Record'verkoop Callantsoog Anna Paulowna. Wieringen Wieringerwaard. Texel Marineberichten. ro HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG n JUNI 1936 door Courantenreclame Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Burgerlijke Stand vari Den Helder Diverse sla-sausjes. Het Secretariaat van de Kon. Vereeniging „ONZE VLOOT Afdeeliné DEN HELDER is voorloopig gevestigd N. V. Drukkerij L:ügeve vhCDEBOEBK; Koningstr., Den He» Tel. 50-412 Ik zeg niet geheel, omdat aan het slot van de beantwoording een uitlating voorkomt, welke, zonder nadere motivering, ongetwij feld bij iederen lezer de gedachte moet wek ken, dat het College het toch feitelijk onjuist acht, dat de betrokken onderwijzers handelen, zooals zij deden. Ik bedoel de uitlating gedaan in de voor laatste alinea en luidende: „Het wil ons beter voorkomen, indien de onderwijzers ook op dit punt geen aanstoot gaven". M. d. V., wij hadden van dit democratisch college verwacht, dat het zonder eenig voor behoud, den vragensteller zou hebben geant woord, dat de hier bedoelde onderwijzers hebben gedaan waartoe zij volkomen het recht hebben en dat een ieder die daaraan aanstoot neemt en in de veronderstelling leeft, dat het openbaar onderwas daardoor geschaad zou kunnen worden, spoken ziet zonder meer. Indien onderwijzers, of ander overheidsper soneel, rekening moet houden, met de kwali ficatie „geen aanstoot geven", en zij zullen daarmede rekening hebben te houden, evenals elk ander indivudu, dan dient toch ook na het plegen van iedere handeling afgevraagd te worden of er reden is tot het „nemen van aan stoot" en indien men dan van oordeel is, dat de reden daartoe niet aanwezig is, mag ver wacht worden dat zulks onomwonden wordt gezegd. Onze Mei-viering heeft dit jaar plaats ge had onder de leuzen: Voor Wereldvrede en tegen werkloosheid, leuzen, waarmede zich ieder weldenkend mensch zal kunnen ver eenigen. Onze party behoort niet tot de verbodenen en alle aangeslotenen hebben volkomen het recht en de vrijheid de actie dezer partij te steunen. Wie van oordeel mocht zijn, dat daaraan paal en perk gesteld dient te worden, zal zich hebben te richten tot de Landsregeering en alle pogingen in het werk te stellen om de gemeentelijke overheid daarin te betrekken of daartoe bevoegdheid te verleenen. zullen op sterk verzet onzerzijds hebben te rekenen. M. d. V,. wij kunnen ons niet losmaken van de gedachte, dat door het college eenige voet gegeven wordt aan de gedachte van den vra gensteller, dat de betrokken onderwijzers niet behoorden te demonstreeren in onze optochten als die gehouden op den Meidag. Onze fractie hoopt van de zijde van het College een nadere verklaring te verkrijgen, welke die gedachte absoluut logenstraft. Dr. Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) is het met de algemeene strekking van het be toog van den heer Uithol eens. Speciaal in deze marineplaats moeten de onderwijzers er voor zorgen, dat uitingen naar buiten ten gunste van de SJXA.P. geen aanstoot geven. De heer Smith zal moeten toegeven, dat de onderwijzer daarmee schade doet aan het Openbaar Onderwijs, wat hjj trouwens zelf gezegd heeft Van het College moet aan ge drongen worden op beperking van deelname door onderwijzers aan dergelijke tochten. De heer Van Loo (v.d.) onderschrijft het antwoord van B. en W. volkomen. Hij begrijpt niet, dat men een verbod kan vragen van iets wat door de regeering niet verboden is. De heer Uithol moet by de Rijksregeering zijn. Nu dat verbod er niet is, is zoo'n vraag absurd en maakt den indruk of er reclame gemaakt wordt ten gunste van de Bijzondere, neutrale school. Spr. heeft In de Commissie van Onderwijs nooit klachten van Dr. Feenstra Kuiper of van den heer Eylders gehoord, dat het leerlingengetal achteruit ging, omdat de onderwijzers zoo in het openbaar optraden. Spr. is van meening, dat het Openbaar Onder wijs ter plaatse zeer goed gediend wordt Zoo lang de S.D.A.P. nog niet voor hen verboden is, mag men geen verwijt tot het college rich ten inzake het genoemde optreden van de onderwijzers. De heer Terra (r.k.) verklaart het eens te zijn met den heer Uithol. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) is tot de conclusie gekomen, dat tengevolge van het compromis in het college van B. en W. over het aan den heer Uithol uit te brengen ant woord, onvoldoende zijn meening naar voren komt Het slot van het antwoord neemt spr. niet voor zijn rekening. Spr. wist wel, dat er onderwijzers in den optocht medeliepen, maar men kan toch niet van een wethouder verlan gen, dat hij op straat gaat lqjken of alle han delingen van b.v. onderwijzers wel oirbaarzyn pm daarover rapport uit te brengen aan B. en W. Spr. heeft er bezwaar tegen om het Col lege langs dezen weg voor te lichten. (Hebben wij van de voorgaande betoogen Inzake deze kwestie groote gedeelten woorde lijk weergegeven, hetgeen thans volgt ls woor delijk door de sprekers gezegd Redactie). Het standpunt van het College van B. en W. De Voorzitter: Wanneer ik ooit de {uistheid van een uitspraak van een College >evestigd heb gezien, dan is dat wel in het onderhavige geval. Wij hebben toch gezegd, dat het beter was, dat het ons althans beter wou voorkomen -, indien de onderwijzers der O. L. school ook op dit punt geen aanstoot zouden geven. Wanneer ik nu de besprekingen, welke gehouden zijn naar aanleiding van onze beantwoording der vragen van den heer Uit hol heb gehoord, komt de verzuchting by mij op: Waren ze daar alsjeblieft maar bij van daan gebleven, want dan hadden zij daarmee heel wat minder schade aan het onderwijs toe gebracht, dan thans het geval ia! Want dat hierdoor schade aan het O.L. onderwijs is toe gebracht, staat voor mjj vaat, als een paal boven water. Dat is dan ook het richtsnoer geweest, dat het College heeft geleid bij de beantwoording dezer vragen. De overheid heeft zorg te dragen voor de belangen van heel het onderwijs, zoowel voor die van het bijzonder als voor het openbaar onderwijs. Voor dit laatste niet minder dan Voor het eerste. Als links georiënteerd College is het een logische zaak, dat van ons verwacht kan worden, dat wtj de belangen van het laat ste zeker niet uit het oog verliezen. Dat mag trouwens van elk raadslid, dus ook van elk rechtsch raadslid, in eenige gemeente ver wacht worden. Dan zeg lk, dat door dit debat imeer schade aan het onderwijs wordt gedaan, dan door het meeloopen van die onderwijzers in dien optocht Daarom herhaal ik, dat ik het buitengewoon gewenscht acht, dat de onder- Wijzers dit voortaan bjj hun optreden naar bui ten zullen bedenken. Dat is het standpunt, door my en door het College ingenomen. Nu wil ik en dat moet ik wel doen nog eenigszins verder op de zaak Ingaan. Ik heb hierbij toch woorden gehoord, waartegen ik ernstig bezwaar moet maken. Ik weet, dat hier In den Raad reeds vroeger is gesproken pver het Volkslied. Ik heb nu gehoord, dat 0oor veel onderwijzers van. het O.L. onderwijs het aanleeren van dit lied zou worden gesabo teerd. Ik weet niet, waar men die wetenschap vandaan haalt. In mijn praktijk als school opziener heb ik dat feit nooit kunnen consta teeren. Er zijn misschien uitzonderingen en de Minister heeft gezegd, dat men die in het oog moet houden en zoo noodig dient te corri- geeren. Maar daarom heeft men nog niet het recht om te zeggen, dat het leeren van het Volkslied op de O.L. school wordt gesaboteerd. De Wethouder van onderwijs hier ter plaatse heeft dit reeds gezegd ten aanzien van de scholen in onze gemeente. Ik zou echter ver der willen gaan en willen zeggen, dat die be wering voor geheel het O.L. onderwijs in hare algemeenheid onjuist is en ik moet daartegen dan ook ten ernstigste protesteeren. Nu be grijp ik wel, dat twee partijen in dezen Raad door het antwoord van B. en W. op de vragen van den heer Uithol niet worden bevredigd. Dat ls voor mij geen aanleiding om die uit spraak te wijzigen. Als men ons vraagt: Wilt gij te dezen aanzien iets verbieden?, dan zeg gen wij: Neen. Ten eerste, omdat dit tegen ons gevoelen zou ingaan; ten tweede, omdat zij, die