestigen. (In den door het Volkenbondssecretariaat gepubliceerden tekst staat 10 Juni doch dit zal waarschijnlijk wel een schrijffout zijn, daar, zooals algemeen bekend is, de Raad te gen Juni was bijeengeroepen.). Dit verzoek is gegrond op de over tuiging, dat het noodzakelijk is, dat alle leden van den Volkenbond, die opgericht is op den grondsalg van het beginsel van de gelijkheid, de gelegenheid zullen heb ben de vraagstukken te onderzoeken, die in den tegenwoordigen internatio nalen toestand van een zoo hoog belang zijn en die geboren zijn door het Ita- liaansch-Abessijnsche geschil. Mijn regeering wordt hierbij tevens geleid door den wensch, dat alle volkenbondsstaten, aldus hun verantwoordelijkheid op zich zul len nemen en hun meening zullen kunnen uitdrukken, over het gevolg, dat thans aan den toestand gegeven moet worden en dat in overeenstemming zal moeten zijn met de grondbeginselen van het Volkenbondsverdrag. Mijn regeering is van oordeel, dat voor de verwezenlijking van dit doel, het voldoende zal zijn de Volkenbondsvergadering weer te openen, daar de Volkenbondsvergadering zelf in de bijeenkomst van 9 October 1935 bij monde van haar voorzitter, Benesj, verklaard heeft, dat zij niet gesloten, doch slechts ver daagd is, met het oog op den stand van de openbare meening in de verschillende lan den. Dit feit rechtvaardigt naar het oordeel van de regeering reeds op zich zelf, dat de aange legenheid aan het onderzoek van de Volken- bondsvergadering onderworpen zal worden. Deze houding moet worden gezien in het licht van art. 10 en van de andere artikelen van het Volkenbondsverdrag, wier beginselen overeenstemming met de onveranderlijke tra ditie, waarop sinds een halve eeuw het Pan- Amerikanisme gegrond is met betrekking tot de wederzijdsche betrekkingen van alle Ame- rikaansche volkeren, een traditie, die onlangs nog haar uitdrukking heeft gevonden in ver klaringen en internationale documenten. Mijn regeering is van meening, dat de bij eenkomst van de Volkenbondsvergadering, wier bfleenroeping mijn regeering verlangt, tot doel moet hebben het onderzoek van den toestand, die geschapen is door de annexatie van Abessinië en eveneens het onderzoek van den toestand, die voortspruit uit de sancties, waartoe deze instelling heeft besloten." Een totaal van 1148 blanke soldaten. De Romeinsche bladen publiceeren een op gave van de militairen, die in de periode van 16 April tot het einde van de operaties in Oost- Afrika aan het Noordelijk front gesneuveld zijn, t.w. 8 officieren, 6 onderofficieren, 31 sol daten en 8 zwarthemden. In dezelfde periode sneuvelden aan het Zuidelijk front 16 officie ren, 1 onderofficier en 20 soldaten. Aan verwondingen zijn aan het Noordelijk front 1 officier, 2 onderofficieren, 10 soldaten en 4 zwarthemden overleden. Aan het Zuidelijk front 1 officier en 2 soldaten. Door verschillende oorzaken in verband met den dienst en door ziekte zijn in de periode van 16 April tot 31 Mei overleden 17 officieren, 20 onderofficieren, 194 soldaten en 75 zwart hemden. Van het begin tot einde der operaties zjjn 1148 militairen gesneuveld, 125 zijn aan hun verwondingen overleden, van 31 heeft men niets meer gehoord en gedood door oorzaken, verband houdende met den dienst, zijn er 1000. Dit is het laatste oorlogsbulletin omtrent de verliezen in Oost-Afrika. Gesneuvelde inboorlingen. Het aantal inheemsche militairen, Askari,s en Doebats, dat in de periode van 31 Maart tot het einde der operaties in Oost-Afrika in den strijd gesneuveld is, bedraagt 204 aan het Noordelijk front en 352, waarvan 96 Lybiërs, aan het Zuidelijk front. In totaal dus 556. Van het begin tot het einde der militaire operaties