f Stadsnieuws Predikbeurten Een prachtig examen TH. LIEFTING derde blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 JUNI 1936 Lichten op voor alle voertuigen Rusthuis „Parkzicht". Het aanstaande Zangers feest. 500 Zangers en Zangeressen komen Zondag 14 Juni naar Den Helder. Het Secretariaat van de Kon. Vereeniging „ONZE VLOOT" Afdeeling DEN HELDER is voorloopig gevestigd bij N. V. Drukkerij Uitgeverij Koningstr., Den Helder Tel. 50-412 GAAT U MET PENSIOEN? Onze Ford-Schiphol-excursie. 1 - Een benzinepomp-installatie voor het Hoofdbureau van Politie. MC®!!©!® KEIZERSTRAAT 113 TEL 450 Zondag 7 Juni 1936 Visscherij en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Zomertjjd. Juni Z 1 ld 8 D 9 W 10 D 11 v 12 1 13 Zon Hoogwater op: ond.: sm. nam. 4.42 21.15 10.52 11.20 4.41 21.16 11.30 0.01 4.41 21.17 0.17 0.46 4.40 21.18 1.00 1.00 4.40 21.19 1.33 1.52 4.40 21.20 2.30 2.53 4.40 21.21 3.33 3.59 Zaterdag 0 Juni 21.45 Zondag 7 21.45 Maandag 8 21.46 Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage voor Radio-telegrafist 2e kl. de heer P. Klaver. Men deelt ons mede, dat de burgemees ter het Beschermheerschap van de Wandel- spoitvereeniging „De Zilvermeeuw'' heeft aanvaard. Geslaagd P. Klaver voor Radiotelegrafist 2e klasse, bij het gehouden examen op 4 Juni te 's-Gravenhage. Ds. N. van der Kraats, predikant bij de Oud-Geref. Gemeente alhier, heeft bedankt voor het beroep naar de Geref, Gem. onder Het Kruis te Enkhuizen. A. KWANT. 1896 6 Juni 1936. Heden verlaat een zeer verdienstelijk hoofd ambtenaar ter secretarie, de heer A. Kwant, den dienst. En niet alleen is genoemde hoofd ambtenaar voor de gemeente zeer verdienste lijk geweest, hij was, wat tot op zekere hoogte nog meer zegt, daarnaast voor allen, die met hem in zijn functie in aanraking kwamen, een buitengewoon gedienstig en hulpvaardig mensch, zonder dat hg daarbij ooit uit het oog verloor, dat hij onder alle omstandig heden het belang der gemeente had te behar tigen. Voor allen, die met hem functioneel in aanraking kwamen. En dat waren er heel wat, want de heer Kwant heeft lang van daag juist 40 jaar de gemeente op voor treffelijke wijze gediend en wel in verschil lende rangen van de gemeente-secretarie; de laatste 16 jaar als hoofdcommies, chef der afd. Financiën. En vooral in die functie moest deze ver dienstelijke en bescheiden man schier dage lijks tal van menschen te woord staan, dus voorlichten en wegwijs maken, hetgeen te meer het geval was, sedert onder de afd. Financiën mede ressorteeren de administra tief bestuurlijke werkzaamheden voor het ge meentelijk grondbedrijf en voor de strandvon- derij. Hebben dus de gemeente en zeer velen harer ingezetenen van de uitnemende capa citeiten van den heer Kwant geprofiteerd, niet minder is dat het geval geweest met de leden van het Gemeentebestuur, zijn supe rieuren en zijn collega-ambtenaren. Voor de eerstgenoemden toch was hij, ook en vooral in de raadscommissiën, waarin hij als secre taris optrad, de betrouwbare vraagbaak en raadsman voor zijn superieuren de gewaar deerde helper en voor de andere gemeente ambtenaren, ook van andere diensten, de Vriendelijke en geziene collega. Wel jammer dus, dat de heer Kwant, die eigenlijk nog 10 jaar van den normaal gei denden pensioengerechtigden leeftijd verwij derd is hij werd 4 Mei j.1. 55 jaar zijn betrekking om gezondheidsredenen moet neer leggen. Hij is n.1. door den Pensioenraad voor de verdere waarneming zijner functie afge keurd en deswege werd hem door Burge meester en Wethouders eervol ontslag ver leend, onder dankbetuiging voor de aan de gemeente bewezen diensten. In verband met zijn gezondheidstoestand heeft de heer Kwant afgezien van een offi- cieele huldiging en van een officieel af scheid. