FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT Automobilisme *Wat\dd&poit Haven van Nieuwediep. Tweede Kamer De vaste lasten-ontwerpen in de Kamer. Wat voor weer vandaag? Marktberichten Legerberichten De glasfabriek der fa. Ripper ie Maas- s/u/s is Woensdag door feilen brand geheel in de asch gelegd Het ongeluk met de Fokker F 22 MLapplandHet wrak van het bij Malmö neergestorte vliegtuig 1 -<* r om 7-56-51. Met een snelheid van 953.29 M. per min. en de 25e vogel om 9-47-14. Aantal punten behaald vooi kampioenschap oude duiven: De Ruiter 286, Duinker 236, Gebr. Ramler 229, C. Bruin 225, A. Brian 137, v. d. Wal 129, P. Bruin 120, H. Rietveld 118 en J. Kramer 111. Se AA RDBEIENMA RSCH op 28 Juni a.«. wordt te Beverwijk de Se aardbeienraarsch geloopen. Was het eerste jaar de deelname hieraan 450 deelnemers(sters), het tweede jaar werd deze deelname reeds 660 wandelliefhebbers (sters). Even als vorige jaren wordt er weer gratis door de uitschrijvende vereeniging op aard beien getracteerd, terwijl vele en prachtige extra -prijzen de deelname voor vereenigingen van elders bijzonder aantrekkelijk maken. Inlichtingen J. Schoenmaker, Deken Ware- straat 50, Beverwijk. 24.000.000 FORD AUTOMOBIELEN GEBOUWD. Sinds 1903, toen de Ford Motor Company werd opgericht, zijn er meer dan 24 miljoen Ford automobielen, trucks en bestelwagens Vervaardigd en verkocht. Een nieuwe mijlpaal in de geschiedenis van het Ford product werd bereikt, toen kortge leden de 3 miljoenste Ford V-8 de fabriek verliet. Aangekomen van Harlingen en vertrokken fiaur Londen het Nederlandsche m.s. „Mado", Dinsdag. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen bijzondere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pachtovereenkomsten en ter verkrijging van verlaging van sommige vaste lasten en van huren. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer Oud, zegt, dat men de politiek der regeering deflatiepolitiek noemt, maar dat dit niet juist is, daar zoo een politiek erop gericht is, den omvang van het fiduciaire geld in te krimpen. Wel is er een deflatieproces, een waardever meerdering van het geld tegenover de goede ren. Hierin grijpt de regeering in. De heer van Houten verweet der regeering een oeconomische-liberale politiek te voeren. Maar dit is ten eenenmale onjuist. Met uitzondering van den wereldoorlog is er geen tijd geweest, waarin de regeering zooveel ingreep, als de tegenwoordige. Men verwijt der regeering een een zijdige aanpassingspolitiek, ten koste van den arbeid, ten bate van het kapitaal. Hiervan is geen woord waar. Men denke aan den werkloosheids steun. Liet de regeering de deflatie haar gang gaan, dan zou de re geering aan werkloozenondersteuning niets doen. Men moest zich eigenlijk schamen, der regeering zoo een verwgt te doen. (Beweging en tegenspraak.) Het moeilijke probleem bij de aanpassing is dat der vaste lasten, omdat men hierbg con tracten van langen duur heeft en omdat I het contracten betreft, welke alleen beëindigd kunnen worden, als men het geld kan terug- betalen, en als men dit kan, is het vraagstuk I der vaste lasten juist niet zoo erg dringend. De heer De Geer heeft gezegd, dat door I deze wetgeving het mis zou gaan met het credietwezen. Maar toen men begon met de sociale wetgeving, zei men, dat het nu ipis zou loopen met het bedrijfsleven. Zulke voor spellingen worden niet bewaarheid. De heer D e G e e r bedenke, dat ook bg de crisispachtwet in het loopende contract is in begrepen. De vraag is of het voorgestelde redelijk of onredelijk is. Het landbouwhypothekenontwerp. De landbouwsteun