Radio-programma V l Pi JROI L BINNENLAND heerlijk-^'^ GEMENGD NIEUWS Doorzitten? HELDERSCHE COURANT VAfc DONDERDAG 4 JUNI 1936 De verlenging van den diensttijd in België. Wilde staking onder de Antwerpsche haven arbeiders. Verbod van bijeenkomsten in Oostenrijk. Italië doet ook niet mee aan de internationale arbeidsconferentie. Sir Herbert Samuel over het Joodsche vraagstuk. De politiek van de Ned. Bank in 1935-'36. Mr. Trip schrijft van een bewogen jaar. Scherpe critiek op sommige punten van ons oeconomisch politiek beleid. Doos 30 ct BijApotl ï.enDrogisten IED e~R 6EjiJ^5NpE^lP-E- '?A WAOUYL JEIN U7 Bond voor staatspensionneering. Binnenland Het Haagsche zeden- schandaal. Matroos haalt jongen uit gracht te Haarlem. Mishandeling in de duinen bij Egmond. Doodelijk ongeluk. Een kustlicht in de lucht gevlogen. Meisje ontvoerd door Duitscheft Jongen doodgereden te Groningen Incidenten in verschillende kazernes. Naar de correspondent van de N. R. Crt. te Brussel verneemt, hebben zich, in verband met de onbepaalde verlenging van den actieven diensttijd der thans onder de wapenen zijnde miliciens, in verschillende kazernes te Antwer pen incidenten voorgedaan. In de kazernes ns. 7 en 8 te Berchem, waar de onder de wapenen gehouden miliciens hunne kamers moesten af staan aan de zoojuist binnengeroepen recru- ten en met minder goede slaapgelegenheden in de kelders genoegen moesten nemen, weiger den ruim 200 soldaten van het 6e regiment in fanterie voor het appèl aan te treden en naar de exercitie te gaan. Tijdens de incidenten, die op dit feit volgden, werd een sergeant on der den voet geloopen en geraakte een adju dant slaagd met een der miliciens. Toen later de rust eenigszins hersteld was, werden ver schillende leiders van deze verzetactie opge sloten. Gelijksoortige incidenten deden zich voor in de infanteriekazernes nrs. 9 en 10, alsmede in de artilleriekazerne aan de Predikheerenstraat te Antwerpen. Ook daar wisten de officieren vrij spoedig de orde te herstellen en werden de aanstokers op arrest gesteld. 10.000 duizend arbeiders In staking. Dinsdagavond tien uur heeft een 100-tal havenarbeiders, werkzaam aan boord van de Stoomschepen Hohenstein en Henri Jaspar, ge meerd aan de Scheldekade te Antwerpen, ge heel onverwacht het werk verlaten. De stakers beweren, dat hun loon nog steeds niet aange past is aan de stijging van de kosten van het levensonderhoud, voortgesproten uit de devalu atie van den Belgischen franc. Zij eischen 14.25 franc meer loon per dag. Een sterke politie macht bevindt zich ter plaatse ten einde alle ordeverstoringen te voorkomen. De vrees, dat de wilde staking in den nacht van Dinsdag op Woensdag ontstaan op eenige schepen aan de Scheldelaan te Antwerpen, zich Woensdag over de heele haven zou uitbreiden, heeft zich verwezenlijkt. Gisterenochtend be gaven de arbeiders zich weliswaar naar den havenkant, maar zoo goed als overal hebben Zjj geweigerd aan het werk te gaan. Bij de leiding van de socialistische vakvereenigingen blijkt men zeer verrast te zijn door deze ern stige gebeurtenis, die een communistischen on dergrond blijkt te hebben. Het aantal stakers bedroeg gisterenmiddag 10.000. Gedurende het toeristenseizoen. Reuter meldt uit Weenen: Bij regeeringsdecreet is gisteren bekend ge maakt, dat gedurende het toeristenseizoen alle bijeenkomsten en vergaderingen in de open lucht, zoowel als in afgesloten ruimten, ver boden zijn, behalve die welke voor weldadige doeleinden gehouden worden of ontspanning beoogen. De oefeningen van para-militaire or ganisaties vallen onder dit verbod, evenwel niet die van de militie van het Vaderlandsch Front. Ofschoon de Italiaansche regeering twee weken geleden aan 't Internationale Arbeids bureau de namen had opgegeven van de ge delegeerden der regeering der werkgevers en der arbeiders, die