zijn 1086 inboorlingen uit Eritrea, en 507 uit Somaliland, dus 1593 in totaal, gesneu veld. Oud-minister Thomas verantwoor delijk gesteld voor de indiscreties. In het Dinsdag gepubliceerde rapport inzake het lek in de begrooting concludeert het bijzondere gerechtshof, dat uit gezagheb bende bron onthullingen zijn gedaan aan gaande de begrooting en dat J. H. Thomas voor deze indiscretie verantwoordelijk is. Volgens het gerechtshof heeft Thomas aan Bates staatsgeheimen onthuld. Het tribunaal verklaart, dat Bates van deze inlichtingen gebruik heeft gemaakt om er zich persoonlijk voordeel van te verschaffen. Thomas heeft hetzelfde geheim onthuld aan Sir Alfred Butt, die er eveneens persoonlijk voordeel van heeft getrokken. Het gerechtshof ontlast de amb tenaren en allen, die op eenigerlei wijze hebben deelgenomen aan de samenstelling der begrooting volkomen, evenals de drukkers, terwijl ook de andere leden van het kabinet geheel vrij uit gaan. Oud-minister Thomas was zeer onder den indruk, toen hij de beslissingen van het tribu naai vernam. Hij verklaarde tegen een cor respondent van Reuter: „Ik herhaal wat ik reeds vroeger onder eede heb verklaard, dat ik geenerlei begrootingsgehelm heb bekend gemaakt. Mijn geweten is zuiver. Ik over weeg binnenkort een rede te houden voor mijn kiezers, die rnjj zooveel jaren hun vertrouwen hebben gegeven." VearnHXrderde spanning. Het verzet van sommige Chineesche offi cieren tegen de eischen van de Japanners wegens de ontploffing van Vrijdag op de lijn Tangkoe-Tientsin, heeft Zondag, naar Reu ter uit Peking meldt, geleid tot een vermeer derde spanning tusschen China en Japan. Reeds voor het incident eischten de Ja panners het ontslag van Hsiao Tsjen-jing, den burgemeester van Tientsin. De hoofd officieren van het 29e leger en generaal Soeng Tsje-joean hebben nu besloten, zich tegen dezen eisch te verzetten. Zij hebben den burgemeester, die op het oogenblik te Peking vertoeft, verzocht, onmiddlljjk naar zijn post terug te keeren en zich verplicht, hem, wat er ook moge gebeuren, zoo vol ledig mogelijk te steunen. Men is van meening, dat, indien de bur gemeester van Tientsin naar zijn post terug keert, deze geste beschouwt kan worden als een uitdaging aan het adres der Japanners, en men verwacht, dat dezen zullen antwoor den met den eisch, dat generaal Soeng zich naar het Zuiden 2al terugtrekken. De Chineesche studenten hebben een sta king van drie dagen, ingaande gisteren, afge kondigd uit protest tegen de Japansche ver sterkingen te Tientsin, waar de troepen macht thans op 10.000 man is gebracht. Met groote ongerustheid wacht men dan ook de eerstvolgende besluiten van de Ja pansche militaire autoriteiten af. De toestand te Kanton normaal. Be richten betreffende oorlogsverklaring een politieke manoeuvre der Japan ners? Naar uit Hongkong gemeldt wordt, is de toestand te Kanton normaal gebleven. Een bericht van het Japansche agentschap Domei, volgens hetwelk Kanton den oorlog aan Nan king zou hebben verklaard, wordt in officieele kringen te Kanton beschouwd als een middefl om de aandacht af te leiden van de Japansche actie in Foekien, waar, volgens niet bevestig de berichten, pro-Japansche elementen een autonome regeering zouden hebben ingesteld met steun van een deel van het leger. De regeering te Kanton heeft inderdaad de mobi lisatie bevolen en inderhaast troepen gezon den naar de grens van Foekien, daar zij een inval van die zijde vreest. In gezaghebbende kringen wordt ontkend, dat men een aanval tegen Nanking in den zin heeft, hoewel wordt toegegeven, dat maatregelen zijn genomen ter verdediging van de provincie Kwantoeng, wafl- neer die door Foekien of Nanking bedreigd zou worden. Er bestaat wel een tegenstelling N ank ingKanton. In officieele Chineesche kringen te Nanking verklaart men, geen enkel bericht uit het Zuiden te hebben ontvangen. Men geeft tofe, dat er een meeningsverschil tusschen Kanton en Nanking bestaat, doch een burgeroorlog wordt niet verwacht. Volgens een bericht van Domei heeft de regeering te Kanton de on middellijke beschikking over 140.000 man ge regelde troepen en 60.000 mllllciens. 