Hoe dc staatscommissie zich de herziening der Grondwet denkt I.L. AANGIFTE V/ÜTLEERUNGEN CHR. U LO. SCHOOL KANAALWEG HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JUNI 1936 „Salarisverlaging" voor leden van de Tweede Kamer voorgesteld. De staking van de IJmuider visschers Nederlandsche bond van gemeenteambtenaren. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Een jaar halfweeksche luchtdienst op Indië. Onderzoek van ongelukken met burgerlijke luchtvaartuigen. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen te pletter geslagen. Een Oosteniijksch militair vliegtuig verongelukt. Vliegongeluk in den Soedan. BUITENLAND Handhaving of opheffing der sancties. Verdere afneming van de staking in Frankrijk. De nood der bevolking te Rijssel. De stakingen in België. Algemeene staking in de Belgische kolenmijnen. Wat voor weer vandaag? Duff Cooper acht den toestand ernstiger dan in 1914. De politieke spanning in Dantzig. Stoomvaartberichten, DEN HELDER Aanleg van Eiectriciteit MEUBELMAGAZIJN KEIZERSTRAAT Admtmt in de ïïiddmcfo 'Cwïant NAAIMACHINES M. J. Lafèber, Zuidstraat Het rapport van de staatscommissie ter voorbereiding van de partieele grondwetsher ziening is thans ingeleverd. De commissie doet in dit rapport de vol gende voorstellen: Drukpersvrijheid. Ten einde het misbruik van de drukpers vrijheid tegen te gaan, wordt voorgesteld de mogelijkheid in onze wetgeving te openen om het verschijnen van bepaalde uitgaven, die een grove inbreuk maken op de openbare orde, tijdelijk te verbieden. Inkomen van de Kroon. Voorgesteld wordt, dat de bedragen, vast' gesteld voor het inkomen der Kroon, gewij Zigd zullen kunnen worden bij een wet, waar- Van het ontwerp in elke Kamer met een ge qualificeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Kamer wordt aan genomen. Het jaarlyksche inkomen van den Koning of Koningin, thans 1.200.000,— wil men brengen op 1.000.000. De commissie acht het verder een leemte, dat in de grondwet geen jaarlijksch inkomen Wordt verzekerd aan den gemaal van een regeerende Koningin, alsmede aan den gemaal eener Prinses, vermoedelijke troonopvolgster. Zij geeft in overweging, hierin bij deze ge legenheid te voorzien. Het inkomen van den Prins-gemaal uit 's Rijks kas wil men gesteld Zien op 200.000. Vergoeding Tweede-Kamerleden. De schadeloosstelling voor leden der Tweede Kamer wil men met 1000. verlagen tot 4000.per jaar. Het pensioen dient volgens de commissie ge bracht te worden van 150.op 120.— per jaar tot een maximum van 2400.— p. j. (thans 3000. Evenredig kiesrecht. Het evenredig kiesrecht wenscht men niet te wijzigen; alleen wil men den gewonen wet gever iets meer armslag geven bij de uit werking, in dien zin, dat hij niet verplicht zal zijn, de wiskundige evenredigheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Kamer voor het bedrijfsleven. Instelling van een Kamer voor het bedrijfs leven naast de Eerste en Tweede Kamer wordt door de commissie afgewezen. Wel is de commissie van meening, dat goede gronden zijn aan te voeren voor het nader aanwijzen van een weg in de grondwet voor organen, die, blijvend op het eigen terrein van het be drijfsleven, regelend zullen kunnen optreden. Parlementaire onschendbaarheid. Een volksvertegenwoordiger die onwettige middelen en wegen aanprijst of bevordert moet men zijn lidmaatshcap kunnen ont nemen, De opengevallen plaatsen zullen niet vervuld kunnen worden. Verder wordt voor gesteld de parlementaire onschendbaarheid van ministers en Kamerleden op te heffen ter zake van opruiing of schending van ge- helmen. Minister en Kamerlid. Het ministerschap en het