Radio-programma Op en om het Binnenhof. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS MAGGI' HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 6 TUNI 1936 De gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1936 niet goedgekeurd. De rijtijden van chauffeurs. Millioenen kroppen sla naar de mestvaalt. Binnenland De afschuwelijke moord te Eindhoven. De vrouw bij de brand stichting te Oss. Een kordaat broertje. JUSTABLETTEM VOETEN GEZWOLLEN DOOR. RHEUMATIEK. Nu tennist hij weer. „Twee jaren geleden kreeg ik pijn in mijn voeten, die steeds erger werd. Ik probeerde electrische stroomen, massage, hetgeen niet hielp. Nu een jaar geleden raadde men mjj aan een proef met Kruschen Salts te nemen. De verbetering trad als het ware onmiddellijk in, toch verdwenen de pijnen en zwellingen in mijn voeten slechts geleidelijk. Na zes maanden verbaasde ik mijn vrienden, doordat ik weer lange wandelingen kon maken. Nu speel ik al weer tennis. Ik ben nog jong en U zult zich kunnen indenken wat het voor mij beteekent zou hebben, voor altijd kreupel te moeten zijn. Ik zal er steeds dankbaar voor blijven, dat men mij raadde Kruschen Salts te nemen." C. W. te S. Rheumatische pijnen vinden hun oorzaak in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Dit gevaarlijke urinezuur ontstaat door afval producten, die zich door onvoldoend werkende afvoerorganen in het lichaam hebben opge hoopt. Kruschen Salts spoort deze afvoer organen aan tot krachtiger werking, waar door de afvalstoffen zullen worden verwijderd. Met de oorzaak zal ook de pijn verdwijnen. Maar dit niet alleen, ook de geheele gezond heidstoestand zal verbeteren. Lusteloosheid en vermoeidheid zullen plaats maken voor ener gie en uithoudingsvermogen en men zal zich jaren jonger voelen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) Men weet, dat de regeering een brief tot het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gericht, waarbij zij meedeelde, dat zjj zich niet kan vereenigen met de verhooging van zes subsidies (overeenkomstig het voorstel van de s.-d. raadsfractie) op de begrooting voor 1936. Mocht die verhooging desondanks gehandhaafd blijven, dan zou Amsterdam de subjectieve bijdrage van 2% millioen gulden Uit het werkloosheidssubsidiefonds niet ont vangen. Thans hebben ook Ged. Staten bericht, dat Zij de aldus opgemaakte begrooting voor het loopende Jaar niet kunnen goedkeuren. Diens volgens is de raad nu genoodzaakt de des betreffende 43.000 te schrappen. De K.N.A.C. protesteert. In een adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal heeft de K.N.A.C. verzocht met de algemeene bezwaren, welke bjj het automobiel-verkeer bestaan tegen het gewij zigd ontwerp van wet „Bepalingen, beoogende het tegengaan van oververmoeidheid van be stuurders van motorrijtuigen" zooveel moge lijk rekening te willen houden en in het bij zonder het wetsontwerp zoodanig te willen amendeeren, dat bjj algemeen en maatregel van bestuur geen voorschriften van kracht kunnen worden welke beperkingen zouden opleggen aan den rjjtjjd van eigen rijders of heerrijders, geneeskundigen, handelsreizigers enz., zoo mede van particuliere chauffeurs. De K.N.A.C. is zeer positief van meening, dat voor Diet-beroepschauffeurs bepalingen, welke den rijtijd als bestuurder regelen on- noodig en ongewenscht zijn, omdat: a. oververmoeidheid van niet-beroepschauf- feurs nimmer of nagenoeg nimmer aanleiding is geweest tot gegronde klachten over het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer, hetgeen volkomen verklaarbaar is, omdat deze categorie van bestuurders door het ontbreken van een dienstverhouding op eigen verantwoordelijkheid rijdt: b. deze voorschriften evengoed als de maxi mum-snelheidsbepalingen niet of hoogst on voldoende zouden kunnen