Texel Wieringen Schagen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 16 JUNI 1936 Visscherij Land- en Tuinbouwnieuws. Bestrijding van de aardappelziekte. Voor den Politierechter te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS Roofoverval op oude vrouw te Wijl re. Bedrag van f 160 gestolen. Bejaarde man met de fiets gevallen. In een draaikolk verdronken. Kind verdronken Een tienjarige jongen redt een knaapje dat ander een houtvlot was geraakt. Kind uit een raam gevallen. Trap van een paard. Weer een pindaman overreden. Het geval Unicum. Jongetje kreeg pan met melk over zich heen Ondeskundige zeilers op het IJselmeer. Twee politie-agenten van inbraak verdacht. Buitenland Het einde van een moordenaar. Ernstig auto-ongeluk. Massamoord en levens verzekering zwendel. Een reeks ontstellende misdaden in Massaschuets. Danseres verbrand Een krasse oude dame. Het Dollfuss-kruis iu den afgrond geworpen. Lift stort van 12de verdieping. Ontploffing in het Bulgaarsche jagershuis. Mount Everest expeditie. Ernstige ontploffing te Reval. Vermoedelijk 25 dooden. 120 personen voor vergiftigings verschijnselen behandeld. Zestien personen verdronken. Haven van Nieuwediep. Ook nu is er weer waardeering voor de jdoor kustvisschers aangebrachte visch door Aen overzichtschrijver van de N.R.Crt. Het schrijft o.a.: Het zijn deze week de kustvisschers geweest, die de vele handela ren, welke uitsluitend in den handel van Versche visch hun bestaan zoeken, op de been gehouden hebben. Wel was er ook natuurlijk visch van IJmui- den, maar deze visch kon de vergelijking met die door de kustvisschers aangevoerd, niet doorstaan. Het is goed, dat dit herhaaldelijk wordt ge legd, want het heeft wel eens de schijn ge had, dat de kustvisscherij kon worden be schouwd als een te verwaarloozen factor in het visscherijbedrijf, zoodat er een neiging ont stond om dit kleinbedrijf maar uit te scha kelen, wanneer men het had over de vis scherij. Wanneer men het had over dezen bedrijfs tak, werd haast uitsluitend gedacht aan IJmuiden. De andere visscherij was dan ver der niet in de aandacht. Zeker wel eenigszins Verklaarbaar, maar daarom nog niet juist. Daarom is het geld, dat in een toonaan gevend blad als de S.R.Crt. den laatsten tijd de beteekenis van de kustvisscherij in het licht wordt gesteld. Daarom is het goed dat in een toonaan gevend blad als de N.R.Crt. den laatsten tijd de beteekenis van de kustvisscherij in het licht wordt gesteld. Daaraan vreemd is natuurlijk niet de ach teruitgang van de trawvisscherij, zoodat men meer is aangewezen op de vangsten van de kustvisscherij, bovendien is daarop ook van Invloed de contingenteering van aanvoer van buitenlandsche visch. Maar dit alles eischt nauwkeurige beschou wing der belanghebbende visschers, die bij autoriteiten op dit verschijnsel de noodige aandacht dienen te vestigen. Nooit meer dan nu is dat thans daarvoor de juiste tijd. Er valt wat te beploegen, hetgeen langen tijd braak heeft gelegen. Men trekke daarvan het goede profijt! Minister Deckers heeft ook weer te Vlaar- dingen zijn bevreemding uitgesproken, dat er zoo weinig eenstemmigheid heerscht onder de belanghebbenden bij het visscherijbedrijf, zoo dat het voor de Regeering zoo moeilijk is de Juiste maatregelen te nemen om tot verbe tering in dat bedrijf te kunnen komen. Ook op de vergadering in Den Haag van den Ned. Visschersbond heeft de Minister zich in dien geest uitgelaten. De Minister gebruikte toen de populaire uitdrukking, dat £r te veel „kift" was tusschen de verschil lende groepen. Nu heeft Z. E. dezelfde gedachte uitge sproken op een bijeenkomst van de Kamer Van Koophandel te Vlaardingen, waar de grootreedery was vertegenwoordigd. We ho pen, dat men ook daar deze woorden goed tot zich laat doordringen. Eerst het eigen Straatje schoon