IF T GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAhf DONDERDAG 4 TUNI 1936 JM. Pi ©@iP REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK KEIZERSTRAAT 113 TEL 450 Binnenland Een groot aantal jeugdige rijwieldieven en inbrekers gearesteerd. Mr. A. van Hengelt Omgekomen bij een vliegtuigongeluk in de buurt van Schiphol. De brug over de Rotte te Terbregge ingestort. De rupsenplaag in Brabant. Tienjarig knaapje doodgereden. Luchtdrukpomp uiteen gesprongen. Overval op winkeljuffrouw. nog in veel sterkere mate. De voornaamste gorg is allerwegen thans niet hoe een zooge naamde deflatie moet worden bezworen, maar boe voorkomen moet worden, dat deze latente Inflatie werkelijkheid wordt. Door den gouden standaard te handhaven, heeft althans onze regeering nog een duchtig wapen in de hand Om dit euvel hier te bezweren. Men is er over gevallen, dat de president yan De Nederlandsche Bank de devaluatie ge lijk heeft gesteld aan muntvervalsching. Maar indien de gouden munten, zooals vroeger, nog jverkelflk als geld circuleerden, zou een deva luatie niet anders zijn door te voeren dan door besnoeiing van de maat. Men heeft in 1925, pok in ons land feitelijk ingevoerd de Gold Bul- bon Standard, waardoor het technisch inder daad mogelijk is geworden een maatbesnoeiïng door te voeren zonder dat deze als zoodanig door het publiek wordt onderkend. Maar in wezen is er geen verschil. Dat de devaluïsten over het algemeen de Inflatie afwijzen, stemt tot voldoening. Inder daad is een devaluatie in eerste instantie niet ineer dan een verlaging van den koers van den gulden in de buitenlandsche wisselmarkt. Om effect te sorteeren Is deze weg over het buiten land zelfs noodzakelijk. Indien wij een volkomen gesloten volkshuishouding hadden, zou, bij ons tegenwoordige monetaire stelsel, een devaluatie Zelfs in het geheel geen gevolgen behoeven te hebben, behalve dan een herwaardeering van den goudvoorraad van De Nederlandsche Bank. Gevolgen heeft de devaluatie eerst via de wis selkoersen. Het is een wisselkoerstherapie. Welke de gevolgen zijn van een stijging der Wisselkoersen kan men bij het bestaan van Stabiele verhoudingen op het gebied der han delspolitiek nog wel beredeneeren, met deze be langrijke restrictie, dat de leer der koop- krachtsparitelten, die een nauwe correllatie aanwezig acht tusschen de koopkracht der geldeenheden in de verschillende landen en de Wisselkoers, in hooge mate aanvechtbaar is. Men zal toch niet kunnen beweren, dat de koopkracht b.v. van den Franschen franc, van den dollar en den yen, onder meer „normale" omstandigheden zich verhielden als de wissel koersen op Parijs, New-York en Tokio? theorieën die de koers van den gulden zouden Willen zien bepaald op grond van de verhou ding van zekere indexcijfers hier en in het buitenland, hebben dan ook slechts geringe Waarde. Onder de huidige handelspolitieke verhou dingen is er al heel weinig reden van een mani pulatie der wisselkoersen, waarop de devaluatie beer komt, heil te verwachten. Verwijzing naar de ervaring in andere landen heeft minder zin dan ooit. Hoe wil men de positie van een kwets baar klein land als het onze vergelijken met het economisch zooveel minder kwetsbare Britsche imperium, of met de Vereenigde Sta ten waar de devaluatie trouwens slechts mid del was om een politiek van Inflatie te voeren In Zweden Is de economische toestand ongetwij feld beter dan bij ons. Maar als wij aan onzen Voorn aamsten afnemer, Duitschland, nu eens geen tuinbouwproducten hadden aan te bieden, maar, evenals Zweden, ertsen en metalen, zou Onze export naar Duitschland ook wel een gun stiger beeld vertoonen. Evenmin als het zin beeft ons te inspireeren op een, zooals alle lan den met een agrarisch grootgrondbezit, achter lijk land als Polen, zooals onze ministers van Handel en van Landbouw dezen winter meen- [en te moeten doen, heeft het zin ons te rich- [en naar België, welks financieels politiek, speciaal der banken, alleen heeft kunnen dienen #ls afschrikwekkend voorbeeld. Het verloop van de verkiezingen in België geeft allerminst Óen indruk van een overbrugging der tegen- Stellingen zooals de devaluïsten meenen te inogen veronderstellen. Het Is psychologisch volkomen verklaarbaar, dat men zich, na op allerlei wijzen getracht te hebben de economische depressie te bezweren dok nog de eenige maatregel wil nemen, waar mede men het nog niet heeft geprobeerd, dat ls de devaluatie. De ervaring met de Dultsche clearing strekke ons tot