kamerlidmaat schap wil men onvereenigbaar verklaren, maar tevens wil men bepalen, dat een minis ter, bij een verkiezing tot lid der Staten- Generaal gekozen, ten hoogste drie maanden ha zijn toelating het ambt van minister en het lidmaatschap der Staten-Generaal ver- éenigen kan. Staatssecretaris. De commissie acht invoering van het ambt van staatssecretaris, lid van het ministerie, niet wenschelijk. Aan het verslag der Staatscommissie is het Volgende ontleend: Vrijheid van drukpers. Het recht, zijn gedachten en gevoelens door middel van de drukpers te openbaren, is ook volgens de commissie een onzer belangrijkste politieke rechten; zij is gekant tegen een aan tasting van dit recht door een voorafgaande goedkeuring te eischen van wat gedrukt zal worden. De commissie meent, dat de eerbiediging van (ie vrijheid van de pers moet eindigen, waar die vrijheid in losbandigheid ontaardt. De aansprakelijkheid, zooals deze in onze Wetgeving is geregeld, heeft de maatschappij hiet voldoende kunnen beschermen tegen grove Verstoring van de orde door middel van de pers. De commissie laat in het midden, of een ver scherping van de strafrechtelijke repressie ge boden is; zij waarschuwt echter tegen de illu sie, dat hiermee het probleem zou zijn opge lost. Daarnaast acht zij in elk geval noodig bet openen van de mogelijkheid in onze Wetgeving om het verschijnen van bepaalde uitgaven, waardoor een grove inbreuk wordt gemaakt op de openbare orde, tijde lijk te verbieden. Over de vraag, of een verschijningsverbod in strijd zou zijn met artikel 7 der Grondwet, bestaat in de com missie verschil van meening. Het Inkomen der Kroon. Tot de troonsbeklimming van koning Wil leem III was in de grondwet het bedrag van bet jaarlijksche inkomen van den koning ten laste van 's rijks kas vastgelegd. Bij de grond- Wetsherziening van 1922 keerde men tot dit stelsel terug, In de grondwet zelve werd dit heel van het inkomen op een bepaald bedrag sesteld, met dien verstande, dat binnen twee jaar na een troonsbestijging het grondwette lijk bedrag bij de wet, voor den duur van de regeering van den nieuwen vorst zou kunnen worden gewijzigd. Na deze twee jaar moet mitsdien, indien wij ziging van het grondwettelijk bedrag wensche lijk is, het geheele stroeve apparaat van een grondwetsherziening worden in werking ge steld. Vooropgesteld wordt, dat de bedragen vastgesteld voor het inkomen der Kroon, gewijzigd zullen kunnen worden bij een wet, waarvan het ontwerp in elke Kamer met een gequalificeerde meerderheid van twee derden van het aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Het inkomen van de kroon bestaat volgens de grondwet ten deele uit de opbrengsten van het kroondomein, ten deele uit een bedrag uit s lands kas. Ten gevolge van de tijdsomstan digheden zijn de inkomsten uit onroerende goederen algemeen sterk gedaald. Zoo ook het inkomen uit het kroondomein. In verband met de stijging van de koop kracht van het geld is het niettemin wensche lijk, ook het bedrag van het jaarlijksche inko men uit 's rijks kas zoowel van den koning als van de koningin-weduwe te verlagen. Een zoo danige verlaging behoort niet te worden toege past op het jaarlijksche inkomen van den prins van Oranje en de dochter des konings, die de vermoedelijke erfgename is van de kroon. Schadeloosstelling Tweede Kamer leden. De schadeloosstelling, in artikel 90 vastge steld voor de leden der Tweede Kamer, is niet te beschouwen als een belooning voor verrich ten arbeid, doch slechts als een middel om personen uit verschillende kringen in staat te stellen, lid van de Kamer te zijn. Zoo opgevat, behoort het