dit van ons vragen, niet op de hoogte zijn van de macht, welke het College van B. en W. in deze gegeven ls. Ik ken geen enkele wet, geen enkele verordening zelfs, waarin ons deze bevoegdheid zou zijn verleend en ik voor mij zou niet gaarne medewerken om een der gelijke verordening in het leven te roepen. Wei zou ik dit alles willen beschouwen als een waarschuwing voor de betrokken onderwijzers. Ik zou willen zeggen: „Pas op; er wordt op Uw houding, ook buiten de schooi gelet en er zijn stroomingen in het volk, welke U de vrij heid van dergelijk optreden zouden willen ont nemen. Loop daarom liever niet in zoo'n op tocht mee". Dat is mijn standpunt in deze aan gelegenheid en ik meen ook het standpunt van het College. Ik wil ook nog dit zeggen. Bij de behande ling van de laatste begrooting heeft de Raad besloten om geen politieke beschouwingen te houden. Sommige raadsleden hebben daarbij zelfs een pluimpje gekregen, omdat zij zich zoo goed aan die uitspraak hadden gehouden. Nu moet men m.i. niet in de fout vervallen, om elke gelegenheid aan te grijpen om werke lijk wel aan politiek te gaan doen. Ik voel het toch zoo aan, dat de vragen van den heer Uit hol zeer politiek getint zijn. Dat vind ik jam- meer, omdat daarmee de zaak niet wordt ge diend. Wanneer men er van overtuigd is, dat eenig onderwijzer, in dienst van de gemeente Den Helder, zijn plicht niet doet, dan wende men zich tot den Wethouder van onderwijs of tot het College. Natuurlijk stellen wij daarbij den eisch, dat men namen en feiten noemt. Overigens vind ik het stellen, van soortgelijke vragen uit den booze. Men kan denken, dat men er politiek iets mee bereikt, doch ik ben van meening, dat men er de zaak zeer ernstig door schaadt. Men moet niet vergeten, dat men ook als raadslid den plicht heeft, er voor te zorgen, dat de belangen van de gemeen schap niet worden geschaad. Daarom spijt het mij, dat wij op dergelijke vragen moeten ant woorden. Zij moeten worden beantwoord, om dat wij leven onder een democratisch (rechts-) stelsel. Doch voor mij staat nog niet vast, dat bjj een herhaling van het inkomen van een zoodanige serie vragen er wederom op geant woord zal worden. Ik meen hiermee het standpunt van het Col lege te hebben weergegeven. Wij nemen geen woord terug van hetgeen wij hebben geant woord; daar denken wij niet over. Ik voeg er nog aan toe, dat men wel ln het oog dient te houden, dat het College van B. en W. heusch wel de noodige kracht bezit om te zor gen voor de belangen van het onderwijs. Daar over behoeft niemand zich ongerust te maken. Wy zitten hier om die belangen te behartigen en wy zullen de zaak handhaven. Doch dan behoeft men dergelijke vragen niet te stellen; het vertroebelt de zaak maar onnoodig. De heer Uithol: Ik heb de algemeene strekking van deze zaak behandeld, zonder dat lk daarbij eenig persoon heb genoemd. Ik zal op de insinuaties, welke mij van zekere zijde zijn toegevoegd, niet ingaan. Men heeft het eenigszins doen voorkomen alsof lk mij, door het stellen van deze vragen, zou hebben doen kennen als tegenstander van het open baar onderwijs. Dat is onjuist. Ik heb zelf wel de school met den Bjj bel bezocht, doch mijn beide kinderen heb ik de openbare school doen bezoeken. Dat is dunkt my wel het beste be wijs, dat lk het openbaar onderwijs geen slecht hart toedraag. Doch ik ben van meening, dat elk kind dit openbaar onderwijs moet kunnen genieten, zonder d&arby aanstoot te moeten nemen aan het optreden van de onderwijzers buiten de school. Als ik de uitdrukking heb gebezigd, dat het volkslied nog steeds wordt gesaboteerd, heb ik dat in het algemeen bedoeld. Ik heb niet positief gezegd, dat dit hier gebeurt. Voor de rest heb ik geen behoefte M. d. V. hier nog verder op door te gaan. Ik dank U voor het my' verleende woord. De Voorzitter: Ik wilde alleen nog even dit zeggen. Het is my bekend, dat de heer Uithol zijn kinderen heeft gehad op de openbare lagere school. Zijn kinderen hebben daarby onderwijs genoten van twee onder wijzers, wier optreden