Stadsnieuws Een voorstander van handhaving van den Gouden Standaard aan het woord. tweede blad h eldersche courant van donderdag 4 juni 1936 De Sterken voor de Zwakken". Gemeenteraad Uit het politierapport Visscherij De Heer A. A. van Sandick, opponent van Prof. Polak. Licht op tfoor alle voertuigen. ponderdag Vrijdag 4 Juni 5 21.43 uur 21.44 uur CONCERT MARINE-KAPEL. Hedenavond van 2022 u. concert, Kon Marinekapel, kapelmeester Louis Leistikow, in de tent tegenover de Marineclub. Programma: 1. Freedoms Triumph, marsch, R. Hilary. 2. Ouverture zur kom. Oper König Midas, R. Eilenberg, 3. Grande Valze Marseille, G. Meister. 4. L'Arc de Triomphe, G. Balay. 5. A travers le monde fabuleuse de Gounod, W. Wacek. Pauze. g. Ouverture zur Oper Die Zigeunerin, BalfeBurald 7. La Parade des Soldats de Buis, L. Jessel. 8. Dans le sud, W. Myddleton. 9. Prinsesse Czardas, E. Kalman. 10. Dokters Appèl, Dr. R. Franssen. EXPOSITIE NOORDER KUNSTKRING. Op de a.s. expositie van den Noorder Kunst kring zal, zooals wij in ons vorig overzicht gezegd hebben, het werk der leden aanwezig zijn. Voorts zal op deze expositie werk te zien zijn van den kunstschilder Jaap Weynands uit Bergen en diens vriend H. A. Hage uit Amsterdam. Uit Den Haag zal de werker van Houwe- ningen teekeningen en portretstudies zenden, terwijl de oud-N. K.-leden Lambert Simon, thans in Utrecht en A. Mets, thans in Haar lem, ook dit jaar weer zullen exposeeren. pit jaarlijksch terugkeerend kunstevene ment Is voor ieder, die van beeldende kunst houdt, van groote waarde, Door dit te komen zien, steunt men een groot cultureel werk en door op deze exposities te koopen, stelt men den hedendaagschen kunstenaar in staat zijn werk voort te zetten en te vervolmaken. Ook de Kunstkring kan door veel bezoek beter uitkomen en zgn werk voor alle kunst beschouwers grooter en beter maken. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 26 Mei—2 Juni 1936. Nieuwe zaken: Wieringen: W. Hoekstra, Beltstraat 33, handel in melk- en zuivelproducten, melk, boter, kaas en melkproducten. Wijzigingen: Texel: Maison E. Plaatsman, Schildereind 6,Den Burg, dameshoeden- en modeartikelen; overgegaan aan A. Plaatsman. Opheffingen: Den Helder: J. G. A. Charmes, Brakkeveld- weg 48, winkel in baby-artikelen. finale der veilig verkeer week. In ons verslag in het nummer van Dinsdag staat o.a., dat bij de prijsuitreiking in het Hoofdbureau van politie aanwezig was mevr. Rienks. Dit moet zijn mevr. van D r i e 1. HET GEBOUWTJE OP HET KAMPEER TERREIN. Men verzocht ons mede te deelen in aan vulling op hetgeen wij vorige week over het kampeerterrein aan den Langevliet schreven dat de heer P. de Waard, alhier, de ontwerper van het kamp-gebouwtje is. de tweede excursie naar texel. Het weer mineur, de stemming majeur. De tweede excursie naar Texel, met kin deren van onze abonné's, had gisteren plaats. Het weer was vol beloften bij den overtocht, In tegenstelling met de vorige week, toen het aan boord tamelijk frisch was, konden de jassen nu uitblijven en het zonnetje scheen broeierig warm op bloote armen en onbedekte jongenshoofden. De overtocht was dan ook weer een genot en met groote opgewektheid werd de tocht in de autobussen naar Den Burg en dieper het eiland in aanvaard. De stemming was uitermate goed en jongens en meisjes die elkaar nog nooit eerder in het leven zagen kwetterden en grapten als ge zworen kameraden met elkaar. Langs het Doolhof en de Texelsche jeugd herberg Panorama, voerde de tocht over Den Burg naar de Dennenbosschen en vandaar werd de wandeling ondernomen via de Fonteins nol naar de Westerduinen, naar de broed plaatsen van de zilvermeeuwen, edoch dreigende wolken kwamen aanzetten en in de Verte rommelde de donder. In de hoop dat de bui langs zou drijven werd de