leering. Voor Augustus j.934 wist men zwart op wit uit te rekenen, dat 'deze clearing, gezien onze zeer actieve beta lingsbalans met Duitschland, het aangewezen middel was om al onze vorderingen met gemak getransfereerd te krijgen. Na korten tijd was oe toestand echter al deze geworden, dat tot fen rigoreuze beperking van onze export naar Duitschland moest worden overgegaan om Onze clearingvorderingen niet nog sterker te doen oploopen. De devolutatie heet het aangewezen middel om de werkloosheid te bezweren. Maar van de $mden die gedevalueerd hebben, heeft Amerika tet 127,5 millioen inwoners nog altijd bijna millioen werkloozen, Groot Brittannië met 47,4 millioen inwoners bijna 1,9 millioen werk loozen. Hiernaast slaan wfl met ruim 400.000 Werkloozen lang geen slecht figuur. Het eenige land waar de werkloosheid veel kleiner ls dan bfl ons, is het goudland Frankrijk. Het is merkwaardig, dat zfl die de devaluatie voorstaan op grond van de z.g. mislukking der fleflatiepolitiek, ook ten behoeve van Indië, een devaluatie bepleiten. In Indië heeft weliswaar geen deflatie, maar een vrijwel volkomen aan passing aan de gewijzigde economische om standigheden plaats gevonden. Daar zou dus, pok volgens de theorieën der devaluïsten, een devaluatie niet meer noodig zijn. Men maakt er zich thans over bezorgd of Erankrjjk misschien den gouden standaard zal loslaten. Spr. kan, evenmin als iemand anders Óe toekomst voorspellen. Maar deze onzeker heid is geen reden tot defaitisme. Het loslaten yan den gouden standaard is slechts onder twee omstandigheden gerechtvaardigd: in ge- Val van oorlog en indien men door slinking van den goudvoorraad tot stopzetting van den af gifte gedwongen is, zooals in Engeland in Sep tember 1931 het geval was. De meening los lating van den gouden standaard dient te ge schieden met een maximale goudvoorraad is een uitvloeisel van een mercantilistisch atavis me. Het bewfls, dat de gouden standaard niet ie handhaven is, kan slechts geleverd worden door vryelflk goud af te geven zoolang De Ne derlandsche Bank hiertoe bfl machte zal zijn, zooals het heet in de verklaring van 1903 van De Nederlandsche Bank tegenover de regee ring, welke verklaring op 29 April 1925 werd hernieuwd. Eerst bfl daling van den goudvoor raad beneden een zeker minimum kan de stop zetting van de goudafgifte hetgeen trou wens nog iets anders is dan devaluatie wor den overwogen. Dan kan men overmacht pleiten. Spr. heeft eens een invloedrijk voorstander yan de devaluatie de opmerking hooren maken, Óat niet alleen Colijn den gulden houdt, maar Óat ook omgekeerd de gulden Colfln houdt, peze opmerking heeft een dieperen zin dan er mede werd bedoeld. Door zich tegen de deva luatie te verzetten, verzet de regeering zich tegen een daad van willekeur. Maar het is ook juist, dat een regeering die aldus normatieve Rechtsregelen handhaaft, anderzijds zich ook «oor het recht gesteund kan weten. Hij die de willekeur binnenhaalt, zal ook door willekeur weggevaagd worden. Dit is de les der historie. Debat. Nadat de heer Van Sandick zijn betoog be ëindigd had, werd een korte pauze gehouden, na verloop waarvan de gelegenheid openstond om vragen te stellen. De heer J. B. F. M e ij e r was de eerste, die het woord voerde. Hij had gaarne willen hoo ren, welke voordeelen er verbonden zijn aan het handhaven van den gouden standaard. Hoe krijgt Nederland zijn export terug en hoe komen we van den steun af? Spr. vertelt uit de praktijk, dat fabrikanten blij zijn met orders, waarop ze een halven cent verdienen, en het komt heden ten dage ook voor, dat men naar Indië exporteert... met een klein verlies. Spr. is in zijn hart een devaluïst en met name voor ons Indië acht hij devaluatie van belang, omdat alle producten van dat land in Engelsche ponden genoteerd worden. De inleider heeft gesproken over muntverval- schers, maar als men op het oogenblik den gulden op 1.75 brengt, is dat dan geen muntvervalsching? Voorts vraagt de heer Meijer: Hebben we hier nou eigenlijk den Gouden Standaard of niet? Hoe ziet de in leider bij handhaving van den Gouden Stan daard een verbetering in den landbouw? Spr. concludeert, dat de toestand ln dit bedrijf er veel beroerder op geworden is. Dat de inleider de staking in Antwerpen kon toejuichen, wijst misschien op eenige communistische overtui ging zijnerzijds? (Vroolijkheid). De heer Klerk (Twentsche Bank) vraagt, wanneer het antwoord komt op de vraag, die op de convocatie genoemd is, n.1.: „Waarom