worden gecontro leerd, hetgeen niet anders dan afbreuk kan doen aan het gezag van de overheid; c. dat bovendien een voorschrift voor eigen rijders niet langer dan een zekeren tijd i.c. Vier uren achtereen een auto te besturen er begrijpelijkerwijs toe zal kunnen leiden, dat om een bepaalden afstand af te leggen dan Wel een aantal aangelegenheden „af te doen", de snelheid van het motorrijtuig soms zoo danig zal worden opgevoerd, dat de voorzich- tigheidsgrenzen worden overschreden; d. onnoodige overlast en hinder zal worden aangedaan aan het normale gebruik van de auto, zulks in tegenstelling met hetgeen ge schiedt in andere landen, waar op alle moge lijke wijzen wordt getracht de ontwikkeling Van dit onmisbare vervoermiddel te bevorderen. Treurige verschijnselen. In den afgeloopen weken zijn aan de Groen- tenveilingen hier te lande millioenen kroppen sla als onverkoopbaar naar de mestvaalt ge bracht. De toestand in den slahandel was vorig jaar reeds verre van rooskleurig; dit jaar heeft in vele opzichten wel de kroon ge- soannen. Over het geheele land zijn geduren- ce de maand Mei alleen reeds millioenen krop pen sla vernietigd, omdat de handel voor die groote partijen geen afzet wist. Aan de Coöp. Fruit- en Groenteveiling „Naaldwijk" te Naaldwijk, één der grootste veilingen in het Westland, werden in de maand Mei 742.933 kroppen sla doorgedraaid (vorig jaar bedroeg deze hoeveelheid over de zelfde periode 12.222 krop). Voor de andere groenten gaven de cijfers van hetgeen onver koopbaar was een gunstiger beeld te zien. Aan bloemkool draaiden 1326. st. te Naald- Wijk door, tegenover 7458 stuks in Mei 1935. Voor spinazie bedroegen deze cijfers resp. 1080 kg. (vorig jaar 10.004 kg.). Deze nit ver koopbare producten waren alle voor de con sumptie goedgekeurd. CONSUMPTIEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale: 7 t.m. 13 Juni 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxe- gedeelte 514 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit. Overmelk regeeringsminimumprijs 8.5 cent. Adracht bij levering in consumptie van an dere dan taxe-melk 3 cent. MELKBROOD. Het Zuivelbureau te 's-Gravenhage vestigt er de aandacht op, dat den laat sten- tijd aan het publiek mededeelingen worden gedaan, die eenige afbreuk zouden kunnen doen aan de beoordeeling van Melkbrood, bereid met volle melkpoeder inplaats van met volle melk. Teneinde event. misverstanden te voor komen achten wij het nuttig, voor zoover noodig de aandacht van het publiek te vesti gen op het feit, dat in de Warenwet dwin gende voorschriften zijn vervat t.a.v. het minimum percentage melkvet dat in Melk brood aanwezig moet zjjn; daarbij wordt in het midden gelaten of het deeg zal worden gemaakt met volle melk dan wel met volle melkpoeder. Wij kunnen hieraan toevoegen dat men goed doet uit een oogpunt van voedingswaarde geen verschil te maken tusschen Melkbrood vol gens de eene of volgens de andere methode als bovenbedoeld bereid. Sommige bakkers geven naar gelang van hun bedrijfsinzichten de voorkeur aan het gebruik van melkpoeder, andere aan het gebruik van melk. Wel is het van bijzondere beteekenis, dat het publiek let op het voorkomen van de letters M.B. in de broodkorst. Dan, doch ook dan alleen, heeft het zekeheid dat het brood het door de Warenwet vereischte percentage melkvet bevat en met recht Melkbrood mag worden genoemd. Tegen de 23-jarige vrouw A. S., die haar man had doodgeschoten, wordt 20 jaar geëischt. Donderdag heeft terecht gestaan de 24- jarige vrouw A. S., uit Eindhoven. Zij had op aansporing van den 20-jarigen tabaks bewerker A. v. d. K., die beloofd had haar te trouwen, haar man doodgeschoten. De vrouw een Duitsche had haar man eerst verlaten met achterlating van haar kinderen. Later lokte zij hem in een