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek der firma Smeets-Snel, Weststraat. Van Maandag 8 Juni tot 15 Juni wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat. HITSLAG AANBESTEDING. Hitslag der op 3 Juni 1936 gehouden aan besteding voor de levering van groenten te Willemsoord gedurende het tijdvak 1 Juli 1936—1 November 1936, gehouden in het Commandementsgebouw der Marine aldaar. Ten behoeve van Hr. Ms. „Zeemacht" en het Kon. Instituut voor de Marine. C. van Os Czn. te Den Helder 5197.50 3. van Amersfoort te Den Helder 5468.20 K. Stins te Anna Paulowna 5524.40 G. van Os te Den Helder 5574.90 A. Blom te Den Helder 6402. ht. Blom te Den Helder 6479.40 Ten behoeve van het Marine-Hospitaal te Willemsoord. C van Os Czn. te Den Helder 298. G. van Os te Den Helder 330.50 3, van Amersfoort te Den Helder 346.65 K- Stins te Anna Paulowna 408.10 A. Blom te Den Helder 429.40 HITSLAG AANBESTEDING. Hieronder volgt de uitslag der aanbesteding Van het verbouwen van perceel Kerkgracht ho 20, gehouden door den architect J. J- Schoeffelenberger alhier. G. Bot 3900; J. Roomeger 3380; G. Kwak 3298; K. Venema 3225; G. de Geus 3187; Firma C. Quak 3140; Gebr. Stee man 3125; P. Boerdgk 3110; fa. Gebrs. Smit 2978; Reyers en Vlaming 2950; N.V. Bouwbedrijf vh. H. Doom 2950; W. F. La- bout 2900; Gebr. Riemers 2735; G. J. de "it 2715; P. Vermeulen en W. Ran 2680, G- v. d. Wal 2982; A. de Kloe 3135 (allen te Den Helder); J. Lutjeharms, Schagen i 3290. Be begrooting was 3119. De officieele opening op 17 Juni a.s. Over twee weken is „Parkzicht" bewoon baar, dan heeft het gebouw, dat een sieraad vormt voor onze stad, zijn bestemming be reikt. Het wil zijn een zonnige woning voor hen, wier levensavond is aangebroken en die graag de beslommeringen van allen dag in handen willen leggen van hen, die deze taak met liefde op zich willen nemen. Binnen enkele dagen zullen de directeur en directrice hun intrek nemen in „Parkzicht", om mede te helpen de komst van de bewoners voor te bereiden. Aan alles ziet men dat het gebouw zijn voltooiing nadert. De breede oprit wordt bestraat, men zal daardoor zeer gemakkelijk het Rusthuis kunnen bereiken, zoowel te voet, als per auto. Men heeft in alle opzichten gezorgd, dat het verblijf voor de bewoners zoo gemakkelijk en aangenaam mogelijk zal zijn. Behalve dat prettig breede trappen naar de hooger gelegen verdiepingen leiden, is er een lift voor hen, die daaraan de voorkeur geven. De geheele inrichting van het gebouw, waarop wij binnenkort terugkomen, is er op berekend aan de wenschen van de bewoners tegemoet te komen. En de bedoeling is vooral een sfeer te scheppen, die aangenaam en prettig is. Velen, ook buiten onze stad, verheugen zich over detotstandkoming van dit gebouw. Reeds kwamen verzoeken van buiten de stad voor bewoning. Oud-stadgenooten, die elders hun woonplaats hadden gezocht, komen terug naar de plaats die hun lief is, omdat ze nu een tehuis vinden, waarin ze naast goede verzorging, een gezellige zonnige kamer zul len krijgen, die hun uitzicht biedt op een landschap, dat door zijn wijde rust zal impo- neeren en tot rust zal stemmen. Wie inlichtingen wil hebben over de voor waarden tot inwoning, kan zich vervoegen bij mevr. de BoerJongkees, Koningstraat 85-87, tel. 365, bij den secretaris-penningmeester, den heer C. J. Poortman, Javastraat 149, tel. 515, of ook aan het Rusthuis „Parkzicht", waar, zooals we hierboven reeds zeiden, de direc teur en directrice, dezer dagen aanwezig zul len zijn. Inderdaad; het 27ste Zangersfeest van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland zal in Den Helder gehouden worden en wel op Zondag over een week. Zooals men wellicht weet is het principe van dezen Bond ieder jaar een dergelijk feest te organiseeren, doch door omstandig heden was Den Helder nog nimmer in de ge legenheid als gastheer op te treden. Thans krijgt het daartoe de gelegenheid en het is derhalve dat we met spanning de resultaten van dezen, voor zanglievend Den Helder zoo belangrijk^ ,(iag, afwachten. Zooals reeds gezegd:.er k°men niet minder dan 500 zangers en - Zangeressen uit alle deelen van Noord-Hojkpd, welke