devaluatie verwerpelijk is". Hij miste een con creet antwoord in het betoog. Gaarne hoorde hfl feiten, die tot de massa spraken, omdat de psychologische factor in deze een rol van groote beteekenis speelt. Voorts vraagt de heer De Klerk of de inleider hem kan vertel len hoe lang men in Nederland nog moet aan passen en, in procenten uitgedrukt, om een sluitend geheel te krijgen. Welk is het niveau, dat we bereikt moeten hebben alvorens de aanpassing ten einde is? Dat inleider en Prof. Polak het inzake de devaluatie in een autharkisch bestuurd Ne derland met elkaar eens zijn, verwondert dezen spreker niet, want het beteekent niet anders dan het intrappen van een open deur: men heeft dan geen belang bij devaluatie. Devaluatie is ingesteld op internationale ver houdingen. Bij het noemen van de latente inflatie had de inleider het ook over Duitschland. Volgens den heer De Klerk ls in dat land sprake van positieve Inflatie. Vervolgens was het woord aan Burgemeester Ritmeester, die begon met uit naam van alle genoodigden dank te zeggen voor de bekomen uitnoodl- ging, er aan toevoegend, „dat deze maaltijden naar meer smaken". Het betoog van den heer Sandick heeft den heer Ritmeester niet geheel bevredigd in het kader van dezen avond. Dat is niet de schuld van den inleider, maar van de omstandig heden, dat prof. Polak en deze inleider langs elkaar heen moesten praten en hun betoogen niet precies tegenover elkaar gesteld waren. Het gevolg is .aldus spr., dat men zich na hedenavond nog niet definitief kan uitspre ken. Prof. Polak was destijds ook niet dade lijk bereid om het voorbeeld België bij de horens te vatten. Spr. heeft dat toen wel ge daan, met het gevolg, dat ook prof. Polak het zijne van België ten beste gaf. Ook thans wil de heer Ritmeester iets over België zeggen en wel omdat blijkens de hier- volgende cijfers de devaluatie daar niet zoo gunstige uitwerking heeft als de vorige in leider wel heeft willen doen voorkomen: Het laatst verschenen no. van „Handelsbe richten" geeft voor België de volgende cijfers: Invoer: In millioenen franken April 1935/ April 1934/ Mrt. 1936 Mrt. 1935 17.539 12.444 Uitvoer: In millioenen franken April 1935/ April 1934/ Mrt. 1936 Mrt. 1935 15.886 12.273 In 1000 tonnen April 1935/ April 1934/ Mrt. 1936 Mrt. 1935 27.525 28.813 In 1000 tonnen April 1935/ April 1934/ Mrt 1936 Mrt. 1935 19.352 17.884 België voerde dus in 1935/36 (het eerste Jaar van de jongste devaluatie) 1300 duizend minder goederen in, maar moest voor dien verminderden invoer niettemin 5100 mülioen franken meer betalen. België voerde dus in 1935/36 1500 duizend ton goederen meer uit, maar ontving voor dien verhoogden export slechts 3600 millioen franken meer. Over de twaalf maanden, voorafgaande aan de devaluatie, was er nagenoeg evenwicht in de handelsbalans, over de twaalf maanden, volgende op de devaluatie, wijst de Belgische handelsbalans een tekort aan van 1700 mil lioen franken, terwijl België 1300 duizend ton minder goederen invoerde en 1500 duizend ton meer goederen uitvoerde. Het zijn sprekende cijfers. De vraag is nu gerechtvaardigd: is deva luatie nu wel zoo aanbevelenswaardig? Vol gens spr. is er te veel risico aan verbonden, is het te veel een sprong ln het duister. Ten aanzien van de stakingen, zegt spr., dat een vergelijking met ons land niet goed opgaat, omdat in Nederland arbeidsbemidde laars zijn, die de stakingen voorkomen. Maar stel dat de bemiddelaars er eens niet waren, net als b.v. in België? Hoeveel stakingen zouden we hier dan wel meemaken? De heer Ritmeester zou voorts gaarne ver nemen of de latente inflatie nog verder moet werken. Het is duidelijk, dat we er met den huidigen gang van zaken niet komen, omdat we aan het buitenland zijn gebonden. Autarkie zou gelijk staan met het doen afsterven van een groot gedeelte van ons volk. Als devaluatie nu niet aan te raden is en latente inflatie deugt evenmin, wat helpt er dan wel, zoo vraagt onze burgemeester. Desnoods moet er maar een derde inleider komen, die ons in deze een overtuiging bijbrengt. Inzake het werkloozenvraagstuk merkt spr. op, dat voor een vergelijking met andere landen een zelfde indeeling gemaakt moet worden als bfl ons. Een feit is het, dat het aan tal werkloozen hier te lande ontstellend toe neemt, waarvan met name de werkloosheid onder de jeugd funest is. Spr. uit als zijn meening, dat hfl direct tot devaluatie van den gulden zou adviseeren als hij de zekerheid nad, dat werk geschapen zou worden voor de