Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Mn. 7765 EERSTE BLAD DINSDAG 16 JUNI 1936 3 maal per dag Den Helder- gï i«b i*ver Meeningen te Genève over de opheffing van de sancties. Het antwoord van Duitschland aan Engeland. De internationale arbeids- conferentie. De Belgische regeering samengesteld. 6 socialisten, 5 katholieken en 3 liberalen. De plannen van de Belgische regeering. C. K. Chesterton. f Na de rede van Chamberlain. De Zweedsche regeering afgetreden. COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en West-Indlë per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-GIrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct De staking in de Antwerpsche haven. De opheffing van de sancties tegen Italië. De vrede tusschen Kanton en Nanking. De staking in Antwerpen De staking in de Ant werpsche haven betee- kent voor de stad een schade van millioenen en vermoedelijk het ver- jies van verschillende vaste bezoekers. Rot terdam en andere Nederlandsche havens varen er momenteel wel bij en in Temeuzen Jieeft men in jaren niet zoo'n drukte gekend. Een speciale corr. van de „Nw. Rott. Crt." te Antwerpen heeft, naar aanleiding van de staking, een onderhoud gehad met den direc teur der Centrale des Employeurs au Port d'Anvers, de Centrale van werkgevers aan de Antwerpsche havens, die verzekerde, dat de patroons op hun ingenomen standpunt blijven Staan en niet van zins zijn te bukken voor de eischen der stakers. De patroons zijn bereid tot onderhan delingen, mits de stakingen eerst worden opgeheven, daar zij niet wenschen te on derhandelen onder den dwang der sta king. 't Is hier geen kwestie van prestige, zoo Seide de heer Bebosskhère, maar het is te doen om de handhaving van de collectieve Overeenkomsten. De patroonsorganisaties meenen hierdoor te handelen in het belang van het algemeen, zoowel als van dat over de grenzen. Omtrent de eischen der stakers is verleden week een bespreking gehouden met Delattre, den minister van Arbeid, waarbij gebleken Js, dat de meeste eischen der arbeiders neer komen op administratieve wijzigingen. Dat er het vorig jaar 6000 ongevallen zou den zijn voorgevallen op die 18000 werklieden, zooals de arbeiders beweren, loochent de pa troonsbond. De stakingleiding zou dit aanvoe ren, om een argument te hebben voor de Btaking. De statistieken waarover gesproken wordt, moeten als onbetrouwbaar worden gebrand merkt. Het zou goed zijn als voortaan het ministerie van arbeid een officieele statistiek Zou aanleggen. Wat het andere punt van de eischen be treft, de stichting van zgn. aanwervings- bureelen, dat zijn kantoren, waar havenwer kers worden aangenomen, is één der basis overeenkomsten, die na de staking in 1928 werd entot stand gebracht. De drie belang rijke punten, waarmee de stokng van 1928 be ëindigd werd,waren de volgende: afsluiting van het bedrijf, ter voorkoming van over- loopen van haven- en dokwerkers uit andere plaatsen; het bouwen van de aanwervings- ibureelen om den toeloop van de arbeidsmarkt te kunnen vaststellen en tenslotte de wettige erkenning van een collectief contract. Wat het eerste aangaat aldus de heer Bebosskhère hieromtrent valt niets meer te wenschen, daar maatregelen getroffen zijn om oneerlijke concurrentie onder de arbeiders Onderling onmogelijk te maken. De beide andere punten lagen in handen der ïegeering, die niet aan de gestelde verwach ting voldeed. Zjj liet na aanwervingsbureelen te laten bouwen en van een wettige regeling Van een collectieve overeenkomst is niets te recht gekomen. Dat is dus niet de schuld der patroons, Öoch daarvoor moet de regeering verantwoor delijk worden gesteld. Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. LEON DEGRELLE, leider van de Belgische, fascistische georiën teerde partij, de Rescistes, die bij de verkiezin gen in België een groote winst heeft behaald. De opheffing van de sancties. De rede van den En- gelschen minister Cham- berlain, over de ophef fing van de sancties heeft heel wat stof doen opwaaien. In Engeland schijnt niemand er meer aan te twijfelen dat de sancties binnen korten tijd opgeheven zul len worden, al wordt daarbij tevens te kennen gegeven, dat noch Engeland, noch de Volken bond de annexatie van Abessinië door Italië zal erkennen. Hoewel men in officieele kringen begrijpe lijkerwijze weigert verder te gaan dan Bald- win's verklaring, dat nog geqjj definitief be sluit is genomen, wordt toegegeven, dat van Baldwin's mededeeling, dat hij zich over Chamberlain's rede niet te beklagen had, maar één uitleg mogelijk is. De door velen geopperde veronderstel ling, dat er betreffende de sanctiepoli- tiek tusschen Chamberlain en Eden een groot meeningsverschil is gerezen, wordt ten stelligste ontkend. Men wijst er daarbij op, dat Chamberlain altijd een van Eden's sterkste medestanders is geweest en dat ook ten tijde van Duitsch- land's schending van het verdrag van Locarno deze twee ministers zeer nauw hebben samen gewerkt. De meeste bladen nemen dan ook aan, dat Eden zich bij het falen van de sanc tie-politiek heeft neergelegd en dat men voor een actieve Volkenbondspolitiek in den ouden stijl, voorloopig weinig van hem te verwach ten heeft. Omtrent de wijze, waarop de sancties offi cieel begraven zullen worden, heerschen ver schillende opvattingen. De meening wint ech ter veld, dat de regeering zich bekeerd heeft tot het standpunt, dat het voor haar binnen- landsche prestige beter is zelf met een voor stel tot opheffing der sancties te komen, dan het initiatief aan een kleine mogendheid over te laten. Het lijkt zeer waarschijnlijk, dat de regee ring de verwarring, die een zoodanig voorstel onvermijdelijk bij een nog immer aanzienlijk deel van het Engelsche publiek zou wekken, zal trachten te verzachten, door tegelijker tijd met een min of meer constructief plan voor den dag te komen. In officieele kringen wordt er sterk den nadruk op gelegd, dat een dergelijke hervorming van veel grooter be lang is dan het lot van de sanctiepolitiek tegen Italië. FEUILLETON. ROMAN VAN HANNO PLESSEN. 46) Zacht streelen de vingers van de vrouw het or"'e hoofd aan haar schouder. Dan zegt ze: Maar je bent zelf immers ook kunstena- ®s' en overgaande in een losseren toon, elke alleen in staat is de wat verlegen stem- te verbreken, laat ze er op volgert: aar één ding verlang ik persé van je: dat 'horgen Je lessen bij professor Schuhmacher J;Iva-t' Je hebt nu lang genoeg geluierd. W^oor denk je eigenlijk, dat je je stem nebt gekregen...?" tante Sophie het maar niet hooren! t Johanna. "T^nte Sophie...? Tant Sophie is een heeft"' antvvoor<We Renate, „maar van kunst <jat Ze eeen verstand. Overigens... 