Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG Znavelgcrechten zijn zoo gemakkelijk f NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Het arbeidsconflict in Frankrijk. No. 7762 EERSTE BLAD DINSDAG O JUNI 1936 3 maal per dag Den Helder- 19 De regeeringsverklaring van het kabinet-Blum. Met 384 tegen 210 stemmen geeft de Kamer haar vertrouwen aan de regeering. Principieel accoord bereikt. -Nederlands zuivel voedt u goedi Zorg tijdig bruin te zijn! De receptie ter eere van den negus. COURAN Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3-20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 60 en 412 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) by vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De spanning in het Verre Oosten stijgt. - Eden pleit opnieuw voor den Volkenbond. De internationale commissie van handelsverkeer uit zich tegen de sancties. De spanning in het Verre Oosten. De toestand in het Verre Oosten vraagt de laatste dagen weer bizondere aandacht. Het krachtig optreden van de Kantonneesche re geering tegen de Japansche invloeden kan oorzaak worden van onaangename verrassin gen. In een belangrijke verklaring aan den corr. van Reuter te Kanton, heeft Lo Wen Kan, die practisch de buitenlandsche politiek van den politieken raad van het Zuid-Westen (de regeering van den bond der vier groot- Zuid-Chineesche provincies) leidt, het vol gende gezegd: „Verzet tegen de Japansche agressie en niet het voeren van oorlog met Japan, dit is waartoe de politieke raad van het Zuid- Westen besloten heeft. Dit verzet tegen Ja pan geschiedt uit zelfverdediging en moet niet verward worden met oorlog. Ieder bevel tot mobilisatie of tot het ondernemen van een expeditie tegen Japan in Noord-China moet uitgaan van de centrale regeering. Het manifest van Kanton dient beschouwd te worden als een verzoek aan Nanking, in bet verzet tegen Japan de leiding over het volk op zich te nemen." Deze verklaring heeft de atmosfeer weder «enigszins opgeklaard en de vlucht van den Kantonneeschen dollar. In sommige kringen meent men te weten, dat Kanton een gebaar beeft gemaakt, en dat het waarschijnlijk geen andere maatregelen zal nemen, alvorens de centrale regeering handelend optreedt. Een onbevestigd bericht meldt, dat Sjiang Kai-sjek een geheim bevel tot mobiilsatie af gekondigd heeft en 300.000 man troepen aan de grenzen der provincies Kiangsi, Hoenan en Kweitsjau concentreert. De Japansche ministers van oorlog, marine en buitenlandsche zaken hebben een lang durige bespreking gehad naar aanleiding van de gebeurtenissen in China. Zij hebben besloten dat Japan langs diplo- motieken weg de andere mogendheden, die belangen in China hebben, zal doen begrijpen, dat het niet wenschelijk is, een conflict met Japan uit te lokken, omdat het communisme daar voordeel van zou trekken. De ministers zijn van meening, dat een overeenkomst tus- schen China, Mantsjoerije en Japan nood zakelijk is. De Japansche pers te Sjanghai schrijft, dat de taktiek van het Zuiden, een oorlog j tegen Japan uit te lokken om het hoofd j te bieden aan Nanking, het bestaan van China in gevaar zal brengen en dat de Wierlngermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. anti-Japansche politiek in China dezen val nog zal verhaasten. Een van de bladen uit de beschuldiging, dat een derde achter de coulissen werkt. Japan gaat voort kazernes in Noord-China te bouwen, voornamelijk in de nabijheid van den spoorweg. In officieele kringen te Nanking gelooft men niet aan agressieve bedoelingen van Kanton. Indien echter de Zuidelijke legers Hoenan en Kiangsi zouden binnenrukken, zou de centrale regeering te Nanking, naar men