_DE WEEK: Julianadorp. Wieringen Schagen T exel Dreigende toestand in China. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 TUNI icn6 Uit het politie-rapport Zeekrijgsraad Willemsoord Wederom hinder van de muggen. Na 10 dagen afwezigheid teruggekomen. BUITENLAND Leon Blum vormt een kabinet. Herriot gekozen tot president van de Kamer. De stakingen. Meer dan 36000 stakers. Radio-toespraak van Léon Blum. Te Kanton is bevel gegeven dat de troepen van Kwantoeng en Kwangsi naar het Noorden moeten oprukken. IN FEITEN eN FAN TASIEËM Wat voor weer vandaag? Haven van Nieuwediep- 10 vredigend. Ondanks de flinke aanvoeren blij ven de prijzen goed op peil, hetgeen verleden jaar niet het geval was. Het komt ons voor, dat er ook in het binnenland bevredigende afname voor dit product van onze nationale visscherij is. Een groot-detailhandel te IJmuiden b.v. verklaarde ons onlangs, dat er soms handen te kort kwamen, op bepaalde momenten, om alle kleine bestellingen op tijd weg te krijgen. Deze verzendt de haring in busjes van 25 30 stuks en hooger. Maar ook de straatverkoop schijnt wel goed te gaan. De propaganda er voor zal ook ten plotte wel zijn uitwerking hebben. In \ad voor de visschery, afd. kust- Visst o.a. benoemd de heer J. W. Rui- tenbu .Vieringen. TIVOLI-THEATER. Mysteries grafkelders en Pharo's. Het is ongeveer een jaar of 15 geleden, dat de wereld een sensatie beleefde, welke weken en maanden het gesprek (en ook dat van de man in the street) van den dag bleef: in dat jaar namelijk deed Howard Carter, in samen werking met den wereldvermaarden Engel- schen Graaf van Carnarvon, expert op het gebied van Egyptische kunst en archaelogie, de ontdekking van het fabelachtig rijke ko ningsgraf van Toetanchamon. Maar tegelij kertijd met dezen vondst begon het mysterie. Kort daarop stierf Carnarvon. En na hem vond, met kortere en langere tusschenpoozen, een aanzienlijk deel van hen, die bij de opgra vingen behulpzaam geweest waren, eveneens den dood. En de meesten een niet-natuurlijke! Is het te verwonderen, dat zelfs geleerden als oorzaak opgaven de wraak der goden, priester-toovenarjj en metaphysiche bewa kers van de graven? Dit vindt men zelfs aangeteekend in de hyroglyphen en of wij verlichte westerlingen het willen gelooven of niethet feit blijft merkwaardig en wie zal het tegendeel bewij zen. Wie zegt ons over welke krachten en machten de oude Egyptenaren met hun merk waardig hooge beschavingspeil beschikten. Is het te verwonderen, dat dit gegeven in principe een dankbaar scenario voor een film werd? Een scenario, dat in beginsel iets van dit geheim gebruikt en de film verder zich laat afspelen in het Dal der Koningen bij Luxor. Het is een detective-story naar Engelsch recept, zakelijk, buitengewoon spannend en... interessant De opnamen in de grafkelders zijn o.i. merkwaardig goed geslaagd en in de keuze van de spelers heeft men een geluk kige greep gehad. De man, waar het om gaat is Warner Oland, ook thans in zijn creatie van Charly phan en hij weet nog immer, en met name tn deze film, een sfeer te geven, welke men in de beste Engelsche crime-stories aantreft. Behalve deze thriller is daar een Duitsche film met Francisca Gaal, genaamd „Haar Grootste Schat" en een film, die men waar lijk kan genieten. De naam doet iets operette achtigs vermoeden, maar dat is bedrog. Het is een allervriendelijkst gegeven, naar behoo- ren uitgewerkt en men kan er in deze lente dagen naar hartelust van smullen. Behalve dan de vrouwelijke bezoeksters, die er nogal wat tranen om weenen zullen, doch zich weer evenveel verheugen kunnen over het grosz- artige happy ending WITTE BIOSCOOP. ,,'t Was 1 April." Er zijn in de pers betreffende onze vader- Jandsche filmerjj veel vriendelijkheden gezegd, doch ook een aantal, het valt helaas niet te Ontkennen, onvriendelijkheden. Het valt daarbij «veneens niet te ontkennen, dat deze onvrien delijkheden tal van malen verdiend waren, al Spijt bet een mensch aan de andere kant weer, tat hij juist ZIJN industrie afbreken moet In als goed chauvinist... nietwaar... Het was bij de