't is goed, lelijk me er aan herinnert... Ik heb-nu ein- tÖd om haar eens te gaan opzoeken. Zeg haar, dat ik morgen kom, ja?" Steeds weer opnieuw leest Sylvester Von- berg de regels op het ivoorkleurige papier, dat in den rechterbovenhoek het naamchiché van Hotel Imperial te Weenen draagt: Lieve Sylvester! Nu je, dank zij de goede zorgen van zuster Elisabeth, weer hersteld bent, is het oogenblik gekomen om te starten. Ja, ja, want dit is nu de start van je leven, dat op 1 Januari 1936 begon en waarin ik nu eenmaal zoo'n belangrijk aan deel heb gehad. Daarom heb ik dan ook min of meer de voorzienigheid gespeeld en je symphonie voor het juiste forum ge bracht. En daar heeft je werk tenslotte voor zichzelf gesproken. Het Weensche Philharmonisch orkest zal het in zijn Mei concert als feestelijk besluit van het sei zoen ten gehoore brengen. De dirigent, Julius Seeger, verwacht je zoo spoedig mogelijk. Pak dus je koffer en ga naar Weenen. M(j zul je hier niet meer aantref fen. Ik reis verder en verdwijn voor een naar weken uit je leven tot je concert. Dat zal dan een mooi weerzien worden, met alleen met jou, maar ook met Je lieve ■jonge verloofde Johanna verwacht je. Zij verwacht je in een grenzenlooze, alles be- Ook de Times verdedigt deze meening, die overigens op zich zelf het beste bewijs is, dat men reeds besloten heeft de sancties als een hopelooze zaak te beschouwen. Want deed men dit niet, en meende men nog het experi ment verder door te kunnen zetten, dan zou uiteraard een nieuw experiment nog niet aan de orde zijn. De toestand in het Verre Oosten Zooals we Zaterdag morgen nog hebben ge meld is het in China gelukkig niet tot een burgeroorlog gekomen. De vrede tusschen Nan king en Kanton is geteekend. Wat dat betee- kent zal men te minder weten, naar mate betrekkelijk! duidelijke voorstelling heeft van de gebeurtenissen in China zegt de overzichtschr. van de N. R. Crt. Het begrip oorlog heeft daar andere beteekenis dan bij ons en het begrip vrede evenzeer. Het is niet waarschijnlijk, dat Nanking en Kanton het nu werkelijk eens zijn geworden over de punten van geschil. Daarvoor waren die punten te talrijk, en onderling te tegen strijdig. Het eenige duidelijke in het gerust stellend bericht is, dat de militaire wande ling der zuidelijken naar Midden China ge staakt is. De aannemelijke verklaring daar voor lijkt ons, dat het geen wandeling zou gebleven zijn. Volgens het oude Chineesche systeem, waarin niet meer dan tien jaar ge leden eerst de klad gekomen is, behaalde men in de binnenlandsche oorlogen de overwin ning, niet doordat men den tegenstander ver sloeg, maar doordat hij op zij ging. Of wel, doordat men, met geld en goede woorden, zijn generaals tot overloopen wist te bewegen. Het was wat al te optimistisch van de Kan- tonneezen gedacht, dat dit ook nog tegen over Tsjiang Kai-sjek mogelijk zou zijn. Zij hebben hun vergissing bijtijds ingezien. Oppervlakkig beschouwd, leek hun militaire actie wat dwaas. Zij wilden Nanking dwingen, meer standvastigheid te toonen tegenover de gewelddadige politiek der Janners, aldus werd het voorgesteld. Nu lijkt ons de burgeroorlog wel de slechtste wijze, om zijn vaderlands liefde te betoonen tegenover een buitenland- schen indringer. Maar voor zekere heeren te Kanton stonden de zaken anders. Zij wilden Nanking te lijf om tal van andere redenen. Nanking eischte, als noodzakelijk onderdeel van het scheppen van een betrouwbare munt in China, het zilver op, waarover Kanton, ter dekking van zijn eigen, afgescheiden dollar, beschikte. Op den duur kon Kanton daaraan niet onttrekken. Maar de lust ertoe was niet bijster groot. De centrale regeering van Nan king eischte ook zeggenschap over de troe pen van Nanking, waarvoor zij belangrijke subsidies betaalde. Weer een punt, waarvan de zuidelijke heeren niet gediend konden zijn. Nanking eischte storting van de opbrengst van de inkomende rechten in de centrale kas. Nanking had een paar van de rijkste provin cies onder zijn rechtstreeksch gezag gebracht. Wij zouden zoo langen tijd kunnen doorgaan! - -'-v:."