verklaart, daarin eerder een vijandelijke daad jegens Nanking dan jegens Japan te zien en haar troepen tegenover die van Kanton stel len. Men gelooft niet, dat de pressie van de zijde der regeering te Kanton Nanking zal bewegen tot wijziging van zijn politiek ten opzichte van Japan. Minister Eden heeft Zaterdag te Leekwoot- ton, in de buurt van Warwick een rede ge houden, waarin hij op nieuw een pleidooi heeft gehouden voor den Volkenbond. Hij zeide o.a.: „Wij zijn vastbesloten om alles te doen voor het behoud van den Volkenbond en wij zijn bereid zoo noodig wijzigingen in de struc tuur van den Bond aan te brengen, die nood zakelijk zijn om dit instituut zoo doeltref fend mogelijk te maken voor behoud van den vrede. Het feit, dat het gezag van den Vol kenbond verzwakt is, legt allen leden de ver plichting op om de gebeurtenissen van den laatsten tijd nauwkeurig te bestudeeren, om te trachten tot een verbetering te komen, in een geest, die de werkelijkheidheid onder de oogen durft zien en die de oorzaak van de fouten durft opzoeken. Hiermede houdt de Britsche regeering zich op het oogenblik bezig en de Britsche regee- geering handhaaft hierbij haar vertrouwen in den Volkenbond, als zijnde het beste instru ment, dat op het oogenblik beschikbaar is om den vrede te verzekeren. Wij zullen in dien tusschentijd onzen moed niet verliezen. Het succes van onze pogingen hangt voor een groot gedeelte af van de mate, waarin de na ties bereid zijn hun agresseive nationalisme te beperken. Na herinnerd te hebben aan de demilitari seering van het Rijnland en de Britsche nota aan Duitschland, zeide Eden het noodzakelijk te achten, om te onderstreepen, dat Groot- Brittannië gereed is om te onderhandelen over non-agressie-verdragen en pacten van wederzijdschen bijstand in West-Europa, die nog meer welkom zullen zijn, indien zij ver gezeld gaan van een luchtpact en van ver bintenissen tot beperking van de bewapening. Na nog eens de redenen uiteen te hebben gezet die de Britsche regeering er toe geleidi hebben een vragenlijst te zenden aan de Duitsche regeering, zeide Eden: wij ver wachten het antwoord van Duitschland binnenkort en wij hopen zeer, dat het van zoodanigen aard zal zijn, dat geen enkele hinderpaal de opening van onderhandelingen, die van zoo essentieel belang zijn voor den vrede in Europa, in den weg zal staan. FEUILLETON ROMAN VAN HANNO PLESSEN. 43) Sinds het zoo ver met hem is, heeft Stefan Szartossy rijn dageljjksche bezoeken aan de Lantaarn gestaakt. Zuster Elisabeth zendt haar mededeelingen ov'er de langzaam vorderende genezing van ^en rieke nu rechtstreeks aan het tijdelijke adres van mevrouw Renate Lien. Vonberg self heeft ze op haar vriendelijk-resolute banier meegedeeld, dat de vrouw des huizes door den dokter is weggestuurd om besmet- te voorkomen. ••Waar la ze...?" wil hij weten. En overeenkomstig de instructies ant woord de verpleegster zonder een oogenblik 6 aarzelen: „In Weenen". "Zoo..4", zegt hij, terwyl hij vermoeid zijn P^gen sluit. Maar na een korte pauze wendt illl A ver- Jji) zich met een nieuwe vraag tot de Zegster. ^^Ik ben ernstig ziek geweest, nietwaar "Ja, er had niet veel meer bij moeten ko- i zegt deze. „Maar nu is het leed wel ceh°^enciee'8 8eleden en als u zoo braaf en oorzaam blijft, zult u er spoedig geheel Ven op zijn». "Ja' Jamaarbegint Sylvester opnieuw en zijn blik verraadt duidelijk, dat hem iets hindert. „Ik moet u nog iets vra gen, zuster. Hebt u mij van het begin af ver pleegd? Ik bedoel, bent u direct ontboden, toen ik zoo plotseling ziek werd?" „Natuurlijknog dienzelfden avond of, eigenlijk al 's middags". „Toen was ik toch buiten bewustzijn, niet waar?" Zuster