na eerst 's middags voor het .Reddingmonument een samenzang gehouden te hebben (na de ont vangst van B. en W. ten Raadhuize), om half drie in Casino het eigenlijke feest geven. Des avonds vindt een eere-avond in dezelfde zaal plaats. Wij komen op dit feest in onze volgende nummers nog terug, doch laten hier thans reeds volgen een opgave van hen, die zitting genomen hebben in het feest-comité: W. de Boer, Wethouder van Onderwijs. P. A. Smits, Wethouder van Sociale Zaken. P. S. van der Vaart, Wethouder van Financiën. Mr. Dr. E. van Bolhuis, Secretaris der ge meente Den Helder. A. J. van der Hoeven, Commissaris van Rijks- en Gemeentepolitie. A. J. Leewens, Plaatselijk Muziekmeester. L. Leistikow, Directeur Kon. Marine Kapel. Toon de Hoogh, Directeur Muziekschool „De Toonkunst". Tj. Dito, Muzieleeraar en Stadsbeiaardier. Ds. H. A. Enklaar, Voorz. Maatsch. t. b. v. Toonkunst, Afd. Den Helder. J. Peters, Voorzitter Helder's Mannenkoor. St. van Amersfoort, Voorzitter Helder's R.K. Gemengd Koor. Mevr. C. FeijRiemers, Mevr. C. van Tol van der Leek en Mej. H. Daalder, (Leden van het Bestuur van Helder's Gemengd Koor en Morgenrood. J. Bruin, Voorzitter Stedelijk Muziekcorps. ZOÖLOGISCH STATION. Geheele week geopend van des morgens 9 tot 's avonds 9.30 uur. Wij vernemen, dat het aquarium van het Zoölogisch Station aan de Buitenhaven op het oogenblik ten zeerste een bezoekje waard is. Het groote vierkante bassin bevat verscheide ne exemplaren van de mooie inktvisch Sepia officinalis met zijn groote oogen, breeden rug en golvende zijranden. De andere bassins zijn eveneens in vol ornaat. Zij bevatten, behalve de bewoners, die nu voor velen reeds goede be kenden zijn, verscheidene bijzondere soorten, zoo bijvoorbeeld de Octopusachtige inktvisch Eledone, de zeewolf, een paar Blennius, enz. Onder de zeeanemonen vallen vooral de zee dahlia's op, afkomstig als tamelijk kleine die ren van Texelstroom uit den vorigen zomer en nu uitgegroeid tot exemplaren van grooten omvang, met een weelderig, wijd uitstaand bosch van dikke vangarmen. Onder de oude bekenden trekt vooral de Pollak de aandacht, 3 jaar geleden, bij de ope ning van het aquarium, er i ngebracht als vischje van pl.m. 15 cm. en nu een dier van een halve meter lengte. Maar ook de vele zeebaar zen, de harders, de lipvisschen, puitalen, knor hanen en platvisschen zijn hard gegroeid en V h C. DE BOER Jr. Op Heiloo woont U rustig, mooi en goedkoop. Als wij een huis voor U ontwerpen of bouwen, heeft LI dat ge riefelijk en modern. Inlichtingen en bezoek ten Uwent ge heel kosteloos. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 - HEILOO gedeeltelijk verdubbeld in lengte. Er zijn enkele botschollen in het aquarium, kruisingen tus- schen bot en schol, die het zeer goed doen en groote hoeveelheden zeepieren, mosselen en garnalen veroberen. Het aquarium is gedurende de geheele week van 8 tot en met 13 Juni geopend van 's mor gens 9 tot 's avonds 9.30 uur. Om precies 7.30 en 8.30 's avonds zullen daarbij, om het publiek voor te lichten, korte inleidingen van ten hoog ste een kwartier, gehouden worden, betrekking hebbend op de zee en in zee levende organis men. Wij verwijzen naar de advertentie in dit num- Woensdag a.s. heeft onze eerste excursie plaats naar de Fordfabrieken en naar onze nationale luchtvaarthaven „Schiphol". Wij herinneren eraan dat tot hedenmiddag 5 uur, door hen die een kaart ontvingen voor deze eerste excursie, het geld op ons kantoor ge stort kan worden en het bewijs van deelname in ontvangst kan worden genomen. Wie dan nog niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan, diens deelname wordt als vervallen be schouwd. De bussen zullen om 8 uur voor het kan toor van de Heldersche Courant vertrekken. Om ongeveer 10 uur zullen we bij de Ford fabrieken zijn. De rondgang daar vraagt een uur, zoodat we om even over elven den tocht naar Schiphol kunnen voortzetten, waar we om ongeveer twaalf uur zullen