- -i:- SIR HENRY DETERDING, de bekende Nederlandsche oliemagnaat, direc teur van de Koninklijke Nederlandsche, die kort geleden zijn TOsten verjaardag vierde. want anders ware de levensredding in den Oudejaarsnacht slechts half werk gebleven. Ja, zelfs nog minder dan dat! Want men neemt de grootste verantwoordelijkheid op zich in het oogenblik, waarop men een mensch het leven schenkt. De voornaamste plicht is daarom die der ouders tegenover hun kinderen. En eerst door het vervullen van die plicht krijgt het vierde gebod zijn ware beteekenis. Betreed nu rustig den weg, dien ik je bereid heb. Hjj is veilig en overzichtelijk. Leef bewust, dan zal je goed leven in den besten zin. Je bent een van God bege nadigd kunstenaar en ook te dezen op zichte geldt dus het „Noblesse oblige"! Vergeet dat nooit! Wanneer je alles met Seeger hebt be sproken, ga dan met Johanna naar Grön- ningen.^Ie ouders verlangen naar hun jongen, uit wien een mensch is gegroeid en die nu op weg is beroemd te worden! Vóórdien echter moet je in Weenen nog twee bezoeker afleggen en wel bij mijn oom Graaf Royter in de Beatrixgasse 5 en bij baron Berlingen, den intendant van de Staatsopera. Deze beide muziekliefheb bers waren het, die je werk bij het Phil harmonisch orkest introduceerden. Daar vóór heb ik me evenwel ook verzekerd van een zeer loffelijke critiek van Ernst Rung in Dresden. Deze, zoowel als kapel meester Stieler te Leipzig voorspellen je talent het meest mogelijke succes. Vele goede wenschen voor je toekomst moet ik Reuter meldt uit Genève: In diplomatieke kringen te Genève houdt men zich druk bezig met het vraagstuk van de verdere uitvoering van de sanctiemaat regelen tegen Italië. Algemeen is men van meening, dat Frankrijk lederen stap, die En geland onderneemt zal steunen. Van de Bal- kanstaten en de Kleine Entente, die zich sterk vast klampen aan de collectieve veilig heid, verwacht men, dat zij alles zullen doen, om de sancties te handhaven, doch van de Sowjet Unie gelooft men, dat deze geen voor stander meer is van een verdere toepassing van de sancties, omdat Rusland, Italië gaarne terug zou zien in het anti-Duitsche front. Zwitserland, Noorwegen, Eucador, Chili, Uruquay en natuurlijk Albanië, Oostenrijk en Hongarije worden geacht, tegen de voortzet ting der sancties te zijn. Van de Britsche Dominions zou Zuid- Afrika sterk voor de voortzetting van de sancties zijn. Het standpunt van de andere Dominions is niet bekend, evenmin als dat van Polen, de houding van welk land steeds zeer correct, doch weinig enthousiast is ge weest. Men is het er hier over het algemeen over eens, dat, of de sancties nu al wor den opgeheven of wel gehandhaafd, er geen sprake van kan zijn, dat de Volken bond de annexatie van Abessinië erkent. Het concept is gereed. De tekst is klaar. Nog niet de tekst van het antwoord maar toch wel de tekst van hetgeen toch zeer binnenkort het antwoord van Duitschland op de z.g. Engelsche vragen lijst zal worden. M. a. w. het concept van het antwoord, in de eerste plaats door Ribbentrop en Dieckhof tezamengesteld, ligt te wachten op den terugkeer van den leider. In technisch opzicht zou het ongewoon zqn als Hitier dit concept zoo als het daar ligt zou goedkeuren zonder het eerst aan een grondige bewerking te hebben onderworpen. Hitier pleegt de definitieve bewerking van zulke stukken zich zélf voor te behouden engeen,staatsstukgaat in zee dat niet de stempel van zijn persoon lijkheid draagt. De