critlek der Nederlandsche pers doorgaans een loffelijke gewoonte het «en of andere inferieure film-product eerst kort maar desniettegenstaande krachtig, af te maken in een volgende film van nationalen bodem. Bijv. toen Bleeke Bet (zij rustte in vrede!) haar dubieuse entrée maakte in de {Nederlandsche theaters was de pers weliswaar biet uitgelaten-enthousiast, maar och... het kon er best mee door. Het was best te zien èn hoogelijk amusant. Edochtoen ettelijke maanden daarna „De familie van m'n vrouw" yerscheen kreeg deze een aardige pers, maar en passant vermoordde men Bleeke Bet vol komen. Het was kitsch geweest, het was ver velend, on-interessant et cetera. Een melk- waardig systeem. En thans, nu we juist dachten dat de fil- mery in deze lage landen reeds aan het tanen was, kijk, daar worden we verrast met een $er filmen, die deze week in „De Witte" draaien, luidende ,,'t Was 1 April". Bij 't aanschouwen hebben we moeten con- stateeren, dat men nog altyd op het oude tapijt doorborduurt en wel op het tapijt dat men het humoristische moet noemen. Het is de uitgesponnen grap, welke door enkele bij komstigheden tot een verhaal gecomponeerd werd en waarin men aantreft de volgende prominenten van onze fllmhemel: natuurlijk, (zou hij er niet zijn!) is daar Johan Kaart piet z'n opgetrokken lip, daar is Herman Tholen (waar de andere helft van de N.V. is kunnen We niet berichten), en b(j het andere geslacht Jopie Koopman, Tilly Perln en Cissy van Bennekom. Stars te over alzoo. We gelooven wel dat er om deze Aprilmop gelachen zal worden, want h(j is op tal van punten zeer dwaas. En we vermoeden, dat dit de eenige en uitsluitende bedoeling van de producers (UFA) geweest is, want op geen enkele andere plaats vindt men een zweem yan streven naar hoogere aspiraties. Noch over de compositie, de regie, het geluid en de beeldrhythmiek kunnen we enthousiast zijn, zoodat we mogen concludeeren (en o. i. Helaas!) dat ook deze April-mop de Neder landsche film niet op hooger plan vermocht te brengen. In laatste instantie is hetnatunr- lijk mogelijk dat dit ook de bedoeling was: een mop te geven, zonder meer. En dan is men geslaagd. Wij willen van het overige programma ver melden „De Heilige en Haar Nar", welke film eenigen tijd geleden in „Tivoli" als Intellect gegeven werd en die zoowel qua spel als qua goede film tal van uitekende passages Heeft, Betalen of brommen. Door de politie werd een persoon aange houden en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar voor het ondergaan van de hem opgelegde vervangende hechtenis- straf, daar hij de boete niet kon betalen. WAARSCHUWING. De Burgemeester van Wijmbritseradeel, te Sneek, verzoekt alvorens relaties aan te gaan of opdrachten te verstrekken aan zekeren J. G. Jansen, voorheen te Sneek, thans wonende te Sappemeer, die zich o.m. bij de veehouders belast met de contróle van de bliksemafleiders, bij hem inlichtingen omtrent dezen persoon en diens werkwijze in te winnen. Jansen, die onder valsche voorwendsels bij verschillende boeren te Wijmbritseradeel op drachten wist te verkrijgen, gaf zich uit als vertegenwoordiger van het Electro Technisch Contróle Bureau „De Weerlicht", speciaal voor bliksemafleiders, Zwarteweg 10 te Gro ningen, welk bureau bij onderzoek ter plaatse niet bleek te bestaan. De door hem uitgeoefende contróle laat veel te wenschen over, daar bij meting vanwege het Provinciaal Electrisch Bedrijf van dezelf de bliksemafleiders geheel andere uitkomsten werden verkregen. Door genoemden persoon deugdelijk verklaarde bliksemafleiders werden door een ambtenaar van het P.E.B. ondeug delijk bevonden. Een stafmuzikant voor de balie. Er was belangrijk meer belangstelling voor deze zitting van den Krijgsraad, dan we dit gewend zijn en de oorzaak hiervan was ge legen in verdachte nummero één, welke gistermiddag verscheen, een wel zeer zelf- zame figuur voor deze balie, n.1. een staf muzikant. In het kort komt de geschiedenis hierop neer, dat de man tijdens een of andere repetitie zijn instrument niet op de juiste wijze bespeeld zou hebben, waarna