Radio-programma n De opening van den Volksraad. Oost-Indië BINNENLAND Uit de A. R. Partij. De staking bij de werkverschaffing in de Wieringermeer. DE .OLIJFOLIE* GEMENGD NIEUWS HELPERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 TUNI 10-36 Overdracht van de Landvoogdij Optimistische klanken. Jhr. de Jonge ziet lichtpunten. Wijziging in de heffing op aardolie in Indië. De werkloosheid in cijfers De slaking van de IJmuider- visschers. Wijziging van de haringwet. ">v J2fci Binnenland Onregelmatigheden in de garnizoenswerkplaatsen te Breda. Oude mijnen aan de waddenzee. 200 levende kuikens werden gesmokkeld. Vierjarig jongetje door kaas- vergiftiging overleden. Colportage-incidenten in de Jordaan. Ondermijning van de krijgstucht. Goed afgeloopen Oude boekhouder door brutale dieven beetgenomen Wielrijdsterdoor een diesel- trein gegrepen. Gevecht van en met twee stieren. tegen 107 stemmen. De meerderheid werd gevormd door conservatieven, boeren en volkspartij waarvan evenwel 1 afgevaardigde met de linkerzijde meestemde. Daarmede is het pleit beslecht. Pehrsson kabinetsformateur. De koning heeft Pehrsson, de leider van de boerenpartij, met de vorming van een nieuw kabinet belast. Op 16 September, Gemeld wordt, dat de overdracht van de Landvoogdij plaats zal vinden op 16 September, Voor het laatst de zitting van den Volksraad openend kon de aftredende gouverneur-gene raal, jhr. mr. B. C. de Jonge, vandaag ver klaren: Indië heeft de eerste etappe op den weg naar evenwicht in de landshuishouding af gelegd. De toestand in Indië is beter dan tevoren en voor het eerst na een reeks van jaren is bereikt, dat de bezuiniging op de uitgaven niet teniet wordt gedaan of wordt overtroffen door den teruggang van de in komsten. De begrooting voor 1037 vertoont aspeo- ten, welke op een zich baanbrekend her stel wijzen. Verdere toeneming van schuld kon worden voorkomen; met nadruk wordt echter verklaard, dat hieraan niet de be- teekenis mag worden gehecht als zou een periode van verdere intensieve versobering thans kunnen worden afgesloten. Als nieuw middel is op de begrooting gebracht de verhooging van het uitvoer recht op bevolkingsrubber van 5 pet. tot 10 pet., zulks in verband met de invoering van de individueele rubberrestrictie. Dg bijzondere betaling door de aardolie- maatschappijen is voor 1937 omgezet in een gegarandeerden minimumcijns van 1 gulden per ton gewonnen voor olie. De gouverneur-generaal ving zijn rede aan met er op te wijzen, dat de begrooting voor 1937 een minder somber beeld vertoont dan aanvankelijk werd verwacht. De verwachtin gen dienaangaande waren niet hoog gespan nen. Maar wat zegt: „minder somber"? Het zegt weinig, aldus Z.E., omdat nog steeds geen verder liggend doel kon worden gesteld en be reikt dan „geen toeneming van schuld". De belastingen zijn nog steeds op een te hoog peil gehouden. Een armslag kon nog niet wor den verkregen. De bezuiniging en versobering moesten onverbiddelijk worden voortgezet Maar toch zegt deze lichte verbetering veel, als men daarin werkelijk een keerpunt mag zien. Voor het eerst na een reeks van Jaren wordt verkregen, dat de bezuiniging op de uit gaven niet te niet wordt gedaan of ver over troffen door den teruggang van de inkomsten. De cijfers zijn nog niet overweldigend, doch Wijzen in de goede richting. De landsverdediging vraagt 3.300.000 aan hoogere gewone uitgaven. Voorts valt te rekenen op een hoogere be taling aan rente en aflossing van de vaste schuld en op een vermindering van de uitkee- ringen wegens rente van landsbedrijven, waar door alles bijeen de uitgaven 4.500.000 hooger moeten worden gesteld. Alles te zamen bleek het mogelijk een be drag van 12.000.000 te overbruggen met welk bedrag de begrooting voor 1936 door verschil lende oorzaken verwijderd bleef van den elsch, dat geen schuldvermeerdering meer zou plaats Vinden. De toestand in geheel Ned.