Elisabeth knikt slechts. „Natuurlijk heb ik geijldik zou wel eens willen weten, wat ik toen alles bij elkaar gekletst hebDe spanning in Sylvesters vragenden blik ontgaat de verpleegster niet, maar ze heeft een en ander verwacht en blijkt op alle eventualiteiten te zijn voorbe reid: „Maakt u zich maar niet ongerustU hebt geen hartsgeheimen verraden. Ik heb niet veel anders gehoord dan over muziek en nog eens muziekIk moet zeggen, zoo iets heb ik in m'n heele praktijk nog nooit meegemaakt". Het bleeke gelaat van den zieke ontspant zich. .Achen anders nietIk bedoel, heb ik overigens niets anders bij elkaar ge fantaseerd „Neenen aangezien ik op muzikaal gebied helaas zeer onontwikkeld ben, kan ik u niet eens navertellen wat uw onbewuste gedachten in dit opzicht zijn geweest". ZoozooJa, en dan nog iets. U zegt, dat u met mevrouw Lien correspon deert. Waarom schrijf ze ook niet eens recht streeks aan mij7" „Op nadrukkelijk verzoek van den dokter. U moet nu eenmaal volkomen rust hebben. Ook nu hebt u eigenlijk al te veel gepraat en nagedacht. En als u niet onmiddellijk ge hoorzaam gaat slapen, krijgt u natuurlijk direct weer verhooging. U weet het Met zachte hand, maar hem nochtans haar j Tegen de sancties. De internationale com missie van handelsver keer heeft ni haar zit ting te Genève, waar aan afgevaardigden van export-industrieën van 14 landen deelnemen, met op een na algemeene stemmen, den wensch uitgesproken, dat zoo spoedig moge lijk de huidige internationale moeilijkheden zullen worden opgelost. De motie, waartegen slechts de Engelsche afgevaardigde sir George Paish zich uit sprak, verklaarde verder, dat deze moeilijk heden bijdragen tot het voortduren en ver ergeren der crisis en verlangt, dat de Vol- bond elk algemeen systeem van oeconomi- sche maatregelen tegen een bepaald land, dat een beletsel vormt voor de internationale uitwisseling van goederen, zal opgeven. Ver der dringt de motie erop aan, dat de Volken bond onder medewerking van een zoo groot mogelijke meerderheid der volken, tenminste der Europeesche volken, zoo spoedig mogelijk een doelmatig systeem van collectieve veilig- hetid tracht te bereiken. Verder is een motie aangenomen, waarin verlangd wordt het zoo spoedig mogelijk af sluiten tusschen de Europeesche mogend heden eener conventie, die ten doel heeft tus schen deze langen een algemeene en gelijk tijdige verlaging der tolmuren tot stand te brengen, alsmede een geleidelijke afschaf fing der contingenten en een ontwikkeling van het tourisme. Voor de zitting van de Kamer waarin Leon Blum de regeeringsverklaring zou voor lezen (Daladier heeft dit in den Senaat ge daan), bestond Zaterdag uiteraard bijzonder groote belangstelling. Om half drie stroomde het publiek reeds de publieke en gereserveerde tribunes binnen. Ongeveer 600 Kamerleden waren aanwezig. De Voorzitter gaf onmiddellijk het woord aan den minister-president tot het afleggen van de regeeringsverklaring, waaraan wij het volgende ontleenen: De regeeringsverklaring. De taak vap de regeering is van den aan vang af door de uitspraak van het volk be paald: het behoud van de democratische vrij heden tegen alle pogingen tot geweld. Het regeeringsprogram zal bestaan in de ver wezenlijking van het program van het volks front. De volgende week zullen reeds voorstellen worden in gediend betreffende amnestie, 40- urige werkweek, collectieve arbeidsovereen komst vacantie met behoud van loon, een plan voor groote openbare werken, nationali satie van de waperifrabricage, een graan- bureau, dat tot voorbeeld zal dienen voor de revalorisatie van de andere landbouwproduc ten, zooals wijn, vleesch, melk, verhooging van den leerplichtigen