de kapelmeester van het corps rapport liet maken aangezien hij op het standpunt stond, dat hier leidelijk verzet in het spel was. Was het hier nu bij gebleven, deze affaire was waarschijnlijk met een sisser afgeloopen, doch verd. was nog zoo ontactisch geweest den kapelmeester in kwestie te beleedigen, althans hem minder oirbare benamingen naar 't hoofd te werpen. De Fiscaal achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen, en al geeft de man als reden van zijn gedrag op, dat 't hem door den kapelmeester lastig werd gemaakt, dit doet niets ter zake waar het de krijgstucht betreft Voorts was de houding van verd. jegens zijn meerdere reeds geruimen tijd een van vijandschap, daar hij van het standpunt uitging, dat de laatste hem „zocht". Hjj meent dan ook een gevangenisstraf van 3 maanden te moeten eischen. Als verdediger komt dan aan het woord de kapitein der mariniers W. A. J. Roelofsen, welke toegeeft, dat het bewijs geleverd is en eveneens, dat hij voor een zeker deel met het door den Fiscaal te berde gebrachte mee gaat. Niet echter met de conclusie. En dan krijgen we een vrij uitvoerig betoog te hooren waarin de heer Roelofsen het staf muziekkorps laat zien in het licht van het militaire leven. Zijn meening is, dat er weinig militairsch aan dit korps te ontdekken valt. Men wordt op een zekeren dag aangenomen als men een goed musicus is, komende zóó uit het burgerlijke leven. En waar zelfs de minste milicien nog een urenlange krijgstucht moet ondergaan, daar weet men bij het stafmuziek korps hiervan niets. En niet alleen dat deze menschen uiterlijk eigenlijk geen militairen zijn, ook innerlijk staan ze hier ver van af. Evenwelnu is een vergrijp gepleegd door een van deze se mi-militairen en wat geschiedt Hij krijgt direct het volle pond der militaire strafmaat. Is dit wel juist? De verdediger breekt nog een lans voor ver dachte door zijn leven in den dienst te schil deren. Op enkele lichte overtredingen na kan hem een zeer goed gedrag nagegeven worden en h(j stond bekend als een kalm iemand. Wat de strafmaat betreft, de heer Roelofsen is er van overtuigd dat de man reeds voldoende gestraft is voor zijn daad en verzoekt den Raad genoegen te nemen met den in voor arrest uitgezeten tijd. Desnoods een voor waardelijke straf. Zoowel door den Fiscaal als den verdediger wordt hierna nog van repliek gediend, waarbij de eerste bij zijn eisch persisteert. Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf. De juweelendiefstal. De matroos der 2e kl. C. A. S. was voorge komen teneinde verantwoording af te leggen van een verduistering, subs. diefstal van een gouden ring en eenige z.g. maansteenen, welke zich in een zakje bevonden, hetwelk hij een collega op het vliegkamp „De Kooy" ont vreemd had. De Fiscaal acht dit vergrijp wettig en over tuigend bewezen en eischt 4 weken gevangenis straf. De verdediger, Mr. Mulder, geeft toe dat het inderdaad lastig is precies te constateeren aan welk delict de man zich schuldig gemaakt heeft; of het hier verduistering betreft dan wel diefstal. Persoonlijk komt h(j tot de con clusie hier met verduistering te doen te hebben. Wat de strafmaat betreft, verzoekt Mr. Mulder om de noodige clementie. De man is een goed militair en heeft zich steeds uitste kend gedragen. Hij vindt den eisch, gezien het voorgevallende, vrij hoog en verzoekt den Krijgsraad genoegen te willen nemen, indien dit eenigszins mogelijk is, met 2 of 3 dagen gevangenisstraf. De reeds uitgezeten tijd heeft ongetwijfeld reeds ais voldoende straf gediend. Uitspraak: 14 dagen gevangenisstraf. Diefstal van een klein bedrag. P. J. P. heeft op 29 Maart een portemonnaie, inhoudende 70 cents, weggenomen van een collega, voor welk feit, waar we verder weinig of geen commentaar over hooren, 4 weken ge vangenisstraf door den Fiscaal geeischt wordt. Mr. Steenbergen zegt, dat men hier te doen heeft met iemand, wiens papieren uitstekend in orde zijn en die bij z'n superieuren goed aangeschreven staat. In dit verband zag de verdediger gaarne, dat de straf eenige nuancen lichter geveld kon worden, bijv. 