wieden en dan pas naar de buren gaan kijken. Men vergeet te veel nog, {lat al deze groepen in het visscherijbedrijf tenslotte met elkaar hebben te maken en dat men niet voortdurend, tot en met, elkaar moet bestrijden. De kustvisscherij doet thans opgeld, houd daar aan vast! De aalvangsten in het IJselmeer blijven £oed. Enkhuizen meldt vangsten van 30 tot 400 pond per vaartuig. De prijzen, blijven ta melijk stabiel. Er is nog wel ansjovisaanvoer, hoewel die piet van groote beteekenis is. De prijs per kilo schommelt om de 20 cent. Van verschillende zijden wordt de teelt voor dit jaar als mislukt beschouwd. Voor de ruiming van de oude jaargangen kan dit echter wel van invloed zijn. De haring aanvoer is dit jaar veel ruimer dan verleden jaar. Dit jaar werd te Scheveningen tot nu aan gebracht door 49 loggers 458 last haring te ken verleden jaar over hetzelfde tijdvak door 12 loggers 85 last Dit jaar dus gemiddeld per logger 9 last tegen verleden jaar 7 last. Een verschil van beteekenis. Het conflict te IJmuiden heeft een zeer Scherpen vorm aangenomen, omdat de vis schers hierdoor van allen steun worden uit gesloten, wanneer zij niet wenschen uit te yaren. Men weet, dat de organisaties buiten deze pctie staan, htgeen tot deze diepingrijpende Consequenties leidt. Het is een ontzettend tijdbeeld, vooral als men zich realiseert welk een zwaar en moei- fijk beroep deze menschen hebben. EEN NIEUW KANTOOR VOOR „MOOI TEXEL". Het voormalige café „Den Burg" te Den Burg is thans ingericht als kantoor voor de Vereeniging v. Vreemdelingenverkeer „Mooi jjTexel". De inrichting heeft hiertoe eenige Veranderingen ondergaan, welke thans gereed Zijn. Heden (Dinsdag) avond heeft de officieele ©poning plaats. Het telefoonnummer van het pieuwe kantoor is No. 12. Zeer zeker zal deze verhuizing van kantoor yoór de Vereeniging een groote verbetering Zijn. Op geen enkele plaats te Den Burg zou het kantoor zoo gunstig gelegen zijn als hier op het Marktplein. MARKTOVERZICHT. loewel ruim 2500 lammeren voor deze tengevolge van het slechte weder en de te piarkt waren aangegeven, was de aanvoer Eerwachten minder goede prijzen als gevolg Van den belemmerden uitvoer, aanmerkelijk fninder. Verschillende hokken bleven ledig. Daar het aantal koopers grooter was dan ge woonlijk op de vijfde lammerenmarkt, viel de prijs niet tegen. Aanvankelijk was de midden- brijs 6.50, later liep de markt op tot 7. Pe duurste werden verkocht voor 9.25. Schapen werden een 25-tal verhandeld, de duurste deden ruim 16 gld. Belangrijk was verder aan de markt de paardenaanvoer, de prijzen zijn zeer goed, er werden 11 stuks ver handeld. De hoogste prijs was ongeveer 350, laagste 150 gld. Nuchtere kalveren waren er weinig, de prijs is pl. m. 7.— per stuk. Fokkalveren 15 tot 30 gld., koeien werden een viertal verhandeld. De duurste bracht ongeveer 180 gld. op. Varkens op de boerderij doen pl.m. 17 cent per pond. Biggen op de markt gemiddeld 11 gld. per stuk. De kipeieren op de eierenveiling zijn onge veer ruim 10 cent per 100 stuks in prijs ge stegen. II1 p p o 1 y t u s li o e f GUNNING. Door den dir. der Zuiderzeewerken is het maken van een betonscherm met bijbehooren- de werken, achter Stroe, dienende tot zee wering, gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. H. Klos te Santpoort, voor 9.857.