wandeling voortgezet, door de dennenbosschen en over prachtig begroeide duinen. Het bleef echter jammer genoeg niet bjj de dreiging alleen en toen we ongeveer by de meeuwenkolonie waren aangeland, het was kwart voor drie, kwam een zware bui over, die evenwel de stemming van de kinderen niet vermocht te bederven. De gezichten bleven opgewekt en al moesten we ons tevreden stellen met de meeuwen op een afstand van een halve kilometer te zien en één nest van habij te bezien, er bleef een genoegelijke stem ming, die verhoogd werd door het feit, dat een van de meisjes een muts droeg die afgaf en haar tot een roodhuid maakte. In „Heidehof", aan den duinkant, vonden l^e een gastvrjj onderkomen in den stal en gezelschapspelletjes verdreven den tijd tot de autobussen voorkwamen, die de jeugdige schare naar Den Burg bracht, waar als ver goeding een bezoek werd gebracht aan de Texelach-vogelmuseum. Hier kregen we alle Vogelsoorten te zien, die op Texel voorkomen, met de eieren van verschillende in de nesten, Het was een interessant en leerzaam bezoek ®n toen later op de boot nog een gratis con sumptie werd rondgedeeld en onder gierende pret gezelschapspelletjes werden gedaan, kon he middag, ondanks de klad die het weer er m gebracht had, als geslaagd worden geboekt. abessinisch dorp in casino. Hedenavond te half acht wordt het Abes sinisch dorp van inboorlingen, dat gedurende 13 dagen opgesteld was in den Haagschen Dierentuin en thans voor 6 dagen zijn intrek heeft genomen in Casino, ter bezichtiging Voor het publiek opengesteld. Onder aanvoe ring van het opperhoofd Mohammed El Hasch Wordt het leven en werken der Abessiniërs *n c'e woestijn aanschouwelijk voorgesteld in he geheel als woestijndorp ingerichte zaal en °°neel. De toegang is doorloopend en de vol gende dagen reeds vanaf 2 uur 's middags ge opend. Ieder uur wordt door de inboorlingen evens een vertooning gegeven van inheem- fche Variété. Voor entreeprijs enz. verwijzen na^r de advertentie. JJ „Zonnestraaldag". Wat „Zonne straal" doet en hoe het zijn patiënten ontvangt. Geeft vriendeiyk en... veel! Zonnestraal... ideaal oord voor T.B.C.-patiënten van alle ge zindten. Zaterdag aanstaande: Nationale Zonnestraal dag. Zaterdag wordt U dus wederom een speldje aangeboden, waarvan de opbrengst komt ten goede van de Nederlandsche tuberculose bestrijding. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat wij op deze plaats een warme aanbeveling plaatsten Inzake het koopen van een Emma- bloem-speldje en het was dus aanvankelijk met een zekeren schroom, dat wij wederom achter onze schrijfmachine plaats namen om 't een en ander te schrijven voor „Zonnestraal". Nietwaar:er wordt de laatste weken, met name Zaterdags, wel eens wat gemopperd door de Jutters; „je-kan-je-neus-niet-buiten-de deur-steken-of-ze-staan-met-een-speldje-klaar", dat was zoo een verzuchting, die je gedurende de laatste Zaterdagen hier en daar kon hooren, en al kan men nu zeggen: „Wat is tenslotte een dubbeltje", er zijn vooral in dezen tijd al te veel personen, die ieder dubbeltje eenige malen meer moeten omdraaien alvorens het uit te geven, dan een jaar of wat geleden. Maarhet gaat om „Zonnestraal". Het gaat om een vereeniging, die de meest volkomene menschlievendheid tot haar eerste doelstelling verhief en die helpt, metterdaad diegenen in Nederland (althans een deel er van) welke lijden aan een der ergste ziekten, die wij kennen: de tuberculose. Hoe 't ligt. „Zonnestraal" Men moet de inrichting gezien hebben om automatisch zijn sympathie ervoor te voelen verdubbelen. „Zonnestraal", dat daar zoo prachtig ligt onder Hilversum by het Loos- drechtsche bosch, waar het den gelukkigen vacantie-ganger roept en waar hij komt, niet bij een „gesticht" niet bij een sombere kazerne, maar bij één