14 dagen. Voor het verdere sluit hij zich bij den Fiscaal aan. Uitspraak 4 weken, Z'n dienst als schildwacht niet nagekomen. Als laatste stond dien middag terecht J. L. G., een zeemilicien-chauffeur, beschuldigd van het feit, dat hij zijn dienst als schildwacht niet was nagekomen. Het was geschied in den nacht van den 3den op den 4den Mei toen ontdekt werd, dat G. zijn post op vliegkamp „De Kooy" verlaten had. Het bleek dat hij zich in de koffiebranderij van het vliegkamp bevond, al waar hij leunde tegen den muur. De Fiscaal vordert 2 weken gevangenisstraf. Nadat beklaagde nog het een en ander (ge deeltelijk onverstaanbaar) vertelt (o.a. dat h(j zich niet bijster lekker had gevoeld) en van den President de noodige vermanende lessen heeft meegekregen valt het vonnis, dat con form is aan den eisch van Mr. Franken: 2 weken. PREDIKBEURTEN. Ncd. Herv. Gemeente. 's Morgens 11 uur, Ds. M. van Wichen Zendingsgebouw „Do Ster der Hope". 's Avonds 7 uur, de heer J. Sevensma van Amsterdam. Na een afwezigheid van precies 10 dagen, hebben de befaamde muggenlegers op Afsluit dijk en Wieringermeerdijk heden wederom acte de présence gegeven en zulks op de van hen bekende hinderlijke wijze. Tien dagen lang hebben mensch en dier, en van de eerste categorie de automobilist niet in het minst, geleefd als in het land van be lofte, welke wijdsche naam men Wieringen en omgeving heeft toegedacht sedert den dag, waarop men van den muggenplaag was ver lost. Helaas is de vreugde van korten duur geweest. De vreugde van open deuren en ven sters, van schoone autoruiten open radiateurs en van het vrije ademhalen in de vrije natuur. De Oostenwind voerde heden in de richting Wieringen een vreemd, niet dadelijk te defi- nieeren, gqluid over den afsluitdijk aan, een geluid, hetwelk sterker en sterker werd en zich tenslotte liet vaststellen als het mono tone, bijna vreesaanjagende, lied, hetwelk een wolkje van slechts enkele duizenden muggen reeds in staat is voort te brengen, het lied dat, eenmaal de schlager van den afsluitdijk zijnde, reeds een 10-tal dagen in den ouden moppentrommel was opgeborgen. Das Lied ist aus, konden wij op 25 Mei zingen en op 27 Mei was zelfs in den wijden omtrek van de chyronomusfamilie geen enkel lid meer te bespeuren. Niet in de lucht, op of in de gebouwen, niet op andere beschutte plekjes, niet in het grasgewas, nergens was ook maar een spoor ervan te ontdekken. Het touristenverkeer over den afsluitdijk hernam z(jn normalen loop, de „Drei von der Tank- stelle" aan den overkant kregen gelegenheid te becijferen welke voordeelen de muggen plaag hun had opgeleverd, automobilisten her ademden en horrengaas scheen afgedaan. Wij meenden zeker tot Augustus van het lastige goedje af te zijn, want dan zouden wij immers, althans volgens den bioloog, de nieuwe generatie kunnen verwachten. Doch zelfs de biologische wetenschap kan falen en Moeder Natuur is grillig. Een feit is, dat de toch reeds bewolkte lucht boven de dijken nabij den Oever heden tegen het middaguur ongeveer geheel werd verduisterd als gevolg van nieuwe, laag han gende wolken, thans gevormd door de chy- ronomushorden, welke dansend hun rentrée joyeuse vierden, waarmede we zeggen willen, dat de weervoorspeller in het ochtendblad van heden gelijk heeft gehad met de mededeeling dat de lucht sterker zou bewolken en wel van 40 tot 90 Bij het cijfer 90 heeft hij onge twijfeld aan den afsluitdijk gedacht. De plaag is ondertusschen heden niet zoo intens geweest als enkele weken geleden. De wind hield de wolken van den weg, zoodat automobilisten weinig of geen hinder onder vonden. Een mild regentje in den namiddag zorgde er tenslotte voor dat de muggen naar meer beschutte plekken werden gedreven. MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was j.1. Don derdag weer zeer goed. Handel vlug. Tot 28 cents. Hoogste noteering was 227.50. Handel in kalfkoeien goed. Hoogste notee ring 200.Handel geldekoeien idem. Pin ken niet aangevoerd. Paarden gingen goed van de hand. Slachtpaarden heel duur. In gescho ren vette schapen beste handel. Handel overhouders goed; prijzen tot 21.50. Lammeren voor den slacht 8.tot 10.50, voor de weide 6.