hy thans veroordeelt. Die menschen hebben door de jaren heen steeds in die optochten geloopen. Op het mo ment, dat die kinderen op school waren, heeft de heer Uithol daartegen geen bezwaar ge maakt; dat doet hy nu plotseling wel. Ik kan dat niet begrijpen en lk vrees, dat ook de heer Uithol dat zelf niet verklaren kan. Ik neem gaarne acte van de mededeellng, dat de heer Uithol voorstander is van het openbaar onder wijs. Maar dan geloof ik, dat dit op betere wjjze tot uiting kan worden gebracht, dan door dit optreden. Ik betreur het, dat men pr&ctisch gesproken, door dergelijk optreden de zaak eer vertroebelt dan verbetert. Aan den heer C. J. Mol Jr. wordt onder dankzegging ontslag als lid van de Commis sie van toezicht op het L.O. verleend. Vastgesteld wordt het voorstel tot ophef fing van het eerste leerjaar van school 9 en tot overplaatsing van het hoofd dier school, den heer H. N. Muts, naar de Tuindorpschool. Benoemd wordt tot hoofd der school voor het Centraal zevende leerjaar de heer K. Datema te Bellen. Aan de orde is vervolgens het voorstel tot het benoemen van hoofden der scholen 14 en 2. De heer Uithol (nat. herstelstelde de volgende vraag; Kunnen B. en W. mededeelen of een onder zoek is ingesteld naar de gezindheid van de voorgedragenen, waaruit blijkt, dat zy vol doen aan de eischen van art. 42 der wet op het lager onderwijs? Indien niet, is het College dan bereid een dergelyk onderzoek te doen plaats hebben? Men zal op deze vraag kunnen antwoor den, dat de voorgedragenen aan de eischen van de wet voldoen, en dit zal waarschynlyk ook wel het geval zjjn, maar het ls algemeen bekend, dat tegenwoordig bjj het interpiie- teeren van wetten het materieeie het al meèr en meer gaat winnen van het formeele, de geest van het hulsel. By het spreken over den geest, denkt spr. speciaal in de eerste plaats aan hetgeen Mi- nister Slotemaker de Bruine voor kort in de Tweede Kamer heeft gezegd, n.1.: „De onderwijzer, die in de openbare school niet in nationalen zin kan optreden, behoort er niet thuis." Voor deze uitspraak verwyst spr. naar de Handelingen Tw. Kam. S. G. bladz. no. 1143. Door wethouder De Boer werd hierop ge antwoord: Deze voordrachten zijn verkregen na vol komen overeenstemming tusschen den Rijks ambtenaar, belast met het Schooltoezicht, en het College van B. en W. Deze vraag mag worden beschouwd als te zijn niet op haar plaats. Van den man, die door de Regeering aangewezen is, mag toch verwacht worden, dat hij de belangen dient van de nationale school. Art 42 is het plechtanker van het Openbaar Onderwijs en het is dit artikel, dat den Hoofden van Scholen oplegt om alles te doen wat in het belang en alles na te laten wat in het nadeel van de school en van de jeugd is. Het is bekend, dat alles wat onder wijs aangaat in het College zeer serieus wordt bekeken en dus mag zeker worden verwacht, dat het ook nu het geval geweest is. Na gehouden schriftelijke stemming blijken benoemd te zijn: tot hoofd van school 14, de heer L. J. v. d. Kuyl; tot hoofd van school 2. de heer J. Sinjewel. Voorstel tot het stichten van een inter naatsgebouw voor de Zeevaartschool. Wethouder De Boer (v.d.) zegt, dat de besprekingen ln het College over het inter naat vooral geloopen hebben over de kwestie of de bouw finantieel wel verantwoord zou zijn. Het antwoord op die vraag kan luiden: volkomen safe. Omtrent dë plaats waar het zal komen te staan is men het allang eens, n.1. tusschen den Vischafslag en het gebouw tje, dat de Zeevaartscholieren gebruiken voor schiemannen. De grond daar heeft de ge- I meente in erfpacht van het Rijk. Nu is dezer dagen gebleken, dat deze erfpacht elk oogen- blik opgezegd kan worden. De kwestie is nu, dat het College eerst moet onderzoeken of op den genoemden grond een gebouw kan worden neergezet, dat minstens 20 jaar kan blijven staan. Over 14 dagen kan het College de zekerheid hebben of dit het geval is. Daar het gebouw, ook al zou er dadelijk mee be gonnen worden, toch niet per 1 September ajs. klaar kan zyn, bepleit de