Italië op de vandaag be ginnende 20ste internationale arbeidsconfe rentie zouden vertegenwoordigen, werd giste renochtend plotseling bekend, dat Italië ook ter internationale arbeidsconferentie niet ver tegenwoordigd zal zijn. Van Italiaansche zijde wordt thans ver klaard, dat de opgave van de namen der gedelegeerden de vorige maand uitsluitend voor alle zekerheid is geschied met het oog Op de mogelijkheid, dat de sancties intusschen gouden zijn opgeheven, zoodat de Italiaansche regeering dan wel aan de arbeidsconferentie kou hebben willen deelnemen. HET NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS- GILDE. Prinses Juliana aanvaardt het Besohermvrouwschap. Naar men meldt, heeft Prinses Juliana zich, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van liet Nederlandsche Padvindstersgilde, bereid Verklaard het beschermvrouwschap van deze Vereenlging te aanvaarden. PRINSES JULIANA OP SCHIPHOL. Ter begroeting van den graaf en de gravin van Athlone. Prinses Juliana heeft gisterenmiddag een Onverwacht bezoek gebracht aan het Amster- pamsche vliegveld Schiphol. Prinses Juliana was naar Schiphol geko- Jnen om daar den graaf van Althone en zijn emalin, prinses Alice, die heden tegenwoor- ig zullen zijn bij de onthulling van het ge- enkteeken voor wijlen de Koningin-Moeder in de Residentie, te begroeten. Voor het comité voor bijzondere Joodsche "belangen, heeft Dinsdagavond de Britsche Öud-minister en voormalige hooge commissa ris in Palestina, Sir Herbert Samuel, in de groote zaal van het Concertgebouw te Am sterdam, voor een gehoor van genoodigden, Oen rede gehouden over het probleem der Joodsche emigratie en der Joodsche vluch telingen uit Duitschland. Sir Herbert Samuel, die met applaus werd Ontvangen, verklaarde dat het hem een bij zonder groot genoegen was op het continent hèt woord te kunnen voeren in een land, waar nog vrijheid en rechtvaardigheid be staat. Naat* alle omliggende landen die daartoe gelegenheid boden, zijn de Duitsche joden ge vlucht, waar zij waren aangewezen op de particuliere liefdadigheid. Hiermee is het probleem der Duitsche Jo den niet opgelost De Volkenbond beschouwt de Duitsche Jodenkwestie nog steeds min of meer als een interne kwestie van Duitsche politiek. Men moet er thans naar streven het pro bleem der Duitsche Joden op te lossen door de jongere generatie gelegenheid te geven om te emigreeren naar andere landen, niet naar de landen rondom Duitschland, die met haar eigen problemen te kampen hebben, maar naar de overzeesche gebieden, die daar- tie gelegenheid scheppen, en vooral natuur lijk naar Palestina. Zonder bezwaren kunnen jaarlijks 10 èi 12 duizend jonge Duitsche Joden in Palestina worden toegelaten, waarmee in vier jaar tijds 50.000 jonge Duitsche Joden gelegenheid zou den krijgen zich een nieuwe bestaansmoge lijkheid te scheppen. Ook Zuid-Amerika heeft nog plaats voor jonge technici; Nieuw-Zeeland voor landbouw kundigen, en al deze gebieden samen kunnen zeker in vier jaar tijds 100.000 jonge Duit sche Joden opnemen. Daarvoor zijn echter aanzienlijke bedragen noodig, zoowel voor de transportkosten, als voor de hiusvesting en het investeeren van kapitaal, dit laatste vooral in Palestina. Het bedrag, dat hiervoor bijeengebracht moet worden, schatte spr. op drie millioen pond. Tijdens zijn laatste bezoek aan Amerika heeft spr. aan de Amerikaansche Joodsche gemeenten voorgesteld, daarvan twee mil lioen pond bijeen te brengen, terwijl hij in Engeland wilde trachten een millioen pond sterling bijeen te brengen. Welnu, in twee maanden tijds is men er in Engeland in ge slaagd 600.000 pond sterling bijeen te krijgen. SIR HENRY DETERDING HERTROUWD. Op het Amsterdamsche raadhuis is Dins dag het huwelijk voltrokken tusschen Sir Henry Detering, directeur-generaal van de Koninklijke en de Duitsche