arriveeren. Alvorens den rondgang te maken, zullen we in het restaurant kunnen lunchen. Wie zijn twaalf-uurtje meegenomen heeft kan op de reductiebonnen zijn koffie bestellen, wie ge bruik maakt van de koffietafel vindt zijn tafel gedekt. Waarschijnlijk zal de koffie tafel door kunnen gaan, omdat de animo daarvoor nog al groot was. In ons nummer van Dinsdag zullen we dat definitief bekend maken. Het bezoek aan Schiphol zal eenige uren In beslag nemen, want als we de rondgang op 1 uur stellen, zijn we daarmee om pl.m. 2 uur klaar. Voor wie dan een korte rond vlucht wil maken bestaat daarvoor gelegen heid. Bij deelname van 16 personen kan men reeds voor 2.50 een vluchtje boven Am sterdam maken. De anderen kunnen op de open terassen genieten van het vliegleven van de luchthaven, die op een na de drukste van Europa is. Slechts het luchtverweer op Ber lijn is drukker. Om naar schatting drie uur zullen we de thuisreis aanvaarden en als het weer en de tijd het toelaat zullen we in de Alkmaarder -Hout nog een klein uurtje den tocht onder breken, zoodat men daar nog even genieten kan van de schoonheid van het opbloeiende leven. Om uiterlijk zeven uur hopen we in de stad terug te zijn. PROPAGANDA-FEESTVERG ADERING V.V.S.U. Men schrijft ons: Deze week hield de plaatselijke afdeeling der V.V.S.U., welke vereeniging landelijk 16000 leden telt, een propaganda-feestverga- dering, welke goed bezocht was. De avond had een animeerend verloop, dank zij het feit, dat de heer Anton Bevink, in plaatsvervan ging van den heer Martin Beversluis, die we gens ziekte verhinderd was, een aantal decla matie-liederen ten gehooren bracht, welke zeer insloegen. Voor dezen avond was naar Den Helder gekomen den heer van Loen, vertegenwoor digende het hoofdbestuur dezer vereeniging. Deze heer, die reeds eenige keeren Rusland bezocht had, schetste het leven in dat land, wees op de toename van welvaart en wekte de aanwezigen op meer kennis over de Ver- eenigde landen der Sovjet-Unie te verkrijgen, door het lezen van de boeken die de vereeni ging uitgeeft; o.m. vroeg de heer v. Loen de aandacht voor het eigen actueele blad,, Rus land van Heden", hetwelk typografisch keurig verzorgd is en allerlei voorlichting geeft over Rusland. Nadat de secretaris nog even gesproken had, sloot de voorzitter met een opwekkend woord de vergadering, waarop zij met genoegen terug kan zien. MUSEUM-NIEUWS, Met groote dankbaarheid mogen wij weer eenige aanwinsten boeken, die het Natuur historische museum rijker is geworden. Onze gevers en geefsters zijn we er erkentelijk voor. Hier volgt dan weer een heel lijstje. Zoogdieren: 3 mollen (School 9, J. Agema, Hr. Schroevers.)2 Konijnen (Jan van Hoek, Henk Schoorl); Spitsmuis (Henk Schoorl); Eekhoorn (J. Agema); 2 Jonge haasjes (D. lest)Egel Jan van Drongelen)Wezel (Hr. Schroevers). Vogels: Kanarie (Jan Heesters)2 Storim- meeuwen (Schroevers, T. de Leeuw); Midd. Zaagbek (Dr. Schaank, Medemblik); Leeu werik (Joh. de Wolf); 4 Kauwen (School 9, Sijtje Kreyger, Jo v. d. Haagen); 10 Spreeu wen (C. Groen, School 9, Piet Scheurleer, Piet Koster, Jaap Wgster, Sijtje Kreyger, Möls); 3 Oeverpiepers (B. Kerkhoven, School 9)4 Merels, (School 9, Coba Geluk, Henk Tjittes, J. K. Schendelaar)3 Roodborstjes (Henk Schoorl, Jo Fahrenhorst, Moens)Reiger (via Daalder); 3 Kramsvogels (Schroevers, Moens) IJsvogeltje (Bep v. d. Ende), Koet (H. Webe- ling); 2 Jonge eendjes (Harma Smits, één via v. d. Vring); Pimpelmees (Moens); Vink (Moens); Watersnip (Moens); 3 Vlaamsche gaaien (R. C. Gomes); Sijsje (Tine Vermeu len); 3 Musschen (Mej. G. Ploog, Wim Geer vliet, Sijtje Kreyger)Roodkeelduiker (P. Hennekam); Kerkuil (Cor Wallast); Schol ekster (Willy Woud); Tapuit (Piet de Vries). Vogeleieren: Tine Vermeulen, Ko Snel, Mies Reynen, Wim Geervliet, C. Riekwiel, Wim Brouwer, G. van Hoek, M. v. d. Nieuwenhui- zen). Reptielen: 1 Landschildpad (via M. Mee- rens). Vissollen: Zeenaalden (Thomassen, P. Hen