Buitenlandsch Overzicht. %Ut{M*)iïaca! DE GOUDEN BRUG De volkenbonds- vergadering komt bijeen» IV O R O L NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ^77 61 EERSTE BLAD ZATERDAG 6 JUNI 1936 64ste JAARGANG Een moeilijke taak voor de nieuwe Fransche regeering, in verband met de zich nog steeds uitbreidende staking. - Wat kan de Oostenrijksche Bondskanselier Schuschnigg te be^ spreken hebben? - Er broeit wat in het Verre Oosten. De staking in Frankrijk Wat doet Schuschnigg in Italië 3 maal per dag Den Helder- De spanning in het Verre Oosten De datum vastgesteld op 30 Juni. De Britsche scheepvaart in den Stillen Oceaan. Alleen Finland zal zijn oorlogs schuld aan de Ver- Staten betalen. 47.000 dorpen in Duitschland. De negus in Engeland. Proeft U eens N.v.PauIC«Kaiser De sancties. De onrust in Palestina. (Moois, uritte taadm De stakingen in Frankrijk# Een verdere uitbreiding. FEUILLETON. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. COURANT Abonnement per 2 maanden b(j vooruitbet.! Heldersche Courant 1.60; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.2a Losse nos. 4 otj fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—» Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur! P. O. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. O. DE BOER Jr. Bureau! Koningstraat 78 Telefoon! 50 en 412 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De staking in Frank rijk breidt zich nog steeds uit en de regee ring, die Donderdag is samengesteld door Leon Blum, den socialistischen leider, komt voor een moelgk probleem te staan. De stakings beweging berokkent de verantwoordelijke mannen reeds ernstige zorgen. Het is heel opmerkelijk, maar niet verbazingwekkend, zegt de Nw Rott. Crt., dat die beweging juist begint op een oogenblik, waarop z(j uitermate ongelegen komt voor een bewind, dat door een socialist gevormd en door de communis ten gesteund zal worden. Voor Blum zijn de gebeurtenissen in ver schillende opzichten uiterst hinderlijk, om niet te zeggen fnuikend. Zij zullen een belem mering vormen voor het optreden van zijn bewind naar buiten op een oogenblik, waarop het dringend noodig zal zijn, om het inter nationaal beleid van Frankrijk eindelijk weer een ondubbelzinnige richting te geven. Het tafereel is op grond van politieke er varingen hoogst verontrustend. In Italië heeft men het ook beleefd, dat de arbeiders stel selmatig de fabrieken bezet hielden. De re geering was te zwak, om dit verschijnsel te onderdrukken. Het verflauwde van zelf, maar het had er toen al meer dan iets anders toe bijgedragen, om den weg te openen voor de overwinning van het fascisme. Blum heeft de uitbarsting van de semi- revolutionnaire stakingsbeweging verklaard als een uiting van het ongeduld van het pro letariaat. Inderdaad, het is begrijpelijk, als elementaire gevoelens aan het verkiezings- sueces van de partijen van uiterst links een beteekenis hechten, die het niet bezit, en yrelke de intellectueele leiders het ook niet toeschrijven. Latijnsch temperament is dan, evenals in Spanje, uit den band gesprongen. Het is ook denkbaar, dat elementen van an deren kant, met duivelsch genoegen, het Vuurtje hebben helpen aanstoken. Maar op Blum rust nu de taak, aan de on rechtmatigheden, desnoods met straffe hand, een einde te maken. Anders dreigt anarchie. Wij zijn benieuwd zegt het blad aan het slot van zijn artikel of Blum, als hij de macht aanvaard heeft, even lijdelijk zal blij ken als nu Sarraut Daarmede zou hij een politiek voeren, die slechts tot ongelukken Zou kunnen leiden, en die hem als regeerder zou disqualificeeren. Wat voert de Oosten rijksche bondskanselier, Schuschnigg eigenlijk in Italië uit, zoo vraagt men zich af, omdat men niet gelooft, dat hij uit sluitend om rust te nemen