—. OPBRENGST COLLECTE „ZONNESTRAAL". De alhier gehouden collecte ten bate van de t.b.c. vereeniging „Zonnestraal" heeft in totaal opgebracht 137.06. HET ZANGCONCOURS. De tweede dag. Zondag j.1. werd het concours van den Noord- Hollandsche Zangersbond, dit jaar georgani seerd door de zangvereeniging „Zang en Vriendschap" en gehouden in Cinema de Haan, voortgezet. Er namen dezen dag 10 vereenigingen aan het concours deel. De deelnemers kwamen reeds in den loop van den ochtend de ge meente binnen en overal heerschte een ge zellige drukte. Het was de heer Mink, voorzitter van den Zangersbond, die om 2 uur de aanwezigen (de groote bioscoopzaal was tot in alle hoeken gevuld) een hartelijk welkom toeriep en den wensch uitsprak dat deze 2e dag evenals de eerste goed mocht slagen. Deze wensch is zeer zeker in vervulling ge gaan. Alles heeft een bijzonder vlot verloop gehad, en geen wanklank is vernomen, d.w.z. met betrekking tot het feest. Hoe de jury hierover dacht t.a.v. het zingen weten we niet, maar gezien het feit dat slechts twee tweede prijzen werden toegekend, meenen we te mogen concludeeren dat dat nogal meeviel. Hier volgen de uitslagen: 3e Afd. Dameskoren. Schager Orkest Ver., Ie pr., 314% p. Dameskoor Bergen, lepr., 351 p. 2e Afd. Gemengde koren. Zang en Vriendschap Eenigenburg 2e pr., 264 p. „Oostwoud", Oostwoud, 2e pr. 262 p. Oresendo, Stompetoren, le pr. 313% p. Niedorp Gem. koor, Nw. Niedorp, le pr., 315 p. le Afd. Gemengde koren. Zang en Vriendschap, Wieringen, le pr., 321j^p. T.A.V.E.N.U., Andijk (W.), le pr., 321 p. Afd. Uitmuntendheid, Gem. koren. Koorver. „Bergen", Bergen, le pr., 381 p. Gem. koor Zuid-Scharwoude, le pr., 353 p. Het Dameskoor, Bergen, kreeg den prijs voor dezen dag beschikbaar gesteld door den heer Jb. Hovenier, musicus te Schagen, voor de beste prestatie in de 3e afd. De Koorver. „Bergen" behaalde het hoogste aantal punten en verwierf daardoor op dezen dag een extra prijs. Het Dameskoor „Crescendo" uit Nd. Schar- woude dat vorige week in de eerste afd. een eersten prijs behaalde met 396 p., het hoogst van dien dag, kon men vandaag niet benaderen. Deze vereeniging behoudt dus den extra prijs voor het hoogste aantal punten voor het geheele concours, n.1. den wisselbeker van dokter Groenhart, welken zij reeds in bezit had. Het Dameskoor Bergen en het Gemengde koor uit Zuid-Scharwoude verwierven beiden een prijs voor de beste opvatting van het ver plichte nummer. Een directeursprijs dus. Namens de jury maakte de heer P. Versloot, jurylid, dezen uitslag bekend. Spr. feliciteerde de vereenigingen met de behaalde successen. Het oordeel van de jury was, dat er goed ge zongen is. Men achtte de Zangkunst in Noord- Holland op hooger peil te staan dan ergens anders. Spr. wenschte den N.H. Zangersbond geluk met het welslagen van dit concours. Des avonds om 7 uur werd met het Eere concert begonnen. In dezelfde volgorde waarin des middags was uitgekomen traden de eerste prijswinnaars op. Wederom werd fraai ge zongen. Het luid applaus bewees wel dat de toehoorders het gebodene waardeerden. Hiermede was het vocale gedeelte afge- loopen. De voorzitter van den Bond sprak een slotwoord. Spr. bracht dank aan den eigenaar van de schitterende zaal, die de zaal geheel belang loos had afgestaan. De bond kan tevreden zijn over het con cours. Het is bijzonder goed geslaagd. Na het Eere-concert werd de zaal in gereed heid gebracht voor het bal, waar het later gezellig toeging. Zang en Vriendschap heeft ongetwijfeld een woord van hulde verdiend voor de wijze waarop zij dit concours organiseerde. Ook ditmaal werden H.H. juryleden en be- stuurderen van den Bond en de vereenigingen des middags om 1 uur feestelijk ontvangen in hotel de Haan. Wederom was het de voorzitter van Z. en Vr., de heer J. C. de Haan, die een welkomst woord sprak en daarop het woord verleende aan den heer O. J. Bosker, waarnemend burge meester. Spr. hoopte, dat alles evenals den eersten dag weer een vlot verloop zou -hebben en dat de deelnemers de meest aangename herinne ringen van Wieringen zouden meenemen. Hierna werd de eere-wijn geschonken. De heer Mink vond het eveneens jammer, dat burgemeester Kolff wederom niet aan wezig kon zijn. Burgemeester Kolf had echter van zijn belangstelling blijk gegeven door het beschikbaarstellen van een fraaie