hinderlaag door hem te verzoeken op 11 Ja nuari 's avonds haar op een bepaalde plaats te ontmoeten. Toen zij met hem langs het ka naal te Eindhoven wandelde, heeft zij hem met een automatisch werkend pistool dood geschoten. Met v. d. K. had de vrouw daarna den avond in een bioscoop doorgebracht. De af druk van een vrouwenschoen heeft haar ten slotte als de daderes aangewezen. Het O.M. releveerde dat verdachte op een afstand van slechts 5 of 10 centimeter het schot op haar man gelost had. Met het moordwapen in haar zak is zjj met v. d. K. naar de biosoop gegaan. Spr. kon geen woorden vinden om een zoo gruwelijk mis drijf te schilderen. De eisch luidde 20 jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. Husman, vroeg een psy chiatrisch onderzoek. Het O.M. achtte hier voor geen termen aanwezig. Uitspraak 18 Juni. De iiitlokkcr. Vervolgens heeft A. v. d. K. terecht ge staan, die op den uitkijk had gestaan en zou waarschuwen als er onraad was. De vrouw, als getuige onder eede gehoord, verklaarde dat verd. haar eerst had aange raden haar man in het kanaal te gooien. La ter is afgesproken hem dood te schieten. Verd. heeft haar het schieten geleerd en ge wezen hoe zij het wapen moest hanteeren en waar zij het plan moest uitvoeren. Het O.M. eischte wegens uitlokking tot moord 15 jaar gevangenisstraf. Vijf jaar geëischt. Donderdag heeft terecht gestaan de 36- jarige vrouw de B., vroeger wonende te Oss, daarna te Eindhoven, verdacht van mede plichtigheid aan brandstichting in haar wo ning aan de Schaikveldstraat, eigendom van G. de Bie. Er was een stroozak met petro leum begoten en in brand gestoken, met het doel om door den brand de gelden van de brandassurantie, Amsterdamsche beurspolis, te ontvangen. De woning was voor 3500 verzekerd. De broer van verd. G. de B., had het geld van de verzekering ontvangen, en verd. 1200 voor de verzekering van den inboedel. A. J. H. (Dikke Toon de Soep) ver klaarde verd. bij de brandstichting te hebben geholpen. K. van B. heeft vroeger verklaard van het bestaan van het plan tot brand stichting geweten te hebben. Thans gaf hij voor van niets te weten. Verd. zelf ontkende. Het O.M. kon zich niet vereenigen met de conclusie van het reclasseeringsrapport tot voorwaardelijke veroordeeling. Er is geen en kele aanleiding voor clementie. Wegens mede plichtigheid aan brandstichting eischte spr. 5 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. Uitspraak 18 Juni. Het 5-jarig zoontje van den heer v. d. M. was spelende in het middenkanaal b(j Terneu- zen geraakt. Zijn 6-jarige broertje, dat zich bjj hem bevond, slaagde erin de kleine, die reeds met het bovenlichaam onder water lag, aan de voeten op den steilen oever te trek ken. Dat het knaapje van een wissen dood is gered is te danken aan het kordate optre den van zijn broertje, daar er niemand in de nabijheid was. Wcekkroniek De verlaging van „sommige" vaste lasten en hypotheken in behandeling. Oud'minister De Geer vreest verlamming van het particuliere cred'etwezen. - De Katholieken in de oppositie? Den Haag, 4 Juni 1936. Terwijl de Hofstad zich opmaakt voor een opgewekte Residentieweek-viering, overal ge timmerd en gebouwd wordt aan kramen, ker misvermakelijkheden, vlagversieringen en wat dies meer zij, begon de Tweede Kamer de behandeling van zaken, welke allerminst verband houden met omstandigheden, die tot juichen aanleiding geven! Zooals was bepaald, kwamen aan de orde de bekende ontwerpen inzake bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende hy potheken- en pachtovereenkomsten 'en aan gaande verkrijging van verlaging van som mige vaste lasten en huren. Over deze zaken is in den laatsten tijd heel wat te doen geweest. In 't kort mag nog wel even worden vermeld, waarom 't in deze eigenlijk gaat. Eerstgenoemd