naar Italië zou ?'jn gegaan, dit temeer niet omdat hij zich San het hoofd gesteld heeft van de actie om Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. de Oostenrijkers te bewegen hun eigen land te bereizen en Oostenrjjksche waren te koo- pen. Op grond daarvan dus is hij moreel ver plicht zijn vacantie in eigen land door te brengen. Men achto het waarschijnlijk schrijft de Weensche correspondent van de N. Rott. Crt. aan zijn blad dat von Schuschnigg na de jongste gebeurtenis in Oostenrijk en na den weerslag daarvan in het buitenland, er behoefte aan heeft gehad met Mussolini te spreken. Met 1 Juli wordt In Italië een nieuwe in- voerverordening van kracht, die, als zij, zoo als voorloopig in theorie inderdaad het geval is, ook op Oostenrijk wordt toegepast, het Oostenrijksche bedrijfsleven een bijzonder har den slag zal toebrengen. Ook dat kan een reden zijn voor Schuschnigg, die juist bezig is met het opstellen van oeconomische plan nen, om den Duce op te zoeken. Ook de veronderstelling, dat de ver hoogde nationaal-socialistische actie hem gedrongen heteft tot een dergelijk onder houd, is niet onmogelijk. Met gesloten deuren, streng geheim, loopt vandaag of morgen voor de Weensche ge zworenen een hoogverraadsproces ten einde, dat gericht is tegen den onwettigen gene- ralen staf van de Oostenrijksche nationaal- socialisten en dat belangrijke en gevaarlijke draden van de nationaal-socialistische bewe ging aan het licht moet hebben gebracht Men moet dienaanf afende In veronderstellen- den toon spreken, daar alleen de twee eerste dagen van de behandeling openbaar zijn ge weest. Dit is eigenlijk pas het eerste geval van een politiek proces in Oostenrijk, waarbij de openbaarheid dusdanig Is uitgesloten. Bij vroegere processen, zooals tegen Rintelen, Steinhausl e.a., die wel openbaar waren, wer den echter zaken behandeld, die al tot het verleden behoorden. Dit proces moest echter aan het licht brengen, hoe thans de natio- naal-socialisten trachten hun plannen te vor men en tot uitvoer te brengen. Dat maakt wel eenig verschil. Wat de binnenlandsche politiek betreft, kan men tegen Dinsdag nieuwe en belangrijke verklaringen verwachten. Dan wordt voor het Weensche raadhuis een geweldige bijeen komst gehouden van het vaderlandsche front, waarbij Schuschnigg, Schmitz, de burge meester van Weenen, en staatssecretaris Zer- natto, de secretaris-generaal van het vader landsche front het woord zullen voeren. De spanning In het Verre Oosten duurt voort. De bladen te Nan king publiceeren een te legram uit Kanton, waarin wordt gezegd, dat de politieke raad van het Zuidwesten een manifest heeft uitgegeven, waarin een onmid dellijke oorlog tegen Japan wordt geëischt en waarin geprotesteerd wordt tegen de verhoo ging der Japansche effectieven in Noord- China. In zekere Japansche kringen verklaart men, dat het manifest in werkelijkheid ge richt is tegen Tsjiang Kai-sjek, dien men er van beschuldigt dictatoriale neigingen te heb ben, zich slechts met binnenlandsche kwes ties bezig te houden en Japan China te laten binnenrukken. Volgens deze zelfde kringen eindigt het ma nifest dan ook aldus: „Laten wij onze troepen afzenden tegen Tsjiang Kai-sjek, Japan en de bandieten." De publicatie van het manifest werd door de censuur verboden en de minister van bui- tenlandsche zaken Tsjiang-tsjoen, verklaarde dan ook slechts door de kranten van het be staan ervan te hebben vernomen. Het mani fest maakte echter geen indruk op de regee ring, die er een manoeuvre in ziet van de zijde van de leiders in het Zuidwesten. De minister van oorlog, sprak het bericht uit Japansche bron tegen, volgens hetwelk de Kantoneezen den oorlog aan Nanking zouden hebben verklaard en voegden eraan toe, dat een dergelijke handelwijze ook onbegrijpelijk