i POPULAIR BIJVOEGSFI VAM DE HELDERSCHE COURANT |-jet geheim van de zwaartekracht. 'THOEKJ ©ypi&ts fti, ZATERDA ZATERDAG 6 JUNI m6 AUTEURSRECHTEN VOORBEHOUDEN Een kilo is niet altijd een kilo. VOOR DE SC*. •JUTTE k t" Newton denkt na. Ër wordt verteld, dat Newton eens een pel zag vallen, toen hij bezig was de a aan te beschouwen. De geleerde vroeg mchzelf af: „Waarom valt de maan niet, zooals die appel valt?" Dank zij New- ns overpeizingen kan thans iedere school- gen deze vraag beantwoorden. Het blijft ltjjd dezelfde kracht, die de appel laat vallen en die de maan vasthoudt. Zouden de appel op een bepaalde hoogte een zekere snelheid geven kunnen, dan zou de vrucht als een „maan-appel" om de aarde heen zweven. Wij willen echter niet zoo ver zien. Laten wij op de aarde blijven en beschouwen, of Newton's appel werke- gk overal hetzelfde valt, wij bedoelen, of zij overal even snel valt, b.v. op Spitsbergen even snel als op de Galapagoseilanden. Alles is relatief", mag voor het leven een toepasselijk woord zijn, doch in de physica wordt dit bewaarheid. Een kilo is doorgaans overal een kilo, zegt de physicus Nemen wij een Eskimo, die in de Noordpool 75 kg. weegt en reizen wij met hem naar het Zuiden, tot onder de Equator, dan zal hjj daar een heel pond lichter wegen. Dit gewichtsverlies komt niet door de lange, vermoeiende reis, maar door de centrifugale kracht van den roteerenden aardbol. Deze is het sterkste aan den Equator en aan de Noordpool. tief gewicht. De physica biedt alzoo een grooter mogelijkheid, onze gewicht, wan neer het noodig is, te verminderen, het geen nog gemakkelijker is dan een ver mageringskuur En toch kan het vermageringsmiddel ons helpen en de physicus niet. Want in de praktijk blijft het gewicht onveranderd en het relatieve gewicht niet. Wij kunnen tenslotte onmogelijk, enkel om 100 gram lichter te wegen, naar den Equator reizen of den Mont Blanc beklimmen. Want ook met de hoogte neemt de zwaartekracht af en omgekeerd met de diepte toe. Alzoo moeen wij de grootste zwaartekracht op het middelpunt der aarde zoeken. Doch is het juist? Pogen wij eens ergens een schacht loodrecht naar het mid delpunt der aarde te graven, 12.000 k.m. diep b.v., totdat wij op een eiland in den Stillen Oceaan bij de Antipoden weer het licht zouden zien. Door deze schacht zouden wij midden door de aarde kunnen zien. Wij kunnen ook een pakket, b.v. een geschenk voor een Maleisch opperhoofd, door het gat heenwerpen. Zou de man echter het cadeau tje ontvangen? Het pakket zou wel steeds sneller vallen, doch alvorens het aan het einde der schacht zou zijn, plotseling van richting veranderen en terugkomen! Om kort te gaan! het pakje zou langen tijd op en neer gaan en tenslotte rond het middel punt der aarde blijven zweven. Neemt proef met uw pendule! Ook met onze goede, oude pendule kun nen wij experimenteeren. De astronoom Richter deed reeds in 1672 een belangrijke ervaring op. Te Cayenne moest hij den klepel van zijn klok met vier m.m, ver korten, om de klok zuiver te doen loopen. Men moet den klepel echter ook ver korten, wanneer men met de klok de hoogte in zou gaan en in 'n wolkenkrabber moeten de klokken op de bovenste etage korter van klepel zijn' dan de klokken in den kelder, wil men van al de klokken den juisten tijd weten! Daar de zwaarte van een tegenpool van zijn snelheid afhangt, heeft een spoortrein nergens, of hij staat °f rijdt, eenzelfde gewicht en wij hebben g'elxjk, wanneer wij de getallen omtrent gewicht van een spoortrein, een beetje wantrouwend bezien. Een schijnbaar stilstaande trein te Amsterdam beweegt zich altijd nog met een gemiddelde snelheid van 1200 k.m. per uur door de ruimte, omdat de aarde draait. R'jdt deze trein naar Moskou met een snelheid van 90 km. per uur, dan legt nij ieder uur 1290 km. af. Rijdt hij echter naar Madrid, dan legt hij slechts 1200 k.m. min hm., is nio k.m. af. Daarom zal de Moskouer trein lichter zijn. Zouden wij den