leeftijd, hervorming van het statuut van de Bank van Frankrijk, waardoor overwicht van de nationale belan gen in het bestuur van de bank wordt ge waarborgd, een eerste herziening van de wetsdecreten. Wanneer deze maatregelen zullen zijn aan genomen, zal de regeering een tweede reeks voorstellen indienen, die met name betrek king hebben op een nationale werkloosheids fonds, pensioenregeling voor oude arbeiders zoowel in de steden als op het platteland, en een systeem strekkende tot een doen her leven van de algemeene bedrijvigheid, met name door een fiscale ontspanning en een onderdrukking van fraude. Aanvallen op de democratische instelling zullen met kracht worden afgeslagen. Zeer binnenkort zal een overzicht worden open baar gemaakt van den oeconomischen en fi- nancieelen toestand, daar openhartigheid het vertrouwen van de natie in zich zelf zal ver sterken. Ten opzichte van de internationale politiek wordt gezegd, dat klaarblijkelijk de wil van het land uitgaat naar behoud van den ondeel- baren vrede met alle naties ter wereld en voor alle naties. De vrede is identiek met eer biediging van de internationale wet en de in ternationale overeenkomsten zijn identiek met de trouw aan de aangegane verplichtingen en het gegeven woord. Frankrijk wenscht vurig een organi satie van de collectieve veiligheid, welke in staat zal stellen tot een stuiten van den waanzinnigen bewapeningswedloop, waarin geheel Europa vastzit en wat moge leiden tot een internationale over eenkomst betreffende publiciteit en voort schrijdende vermindering van en controle op de nationale bewapening. De regeering zal dezen algemeenen wil van het Fransche volk tot gedragslijn nemen, wat geenszins een bewijs is van zwakheid. Trouw aan onze verplichtingen zal onze regel zijn, het openbaar welzij n zal ons doel zijn. Toen Leon Blum aan het slot van zijn ver klaring was gekomen, die hij met zachte, doch overal in de vergaderzaal goed verstaan bare stem had voorgelezen, werd hij weer warm toegejuicht door de linksche meerder heid. De motie van vertrouwen. De Kamer heeft na het debat, een motie van vertrouwen in de regeering Blum aange nomen met 384 tegen 210 stemmen. Zondagnacht zijn de Fransche werkgevers aan den eenen en de werknemers aan den anderen kant het eens geworden over een principeel accoord ter beëindiging van het huidige arbeidsconflict. Dit accoord behelst de volgende bepalingen: 1. Een loonsverhooging over de ge- heele linie, gaande van 7 tot 15 procent, zal worden toegepast. 2. Het recht der arbeiders om lid te zijn van een vakvereeniging wordt erkend. 3. Er zullen bedrijfsgedelegeerden wor den benoemd. Ook omtrent de voorwaarden, waarop het werk zal worden hervat is men tot overeenstemming gekomen. De werkgevers hebben verder bij voor baat de teksten aanvaard van de door de regeering in te dienen wetsvoorstellen betrekking hebbende op de invoering van het collectief arbeidscontract, de 40-urige werkweek en de vacanties met behoud van loon. 4. Pogingen zullen in het werk worden ge steld om een onmiddellijk invoering van col lectieve arbeidscontracten mogelijk te maken. De onderhandelingen over collectieve overeen komsten betreffende de minimum-uurloonen zullen onverwijld worden geopend. 5. Tegen de stakers zullen geen represaille maatregelen worden genomen. 