wetsont werp beoogt via een „Kamer van crisisland bouwzaken" mogelijk te maken, dat rente en aflossing van landbouwhypotheken zullen kunnen worden bepaald op 5 van de ge- bruiks( (niet-hypotheek) waarde der lande rijen. Voorts zal die Kamer uitstel van beta ling der hoofdsommen verleenen, alsook ver mindering der verder loopende rente, alles, „geval voor geval", dus niet door middel van algemeen werkende richtlijnen. Wetsontwerp nummero twee bevat termen voor een algemeene verlaging der hypotheek renten (die van voor 1 Juli '35) tot 4(4 voor eerste-, 5(4 voor tweede- en derde hypotheken (niet daaronder begrepen zijn hypothecaire bankcredieten en hypotheek obligaties onder trustverband). Voorts: ver laging (tot 4(4 van de rente der obliga tieleningen (van v~r 1 Juli '35) van grond- credietgevers; verlaging van op de gemeen ten drukkende lasten inzake de exploitatie van onroerende goederen (wat neerkomt op vervanging dier lasten door 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting). Dan komen de huren en de erfpachtscanon aan de beurt. De Kroon zal de gemeenten aanwijzen, waar de huurverlagingsregeling kan worden toegepast, benevens de normen aangaande de soort van eigendommen. Er komt dan een „Huurkamer", bestaande uit een Kantonrechter en twee deskundigen (niet-rechtsgeleerden). Gegaan zal kunnen worden tot 80 verlaging van de huur waarde van 1 Jan. '31, welke percentage mede geldt voor de erfpachtscanon. Deze zeer beknopte opsomming der beoog de maatregelen geeft reeds een duidelijk denkbeeld van de gecompliceerdheid der ma terie, waarover dan ook vele maanden ge praat en geschreven werd. Maar eindelijk is het dan tot de openbare behandeling toe gekomen en aldus stak aller eerst de heer Drees (S.D.) van wal. Achter de Regeeringstafel zaten zoowat alle minis ters. Dr. Col ij n ging in den loop van den middag heen. De heden vernomen klanken waren alles behalve enthousiast! Maar liet men van Socialistische zijde veel critiek hoo- ren, de bedenkingen van niemand minder dan oud-minister De Geer (C.H.) spanden toch verreweg in opposltioneele gezindheid de kroon! Zijn visie op wat daar door de Regeering werd voorgesteld, was een vonnis over het gebodene! Er zal dan ook héél wat moeten gebeuren, eer de C.H. leider met het Kabinet mee gaat Scherp liet hij zich uit over „ontwerp 74" (verlaging vaste lasten), dat (door de hy: potheekmaatregelen) „de credietzekerheid ondermijnt". Z.Exc. riept uit, dat de Regee ring het voorstel verdedigt met argumenten, die nief ter zake dienen zijn! Zich te beroe pen op de hoog-conjunctuur in het verleden achtte de afgevaardigde geheel onjuist, wijl de rente altijd een wisselvallig iets geweest is. Een beroep op een vroegere hoog-conjunc tuur zou z.i. opgegaan hebben, als het ging om verlaging der hoofdsommen. Mr. De Geer kreeg den indruk, dat de Re geering in deze denkt aan waardevermeer dering van het geld, maar als dét de reden van het voorstel is, dan hadden z.i. even eens de hoofdsommen moeten worden aan gepakt. Want dan zouden alle schuldenaren ervan profiteeren, terwijl thans alleen de minst-soliede geholpen worden! Een en ander beteekende echter niet, dat de heer De Geer persoonlek verlaging van hoofdsommen wenschte. Aldus vreesde hjj ondermijning van het ver trouwen, dat we juist nu zoo noodig hebben. Het ontwerp schept een toestand aldus ging de afgevaardigde voort waarin voor zichtigheid geen zin meer heeft, wijl een vreemde macht bepaalt, wat in de particu liere overeenkomsten overeind zal mogen blijven staan Dat de Regeering er ten slotte in toege stemd heeft, nieuw te sluiten overeenkom sten buiten de regeling te houden achtte Z.Exc. „een doode musch". „De Regeering is niet tot het wezen van de zaak doorgedrongen", zoo was de onmal- sche critiek