1. GROOTE WERKING 2. CONSTANTE KWALITEIT 3. GOED TE VERDRAGEN 4. GEEN SCHADELIJKE NEVENWERKINGEN dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van *1) „Natuurlijk zullen we geduld moeten heb benmogelijk ook met een kleine in zinking rekening moeten houden", geeft hij ®P een rechtstreeksche vraag van Szartossy toen antwoord. „Zelfs bij een gunstig ver loop zal het geruimen tijd duren vóór de öeke, wiens temperatuur gelukkig aanmer kelijk gedaald is, zijn physieke en psychische kracht althans in zooverre terug heeft, dat •hen van het stadium van herstel kan spre ken. Alle opwinding, ja, zelfs een eenigszins druk gesprek moet zorgvuldig worden verme- den. Daarom en mede in uw eigen belang bet gevaar voor besmetting is allerminst denkbeeldig moet ik u, mevrouw, voor- loopig Uit de ziekenkamer verbannen. De Verpleging kimt u gerust overlaten aan zus ter Elisabeth, die zich in den loop der jaren een ervaren kracht heeft doen kennen. Ik zal ook dagelijks komen. Er is dus niet de minste reden om u ongerust te maken Szartossy vergezelt den medicus naar diens *kto. Als hij terugkomt, zegt Renate: „Doe mjj een genoegen, Stefan en ga nu b®lf ook naar huis. Evenals voor mij, ia bet °°k voor jou noodzakelijk, dat je de zieken kamer van nu af vermijdtHet is zoo mooi buitenDe wandeling naar Igls zal je goed doen... Wacht in het hotel op nadere berichten van me Tegen haar rustige gedecideerdheid vermag Szartossy niets in te brengen. Na een kort afscheid verlaat hjj de Lantaarn Met de zekerheid van een slaapwandelaar ster gaat Renate door de resteerende uren van dezen dag. Zij heeft een lang onderhoud met Therese, een korter met zuster Elisabeth en dan trekt zij zich in haar eigen kamer terug Het is half zes in den namiddag als Szar tossy in Iglerhof aan de telefoon wordt ge roepen. Een gesprek uit Innsbruck. Zijn onmiddellijk opkomend vermoeden wordt bewaarheidHet is de stem van Renate, die hem langs de draad tegen- kllnkt: „Ik wou je alleen maar zeggen, Stefan, dat ik over een half uur naar Miinchen vertrek". „Alleen „JaIk ben op het oogenblik in het kantoor van mijn advocaat. Dr. Delmer zal me straks naar den trein brengenMaak je dus maar niet ongerust". „Hoe lang denk je weg te blijven?" „In Miinchen blijf ik een of twee dagen. Maar daarna ga ik nog verderIk zal je niet zonder bericht latenen daarom zou ik graag willen, dat je in Iglerhof steeds voor me beschikbaar blijft, ja „Natuurlijkgraag......" En als je af en toe eens in de Lantaarn zou willen gaan kijken, zou ik je zeer dank baar zijn „Ik zal me dagelijks op de hoogte gaan stellen." „Dank je, Stefan „Blijf vooral niet te lang weg, Renate,.»1" „Geen uur langer dan noodig is, Stefan!" „En als... als... ik bedoel, wanneer je..." „Maar Stefan, dat is toch vanzelfsprekend als ik een vriend noodig heb, dan roep ik jou...... ik ben nu eenmaal een geweldige egoïste. „Dan... goede reis, Renate..." „Dan je, Stefan en tot ziens..." Ook Renate toont zich in deze de vrouw, die haar vrouwelijke eigenschappen in laatste instantie niet verlochent Z(j heeft hem zijn rol nauwkeurig voorgeschreven. Wat blijft Szartossy anders over dan zich er in te schik ken enzich zoo goed mogelijk van zijn taak te kwijten? Volkomen