zou zijn, daar Nanking nog nooit een aanval tegen het Zuidwesten had voorbereid. Ondanks deze geruststellende verklaring houden Chineesche kringen te Nanking en te Sjanghai zich toch bezig met de plannen der Kwangsjisten. Hun mobilisatie en opmarsch naar het Noorden schijnen niet aan twijfel onderhevig, doch men verliest zich in gissin gen naar het motief der beweging. Het Volkenbondssecretariaat heeft gisteren middag officieel bekend gemaakt, dat Benesj, die voorzitter is van de 16de Volkenbonds vergadering, na raadpleging van den voor zitter van den Volkenbondsraad, Eden, en van den secretaris-generaal, Avenol, besloten heeft gevolg te geven aan het verzoek van de regering van Argentinië, om de op 11 October geschorste 16de Volkenbondsvergadering weer bijeen te roepen. De datum is nog niet vast gesteld, doch vermoedelijk zal de Volken bondsvergadering op 30 Juni beginnen, terwijl de Volkenbondsraad dan in plaats van op 16 Juni, eerst een paar dagen voor het begin van de Volkenbondsvergadering, dus ongeveer 27 Juni zijn in Mei onderbroken zitting zal voortzetten. Het Is nog onzeker of de openingsdatum voor de conferentie van Montreux over de versterking van de Dardanellen den 22sten Juni zal blijven, waardoor de ministers van buitenlandsche zaken gelegenheid zouden heb ben tot voorbereidende besprekingen over de komende Volkenbondsbijeenkomsten, dan wel tot een later tijdstip na afloop van de Volken bondsvergadering zal worden uitgesteld. Ernstig bedreigd door concurrentie van de Vereenlgde Staten, De Daily Herald meldt van gezaghebbende zijde, dat hetzij de betrokken regeeringen besluiten tot de noodige maatregelen, binnen afzienbaren tijd de Britsche scheepvaart ln den Stillen Oceaan gestaakt zal moeten wor den, voornamelijk tengevolge van de Ameri- kaansche concurrentie van de Matson Ltne, die van regeerinswege gesubsidieerd wordt. De betrokken Britsche scheepvaartmaatschap pijen zijn de Canadian Australasian Line Ltd. en Union Steamship Co. van Nieuw Zeeland. Teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de Amerikaansche concurrentie zou het noo dig zijn twee nieuwe schepen te bouwen, waar van de kosten 2ya miilioen pond sterling zou den bedragen. Dit zal echter niet mogelyk zijn zonder finanicieelen steun. Wanneer deze niet verleend wordt, zouden de diensten moeten worden stopgezet. Er worden op het oogenblik te Londen on derhandelingen gevoerd tusschen Australische ministers, vertegenwoordigers van Nieuw Zee land en Canada en het departement van han del. De regeeringen der dominions hebben zich gunstig uitgesproken ten opzichte van finan- cieelen steun. Staatssecretaris Huil heeft tegenover Ame rikaansche journalisten verklaard, dat er geen enkele aanwijzing Is, dat de oorlogs-debiteu- ren midden Juni van plan zijn de dan ver vallende termijnen van de oorlogsschulden te voldoen, met uitzondering van Finland. Duitschland bezit volgens de jongste tel ling, 50.876 gemeenten, waarvan ongeveer 47.000 dorpen. Hierbij komen 3000 kleine ste den, 200 middelbare steden en 52 groote ste den met meer dan 100.000 inwoners. De hartelijke ontvangst. De pers wijdt, naar Reuter meldt, aan de komst van den negus in Engeland eenige hartelijke, hoewel min of meer gereserveerde woorden. De Daily Telegraph schrijft, dat de negus bij zijn verblijf in Engeland een moei lijke rol heeft te spelen. De waardigheid waarmede hij tot dusver zijn lot heeft aan vaard en die het respect van het volk voor hem heeft verhoogd, is echter waarborg, dat hij geen moelijkheden zal veroorzaken. Hij zal de uitingen van sympathie niet verkeerd interpreteeren. De News Chronicle schrijft, dat het begrij pelijk is, dat de aankomst van den negus de officieele wereld eenigszins in verlegenheid brengt. Het publiek heeft echter