bedrag te worden verlaagd in ver band met de stijging van de koopkracht van het geld. De verlaging ware te stellen op 1000. De commissie heeft de vraag overwogen, of de schadeloosstelling in de grondwet behoort te blijven vastgelegd. Wijziging toch kan ook in de toekomst, zelfs in de naaste toekomst, geboden zijn. De commissie meent, dat het be drag in de grondwet behoort te worden ge handhaafd, maar dat wijziging moet kunnen plaats hebben, zonder ontbinding van de beide Kamers, bij een wet, die in elke Kamer met een gequalificeerde meerderheid van twee der den van het aantal leden dier Kamer wordt aangenomen. Raad van State. De commissie acht het wenschelyk, dat een college, met zooveel deskundig gezag bekleed als de Raad van State, een waakzaam oog laat gaan over de voorstellen van wet, voordat deze aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Zij heeft ook onderzocht, of het wenschelijk zou zjjn, de verplichting tot het hooren van den Raad van State af te schaffen ten aanzien van bepaalde wetsvoorstellen, in het bijzonder van wetsontwerpen, die feitelijk administratie ve maatregelen zijn. De commissie adviseert ook ten deze afwijzend. Zij is te gereeder tot deze conclusie geko men, daar het vaak gehoorde bezwaar, dat met het hooren van den Raad van State geruimen tijd gemoeid zou zijn, niet juist is, indien men het beschouwt in verhouding tot den geheelen duur van het wetgevingsproces. Ministers zonder portefeuille. De omstandigheid, dat de grondwet b(j uit sluiting denkt aan ministers, hoofd van een departement van algemeen bestuur, sluit de mogelijkheid niet uit, dat ministers kunnen worden benoemd zonder portefeuille. Onder de huidige grondwet echter zouden ministers zon der portefeuille niet, als ministers, hoofden der ministerieele departementen, volgens artikel 95 zitting hebben in de Kamers. In de eerste plaats doet zich de wenschelijk- held van een ministerschap zonder portefeuille voor ten aanzien van den voorzitter van den raad van ministers. Wanneer in bewogen tijden de behoefte wordt gevoeld, in het kabinet eenige personen op te nemen, zonder dat hun een ministerieel depar tement wordt toevertrouwt, dan is het, in dien zij uit de parlementsleden zouden worden gekozen, geenszins ondenkbaar, dat zij lid zul len willen blijven van de Kamer. De commissie zou dit met het oog op een zuivere werking der ministerieele verantwoordelijkheid een on- gewenschten toestand achten. Vertegenwoordiging bedrijfsleven. Door de instelling van een Kamer voor het bedrijfsleven als deel van de Staten-Generaal zou het historisch gegroeide karakter van het parlement worden gewijzigd. De Staten-Gene raal, waarin de groote geestelijke stroomingen van het volk haar vertegenwoordiging vin den, hebben onder meer tot taak mede te werken aan de algemeene rechtsvorming. In dien aan deze rechtsvorming deel zou krijgen een orgaan, dat in het bedrijfsleven zjjn wor tel vindt, zou dit een fundamenteele verande ring zjjn in onze staatsinrichting. De commis sie acht zulk een verandering bedenkelijk. Z(j acht de instelling van een Kamer voor het bedrijfsleven naast de Eerste en Tweede Kamer bovendien een sprong in het duister, omdat de desbetreffende denkbeelden nog in wording zijn. Revolutionnaire vertegenwoor digers. In tegenstelling met de oplossing van de staatscommissie van 1934, die gebonden was aan de grenzen, in de grondwet gesteld, zal in den gedachtengang der commissie de open gevallen plaats niet worden vervuld. De vervallenverklaring zou van haar krach tigst effect worden beroofd, indien het onwet tig streven tot uitdrukking zou blyven