passiviteit dus?... NeenDat toch niet heelemaal. Iets kan hij desondanks nog doen! En dat doet hij dan ook onmiddel lijk Twintig minuten later, op hetzelfde tijdstip, waarop Renate in den trein naar Miinchen stapt het is dezelfde, waarmee Johanna den 29sten December Sylvester Vonberg en haar liefde ontvlucht is! ratelt de telefoon op de schrijftafel van Gabriel Schwarzer. Stefan Szartossy verzoekt hem de, nauw keurig door hem beschreven mevrouw Renate Lien, die met den D-trein van 11 uur in Miinchen arriveert, aan het station op te wachten en gedurende haar kort verblijf al daar voortdurend ter bescherming maar onbemerkt! in haar nabijheid te blijven. Van haar doen en laten moet hij Szartossy volledig op de hoogte houden Schwarzer bemerkt direct hoezeer deze aan gelegenheid zijn vriend ter harte gaat en hij belooft hem derhalve, dat hij zich om nie mand anders zal bekommeren dan om me vrouw Renate Lien... Twee dagen later ontvangt Szartossy een twettal brieven met het poststempel „Miin chen". De mededeeling van Renate, is slechts kort en luidt als volgt: Beste vriend! Ik ben hier goed aangekomen en heb mijn intrek genomen in Hotel „Vier Jahreszeiten", waarheen je voorloopig te post kunt adresseeren. Ik maak het uitstekend. Hartelijke groeten van RENATE LIEN. En dit is de brief van Gabriel Schwarzer: Waarde Szartossy! Ik heb, overeenkomstig je opdracht, de bewuste dame in ontvangst genomen en haar sindsdien op de door jou gewenschte wijze „geschaduwd" om dit geval de technische term te gebruiken. Zij heeft haar intrek genomen in Hotel „Vier Jahreszeiten" en tot dusver twee visites gemaakt. De eerste was bij de actrice Margot Sellert, Cicellastraat 3, de tweede bij de naaister, Emma Koch, Kirchplatz- straat 16. Het eerste bezoek duurde twee en een half uur. Mej. Sellert vergezelde mevrouw Lien tot voor de huisdeur. Het afscheid scheen van weerskanten zeer hartelijk. Bij Emma Koch hield mevrouw Lien zich ongeveer een uur op. Daarna liet ze zich per taxi naar het hotel terugbrengen, waar ze het diner op haar kamer bestelde om deze hierna niet meer te verlaten. En nu nog een privé woordje, beste Szartossy. Je hebt je ouden kameraad de beharti ging opgedragen van een zaak, die je zeer na aan het hart ligt en je zou dat zeker niet hebben gedaan, wanneer ik niet een klein beetje je vertrouwen had genoten, Welnu, in dat licht bezien, zul je het me niet kwalijk nemen, dat ik m'n eigen con clusies uit het geval heb getrokken. Om kort te gaan: Ik heb bemerkt, dat er eenig verband bestaat tusschen de gedra gingen van mevrouw Lien in Miinchen en de onlangs door jou verlangde informatie naar een zekeren Sylvester Vonberg. Be driegen mijn voorgevoelens mi) niet, dan is de rol, welke je mij in deze kwestie hebt toebedeeld, met deze mededeelingen nog geenszins beëindigd en ik zou je daarom willen advlseeren: schenk mij je volle vertrouwen! Bedenk, beste Szartos sy, van hoeveel meer beteekenis in dat geval mijn bijstand zal kunnen zijn! Ten einde je in staat te stellen eventueele be denkingen gemakkelijker te overwinnen, wil lk je van mijn kant een bewijs van groot vertrouwen geven door jou ais vriend te verraden, wat de cliënt Szar tossy van den particulieren detective Schwarzer natuurlijk nooit te weten zou zijn gekomen. De zaak is deze: ik Heb reeds op 29 December 1935 de, over Syl vester Vonberg ingewonnen informaties in een rapport vereenigd, dat een zekere Ba rones Johanna van Geitler-Haltorf bij mij bestelde. Je zult het zelf het beste kunnen beoordeelen in hoeverre deze vertrouwe lijke mededeeling voor je persoonlijke doel einden van belang kan zijn. Tot zoover voor heden. Met hartelijk groeten, t. h. t. GABRIEL