groote woning, waar de patiën ten niet alleen als „patiënt" behandeld worden, maar als mensch. Want, en hierop mogen wij in 't bijzonder wel zijzen, dit Zonnestraal staat in het bijzonder bekend voor z'n allervriende lijkste behandeling van de (helaas steeds on vrijwillige!) gasten. De opname is kosteloos, tenminste als men inderdaad onvermogend is en het principe is: daar te blijven tot men als volwaardig mensch in de maatschappij kan terugkeeren. En daar bij het Loosdrechtsche bosch, met zijn opper vlakte van meer dan twee en een half maal het Vondelpark, daar waar de geest van vrien delijkheid en goedmoedigheid van den voor zitter, den welbekenden „Oome Jan van Zut- phen" rondwaart, daar blijven de meesten tot ze genezen zijn: het mooiste principe van Zon nestraal. En in dien tusschentijd kunnen ze een ander vak leeren, indien dit op medisch advies raad zaam geacht wordt, daar kan men zich be kwamen tot kapper, tot meubelmaker, tot smid, bankwerker, en tot vele andere am bachten. Ieder patiënt heeft daar zijn eigen kamer, waar hij zich in de stille uren van den avond kan terugtrekken en waar hij alleen met zich zelf kan zij als hij hieraan behoefte ge voelt. En zoo zouden wij door kunnen gaan en nog veel schrijven van dat prachtige Zonnestraal, doch we zouden liever willen adviseeren aan hen, die hiervoor interesse hebben: maak eens een Zonnestraal-excursie mee; in de maand Juli wordt ieder jaar ook vanuit Den Helder een reis georganiseerd naar de inrichting, een reis, die soms velen de oogen opent. U moet eens mee gaan Weigert niet! Zaterdag: Zonnestraaldag. Zaterdag dan komen de jongelui naar U toe, rammelen met een bus en vragen Uw stuiver, dubbeltje, kwartje Dan k u n t ge U wrevelig omkeeren en zeg gen: „Daar doe ik niet aan", en „ik kan niet blijven geven!" Maar dat doet ge niet. Ge lacht dan eens tegen den jongen collectant en haalt met Uw meest vriendelijke gezicht een flinke gave te voorschijn, die ge, nog al maar vriendelijk lachend, in de gleuf laat glijden. Want als men U de bus voorhoudt, dan, op hetzelfde moment moet ge Zonnestraal voor U zien, hoe daar landgenooten verpleegd wor den met het geld dat door centen en stuivers en dubbeltjes vergaard werd, met geld, dat héél Nederland bijeenbracht voor diegenen, welke een kans krijgen om te genezen van een zoo gevreesde ziekte. Als ge eerlijk met Uzelf bentdan kunt ge niet weigeren! Wat de collectanten betreft, zij worden ver wacht morgenavond van 7.30 uur tot 10 uur in het Militair Tehuis in de Spoorstraat. Het bestuur rekent op jong Den Helder dat Zater dag de collectebus zal torsen. Laat ook deze categorie niet teleurstellen! Zoowel de directies van het Tivoli-theater als van het Rialto-theater zijn wederom zoo vriendelijk geweest voor de collectanten vrij kaarten beschikbaar te stellen. Wg meenen in dit artikel voldoende gezegd te hebben: tenslotte gaat het niet aan den bedelmarsch te slaan voor iets, dat eerlijk gezegd, vanzelfsprekend op ieders hulp en op ieders waarachtige sympathie recht heeft. Want Zaterdag zijn het wederom: de ster ken, die voor de zwakken gaan werken. De sterken, die het mogelijk maken, dat er weer een aantal tuberculose-patienten naar dat prachtige „Zonnestraal" gezonden kunnen worden, de inrichting, welke een dorado is voor de zieken van alle gezindten. Ook op dit laatste zouden wjj speciaal de aandacht willen vestigen: voor alle gezindten. Zonnestraaldag: laat de 6de Juni van het jaar 1936 een goede dag voor Zonnestraal zijn. Geef, en doe het mild. Ge zult er nooit spijt van hebben Naar wij vernemen bestaat er bij den Com mandant der Marine geen bezwaar, dat het speldje a.s. Zaterdag door het personeel zicht baar gedragen wordt. Zij, die de Heldersche padvinderij hooghielden. In Ommen behaalde de