uiting van zijn hartelijke achting gegeven. m m zoo'n groote ronde beschuit van Paul C. Kaiserl Bros en knapperig, zooals alleen de allerbeste beschuit kan zijn! Voor een heerlijk, gezond ontbijt bijna onmisbaar Haal een rol in huis! 9 stuks 9 ct. Met Paula-bonl Groote ronde beschuit N. V. PAUl C. KAISER, BESCHUITFABRIEKEN - ROTTERDAM Een boodschap van don Negus. De negus heeft vanochtend de journalisten ontvangen en liet hun ln zijn tegenwoordig heid een boodschap voorlezen, die hierop neerkwam: De overweldiger ls gekomen en heeft onze haardsteden en ons volk, die onbeschermd waren, verwoest. In vertrouwen op de plech tige verbintenissen van de verdragen, had den wij het niet noodig gevonden ons op den oorlog vooor te bereiden tot behoud van de zegeningen des vredes. Het Volkenbondsstatuut, het ideaal, dat geboren is uit de bange beproevingen van den grooten oorlog, kan niet stilzwijgend en onverschillig vernield worden, zonder de menschheid te onderwerpen aan ed overwin ning van het beginsel van de macht boven dat van het recht. Eden bezoekt den Negus. Het Abessijnsche gezantschap te Londen bevestigde gisterenochtend, dat Eden, de minister van buitenlandsche zaken, gisteren middag een officieel bezoek aan den Negus zou brengen. Voorts meende men te weten, dat de Negus voornemens is binnenkort een bezoek te bren gen aan Koning Eduard. Tevens zou hij een krans willen gaan leggen bij het graf van koning George V in de koninklijke kapel te Windsor. De Moming Post vreest, dat de aankomst van Hailé Selassié ln Engeland en zijn plan om zich naar Genève te begeven slechts nieuwe spanning tusschen Engeland en Italië kunnen veroorzaken. De Daily Herald meldt, dat de Negus reeds definitief besloten heeft, de zitting van de Assembiée op 29 Juni bij te wonen om daar het Abessijnsche standpunt te verdedigen. Belgisch adres voor opheffing sancties. Burggraaf Terlinden, voorzitter van de Bel gische Unie voor opheffing van de sancties tegen Italië, is door koning Leopold in audiën tie ontvangen en heeft den vorst een adres overhandigd, onderteekend door 15.000 Bel gische staatsburgers, behoorend tot alle standen en bedrijven. Het petitionnement, door voornoemde unie georganiseerd wordt voortgezet op den dag van het vertrek van de Belgische delegatie naar de a.s. bijeen komst van den Volkenbond te Genève. Aanslag op een trein. Volgens een bericht uiot Palestina is een aanslag gepleegd op een troepentransport trein, die twee Engelsche bataljons uit Egypte naar Palestina overbracht. De loco motief van den trein werd tot ontsporing ge bracht. Verdere gevolgen had het ongeluk echter niet en na het herstel van de rails kon de reis worden voortgezet. De staking. De autoriteiten zullen voorloopig nog geen gebruik maken van de nieuwe bevoegdheid welke zij hebben gekregen, namelijk om win keliers te dwingen hun bedrijf open te stellen, indien deze de winkels hebben gesloten met de bedoeling de regeering dwang op te leg gen. De autoriteiten zijn van meening, dat de meeste winkeliers uit vrees hun bedreven gesloten houden. Naar verklaard wordt, komen groote hoe veelheden wapenen thans Palestina binnen over de grens van Transjordanië. Het blijkt, dat de Arabieren beschikken over ruime geld middelen, wat temeer verwondering wekt, daar verleden week nog werd gemeld, dat de bodem van de beurzen der stakingsleiders met DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. zichtbaar werd. Thans verklaren de stakings leiders, dat zij in staat nog wel een maand en langer met hun actie voort te gaan. De prijs van een revolver in Trans-Jordanië, welke gewoonlijk 75 piaster bedraagt, is nu gestegen tot meer dan 3 pond, en toch kun nen de Arabieren dat betalen. Het is duidelijk dat zij kort geleden geld uit het buitenland moeten