werklooze jeugd. Dagelijks leest spr., dat nieuwe kopstukken tot het Comité voor De valuatie toetreden, maar als hij het voorbeeld België ziet, dat voor ons zeer slecht is, dan is hij niet overtuigd van he nut van de deva- j luatie en blijft bfl hem de vraag voorzitten: maar wat dan? Repliek van den Inleider. Vervolgens heeft de heer van Sandick de vragenstellers van repliek gediend. Op som mige vragen bleef hij het antwoord schuldig, terwijl op enkele andere een o.i. onbevredi gend antwoord kwam. Van de repliek citeeren wij hier: In antwoord op de vraag, welke de voor deelen zijn van den Gouden Standaard, ant woordt dhr. van Sandick, dat de bewijslast bij den vragensteller berust. Volgens spr. heeft de Gouden Standaard steeds voortreffelijk gewerkt, „goede wijn behoeft geen krans". Ten tijde van den gouden standaard heeft Engeland in 24 jaar 40% stijging van het indexcijfer van goederen gekend, dat is 1% per jaar. In het eerste jaar van de devalua tie viel een stijging van 7 te constateeren, hetgeen in 24 jaar zou beteekenen een stijging van 175 Volgens deze cijfers ls de politiek in Engeland dus in volstrekte tegenspraak met de theorie zooals die door Prof. Polak c.s. verkondigd wordt. Van den steun kunnen we afkomen door deze eenvoudig af te schaffen. In theorie zouden we, economisch gesproken, zulks moeten doen. Maar men heeft hier met men- schen te maken en afschaffing van den steun zonder meer, zou zonder twijfel een revolutie teweeg brengen. Er is in Nederland inderdaad een gouden standaard, waaruit blijkt, dat we die niet zouden hebben, zoo vraagt spreker terug? Hetgeen hij zeide over de staking in Ant werpen is een soort „Schadenfreude" ge weest. Uit hetgeen de heer Klerk hem vroeg is spr. gebleken, dat hij zich gelukkig niet het ver wijt hoeft te maken, dat hij tè scherp tegen de devaluïsten van leer is getrokken. Als spr. in het kort het antwoord op de vraag „Waarom devaluatie verwerpelijk is" wil geven, dan wil hij dit als volgt doen: le. omdat het principieel onjuist is om een regeling toe te passen, hetzij strikt noodzake lijk, waarop devaluatie zou moeten volgen, en 2e. omdat spr. niet gelooft, dat de devalua tie baat zal brengen. Er dient net zoo lang aangepast te worden totdat de Nederlandsche bedrflven weer aan zich zelf overgelaten kunnen worden. Volgens spr. is hetgeen de regeering doet, zoo slecht nog niet. Zij houdt zich niet aan een vast plan en is dus in het voordeel tegenover die landen, die wel volgens een past plan te werk gingen (gaan). Spr. wijst op de gevol gen, waarbij de burgemeester hem bij wijze van Interruptie op Amerika wijst. De heer van Sandick moet den heer Klerk toegeven, dat in Duitschland de zuiverste inflatie plaats vindt. Op hetgeen de burgemeester zeide, ant woordde spr. o.m., dat het niet zfln bedoeling geweest was om tegen prof. Polak te polemi- seeren. Had hij dat gewild, dan had hij zijn opponent persoonlijk tegenover zich willen zien. Nu heeft men langs elkaar heen ge sproken, omdat het uitgangspunt van beiden al verschillend was. België is door spr. met opzet niet als voor beeld genoemd omdat hjj ter staving van zijn betoog niet den nadruk wilde leggen op het geen zich na de invoering van de devaluatie in België heeft afgespeeld. Het antwoord op de vraag: Wat moet er gebeuren?" moet spr. schuldig blijven, om dat dit te beoordeelen zijn taak niet is. Hy heeft zijn taak zoo opgevat, dat hij zou betoo gen of de noodzaak bestond te devalueeren. Mocht het in tijden van vrijen internationa len ruil voorkomen, dat we geen prijzen kun nen aanbieden, waarmede we met het buiten land kunnen concurreeren, zoodat er een slechte handelsbalans zou ontstaan, eerst dan zouden we den gouden standaard moeten prijs geven. Echter zoolang dat niet geschiedt, moet spreker zich tegen devaluatie verklaren. Hiermede was deze vergadering ten einde, waaraan door den heer Schreuder de laatste hand werd gelegd. O VERGADERING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER op 3 Juni 1936 te Alkmaar. Door den heer M. A. Kolster, lid van den Spoorwegraad werd het ingekomen verslag van de 18e vergadering van dien Spoorweg- raad toegelicht. Voor Trein No. 939 werd verzocht de trein, die loopt van Den Helder nêi Zon- en Feest dagen, te H. Hugowaard te doen stoppen, maar de Directie der N. S. kan daarop niet gunstig beslissen. Verschillende andere verzoeken om aanslui ting van treinen met het Oosten en Zuiden met het Noorden gaven ook weinig succes. Ook een verzoek van den Oever om enkele treinen te A.