speelt een zeer belang rijke rol bij den rechtsgrond voor ontwerp 59 (landbouwhypotheek). In menig geval kan nog hypotheekrente worden betaald, dank 2ij den landbouwsteun. Als de overheid ingrijpt in gevallen, waarin van betaling van rente en pacht geen sprake kan zijn, mag zg ook het mindere doen, hypotheekrenteverlaging. Een verband moest worden gelegd tusschen rente en grondopbrengst. Vandaar het ver band met de gebruikswaarde, in het wetsont werp gelegd. De heer De Geer zei, dat de gebruiks waarde wordt gesteld op twintigmaal de op brengst, maar dat geen enkele grondeigenaar 5 pet. krijgt, zoodat de gebruikswaarde veel te laag is gesteld. Maar als men voor ge bruikswaarde nam 25 maal de grondop brengst en men nam daarvan vier percent, zou dit op precies hetzelfde neerkomen. De heer De Geer was tegen ontheffing van de borgen. Maar als de borg normaliter betaalt, kan hij verhaal zoeken op den hoofd schuldige. Het waren onrecht, den borg te laten betalen, maar hem zijn regresrecht te ontnemen. Verlaging van vaste lasten en huren. j J Wetsontwerp 74 (verlaging van sommige j vaste lasten en van huren). Hier is niet de j landbouwsteun een rechtsgrond. Wel echter is er een discongruentie tusschen waarde en opbrengst van eigendommen en de hierop rustende schulden. Aantasting van de hoofji- j som behoeft van dit wetsontwerp waarlijk niet de consequentie te zijn. I De publiekrechtelijke lasten. Niet alle gemeenten zullen worden gedwon gen, de door haar opgelegde lasten te ver lichten. De positie van de desbetreffende ge meente zal worden in aanmerking genomen. Het is geenszins de bedoeling, van bovenaf bepaalde regelingen aan de gemeenten op te dringen. Maar als een gemeente meent, een door haar noodzakelijk geachten maatregel niet uit te moeten voeren, moet het mogelijk zijn, haar ertoe te verplichen. Het denkbeeld van den gemeentelijken raad zal spr. eens onder de oogen zien met zijn ambtgenoot van binnenlandsche zaken. De devaluatie. Den heer Goseling -zegt spr., dat munt- correctie geen baat zal orengen. Hij verweet der regeering, dat men niet over devaluatie mag spreken. Maar de zaak is uitgepraat. Zoo lang dit kabinet aan het bewind is, is niet te verwachten, dat het tot vrij willige devaluatie zal komen. Het eenige effect van praten over deva luatie is onrust. En het is onjuist, dat men te kiezen zou hebben tusschen devaluatie en consequente deflatie. De heer Goseling sprak van een complex van allerlei maatregelen. Maar men wil de uiteenloopendste maatregelen en geeft een staalkaart van verschillende meeningen. De heer Goseling zei, dat de regeering een alge- meene machtiging zou vragen, maar die zou de Kamer stellig niet verleenen. Bij de beoordeeling van deze wetsontwerpen houde men rekening met de moeilijkheden, waarvoor de regeering zich geplaatst ziet. Wij moeten trachten, er te komen langs den weg van een moeizaam proces, dat zich Slechts geleidelijk kan voltrekken. Door de wetsontwerpen zal het proces gemakkelijker verloopen. Worden zij niet aangenomen, dan zal het moeten blijven gaan langs den weg van een natuurlijke aanpassing. Dan zullen wij trachten, voort te gaan op den moeilijken weg. Of wij er langs dien weg zullen komen, is in den schoot der toekomst verborgen. Maar als men bij voorbaat aanneemt, er zoo niet te komen, komt men nooit meer verder. Voorbarig is het, de regeeringspolitiek te ver- oordeelen.Men kan de gevolgen van deze poli tiek eerst op den duur zien. Na de replieken en dupliek van den min. werden de alg. beschouwingen gesloten. Er wordt stemming gevraagd over artikel 1 van