Nw. Rott. Crt. verneemt uit goede bron, dat het concept begint met een motiveering van het lange uitstel van het antwoord. Er wordt op gewezen dat de Engelschen ook zes weken noodig hebben gehad voor zq met hun vragen voor den dag kwamen en dat er bepaalde dingen waren, waarvan men terecht een verheldering van den internationalen toe stand had verwacht, maar die langer waren uitgebleven dan men eerst kon voorzien. Zoo is er nog steeds geen beslissing ten opzichte van de sancties gevallen. De Fransche regee ring is nu wel eindelijk gevormd, maar zij heeft haar standpunt ten opzichte der buiten- landsche politiek ook nu nog steeds niet bepaald. Voorts hoort het blad dat Duitschland zich in beginsel tot het sluiten van een luchtpact met de Westelijke mogendheden bereid wil verklaren, maar zich toch niet zou binden tot een bepaalde limiet omdat rekening moet worden gehouden met de Russische wapening in de lucht, hetwelk geen constante maar een variable factor is. De commissie voor de textiel industrie neemt de resolutie nopens de invoering van de 40-urige werkweek aan. De commissie voor de textielnijverheid van de Internationale arbeidsconferentie heeft Zaterdag de resolutie van de werknemers, met betrekking tot de invoering van de 40- urige werkweek in de textiel-industrie aange nomen, met 155 tegen 10 stemmen. Het tweede kabinet van Zeeland is na 19 dagen crisis Zaterdagavond tot stand ge komen. Bclgië's Kabinetsformateur, VAN ZEELAND. Onder voorbehoud van de eindbeslissing deelde de heer van Zeeland de volgende samenstelling van het kabinet mede: Eerste minister: van Zeeland. Departement van volksgezondheid: Vander- velde (socialist). Buitenlandsche zaken: Spaak (socialist). Binnenlandsche zaken: De Schrijver (kath.) Koloniën: Rubben (katholiek). Justitie: Bouvesse (liberaal). Financiën: De Man (socialist). Transportmiddelen: M. H. Jasper (liberaal). Arbeid: Delattre (socialist). Openbaar onderwijs: Hoste (liberaal). Landbouw: Pierlot (katholiek). P. T. T. Bouchery (socialist). Openbare werken: Merlot (socialist). Landsverdediging: generaal Denis. Oeconomische zaken: van Isacker (katho liek) In het nieuwe kabinet zullen dus zitting hebben 6 socialisten, 5 katholieken en 3 libe ralen. Naar Reuter uit Brussel meldt, zal het pro gramma, dat minister-president van Zeeland aan het parlement zal voorleggen, behalve de maatregelen der regeeringsmededeeling, o.m. de volgende punten bevatten: Op politiek gebied in de ereste plaats een versterking van de wetgevende macht in zui ver constitutioneelen en parlementairen zin. Verder hervormingen, die het mogelijk zullen maken een begrooting in een spoedvergadering aan te nemen. Dan korte zittingen, waardoor de Kamer sneller zal kunnen werken. Wat de sociale maatregelen aangaat, zou van Zeeland den arbeiders hoogere loonen toe staan en betaalde vacanties, daar, waar het mogelijk zal zijn, zal op 60-jarigen leeftijd pen sioen worden gegeven, d.w.z. in de administra ties en in de gezondheid-schadende industrieën. De kwestie van de 40 uren-week zal een onder werp van studie uitmaken. Van Zeeland zou echter niet voor een algemeene toepassing voe len, aangezien hij vreest, dat dit een verhooging van het prijsniveau met zich zal brengen. De schoolplichtige leeftijd zal verder worden verlengd tot 15 jaar. In de politieke wereld bestond groote belang stelling voor het congres van het liberale par tijbestuur, dat den heelen Zondag heeft ge duurd. Oud-minister Dens, senator voor Ant werpen, zat voor De drie liberale ministers Bouvesse, Jaspar en