-Paulowna te doen stoppen kon niet worden ingewilligd. Een te gering aantal reizigers zou hiervan gebruik maken. Er was voldoende gelegenheid per autobus te reizen. Een verzoek om goedkoope tarieven voor kinderen in den vacantietfld kon mede niet worden ingewilligd. Wel is vastgesteld vacantie- kaarten uit te geven op bepaalde dagen der week in den vacantietfld, waarop de retour- kosten gereduceerd worden tot den halven prys. Men toont dan aan het station van de retourreis de retourkaart en krijgt daarop voor de helft reductie. Aan den Kamer is door den Min. v. H. N. en Sch. bericht dat subsidie is verleend aan het Borgstellingsfonds voor Hollands Noorder kwartier te Alkmaar. Bjj schrijven van 3 Febr. 1936 hadden B. en W. van Den Helder aan een 8-tal belanghebbenden bericht, dat het in de bedoeling lag de draai brug bij de Keizerstraat te veranderen ineen vaste brug. Verschillende instanties te Den Helder zich formeerende in het „Comité tot behoud van de scheepvaart tot de Postbrug" wendde zich tot het College van B. en W. om dit voorne men niet tot uitvoering te brengen. De heer M. A. Grunwald licht dit schrijven toe. De scheepvaart tot aan de Postbrug wordt daardoor lam gelegd. Het vervoer moet dus geschieden per as door de gemeente naar die bedrijven welke aan dit vaarwater zijn gelegen. Deze bedrijven zouden daarvan veel nadeel ondervinden en verschillende gebouwen zouden waardeloos komen te staan. Weliswaar zijn de kosten van een draaibrug grooter dan die van een vaste brug, maar het belang van vele neringdoenden komt er zeer door in het gedrang. De heeren Kolster en Grunwald hadden hier over een conferentie met den nieuwen burge meester en men had den indruk gekregen, dat Z.E.A. gevoelde voor de argumenten tot behoud van de draaibrug. De heer Grunwald verzoekt de Kamer adhaesie te willen betuigen met het door ge noemd Comité ingezonden adres aan B. en W. van Den Helder. De Kamer was ook van oordeel, dat het voor de aan dit gedeelte liggende bedrijven nuttig was de draaibrug bfl de Keizerstraat te behouden. Besloten werd dan ook een adres tot B. en W. te Den Helder te richten om niet over te willen gaan tot het maken van een vaste brug. Wat de groente-distributie betreft aan werkloozen, etc., acht men het ook wel ge- wenscht, dat de kleinhandel hierbij blijft in geschakeld, hoewel aan verschillende klein handelaren tegemoetkoming wordt verleend. In Utrecht is het in handen van den klein handel en deze regeling werkt goed. De K. v. K. te Arnhem wil steun voor haar actie voor een eenvoudiger systeem van ge rechtelijk incasseeren van kleine vorderingen. De heer Schmalz: Het thans geldende systeem is te omslachtig. De handel zou met een een voudiger systeem gebaat zijn. Ook andere heeren spraken in dien geest, Het adres van Arnhem zal worden gesteund, De kosten, verbonden aan de uitvoering van de Warenwet voor de neringdoenden, die nu voor hun rekening komen, acht men niet billijk en te drukkend. Voor Hollands Noorderkwatier wordt de uitvoering van den Keuringsdienst voor de belanghebbenden soepel toegepast. Het adres van de K. v. K. te Dordrecht hierin verlichting te brengen voor belang hebbenden vindt wel sympathie, maar men wenscht de finesses van uitvoering nog nader te onderzoeken. B.v. hoe de regeling is voor kleine en groote zaken met veel filialen. Na dit onderzoek zal het adhaesie-adres worden verzonden. Over benoeming in het Borgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier van voorzitter en 2 bestuursleden, zal eerst in besloten ver gadering ruggespraak worden gehouden. Het spijt den heer Grunwald bijzonder, dat Den Helder en Schagen niet deelnemen aan het borgstellingsfonds, maar is dan een aan duiding van Borgstellingsfonds Hollands Noorderkwartier wel goed? Spr. voelt meer voor het goed werkende fonds voor bijzondere nooden. De heer de Raadt vindt, dat als alleen de rente van het kapitaal van het borgstellings fonds mag worden gebruikt, dat dan het fonds geen raison heeft. Mag echter ook het grondbedrag zelf eventueel worden gebruikt, dan krijgt het een ander karakter. Eigenlijk toch heeft dit fonds ook een zekeren liefda dig en inslag. De Voorz. zegt, dat er in Leiden een soort ophaaldienst is voor rente en aflossing, zoo dat het risico minder wordt. De regeering dekt 40% van het eventueele risico, d.w.z. van de niet binnenkomende bedragen, ver strekt uit de rente. Aan de uitvoering op de juiste wjjze van een