hebben ontvangen. Brutale aanslagen te Haifa. In de nabijheid van een politiepost te Haifa is een bom naar een autobus geworpen; zes Joden, een Egyptenaar en een Arabier werden daardoor gewond. Twee arrestaties zgn ver richt. Een half uur later ontplofte een bom vlak by denzelfden politiepost waardoor de ruiten beschadigd werden. De brandstichtingen te Haifa. Een Engelsche rechter te Haifa heeft er b(J de motiveering van een vonnis op gewezen, dat zich de laatste weken te Haifa 80 gevallen van brandstichting hebben voorgedaan. De werkgevers in de metaalindustrie hebben gisteren den minister van arbeid doen weten, niet verder met de arbeiders te onderhandelen, omdat deze zich niet houden aan de voor waarden, die zijn aangenomen voor het begin van de onderhandelingen en waarbjj o.m. be paald was, dat de fabrieken zouden worden verlaten. De werkgevers zullen derhalve deze onder handelingen, die reeds tot overeenstemming hadden geleid met betrekking tot het begin» sel van een collectief arbeidscontract, op schorten. Zij verklaren voorts bereid te z(jn tot hervatten van de besprekingen op dezelf de basis, zoodra de arbeidsomstandigheden weer in normalen toestand zullen zijn terug gekeerd. De staking in de levensmiddelen industrie bijgelegd. Na een bespreking tusschen de afgevaar digden van de arbeiders, vrachtrijders en an der personeel der hallen met de afgevaardig den der werkgevers is een voorloopig collec tief contract geteekend, waardoor van gister avond de levensmiddelenvoorziening zal kun nen worden hervat. Gedupeerde dagbladen. De „Paris Soir" kon Donderdag tengevolge van de stakingsbeweging niet verschijnen op het gebruikelijke uur. De „Liberté" werd slechts in enkele exemplaren ten behoeve van eigen administratie gedrukt. Ook „La Croix* ls niet verschenen. De „Temps" is Donderdag nog gedrukt voor de abonné's, straatverkoop was echter niet mogelijk. De kioskhoudera hebben gisteren besloten de eerste dagen geen couranten te verkoopen. Zij eischen o.m. een verhooging van het per centage op den verkoop van couranten. De staking bjj Renault hervat. Donderdagavond hebben de arbeiders van de Renaultfabrieken te Blllancourt de sta king hervat. Zij besloten in de werkplaatsen te blijven. Incidenten hebben zich niet voor gedaan. 42) ••Wel, heb je ooit..." vervolgt de oude dame levendig, „hier... de Münchensche zen der brengt in het litteraire half uurtje een n°g ongedrukte novelle van Renate Lien, de Gouden Brug, voorgedragen door... nou, hoe eet ze nu zoo gauw...?... aha... Margot Sel- rt van het Münchener Kleintooneel". Welsprekend en uitvoerig zet zij voor Sir rbert en diens neeft uiteen, wie die Re- Lien is en hoe zij zich op deze uitzen- d>ng verheugt. Johanna toont eveneens warme belang stelling voor de vrouw en kunstenares, over tvie zij destijds van de deelnemers aan den Avontuurlijken sledetocht zoo veel heeft ge- ho°rd. zij steekt daardoor Fritz Mollander Aan. die het radio-ontvangtoestel onmiddel- ijk 0p München instelt en als dan eenigen Wd later de omroeper het litteraire half uur- aankondgt, is het kleine audiorium op de 8|ypUschen dahabye een en al oor... e weergave is uitstekend. Helder en dui- a 'jk klinkt Margot Sellert's volle klankrijke Am. De toehoorders bemerken onmiddellijk, 1 niemand Renate Lien's werk beter tot recfit zou kunnen laten komen. Men voelt hoe de spreekster haar onderwerp volkomen beheerscht en zoo verkondigt zij dan ook in werkelijkheid, wat Renate Hen haar aandeel noemde in het prediken van het evangelie der der naastenliefde... Zij roert daarmee iets aan, wat meer of minder verborgen in de ziel van eiken mensch sluimert. Innerlijk diep ontroert luistert Johanna. Verborgen en reeds gedeeltelijk vergeten ge voelens worden opgewekt en doorstroomen haar met