Koekoeken-patrouille van „De Jutters den eersten prijs bij de districtswedstrijden. Hierboven ziet men de met eer beladenen hun incomste maken. VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95. Linnenbankjes 1.35 I Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 2.75 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen 4.20 EIGEN WERK, EENS ZOO STERK I I De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag 9 Juni 1936, des namiddags 8 uur, ten Raad- huize, bevat de volgende punten ter behan deling: Mededeelingen. Geloofsbrieven. Onderzoek van de geloofsbrieven van het benoemd verklaarde lid van den Raad, Mr. J. Mulder. Notulen. Vaststelling der notulen van de vergade ring van 24 Maart 1936. Ingekomen stukken. A. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op: a. de 20e wijzigingsbegrooting van de ge meente en de 9e wijzigingsbegrooting van Gemeentewerken, beide dienst 1935; b. de 22e wijzigingsbegrooting der gemeente en de volgende wijzigingsbegrootingen der bedrijven: Electriciteitsbedrijf, no. 3, Gas fabriek, no. 4, Waterleiding, no. 4, Ge meente-reiniging, no. 2, Zwembad, no. 1, Centrale Boekhouding, no. 1, Gemeente werken, no. 10; c. het raadsbesluit van 24 Maart j.1., tot aankoop van een perceel grond met op stallen van Th. Adriaanse; d. het raadsbesluit van 24 Maart j.1., tot op heffing, te rekenen met ingang van 16 Maart 1936, van het zesde leerjaar aan school 9 aan de Vischmarkt; e. het raadsbesluit van 31 Maart j.1. tot vast stelling van een verordening overeenkom stig art. 6 der Warenwet S. 1935, no. 793. B.. Afschrift van een beschikking dd. 22 April 1936, no. 13018, afd. B.B., van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin aan Dr. P. Feenstra Kuiper wordt te kennen ge geven, dat er voor de door hem gevraagde vernietiging van het besluit van Burgemees ter en Wethouders dd. 7 Januari 1936, waar bij, na gehouden openbare aanbesteding, de uitvoering van graaf- en straatwerken is ge gund aan J. Wal en A. de Vries, geen ter men zijn. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken nisgeving aan te nemen.) C. Verzoek van C. J. Mol om eervol ont slag als onderwijzer aan school 5. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag eervol te verieenen, met ingang van den door Burgemeester en Wethouders te bepalen datum.) D. Verzoek van de R.K. vereeniging voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging „Het Wit-Gele-Kruis" te Den Helder, om het daar heen te willen leiden, dat aan haar by de be grooting voor 1937 een subsidie uit de Ge meentekas wordt toegekend. (Voorgesteld wordt dit verzoek te behan delen bij de begrooting voor 1937-. Begrooting. Voorstel tot het vaststellen van de 23e wij zigingsbegrooting der gemeente, dienst 1935. Voorstel tot het vaststellen van de 24e wij zigingsbegrooting der gemeente, dienst 1935. (Verhooging van het crediet voor Maat schappelijk Hulpbetoon.) Voorstel tot het vaststellen van de 25e wij zigingsbegrooting der gemeente, dienst 1935. Woningstichting. Voorstel om de vergoedingen aan den Se cretaris en Penningmeester van de Woning stichting te verlagen met 2% en met 5 respectievelijk gerekend met ingang van 1 April 1936 en met ingang van 1 October 1936, telkens gerekend naar den toestand op 31 Maart 1936. Grondbedrijf. Voorstel tot in- en afvoer van gronden van het Grondbedrijf. N oodslachtplaats. Voorstel tot het inhuren van de noodslacht- plaats te Koegras. Steunverleening B. Voorstel om over het kalenderjaar 1936 uit de gemeentekas een bedrag van ten hoogste 2.294.beschikbaar te stellen voor extra hulp aan werkloozen 1936 (Steunverlee ning B). Brandalarminrichting. Voorstel om het verleende crediet voor het maken van een brandalarminrichting te ver- hoogen met 500. (No. 52 der Bijlage). (Bij dit punt wordt aangeteekend, dat niet nu een wijzigingsbegrooting ter vaststelling wordt aangeboden. Dit zal, zoo noodig, ge schieden wanneer de eindafrekening bekend is van de verbouwingskosten van het hoofd bureau van politie.) Legesverordening. Voorstel tot het wijzigen van de Legesver ordening. Onderwijs. Voorstel tot toekenning van vergoeding in- gevolde art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. Voorstel tot het weigeren van medewer king ingevolge art. 