van den afgevaardigde. Een der beste en oudste vormen van credietgeving wordt kapot gemaakt. Mr. De Geer vroeg zich af, waarom men het credietwezen aan tast voor een eigenlijk poover doel? Hjj zag slechts één nuttigen kant: een deel der kleine hypotheekbanken zal worden gesa neerd, gelijk een, volgens den heer De Geer uitnemend adres van de Comm. Beleggings- bank te Haarlem aan de Kamer betoogt. Waarom worden ook geen gunsten verleend aan hypotheekgarantiebedrijven Eveneens ten aanzien van het andere ont werp (no. 59) aangaande de hypotheekboe- ren, liet de afgevaardigde diepgaande critiek hooren. De mogelijkheid op kwijtschelding van achterstallige rente achtte hij onbillijk. Op die manier wordt de minst-soliede geld- nemer bevoordeeld. De regeling omtrent ont heffing van borgen achtte mr. De Geer „een der noodlottige consequenties van de eenmaal gemaakte fout". De boerenleenbanken wor den bedreigd. „Wat zou men zeggen van nooduitgangen, die automatisch onklaar ra ken, als de hoofduitgang niet open gaat?" riep de afgevaardigde onder hilariteit in de Kamer uit. De bepaling van de 5 pet. der gebruiks waarde maakt zei de afgevaardigde ver der dat de slechte debiteur er beter aan toe is dan de goede, want dan kunnen de borgen worden aangepakt. Z.Exc. vroeg, waarom niet voor de boerenleenbanken iets had kunnen worden gedaan in den geest van de regeling voor de hypotheekbanken? In 't algemeen vreesde mr. De Geer, dat door de voorgestelde regeling de moeilijk heden ten aanzien van het landbouwcrediet zeer zullen toenemen. „Willen wij ons hand haven tot betere tijden, dan moeten wij het crediet handhaven", aldus was de stellige meening van den spreker, die als het ging om de keuze tusschen het gebodene en de valuatie aan muntcorrectie de voorkeur verklaarde te geven. Alsdan wordt in elk ge val het crediet niet aangetast!, zoo klonk het eindoordeel van den deskundigen afge vaardigde. Men ziet: zeer bemoedigend voor de Re geering was zijn rede niet! Van groot belang was de rede van den nieuwen Katholieken fractie-voorzitter, mr. Goseling. In groote stilte hoorde de Kamer naar diens betoog. En leek aanstonds de Ka tholieke gezindheid ten aanzien van de voor stellen weinig scherp, al spoedig nam het betoog van den heer Goseling een voor de Regeering bedenkelijker zwenking. Om ten slotte voor het Kabinet weinig hoop over te laten! Tendenzen van Juli '35 kwamen nu en dan allerduidelijkst om den hoek gluren. En mr. Goseling raakte ook o zoo langs een om- weggetje! de tegenstellingen aan, welke bij dat jongste conflict tusschen Katholieken en Anti-Revolutionairen naar voren zijn ge komen. Toen hij namelijk de gronden formu leerde waarover straks nader waarop hij de Regeeringsvoorstellen nagenoeg af wees, deed hij onmiddellijk daarop een be roep op den zin tot samenwerking van an dere partijen, die in het verleden sterke ver knochtheid aan het Kabinet-Colijn hebben doen blijken. M.a.w.: men wijze samenwer king niet af, omdat eigen wenschen niet in vervulling zijn gegaan! De na mr. Goseling aan het woord geko men heer Schouten (A.R.) bleek deze „toe speling" zeer goed begrepen te hebben, doch hij maakte van de gelegenheid gebruik om even allerduidelijkst te verklaren, dat de Ka tholieken zich geen enkele illusie behoeven te maken. Hij begon in dit verband met de Ka tholieken te verwijten, dat zij zich in de be kende tegenstelling deflatie-devaluatie „op sluiten". De heer Goseling aldus de afge vaardigde gaf niet aan hoe de Regeering op het terrein van recht, moraal en solidi teit anders had kunnen handelen. Trouwens, een deskundige als mr. Trip, van de Neder landsche Bank, gaf dezer dagen in zijn Ver slag duidelijk te kennen, dat dr. Colijn op den goeden weg is. En dat vond de heer Schouten ook. Men heeft vorderingen