-Indië ziet spreker, niettegenstaande alle ongunstige omstandigheden, als beter dan tevoren. Dit is te danken aan de consolidatie en de opleving in het buitenland, aan de volko men rust en orde in het eigen land en aan het feit, dat ieder vleugje van vooruitgang hier te lande kan worden opgevangen en benut, omdat aan den onderlingen strijd geen aandacht of kracht wordt verspild. De gemeenschap staat klaar om de moei lijkheden dezer tijden te aanvaarden en te overwinnen. Tot slot memoreert de gouverneur-generaal dat Nederland Indië de hand toestak. „Wij grijpen die zonder aarzelen en met dankbaar heid, in de vaste overtuiging, dat die twee han den ineen hooren". Naar de Loc. meldt, zal het volgend jaar fai de plaats van de heffing van een som in eens van de aardolie-industrie (voor dit jaar ten bedrage van 5 millioen) een minimum- Cijns worden ingesteld van 1 per ton. Derhalve wordt de jaarljjksche opbrengst, lnstede van rond 5 millioen, nu een kleine 4 millioen, wellicht 3.500.000. Voor het jaar 1937 is deze regeling door den minister met de Koninlijke vastgesteld. Zij werd billijk geacht, en aldus doorge voerd, omdat men het noodig vond, rekening te houden met het gevaar van sluiting van enkele voor de B.P.M. minder gunstige ter reinen op Java. „Wat rijden al die men»chen ge vaarlijk vandaag", dacht u immer» vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter,dien balk en uw oog?...) Besprekingen met het oog op de komende Kamerverkiezingen, welke zeer urgent moesten worden geacht, aangezien de regeering voornemens was, de partieele wijziging van de Grondwet op zoodanig tijdstip aan de orde te stellen, dat eind 1936 of begin 1937 de Kamer zal worden ont bonden, terwijl de nieuwe verkie zingen dan reeds in Februari of Maart zullen worden gehouden. Omtrent de Zaterdag te 's-Gravenhage ge houden vergadering van gedeputeerden der kiescentrales van de anti-revolutionnaire partij, verneemt de N. R. Ct. het volgende: De voorzitter van het centaal comité, het Tweede Kamerlid Schouten, deelde aanstonds bij den aanvang mede, dat slechts drie punten in bespreking zouden worden gerbacht, n.1. Ie. de wijze van candidaatstelling voor de Kamerverkiezingen 1937, 2e. de condidaten voor deze verkiezing, 8e. het verkiezingspro gram. Deze urgentie is ontstaan, zoo vervolgde hij, door het voornemen der regeering, de partieele wijziging van de Grondwet op een zoodanig tijdstip aan de orde te stellen, dat einde 1936 of begin 1937 de Kamer zal worden ontbonden, terwijl de nieuwe verkiezingen dan reeds in Februari of Maart 1937 zullen plaats vinden. De a.-r. partij dient met deze mogelijkheid rekening te houden, teneinde de verkiezings actie zoo spoedig mogelijk te kunnen aan vangen. Wat de wijze van candidaatstelling betreft, was men vrijwel algemeen van oordeel, dat deze op dezelfde wijze als in 1933 dien te ge schieden, n.1. door het indienen van één lijst in alle kieskringen, met dr. H. Colijn als lijst trekker. Bij de bespreking van het verkiezingspro gram werd, vooral door de gedeputeerden uit de landbouwende provincies en speciaal uit Zeeland en Friesland, ernstige critiek uitge oefend op het crisisbeleid der regeering. Vooral over de agrarische maatregelen bleek groot verschil van meening te bestaan. Ook de heer Schouten gaf te kennen, dat slechts weinig crisismaatregelen zijn volle instemming