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920 voor het aanschaffen van een nieuw model telraam voor de bijzondere scho len voor gewoon lager onderwijs aan de Kei zersgracht, Koningstraat en Kolensteeg, van de Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Voorstel tot het verieenen van medewer king ingevolge art. 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920 voor het aanschaffen van een nieuwe serie taalboekjes voor de school met den Bijbel te Koegras. Drankwet. Voorstel om den aanslag in het vergun ningsrecht 1936/1937, opgelegd aan C. B. Pluylaar, met 25.te verminderen. Voorstel om den aanslag in het vergun ningsrecht 1936/1937, opgelegd aan G. J. van der Lee's Slijterij N.V., te handhaven. Voorstel om den aanslag in het vergun ningsrecht 1936/1937, opgelegd aan mevrouw J. Stins, met 25.te verhoogen. Voorstel om den aanslag in het vergun ningsrecht 1936/1937, opgelegd aan A. J. H. W. Luyckx, met 25.te verminderen. Overdracht van een weg. Voorstel om aan den polder „Het Koegras" in eigendom om niet en in beheer en onder houd over te dragen een gedeelte van den weg Langevliet. Winkelsluitingswet. Voorstel tot het wijzigen van de Winkel sluitingsverordening. Wegenbelasting. Voorstel tot het vaststellen van het kohier van de Wegenbelasting, dienstjaar 1936. Plaatsing benzinepomp-installatie. Voorstel inzake het plaatsen van een ben- zine-pomp-installatie voor het hoofdbureau van politie. Benoeming. Voorstel tot het benoemen van leden der Commissie van toezicht op den dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring. Aanbevolen worden: In de vacature-L. Coltof: 1. L. Coltof, 2. H. van Willigen. In de vacature-A. J. H. van Haaren: 1. A. J. H. van Haaren, 2. H. J. J. van Koningsbruggen, In de vacature-J. Boerdijk: 1. J. Boerdijk, 2. H. Hagen. In de vacature-H. J. de Bunje: 1. J. Meyer, 2. A. Sok. In de vacature-R. Boogaard: 1. R. Boogaard, 2. P. Bakker. In de vacature-J. van Zwrjndrecht: 1. J. van Zwijndrecht, 2. D. van Berkum. In de vacature-K. C. Valkenburg: 1. W. Kraak, 2. C. Steenlage. In de vacature-P. J. Filmer: 1. P. J. Filmer, 2. A. J. Bruin. Ter inzage. Ter inzage zijn gelegd de volgende stukken: 1. Overzicht van in erfpacht uitgegeven en van verkochte gronden over het le kwar taal 1936; 2. Opgaven van de patiënten, die geduren de het le kwartaal 1936 voor rekening der gemeente zijn verpleegd geweest in de R.K. Ziekenverpleging St. Lldwina en in de bur- gerafdeeling van het Marinehospitaal. 3. Beantwoording vragen van den heer Dr. P. Feenstra Kuiper omtrent de levering der politiekleeding voor het jaar 1936. 4. Beantwoording vragen van den heer J. J. Schoeffelenberger inzake: a. verbinding stadsdeelen ter weerszijden van het spoorwegemplacement; b. verbetering bestrating oude stad; o. wegnemen van de bocht in den Strooweg nabij den Alkmaarderweg. 