— tot 6.50. De handel hierin was maar matigjes. Belangrijk minder dan vorige week was de handel in nuchtere kalveren. Aardige vraag was er naar bokken en geiten. Handel vette varkens goed. Tot 16 cent. Biggen hoogste noteering 15.50, handel goed. Wat de kippenmarkt betreft, hierop had het wel wat drukker kunnen zijn, doch over bet algemeen was het een gunstige handel. HET BEZOEK AAN TEXEL MET DE PINKSTERDAGEN. Van Zaterdag voor Pinksteren, tot en met den Tweeden Pinksterdag werden door de booten van T.E.S.O. van en naar Texel ver voerd: 2923 personen, 889 rijwielen, 49 auto's en 22 motorrijwielen. Met den laatsten bootdienst, werden op Pinkster-Maandag van Texel vervoerd; 653 personen, 14 auto's, 241 rijwielen en 16 motor rijwielen. Om de auto's te vervoeren heeft de „Dr. Wagemaker" toen een extra reis ge maakt. Hoewel dit vervoer zeer belangrijk was, is het toch iets minder geweest dan vorig jaar. Van Zaterdag tot en met den Tweeden Pink sterdag werden in 1935 vervoerd: 3148 per sonen, 1128 rijwielen, 61 auto's en 72 motor rijwielen. Oosterend. EEN ZWARE BUI. Tijdens het onweder, van Woensdag is een koe van den heer Fl. Visser op de Kerke- plaats door den bliksem gedood. Door de ge weldige regenbuien geraakten de riolen in de Peperstraat te Oosterend verstopt, zoodat de geheele straat tot groot vermaak van de jeugd weldra geheel blank stond. Het ver keer stond geheel stop, daar het water op sommige gedeelten wel een halven meter hoog stond. De leden van de regeering-Sarraut zijn Don derdagmiddag in het kabinet van den minister president bijeengekomen, van waar zij zich naar het Elysee hebben begeven om hun ont slag aan te bieden aan president Lebrun. Het bezoek bjj den president van de repu bliek heeft ongeveer een half uur geduurd. Tijdens deze bijeenkomst heeft president Lebrun Sarraut en zijn medewerkers hartelijk dank gebracht voor hun werkzaamheden in dienst van het land, en het ontslag van het kabinet aanvaard. President Lebrun heeft gistermiddag ook nog minister Flandin ontvangen en voorts Herriot, die tot voorzitter van de Kamer is gekozen. Léon Blum kwam om zes uur op het Eiysee aan. Hjj werd onmiddellijk door den president ontvangen en heeft den president de lijst zijner medewerkers voorgelegd. Het ministerie-Blum is het 102e van de Derde Republiek. Voor den eersten keer is een socialist met de samenstelling van een ministerie belast. Het ministerie bestaat uit 36 personen: 20 ministers, 15 staatssecretaris sen en een hooge-commissaris. Politiek is het ministerie aldus over de par tijen verdeeld: 19 leden der S.F.I.O., 14 socia listische radicalen en drie vertegenwoordigers der republikeinsche socialistische unie. Het nieuwe kabinet. Het nieuwe kabinet is als volgs samenge< steld: Ministers. Minister-president: Léon Blum; Minister van staat: Camille Chautemps, Paul Faure, Maurice Violette; Landsverdediging: Edouard Daladier, (vice-president van den minister raad); Luchtvaart: Pierre Cot; Marine: Gas- nier Duparc; Buitenlandsche zaken: Yvon Delbos; Justitie: Mare Rucart; Financiën: Vincent Auriol; Binnenlandsche zaken: Roger Salengro; Nationale opvoeding: Jean Zay; Nationale oeconomie: Charles Spinasse; Han del: Paul Bastid; Openbare werken: Albert Bedouce; Koloniën: Marius Moutet; P. T. T.: Jardiller; Landbouw: Georges Monnet; Pen sioenen: Albert Rivière; Coördinatie van de sociale voorzieningen: Lebas; Volksgezond heid: Henri Sellier. Een verklaring van Leon Blum Blum heeft voor de pers een verklaring af gelegd waarvan wjj het volgende ontleenen: Wellicht vindt gij deze ljjst van ministers ietwat lang, zoo zeide hjj. Zjj brengt boven dien iets nieuws, waaraan ik groote beteekenis hecht: drie vrouwen zjjn gevoegd bij het mini sterie. Ik heb een ministerie gevormd uit verschei dene partijen, dat brengt een aantal vanzelf sprekende verplichtingen met zich mede, welke gjj zult begrijpen. Ik heb er prijs op ge steld eenige nieuwe diensten in het leven te roepen. Wjj zullen deze in het belang