hadden. Ook over het beleid van sociale sa- ken was de ontstemming vrijwel algemeen. In plaats van het streven naar een voldoenden steun, wenschte men te zien een streven naar meer arbeid, waarvoor verschillende objec ten werden aangewezen. Steun zonder pro ductieven arbeid achtten zeer velen uit den booze. Ook de werking van het Werkfonds achtten vele gedeputeerden onvoldoende en te langzaam. Na ampele bepreking bleek het meerendeel der aanwezigen van oordeel, dat een vier hoeksprogram, benevens een politiek mani fest, het meest wenschelijk moest worden ge acht. Het vierhoeksprogram zal dan o.m. moeten bevatten een krachtige gezagshand- having, bevordering van een krachtige weer macht, zoowel in de overzeesche gewesten als in het moederland en ook een verbeterde cri siswetgeving, waarbij met de belangen van alle betrokkenen wordt rekening gehouden. DE ZOMERPOSTZEGELS IN HET GEDRANG. Het Comité voor de Zomerpostzegels deelt ons mede, dat er b(j de bevolking verwarring dreigt te ontstaan, nu de P.T.T. tegelijker tijd twee extra postzegels uitgeeft, n.1. den zomerpostzegel en den jubileumpostzegel, ge wijd aan het 300-jarig bestaan der Utrecht- sche Universiteit Deze laatste postzegel wordt zonder toeslag verkrijgbaar gesteld, terwijl de postambtenaren opdracht hebben hem te pousseeren. Als iemand dus zonder meer een postzegel van 6 ct. of 12% ct. vraagt, krijgt hij den Utrechtschen Universiteitszegel. Er zijn velen, die dezen bijzonderen zegel aan zien voor den zomerpostzegel en omdat de eigenlijke zomerpostzegel duurder is en niet vanzelfsprekend door den loketambtenaar wordt aangeboden, worden heel wat universi teitszegels ontvangen, als men zomerpost zegels bedoelde te koopen. Het Comité merkt dit duidelijk, doordat vele bestelkaarten voor zakatlasjes, die recht geven op deelname in een loterij, beplakt z|jn met drie jubileum zegels in plaats van drie zomerpostzegels. Deze bestelkaarten moeten terzijde worden gelegd en de inzenders zijn dc dupe van de ontstane verwarring. Er wordt daarom nog eens met nadruk op gewezen, dat wie zomer postzegels bedoelt, ook zomerpostzegels moet vragen. De zomerpostzegels zijn duurder, om dat de opslag bestemd is voor noodlijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.-lijders. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Naar wij vernemen, is H.M. de Koningin bereid gevonden een plaat of schilderij van een Nederlandse!» kunstenaar beschikbaar te stellen voor de verloting, verbonden aan den verkoop der zomerpostzegels. Bestelkaarten of briefkaarten voor zakatlasjes, die als be wijsnummer voor deelname aan die verloting gelden, kunnen alsnog worden ingezonden, maar moeten beplakt zijn met drie zomer- postzegels van 6 ct. (10 ct.). De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 Mei het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen 536.000 bedroeg, waarvan 75.500 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande werkloosheid van de vereenigingen van landarbeiders ontvangen. Van de overige verzekerden waren geheel werkloos: i de week van 25 t/m 30 Mei 29.2 de vorige verslagweek(4 t/m 9 Mei) 29.6% de overeenkomstige verslagweek van 1935 27.8 de overeenkomstige verslagweek van 1934 23.4 In deze percentages zijn geen gegevens ver werkt betreffende hen, die een gedeelte van s week werkloos waren. Bij 1062 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 30 Mei in totaal 409.922 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 388.361 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 392.797 werkloos, onder wie 376.133 mannen. Blijkens mededeeling van den