Moskouer trein nog harder kunnen laten "open, zoo zal hij nog meer aan gewicht Verliezen, totdat hij tenslotte niet meer Weegt en zich als „rakettentrein" in het "ehtruim verheft en vrij van alle zwaarte- ^acht door de lucht zweeft! Hoe sneller hoe lichter. Dat is evenwel een utopie! Doch aan eze idee danken wij het principe der egtuigtechniek, want hoe sneller een ®gtuig vliegt, des te kleiner behoeft draag vlak te te zijn. Met iedere kilo- r snelheid meer verliest h£t .aan rela- Nog meer interessante proeven. Wij zouden in deze schacht nog meerdere, interessante proeven kunnen nemen. Stellen wij ons voor; een lift, zonder touwen, die met gelijkmatige snelheid in de diepte ver dwijnt. In de lift zit een man, die van de overige wereld niets afweet. Laat deze man vanuit zijn lift een appel vallen, dan zou deze niet, zooals de appel van Newton, naar omlaag vallen, maar in de lucht blij ven hangen, evenals de lift. De man in de lift zou ons natuurlijk niet willen gelooven, wanneer wij zeiden, dat onze appels' naar omlaag vallen, omdat hij zulks nog nooit zou hebben gezien. Nog een merkwaardige geschiedenis uit het F£k der Zwaarte kracht: Wij nemen een groote, luchtdichte buis en zetten er drie duiven in. Dit alles zetten wij op een wegschaal. Plotseling vliegen de duiven omhoog en fladderen in hun glazen kooi rond. Wanneer elk dier duiven 500 gram weegt, hoeveel lichter wordt dan de glazen buis? Hij wordt niét lichter, of de duiven vliegen of zitten. Het gewicht der duiven is n.1. niet ver dwenen, doch het drukt bij het vliegen tegen de lucht. Hoe belangrijk dergelijke proeven ook zijn, in de praktijk merken wij daar weinig van en blijft voor ons een kilo een kilo! GEEN VROUWEN ALS DIPLOMAAT IN ENGELAND. Na langdurige besprekingen heeft de Engelsche regeering besloten geen vrou wen op te nemen in diplomatieke en con sulaire diensten in het Britsche Rijk en eventueele vacatures slechts door mannen te doen vervullen. Amerika en Rusland hebben de mogelijkheid voor vrouwen opengesteld; de Vereenigde Staten worden b.v. in Denemarken vertegenwoordigd door een vrouw en Sovjet-Rusland eveneens in Zweden. De Britsche regeering heeft reden aan gegeven, dat de vertegenwoordiging in diplomatieken dienst of het beroep van consul geen enkele vrouw weerhouden zal om in het huwelijk te treden, hetgeen tot ongewenschte complicaties zou kunnen voeren. In een onlangs geplubliceerd „Witboek zegt men: „Het huwelijk brengt zeer moei lijke problemen met zich Het is geenszins de bedoeling der Engel sche regeering de vrouwen ook maar in een enkel opzicht onrecht te doen door deze uitsluiting, die op principieele gron den gebaseerd is. Inderdaad is er zelfs een grond van waarheid in deze opvatting, en het is trouwens ueberhaupt de vraag of de vrouw met haar aanleg en psyché in staat zou zijn de staat bijzondere diensten te oe- wijzen in deze functies. De regeering ziet ook de mogelijkheid in, dat niet alle landen gaarne een vrouw als vertegenwoordigster zouden zien. Nietegenstaande deze beslissing winnen de vrouwen in Engeland meer en meer grond en tegelijkertijd met de publiceering van het „Witboek" werd een vrouw afge vaardigd naar het Internationale Arbeids Bureau in Genève. Tegelijkertijd heeft Scotland Yard zijn staf van vrouwelijke beambten aanmerkelijk uitgebreid. Thans zijn 70 vrouwelijke politieagenten en rechercheurs bij de Londensche politie werkzaam tot buitengewone tevredenheid harer superieuren. Hoe komt het toch, dat je wagen zoo verschrikkelijk stoot? vraagt een heer aan zijn vriend, in wiens nieuwe auto hij mee mag rijden. Hij stoot heelemaal niet, luidt het antwoord, maar ik heb de hik. WAT DOET UW KIND OP VRIJE MIDDAGEN? Het zou waarlijk een waardevol en tevens interessant onderzoek zijn, indien we bo venstaande vraag eens ter beantwoording voor konden leggen aan een groot aantal ouders! Wat doet het kind op vrije middagen! Och, hoor ik zeggen, dat is gemakkelijk genoeg te