Hoste, waren aanwezig. De besprekingen, loopende over de liberale deelneming aan de nieuwe regeeringscombi- natie van Zeeland waren buitengewoon heftig. Herhaaldelijk kwam het tot incidenten met voor- en tegenstanders van de nieuwe regee ring. Ook de middag-vergadering was bijzonder woelig. Te midden van het aanhoudend tumult werd een motie afgewezen, waarbij alle deel neming aan de regeering werd afgekeurd, waarna een andere motie werd aangenomen, waarvan de tekst luidt: „Het bestuur van de liberale partij, in alge meene vergadering bijeengeroepen, betreurt da omstandigheden waarin de regeering tot stand kwam en verklaart, dat de liberale partij, niettegenstaande de aanwezigheid van liberale ministers in deze regeering, hare vrijheid van handelen behoudt". De goedkeuring van deze motie beteekent, dat de liberale Kamerleden en senatoren vol komen vrij zijn zich voor of tegen het kabinet van Zeeland te verklaren. Gisteren is te Londen de bekende en be langrijke Engelsche auteur G. K. Chesterton aan embolie overleden. Hij was juist eenige dagen tevoren van een verblijf in Frankrijk teruggekeerd, en dadelijk daarop begon hij last van zij nhart te krijgen. Hij is 62 jaar oud geworden. De positie van Eden en die van Chamberlain. Naar het D.N.B. uit Londen meldt, houden de Engelsche Zondagochtendbladen zich be zig met de politieke ontwikkeling gedurende de afgeloopen week. Sommige spreken onom wonden over de mogelijkheid van een heen gaan van Eden. Zoo zegt de Observer, dat allerlei geruchten over Eden's positie in het kabinet de ronde doen. Zijn standpunt met betrekking tot de kwestie van de sancties moet nog onzeker zijn, maar zijn eventueel aftreden wordt ronduit als mogelijk besproken De Sunday Dispatch meent, dat de vraag, of Eden zal aftreden, op het oogenblik da voornaamste vraag is, die men zich in Lon- densche politieke kringen, maar ook in het buitenland stelt. Eden was de apostel der sancties. Maar nu is Hoare in het kabinet teruggekeerd en Edens politiek is vruchte loos en tevergeefsch gebleken. Hij zou nu bereid zijn de sancties overboord te werpen, omdat zij een overwinning van de Itaianen niet hebben verhinderd, maar wel Engelands welvaart hebben benadeeld, zijn aanzien en bestaan in gevaar hebben gebracht. De Sunday Express zegt het iets sterkerf In politieke kringen is men van meening, dat Eden zal aftreden. Baldwin ontvangt Eden. Reuter meldde vanmiddag om twee uur uit Londen, dat Baldwin, de minister-president, Eden ontvangen heeft. Het Zweedsche kabinet-Hansson is j gisterenochtend afgetreden. De oorzaak van de crisis. De correspondent van de „N. Rt. Crt." meldt: Ondanks maar matige belangstelling van Kamerleden en publiek zijn Zaterdagmorgen in beide Kamers van den Rijksdag de debat ten begonnen over het regeeringsvoorstel inzake differentieering van de ouderdoms rente naar de duurtegroepeering der woon plaatsen. Van deze kwestie hangt, zooals be kend, het lot der regeering af sedert zjj aan neming van dezen socialen maatregel geëischt had als compensatie voor de verwerping van de regeeringsvoorstellen inzake de defensie regeling. In de Eerste Kamer is het regeeringsvoor stel tenslotte met 81 tegen 63 stemmen ver worpen. Men had verwacht dat in de Tweede Kamer eenige afgevaardigden van de midden partijen zich bij de linkerzijde zouden aan sluiten, maar na, soms voor Zweedsche toe standen vrjj heftige debatten, die door de zaal en de nu volle tribunes met groote aan dacht werden gevolgd, verwierp ook deze Kamer het regeeringsvoorstel en wel met 113. je ook