directeur- generaal voor werkverschaffing en steunver- leening waren einde April 49.162 werklooze arbeiders geplaatst bjj een werkverschaffing. Bovendien waren 606 personen met financiee- len steun van de overheid te werk gesteld in het landbouw- en tuinbouwbedrijf. Laatstbe doeld aantal is niet begrepen onder het in een vorig bericht als werkloos opgegeven aantal personen op het einde van April. Aan het cul tureel werk voor werkloozen namen in Fe bruari van dit jaar deel: Practische cursussen 11.503 personen, w.o. 1764 vrouwen; theoretische cursussen 21.761 personen, w.o. 1127 vrouwen; practische en theoretische cursussen 5525 personen, w.o. 500 vrouwen; werkobjecten voor jeugdige werkloozen ge middeld 2042 personen; centrale werkplaat sen 1576 personen; (lange) kampen voor jeugdige werkloozen 852 personen. Het totale aantal deelnemers (zonder dub beltellingen) bedroeg in Februari 31.307, w.o. 2238 vrouwen. Een brief van den heer L. L. H. de Visser aan den minister van sociale zaken. In verband met de uitgebroken staking van de visschers te IJmuiden, Egmond en Katwijk heeft de heer L. L. H. de Visser zich met een brief tot den minister van sociale zaken gewend, waarin o.m. betoogd wordt dat de slechte toestand in het visscherijbedrjjf o.a. te wijten zou zijn aan de onvoldoende aandacht, die de regeering aan het visschery- bedrijf wijdt onder de huidige, moeilijke oeconomische omstandigheden. De heer De Visser verzoekt den minister in de eerste plaats, een onderzoek te doen instellen naar de financieele draagkracht van de reeders. In breede kringen van de IJmui- der bevolking bestaat de overtuiging, dat een groot deel van de reeders wel degelijk in staat is, de oude loonen uit te belaten. Indien uit zoo'n onderzoek zou blijken, dat wellicht enkele reeders inderdaad de oude loonen niet zouden kunnen betalen, zou hij den minister willen verzoeken, het dan voor dezen daar heen te leiden, dat op eenigerlei wijze van regeeringswege maatregelen genomen wer den, hun dit mogelijk te maken. Tegen wat thans de minister zou hebben besloten, wil de heer De Visser ten sterkste opkomen. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer. Blijkens het voorloopig verslag over het wetsontwerp tot wijziging van de haringwet 1927 kon men algemeen instemmen met de strekking van het ontwerp: het aanbrengen van de verbeteringen in den tekst van de haringwet, welke ter voorkoming van de moeilijkheden, die zich in de practijk hebben voorgedaan, noodig zijn. Eenige leden zouden gaarne van den minister vernemen, welke resultaten tot nu toe met deze wet zijn verkregen. In het bij zonder hadden zij daarbij het oog op de vraag of het naar het oordeel der regeering gelukt is, door de geoefende controle den goeden naam van onzen haringhandel met name in het buitenland te behouden en te verbeteren. In de tweede plaats zouden zjj gaarne worden ingelicht over de inzichten, welke in de krin gen van het bedrijf zelf omtrent het nut der wettelijke controlemaatregelen bestaan. Eenige leden waren van oordeel, dat be palingen omtrent het gewicht ook voor den uitvoer van steurharing niet langer gemist kunnen worden. Tenslotte vroegen eenige leden een volledig overzicht over de maatregelen, welke thans voor den uitvoer van haring gelden, mogelijk te maken door een exemplaar van den tekst der ministerieele beschikkingen ter uitvoering van het reglement voor de Nederlandsche haringcontrole 1933 aan de Kamer over te leggen. Op vragen van den heer Sneevliet: 1. Is het den minister bekend, dat aan tien voormalige stakers bjj de werkverschaffing in de Wieringermeer en afkomstig uit de gemeente Hoorn, die zich met de overige stakers op de gebruikelijke wijze hadden aan gemeld, is overkomen, dat z(j geschorst ble ven? 2. Weet de minister, dat zes andere werk looze arbeiders, die van hun sympathie met de staking hadden blijk gegeven, na afloop van het conflict geschorst z|jn, waarbij drie die van Maandag 11 tot en met Vrijdag 15 Mei bij de werkverschaffing werkten om toen op grond van hun houding gedurende de sta king, waaraan zij persoonlijk geen deel na men, te worden geschorst? 