SCHWARZER. Zeldzaam koel ondanks de brandende zon blaast de Noordenwind van de verre Delta. Hij doet de hooge palmen langs het strand buigen en vult de zeilen van de d&ha- Uitslultend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes ven 20 tabi. 70 ets. en oranjezakies van 2 labl. a 10 cis. Gisteren is gemeld, dat de Japansche auto* ritelten zich met een nota van beklag had" den gewend tot de Brltsche ambassade t4 Peking inzake den moord op een Japanschea officier, Sasaki, in een café. De daders zouden twee soldaten zijn geweest van een EngelsclJ regiment te Peking. Thans heeft de Britsch6 ambassade geantwoord, dat Japan daarvoo* nadere bewijzen moet aanvoeren. Mochten et nadere bijzonderheden komen, dan zou d6 Brltsche ambassade daaraan haar aandacht schenken. In de motaalfabrieken, chemisch® industrieën en onder de landarbeiders. De staking in Frankrijk heeft weer een uib« breiding ondergaan. In verscheidene metaal fabrieken en aanverwante industrieën zijn drt arbeiders in staking gegaan. De stakers bij Citroen en Renault nog niet tevreden? Volgens een communiqué van de zijde vap de werkgevers waren Dinsdagmiddag til totaal nog 70 metaalbedrijven door de arbei" ders bezet. Later op den dag nam dit aantal zeer toe. Het is vrijwel zeker, dat de bewe* ging zich nog verder zal uitbreiden. Voortfl waren 10 belangrijke chemische fabrieken ba» zet. Wat de staking in het restaurantbedrijf bd* treft, ook deze schijnt zich uit te breiden, den nacht van Maandag op Dinsdag weiger* den 120 employé's van een der grootste nacht* gelegenheden aan de Champ Elysees het gó* bouw te verlaten. j I Bedrijfleiders in fabrieken vas6» gehouden. Nadat Sarraut er Dinsdagavond van ip kennis was gesteld, dat de stakers van eenig6 ondernemingen, de directeuren in hun fabriev ken hadden opgesloten, ontbood hij op het ministerie van binnenlandsche zaken het ba* stuur van het Algemeene verbond van den arbeid, dat hij vroeg er bij de arbeiders 0$ aan te dringen, geen aanslagen te plegen op de individueele vrijheid en er voor te zorge dat zich geen incidenten zouden voordo De afgevaardigden beloofden onmiddellijk noodige stappen te zullen doen. Wieringermeer - Medemblik - Hoorn 4 I bye, die scheef liggend, de groene, med schuim bedekte golven doorklieft... Het, voor Egypte karakteristieke vaartuij dat door Sir Herbert Hawkins voor eéj tocht langs den Ntjl is gecharterd en waa de beide dames Geitler zijn gasten zijn, voorzien van alle comfort van een mode; zeiljacht. De Brit heeft deze trip georganiseerd iq de stille hoop, dat Fritz Mollander en Ja* hanna deze, bij uitstek gunstige gelegenheid ten nutte zullen maken. Het jongemeisje ligt in een dekstoel CQ staart omhoog naar de jagende wolken.,» Raadselachtig en onverklaarbaar is d6 droomerige uitdrukking van haar gelaat... Het was den jongen Fritz Mollander eep lief ding waard den sleutel tot haar ziel té vinden... Barones Sophie von Geitler vindt dezen toch langs de Ntjl au fond een beetje eert* tonig. De oude dame met haar onverwoestk bare blijmoedigheid en levensvreugde is d* eenige in het gezelschap, die de weldoend* stilte na de wat vermoeiende drukte van he| Egyptische winterseizoen bjj Shepheard niet als een wolkome ontspanning begroet. Lichtelijk verveeld bladert ze in de radio* gids, waarin de programma's der Europeö* sche stations vermeld staan. Als geëlecti> seerd springt ze plotseling van haar stoel op. „Gunst, kinderen", roept ze opgewondert» „kom toch eens kijken... dat is werkelijk in* teressant..." Gehoorzaam treden de geroepenen, tot wip ook sir Herbert Hawkins zich rekent, nd* derbij. (Wordt vervolgd)}

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1