van het algemeen tot ontwikkeling brengen. Zorgvuldig overwegen heeft mjj er toe ge leid het presidium op mjj te nemen, zonder een departement. Ik heb de functie van minister president altijd beschouwd, als een samen binden. Hoe langer dit kabinet zal standhouden, des te meer hoop ik te kunnen bereiken. Wat de politiek van het kabinet betreft, be hield Blum zjjn mededeelingen voor, daar hjj Zaterdag voor het Parlement komt. In groote ljjnen, aldus Blum, kent gjj het programma reeds, dat de regeering hoopt te verwezen lijken. De regeeringsverklaring. De regeering heeft om 5 uur gistermiddag haar eersten kabinetsraad gehouden. De regeeringsverklaring, die vanmorgen door den ministerraad definitief zal worden vastgesteld, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de regeering wetsontwerpen zullen worden ingediend, strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de particuliere industrie en collectieve ar beidscontracten. Voorts staat de nationalisatie der oorlogs industrieën op het programma en een eerste herziening der wetsdecreten, waarbij de loo- nen der ambtenaren bjj de openbare en gecon- cessionneerde diensten en de pensioenen der oud-strijders werden verlaagd. De Kamers zullen niet uiteengaan, alvorens zich te hebben uitgesproken over het principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel van decreten zal wor den geregeld. Op het gebied der buitenlandsche politiek legt de regeeringsverklaring den nadruk op den vurigen wil tot vrede van de rëgeering, die haar politiek zal baseeren op den Volken bond. Verwarring. De correspondent van de N. R. Crt. te Parijs telefoneerde gisteravond: De toestand blijft heel vreemd. Er kunnen ernstige dingen uit voortkomen, maar het is ook mogeljjk, dat alles opeens weer terecht komt. Op straat bljjft het rustig, afgeschei den van enkele relletjes voor warenhuizen en groote levensmiddelenwinkels, die in het be gin van den middag nog geopend waren. Een aantal arbeiders nam daartegen een dreigen de houding aan, waarop zij gesloten werden en ten deele door de verkoopsters bezet zijn. De bezorgde huismoeders bljjven voedsel in slaan met het oog op alle gebeurlijkheden. Er heerscht geen paniek, al doen verontrusten de verhalen de ronde. Op bepaalde plaatsen begint het gaa te ontbreken. Wagens vol eet waren zjjn in een oogwenk uitverkocht. Er is nu ernstig sprake van een uitbreiding van de stakingen op Maandag. Vooral wordt gevreesd voor een neerlegging van den arbeid door spoormannen en die van de post, tele graaf en telefoon. Blijkbaar heeft de overheid geen maatregelen getroffen om daarin te voorzien. Meer dan 36.000 stakers. In het district Rjjssel zjjn 46 fabrieken met 11.400 arbeiders bjj de staking betrokken. In de buurt van Valenciennes, waar Don derdag 10.000 arbeiders staakten, was giste ren de staking uitgebreid tot 25.000 personen. Geen staking bjj de posterijen. De nationale federatie van personeel der P.T.T. spreekt categorisch de berichten tegen, volgens welke de algemeene staking bij de posterijen binnen 48 uur zou worden gepro clameerd. Alleen de organisatie zou een dergelijk be sluit kunnen nemen. Geen avondbladen. In overeenstemming met de Donderdag door het syndicaat van directeuren van dagbladen genomen beslissing, is gistermiddag om 5 uur geen enkele krant verschenen. Verschillende bioscooptheaters moesten des middags wegens staking van het personeel sluiten. Uitbreiding in de provincie. Gisteravond werd bekend, dat de stakingen zich in de provincie vrij snel uitbreiden. Léon Blum, de nieuwe Fransche minister president, heeft gisterenmiddag te half één zijn aangekondigde radio-toespraak gehouden. Hij begon met aan te kondigen, dat de nieuwe regeering terstond met wets ontwerpen zal komen op de 40-urige arbeidsweek, de collectieve arbeidsover eenkomsten en de betaalde vacanties. Dit zjjn, gelijk men weet, de drie hoofd- eischen van de arbeidersbonden bij de stakingsbewegingen. Na dan gezegd te hebben dat de regeering niet in gebreke zal bljjven het programma van het volksfront na te komen en dat zjj daarbjj