komen. Ongetwijfeld kan het gevolg zjjn, dat de des betreffende staatkundige groep buiten haar schuld, doordat de afgevaardigde uit den band gesprongen is, in haar representatie wordt ge troffen. Maar in het algemeen moeten de kie zers weten, wie zij afvaardigen en daarvan ook het risico dragen. Bovendien zal, als zulk een afgevaardigde geen lid van de Kamer meer zal zijn, de innerlijke kracht van die groep eer worden vergroot. Anderzijds zal van de ontworpen bepaling een groote preven tieve werking uitgaan. In de derde plaats wees de staatscommissie van 1934 de afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State aan als het orgaan, dat de vervallenverklaring van het lidmaatschap zou moeten uitspreken. Volgens de commissie moet bij een zoo belangrijke uit spraak de Raad van State in zijn vollen om vang tot oordeelen worden geroepen. Werkloozen opgeroepen te IJmuiden. Ook gisteren is geen enkele treiler uit IJmuiden naar zee gegaan. Er zijn thans nog 23 stoomtreilers op zee. Gisteren kwamen er bij de gemeentelijke arbeidsbeurs verzoeken in van de directies der V.E.M. en van de reederij Groen om werklooze visschers. Tengevolge daarvan zullen aan 200 werkloozen oproepingskaarten worden uitge reikt. De werklooze visschers hebben gisteren nog gewoon gestempeld. Zij zullen morgen nog uitkeering ontvangen, welke geldt voor de afgeloopen week. Verwacht wordt, dat de uit sluiting van den steun spoedig zal afkomen en zal gelden met ingang van gisteren. Het stakingscomité heeft reeds een eerste uitkeering kunnen doen. De kwestie van de verhooging van het con tingent voor den invoer van versche visch zit zoo: De beide vischhandel-vereenigingen te IJmuiden vreesden een maand geleden reeds, dat het tot een conflict zou komen en hebben daarom toen aan de betrokken ministers ver zocht het contingent vreemde visch te willen verhoogen, wanneer het conflict zou uitbre ken. Daarop werd afwijzend beschikt. Het motief was, dat de regeering zich dan partij zou stellen in het conflict. Alle Egmondsche visschers wei geren te varen. Overeenkomstig de aanschrijving van den minister van sociale zaken heeft het gemeen tebestuur van Egmond aan Zee gisteren be kend gemaakt, dat volgens de opvatting van den minister de staking in het visscherijbe- drijf te IJmuiden als een wilde staking ge kwalificeerd moet worden. In verband daar mede zijn alle werklooze visschers, ook zij die reeds voor de staking werkloos waren, giste ren opgeroepen om een verklaring te teeke nen, dat zij bereid waren, op de nieuwe voor waarden te gaan varen. Ondanks het feit, dat bekend gemaakt was, dat zij anders uitgeslo ten zouden worden van steun, werkverschaf fing en uitkeering uit de werkloozenkassen, verklaarde geen van de 190 werklooze vis schers zich bereid om te varen. Het gevolg is dus, dat de steunverleening en werkverschaf fing voor alle Egmondsche visschers geheel wordt stopgezet. De provinciale afdeeling Noord- Holland over het nieuwe examen voor de gemeenteadministratie. Zaterdag hebben de leden van de afdeeling Noord-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren te Amsterdam ver gaderd, onder voorzitterschap van mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe en Callants- oog. De bondsvoorzitter, de heer J. Kamman, was mede aanwezig. De vergadering was speciaal belegd om het hoofdbestuur van advies te dienen nopens de invoering van een nieuw (praktik-) examen voor de gemeente-administratie tusschen de reeds bestaande twee op dit gebied. Het bestuur verklaarde in meerderheid met het hoofdbestuur te kunnen meegaan. Een minderheid stond er afwijzend tegenover, tenzij