wethouder een uitstel van behandeling van ongeveer 14 dagen. Er zal omstreeks dien datum weer een Raadsvergadering gehouden worden. Aldus wordt door den Raad besloten. Voorstel tot aankoop van water meters. De heer Terra (r.k.) vraagt hoe het komt, dat het euvel eerst nu werd geconstateerd? Was er voorheen wel voldoende contróle? Spr, hoopt, dat de meterhuur zoo laag mogeiyk gesteld zal worden en dat het water tegen laag tarief, althans lager dan het huidige, zal geleverd worden. Wethouder Van der Vaart (s.d.) ant woordt, dat by de begrooting voor 1937 be keken moet worden of de meterhuur en hét watertarief verlaagd kunnen worden. Op een intensieve contröle over de aanwezigheid in huizen van een waterafvoer ls bereids aan gedrongen. Heel veel huisjes zyn voorzien van een gootsteen, zij zullen op een meter worden aangesloten. Verschillende voorstellen aangenomen. Aangenomen wordt vervolgens het voorstel tot nadere bepaling van de achtergevelrooi lijn van perceel Gravenstraat no. 72 (ka dastraal bekend Sectie E. no. 4659), een voor stel tot het verlagen der beslissing op het beroep van W. C. J. Verberne tegen een be sluit van Burgemeester en Wethouders, waar bij een door hem gevraagde vergunning voor het verbouwen van perceel Plantsoenstraat 7/9, werd geweigerd, en het voorstel tot ver laging van de huur voor het gebouw der Bijzondere Kweekschool aan de Hoofdgracht, en het voorstel om te besluiten dat de oprich ting en instandhouding van een opleiding voor motorrijtuig- en rijwielherstellers noodig is, en het voorstel tot overplaatsing van den onderwijzer H. N. Kapteln, en het voorstel tot opheffing van onbewoonbaarverklaring Dog- gersvaart 9. Do Rondvraag, Het zwemmen door de Scholen. Op een vraag van den heer Smith (3.D.) hoe het staat met het zwemmen voor de scholen, antwoordde de wethouder van onder wijs, dat het schema daarvan al 14 dagen by den inspecteur is. Komt diens goedkeuring deze week binnen, dan kan aa. Maandag hot zwommen voor de scholen beginnen. De heer Hoornsman (v.d.) vraagt de verlaging van den waterprys voor den land bouw. De Voorzitter: „Daar wordt ontzet tend hard aan gewerkt." De heer Uithol (Nat. Herstel) vraagt of het College al antwoord kan geven op zijn vraag over het gebruik van olie ln de vull- nistransportschuit. Wethouder De Boer: De vraag is in de Commissie nog niet aanhangig gemaakt. Voorts vraagtde heer Uithol of het Oolr lege terzake van de invoering van de Wet Inzake bescherming tegen Luchtaanvallen al iets gedaan heeft. B.v. is de gemeente al In gedeeld in een luchtgevaar-klasse De Voorzitter: U overvalt me met deze vraag zooals een luchtaanval je overvallen kan. Ik hoop het antwoord in een volgende vergadering te geven. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter om circa kwart over twaalf de verga dering. eti s opmerkelijk, hoe vaak de ontwikkeling van bedrijven gelijken tred heeft gehouden methetgebruikdatzlj maak ten van courantenreclame De Chrysler Corporation is één der vele sprekende voorbeelden ln 1924 nam deze nog de 27e plaats in op de ranglijst der voornaamste autofabrieken. Dat jaar bracht zij een nieuw model op de markt: adverten ties ln de couranten ver spreiden het groote nieuws over het geheele land. Een record-verkoop v. 32.000 was het resultaat In 1926 gal deze maatschap pij 1.200.000 aan couranten reclame uit: zij was tot de 6e plaats ln de ranglijst op- opgeschoven Twee jaar later stond de Chrysler reeds op de 3e plaats BnoBBmnBaa BURGERLIJKE STAND GEHUWD: Joh. Beun, 28 j. en Anna Wey 24 jaar; Jan Blom, 23 j. en van Neeltje Twuyver, 23 j., Jan R. A. de Wilde, 26 j. en Aafje G. Vos 20 jaar. LOOP DER BEVOLKING. INGEKOMEN: Pieter J. Vel van Zype; Th. A van der roon en gezin van Anna Paulowna; Jan de Wit en gezin van Anna Paulowna; G. E. Böhm van Den Helder; Wed. Zipp en zoon van Zijpe; Pietertje Hoep van Den Helder en Pieter Byvoet en gezin van Wieringerwaard. VERTROKKENPieter Blom en echtgen. naar Zijpe (Schagerbrug)G. Th. Barhorst en gezin naar Den Helder; E. J. van Leeuwen naar