5. Beantwoording vragen van den heer A. Uithol, inzake deelneming door verschillende onderwijzers van de openbare school aan de door de S.D.A.P. georganiseerde 1 Mei- betooging. Wie weet ervan? Door een bewoner van den Kanaalweg werd aangifte gedaan van vermissing van een reclamebord van den muur van zijn perceel. Dat heeft het beest zelf niet gedaan. Door een bewoner van den Burgemeester Houwingsingel werd aangifte gedaan, dat de halsband van zijn hond, welke op straat had geloopen, is verdwenen. Hg stond op de zwarte lijst. Tegen een caféhouder is door de politie proces-verbaal opgemaakt doordien hij in zijne inrichting een persoon had toegelaten die op de z.g. zwarte lijst stond en wien bijgevolg geen toegang tot tapperijen mag worden ver leend. De bewuste cafébezoeker werd even eens geverbaliseerd. H(j had beter thuis kunnen blijven Door een bewoner van de Vlamingstraat werd kennisgegeven, dat een persoon, die onder drankinvloed verkeerde, in de Spoor straat op een motorrijwiel trachtte weg te rijden. Bij aankomst van de politie aldaar, bleek hij reeds te zijn verdwenen. De politie zag hem even later op de West straat, alwaar hij zigzagsgewijze reed zonder licht, zonder aan de vordering tot stoppen gevolg te geven. Eenigen tijd later werd hij door de politie op de Binnenhaven aange houden en overgebracht naar het Hoofd bureau van Politie alwaar hij ter ontnuchte ring in bewaring werd gesteld. Aldaar bleek dat hg niet in het bezit was van een geldig ry- en nummerbewijs. Fuikenlichters. Door een bewoner van de Buitenhaven werd kennisgegeven, dat, toen hy hedenmorgen in de Liniegracht zijn fuiken wilde lichten, hij al daar tot de ontdekking kwam, dat een drie tal personen hiermede juist bezig was. By zijn aankomst nam het drietal de vlucht. De po litie heeft de zaak in onderzoek. Een verkeersobstakel. Telefonisch werd kennis gegeven, dat een vrachtauto, geladen met brandstoffen, op de pontonbrug by De Kooij door het breken van een veer niet verder kon, waardoor het ver keer werd gestremd. Bij een onmiddellijk in gesteld onderzoek bleek de vrachtauto reeds van de brug te zyn verwijderd, waardoor het verkeer normaal kon plaatsvinden. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Onder vrienden Door een marine-schepeling werd aangifte gedaan, dat hg door een anderen marine schepeling is opgelicht. De recherche stelt een onderzoek in. Als de drank is in den man, Telefonisch werd politiehulp gevraagd om dat een onder drankinvloed verkeerend per soon van een perceel in de Schagenstraat eenige glasruiten had stukgeslagen. Bedoelde persoon, die ernstig aan een zijner handen verwond bleek te zijn, werd vervolgens aan gehouden en naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht, waar hij in bewaring werd gesteld. Door den geneesheer Dr. Büchll Fest werd de wond verbonden. Een nader onderzoek zal worden ingesteld. Op de vergadering van den Ned. Bond van kleinhandelaren is door een der afgevaardigden gezegd, dat de kleinhandel daar ter plaatse helaas niet altijd kon beschikken over visch aangevoerd door kustvisschers. Men betreurde dat daarom, wijl deze visch voor den klein handel van grooter waarde voor hen was dan die door trawlers aangebracht. Later is ook door een kleinhandelaar uit IJmuiden verklaard, dat men ook te weinig de beschikking had over de door kustvisschers aangevoerde visch, die de venters ook beter konden gebruiken voor hun negotie. Deze beide uitspraken vermelden we graag, omdat ook hieruit biykt, dat de kustvisscherg voor vischaanvoer een bepaalde beteekenis heeft. Misschien is het mogelijk hiervan profijt te trekken. En dit ook in verband hiermede, dat er een groote tegenstelling bestaat tus- schen groot- en kleinhandel, die aan den af slag te IJmuiden hun inslag van visch doen, Er is een sterke strooming om den klein handel zelfs uit te schakelen van den IJmui- denschen afslag. Het lgkt ons daarom goed dat tusschen de Heldersche belanghebbenden en den klein handel in ons land contact wordt gezocht, waardoor het misschien mogelijk wordt, dat de kleinhandel zich meer naar onzen afslag gaat wenden voor hun inkoop. Er was een sterke strooming op de ver gadering om te komen tot een eigen visch- inkoop-centrale, zoodat