Amsterdamsche Brieven. Modepraatje T ennis-Japonnen. PAG. 4 ZATERDAG 6 JUNI P9T6 JAPON VOOR OUDERE DAMES. G 48 Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Zwart-wit bedrukte georgette of kunst zijde, ook effen wollen georgette zijn ge schikte weefsels voor dit model, dat zich zeer goed leent voor oudere dames en met driekwart lange of korte mouwen geleverd wordt. De hals is in puntvorm en met een pun- tigvallende kraag afgewerkt, plissé's of chabot als garneering. De ruime mouwen, hetzij deze driekwart of lang zijn worden met een smalle manchet afgewerkt. Aan voor- en achterzijde drie banen, waarvan de beide zijbanen verkort zijn, terwijl de rok in tamelijk ruime klokken valt. Patronen in de maten 46, 48, 50 en 52 met opgave of lange of driekwart mouwen verlangd worden. LINNEN MANTELPAKJE. G 51 Prijs per patroon 0.25 plus 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Grof linnen zoowel in wit als naturel en effen linten is buitengewoon aardig voor dit mantelpakje, dat niet gevoerd behoeft te worden. In de halsopening wordt een aardig gekleurde das gedragen. Het geheel is uiterst eenvoudig te maken; de mantel sluit met twee knoopen, die met een smal koordje verbonden zijn en door twee knoopsgaten gehaald worden. Gladde mou wen, desgewenscht met kleine opslag. Kraag met aangeknipte revers. Eenvou dige tweebaans rok. Patronen in de maten 42, 44, 46 en 48. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM; STRAAT PLAATS: Patroon NoMaat Hierbij ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen, gelieve u 10 cent extra in te sluiten. De sport neemt een steeds grootere plaats in en is niet meer alleen voor de zeer ge goeden, doch wordt thans door een groot deel van het volk, vooral natuurlijk door de jeugd beoefent. Inderdaad een ver- Wijdend verschijnsel, want sport staalt spieren, maakt ae menschen gezond en krachtig en geeft hen nieuwe levens vreugde. Noodig is echter, dat men kleeding draagt, die de bewegingen niet belemmerten die practisch en eenvoudig is. Polohemden en plooirokken worden op den duur wat een tonig, daarom ziet men thans meer japonnen dragen, die overwegend wit zijn, doch waarbij kleurige details wor den gekozen als shawls, knoo pen, ceintuur e.d. De weergegeven modellen zijn zeer ruim aan den onder kant, hetgeen bereikt wordt door het inzetten van aparte klokken of door aparte baan tjes, waardoor de noodige be wegingsvrijheid wordt verkre gen. De mouwen mogen even min te nauw aansluitend zijn, daarom hebben vele sportieve japonnen geen mouwen of slechts een kleine volant over den bovenarm. Over de mouw- looze japonnen wordt vaak een opknoopbare cape gedragen. Zakken spelen een groote rol en zijn nu eens opgestikt dan weer tuitvormig in de naden bevestigd van de middenbaan. De strenge mode der ingezette rechter zakken, zooals de tailor-modes deze aangeven, ver vallen om plaats te maken voor eenvoudi ger modellen, of stoffen japonnen met ritssluiting gesloten, hetgeen echter on- practisch zou zijn op waschbare weefsels. De eerste japon is van waschecht linnen, gekleurd en met witte stofreepen gegar neerd, heeft een omliggend kraagje en in gezette klokken aan den rok, terwijl de volgende japonnen een halsafwerking hebben met de vrijwel traditioneel gewor den shawl. Garneering van gekleurde knoopen, die echter met wasschen afgeno men moeten worden, aangezien men anders de kans beloopt, dat ze afgeven. HIJ WIST HET PRECIES. De bewaarder van het dorpsmuseum ver leide den bezoekers, dat het dier, welks beenderen hier waren opgegraven en in hst museum ten toon lagen, voor vier duizend en vier jaar moest zijn gestorven. „Hoe weet je dat zo op vier jaar pre cies?" vroeg een der bezoekers. „Toen ik hier vier jaar geleden kwam, was het precies vierduizend jaar en nu zijn we al weer vier jaar verder", was het ant woord. Verliefde jonge man: .,Ik kus altijd de postzegels van uw brieven, omdat ik weet, dat u ze met uw lippen beroerd hebt." Jongedame: Daarin vergist u zich; ik maak ze altijd nat aan de neus van mijn hond. Die is altijd vochtig." De clown: „Zeg, heb je het gehoord, de vrouw met de baard gaat met het slangen- mensch trouwen. Wat ze in die vent ziet, begrijp