mejuffrouw Char- lotte Minna Knaack. Het paar werd door burgemeester de Vlugt in den echt verbonden. Na de huwelijksvoltrekking zijn de heer en mevrouw Deterding per vliegtuig naar Ber lijn vertrokken. Geen reden voor ongerustheid. Het laatst verstreken boekjaar, aldus de president van De Nederlandsche Bank in zijn verslag, vormt een tijdperk van verwarring en tegenstrijdigheid. Het besef, dat slechts verbetering en uitbreiding van de internatio nale betrekkingen het wereldherstel kunnen brengen, hoewel in theorie beleden, kon zich in de practijk niet doorzetten. De onderhan delingen over handelsverdragen hebben het karakter verkregen van die tusschen indivi- dueele kooplieden, die begrijpelijkerwijze slechts het directe belang in acht nemen, dat bij de afzonderlijke transactie betrokken is. Zoo blijft de wereld verdeeld in afgesloten gebieden, waar niet meer wordt toegelaten dan onmisbaar is hetzij voor het afdwingen van eenigen afzet naar een der andere gebieden. De politiek. Niettemin zijn wisselkoersschommelingen binnen betrekkelijk nauwe grenzen gebleven. Dit is ongetwijfeld voor een belangrijk deel te danken aan de krachtige samenwerking der circulatiebanken. Het particuliere bankwezen heeft in verschillende landen zijn medewerking aan de circulatiebanken verleend, zooals in Nederland reeds gedurend eenige jaren het geval was. Daarbij is duidelijk geworden, dat, hoewel de verdediging van het ruilmiddel in hoofdzaak afhangt van de maatregelen, die genomen worden in het land zelf, welks valuta bedreigd wordt, de medewerking van andere landen van groote beteekenis is te achten. Ook afgescheiden hiervan heeft de gang van zaak in het afgeloopen jaar tot eene grootere stabiliteit der wisselkoersen bijge dragen. Het peil van prijzen en kosten is den evenwichtstoestand naderbij gekomen. In de landen, die sedert 1931 hun goudpariteit niet behouden hebben, bewogen de indexcijfers van groothandelsprijzen en kosten van het levensonderhoud zich in stijgende richting; in de landen van het goudblok viel een verdere daling te constateeren. Het verschil vertoont een voortgaande vermindering. Uit desbetref fende gegevens valt niet slechts af te leiden, dat de monetaire ontwikkeling in Engeland in Engeland en de Vereenigde Staten heeft opgehouden een druk op de wereldmarktprij zen te oefenen, doch ook, dat in de richting van onderlinge aanpassing gegaan wordt. Dat de waardeverandering van een ruilmiddel na korter of langer duur haren invloed moet ver liezen, kan in redelijkheid niet ontkend wor den. Bedriegen de teekenen niet, dan is het oogenblik meer nabij gekomen, waar op hetzelf de ten aanzien van de sedert 1931 ingetreden depreciaties zal getuigd kunnen worden, mits de wereld bereid zij, te blijven samenwerken om de stabilisatie de facto, welke sedert om streeks een jaar te constateeren valt, te hand haven en van verdere monetaire experimen ten af te zien. Herstel van den Internationalen gouden standaard. In zeven jaar werd voor niet minder dan omstreeks 8% milliard aan den, op 1 Jan. 1929 bestaanden wereldvoorraad toegevoegd. Had in elk dier jaren de productie het peil van 1935 bereikt, dan zou de toevoeging 11 milliard bedragen hebben. De productie van Rusland, die van rond 56 millioen in 1929 toenam tot ruim 292 millioen in 1935, biedt, voor zoover daaromtrent een oordeel kan ge vormd worden, nog groote mogelijkheden. In die landen, welker ruilmiddel gedeprecieerd of gedevalueerd is, is de waarde van den goud voorraad, in het nationale geld uitgedrukt, aanmerkelijk gestegen. Dit verdient de ern stige overweging van allen, die verantwoor delijkheid voor de monetaire politiek dragen, maar ook van hen, die zeer positieve meenin gen over die politiek kenbaar plegen te maken en niet minder positieve adviezen omtrent den te volgen weg plegen te geven. Deze