haar kracht zal moeten putten uit het vertrouwen van het Fransche volk, waarop het een beroep doet, gaf Blum even eens in direct verband natuurlijk met de hui dige conflicten, te kennen, dat de actie der nieuwe regeering er op gericht zal zijn te waken voor de openbare veiligheid en voor de beteugeling van een aanslag op de orde. Hjj deed een beroep op de arbeiders om te vertrouwen op de wet en op het langs wette- ljjken weg tot stand komen van de regelin gen, die zij nastreven. Hij spoorde aan tot kalmte, waardigheid en discipline. De regee ring zou alle arbeidsproblemen bezien in een breeden geest van billijkheid en „zjj zou het betreuren", wanneer het patronaat een „tak- tiek van onverzoenlijkheid" zou toepassen. Vervolgens maande hjj zjjn hoorders aan tot koelbloedigheid en kwam op tegen elke paniek-stemming, die met „duistere bedoe lingen" verwekt zou kunnen worden door stroomingen, die daarop uit waren. Hjj waar schuwde ook tegen perfide geruchten en „lichtgeloovige overdrijvingen". Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat volgens een bericht uit Kanton, de Zuid- Westelijke raad naar aanleiding van den oproep der militaire leiders van 4 Juni, de legers der provincies Kwangsi en Kwantoeng formeel opdracht hebben gegeven om naar het noor den op te rukken. Nadat wjj ons tot tweemaal toe hebben laten verleiden op de, aan de Muze geheiuJ1 de, Parnassus rond te dolen, lijkt het ons den hoogsten tijd weder neer te dalen vanuit deze zoo verheven sferen en onze aandacht te schenken aan de daden der stervelingen 0n aarde. En dan zouden wjj ons in eerste instantie willen bezighouden met het gebeurde in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, precies een week geledfen, toen bleek, dat de ouderen in vereenlging in staat waren het aloude en spe- cifiek Heldersche spel, dat men „Luilak" noemt, te beteugelen. Zij, die dit resultaat wis. ten te bereiken, waren de Speeltuinvereenl. ging, de hoofden der scholen en de politie Welnu, er wés geen luilak, er was overal kalmte en waren hier en daar de jongelui reeds vroeg ter straat getogen, kans om er met een „sleepie" op uit te trekken kregen ze niet. Edochde Heldersche burgerij, althans een niet onbelangrijk deel ervan, had té oh een onvrijwillig ontwaken mee te malen, aan. gezien een 600-tal Speeltuinkinderen, vooraf, gegaan door trommelslagers, naar buiten to- gen, hiermede de zoete sluimer van vele ge- meentenaren verstorend. Hoe 't ook zjj voorloopig heeft men een einde gemaakt aan het folkloristische Luilak-feest, voornamelijk om reden van de excessen, die zich er bij af speelden. Doch dan zouden wjj willen vragen: was het dan zóó erg?? Was het waarlijk met de lieve jeugd zóó droevig gesteld, dat er zulke drastische maatregelen genomen moesten wor den? Tenslotte zijn toch de tijden van de „emmer" met op deze plaats niet nader te noemen inhoud, waarmee gesmeten werd. voorbij, evenals de „dooie katten en honden" en het stoken van vuurtjes. Naar onze er varing bestond Luilak de laatste jaren alleen lijk nog uit het sleepen van oud- en nieuw* roest en voorts uit geschreeuw. Iets wat, het z(j toegegeven, in een ordelijke maatschappij en met name bij ordelijke gemeentenaren, niet voorkomen mag. Enfin...... Luilak is heen ende jeugd wordt maar netter en netter. Waar moet dat heen? Een ander chapiter, dat ook al reden tot groote en innige verheugenis geeft, zjjn onze Donkere Duinen. We hebben er op den avond van den tweeden Pinksterdag nog even rondgewaard en het bleek alstoen overduide lijk, dat de Heldersche burgerij volkomen be- grijpt, hoe men dit schoonste stukje Den Helder te behandelen heeft. Men begrijpt bijvoorbeeld, dat de bussen, waarop in 't Holiandsch geschreven staat: „Hier papier en afval inwerpen", daar door den bosch wachter neergehangen zjjn in een lichtzinnige bui, toen hij niets anders te doen had en hjj met bussen in z'n maag zat. Vandaar dat deze bussen niet gebruikt worden en men z'n ulevellenpapiertjes, sausjesdoppen, bananomhulsels en sinaasappelvloeitjes op de paden deponeert, opdat deze een vriendelij