ge maakt! riep hij uit („ongelukken gemaakt!" interrumpeerde er een). Zeker zoo ging de heer Schouten verder de Anti-Revolution- nairen zijn stellig niet geheel tevreden over de resultaten van het Kabinet, maar voort gaan op den huidigen weg (in versneld tem po) is noodig. Het volhouden der worsteling achtte hij den meest-profijtelijken weg voor het Nederlandsche volk. Dat is onze innige overtuiging! riep de spreker uit, en hij vond het daarom ongepast te verlangen, dat men die overtuiging zal prijsgeven voor zekere samenwerking Hij ging voort: De Anti-Revolutionnairen steken zichzelf niet in de hoogte, doch nie mand kan tegenspreken, dat zij een zeldzaam sterke staatkundige impopulariteit aandur ven, en dat is een gevolg van een op zede lijke gronden steunende overtuiging, die men maar niet klakkeloos prijsgeeft. „Wij zijn bereid met iedereen samen te werken, die haar maar eenigszins mogelijk maakt!" Het „botert" dus nog geenszins tusschen dé vroegere coalitie-vrienden! De rede van den heer Goseling deed blij ken, dat er na het aftreden van prof. Aal- berse als fractie-leider er niet zooveel ge beurd is. Zelfs haalde de afgevaardigde eenige citaten aan uit de rede van laatst genoemde, gehouden in Juli J.I., om zich daarbij volkomen aan te sluiten. Het „latente conflict" dreigt zich weer meer in positieve richting te ontwikkelen! Mr. Goseling' herhaalde nog eens de bekende stellinge, dat doel van alle maatregelen moet zijn het rendabel maken van het bedrijfs leven. Maar een rendabele basis werd nog niet bereikt, aldus voorts de afgevaardigde. De aanpassing van het bedrijfsleven leidt tot liquidatie. In- en uitvoercijfers schenken de betwij zen Natuurlijk zijn er op den weg der renta biliteit resultaten bereikt, erkende de afge vaardigde, maar de vraag is slechts, hoever zijn we thans nog van het herstel verwijderd Wij zijn nog ver van de aanpassing aan! Tot Februari '36 gingen de werkloosheidscijfers steeds omhoog. Mr. Goseling achtte de toestand van ons land uiterst-moeilijk. Doch met een wat men noemt „natuurlijke aanpassing" komen we er niet „zoo kan het niet blijven!" Komend tot de ontwerpen verzekerde de spreker, dat de Regeering de problemen „slechts aanraakt". De huurverlagingen zijn minimaal en te Individualistisch, wat even eens het geval is met verschillende andere maatregelen. De kern van het probleem zag mr. Goseling in de hoofdsommen. Doch de voorstellen tasten het landbouwcrediet aan. De afgevaardigde zag er slechts in een „bij zondere agrarische surseance van betaling", welke niet voldoende is om de vraagstukken op te lossen. „De Regeering zal onafwijsbaar nieuwe teleurgestelden maken". Mede ten aanzien van de generale verla ging der hypotheekrenten had de heer Gose ling bedenkingen, het eens zijnde met mr. De Geer, die vond ,dat het neer komt op steun aan de minder draagkrachtige hypotheek banken. Oe oorspronkelijke regeling nopens de huur verlagingen (20 pet. over de geheele linie) vond de afgevaardigde veel beter; een des betreffend amendement zal worden inge diend.) Tot zijn leedwezen kon mr. Goseling in de ontwerpen niet zien een redelijke poging tot aanpassing. Of het gebodenen „op afbetaling" te aanvaarden zou zijn Maar de Regeering heeft uitdrukkelijk verklaard, onder geen be ding tot méér bereid te zijn! De spreker vond, dat in deze dus de wijsheid, genoegen te nemen met het bereikbare, niet opging. Deze maatregelen hebben wij noch bedoeld, noch gevraagd!" riep de afgevaardigde uit, die in dit verband de devaluatie ter sprake bracht, doch daar niet verder op in ging, wijl de Regeering de zaak niet meer wenscht aan te roeren en de Kamer toch ook geen onmiddellijke oplossing weet. Doch wel wees mr. Goseling er op, dat devaluatie niet de groote lijn betreft, doch niet