overwe ging toch moet eenerzijds tot de slotsom lei den eener aanmerkelijke versnelling en verge- makkeling van de aanpassing tusschen de kosten- en prjjzenniveaux in de verschillende landen, anderzijds tot voorzichtigheid stem men ten aanzien van betoogen en aanbevelin gen, welke tegen de z.g. deflatiepolitiek ge richt zijn. Hetgeen de cijfers ons leeren, doet veeleer de vraag rijzen of de wereld, als geheel genomen, niet genoopt zal worden tot maat regelen om de factoren, welke in de tegen overgestelde richting werken, in bedwang te houden. Het is eene illusie te meenen, dat landen, die hun ruilmiddel officieel van het goud heb ben losgemaakt, den invloed van een ontwik keling als, blijkens het voorafgaande, geens zins onmogelijk is te achten, niet zouden ondervinden. Hierbij worde niet voorbijgezien, dat ook die landen in het wezen der zaak thans hunne monetaire politiek op de basis van het goud voeren. De reguleering van hunne wisselkoersen geschiedt, hetzij rechtstreeks en uitsluitend door de circulatiebank, hetzij met behulp van een egalisatiefonds, door den aan- en verkoop van goud. Zulks levert, dunkt mij, aldus mr. Trip, het bewijs, dat, zoolang de voornaamste landen hun eigen munteen heid wenschen te behouden en een andere toestand ligt buiten het terrein der practische mogelijkheden het goud als internationale verrekenings- en bindingsmiddel niet kan ont beerd worden. Stelt men daarnaast dat in kringen van het bedrijfsleven algemeen de noodzakelijkheid erkend wordt van onderling in vast verband staande wisselkoersen, dan moet de slotsom getrokken worden, dat de practijk het herstel binnen den kortst moge- lijken tijd van den internationalen gouden standaard eischt. Tracht men zich een samenvattend beeld te scheppen van den toestand, waarin de wereld verkeert, dan treft in de eerste plaats de groote onzekerheid, welke de politieke toe standen met zich brengen. Deze onzekerheid maakt elke voorspelling, ook voor de naaste toekomst, onmogelijk. Optimisme. Afgescheiden van een en ander mag, dunkt mij, geconstateerd worden, dat in de wereld- j oeconomie, ondanks alle tegenwerkende in- vloeden van nationalistischen en egoïstischen aard, een bescheiden verbetering zich baan 1 breekt. De verbeteringen zijn nog gering; hare duurzaamheid is niet boven twijfel verheven, doch dit neemt niet weg, dat de teekenen wijzen op de mogelijkheid van een, zij het geleidelijken en wellicht door tijdelijke terug slagen onderbroken verderen vooruitgang. Wat nu den toestand in Nederland betreft, het valt niet te ontkennen, dat in ons land de verbetering nog slechts in zeer ge ringe mate te bespeuren is. Zulks moge te betreuren zijn, een billijk en objectief oordeel dient rekening te houden met de fundamen- teele factoren, welke de huidige situatie ver klaarbaar maken. Het valt niet te ontkennen, dat de aanpas sing niet ten einde is. Het uitgaven- en kos- tenpeil is nog te hoog. De openbare lasten vormen een belemmering voor de aanpassing. De samenwerking tussclïen de verschillende deelen van het Nederlandsche bedrijfsleven ten einde tot een verlaging van het kostenniveau te komen, is niet bevredigend. Met name betreft dit de beschutte en beschermde bedrij ven, die in onvoldoende mate beseffen, dat het zoowel voor hun eigen toekomst als voor het algemeen Nederlandsch belang een on miskenbare voorwaarde is tot goedkoopere productie, afzet en distributie te komen. Ook bij de werknemers en hun leiders ontbreekt veelal de bereidwilligheid, om door het aan vaarden, in afwachting van betere tijden, van een inkomstenverlaging, mede te werken aan de verlaging van productiekosten, welke voor de verruiming van de werkgelegenheid eene onmiskenbare voorwaarde is. Zij miskennen door deze houding niet alleen het belang van l Verzacht-geneest Nederland, maar in