de wenschelijkheid nader kon worden aange toond. In het algemeen vond de vergadering de voorbereiding niet voldoende. Zij wenschte nadere gegevens van de zijde van het hoofd bestuur, om zich behoorlijk te kunnen oriën- teeren betreffende deze, voor de ambtenaren en voor de gemeenten zoo belangrijken zaak. Nadat de bondsvoorzitter verklaard had, dat het niet noodzakelijk was, dat de vergadering zich thans definitief uitsprak, is besloten de zaak aan te houden, totdat ter zake nadere gegevens van het hoofdbestuur zullen zijn binnengekomen. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De voorzitter van het centraal stembureau maakt bekend dat in de plaats van den heer Th. G. C. Hooi) tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland is benoemd de heer J. G. van Kessel. Terugreis. De „Kwak" is Maandag 15 Juni van Athene vertrokken en dien dag te Amsterdam aange komen. De „Kievit" is Maandag 15 Juni van Rah- goon vertrokken en dien dag te Jodhpoer aan gekomen. Heenreis. De „Nachtegaal" is Maandag 15 Junie van Bagdad vertrokken en dien dag te Jodhpoer aangekomen. De „Perkoetoet" is Maandag 15 Juni van Medan vertrokken en dien dag te Bandoeng aangekomen. Stjjging van het passagiersvervoer met 139 pet. 12 Juni was het 1 jaar geleden, dat de Ko ninklijke Nederlandsche Luchtvaart Maat schappij haar wekelijkschen dienst op Indië verdubbelde. De resultaten kunnen tot tevre denheid stemmen, wat blijken mag uit een vergelijking van de vervoercijfers over de tijd vakken 12 Juni 193412 Juni 1935 (hieronder aangemerkt met A) en 12 Juni 193512 Juni 1936 (hieronder gemerkt als B). A. B. styging. Briefport in kg 38.314 75.941 98.2% Briefp. ton/km 518.460 673.000 29.8% Aantal passagiers 922 2.205 -j-139.4% Pass./km 4.579.193 10.776.729 +135.3% Kg goederen 11.337 23.073 +103.8% Ton/km goed 89.646 142.277 58.7% Aan het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp regeling van het onderzoek van ongevallen met burgerlijke luchtvaartuigen wordt het volgende ontleend: Algemeen deelde men de meening der re geering, dat een wettelijke regeling van het onderzoek van ongevallen met burgerlijke luchtvaartuigen noodzakelijk is. Men sprak dan ook zijn instemming uit met de indiening van dit wetsontwerp en men voegde daaraan toe, dat men den spoed, waarmede de com missie-Kooien, vooruitloopende op haar eind rapport, aan de regeering een ontwerp heeft doen toekomen, evenals dien waarmede de regeering harerzijds het thans ingediende wetsontwerp bij de Kamer aanhangig heeft gemaakt, zeer waardeerde. Twee Italiaansche jachtvliegtuigen, die van Campo Formiet op weg waren naar Mirofiori, zijn tegen de rotsen van den Monte Grappa te pletter gevlogen in verband met den dikken mist. De beide vliegers zijn om het leven ge komen. Twee dooden. In de buurt van Linz is gisterochtend een militair vliegtuig bij een noodlanding veronge lukt en verbrand. Een der drie inzittenden kwam om toen hij uit het vliegtuig sprong; een tweede is met het toestel verbrand, de derde heeft zich door een parachutesprong weten te redden. Vier dooden. Bij Adarama, in den Soedan, is een door luitenant Catchpole bestuurd legervliegtuig, dat twee andere vliegers, die neergekomen waren en om hulp hadden verzocht, zou gaan assisteeren, door ontploffing van den tank, brandend omlaag gestort. De vier inzittenden zjjn allen omgekomen. Men gaat voort de geruchten, volgens welke Eden weldra zou aftreden, in verband met de rede van Chamberlain over de sancties, met nadruk te ontkennen. Naar gisteravond in het Lagerhuis is aangekondigd, zal Eden aan staande Donderdag naar aanleiding van het