anders is dan een operatie om verder leven, verder werken mogelijk te maken. Daarna komt de nood zakelijke vooi-waarde voor herstel: samen werking! Dit was het gedeelte van de rede, waarop naderhand de heer Schouten onomwonden reageerde! Mr. Goseling kwam tot een „voorloopige" conclusie, welke z.i. wel definitief zal zijn, wijl hij ingrijpende wijzigingen niet ver wachtte. Ten eerste achtte hij het gebodene van weinig beteekenis voor de verlaging van de vaste lasten. Ten tweede vreesde hjj van de individualistische regelingen moeilijkheden voor anderen en ten slotte zou een en ander allerlei nieuwe onzekerheden scheppen. De R.-K. fractie-leider kon niet inzien, dat zooals de zaken nu staan iets goeds voor ons volk kan worden bereikt. „En het belang van geheel ons volk bepaalt de ver antwoordelijkheid der Katholieke fractie", aldus besloot de spreker. Na Jupiter qiudem omnibus, zeiden de Ouden, doch ook het Kabinet-Colijn zou zich deze spreuk kunnen „aanmeten"! Want van zeer bevriende zijde kwamen ook al woorden van sterke critiek los, en wel van den meer- genoemden heer Schouten, die goed meende te doen het Kabinet te wijzen op het z.i. be treurenswaardige, dat men zijn oor had ge leend aan wenschen, welke het Ministerie van het goede pad afhielpen Duidelijk doelde hij op de Katholieke desiderata. De afgevaar digde vond, dat men bezig is, het crediet te schaden, rechtsonzekerheid te scheppen, waardoor nieuw leed wordt geschapen. Zoo wees hij op de uniforme fixatie der percen tages van eerste en tweede hypotheek, welke veroorzaken, dat zjj als een soort norm zul len gaan gelden ook voor de thans lagere hypotheekrenten. Aldus zou het gaan in de richting van... verhooging der vaste lasten! En ook aangaande de huren vreesde de heer Schouten allerlei complicaties. De huur kamers zouden de huur van arbeiderswonin gen lager kunnen gaan stellen dan momen teel rendabel zou zijn voor nieuwbouw. Zijn algemeene conclusie was, niet aan de totstandkoming der ontwerpen te kunnen meehelpen. Hij hoopte, dat de Regeering zou inzien, hoe moeilijk het is, aan de wenschen der Katholieken te voldoen en daarom be sluiten zou, op den ingeslagen weg niet ver der te gaan, doch terug te keeren. De hypo thecaire instellingen doen reeds het uiterste om met de schuldenaren tot een minnelijke schikking te komen, aldus de heer Schouten. Het schijnt, dat in de A.R.-fractie geen eenheid van inzicht over de aanhangige materie bestaan, want de heer Van den Heuvel die voor zijn partijgenoot Schouten het woord voerde zag zelfs geen grond mookt U in 5 minuten met een Maggi' Jus-tablet en wat boter of vet. Maggi' Jus Is even lekker en even goed als zelfge maakte jus, maar goedkoper. Bij een tekort aan jus of bij vleesloze maaltijden, is dit nieuwe, smakelijke Maggi, product een uitkomst I let op de naam "Maggi", de geel-rode etiketten en bet fabrieksmerk "Kruissfer"-^L. voor vrees, dat door de voorgestelde maat- regelen het crediet zal worden geschoktl Want de beteekenis van het gebodene achtte hij niet bovenmate groot, hoewel hjj wel on aangenaamheden duchtte van de vele indivi- dueele maatregelen. Vermeld zij ten slotte nog, dat de heer Schalker (Comm.) kwam betoogen, hoe be vreesd de Regeering is, de positie der bezit ters aan te tasten. Zijn fractie zal alle inge diende amendementen steunen, die bedoelde positie verzwakken. Veel zal nog afhangen van het „liberale geluid". Zooals de debatten thans staan, verkeert het Kabinet wel in een bijzonder „scheevfl positie"!.M Parlementariër. i Hilversum I, 1875 m. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonplaten. 12.00 Gramofoonplaten, 12.15 KRO-orkest. 1.00 Boekbespreking. I.20 Vervolg concert en gramofoonplaten. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gramofoonplaten. 