pijnlijken en toch verblijdenden gloed. Het is, alsof er iets in haar smelt, dat als een zwaar stuk ijs haar hart heeft be zwaard. Zij voelt den kunstmatig opgewekten en gesteunden tegenstand in haar binnenste wankelen... En nu breken de lang weerhou den ranen zich baan om in stroomen langs haar wangen te vloeien. „Wat is dat toch voor een vrouw, wier schoonheid zelfs door tranen niet beïnvloed wordt," denkt Sir Herbert bewonderend. Dan zwijgt Margot Sellert... Een korte gongslag volgt... Met een diepe zucht zet de oude barones zich wat gemakkelijker in haar stoel... „Dat zou een mensch totaal van streek ma ken", meent ze na een korte pauSe ietwat schuchter te moeten opmerken. Daarmee verbreekt ze het wat pijnlijke zwijgen. Onmiddellijk vindt Sir Herbert een paar passende woorden en ook Fritz Mollan der neemt deel aan het zich ontwikkelende gesprek. Alleen Johanna verwijdert zich zwijgend... Den volgenden dag doet de dahabye Assoean aan. Als het gezelschap het schip verlaat om het oude Sysne te bezichtigen, werpt Johanna een brief in de bus van het postkantoor. Hij is geadresseerd aan Renate Lien en bevat den impulsieven dank van een, tot in het diepst van haar ziel getroffen jonge vrouw voor de menschelijk-artistieke schepping van de schepping van de schrijf ester. Dienzelfden dag nog wendt de dahabye den steven om weer koers te zetten naar Caïro. De terugtocht verloopt in stille aandacht, welke slechts af en toe onderbroken wordt door eenige vermakelijke uitvallen van Sophle von Geitier. Als de stad der Kalifs, met haar zee van vlakke daken en Europeesche paleizen, haar moskeekoepels en fabriekschoorsteenen, in zicht komt, wendt Johanna zich tot Fritz Mollander: „Ik heb genoeg van Cairo... ik ben beu van het vegeteeren en den heeten woestijnwind. Ik verlang naar den frisschen winter van het Noorden... Ik zal tante voorstellen morgen reeds te vertrekken... naar Weenen". De jonge Engelschman ls volkomen uit het veld geslagen. „Johanna..." zegt hij bijna smeekend. „Ik weet wat je zeggen wilt, Fritz Mollan der en... geloof me, ik mag je graag... Meer nog... het afscheid zal me niet makkelijk vallen... maar het kan niet anders... Je moet me nog eenigen tijd geven voor nader overleg een periode, waarin ik volkomen aan mezelf ben overgelaten... Ik hoop, dat je me begrijpt". „Hoe zou ik anders kunnen, barones..." „Niet zoo vormelijk, Fritz Mollander... Misschien gaat het maar om twee, drie weken het is alleen, omdat ik met mezelf in 't reine wil komen temeer..." Ze kijkt hem aan, smeekend, met een door tranen omfloersten blik. Nog nooit heeft hij haar zoo hulpeloos en verlegen gezien. Roe rend en zeldzaam aantrekkelijk is deze nieuwe, zoo typisch vrouwelijke kant van haar karak ter. Onstuimig stijgt het verlangen in hem op haar in zijn armen te nemen, maar ook ditmaal weet hij zich te beheerschen, „Johanna", zegt hij met nauw verholen innigheid, lieve, lieve Johanna..." Hij neemt haar hand en brengt deze aan zijn lippen. Zij buigt zich over hem heen. Vluchtig... slechts een oogenblik. En als een zucht be roerd haar mond zijn voorhoofd. Op dit oogenblik beseft hg met onmiskenbare duide lijkheid, dat dit meisje als zijn vrouw voor hem verloren is. Hij bemerkt het op hetzelfde oogenblik, dat sir Herbert en de oude barones van Geitier, in de stellige overtuiging van een spoedig ie verwachten verloving tusschen beide jonge menschen, de stoutste toekomst plannen smeden... Hij voelt het, terwijl Jo hanna zelf nog aan de mogelijkheid gelooft eens lady Mollander-Hawkins te zullen worden. „De verbinding met Igls", meldt de telefo niste van Hotel Bellevue in Dresden. Gabriel Schwarzer rijst uit de diepte van een clubfauteuil overeind en verdwijnt in de telefooncel. Na ettelijke hallo's en herhaald gekraak en gegons