Den Haag; Pieter Bruin en gezin naar Zype (Schagerbrug); Anna Mooy, naar zype; Neeltje Twuyver naar Zd. Scharwöude. BOUWVERGUNNINGEN. •V Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is vergunning verleend, tot het ver plaatsen van een schuur, aan wed. G. Kater. STRANDGENOEGENS. Door eenige ingezetenen dezer gemeente is het initiatief genomen om gedurende het sei zoen de bezoekers in de gelegenheid te stellen om een zeiltochtje op zee te maken. Dit zal zeer zeker het gezellige strandleven ten goede komen. Natuurlijk Is 'I prachtig v even wilt k ij kan naar onze pleetjes-met-'n-preetje over veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, éetu me overslaat, mits.... danmemruH' u zHf el die wenken In pr eet Ijk brengt DE HEER MOL GEÏNSTALLEERD, Dinsdagmorgen vond in een der lokalen van de openbare school no. I de installatie plaats van den heer C. J. Mol als hoofd van de schoot Aanwezig waren het College van B. en W., eenige leden der Oudercommissie en talrijke andere belangstellenden, o.w. de naaste verwanten van den heer Mol. Het waarn. hoofd de heer Hamelink heette de aanwezigen welkom en verleende daarna aan de verschillende sprekers het woord. Burgemeester Lovink bracht namens het gemeentbestuur dank aan het onderwijzend personeel van de school voor de w(jze, waarop tijdens het „hoofdlooze tijdperk" de school- zaken zyn behartigd en uitte den wensch, dat het den heer en mevr. Mol in alle opzichten goed mocht gaan in den Polder. De heer Hamelink sprak namens het onder wijzend personeel de hoop uit, dat de samen werking goed zou zyn. Hierna spraken nog de heer S. T. Van Dyk als collega-hoofd, de heer K. Brugman als voorzitter van de Oudercommissie, en de heer A. Kramer, hoofd der gem. opleidingsschool te Den Hel der, aan welke school de heer Mol als onder wijzer werkzaam was. De heer Mol dankte voor de vele vriende lijke woorden, die tot hem gericht waren en sprak het voornemen uit, zijn beste krachten aan de school te geven. MUTATIE AAN DE HALTE. De heer Klerk, ploegbaas weg en werken, van de halte Breezand, wordt overgeplaatst naar Loenersloot en vervangen door den heer p. van Eerde, alhier. Hippolytushoef EEN FANCV-FAIR VOOR DE MUZIEKVER. „HARMONIE". Men deelt ons mede, dat voornoemde fancy- fair definitief is bepaald op 27, 28 en 29 Juni a_s. in de concertzaal „Concordia" van den heer S. Half weeg, te Hippolytushoef. STAMBOEK- EN PREMIEKEURING. VOOR PAARDEN. Naar wy vernemen, zal de jaarlyksche keu ring voor paarden alhier plaats vinden op 10 Juli a.s. en wel des v.m. om 8.30 uur op het Kerkplein. o Politie. Vermist: Een zoo goed als nieuw rijwiel merk Union. Inlichtingen verzocht enz. by den gemeente bode. SCHOOLREISJES. De Vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek te Hippolytushoef vergaderde Dinsdagavond in Hotel Kaan. De opkomst was gering. De heer N. Kaan, voorzitter van de Ver eeniging, betreurde in zyn openingswoord dan ook de geringe opkomst, doch sprak de wensch uit dat voor het doel meer belangstelling bestond, waaraan spr.-dan ook niet twyfelde, De secretaris, de heer Groot, leest daarop de notulen van de vorige vergadering, terwijl de heer de Jong, penningmeester, verslag uit brengt. Tot haar leedwezen moet de verga dering constateeren, dat de opbreDgst van de ïysten voor het schoolreisje pl. m. f 100 ls teruggeloopen. Het is wel eens zaak de bur gerij daarop te wijzen. Als deze opbrengst nog meer terug loopt komt de Vereeniging er financieel bedenkeiyk voor te staan. De aftredende leden van het bestuur, de heeren van 't Hof en N. Kaan, worden beiden herkozen. Hierna volgde de samenstelling van het reisprogramma voor de kinderen van de hoo- gere klassen, pl. m. 100 in getal. Men geeft er de voorkeur aan per bus te reizen. Met 4 bussen moet de reis worden aanvaard, zy zal plaats vinden op Dinsdag 30 Juni as. Het reisprogramma is als volgt7 uur ver trek Hippo, na pauze te Alkmaar om 10 uur ln Amsterdam. Van 10.302 uur in Artis. Daarna volgt nog een bezoek aan Schiphol. De terugreis zal worden