overbrengen van prof. Rehberger uit Hamburg. Hetzelfde geldt voor Margot Sellert en Gertrud Breda. Emma Koch be hoeft niet meer te naaien. Zij wordt bin nenkort de vrouw van Maximiliaan Goll, wien ze een klein kapitaaltje mee ten huwelijk brengt, dat hem in staat zal stel len tot een uitbreiding en verplaatsing naar een betere omgeving van zijn anti quariaat. Dat is wel heel wat nieuws in eens, beste Sylvester, maar vóór je in Weenen bent, zullen nog heel wat uren verloopen en in dien tijd zal je al wel lang tot het besef zijn gekomen, dat het alles niets bij zonders is en het eigenlijk alleen zoo en niet anders kon worden. En nu: Een voorspoedige reis! En alles goeds! RENATE. Een luid kloppen op de deur belet Sylvester Vonberg den brief voor de zooveelste maal opnieuw te lezen. „Wat is er?" vraagt hij ongeduldig en af wezig. „De auto wacht", meldt zuster Elisabeth. „De koffer is al ingeladen", voegt Therese er aan toe. „Wat voor auto...? Wat voor koffer...?" „Nou voor de reis natuurlijk... Wij zijn met alles precies op tijd klaar... Als u nu niet voortmaakt, missen we den trein nog..." Therese wordt bijna handtastelijk bij zooveel onbegrijpelijke passieve tegenstand van den man, die er totaal verbluft en wat hopeloos bijstaat. „Het is goed, Therese; ga jij intusschen maar naar beneden. Ik zal hier wel helpen", besluit zuster Elisabeth. En als het meisje vertrokken is, zegt ze tot Sylvester: „Ik heb m'n instructies van mevrouw Lien en breng u zelf nog naar den trein. Daar kan ik u gerust aan uw lot overlaten. U bent nu weer volkomen hersteld". Daarmee helpt ze Sylvester met rustige beslistheid in de bont jas, welke over haar arm hangt. „Mevrouw von Lien...?" Duidelijk den klemtoon leggend op het, door hem zelf er aan toegevoegde addellijke praedicaat her haalt de portier van Hotel Imperial te Weenen Stefan Szartossy's vraag. „Tja... die had kamer 86, maar ik weet niet, of ze er nog is... de koffers zijn tenminste al afge haald... de rekening is ook al betaald... maar ik zal eens even laten informeeren..." en hij wenkt zijn protégé, liftboy nr. 5. Stefan Szartossy volgt den geuniformden jongeling den trap op naar de eerste verdie ping en stuurt hem met een respectabele fooi weg, als op zijn kloppen op de deur van kamer 86 Renate's stem antwoordt. Zij staat geheel reisvaardig voor den groo- ten toiletspiegel en trekt juist haar hand schoenen aan. Zonder zich om te keeren, zegt ze tot den binnentredende, in wien ze nie mand anders dan een lid van het hotelperso neel vermoedt: „Als er nog iemand naar me mocht vra genwilt u wel zeggendat ik juist vertrokken ben „Renate Snel draait ze zich om en een diepe bloa kleurt haar wangen. „Oh „Ik kon eenvoudig niet langer braaf en ge hoorzaam wachtenRustig en vastbera den treedt hij op haar toe. Renate glimlacht en strekt beide armen naar hem uit: „Wat heerlijk, dat je op het juiste moment ookongehoorzaam kunt zijn... Stefan..." „Joy istenem", roept Stefan Szartossy's trouwe Andor, oppasser b.d., thans majordo- mus, uit volle borst, terwijl tranen van blijd schap hem over de dikke wangen rollen. Dat is toch waarlijk een onverwacht geluk! Zqn oude kapitein is eindelijk getrouwd en keert met zijn jonge vrouw terug in het fraaie huis in de Andrassy ut. Triomfantelijk zwaait hij het telegram uit Londen boven zijn hoofd, terwtjl hjj het geheele dienstpersoneel bijeen roept: „Julczi... Etelka... Imre... kom vlug.,» Koop alle bloemen bij elkaar, die er in Boe* dapest te krijgen zijn Einde.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1