wetsontwerp 59. Art. 1 wordt verworpen met 55 tegen 37 stemmen. Minister Oud verzoekt aanhouding van de behandeling van wetsontwerp 59. De Kamer besluit tot aanhouding. Verlaging van sommige vaste las ten en van huren. Aan de orde is art 1 van wetsontwerp 74 (verlaging van sommige vaste lasten en van huren), met een amendement-Drees. De Kamer verwerpt art. 1 van wetsontwerp 74 met 55 tegen 37 stemmen (dezelfde ver houdingen). Naar waarneming verricht in den morgen 11 Juni 1936. Medegedeeld door net Komnklgk Meteorologisch instituut- Hoogste barometerstand 765.5 te Röst. Laagste barometerstand 741.4 te Fest Manör. Verwachting Zwakke tot matige veranderlijke wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, wei nig verandering van temperatuur. Barometerstand van Den Helder 762.4. Temperatuur van het zeewater 14.2 gr. C. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 10 Juni 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen der oude aardappelen onveranderd. Groote muizen 7%8 cent en Kleine muizen 7% ct, per Kg. Totaal aanvoer 184601/ Kg. Amsterdamsche veemarkt. AMSTERDAM, 10 Juni 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 324 Vette kalveren, le kw. 4652 cent, 2e kw. 3234 cent en 3e kw. 2632 cent per Kg. levendgewicht; 98 Nuchtere kal veren 47.50; 204 Varkens, vleeschvarkens wegende van 90110 Kg. 4142 cent, zware varkens 4041 cent en vette varkens 3839 cent per Kg. slachtgewicht. BROEK OP LANGENDIJK, 10 Juni 1936. Aanvoer en prijzen waren heden als volgtj 75000 Kg. Aardappelen, w.o. Schotsche mui zen f 6.306.90, Drielingen 56.10 eh Kleine 4—5 per 100 Kg.; 60 stuks Bloem kool le s. 8.50; 725 bos Peen 6.40 en 883 bos Rabarber 3.20. SCHAGEN, 11 Juni 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij^n als volgt: 20 stuks Paarden, 150350; Geldekoeien (magere) 80110; 60 Geldekoeic (vette) 160—225; 14 Kalfkoeien 160—215, 2 Pinken 61—90; 89 Nuchtere kalveren 1' 12; 14 Schapen (vette) 1620; 126 Ove - houders 15—19.50; 170 Lammeren 10; 4 Bokken en Geiten 18; 10 ^ar r (magere) 1618; 28 Varkens .vette) P. kg. 0.32—0.33; 151 Biggen 10—13, Kong hen 0.25—1.50; Kippen 0.40—0.70. Positie Ned. oorlogsschepen. Hr. Ms. Hertog Hendrik, Z 5, O 9, O O 11 zijn den 9den Juni van Kopenhagen trokken. Hr. Ms. Douwe Aukes is den Juni van Rouaan vertrokken. De heer A. C. van Leeuwen, onderkape^ meester van de Koninklijke Militaire ..^nel- is met ingang van 1 Juli bevorderd t0 meester en geplaatst bij het 6de rc„ infanterie te Breda. Sir Samuel Hoare op weg naar den Engelschen Koning voor het in ont» vangst nemen van de onderschei» dingen van Eerste Lord der Admi raliteit In huiselijken kring. Een snapshot van den nieuwen gouverneur-generaal van Ned. Indië, jnr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer met een van zijn dochtertjes in zijn ambtswoning te Brussel Levant Fair te Tel Aviv Een fraaie sprong tijdens het groote jaarlijksche concours hippique, uitgaande van de vereeniging tot bevordering der paardenfokkerij in Gelderland, dat Woensdag te Wageningen is gehouden De Britsch-lndische Radja, Raja of Aundh Bhawanrao Pant Pratinidhi, ver toeft voor een bezoek in Amsterdam De autoriteiten, onder wie de burgemeester van Utrecht, de commis saris der Koningin In de provincie Utrecht en minister prof. Slotemaker de Bruine bij de overdracht van drie vensters in de Domkerk te Utrecht Trompetters van het corps Rijdende Artillerie defileeren voor de tribune tijdens het groote jaarlijksche concours hippique te Wageningen - •I.' v - V' v 1 <1 iS®

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 12