ker en meer afwisselender aspect krijgen. Zoo was het op de padenen zoo was het bjj den vijver. Overal waar de Mensch was geweest, bleek dit overduidelijk uit zijn afval, daarmede te kennen gevende, een vol komen begrip te hebben voor de Heldersche natuurverfraaiïng. Nadat we en passant geconstateerd had den, dat zich in den vijver meerdere „halve- witjes" bevonden (ook al ter betere voede. ring der karpers en goudvisschen) deden wjj de ontdekking van den dag en die o.i. niet aan de vergetelheid ontrukt mag worden, en als goed voorbeeld voor anderen kan dienen. Vlak voor een boschje goudig gele breitt stelde een juffrouw haar beide zonen in de gelegenheid die handelingen te verrichten, welke men zoo in de wandeling pleegt aan te duinen met: „naar-achteren-gaan". Ook deze manipulaties lijken ons ideaal tot verhooging der schoonheid in onze onvolpre zen Donkere Duinen. En daarom: zegt het voorti Naar waarneming verricht In den morgen van 6 Juni Gemeld wordt, dat de gecombineerde voor hoeden van Kwangsi en Kanton reeds de provincie Hoenan binnen zjjn getrokken en oprukken naar Heng Jang en uiteindelijk naar Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan, doch volgens een andér bericht zou er een scheuring zjjn in de Kantonneesche partij, ontstaan door het zich terugtrekken van generaal Miao Pel Nan, den chef van de staf van het eerste leger en admiraal Tsjang Tsjih Jing, den comman dant van de eerste divisie. Intusschen meldt een telegram uit Nanking, dat de leiders te Nanking jegens Kanton een kalme houding aannemen; het gerucht eener algemeene mobilisatie tegen Kanton wordt tegengesproken. Vooraanstaande leiders teNan- king verklaren, dat het niet noodig is, te pro testeeren tegen het manifest van Kanton, dat tegen Japan is gericht, doch niet tegen Tsjiang Kai-tsjek of de regeering te Nanking. Waar nemers vreezen, aldus besluit Domei, dat Nan king zich de anti-Japansche campagne van Kanton bij de onderhandelingen met Japan ten nutte zal maken. Japanners moeten zich gereed houden Kanton te verlaten. Reuter verneemt, dat de Japansche autori teiten te Kanton den Japanschen onderdanen hebben opgedragen zich gereed te houden om de stad in geval van gevaar te kunnen ver laten. De beteekenis van het mobilisatie bevel van Kanton. Uit Hongkong meldt Reuter: De mobilisatie, waartoe door den politieken raad van het Zuid-Westen opdracht is gegeven» vormt geen oorlogsverklaring aan Japan, want vijandelijkheden zouden onmiddellijk ramp zalige gevolgen hebben voor Kanton, in ver band met de overweldigende superioriteit van de Japansche wapenen. Door zich echter anti- Japansch te verklaren, wint Kanton de sym pathie van de patriottistische jeugdbeweging terwjjl het er tevens in geslaagd is, de cen trale regeering in verlegenheid te brengen, Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste barometerstand 769.8 te Le Corona, Laagste barometerstand 742.8 te Toshaven. Verwachting: Zwakke tot matige Z.W. tot N.W. wind» Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Waarschijnlijk regenbuien. Later kouder, Barometerstand te Den Helder 759.3. Temp. zeewater: 13.4° C. De toestand in het Noorden van China. De militaire attaché van Japan te Felpiofif heeft tegenover persvertegenwoordigers v lclaard, dat 7000 man „roode" troepen I Sjensi zijn doorgedrongen in de provincie bo joean, waar zij een felle anti-Japansche P paganda maken. In Japansche kringen vmm men de ontwikkeling van den toestand w groote aandacht. B« Volgens berichten uit Chineesche brpn prins Teh den titel van commandant der goolsche legers aanvaard, hetgeen zou «n° worden beschouwd als het voorstel to onafhankelijkheidsverklaring van de Oost m helft van Binnen-Mongolië. SIK SAMUEL HO ARE BKITSOH MINISTER VAN MARINE. Sir Samuel Hoare is benoemd tot °PV°'^ van Lord Monsell als minister van zooals zijn officieele titel luidt, eerste van de Admiraliteit. 4 Juni 1936. vertrokke» Aangekomen van Harlingen en naar Londen het Eng. s.s. „Rock nftat Aangekomen van Londen en vertro Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10