niet mindere mate hun eigen belang, dat zeker niet gediend kan zijn door een loonsverlaging in den blinde langs den weg van muntverzwakikng of inflatie, die in een groot aantal landen gevolg werd. Dit alles kan erkend worden zonder tot de slotsom te nopen, dat de gevolgde politiek mislukt is en derhalve de zooeven bedoelde weg dient gevolg te worden. Zou men inder daad kunnen gelooven, dat de groote winsten, welke in het gedachte geval door velen zou den gemaakt worden en in de eerste plaats zouden geboekt, worden op den goudvoorraad van De Nederlandsche Baak, niet door anderen als verliezen zouden gedragen behoeven te worden? De vraag stellen is haar tevens be antwoorden. Aanpassing en nog eens aanpassing! Hiertoe is het eerste vereischte, dat een ieder, hetzij openbaar lichaam, hetzij parti culier bedrijf, op korten termijn door bezuini ging en versobering zijn eigen huishouding in orde brengt en houdt. Daarnaast ware met de meeste kracht en voortvarendheid over te gaan tot het inperken, met als uiteindelijk doel het afschaffen, van die maatregelen, welke de overheid genomen heeft om te groote schokken te voorkomen, doch die tervens tot vertraging van de noodige aanpassing leiden. Deze inperking en afschaffing is de taak bij uitnemendheid, waarvoor Nederland gesteld is. Reeds bij herhaling gaf ik, aldus de presi dent, m|jn twijfel te kennen omtrent de vraag, of de ten deze gevolgde gedragslijn wel be antwoordt aan de eischen, die blijkens hare uitspraken, de overheid zelve gesteld heeft. Dat de steunverleening steeds geschiedt in zoodanigen vorm, dat de aanpassing aan een lager niveau daardoor wordt bevorderd, kan dunk^ mijbezwaarlijk worden volgehouden. Veeleer wordt het element van aanpassing in vele gevallen geheel gemist en maakt de steunverleening den indruk, doel in plaats van middel te zijn. Bewogen jaar voor de Bank. In tegenstelling tot hetgeen voor 1934/1935 geldt, bracht het laatstverstreken jaar voor De Nederlandsche Bank hevige schokken op het gebied van de door haar opgedragen monetaire politiek. Een zeer omvangrijke, in ternationale speculatie ontwikkelde zich tegen den gulden. Het is uit den aard der zaak te betreuren, dat, als gevolg van het opvoeren van de tarie ven, het bedrijfsleven, voor zoover dit credie- ten heeft opgenomen, zijn rentelasten en daar mede zijn onkosten ziet stijgen. Doch daarge laten dat ook hier geldt van twee kwaden het minste te kiezen, vergeten mag niet worden, dat de oorzaak van de hooge rente in sterke mate gezocht moet worden bij het bedrijfs leven zelf, voor zoover dit zijne beschikbare middelen naar het buitenland overbracht of aldaar aanhield. Het kan niet genoeg betoogd worden, dat nog steeds een overdreven beteekenis gehecht wordt aan goudbewegingen, die niets anders zijn dan een volkomen natuurlijk gevolg van bewegingen in het oeconomisch en financieel bestel. De gouddekking van al onze direct opeisch- bare schulden daalde nimmer beneden 62,07 procent. De winst van het bedrijf. besprekende, wordt opgemerkt, dat de netto winst vergeleken met het vorige boekjaar, een stijging vertoont van 3,020,686 tot 5.628,319. De rente van het productief opereerend kapitaal fs aanmerkelijk gestegen in verband met de meerdere credietverleening, gepaard aan de hoogere tarieven. Als gevolg daarvan is in het bijzonder de rente van voorschotten in rekening-courant opgeloopen, doordat zich binnen het kader van onze uiteenzettingen een verdere verschuiving naar deze credietleening voltrok. Bedoelde verschuiving geschiedde ten koste van de beleeningen. De rente daarvan VRIJDAG 5 JUNI 1936. Hilversum I, 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Tenor en vleugel. 12.15 Gramofoonplaten. I.00 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.003.45 Viool en piano. 4.00 Orgelspel. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Alt, piano en cello. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie over wespen. 9.30 Vervolg concert (Om 9.55 Berichten) 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum II. 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht en „Fantasia". 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpU 2.00 Kniples. 2.30 Omroeporkest. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Kamermuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 De Flierefluiters. 7.00 Religieus-socialistische lezing. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten. 8.05 Bijbelsche lezmg. 8.30 Schola Cantorum. 9.00 Dr. H. Th. Fischer: De Genesis-mythen bij andere volken. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Architectonische lezing. 10.30 Gramofoonplaten. 10.45 Avondwijding. II.00 Jazzmuziek (Gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 6 JUNI 1936. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 5.006.00 HIRO. 8.00 9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 „Kinderzorg in de Pleeggezinnen", 7.35 Voordracht en Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 Actueele Aetherflitsen. 8.25 Gramofoonplaten. 8.30 KRO-orkest, KRO-boys, solisten en ac cordeon-duo. (In de pauze: „De Radio- Missiedag" en Filmpraatje). 10.30 Berichten. Vervolg van 8.30. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. VARA-uitzending. 10.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.001.45 De Notenkrakers. 2.00 Filmpraatje. 2.15 E. Walis' orkest. 2.50 Schaakpraatje. 3.10 Gramofoonplaten. 3.45 Causerie over Beroepskeuze. 4.00 De „Lucky Stars". 4.50 Esperanto. 5.10 De Wielewaal. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Reportage. 7.00 VRO. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 De Bohemians en solisten. 9.40 Prijsvraag. 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest. 11.00 Gramofoonplaten. 11.10 Hoorspel. 11.2512.00 Gramofoonplaten, kon zich, tengevolge van het feit, dat de be leening ten behoeve van Nederlandsch-Indlö een belangrijk vast bestanddeel dezer credie- ten uitmaakt, en door de verhooging van de voor de overige beleeningen geldende tarieven ongeveer op het peil van het vorige boekjaar handhaven. De koerswinst op buitenlandsche saldi ver toont een belangrijke stijging tengevolge van het feit, dat de in het vorige verslag geme moreerde wijziging van de bankwet, waardoor het geheele bedrag van het maatschappelijk kapitaal der bank belegd kon worden, thans over een volgend jaar haar invloed deed ge voelen. Voorts werd de bijzondere reserve bij het einde van het boekjaar 1934/1935 met 675,000 verhoogd, welk bedrag in het thans verstreken boekjaar eveneens rente opleverde. De totale onkosten waren ditmaal 82,748 hooger dan verleden jaar, hetgeen in hoofd zaak is toe te schrijven aan vermeerdering van de uitgaven voor den aanmaak van bank biljetten. Voor het overige konden de onkos ten vrijwel over de geheele linie nog verder worden verlaagd. De winst- en verliesrekening wijst, zooals gezegd, een netto-winst aan van 5,628,319. Volgens de wet van 27 Mei 1932 (St.blt. no. 221) komt in mindering van de vordering op den Staat der Nederlanden 2.814.159. Van het overblijvende ad. 2.814.159 ontvangt de Bank een zoodanig bedrag als noodig is om aan aandeelhouders een dividend van 5 pet. uit te keeren, zijnde 5 pet. over 20.000.000 1.000.000 10.05 pet. voor dividendbelasting 100.500 en de Staat der Nederlanden 2.100.500, terwijl het restant ten bedrage van 713.659 weder in mindering van de vordering op den Staat der Nederlanden komt. De vordering op den Staat der Nederlanden wordt dus met 3.527,819 verminderd en staat dientengevolge nog met 11.958.329 te boek. Rede van Jhr. De Muralt in de 35ste jaarlijksche vergadering. De bond voor staatspensionneering