5.50 Ned. Herv. kerkdienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 R.K. Middenstandsbond. 8.10 Nieuwsberichten ANP. en KRO-nieuws. 8.20 Gramofoonplaten. 8.30 De KRO-melodisten. 9.10 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-orkest. 10.30 Nieuwsberichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. Hilversum II. 801 m. 8.50 Orgelspel. 9.00 Berichten, Tulnbouwcauserie. 9.30 Berichten. Orgelspel. 9.45 Van Staat en maatschappij. 9.59 Berichten. 10.00 Voordracht. 10.30 Doopsgezinde kerkdienst. II.45 Lezing over het Kamp te Beekbergen. 12.00 Filmpraatje. 12.30 Omroeporkest en Gramofoonplaten. I.40 Gemengd koor „Die Haghe", 2.00 Boekbespreking. 2.30 Reportage Olympische Dag te Amster dam en gramofoonplaten. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 Sportuitzending, 5.40 Sportnieuws. 5.45 „Achter klaar?", uit de geschiedenis der Ned. Spoorwegen. 7.00 De „Lucky Stars". 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.158.55 Omroeporkest en solist. 9.00 Causerie „Êén en één is twee", 9.10 Zang en piano. 9.25 Radio-journaal. 9.40 Omroeporkest en solist. 10.20 Gramofoonplaten. 10.30 Kavocs Lajos' orkest. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Kovacs Lajos' orkest. MAANDAG 8 JUNI 1936. Hilversum I. 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Causerie over kamerplanten. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Sopraan en alt. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Zang en voordracht. (Om 9.45 Gramofoonplaten. Om 10.00 Be richten A.N.P.) 11.1012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voordracht. 12.001.45 De Flierefluiters en gramofoonpl, 2.00 Orgelspel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Voor de vrouwen. 3.30 Kamermuziek en gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 Orvitropia en gramofoonplaten. 6.30 Muzikale causerie. 7.00 Sportpraatje. 7.20 Solistenconcert. 7.50 Opwekking voor de zomerpostzegels. 8.00 Berichten A.N.P. en herh. S.O.S.-berichte» 8.10 De Notenkrakers. 8.45 Opera-uitzending (Gr. pl). 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 E. Walis en zijn orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten, DINSDAG 9 JUNI 1936. Hilversum I, 1875 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 Gramofoonplaten. 9.30 Middenstandspraatje. 10.30 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 „De Katholieke Kerk in de branding," 4.15 Gramofoonplaten. 4.45 KRO-orkest. 5.15 Gramofoonplaten. 5.30 De KRO-Boys, 5.45 Felicitaties. 6.00 De KRO-Boys. 6.15 Zwemles. 6.30 KRO-Melodisten. 7.15 Sacramentsfeest en processie. 7.35 Sportpraatje 8.00 Berichten A.N.P. en KRO-nieuwefl. jj 8.10 KRO-Symphonie-orkest. 8.30 Fanfare „St. Joezep", 8.50 KRO-Boys. 9.10 Carlo Pagani's Tzigane-orkest. 9.25 Gramofoonplaten. 9.40 KRO-Symphonie-orkest. 10.00 Vervolg Fanfare-orkest. 10.20 Vervolg Tzigane-orkest. 10.35 Berichten A.N.P. 10.40 KRO-Symphonie-orkest. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 KRO-Boys. 11.4512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. 301 m. AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Kovacs Lajos' orkest. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten, 10.30 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Piano-recital. 1 12.00 Omroeporkest en Gramofoonplaten. 2.00 Orgel en viool. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zang en piano. 4.30, Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Astronomische causerie. 7.00 Dansmuziek en zang. 8.00 Berichten A.N.P. q 8.10 Gevarieerd programma m.m.v. he roeporkest, solisten, accordeon-duo en vacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten A.N.P. Gramofoonplaten.^ j 11.1512.00 Aeolian-orkest,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2