op dien dag bepaalde debat over de buiten- landsche politiek een volledige uiteenzetting geven omtrent het standpunt der regeering. De onzekerheid omtrent de houding van Groot-Britannië ten aanzien van de sancties zal daarmede worden weggenomen. Van de meeningsverschillen, welke zich in het kabinet zouden voordoen, zegt Reuter's diplomatieke correspondent alleen, dat het van zelf spreekt, dat sommige leden de opheffing van de sanc ties met minder bereidheid dan anderen zou den goedkeuren, maar het schijnt nu toch wel vrij zeker te zijn, dat het kabinet zich als geheel accoord zal verklaren met een ophef fing, indien Genève zich in dezen zin uit spreekt. Een formeele beslissing is echter nog niet genomen. De kabinetsraad komt eerst morgen bijeen, doch gisterenavond heeft de inter-ministerieele commissie voor buitenland- sche zaken reeds haar standpunt bepaald. De groote wenschelijkheid om een einde te ma ken aan de sancties is gisteren ook eenstem mig tot uitdrukking gebracht door een twin tigtal sprekers op de maandelijksche verga dering van de zeer invloedrijke commissie van conservatieve Lagerhuisleden. Op deze ver gadering, waar 70 80 leden tegenwoordig waren, heeft men zich ook uitgesproken over een herziening van het Volkenbondscovenant. In de provincie nog enkele nieuwe stakingen. Gisteren is weer een aantal overeenkomsten tot stand gekomen, o.a. bij de graphische vak ken. Verder hebben afgevaardigden van het personeel van de groote verzekeringsmaat schappijen de arbitrage van den minister van arbeid aanvaard. Ook gisteren geschiedde de ontruiming van fabrieken, die tot dusverre bezet waren ge houden, in volstrekte kalmte. De staking in het scheepvaart- en haven bedrijf in de buurt van Parijs duurt nog voort, doch de besprekingen, die hieraan een einde moeten maken, schijnen goede vorderingen te maken. In Duinkerken is het werk in de metaal- fabrieken, bij het trambedrijf en bij de elec- trische centrale hervat, doch in de havens is de staking nog volledig. In het district Douai is een einde gekomen aan de staking in het metaalbedrijf, doch bij de schoenenfabrieken en in de textielindustrie is opnieuw staking uitgebroken. Gisteren zjjn er in het totaal te Parijs en in de buurt van Parijs 76.000 arbeiders aan het werk gegaan. In de zeven departementen, die het ergst door de staking getroffen zijn, hebben 63000 arbeiders het werk hervat. Het personeel van de verzekeringsmaat schappijen, dat in staking was gegaan, heeft besloten vandaag het werk te hervatten. Staking in de petroleumindustrie in Marokko. Uit Algiers wordt gemeld: De petroleum industrie in Marokko is getroffen door een staking onder het personeel van de Shell en de Standard Oil. Van Mackay, de industrieele medewerker van de News Chronicle, bevindt zich te Rijs sel om een ondrezoek in te stellen naar de stakingen in Frankrijk. Hij schrijft, dat de prijzen reeds beginnen te stijgen en dat ten slotte de consument de lasten zal hebben te dragen. De stakingen breiden zich uit als de maze len. Het gaat vleksgewijs, zoo gauw de eene fabriek op groep fabrieken weer geopend wordt, sluit de andere. Volgens Mackay is de textiel-industrie in dit deel van Frankrijk er ernstiger aan toe dan die in Lancashire. Men schrijft dit toe aan de Japansche concurrentie. De loonen in deze tak van nijverheid waren hemelter gend en zelfs met de 12 pet. loonsverhooging zullen de meeste arbeiders nog ver beneden den Engelschen loonstandaard blyven, daar velen van hen maar drie of vier dagen per week werk hebben. Volgens de nieuwe overeenkomst worden de loonen met ongeveer een shilling per dag