nekam); Rivierprik (excursie Kweekschool). Lagere dieren: Koraal (J. de Ran, D. van Lit); Zeeanemonen (W. den Baars); Ind. Schelpen (Mevr. Wgker, Kuhn, Coba Geluk), Wandelende takken (Theo Koppens); Noord zeekrabben (Zeeverkenners, Emmy Groen); Schelpen (Ineke en Henk de Stigter, Emmy Groen, Aggenbach); Molukkenkreeft (Wim Kok); 2 Pij link tvisschen (P. Hennekam); 2 Wolhandkrabben (School 9, D. van Brede- rode). Diversen: Fossielen (Piet Koster); Mine ralen (C. Maan); Terrarium (Strobel). Col lectie van 31 foto's (G. J. Broekhuizen). Planten voor herbarium. (Henk Schoorl, Mies Reynen, G. Groen, Sijtje Kreyger). Wie volgt! Mogen we er nog eens aan herinneren, dat het Museum open is lederen Zaterdagavond van 7—9 uur. KERK-BLOEMBOLLENVEILING. A.s. Maandag, aanvang 8 uur, wordt voor de 6e maal ten bate der Parochiekerk Onze Lieve Vrouwe Onbevl. Ontvangen alhier een Kerkbollenveiling gehouden. Bij gunstig weer zal die veiling, waarvoor men groote belang stelling verwacht, in den tuin van pastoor van Veen gehouden worden of anders in het patronaatsgebouw aan de Stakman Bosse- straat. Een keurcollectie bollen zal aanwezig 2ijn. Dit jaar zullen voor het eerst Gladiolen- bollen worden verkocht. B. en W. schrijven aan den Raad: Wij achten het gewenscht, dat wordt over gegaan tot het aanbrengen van een benzine pomp-installatie voor het Hoofdbureau van Politie alhier. Tot dusverre wordt de benzine ten behoeve van de bij de Politie in gebruik zijnde motorrijwielen van particuliere garage houders betrokken. Dit veroorzaakt tijdverlies en levert in vele gevallen des nachts moeilijk heden op. Mede in verband met de uitbreiding van het brandweermateriaal wil B. en W. het gebruik van een benzinepomp doelmatiger voorkomen. Ook naar het oordeel van den Commissaris van Politie verdient zulks aan beveling. Hierbij komt nog een ander argument. B. en W. hebben n.1. het oog op de verschillende andere gemeentelijke diensten en bedrijven, welke tot dusverre de benzine in vaten plegen te betrekken. Het wil B. en W. toeschijnen, dat het beter is, dat deze diensten en bedrij ven de benzine centraal betrekken, hetgeen dan ook door middel van de benzinepomp installatie bij het Hoofdbureau van Politie zal kunnen geschieden. Het is ons streven, bij aanneming van dit voorstel, hiervoor, na over leg met de betrokken hoofden van takken van dienst, een regeling in het leven te roepen. In verband hiermede hebben wij den Direc teur van Gemeentewerken verzocht ons een kostenraming te willen verstrekken voor het aanbrengen van een benzinepomp-installatie met een capaciteit van 6000 liter voor het Hoofdbureau van Politie. Deze hoofdambte naar heeft daartoe bij een viertal firma's prijsopgave gevraagd. De laagste aanbieding ad 562.50 is die van de N.V. Handelmaat schappij R. S. Stokvis Zonen, te Rotterdam. Dit bedrag moet nog worden verhoogd met een som van 75 voor het ingraven van de pomp en voor de verlichting. In totaal kunnen de koste# derhalve op 637.50 worden ge raamd. Op grond van een en ander verzoeken B. en W. voor dit doel een crediet van 700. te willen verleenen, onder mededeeling, dat er geen bezwaar tegen bestaat dit bedrag, dat ten laste van den gewonen dienst der ge- meentebegrooting komt, over vier achtereen volgende jaren te verdeelen, waartoe de Raad tevens gelieve te besluiten. DE GARAGE CONNEMAN. Uitstekende service; Texaco's spe ciale Marfak-smeering. Dezer dagen werden wij genoodigd om de nieuwste aanwinsten van de garage Conneman in de Langestraat eens te bekijken en daar bij viel 't ons op welk een uitgebreide instal latie die garage wel is. Ruim en uiterst modem, met centrale ver warming, telefoon, kantoor, attributen voor een volledige service, reparatie-inrichting, enz. Ons bezoek gold in de eerste plaats de hefbrug. Elke auto tot de gewichtsklasse van 5 ton kan door deze brug, welke door lucht druk van 11 atmospheer gedreven wordt, tot ca. iy2 meter boven den grond geheven