3. Weet de minister, dat een kaslid van den Ned. fed. bond van arbeiders (sters) in de fabriekmatige bedrijven wegens zijn bemoei ingen met de stakers geschorst werd, zoodat zijn rechten als verzekerde werklooze buiten werking zijn gesteld? 4. Is de minister bereid ten opzichte van deze in Hoorn getroffen maatregelen stappen te ondernemen, die langere benadeeling der hier bedoelde arbeiders uitsluiten? 5. Is de minister niet van meening, dat het gelet op de bijzondere verhoudingen, die voor werk in de werkverschaffingen gelden, ontoe laatbaar moet worden geacht, dat plaatse lijke autoriteiten na het beëindigen van een voorgekomen conflict op willekeurige wijze uitzonderingsmaatregelen treffen, die de reeds uiterst zwakke oeconomisch positie van de gesteunde werklooze arbeiders aanmerke lijk en voor onbepaalden tijd verslechten? heeft de minister van sociale zaken ge antwoord: Ad. 1 en 2. Ten aanzien van de hierbe- doelde arbeiders is eenigen tijd geleden reeds bepaald, dat z(j weer voor plaatsing b(j de werkverschaffing en hulp ingevolge de steun regeling in aanmerking kunnen komen. Ad 3. Het aanvankelijk misverstand, dat ten opzicht van het hierbedoelde lid dreigde, is na enkele dagen uit den weg geruimd en aan zijn rechten is op geenerlei wijze getornd. Ad 4. Na hetgeen ten aanzien van de vra gen 1, 2 en 3 is medegedeeld, kan de beant woording van deze vraag achterwege blijven. Ad 5. De plaatselijke autoriteiten te Hoorn hebben gehandeld ingevolge aanwijzingen, welke door of vanwege den ondergeteekende zijn gegeven, DE TE LAGE VARKENSPRIJZEN. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft besloten, de Nederlandsche Veehouderij centrale in de gelegenheid te stellen tot steun aan de te lage varkensprjjzen varkens af te nemen. Het ligt in de bedoeling door dezen maatregel de varkenspr|jzen tot een mini mumprijs van ongeveer 18 cent per pond levend op te voeren. Zeer binnenkort zal nader bekend gemaakt worden onder welke voorwaarden en tegen welke prijzen de Nederlandsche Veehouderij centrale deze var ken zal afnemen. U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl Meer lengs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl in WOENSDAG 17 JUNI 1936. Hilversum L 1875 m. N CR V-Ui tzend ing. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium, sopraan en als. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 A'damsch Kamermuziek kwartet. 2.00 Gramofoonplaten. 3.15 Orgelspel. 3.003.45 Viool en piano. 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwpraatje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche orkestvereen. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP.) 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenwenken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia"', voordracht en lezing over Bellamy. 12.00—1.45 De Flierfluiters en zang. 2.00 Kamermuziek en gramofoonplaten. 2.00 Kamermuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.00 Dansmuziek. 6.25 Causerie over de a.s. Zonsverduistering. 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Roodborstjes". 7.40 „Fotografie van de Hollandsche molen". 