heeft Dinsdag in Krasnapolsky te Amsterdam, zijn 35ste jaarlijksche vergadering gehouden, on der voorzitterschap van jhr. R. de Muralt. Deze gispte in zijn openingsrede den toe stand, dat arbeiders, die hun leven lang heb ben gezwoegd, als zij oud en versleten zijn, hun toevlucht moeten zoeken bjj diaconiën, enz. Ook al was er de laatste jaren wel iets bereikt, toch vielen zeker nog wel 70.000 uit gestotenen buiten de bestaande wetten. Wiskundig staat het vast, aldus spr., dat voor slechts weinig meer geld dan thans aan liefdadigheid wordt besteed, een behoorlijke pensionneering mogelijk is. Spr. heeft groote waardeering voor de particuliere liefdadig heid, maar meent, dat iemand, die zijn leven lang gewerkt heeft, recht heeft op voorzie ning in zijn levensonderhoud. Onder applaus kondigde spr. aan, dat in het begin van 1937 te 's-Gravenhage een groot demonstratief congres voor staatspen sionneering zal worden gehouden, waarvoor alle politieke partijen zullen worden uitge- noodigd, om hun standpunt uiteen te zetten. VERSCH VLEESCH VOOR WERKLOOZEN. Gisterenmorgen heeft op het departement van sociale zaken een conferentie plaats ge had over de kwestie van verstrekking van versch vleesch aan werkloozen. Aan deze conferentie, welke onder leiding stond van den regeeringscommissaris voor den akkerbouw en de veehouderij, ir. S. L. Louwes, namen vertegenwoordigers deel van de gemeenten Eindhoven, Utrecht, Hengelo en 's-Gravenhage, benevens ambtenaren van de afdeeling werkverschaffing en steunver leening van het departement van sociale zaken. GEHAKT IN BLIK VOOR WERKLOOZEN. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, zal aanstaanden Maandag een aanvang worden gemaakt met de verstrekking aan werkloozen van het nieuwe gehakt in blik, dat, gelijk is gemeld, te IJmuiden wordt gefabriceerd. VERDUISTERINGSPROEF WORDT HERHAALD. Amsterdam, Dinsdag. De verduisteringsproef, die hier twee we ken geleden genomen is ten behoeve van de luchtbescherming, en die mislukte doordat de electrische centrale niet voldoende kon wor den uitgeschakeld, zal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag herhaald worden, echter slechts voor een gedeelte van „Zuid". Naar men ons meldt, zijn nog twee personen gearresteerd, die verdacht worden betrokken te z|jn b|j het Haagsche zedenschandaal. Het z(jn een Hagenaar en een Amsterdammer. Laatstbedoelde is door de Amsterdamsche politie aangehouden en naar Den Haag over gebracht. De beide aangehoudenen zouden gisteren voor de justitie worden geleid. Naar de „N. Rt. Crt." verneemt, is mr. L. A. R. gisteren in vrijheid gesteld. WEER EEN GOEDE VANGST VAN DE ea. HAAGSCHE POLITIE. Dank zij de activiteit en medewerking van den juwelier M., is het Dinsdag aan de Haag sche politie gelukt, wederom twee inbrekers te arresteeren, die verdacht worden tal van diefstallen in de Residentie te hebben ge pleegd. Een matroos heeft Dinsdagmorgen op kra- nige wijze het leven gered van een jongetje, dat met zijn fiets in het water was geraakt! Omstreeks elf uur reed de achtjarige H. Wildschut langs de Heerenvest. Bij de brug raakte de jongen het stuur kwijt, zoodat hy hals over kop in het vrij diepe water stortte en onmiddellijk zonk. Op dat moment pas seerde een auto, waarin de 25-jarige matroos A. M. Bal zat, die met verlof op weg was naar Scheveningen en het ongeluk voor zijn oogen zag gebeuren. Nog voordat de auto geheel tot stilstand was gebracht, opende h|j het portier en sprong te water. De matroos dook enkele malen naar het kind en slaagde er in het te grijpen en veilig op den wal te brengen. De jongen had veel vuil water bin nengekregen, doch dank zij de snelle redding had hij verder geen letsel bekomen, zoodat het jeugdige slachtoffer leven en wel zijn wo ning kon worden binnengedragen. De ma troos kreeg bij een