wor den. Dit gaat snel in zijn werk en de wagen heeft niet den minsten schok te verduren. In dezen stand kan de auto gemakkelijk ge smeerd en gespoten worden, terwijl de cliënt met eigen oogen kan aanschouwen, dat de smering volledig en afdoende geschiedt. Na beëindiging van het smeer- en spuit- proces laat men de brug rustig zakken door eenvoudig de spanning weg te nemen (lucht te laten ontsnappen) en weldra staat de auto kant en klaar, op den beganen grond. In de tweede plaats werd ons gewezen op de eerste klasse „set" van de Texaco, welke de garage thans rijk is. Zij is daarmede eenig in onze stad. Deze set bestaat o.m. uit spui ten (luchtdruk- en handbeweging), een water- pompvetspuit en een oliespuit, welke zeer practisch werken. Tot de inventaris van de set behoort verder het Marfak-boek, waarin kostelijke raadgevingen inzake het doorsme- ren van chassis, cardans, versnellingsbakken, enz. gegeven worden en waarin o. m. ook een register voorkomt, waarin alle wagen-merken genoemd zijn met opgave welke smering voor hen de juiste is. Elke klant ontvangt een Marfak-nota, welke in duplo uitgeschreven wordt en waarop door de garage het tijdstip van smering en de onderdeelen, welke ge smeerd zijn, ingevuld worden. Op dezelfde nota, waarvan 1 exemplaar in de garage blijft en het andere door den klant meegenomen wordt, is ruimte opengelaten voor het vermel den van bijzonderheden, kleine gebreken e. d., die tijdens de smering opgemerkt werden. Van deze praktische sets, waarvan het op noemen van de vele hypermoderne snufjes ons te ver zou voeren, zgn ongeveer een 2000- tal in Nederland geplaatst. Tenslotte iets over de speciale Marfak- smering, waarmede de genoemde garage veel succes heeft. De oudere smeervetten zijn zacht en laten zich gemakkelijk wegdrukken, ter wijl Marfak (een Texaco-product- zeer taal en adhaesief en bestand is tegen zeer zwaren druk; zich b.v. niet laat wegdrukken. Dit werd gedemonstreerd; met een zwaren hamer werd op het vet herhaalde malen geslagen, waarna bleek, dat het vet zgn plaats niet ver laten had en dat de hamer uitstekend „ge smeerd" was. Het Marfak voorkomt dus me tallisch contact en daarmede slijtage in het chassis, veerschommelbouten, fiseepennen e.d. gaan veel langer mee. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK Voorts is Marfak zelf-dichtend, zoodat geen stof of water kan binnentreden. Wordt het door warmte vloeibaar, dan vloeit het daar heen, waar het dienst moet doen. Voorts is het ook non-chancelling, d.w.z. het dicht zelf geulen. Het is duidelijk, dat door gebruik van dit Marfak minder slijtage optreedt. Doordat de smering maar 1 maal per maand behoeft plaats te hebben, heeft men een grooter rjj-comfort en meer K.M.-rende- ment. Het grondig doorsmeren en de behandeling met z.g. penetrating-oil (wordt in de veeren e. d. gespoten ter voorkoming van piepen), het bijvullen van de accu, en van de banden, kortom een volledige service, duurt in de ga rage Conneman ca. een half uur; zij werkt dus zeer snel, maar ook zichtbaar afdoende! NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nuts- spaarbank te Den Helder, Polderweg 1, (tijde lijk gevestigd Kanaalweg, naast het Postkan toor), over de maand Mei 1936. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 234.409.59 en terugbetaald 172.719.06. Derhalve meer ingelegd dan te rugbetaald 61.690.53. Het aan Inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 2.794.886.72. In de maand Mei werden 91 nieuwe spaar bankboekjes uitgereikt, het aantal in omloop zijnde boekjes steeg hiermede tot 9729. Onder deze nieuwe uitgereikte boekjes zijn inbegrepen 6 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van Mei leverde een bedrag van 3.078.66 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zjjnde spaarbusjes bedraagt thans ruim 2100. ABESSINIË IN... „CASINO". Casino als woestijn. Goed-getroffen sfeer. De wonderen van Mohammed El HascJi en de zijnen. Toen we