5. De arbeidersorganisaties zullen een op roep doen tot de stakende arbeiders om het werk te hervatten,.zoodra de werkgevers de principieele overeenkomst hebben aanvaard en onderhandelingen zijn begonnen over de uitvoering dezer overeenkomst. Men verwacht, dat heden (Dinsdag) in de meeste bedrijven de staking zal zijn ge ëindigd. De kranten zijn gisteren verschenen, maar het is moeilijk ze te vinden. Vooral de Popu laire wordt den verkoopers uit de handen ge rukt. In het Noorden is de toestand weinig bemoedigend. Vooral nu de mijnwerkers den arbeid neerlegden, maar men heeft hoop, dat dit alles spoedig tot het verleden behoort. De staking van bankbedienden kon worden afgewend en alle openbare dien sten schijnen te blijven werken. De win kels van levensmiddelen zijn volop voor zien. Alle mijnwerkers van het Noordelijk mijndistrict zijn in staking gegaan. Naar Reuter uit Parijs meldt, zt|n gisteren morgen in het Noorden van Frankrijk alle mijnwerkers in staking gegaan. Het aantal stakers bedraagt 150.000. In enkele bedrijven zijn de ingenieurs door de stakende mijnwer kers in hun bureau opgesloten. Over het geheel genomen valt te Parijs een lichte ontspanning in den toestand waar te nemen. De staking in de transportdrijven voor benzine enz. is afgeloopen en voor heden verwacht men weer een normale benzine voorziening in de hoofdstad. Anderzijds heb ben ook de krantenverkoopers zich met de directeuren der dagbladen verstaan, zoodat Zondagochtend de kiosken weer geopend wa ren. Bij Hachette, die de verspreiding der dagbladen verzorgt, was echter nog geen overeenstemming bereikt. Men signaleerde hier zelfs in den loop van den nacht van Zaterdag op Zondag enkele incidenten, toen een auto, beladen met het orgaan der Croix de Feu, de „Flambeau", wilde vertrekken. De politie moest enkele malen handelend op treden. De ontspanning in de hoofdstad heeft zich echter niet medegedeeld aan de pro vincie. De stakingsbeweging breidt zich Want een blanke huid wordt rood en pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDA- zonnebruincrême. die Uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand en U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon, Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. hier zelfs eerder uit. Voor heden is o.m. een algemeene mijnwerkersstaking in het Noorden afgekondigd, waar trouwens het werk reeds eenige dagen vrijwel geheel stillag. Het werk Is In tal van bedrijven hervat. De ontspanning in het conflict manifesteerde zich gistermiddag hierin, dat in tal van be drijven het werk hervat is, terwijl elders be sprekingen geopend zijn, die naar men verwacht spoedig tot een resultaat zullen leiden. Gisteren in den voormiddag werd in de onmiddellijke nabijheid van Parijs in dertig fabrieken, die bij de staking betrokken waren heet werk weer opgenomen. Onder deze dertig fabrieken waren vijftien metaalfabrieken. Ook in de bandenfabriek van Hutchinson werd het werk hervat. De toestand in het Noorden. De algemeene mijnwerkersstaking is in alle mijnen van het arrondissement Doornick een feit geworden. Gistermorgen heeft de stakings beweging zich aldaar nog uitgebreid tot de bierbrouwerij, de confectieindustrie, de electri- sche centrale, de metaalnijverheid en de een- heeidsprijzenwinkels. In het arrondissement staken ongeveer 30 tot 35.000 personen. Ook in St. Quentin is de stakingsbeweging uitgebreid, in Rijssel is de staking onder de bouwvakar beiders algemeen. De toestand is nog steeds rustig. Nog eenige uitbreiding in de provincie. In de provincie constateert men nog hier en daar een uitbreiding van de stakingsbeweging. In het district Havre is de staking met 2000 man uitgebreid, terwijl er in de districten Ne- vers en Hazebroek 100 stakers bij zijn ge komen. Hedenmorgen kabinetsraad. De ministers en onderstaatssecretarissen zul len hedenmorgen om half elf in kabinetsraad bijeenkomen. Gevallen van prijsopdrijving. De politie te Parijs heeft in ruim 200 ges vallen proces-verbaal opgemaakt tegen win keliers, die van de staking profiteerden