ik niet." Collega: „Nog al duidelijk. Ze zoekt al lang een man, die ze om de vinger kan winden." Meer Werk-actie. De berg, d.w.z. de Commissie van Advies in zake bstrijding van de werkloos heid, gaat onverdroten door met het baren van muizen en muisjes... In een vorigen brief hebben wij de, door deze Commissie, met de verspreiding van een Manifest aan de Burgerij ingezette Meer- Werk-actie al met een enkel woord aange stipt en onzen twijfel uitgesproken prac tisch veel behulpzame van deze actie. On getwijfeld zullen er hier en daar wel enkele huiseigenaren en particulieren zijn, die, door deze „Geef meer werk"-propa- ganda over een zeker dood punt worden heen geholpen en enkele herstel-werkzaam heden zullen laten uitvoeren, die zij den laatsten tijd, met het oog op de tijdsom standigheden en de slechte vooruitzichten maar steeds hadden uitgesteld. .Maar aan den anderen kant kan men zich moeilijk voorstellen, dat een zakenman, een bedrijfs leider door deze „opwekking" nu ook plot seling het idee zal krijgen: „Komik Kan nog best een werkkracht méér aanstellen!" Hij zou immers al lang malaise of geen malaise, niet liever gedaan hebben dan een nieuwe werkkracht aannemen, als de zaak deze werkelijk behoefde»... Intusschen schijnen genoemde muizen en muisjes dan toch wel iéts ten goede uit te werken. Het verspreiden van 200.000 fol ders met antwoord-briefkaart door de Commissie, die daarvoor het Centraal Comité voor Jongere Werkloozen ln den arm nam, schijnt althans eenig resultaat te hebben opgeleverd. In de eerste korte periode van vier dagen na de verzending is namelijk al gebleken, dat door particu lieren voor een totaal bedrag van bijna 65000.aan Merk-Werk-opdrachten is uitgetrokken. Een groote attractie voor die opdrachtgevers bleek te zijn het „Meer- Werk"-insigne, dat aan hen en aan degenen die de actie op andere wijze, door directe geld-contributies b.v., steunen, wordt uitgereikt. Een meer indirecte vorm van propagan da dan het verzenden van dergelijke fol ders aan uitgezochte adressen, is men ver der ook gaan toepassen: in acht Amster damsche bioscopen wordt namelijk nu al reeds een „Sterk door Werk-film" vertoond en zij zal in deze maand nog in alle andere bioscopen tevens komen te loopen. Beelden van onze min of meer uitgestorven haven, van de binnenstad met de vele leegstaande winkels en huurbordjes, de rijen onge bruikte taxi's en files stempelende arbei ders, worden daarbij het publiek voor oogen gegeven, met daarnaast dan flitsen van de vergadering van meergenoemde Commissie en den burgemeester, die men een deel van het Manifest ziet en hoort voorlezen Dwars door en boven panoramabeelden van diverse stadswijken verschijnt daarop in forsche letters „Laat meer werken" en „Sterk door Werk", „slagzinnen" die men thans ook allerwege op vuilniskarren en ander gemeentelijk rijdend en varend mate riaal aantreft. Al blijven wij van deze geheele actie met zoo bijster veel heil verwachten, zooveel mogelijk succes wenschen wij haar, ander zijds, natuurlijk wél toe. Pinksteren Is oor spronkelijk een oogstfeest geweest. Oogst beteekent arbeid. Moge dan ook deze actie, omstreeks met Pinksteren werd ingezet, dan toch nog eenige behoorlijke oogst aan arbeid opleveren! Kleurenpracht II. Naar men weet is het Comité „Practisch werken Amsterdam" op zijn wijze al ge- ruimen tijd bezig zooveel mogelijk „meer werk te verschaffen. Verleden jaar deed het dat o.a. door het laten inrichten van een speciaal deel van het Vondelpark tot een soort „rhododendron-paradijs", dat onder de benaming „Tentoonstelling Kleu renpracht" tegen entree ter bezichtiging werd gesteld. Die „Kleurenpracht I" Is een groot succes gebleken: niet alleen bezoch- tentallooze duizenden dit blöemen-eldorado, maar het Vondelpark blijft, zooals de laatste weken wel gebleken is, danig van de fraaie rhododendron-erfenis van deze erfenis profiteeren. Het Comité is thans druk bezig een „Kleurenpracht H" te doen inrichten, welke zal bestaan uit „het grootste rosarium ooit in Nederland aangelegd". 