verhoogd, maar volgens de fabrikanten is hun dat afgedwongen en kunnen zij het alleen dragen, wanneer de prijzen worden verhoogd en de mechanisatie wordt voortgezet. Wat de staking aan de Antwerp- sche havendiensten kost. De staking kost aan het beheer van de ha ven van Antwerpen dagelijks 800.000 francs, aldus het Laatste Nieuws, waarvan een half millioen werd opgebracht door de havenrech ten en 300.000 fr. door allerhande andere in komsten. Langs de dokken staan 4489 geladen wa gons stil; 4107 van deze wagons, waarvan er 1846 geladen zijn met kolen, cokes en briket ten, behooren tot den dienst van het interna tionaal verkeer; 2940 hooren toe aan de Bel gische spoorwegmaatschappij en 1549 zijn er van allerhande nationaliteiten. Langs de Scheldekaden staan er nog 626 wagons en ook in het rangeerstation te Oos- deren zijn er nog 267. Zondag vergaderde een buitengewoon con gres van de socialistische mijnwerkers centrale in het Volkshuis te Brussel. De socia- Naar waarneming verricht in den morgen van 16 Juni. Medegedeeld door net KomnKljjk Meteorologisch Instituut Hoogste barometerstand 766.4 te Parjjs. Laagste barometerstand 752.1 te Malinhead Verwachting Zwakke tot matige Z.W. tot Z. wind. Gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Barometerstand te Den Helder 763.6. Temperatuur zeewater: 14.8" C. 58.3° F. listische minister van arbeid, Delattre, was aanwezig. Na een vrjj langdurig debat, werden ver schillende resoluties aangenomen. De belang rijkste onder deze resoluties bepaalt, dat de algemeene staking in de kolenmjjnen Maan dag 15 dezer zou worden ingezet. Het congres herhaalt vervolgens de reeds bekende looneischen van de mijnwerkers, pro testeerde tegen de houding van de gendarme rie bij de stakingen in het kolenbekken van Luik en vestigde de aandacht van de autori teiten op de gewenschtheid van de grootst mogelijke bedachtzaamheid blijk te geven in dien men ernstige incidenten wil voorkomen. IN ANDERE TAKKEN VAN BEDRIJF. Ook in andere takken van bedrijf valt een zekere agitatie waar te nemen. De nationale bedienden-centrale heeft een manifest uitgegeven, waarbij het personeel van de banken de volgende eischen stelt, mi nimum-loon fr. 2000 per maand, 36-urige ar beidsweek, ten minste 14 dagen betaalde va- cantie per jaar, speciale vergoeding voor de kashouders en afschaffing van de geheime rapporten, die bij zekere banken bestaan. De minister van oorlog, Duff Cooper, heeft' het woord voerend aan een banket, verklaard' dat de toestand in Europa veel ernstiger is dan in 1914 en dat er niemand is, die eenige kennis van de situatie heeft, welke dit feit zou willen betwisten. Duff Cooper critiseerde heftig de pacifistische houding van sommige kringen. Hun redevoeringen zjjn veel gevaarlijker dan gifgassen. De minister wees op de noodzake lijkheid voor Groot-Britannië een leger te bezitten, dat de verdediging des lands zal kunnen verzekeren. Voor de verdediging van Londen tegen luchtaanvallen zyn reeds 10.000 man noodig. De pacifisten meenen nochtans jongelieden te moeten aansporen zich niet aan te sluiten bij de luchtafweergroepen van het territoriale leger. Botsing tusschen nationaal-socia- 11®ten en Duitsch-nationalen, In Dantzig is Zaterdagavond weder een vergadering, gehouden door de Duitsch natio- nalen, ontaard in een vechtpartij, welke na afloop van de vergadering op straat werd voortgezet. Tengevolge daarvan moesten veertig personen naar ziekenhuizen worden gebracht. Acht hunner waren Zondag nog in behandeling, terwijl er één toebehoorend tot een nationaal-socialistische partijorganisatie, aan de gevolgen van een steek in het