in de leiding slaagt hij er in zich voor Stefan Szartossy verstaanbaar te maken. „Wat is er aan de hand, Schwarzer?" vraagt deze. De opwinding, waarin hij ver keert van het oogenblik af, waarop hij voor een gesprek uit Dresden aan de telefoon is geroepen, blijft thans zelfs voor den detective niet verborgen. „Niets bijzonders. Stefan", antwoordt Schwarzer. „Ik wilde je alleen maar rappor teeren, dat we twee uur geleden in Dresden zijn aangekomen en in „Bellevue" logeeren. Het was niet mogelijk je voor het eenigszins overhaaste vertrek uit München van een en ander op de hoogte te stellen." „Prachtig... Hoofdzaak is, dat je mee ge reisd bent... Dat is een heele geruststelling voor me... Je moet ook verder in haar on middellijke nabijheid blijven, wat ze ook mag ondernemen, hoor je... Ze mag niet..." „Beste kerel, 't is toch vanzelfsprekend, dat ik haar niet alleen laat..." En voor het eerst in zijn leven wijzigt Gabriel Schwarzer de exacte taal van zijn nuchter beroep, als hij er zachtjes aan toevoegd: „...die kleine kleine koningin..." „Ach ja, Schwarzer, man, jij weet immers niet..." „Misschien toch wel, Stefan..." En Gabriel Schwarzer, het toonbeeld van den plichtsge trouwen, zakeljjken criminalist, zegt op ge heel veranderden toon: „In ieder geval weet ik één ding wel heel zeker: dat iemand als deze buitengewone vrouw nooit zonder be scherming in de wereld zal rondtrekken, zoo lang er nog een Gabriel Schwarzer is." „Dan is 't goed, Schwarzer... en ik wil jou dan ook wel zeggen, dat het m'n alles ia, wat ik aan jou heb toevertrouwd." „Dat weet ik immers." bromt de ander. „En dat zal deze vrouw steeds blijven, ook al wordt ze nooit de mijne, versta je?" „Nou, daar praten we een anderen keer wei eens over... Berusting past nu eenmaal niet erg bij Stefan Szartossy... Adieu, Ste fan... Brief volgt..." „Dank je... tot ziens" Traag zoekt Stefan Szartoshsy zgn kamer weer op. De mededeeling van zgn vriend, dat Renate naar Dresden is gereisd, verwon dert hem niet in bijzondere mate. Reeds lapg heeft de kracht van zijn liefde Renate's wegen voor hem geopenbaard. Onmiskenbaar voelt hij, dat het hart van deze vrouw op den lijdensweg van haar liefde zijn hooge inner lijke roeping moet volgen... En daarom heeft het voor hem evenmin iets verrassends, als de volgende dagen hem de, in Schwarzer's korten, krachtigen vorm gegoten mededeelingen over dienst observa ties brengen; Woensdag: Voormiddag: Afdoen van correspondentie enz. Een kaart aan Ste fan Szartossy, Igls. Een brief aan diy Delmer, Innsbruck. Een brief aan Konrad Stieler, Leipzig. Namiddag: Vooraf telefonisch aange kondigd bezoek van Ernst Rung. Duurt van 4 tot 6. Donderdag: Reis naar Leipzig per auto, beschikbaar gesteld door Rung. In Leip zig zelf: Een bezoek van twee uur aan da woning van den dirigent van het radio orkest, Konrad Stieler, Scharnhorststraat 14. Vervolgens een conferentie in Palace Hotel met de secretaress van de directl^ Gertrud Breda. Terug ln Dresden 9 uur 's avonds. Vrijdag: Ernst Rung brengt een tegen bezoek in „Bellevue", Gemeen schappelijke maaltijd. Gemeenschappelijke autotocht naar „Weissen Hirsch", Hartelijk afscheid tegen 9 uur 's avonds. Hierna wordt een plaats gereserveerd in den D-trein naar Hamburg en een kamer ln een Hotel Atlantic aldaar voor den vol genden dag. N.B.: Monika Wegener, de nicht van Ernst Rung vertoeft op het oogenblik te Berlijn als logée bjj de familie van haar verloofde, den groot-industrieel, Martin Sybelius. In deze dagen zegeviert Sylvester Von- berg's sterke natuur over de hardnekkige ziekte. Bleek en vermoeid, maar wederom bjj volle bewustzijn, ligt zijn hoofd op het door de verpleegster zorgvuldig opgeschudde kus sen. (Wordt vervolgd.) j

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1