dergelijk fonds zit ontzettend veel werk. Men moet daarvoor de juiste krachten weten te vinden. Dan zal zoo'n fonds buitengewoon veel goeds tot stand kunnen brengen. De heer de Raadt twijfelt niet of Den Hel der en Schagen zullen ook wel toetreden. Men meent dat dit fonds gaat ook tegen den woeker. De heer Kolster zegt dat crisis-comité en het fonds voor bijzondere nooden van een ander karakter is dan het borgstellingsfonds. Dit laatste fonds toch is uitsluitend voor de middenstands zaken. Na rondvraag sluiting. Een goede vangst van de Rotter- damsche politie. De politie van het bureau Sandelingplein te Rotterdam, heeft een groot aantal jongens aan gehouden, die verdacht worden zich gedurende het laatste half jaar herhaaldelijk aan diefstal en inbraak te hebben schuldig gemaakt. Bij de politie waren tal van aangiften bin nengekomen van diefstal van rijwielen, rijwiel- belastingmerken en lantaarns, zonder dat zij de daders op het spoor kon komen. Dezer dagen evenwel heeft een uitgebreid onderzoek geleid tot de aanhouding van den 18-jarigen schoen maker G. v. d. L., den 17-jarigen slager W. M. en den 20-jarigen kappersbediende C. D. Het drietal ontkende ook maar iets met de diefstal len uitstaande te hebben, maar toen in de wo ningen der jongelui verschillende rflwielonder- deelen, een fiets en andere goederen, welke ken nelijk van misdrijf afkomstig waren, werden aangetroffen, begrepen zij niet langer een hou ding te kunnen aannemen, alsof zij van niets wisten. Zij vertelden daarna, dat ze een en ander op de weekmarkt van een onbekende ge kocht hadden. De politie meende evenwel reden te hebben aan dit verhaal geen geloof te hech ten en daarom voelde zjj den jongens ernstig aan den tand. Toen duurde het niet lang, of het drietal legde een volledige bekentenis af. Daardoor kwam de politie drie andere jongens op het spoor, die ook in het complot betrokken waren, n.1. de 16-jarige kantoorbediende H. J. B., de 16-jarige timmermansknecht T. B. en zfln 19-jarige collega W. V. Aanvankelijk ontkenden ze zich ook maar één keer aan diefstal te hebben schuldig ge maakt, doch de politie legde hun het vuur zoo na aan de schenen, dat ook deze boefjes door de mand vielen. Daarna werden gearresteerd de 17-jarige beitser K. P., de 19-jarige timmer man J. R. en diens 17-jarige broer Z. R„ los- werkman van beroep. Verder werden nog aangehouden de 16-jarige fabrieksarbeider A. A. G. en de 19-jarige rij wielhersteller C. P., welke laatste een broer is van den bovengenoemden beitser. De jongens, die in drie groepen van drie zfln _aangehouden, zijn alle naar het Huis van Bewaring overge bracht. Ondertusschen zijn nog wegens heling aangehouden de 16-jarige fietsjongen H. P., de 44-jarige mej. C. J. de V., een familielid van een der diefjes, de 31-jarige mej. S. B. en de 17-jarige fietsjongen J. M. C. P. was de hoofdman van de bende, want hij deed de rijwielen een volkomen gedaante verwisseling ondergaan en hij was ook de man die de gestolen rflwielbelastingmerken van de hand deed. De jongelui hadden elkaar leeren kennen op een verzamelplaats aan den Linker Maasoever. Tegenover de politie hebben zij een hoogst on verschillige houding aangenomen. Gisteravond om zeven uur is een Oos- tenryksch sporttoestel in de onmiddellijke nabijheid van het vliegveld Schiphol af gegleden en verpletterd. De beide inzit tenden zijn om het leven gekomen. Bij onderzoek bleek, dat in het vlieg tuig zaten onze landgenoot mr. A. J. van Hengel, dir.-generaal van de Oesterreichl- sche Credit Anstalt—Wiener Bankvereln te Weenen en de Oostenrijksche sport vlieger Brunowskl. A. H. var» Hengel f Met mr. A. J. van Hengel is een bankier van Internationale reputatie heengegaan. H(j ver wierf zich groote verdienste, eerst in de lei ding van de Amsterdamsche Bank, later bij de reorganisatie van de Rotterdamsche Bank- vereeniging. In 1932 werd h(j belast met de leiding en reorganisatie der Oesterreichische Creditanstalt. De toedracht van het ongeluk. Men meldt nader uit Amsterdam: De heer Van Hengel was in zfln sportvlieg- tuig, dat hy zelf bestuurde, terwijl zijn in structeur, Brunowski, naast hem zat, uit Bazel komen vliegen. Tot boven Schiphol ging alles goed, totdat zij boven het nieuwe, niet in gebruik genomen gedeelte van het vergroote landingsterrein bij het nemen van den laatsten bocht op ongeveer 50 M. hoogte in een vlakke vrille geraakten. Eenige per sonen, die voor de hangars stonden, zagen het toestel afglijden en omlaag storten. Het