zilveren lauwertak. Spr. roemde de buitengewone goede organisatie van dit coucours. De heer P. Versloot was het tenslotte, die namens de jury sprak en zijn algemeene in drukken over Wieringen en het zangfeest weergaf. Spr. merkte o.m. op, dat hetgeen de jury hier te beoordeelen kreeg, feitelijk geen volkszang meer was, maar waarachtige kunst Bijzonder vleiend was spr. oordeel over het Wieringer landschap en de zaal van „Cinema de Haan". Spr. besloot met den wensch, dat het con cours van den Bond nog meerdere malen te Wieringen zou worden gehouden. EERSTE PRIJS. Het Dameskoor S.O.V., alhier, directeur de heer Jb. Hovenier te Bergen, behaalde Zon dag op het concours te Wieringen in de Derde Afd. een lsten prijs. Hoewel de weerberichten van het Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt nog niet met stelligheid het optreden van de aardappelziekte hebben doen verwach ten, schijnt deze toch reeds hier en daar voor te komen. Het verdient aanbeveling hiermede rekening te houden, want wanneer de ziekte er eenmaal is, kan dit een snellere verbreiding- tengevolge hebben indien de weersgesteldheid later weer gunstig daarvoor wordt. Het wordt dus nu gewenscht om tot een bespuiting over te gaan. Een uit edelmoedigheid geboren knokpartij tusschen twee zoetwatermatrozen. De 33-jarige dekknecht J. d. Vr., te Den Helder, verkeerde op 4 April in een misschien door het gebruik van een paar pittige neutjes aangekweekte royale stemming en offreerde toen aan zijn semi-college, den dekknecht J. Z. een 30-tal haringen. Inplaats dat Jan echter dankbaar was, leek hom dit geschenk nog niet belangrijk genoeg en griste hij ook nog weg een vette moot paling, die amice Jaap abso luut niet van plan was cadeau te doen. De mild dadige bui dreef alsnu direct over en de baro meter stond op hagel en onweder met het ge volg, dat Jaap den dekknecht te lijf ging en hem onder meer zijn kunstgebit uit zijn mena geklep sloeg. De zeeman zag vermoedelijk langs directen weg geen kans revanche te nemen, doch nam liever den politierechter figuurlijk gesproken natuurlijk, want mr. Lede- boer zou op een dergelijke liefkozing niet ge charmeerd zijn, in den arm en daagde den on- gevraagden werkverschaffer voor den rechter stoel. De oorzaak van Jaaps animositeit na een liefdeblijk van 30 haringen, was nu spoedig opgespoord en de politierechter noemde de inhalige Jan eigenlijk 'n brutaal stuk mensch. Niettemin had Jaap natuurlijk zijn grove handen thuis en de kunst kauwmachine buiten zijn offensief moeten houden, zoodat de dek knecht tot slechts 10 boete of 3 dagen werd veroordeeld. Maar het vergif zat ook hier in de staart óók werd toegewezen de civiele vordering van Jan Z. ad 6, wegens gebits reparatie. Binnenland Een brutale roofoverval is giterenmorgen omstreeks 9 uur te Wijlre gepleegd. Ten huize van den landbouwer Van Kan diende zich op dat uur een persoon aan, die zich uitgaf als rijksambtenaar ter contróle van de belastin gen. Terwijl hij met de echtgenoote van den boer, die alleen thuis was, sprak, greep hij haar onverwachts beet, stopte haar een prop in den mond en bond haar met handen en voeten aan bed vast. De pseudo - ambtenaar heeft daarna alle kasten en zelfs het bed doorzocht om geld te vinden en hierin is hij ook geslaagd. Een bedrag van ongeveer f 160.wordt althans vermist. Gistermiddag emstreeks kwart over twee is op den Parallelweg te 's-Hertogenbosch een ernstig verkeersongeval gebeurd. Bij het passeeren van een auto raakte een fletser, de 68-jarige W. de Boer, met zijn pedaal den rand van het trottoir, zoodat hij zijn even wicht verloor en kwam te vallen. Hij liep een ernstige schedelbaslsfractuur op en werd stervend in het ziekenhuis opgenomen. Uit een motorboot overboord geslagen. Zondagavond omstreeks zeven uur is de 25- jarige G. Simonis, uit