men niet afhankelijk zou zijn van den groothandel. Het lijkt ons niet onmogelijk in dit opzicht iets voor onze kustvisscherij te bereiken. Een poging in die richting zou in elk geval kunnen worden ondernomen. Het conflict te IJmuiden is nog niet opge lost. Volgens het Dagblad voor IJmuiden zou den de organisaties mondeling hebben ver zocht de contract-actie nog niet op een con flict te laten uitloopen. Daarop zouden deze organisaties waarschijnlijk zelf nog met nieu we voorstellen willen komen. Het bestuur der reedersvereeniging is toen door de ledenvergadering gemachtigd de in voering der nieuwe voorwaarden ten hoogste nog een week op te schorten. Dit hoeft niet noodzakelijk te beteekenen, dat er inderdaad nog een heele week op de oude voorwaarden gevaren wordt. Als de arbeidersorganisaties n.1. binnen een week voorstellen indienen, die goedkeuring van het bestuur der Reedersvereeniging niet verwer ven, dan is een conflict niet uitgesloten. geldrente, een politiek veelal teweeggebracht door het opvullen van steeds grooter wordende begrootingstekorten met nieuw gedrukte bankbiljetten. En deflatie zou dan moeten zijn een geforceerde inkrimping van de geld circulatie, door aandraaien van de disconto- schroef en misschien wel door het formeeren en 't opstapelen van begrootingsoverschotten. Dit zou, zuiver redeneerende, deflatie zgn en het kan dan ook terstond blijken dat de poli tiek van de regeering en van de Nederlandsche ösmk, zelfs al zou deze consequent zijn door gevoerd, nooit een politiek van deflatie had kunnen zijn. Sterker nog: de deflatie is een abstract denkproduct, uitgedacht naar analo gie van de inflatie, maar de deflatie heeft, in tegenstelling tot de inflatie, nog nooit en nergens werkelijk plaats gevonden. Disconto- verhoogingen zijn dikwijls voorgekomen, maar evenmin als elke discontoverlaging inflatie beteekent, is elke discontoverhooging deflatie. Indien bg het uitbreken van de economische crisis in 1929 een periode van deflatie zou zijn aangebroken, zou deze toch moeten zijn ge paard gegaan met een stijging van de geld rente. Maar de werkelijkheid is deze geweest, dat de wereldcrisis zich o.a. heeft gemani festeerd door een voortdurende daling van de geldrente en een sterke verruiming van de geldmarkt. Deflatie zou moeten zgn een oppotten van guldens, maar in dezen tijd zien wij juist een vlucht uit den gulden. Zg die de devaluatie noodzakelgk achten op grond van een vermeend faillissement van een deflatiepolitiek, geven een verdraaide voorstel ling van hetgeen het alternatief van do devaluatie zou zijn. Het is waarlijk gemakke lijk genoeg aan te toonen dat de politiek van de regeering er niet een is van consequente deflatie, maar daar deze eisch absurditeit is, is het ook niet toelaatbaar te concludeeren, dat daarom nu maar tot devaluatie moet worden overgegaan. Helaas hebben ook vele tegenstanders eener devaluatie zich door deze onjuiste alternatiefstelling laten vangen en dringen aan op .zg. moedige deflatiemaat- regelen, die slechts een ondermijning van het crediet en de rechtszekerheid kunnen teweeg brengen. De voorstanders der devaluatie trachten ons gerust te stellen met de bewering, dat door oen devaluatie geen sterke prijsstijgingen zullen optreden. Maar dan verandert de verhouding tusschen de waarde van de vaste goederen en de hierop rustende schulden ook niet noemens waard. Niettemin eischten deze zelfde deva- luïsten van de regeering, dat zij overgaat tot maatregelen die een geforceerde vermindering der schulden zullen teweegbrengen en dan maken zij er de regeering nog een verwijt van, dat zij hiertoe niet wenscht mede te werken, Onze politiseerende hoogleeraren in de eco nomie zouden meer in overeenstemming met hun wetenschappelijke roeping handelen