familielid droge kleeren en reed alsof er niets gebeurd was per auto verder naar Scheveningen om daar zijn va- cantie te vieren en een frisscher bad te ne- De 46-jarige Prins uit Egmond aan Zee is Dinsdagochtend in alle vroegte in de duinea door een onbekend gebleven persoon aangeval len en zwaar verwond. Prins was er met twee kameraden op uit getrokken om meeuweneieren te zoeken. Op een gegeven oogenblik bevond Prins zich alleen en werd hij aangehouden door iemand, die voorgaf van de politie te zijn. Daar Prins dit niet geloofde, verzocht hij den onbekende, zijn politiepenning te toonen. Deze gaf daar aan geen gevolg, doch ging onverhoeds Prins met een knuppel te lijf. Voordat hij op tegen weer bedacht was, werd Prins tegen den grond geslagen en bleef bewusteloos liggen. Toen hij weer bijkwam, wist hij, hoewel hevig bloedende, zijn kameraden te bereiken, die hem naar dokter A. Fischer te Egmond aan den Hoef vervoerden. Hier bleek, dat de onver laat, die Prins aanviel, zijn slachtoffer dus. danig bewerkt had, dat zijn jukbeen verbrij. zeld was en zijn oog bijna uit de kas puilde. Omtrent de motieven van dezen aanslag tast men geheel in het duister. Prins had zijn aanvaller nooit eerder gezien, zoodat van wraakneming geen sprake kan zijn. Het sig« nalement van den dader is bekend. I EEN SNORDER MET EEN AUTO VAN 17.50. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft op den hoek van den Stadionweg en de Rubensstraat te Amsterdam een botsing tus schen een blokbandtaxi en de auto van een snorder plaats gevonden. De inzittenden van den snordersauto, een dame en een heer, werden met vrij ernstige verwondingen uit de wrakstukken bevrijd. Bij het onderzoek zijn enkele feiten aan den dag getreden, welke een merkwaardig licht werpen op het volkomen gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel van bepaalde personen. Het onderzoek der politie heeft n.1. uitge wezen, dat de auto van den snorder, een jongeman, enkele dagen geleden door diens vader voor den prijs van... 17.50 was ge* kocht. De wagen was een oud vehikel, dat op de benaming auto feitelijk geen aan spraak meer kon maken. Bovendien is vast« gesteld, dat de bestuurder er met dezen wa gen op uit was getrokken zonder dat h(j in het bezit was van eenige papieren, zelfs niet van een rijbewijs. Tegen den snorder is pro- cesverbaal opgemaakt. H|j had n.1. de blok- bandtaxi geen Voorrang verleend. Gisterenmiddag om half één is te Gronin gen het 4-jarige dochtertje van den heer Ko- renhoff in de Ambonstraat op den hoek van den Korreweg onder een wagen van Patrimo nium geraakt. Het kind kreeg eerst een trap van het paard en werd daarna overreden. Het werd dood opgenomen. Twee jongens gewond. Gisteravond ca. 7 uur vloog met een hevige® knal het Osselichtje, een kustlicht onder de gemeente Brouwershaven, in de lucht. De ver moedelijke oorzaak is de ontploffing van een flesch gecomprimeerd blauwgas. Twee jongens^ werden gewond, de een licht, de ander zwaar Op de kermis te Simpelveld is Maandag' avond het 18-jarige meisje D. uit Kerkrad® per auto ontvoerd door zekeren G. uit Kerk' rade. Dinsdag deed de vader van het meisj® aangifte bij de politie te Kerkrade. Dienzelf den dag is G., een Duitscher, die al lange® tyd in de gemeente woont, aangehouden. Hu zegt niet te weten waar het meisje zich h®" vindt. De 14-jarige wielrijder M. Doorenbos, thuis behoorend op het schip de Vijf Gebroeders* liggend in het Buitendamsterdiep te Gronin gen, is in de buurt van het abattoir door ee achter hem rijdende auto gegrepen, toen onverwacht van richting veranderde. De j°® gen kwam met zijn hoofd tegen de voori"^ die verbrijzeld werd. De knaap zelf is een schedelbasisfractuur naar het aca misch ziekenhuis vervoerd, waar hij en uren later is overleden»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2