aanvaard over Haarlem. Het bestuur zal dit plan nog nader uitwerken. De rondvraag leverde niets op. Hierna sluiting. CONCOURS. Men deelt ons mede, dat de Muziekvereeni- ging „Harmonie" op 12 Juli a.s. zal deelnemen aan het Groot Nationaal Muziekconcours, uitgeschreven door de Vereeniging „Vent Vidi Viel" te Amsterdam. „Harmonie" komt uit in de afd. uitmuntendheid. DE KERMIS EXIT. Drie dagen jool en pret behooren, als we dit neerschrijven weer tot het verleden. De ker mis is voorby', en is in alle opzichten vrij goed geslaagd. De Zondag is altyd één van de drukste dagen, en heeft ook dit jaar weer vele menschen naar hier doen komen. Het weer was tamelijk goed en neemt men in aanmer king, hoe het er Zondagmiddag 12 uur voor stond, dan kan men gerust zeggen het is heel best afgeloopen. De Maandag was der gewoonte getrouw, de dag van de uitvoeringen. In het Wapen van Wieringerwaard trad op Louis Davids en Stella Seemer. Deze twee artisten hebben het publiek niet teleurgesteld: In alle opzichten is dit optreden een succes geweest Bij den heer Schenk trad voor het voetlicht de tooneelvereeniging „Jong Leven", van Lan- gendijk met 't blijspel „De Doofgpot". Dit stuk is door alle medespelenden pp schitterende wijze vertolkt; het was een heel goede keuze, we kunnen zeggen: een echt kermisstuk. Dinsdag de laatste dag, heeft een succes ge bracht voor de voetbalver. „Wieringerwaard", De wedstryd W.waard IB.K.C. I kunnen we eigenlyk beschouwen als een derby, waarvoor altyd van de zijde van den Polder zeer groote belangstelling bestaat Van den wedstrijd kun nen we zeggen, dat deze in alle opzichten schitterend is geslaagd. Het spel stond op zeer goed peil; de roodbroeken gaven goed partij, en, hoewel B.K.C. I met 32 heeft gewonnen, hadden deze cijfers ook andersom kunnen zyn. Alles by elkaar genomen was het een goed geslaagde kermis. HAND TUSSCHEN CIRKELZAAG. De heer Jac. Geus Jz. kwam Dinsdagmiddag te dicht met zyn hand bij de cirkelzaag, die zich in de werkplaats van zyn vader bevond, met het ongelukkig gevolg, dat hem den top van een duim werd afgezaagd. Daar de Texel- sche artsen niet te Den Burg aanwezig waren, toen het ongeval plaats vond, verleende de schoolarts de eerste hulp. Woensdag is de patiënt op advies van zijn geneesheer naar een ziekenhuis te Den Helder gegaan voor verdere behandeling. KRUIDENIERSWAREN JEUGDEHRBERG „PANORAMA". By de laatst gehouden aanbesteding voor levering van kruidenierswaren voor de jeugd herberg „Panorama" was laagste inschryver, de heer v. d. Slikke, Weverstraat, Den Burg. Strafzitting 9 Juni. Aanrijding te Den Helder. In hooger beroep stond terecht de heer J. B. F. G. P., uit Amsterdam wegens een aanrijding van een kraanwagen met opge haalde» tractor, onlangs geschied naby de vlotbrug te Den Helder. Door den kanton rechter te Den Helder was verd. veroordeeld tot 10.of 3 dg. Door den heer Velt man te Den Helder was een civiele vordering van f 47.80 ingediend, doch door verd. wiens auto ook zwaar be schadigd was en die de schuld weet aan den chauffeur van den kraanwagen J. Wassenaar te Den Helder, was eveneens een civiele vor dering ingediend. Een langdurig en langdradig verhoor van drie getuigen en twee get, décharge bracht weinig nieuwe gezichtspunten voor den Offi cier, die niet anders kon doen dan eenige, zij het niet groote schuld by verd. constateeren, weshalve hy bevestiging requlreerde van het vonnis van den kantonrechter. Uitspraak over 8 dagen. van 9 en 10 Juni 1936. BEVALLEN: J. W. VisserVeldhuizen, d„ J. L. Th. Molly-Bruininger, d., M. P. Koole— Vink, z. OVERLEDEN: Wed. C. Schenk, 86 jaar, ONDERTROUWD: A. Bakker en T, E Sa- man, L. v. d. Linden en P, J, Verschuur, Een van de meest geliefde gerechten warme zomerdagen is de sla; de sla de haar variaties, van de algemeen bek 41 kropsla af, via de ook reeds veel gebrul komkommer- en tomatensla, tot de mee gewikkelde voorbeelden van „gemenedc schotels" toe. *'4" By al die slagerechten hangt het minstens evenveel af van de gebruikte 068 als van de groente, die