doop zich bezig te houden met de verdieping en zui vering van de economische begrippen, inplaats van acties te voeren op grond van onjuist® tegenstellingen. De monetaire constellatie in ons land is er niet een van al of niet consequent doorgevoerde deflatie, maar als men er dan al een etiquet op wil plakken, nog eerder van een latente in flatie. Men zie slechts naar onzen zeer grootcn goudvoorraad en naar onze vrg groote, zij het misschien ook niet onrustbarend groote vlot tende schulden. Voor andere landen, met nanjö Duitschland en de Yeroenigde Staten geldt (Ut Gisterenavond heeft in de bovenzaal van het Café „Postbrug" op het Koningsplein, alhier, een drukbezochte ledenvergadering, waarvoor ook invitaties naar verschillende autoriteiten waren verzonden, plaatsgehad van de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel. Deze bijeenkomst was belegd om den heer A. A. v. Sandick, secretaris van de Directie der Rotterdamsche Bankvereeniging te Rot terdam, in de gelegenheid te stellen het hand haven van den gouden standaard te verdedi gen. Dit als tegenhanger van het glashelder betoog, dat Prof. Polak 19 Mei 1.1. voor dezelfde afdeeling hield over de voordeelen, die devaluatie ons land zou brengen. Notaris J. W. J. Schreuder, de voorzitter van de Heldersche afdeeling van genoemde Maatschappij, sprak te kwart over achten het welkomstwoord uit, speciaal gericht tot den spreker en zeide vervolgens o.m.: Over het algemeen is het geen gewoonte van ons Departement, om voor onze leden vergaderingen uitnoodigingen aan niet-leden te verzenden. Dat wij dit deze keeren wèl hebben gedaan, is, omdat wg meenden, dat het tegenwoordig allesbeheerschende monetaire vraagstuk, toegelicht door twee zulke eminente sprekers, zeker ook buiten de krin gen van ons Departement groote belangstel ling zou wekken. Doch tevens meenden wg deze bgeenkom- sten te moeten benutten om U een klein beeiü te geven van het werk van ons Departement in de hoop, dat velen van onze gasten zich geroepen zullen voelen om verder ook deel te nemen aan ons werk, gericht op het belang van Den Helder en omgeving, door zich aan te melden als lid van de Maatschappg voor Nijverheid en Handel. Daarop gaf de praeses het woord aan den heer van Sandick. De heer van Sandick aan het woord. Spr. begon zgn inleiding met de opmerking, dat ook hij weet dat 12 meer is dan 7.4, en dat zg die goederen naar Engeland expor teeren, gefactureerd in ponden, een hoogere opbrengst genieten bij een pondenkoers van 12, dan bij een van 7.40. Hoewel het bg eenig nadenken een ieder wel duidelijk moet worden dat het vraagstuk der devaluatie niet tot deze simpele formule is terug te brengen, meent het gros der devaluïsten met dit argument van de zaak af te zijn. Vast staat echter slechts dat zij, die reeds een pondenvordering hebben, b.v. verkregen door kapitaalvlucht, op het oogenblik van devaluatie, een even redige koerswinst kunnen boeken, maar dit bewijst nog niets omtrent de economische voordeelen eener devaluatie, die volkomen in de lucht hangen. Het aantal devaluïsten is groot, maar men moet hiervan al vast af trekken allen die privé of voor hun zaak, in afwachting eener mogelgke devaluatie, ponden of dollars gekocht hebben. Zij zijn van top tot teen op devaluatie ingesteld en hun raad gevingen moeten dus met het noodige wan trouwen worden beschouwd. Men stelt de devaluatie als alternatief van de door het ministerie-Colijn gevoerde poli tiek, welke men als een politiek van deflatie meent te mogen karakteriseeren, een politiek welke mislukt heet. Deflatie nu is het tegen overgestelde van inflatie. Inflatie is een moed willige en overmatige uitzetting van de geld circulatie, door kunstmatige verlaging van de

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5