20 Juni a.o. gaat die „Kleurenpracht" van dit jaar, even eens in het Vondelpark, open en uit de vele verzoeken voor faciliteiten voor „groeps-bezoek" uit vele plaatsen van ons land, die het Comité nu reeds bereiken, valt al wel reeds op te maken, dat het succes zeker niet minder zal zijn dan dat van verleden jaar. Het Comité wekt dit keer vooral ook „scholieren van middelbare onderwijsinrichtingen en scholen van nij verheids- en hooger onderwijs op, om dit jaar het afscheid van school of cursus Tn groepen te komen vieren, bijvoorbeeld in de morgenuren onder het genot van een koelen drank, die op het terras verkrijg baar is". „Indien aan den oproep", zegt het verder, „velen gehoor geven, zou voor een gedeelte van de Nederlan*^" jeugd dit studiejaar beëindigen m sympathiek gebaar jegens een andere6 660 jeugdigen landgenooten, die van wer^r°ep jongelui, welke het Comité hoopt no gen tijd aan practisch werk te lan" helpen..." Wua>CB Verlaging Artfc^. Artis zou men met goed recht, een n nente Kleurenpracht-tentoonstelling- Pet7n3~ noemen, kleurenpracht zoowel van n)111111611 als van dieren. Al hebben de Amste81)1,11 mers dan hun beroemde „kwartjes-H^8111" voor niet-stadaenooten pn 6en", >Am. het duur. Daar is al dikwijls op gewezen Heilik nu komt daar inHenHaoa ®ÜI* voor niet-stadgenooten en voor die" 1 sterdammers die op andere dagen y6 jaar moeten, is en blijft Artis nog^ het rlimr Tiaar» ie al (iilrurfilo delijk nu komt daar inderdaad verand in, zoodat het „is en blijft", Voor volg als „is en blééf" kan gelezen word V^' Wel zegt het Bestuur, dat „de ervar^'" zeer vele goede zoölogische tuinen in pa opgedaan helaas geleerd heeft, dat verlaging van den entreeprijs uiterst zichtig geëxperimenteerd moet worden"°°r mara „na rijp beraad" heeft het dan t slotte toch besloten tot een verlaein den entree-prijs te moeten overgaan in band hiermede zal de toegangsprijs tot r- cts per persoon verlaagd worden Voor v deren tot 50 ets. Kln" Nog eens „meer werk'" Meer Werk, om nog even tot dit over heerschende thema dezer tijden terug keeren, zal voor tallooze categorieën medeburgers gedurende een aanzienlijk aantal maanden in de stad gebracht wor den door de Internationale Tentoonstelling die men, gelijk bekend, binnen afzienbaren tijd van plan is hier te houden en waarvoor een advies-commissie reeds plannen voor bereidt. Het is al reeds komen vast te staan dat noch het Rijk, noch de gemeente Amsterdam de noodige middelen voor dc financiering van zulk een groote interna tionale tentoonstelling beschikbaar kan stellen. Op het voetspoor van het buiten land, waar dit voor dergelijke gebeurtenis sen vrijwel steeds het gebruik is, over weegt men nu onze Groote Tentoonstelling mogelijk te maken door toedoen van een loterij. Inderdaad schijnt ons dit, gezfèn de nooit tanende „goklust" van het groote publiek, gezien ook de resulaten die Ver- eenigingen als b.v. de Joodsche Invalide steeds weer op deze wijze weten te berei ken, een weg, die tot het doel kan lei den... Meer Werk in de haven, dat staat tenslotte eigenlijk voortdurend bovenaan het hoofdstedelijk verlanglijstje! Alles wat daartoe kan leiden verdient daarom de grootste belangstelling en zoo dan b.v. ook de toezegging van de Regeering destijds aan ons gemeentebestuur gegeven heeft om steun te verleenen ten behoeve van de havenbelangen, indien de gemeente het mitiatief tot verlaging van lasten zou ne men. Geruimen tijd geleden nu reeds heett het gemeentebestuur, in overleg met de be langhebbenden, een schema van verlaging van lasten opgemaakt en aan de Regeering toegezonden. Opg rond van deze verlaging verwacht men thans, nu de Regeering onlangs wat de haven betreft ook Rotter dam tegemoet is gekomen, spoedig In lossing van de door Den Haag gegeven belofte. Temeer waar de Regeering ver klaard heeft de beide havensteden op den zelfden voet te zulen behandelen... Een redelijke vraag. Van de haven, via de Hollandsche Lloyd naar... Sir Henry Deterding, zijn recente schilderijen-schenking aan den Staat ea zijn nog meer recent, alhier door den bur gemeester in alle stilte, voltrokken huwe- Agent: „Wat voer jij daar uit?" Inbreker: „Veertien dagen geleden ik een sleutel gevonden en nu probeer op welk huis ie past, dan kan ik 'm ah eigenaaj teruggeven."

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 20