we voor het doel8 kozen hebben. De saus, met haar hoofdh!" standdeelen olie en azyn, beïnvloedt zeerst t den smaak van het geheele gerecht: iets t veel azijn en de smaak wordt grof door h overheerschende scherpe zuur; een tikie t veel of te weinig zout en het aroma van <j toevoegsels (in den vorm van groene tui 6 kruiden b.v.) komt niet tot zijn recht- e"" saus, die wat te vloeibaar is en het uit f" zakte vocht in de slabak geeft aan het geheel iets „soepigs" dat verre moet blijven van een opgediende sla. Voor een deel speelt hierby natuurlijk ook de manier van door elkaar mengen een rolt het luchtige óm-en-óm keeren met behulp van slalepel en vork houdt de slablaadjes frisch en bros, terwyi een zwaar (en dikwijls ook te lang) roeren en wrijven alle natuurlijke frisch heid van de groente doet veranderen in een verflenst uiterlijk zonder eenige aantrekke- lljkheid. De saus moet dus luchtigjes door de goed droog uitgeslagen, frisch gewasschen groente worden gemengd, en bovendien de saus moet met zorg bereid zyn volgens een van da hieronder beschreven recepten. Zeer eenvoudige sLa-saus (4 personen). 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn of ci troensap, 1 eetlepel gehakte groene kruiden (b.v. prei, peterselie, dragon, sterrekere (één van alle af alle door elkaar), 1 eetlepeltje zout, 2 theelepels Maggi's Aroma. Roer in een kommetje de gehakte tuinkrui den met het zout en de Maggi's Aroma door elkaar, voeg de olie en den azijn bij en klop met een houten slavork alles door elkaar tot een gelijk sausachtig mengsel Sla-saus mot hardgekookt ei (4 personen). 1 hardgekookt ei, 1 theelepeltje mosterd, 2 theelepels Maggi's Aroma, misschien een ietsje peper, 3 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azyn, 1 theelepeltje zout. Wryf op een diep bord het harde ei fyn met behulp van de slavork, roer er den mosterd, het zout, de Maggi's Aroma en misschien de peper door; verdun het mengsel met de olie en daarna met den azyn. Vervang, als zuiniger moet worden te werk gegaan, het hardgekookte ei door een kouden gekookten aardappel en wryf dien op dezelfde wijze fyn, om als ondergrond te dienen voor het sausje. Gekookte sla-saus (8 personen). 2 rauwe eieren, 2 eetlepels melk, 2 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azyn, 1 theelepeltje zout, theelepeltje peper, 2 theelepels Maggi's Aroma. Klop in een klein pannetje de heele eieren met het zout, de peper en de Maggi's Aroma goed uit elkaar; voeg er eerst de slaolie, daarna de melk en vervolgens den azyn bij, steeds flink roerende. Zet het pannetje in een grootere pan, waarin wat water aan de kook is gebracht (z.g. „au bain-marie") en blyf de saus roeren, tot ze door het omringende kokende water tot voldoende gebondenheid ls gebracht. Neem de saus van het vuur en blyf nog even roeren tot ze koud is. (Deze saus laat zich gemakkelijk eenige dagen bewaren; zou dus slechts een hoeveel heid voor 4 personen noodig zyn, dan doet men verstandig met toch het heele recept klaar te maken en het restje te bewaren tot het een volgende keer aan de beurt komt.) Nagemaakte (eenvoudige) mayonnalse 8 personen), 20 G. (1 afgestreken eetlepel) boter, 20 (2 afgestreken eetlepels) bloem, L. kokend water met 1 Maggi's Bouillonblokje, 1 eier dooier, 2 eetlepels zout, 112 eetlepels azyn (naar smaak). Verwarm roerende de boter met de bloem tot een geiy'k papje, giet daarby onder v00.r durend roeren, geleideiyk het water met e daarin opgeloste Maggi's Bouillonblokje laat het sausje even doorkoken, tot het stev g gebonden is. Neem de pan van het vuur, laat het me|T sel (roerende) bekoelen, roer er dan eierdooier door, het zout en langzame 1 de olie en den azyn. Maak desverkiezend^ saus nog af met een gesnipperd preitje, gehakte peterselie of wat dragon. Officier van den marinestoomvaar 2e ki. A. Broere, onlangs uit Oost-in te lande teruggekeerd, wordt 15 Juni g P aan boord van Hr. Ms. opleid ingsscnqi^ machinisten en stokers van Speyk te diep.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10