8.03 Herh. S. O. S.-berichten, Nieuwsberich ten ANP. 10.20 Fantasia. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 18 JUNI 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplatén. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Zang en piano. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 NCRV-orkest. 6.15 Causerie „Herdenking van den slag b|J Waterloo". 6.30 Vervolg concert. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 De kunst van vacantiegenot. 9.30 Hollandsche Kamermuziekvereeniging (Om 10.00 Berichten ANP). 11.0011.30 Gramofoonplaten. AVRO-uitzending. Hilversum II. 301 m. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 AVRO-Aeolian-orkest en Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 De Octophonikers. 11.00 Knipcursus. 11.30 De Octophonikers. 12.00 Omroeporkest. I.30 Gramofoonplaten. 2.30 Ensemble J. Kroon. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Piano-recital. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 Causerie over Indianen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en piano-duo. 9.20 Voordracht. 9.45 Omroeporkest en soliste. II.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonplaten. 11,1512.00 Kovacs Lajos' orkest, ,m/A verwerkt, charme geeft aan Uw teint? Omdat deze verjongende olie het beste natuurlijke schoonheids middel is. dat op lichaamstempera tuur „smelt" en zonder Irritatie diep in de poriën doordringt. Gebruik daarom regelmatig Palmolive zeep voor Uw teint..., én voor Uw badl ;-ës. SAper sruK y Naar de N.R.Crt. verneemt zijn dezer dagen b|j den dienst van de garnizoenswerkplaatsen te Breda ernstige onregelmatigheden ontdekt. In verband daarmede heeft de militaire politie Zaterdag sergeant-majoor H. P. van het 6de regiment infanterie in verzekerde bewaring gesteld. De mijnenvegers er op uit. Aan de Waddenkust ten Noorden van Har- lingen bevinden zich nog alt|jd mijnen in het zand. Af en toe komt er een boven de water oppervlakte steken, hetgeen uiteraard onder de visschers en de bevolking eenige onrust veroorzaakt. Dezer dagen zijn er eenige mijnenvegers uit onze stad te Harlingen aangekomen, met de opdracht een onderzoek naar de mijnen in de Waddenzee in te stellen. Ter hoogte van het Schapedijkje te Almenum werd een mijn ont dekt. Men heeft het projectiel uitgegraven; met de „Vliestroom" is het vervoerd naar de Ballastplaat om aldaar tot ontploffing ge bracht te worden. De overige mijnen liggen zoo diep in het zand, dat zoeken er naar een bijna onbegonnen werk moet zijn. (Tel.) Kommiezen te Vaals hebben een smokke laar aangehouden, die vier doozen over de grens trachtte te brengen. B|j nadering der kommiezen vluchtte h|j en wist te ontkomen. De doozen bevatten 200 levende kuikens; z|j zijn in beslag genomen. Vrijdag deden zich vergiftigingsverschijn selen voor b|j twee kinderen in het gezin van den mijnwerker Scholgens te Kerkrade. De beide kinderen, een jongetje van 4 jaar en een meisje van 7 jaar, moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het jongetje is overleden. Het meisje verkeert in levens gevaar. De oorzaak moet gezocht worden in het eten van bedorven kaas. Het fraaie zomerweer heeft er ongetwijfeld toe bijgedragen, dat er voor de gebruikelijke colportage op Vrijdagavond in de Jordaan weer groote belangstelling bestond. De N.S.B. col porteerde voornamelijk in de Westerstraat, het Marnixplein en in de Marnixstraat voor de Nieuwe Willemsstraat, waar groote groepen tegenstanders op de been waren. Hoewel de atmosfeer min of meer geladen was, kwam het niet tot ernstige vechtpartijen. Kort na half tien deed zich echter, toen