sloeg op den grond met een geweldigen slag te pletter. Toen zij by het toestel kwamen, bleek dit geheel vernield. De schroef en de motor had den zich in den bodem gewerkt. De vleugels waren afgeknapt en de romp was in elkaar gedrukt en in tweeën gebroken. De beide in zittenden moeten vrijwel onmiddellijk dood zijn geweest, wat met zekerheid af te leiden valt uit den toestand, waarin de doktoren, die hen geschouwd hebben, de overblijfselen ge vonden hebben. Voorzichtig zfln de slachtoffers uit het wrak getild en voorloopig neergelegd in den zieken-auto van den gemeentelijken geneeskundigen dienst, die steeds op Schiphol gestationneerd ls. Dr. van Hengel beoefende het sportvliegen sinds ongeveer een jaar, maar hfl had een volledig brevet. Dr. van Hengel was 50 jaar oud, de heer Brunowski 47 jaar. Het thans verongelukte toestel was een Miles falcon, met Gipsy major-motor van 130 P.ït, Geen personolflke ongelukken. De ijzeren brug over de Rotte, te Terbregge, ls gistermiddag om één uur, onder daverend geraas, ingestort. Eén van de pilasters van de brug, waarop de balans rust, heeft het begeven en is op drie plaatsen gebroken, met het ge volg, dat het bovenstuk naar beneden kwam en schuin boven de brug bleef hangen. Juist was een T.O.D.-bus gepasseerd, toen het ongeval gebeurde. Gelukkig hield de tweede pilaster het uit, doch men vreesde, dat ook dit ge deelte naar beneden zou komen. Juist gisterenochtend was men weer aan het repareeren van de brug begonnen. In den schafttijd van de werklieden is het ongeluk gebeurd, waardoor wonder boven wonder nie mand getroffen werd. Slechts kreeg een 4-jarig meisje een stuk flzer tegen het hoofd, waardoor zfl een bloeden de wonde aan het gezicht opliep en haar eenige tanden werden uitgeslagen. Een medewerker schrflft aan de Nw. Rott Courant: De rupsenplaag die een groot gedeelte van de beplantingen langs den Rijksstraatweg Den BoschGrave heeft vernield, neemt nog steeds niet af. Men zou eerder meenen, dat de rupsen in erger mate zfln opgetreden en hun vraat zucht strekt zich thans zoover uit, dat de frult- boomen en verdere gewassen van de bewoners langs dien weg totaal van hun bladerentool zfln beroofd. Het is thans reeds te zien, dat de fruit oogst volkomen zal mislukken. Eenige dagen geleden zfln er nog pogingen aangewend om het rupsengevaar met bespui ting van Derris-poeder te bezweren, doch de proefnemingen zfln te laat gekomen; het kwaad was reeds te ver ingeworteld. De boomen langs den Rflksweg onder de gemeenten Geffen, Heesch, Oss, Berghem en Schayk bieden een winterschen aanblik. De overlast, welken de bewoners van den Rflksweg van het gedierte ondervinden, wordt steeds grooter. De rupsen kruipen in grooten getale de huizen binnen en verontreinigen de etenswaien. De drinkwaterputten zfln aan de oppervlakte voorzien van een dikke laag van deze insecten, zoodat de Rflkswegbewoners op geregelde tijden hun drinkwateiputten moeten reinigen. Het komt meermalen voor, dat de rupsen zich in de bedden nestelen. Doordat de haartjes dezer rupsen vergiftige bestanddeelen bevat ten, ontstaan er op de huid van degenen, die er mee in aanraking komt, roode plekken, welke geweldig Jeuken. De nachtrust der gekwelde EEN BAROMETER VOOR DE VROUWELIJKE GEZONDHEID Practische en vernuftige toe|»as»ing ontdekkingen van dr. Ogino en dr. Knausg, De „Périodique". Elke vrouw weet, dat het voor haar het grootste belang is, het verloop en de ree!f matige terugkeer harer perioden nauwkeuri te kunnen nagaan. Sommige vrouwen houd/ nauwgezet aanteekening van de verschillend11 data. Desondanks ontsnappen er toch no8 verschillende belangrflke feiten, die zij moe® maar zonder de hulp van den arts niet kan' weten, aan haar aandacht. De meeste vrou.1 wen echter maken, hetzfl uit sleur, hetzfl Uu nonchalance, heelemaal geen notities. De pro. fessoren in de Gynaecologie, OGINO en KNAUSS, maakten een langjarige studie van deze, de vrouw opgelegde natuurwet en slaag den er tenslotte in met vaststaande zekerheid de telkens tusschen twee perioden liggende „vruchtbaarheids-periode" te bepalen, zy ont dekten tevens, dat bfl nauwkeurige opvolging van hun aanwflzingen en indien de conceptie in het midden van deze vruchtbaarheids- periode viel, alle kansen op een gezond verloop aan haar zflde had en VOORAL, dat dan de omstandigheden voor de verwachting van een gezond en sterk kind het gunstigst waren. Ontelbare kinderlooze echtparen over de ge- heele wereld hebben, dank zfl deze „methode- OGINO", hun dierbaarste verlangen vervuld gezien, terwijl en dit was niet het geringste resultaat de bewuste vorming van een gezond en sterk ras een belangrijke schrede verder was. Daarentegen stelde Dr. Ogino vast, dat de conceptie-mogelijkheid buiten deze periode nihil was. Zij konden er zich op beroemen, den strfld te hebben aangebonden tegen een gevaarlflke en immoreele kwakzal- verfl en de echtgenooten den juisten, natuur- lijken weg te hebben aangewezen. Hun me- thoden werd door talrijke vrouwenartsen (in Holland o.a. Dr. van de Velde, Dr. van Her werden, enz.) aanbevolen. Dr. Smulders sprak van de groote zekerheid die de methode geeft, indien de voorschriften nauwkeurig opgevolgd worden. De methode-OGINO ls een eenvoudig toepassen van natuurwetten, zonder schade lijke of gevaarlflke geneesmiddelen. De pe riodieke onthouding wordt ook doör kerke- Iflke autoriteiten niet verworpen (Encycliek Casti Connubli); Prof. A. Schmitt schreef daarover: „Indien God de vrouw op zekere tflden steriel gemaakt heeft, heeft Hfl daar mede ook Zijne Heilige bedoeling gehad." Maar de methode-OGINO moest natuurlijk rekening houden met elk individueel geval. Elke vrouw zou elke maand weer een inge wikkelde berekening moeten maken aan de hand van op haar toepasselijke data, feiten en gegevens. De „Laboratoires Grenier" heb- hen in samenwerking met Dr. Trochu, van de Medische faculteit te Parijs thans de „Pério dique" samengesteld, een op de methode- OGINO gebaseerde kalender, die uit enkele verstelbare schflven bestaat en verbluffend eenvoudig werkt De „Périodique" signaleert direct ernstige onregelmatigheden, hij wijst Iedere maand de periode van vruchtbaarheid aan. In geval van conceptie wfl'st hfl de datum van bevalling. De „Périodique" is onontbeerlijk voor elke vrouw en behoeft maar eenmaal aangeschaft te worden; in elke goede zaak ver. krflgbaar tegen den vastgestelden prfls van 1.95. Waar niet verkrflgbaar, schrflve men aan het Generaal-Agentschap voor Nederland Koloniën. BOOD'S HANDELSAGENT- SCHAPPEN, 124a, Gevers Deynootweg, Scheveningen. De „Périodique" wordt dan franco, verhoogd met rembourskosten, in ge heel neutrale verpakking toegezonden. (Adv.) bewoners wordt dientengevolge meermalen op allesbehalve aangename wflze verstoord. De weertoestand der laatste dagen heeft weinig Invloed gehad op de rupsenplaag en men verwacht dus ook, dat bfl temperatuur» stijging de last nog grooter zal worden. Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur zag een reiziger op den straatweg Meppel—Dé Wflk een jongetje liggen, dat bfl nader on derzoek overleden bleek te zfln. Het was het tienjarig zoontje van den te Meppel wonen- den sigarenwinkelier L. Touwela. Onmtddelr lflk werd de gemeentepolitie van De Wflk ge waarschuwd, terwfll ook de burgemeester tef plaatse verscheen, waarna eenige foto's wer den genomen. Men vermoedt, dat de jongen door een auto ls aangereden. De burgemees ter heeft per radio-politiebericht opsporing en aanhouding verzocht van een auto, welké sporen van een aanrflding vertoont. Jongen gedood. Dinsdagavond omstreeks half negen was de werktuigkundige H. Ottevanger in zfln werkplaats te Leerdam bezig met het be proeven van een luchtdrukpomp. Eenige pof" sonen sloegen deze werkzaamheden gade. De 16-jarige jongen Tonje Peek, bekeek van dichtbfl den oploopenden meter van oe pomp. Eensklaps, terwfll de meter oo# slechts 4% atmosfeer aanwees (de pomp w Ingesteld op 6 atmosfeer) sprong de pon»P met een hevlgen knal uiteen, waarbfl de Joa* gen aan het hoofd werd getroffen en <v slag gedood. Een jongeman had eenige maanden g®^ den geld weggenomen uit de kas van communistische arbeidersorganlsaüe, wa~n van hfl penningmeester was. Zfln om het bedrag weer bfleen te krflgen, lukten. In zeer opgewonden toestand P'e~v de hij toen een overval op een wtnke J frouw in een der Oosterparkstraten. kwam de zaak binnen en vroeg om een zeep. Toen het meisje zich omdraaide haar met een steen, die hfl in een bood''1- pentasch bfl zich droeg, een klap °P om hoofd. Hij kreeg echter geen gelegenhc zfln slag te slaan. Toen zfln slachtoff',)'ki!en hulp riep, sloeg de Jongeman gesel" o van zfln eigen misdaad op de vluc'\ Anv- Hfl werd gegrepen en de rechtbank sterdam veroordeelde hem tot een gev nisstraf van anderhalf jaar, ureiiï" In hooge»- beroep requireerde de l"°' generaal een gevangenisstraf van tu /)0Pig® met aftrek van zes maanden voor hechtenis.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6