beantwoorden: het kind speelt of verricht werk voor zijn ouders of anderen. Ja, zoo gezien, zouden we er gauw mee klaar zijn. De werkelijkheid is evenwel ook hier weer anders... Wat doen volwassenen in hun vrijen tijd, bijv. op Zaterdag- of Zondagmiddag? Ik geloof, dat er heel wat zijn, die dan eigen lijk niets doen, „met zichzelf geen raad weten", of, zooals men vaak kan hoorea: „uit hun gewonen doen zijn". Het gevolg Van een dergelijke houding is meestal: humeurigheid, verveling, enz. Ik al blij zijn, als je weer aan je werk bent!" verzucht menig echtgenoote dan terecht... Wat voor volwassenen» hier geldt, gaat in nog sterkere mate op brj kinderen. Het is voor vele kinderen een heele toer, zich op een vrijen middag te vermaken. Bij zonnig weer in den zomer loopt het wel. Dan valt er tenminste was te spelen in de duinen, aan het strand, enz. Anderen gaan zwemmen de meeste badinrichtingen hebben in de zomermaanden hiermee reke ning gehouden, door de zwemgelegenheid voor de jeugd open te stellen op Woens dag- en Zaterdagmiddag. Maar moeilijker wordt het bij ongunstig weer. Dan zijn'de kinderen genoodzaakt binnenshuis hun vermaak te zoeken. Dat levert nog al wat bezwaren op. Niet alle huizen zijn zoo ruim, dat de kinderen er vrijelijk kunnen ravotten en stoeien. Niet alle kinderen weten met elkaar binnenshuis te spelen, althans met broertjes en zusjes. Het is over het algemeen wel zoo, dat het spelen van verschillende kinderen onder elkaar veel vlotter verloopt, dan bij broertjes het geval is. Deze laatsten laten zich van elkaar weinig zeggen! Op straat kunnen de kinderen een grooter keuze doen uit de speelmakkertjes en vlot het niet, welnu, dan zonderen ze zich van de troep af en vormen zoo vlug mogelijk een nieuw groepje. We kunnen evenwel in de meeste gevallen de straat kameraadjes niet in huis halen. Dat -zou in veel ge^p^en niet alleen moeilijkheden geven met het oog op de ruimte, doch ook, en moeders zullen dit gaarne beamen, met de orde en regelmaat in het huis. Wat zou er van de kamer worden of van de keuken, wanneer daar eens een troepje speelkame raadjes een uurtje in bivakkeerden! Neen de vrije middagen met regen vor men wel een probleem! Gelukkig voelen verscheidene Jongens wel voor lezen, teekenen, houtsnijwerk of iets dergelijks Hierin ligt goed tijdverdrijf en we moeten dit dan ook zoo veel mogelijk bij de kinderen in die richting heen zien te sturen. Niet, zooals ik wel meermalen hoorde, het kind, wanneer het zit te lezen, toevoegen: „Jongen, je verleest je heele verstand!" Dit is allereerst niet waar en bovendien ontnemen we hun iets, waarvoor we niets in de plaats zetten. Want, als hij niet lezen mag, wat moet hij dan doen? Leeren? Goed, laat hij eerst zijn huis werk maken, maar daarna heeft hij recht op vrijen tijd. Dit wordt niet altijd inge zien! Er zijn mij talrijke gevallen bekend, dat kinderen eigenlijk in het geheel geen vrijen tijd kregen. Vader wil dat hij stu deert. De bedoeling is zeer zeker aanbe velenswaardig, maar laten we toch nooit vergeten, dat we met kinderen te doen hebben. We kunnen van hen niet eischen, dat de boog steeds gespannen staat! We eischen dit van volwassenen zelfs nier! We hebben jaren lang gestreden voor meer vrijen tijd voor de arbeiders, we zeiden, dat zij er recht op hebben. Inderdaad is dit ook zoo. Maarook uw kind heeft recht op vrijen tijd! Dat het zijn vrijen tijd soms niet weet te gebruiken is een andere kwestie. Zulks komt ook in de wereld van vol wassenen voor, niet waar? Tenslotte moeten wij in onze opvoeding van het kind ook aan dit probleem onze volle aan dacht wijden. We moeten het voor het kind zoo maken, dat het zich niet behoeft te vervelen in zijn vrijen tijd. En de bewijzen liggen voor het grijpen, dat in deze richting resultaten te behalen zijn, mits men er zich maar met volle liefde aan wijden wil! Daarover een volgende maal echter meer.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 17