de colporteurs der N.S.B. naar het kringhuis aan den Adm. de Ruyterweg trokken, in de De Clercqstraat een ernstig incident voor. Een agent van politie, die hier op zijn rijwiel reed, moest plotseling stoppen en remde daartoe uit alle macht. Op hetzelfde oogenblik sprong een 19-jarige bewoner van de Nieuwe Leliestraat op hem toe en gaf hem een paar hevige klap pen op het achterhoofd. De agent greep zjjn aanvaller beet en raakte met hem slaags. Ter wijl hij zijn tegenstander trachtte te overmees teren, sprong een 32-jarige bewoner van de Lindenstraat van zijn rijwiel, tilde dit omhoog en gooide dit boven op den agent. Het zon er voor den politieman leelijk hebben uitgezien, als niet twee andere agenten te hulp waren gekomen. De beide inwoners van de Jordaan konden nu worden aangehouden en naar het bureau Marnixstraat worden overgebracht. De aangevallen agent heeft zich niet ernstig be zeerd. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den gewoon dienstplichtigen soldaat A. J. P. de H., van het 7de regiment infanterie, die in hooger be roep heeft terechtgestaan ter zake dat hij op 18 Maart 1936 te Harderwijk, na op trage wijze aan een hem gegeven dienstbevel te heb ben voldaan met luider stem tot de met hem aan oefening deelnemende militairen, die zich in een kring om hem heen bevonden, heeft geroepen: „we gedragen ons hier in het alge meen veel te kalm, in Amersfoort gedragen ze zich lang niet zoo kalm, daar laten ze ten minste zien wie ze zijn. We zjjn hier lang niet opstandig genoeg. Ik zou hier best eens een opstandje willen beginnen." De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch had dit feit gequalificeerd als: als militair door een toespraak trachten de tucht onder de krijgs macht te ondermijnen, en beklaagde veroor deel tot tien weken gevangenisstraf. Het hof heeft het vonnis van den krijgsraad gevestigd. Warenhuis te Naaldwijk ingestort. Zaterdagavond te ongeveer zeven uur is bjj den tuinder A. W. K. te Naaldwijk een waren huis, ter grootte van 2200 ramen plotseling ingestort. Gelukkig bevond zich op het moment van instorting niemand in de kas, zoodat per soonlijke ongelukken uitgebleven zjjn. Om trent den oorzaak tast men in het duiste Het warenhuis is 12 jaar oud en werd 5 ia/' geleden verplaatst. De schade door de ver, woesting aangericht schat men totaal 2000 k 3000 gulden. In de kas waren tomaten geplant. Vrijdagmiddag, omstreeks half twee heeft men uit een kantoorlokaal van een perceel aan de Leeghwaterkade te Rotterdam, waar in gevestigd is het expeditiebedrijf van de firma J. de J. op sluwe wijze 600 weten te ontvreemden. Gewoonljjk is het personeel tusschen 12.30 en 1.30 uur afwezig, behoudens een kantoor bediende. Ook Vrijdag was dit het geval. Achter bleef de 76-jarige boekhouder, die reeds jaren bij het bedrijf in betrekking is. Omstreeks half twee kwam een onbekend persoon hem mededeelen, dat in het pakhuis een vat ohe openstond en de olie er uit liep. De firma heeft voor eigen gebruik achter in het pakhuis een vat olie staan, wat van de straat nauwelijks zichtbaar is. De boekhou der ging onmiddellijk met den man, die hem waarschuwde, het pakhuis in, en inderdaad bleek de kraan van het vat open te staan en een weinig olie lag op den grond voor 't vat, De kraan werd gesloten, eenig zand werd ge strooid en men bleef nog eenige oogenblikken praten, waarop de onbekende de veronder stelling uitte, dat het vermoedelijk een kwa- jongenssreek zou zijn. Hij zou wel eens bui ten kijken, waarop hij zich aan de achter zijde verwijderde door de Leeghwaterstraat. Het onderhoud had nauwelijks 10 minuten geduurd. De boekhouder ging naar het kantoor terug en daar bleek, dat een tweede persoon van deze gelegenheid gebruik had gemaakt om da lade open te breken en daaruit 600 te ont vreemden. Sporen van braak waren aan wezig. Later viel het den boekhouder in, dat hjj een hem onbekenden man, die opvallend naar binnen keek, per fiets eenige malen langs het kantoor had zien rijden. 