hoofd is overleden. Stcomv. Maatscn. Neder And. Enggano, 14 Juni te Hamburg. Johan de Witt, 13 Juni v. A'dam. Johan v. Oldenbarnevelt, u., pass. 12 Juni Perim. Marnix v. St, Aldegonde, t., 13 Juni v. Port Said. Poelau Bras, t., 14 Juni v. Sabang. Poelau Roebiah, u„ pass. 13 Juni Vlissingen, Tarakan, t„ 13 Juni v. Marseille. Kon. HoU. Lloyd. Amstelland, 14 Juni te A'dam. Rotterdamsche Lloyd. Blitar, 14 Juni te R'dam. Djambi, u., pass. 15 Juni Finisterre. Dempo, u„ pass. 14 Juni Kaap del ArmL Indrapoera, 14 Juni te Southampton. Kertosono, t„ pass. 14 Juni Kaap del Armt, Rantaupandjang, 12 Juni te Singapore. Soekaboemi, t„ pass. 14 Juni Aden. Kon. Paketv. Maatschappij. I Barentsz, 12 Juni v. Mahe (Seychellen). Houtman, 11 Juni te Cebu. Van Rees, 12 Juni v. Sydney. .i!*. .ït*. .ïfr. .St*. xi iV V\ Den 25sten Juni hopen i? onze geliefde Ouders, [JL FRANS v. d. WAL en JAC0BA HILLEBRAND, den dag te herdenken, dat zij vóór 40 jaar in den echt zijn verbonden. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven, is de wensch van hun I Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Den Helder. 16 Juni 1936. Vischstraat 10. k *xJx"xix"ïrA>. 'jrjyt VJx 'jrjv. xjy' De Heer en Mevrouw HORNING—Dozy geven met blijdschap kennis van de geboorte van een Zoon. Soerabaia, 13 Juni 1936. Kapoeasstraat 10. Eenigste kennisgeving. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte onzer Dochter HENDERIKA GEERTRUIDA. W. POL. C. M. POL—Kooij. Den Helder, 14 Juni 1936. Ruyghweg 153. Geboren: MEINDERT, Zoon van H. WILLEMSE en S. WILLEMSE— Walters. Den Helder, 15 Juni 1936. Molengracht 30. Geboren: CATHARINA MARIA, Dochter van H. J. A. LÜCKER en M. M. LÜCKER— Engel. Den Helder, 16 Juni 1936. Spechtstraat 10. - Door Gods goedheid werden wij verblijd met de geboorte van onzen Zoon JAN. A. BARWEGEN. G. BARWEGEN— Hoelandt. Breewaterstraat 35. Marine-Hospitaal (B.-A.). Voetbalvereeniging H. R. C. DANKBETUIGING. Het Bestuur der Voetbal vereen. „H.R. O." betuigt zijn oprechten dank aan allen, welke hun medewerking hebben ver leend aan de opluistering hg het behaalde 2de klasseschap. In het bijzonder aan de plaatselijke autoriteiten, het Politiecorps, het „Stedelijk Muziekcorps" en de eigenaars der auto's, welke deze bereid willig ter beschikking hebben gesteld. HET BESTUUR. Hellebrekersheeft aldoor Onbetwist een streepje voor. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENiGING „DEN HELDER" UITVOERDER J. C. HUBER HOOGSTRAAT 41. TEL. 614 voor de (cursus 1936/37) Hoofd E. H. BOS, kan dagelijks aan de school geschieden. (Bij voorkeur Don derdag- en Dinsdagmiddag). Voor toelating is nodig, dat de leerling de zesde klas ener lagere school heeft doorlopen en blijkens een schriftelijke verklaring van het hoofd dier school, het M.U.L.Onderwijs kan volgen. Aan de school wordt, behalve in de vakken van het lager onderwijs, les gegeven in Frans, Duits, Engels, Wis kunde, Boekhouden, fraaie Handwerken, Algemene Ge schiedenis. Opleiding, o.a. voor het Mulo diploma A. en B. HET BESTUUR. solied en concurreerend. J. DORTMUNDT 2de Vroonstraat 88. Dressoir, glazen vitrine 10.90 Dressoir, eiken laden 11.50 Ameublement 17.50 op veeren 24.50 PrachtigLe dikant met versterking 5.60 Spiraal 2-pers 6.90 Laké Slaapkamer 29.00 Eiken Slaapkamer met spiegelkast 59.00 12-els kleed 4.90 Gebloemd wol 12-els Kleed 12.90 Kinderledikant, lakó 4 90 Bedjes en Kussens, roze damast 2.75 2 p. pr. 6 deelige Bedden 11.90 De prijzen zijn laag, komt U eens binnen. Reclameprijzen, 2 Crapeauds, 4 Stoelen (eiken) 42.00 Wij herstellen alle merken

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3