door. een prijsopdrijving van levenmiddelen en an dere gebruiksartikelen van de eerste orde. Weinig belangstelling. Zaterdagmiddag is op de Abessijnsche legatie de receptie gehouden ter eere van den negus. De belangstelling was niet zeer groot. Behalve de negus en zijn kinderen, als mede de Abessijnsche gezant te Londen en ras Kassa, die de ontvangende partij vorm den, waren er nog een aantal personen uit diplomatieke kringen. De meeste leden van het diplomatieke korps hadden echter voor de uitnuoodiging bedankt. Lloyd George was op het appèl verschenen, alsmede de onder secretaris van buitenlandsche zaken Lord Cranbourne en de gezanten van Aziatische landen. Ook de ambassadeurs van Argen tinië en Finland waren aanwezig. Het mee- rendeel van de Europeesche diplomaten had zich echter doen verontschuldigden. wil opleggend, schudt de verpleegster opnieuw de kussen op. „Jaja, zusterdank uik voel me ook zoo moe Behalve de gebruikelijke briefkaarten van Renate met steeds denzelfden inhoud: Ik ben daar en daar. Het gaat me goed", met dank voor ontvangen berichten en een verzoek om meerdere, ontvangt Szartossy op gezette tijden punctueel de mededeelingen van zijn toegewijden vriend Schwarzer. Zoo heeft hij van dezen vernomen, dat Re nate een ganschen dag in de villa van pro fessor Rehbergen in Blankenese heeft ver toefd. En van Hamburg ging de reis verder naar Westfalen. In Hamm nam ze haar in trek in een hotel. Vandaar heeft Renate zich met een auto naar Groningen laten brengen. Vele uren heeft ze daar doorgebracht in de oberenhofstede van den ouden Vonberg. De man, die doelloos door het, met een dikke sneeuwlaag bedekte Tiroler Wald loopt, weet het alles zoo nauwkeurig, alsof hij er zelf bij is geweest: Renate, die Gabriel Schwarzer een kleine koningin noemde, Re nate, die hij Stefan Szartossy lief heeft, deze buitengewone vrouw met haar subtiele ftjngevoelighied en aangeboren tact, heeft voor elkeen het goede woord en den juisten toon gevonden. Voor den landbouwer Michael Vonberg en diens vrouw Barbara, zoo goed als voor den beroemden musicus, Ernst Rung; voor de eenvoudige naaister Emma Koch, voor de gevierde tooneelspeelster, Margot Sellert en de secretaresse Gertrud Breda, voor den hoogleeraar, prof. Rehberger, pre cies zooals voor den dirigent van het Mün- chener Radio-orkest, Konrad Stieler Wat hij niet weet en wat zelfs Gabriel Schwarzer's argus oogen is ontgaan, is het volgende: In Hotel „Zum goldenen Adler", te Hamm bereikt Renate na eenige omwegen de brief, dien Johanna in Assoean heeft gepost Nadat zij hem gelezen heeft, staart Renate langen tijd in stil gepeins verzonken, voor zich uit. Als zij eindelijk met een diepe zucht tot de werkelijkheid terug keert, verheldert een bijna bovennatuurlijke glimlach haar ge laat. Nog eenmaal leest zij het post scrip turn van Johanna's brief: P.S.: Als u deze regels ontvangt, zyn wij reeds thuis, in Weenen. Van tante So- phie weet ik, dat u haar half en half be looft hebt ons eens te komen opzoeken. Misschien zoudt u er nu toe kunnen be sluiten deze belofte na te komenIk behoef u wel niet te zeggen, welk een bui tengewoon genoegen u mij daarmee zoudt doen. Wij verwachten u spoedig! Dan begint Renate te schrijvenEen, twee, drie kwarto vellen worden het. En deze doet ze in een couvert, dat zij van Johanna's adres in Weenen voorziet. Twee dagen later ligt deze brief op het zil veren tablet, waarmee Josef, Sophie von Geit- ler's trouw factotum, de kamer van de jonge barones binnen treedt. „En dan is hier ook nog een aangeteekende zendingook met de post gekomen. Ik heb het regu direct geteekend", deelt hij haar mede. „Het is goed, Jozef", antwoordt Johanna. De