0p een onbewaakten overweg bij Gouda in de spoorlijn GoudaUtrecht is Zondagmiddag een wielrijdster door een Dieseltrein aange reden. Het slachtoffer is korten t|jd later aan haar verwondnigen overleden. Het ongeluk is gebeurd op den overweg aan het voormalige blok 11 in den Achter willens onder de gemeente Reeuwtjk op onge veer 4 km van Gouda. Uit de richting Haas trecht kwamen twee wielr|jdsters, op weg naar de Reeuw|jksche Plassen, waar zij zou den gaan zewmmen, juist toen van den kant van Utrecht de Diesseltrein 624, die om 14.26 te Gouda moet arriveeren, naderde. De wiel- rijdsters waren de 23-jarige freule A. M. van Hemert tot Dingshof en haar jongere zuster, dochters van den burgemeester van Haas trecht. Zij hebben blijkbaar niet op het treinverkeer gelet, want anders hadden zij, daar het uit zicht op de spoorlijn geheel vrij is, den trein moeten zien aankomen. Het jongste meisje ontsnapte op het nipper tje aan het ongeluk. Zij was juist over de rails, toen de Diesel passeerde. Wel werd haar fiets nog geraakt, maar zij zelve bleef onge deerd. Van het rijwiel van haar zuster, die iets achter reed, werd het achterwiel door den trein gegrepen. De berijdster kwam op de spoorbaan naast de rails terecht. De bestuurder van den trein bracht den Diesel tot stilstand en een in den trein aan wezige dokter uit Den Haag verleende het slachtoffer, dat bij kennis was, hulp. Zij ha^ een versplinterde knie, een versplinterden bo venarm en een inwendige verbloeding. Zij werd in den trein gelegd, welke daarop met driekwartier vertraging naar Gouda door reed. Op het station te Gouda is het slacht offer overleden. Per auto van den G.G.D. het stoffelijk overschot naar het Van Iterson ziekenhuis vervoerd. Zaterdagochtend om half zes wilden de landbouwer Poort, wonende in de boer Caecilia aan den Meentweg te Eemnes z|jn 18-jarigen zoon twee stieren van model-boerderij Oud-Bussum, die b|j hen S stald z|jn, naar de weide brengen. Toen beesten buiten kwamen, kregen ze he elkaar te kwaad. De beide mannen tro aan de touwen; de zoon sloeg met een en een der dieren stortte zich op Poor het touw losliet en trachtte te ontkomen, zoon ging met de lat den stier te lij beest wendde zich toen tot hem, waar het gevaar voor den vader, die al op grond lag, even was geweken. De a" stier maakte zich echter voor een aan va reed. De jongen wist naar de boerde ten komen; melkknechten schoten toe en w' ite de touwen te grijpen en met groote m n> de woedende dieren naar den sta lte hreng Vader Poort had een stoot in de bu c^loe3t gekregen en had hevige pijnen. Hij naar het St. Jansziekenhuis worden vcrV Oud-Bussum heeft op het ®ern?00pen« weiland zestig koeien en twee stieren a. Eiken ochtend komt er een speciale s knecht van het hoofdbedrijf te bIa,art^vonds de stieren buiten te brengen en s ction- om ze van het land te halen. Deze fun naris had een vrijen Zondag en h|j had, de su iiCaU vvsl V1 iju»i vyQjYl LI gens gewoonte, Poort gewaarschuw beegten stieren op stal te laten, daar de t ea alleen naar dezen knecht luisteren. Aia.O.1. UCÓ.VH IUB-VUV 1)6" zijn zoon voelden zich echter torea ao 0n» gingen bovendien de onvoorzichtig e ^elll beide beesten tegelijk uit den stal e

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2