Donderdagavond door kilheid en striemenden regen het aloude Casino inge- zwiept werden, hebben wij even onze oogen moeten uitwrijven om te constateeren, dat we inderdaad wakker waren. Want weliswaar was het ons bekend, dat op dien avond het eerste optreden van Mo hammed El Hasch met z'n Abessijnen zou plaats hebben, doch dat de metamorphose zóó volkomen zou zijn, nee, dat hadden we niet kunnen droomen. Om kort te gaan: hetzelfde Casino, waar dezen winter een Mengelberg z'n dirigeerstok zwaaide, en waar de prominenten van ons vaderlandsch tooneel triomphen vierden, dat zelfde Casino was thans herschapen in een woestijn, waarin langs de, in stijl gedecoreerde wanden, hier en daar de hutten der Abessijnen geplaatst waren. Enfintoen we binnen kwamen zaten we er al direct middenin: van ergens ver weg drongen de klanken van oriëntalische muziek tot ons door, en op het tooneel, waar men ook al weer de woestijn zich mateloos ver ziet voortgolven, daar danste een Ethiopische danseres een vuurdans. Rondom een vlammend comfoor, en bij gedempt licht. Daaromheen, geschaard, nog nooit geziene inheemsche in strumenten bespelend, de troep. Men speelt met een vreemd eentonig rhythme. Zij danst een exotische dans, waarbg het onderlichaam zich weet te kronkelen als een boa en waarbg met de armen merkwaardige resultaten be reikt worden. Zg danst onhoorbaar alleen de muziek dringt tot ons door. Dan, met een paar wildafgebroken dissonan ten, is het nummer teneinde, en zonder pauze gaat het verder, nummer na nummer, en alles „real Abessynean". Het programma, dat pakt en waarvan men niet tal van keeren afvraagt de aloude vraag: hoe is 't mogelijk! Er is een spiegelgevecht met daaromheen de gillende en krijschende zonen van Ethiopië, 't Is één roes van extase. Daar is een vuureter, die de vlammen inslikt als waren het de meest verfijnde delicatessen, daar zijn de buikdansen van de vrouwen, merk waardig en onbegrijpelijk, de goochelaar, die zich als een waar polyglot ontpopte en waar van wg tenslotte geloofden dat hij Mussolini himself vanonder z'n fez zou vandaan toove- ren Volgen een spgkerdans, een vuurdans, een man, die op messen loopt zooals wg op het wandelpad, enz., enz. Te veel om te noemen. En het is alles hoogst merkwaardig en het boeit: want er is niet veel, dat de stemming in dat Casino breekt, die woestijn, met aan de wanden de stroohutten der inboorlingen.... En heeft men het program gezien, wel dan gaat men 'n kijkje in de zaal nemen. Bg de „school", waar een meester z'n dicipelen het Asmaarsche alphabet leert, en als ge onder de palmen doorwandelt dan neemt ge een kijkje bg een winkel van Abessynische siera den, of ge neemt een proefje (ganz original!) in de Mokka-Stube, of men laat zich de toe komst voorspellen door de waarzegster. En dat alles kost geen gulden, geen lire, en zelfs geen Theresia-thaler Men kan ook een praatje maken met de mannen, waarvan sommigen Engelsch, som migen Duitsch en weer anderen Fransch spre ken. En enkelen alles te gelijk. Er zijn prachtige typen bijlange kerels, met waarljjk oud-testamentische koppen, met hun zwart-krulhaar dat aan alle zijden buiten den turban uitsteekt en met fel-brandende oogen. Doch dan slaat de gong en spoedt zich dat heele wereldje weer tooneel-waarts en daar staan ze dan weermet hun instrumenten, de dansen begeleidend en heup-wiegend: en ze zeggen vreemde woorden, diep-gorgelende ge luiden en hooge krjjsch-toonen. Ze staan daar in een bont kleuren-gamma, met de origineele sawah-sawah omgord, en de kabah (turban) om de hoofden gewikkeld. Het is alles wat onwezenlijk, en het doet wat mystisch aan. Men begrijpt het niet al tijd direct, dat deze menschen, die toch geen fakirs zijn tot dergelijke prestaties instaat blijken. Maar men ondergaat heten met zien het alles voorbijgaan. De krijgers, met hun lange speeren, de vrouwen met hun lenige gang en aristocratische koppen, en de kleine jongens, die als razend op bindoe's roffelen. En dat alles bij gedempt licht, met de voeten in het woestijn-zand (ganz original Huis- duineren met oriëntalische muziek stree- lend langs Uw ooren. Pas als men weer buiten, op den Kanqal- weg staat, dringt het alles goed door. Dat je een tipje van een wereld zag, waar de roman- Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraatjf Geen dienst Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Indachtig worden" Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, cand. W. C. Huismans, van Nijen Berkkoop. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, cand. W. C. Huismans Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Woensdagavond 7.30 u., de heer Kramp Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur' de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. C. Keers, van Hilversum, Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen doel Ge, als U zich op 'l examen alles kunt herinneren, wat Ge eens geleerd hebt. Ge zijl helder en geconcentreerd, rustig en kalm als Ge zoo'n „AKKERTJE" neeml. tiek nog bloeit in al haar aantrekkelijkheid, in al haar merkwaardige uitiDgen. Ge moet het eens gaan zien. Het is t e merkwaardig Wij vestigen er de aandacht op, dat het gezelschap in Den Helder blijft tot en met Dinsdag a.s. Er is doorloopende voorstelling van 's middags 3 uur tot 's avonds 6 uur en vervolgens van half 8 tot 12 uur. Zondag vangt men reeds te 2 uur aan. Het conflict te IJmuiden is nog niet tot een beslissing gekomen. Er is een conferentie ge weest tusschen reeders en visschers, waarin de confessioneel georiënteerde organisaties tegenvoorstellen hebben gedaan, doch waar mee de moderne groep zich nog niet accoord heeft kunnen verklaren. De reeders wenschen echter een beslissing uiterlijk Zaterdag, zoodat mag worden gere kend, dat aanstaande week een oplossing in het conflict is gebracht. Uit het IJsselmeer komen berichten van grootere vangsten van aal. Ook de zeilers profiteeren daarvan, omdat er nogal veel wind stond, waardoor natuurlijk hun vangstkans beter is. De prijzen blijven ongeveer op hetzelfde peil. Zoowel uit het Zuiden als benoorden den Afsluitdijk blijven de berichten omtrent de ansjovisvangst zeer schaars luiden. Van de Zuid nog minder dan in de Waddenzee, maar hetgeen in het laatste gebied wordt gevangen, mag eigenlijk niet van beteekenis worden ge noemd. De prijs liep daardoor iets hooger, n.1. 20 cent per kilo. De Noordzeevisscherij was over het alge meen iets beter, ondanks dat de tong laag in prijs bleef. De schol bracht iets meer op, zoo dat de besomming iets beter was voor de Urker vloot dan de voorgaande week. De snurrevaadvisscherjj toonde ook beter resultaat en ging boven die van de treilvis-> scherij uit, zooals dat gewoonlijk het geval is. Er schjjnt zich een verschuiving in de vis scherij te voltrekken. Van het grootbedrijf gaat het, naar het lijkt, naar het kleinbedrijf. Voor de grootbedrijven mag dit een groote teleurstelling zijn, maar ontkomen aan do werkelijkheid ervan is niet mogelijk. Het is al meer gezegd (b.v. op de Remavl), dat er voor de kotters waarschijnlijk pers pectief zou zijn en er zijn teekenen, die deze uitgesproken meening komen bevestigen. Slechts enkele groote booten zullen mis schien noodig zijn om te zorgen voor de noo- dige rondvisch, terwijl de kleinere vaartuigen kunnen zorgen voor de behoefte aan plat- visch. Tenslotte zal het geheele bedrijf gezondcc kunnen worden, ofschoon het te betreuren valt, dat er voor het grootbedrijf ook geen voldoende bestaansgrond meer aanwezig ls. Dit kan beschouwd worden als gevolg van de inkrimping van den export. In het begin dezer week is de tweede ploejif haringloggers uitgetrokken voor de groot- visscherg. Nu is voor deze ploeg toegestaan met 60 netten de visscherij uit te oefenen. De eerste ploeg mocht slechts met 40 netten visschen, De vangsten zgn dit jaar zeer be-<

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13