belangstelling, waarmee zij de beide poststukken ter hand neemt, verkeert in blijde verrassing, als zij den naam van Renate Lien als afzendster ontwaart. Instinctief grijpt ze het eerst naar het pakje, ontdoet dit van het verzegelde touw en opent het doosje. Op den bodem ligt haar ringdie zeer bijzondere ringEn alles, wat daarmee samenhangt, alles, wat ze met geweld in haar hart heeft onderdrukt en te ruggedrongen, breekt thans met verbijsterend geweld over haar los. Zij voelt een radelooze pijn. Het mes der herinnering heeft de nau welijks gesloten wond getroffen en doet alles, wat zij voorbij waande, opnieuw voor haar opleven De vraag, hoe Renate Lien er toe komt haar dezen ring te zenden, drijft haar smar telijke gedachten een oogenblik in een andere richting. Zij opent den brief en leest het vol gende: Lieve Johanna! Het is niet onze verre familierelatie, welke mij tegenover jou tot een zoo ver- trouwelijken toon dwingt. Je brief en niet anders dan deze lieve, onder den indruk van m'n „gouden brug" geschreven brief is oorzaak, dat we elkaar zoo na zijn ge komen. Ik zou mijn korte novelle er voor kunnen zegenen, dat zij, buiten mijn we ten en zonder mijn toedoen, bij jou mijn voorspraak is geweest. Want, Johanna, laat het mij je direct mogen zeggen: ik zoek een weg naar jou. Ook wanneer je me die goede, warme, impulsieve regels niet had gezonden, zou ik je dezer dagen hebben geschreven. Nu valt het me uiter aard gemakkelijker, omdat „de gouden brug" ons reeds verbindt. En vriendinnen in de diepere beteekenis moeten wij zijn, terwille van een mensch, die dit noodig heeft en die het verdient! Sylvester Vonberg weet niet, dat ik je den ring zond als pleitbezorger voor hem, die slechts jou lief heeft. Wat er ook gebeurd mag zijn, het is te verklaren en te ver ontschuldigen en daardoor ook te verge ven. Voorbarig en hardvochtig heb je ge oordeeld, hem in het diepst van zijn ziel getroffen en... daardoor jezelf het meest te kort gedaan. Je trots nam een ver keerde beslissing, welke jullie beiden bijna je levensgeluk heeft doen verspelen en on schuldige derden in gevaar heeft gebracht. Lieve, jonge, trotsche Johanna, luister naar mij! Luister naar een vrouw, wie het leven zooveel heeft doen ervaren, in vreugd, zoowel als in verdriet, die de liefde kent in haar kostelijkste gaven* maar ook in haar bitterste teleurstellin gen. Geloof me: nimmer dwaalt een vrouw af, als zij liefheeft en die liefde onvoor waardelijk volgt. Waar liefde heerscht, houdt het oordeelen op. En ik zou den mensch willen zien, die zich tegenover de gevoelens van zijn hart op een recht of onrecht zou kunnen beroepen. Liefde is een oer-macht, een natuurbevel. Zij is het eenige aangrijpende en treffende middel tot het scheppen van gelijkheid in de we reld der menschen, een middel, dat ver heft en niet vernedert. Als eenvoudig, nuchter feit zij je dit nog meegedeeld: Toen Sylvester Vonberg begreep, dat je hem zonder een woord had lof gelaten, waande hij zich reddeloos ver loren. En ware ik niet door een hoogere macht ter elfder ure op zijn weg gebracht, dan zou dat ook inderdaad het geval zijn geweest. In mijn woning bij Igls gaat hij nu langzaam zijn lichamelijk, psychisch en geestelijk herstel tegemoet. Ik heb mijn missie aan hem volbracht. Nu is het aan jou hem het laatste te geven, wat nu een maal de bekroning van het leven ls. Over een paar dagen hoop ik je te be zoeken om, over hetgeen nog gezegd moet worden, met je te spreken. Ik hoop van harte, dat deze regels er toe zullen bijdra gen je op mijn komst en daarmee op een algeheele overeenstemming voor te berei den. RENATE. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1