Raamsdonkveer, die met vijf anderen in een motorboot een pleziertocht maakte, op de Vischplaat onder de gemeente Drimmelen, overboord gevallen en verdronken. Een der andere inzittenden is het slachtoffer, dat in een draaikolk was terechtgekomen, nog nagesprongen, doch zou bij deze reddingspo ging ongetwijfeld eveneens zijn omgekomen, indien hij niet een hem toegestoken roeispaan had weten te grijpen, waarmee hij weer aan boord getrokken werd. RECIDIVIST. De Koninklijke marechaussee heeft aange houden en gisteravond naar Groningen over gebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld den 58-jarigen doopsge zinden predikant in den Horn, R. W. B., ver dacht van het plegen van ontuchtige hande lingen met minderjarigen. De aangehoudene is enkele jaren geleden reeds voor eenzelfde feit geschorst als predi kant te Noordhorn, doch nadien weer in eere hersteld en naar den Horn beroepen. Zondagmiddag is het driejarige dochtertje van den landbouwer J. C. Muilwijk te Brand wijk te water geraakt en verdronken. De tien-jarige P. J. Betlem uit de Duive- landstraat in Tuindorp Buiksloot heeft Zater dagmiddag op kranige wijze het leven gered van den 5-jarigen H. de Graaf. Bij het spelen was de laatste bij de werf van de firma de Vries Lentsch te Nieuwendam te water ge raakt en onder een houtvlot terecht gekomen. De tien-jarige jongen, die dit ongeluk zag gebeuren, sprong onmiddellijk gekleed te wa ter en slaagde erin den drenkeling op het droge te brengen. De vijf-jarige knaap, bij wicn de levensgeesten spoedig waren terug gekeerd, is naar zijn woning te Nieuwendam vervoerd. Zondagmiddag tegen half zes is een vier jarig meisje uit een raam van de eerste ver dieping van een huis op het Zaandammerplein te Amsterdam gevallen. Het kind is met ern stige hoofdwonden naar het Wilhelmina- Gasthuis overgebracht. Aan de verwondingen overleden. Vrijdag had de 78-jarige landbouwer J. H. Mensink, wonende te Enterbroek in de gem, Wierden het ongeluk verward te geraken in de teugels van een paard, dat gespannen was voor een wagen met hooi. M. kreeg hierbij een trap van het paard, en ernstig gewond werd hij opgenomen in het Algemeene Zieken huis te Almelo, waar hij Zaterdagavond is overleden. Zaterdagmidadg 6 uur is de motorrijder A. v. d. Pol uit Hilversum toen hij per motor over den rijksweg AmsterdamAmersfoort uit de richting Baarn kwam in aanrijding geweest met den 38-jarigen pindaman Chow Nin Do uit Utrecht. De pindaman bevond zich nabij een ter rechter zijde van den rijks weg ter hoogte van het theehuis de Witte Bergen geplaatsten autobus. Plotseling stak hij den weg over, toen de motorrijder naderde. Hij werd tegen den grond gesmakt en bleef bewusteloos liggen. Ook de motorrijder kwam te vallen. Een juist passeerende ge neesheer verleende de eerste hulp. De Chi nees is met een schedelbasis-fractuur, een schedelfractuur en een gebroken rechterbeen in hoogst zorgwekkenden toestand naar het St. Jans-ziekenhuis te Laren overgebracht. De motorrijder liep alleen eenige schaaf wonden op. Wij lezen in het verzekeringsweekblad „De Vraagbaak": In Zwolle heeft een hoofdagent van de Unicum terecht gestaan voor de rechtbank. Hij wordt beschuldigd loterijbriefjes te ver- koopen. De man verklaart geen loterijbriefjes te verkoopen. Hij verkoopt spaar-obligaties. Kan hij het helpen, dat een buitenlandsche maatschappij sommige dier spaarbriefjes ge lieft in te ruilMi voor bedragen die wonderwel kloppen met de bedragen .welke vallen op de gelijksoortige nummers der staatsloterijbrief jes? De kantonrechter heeft hem vrijgespro ken, zeer terecht. Hij kan toch dezen ver- kooper van Unicumspaarobligaties niet ver antwoordelijk stellen voor de handelingen van een buitenlandsche maatschappij? De Officier van Justitie bij de Rechtbank te Zwolle vraagt een maand hechtenis. Doch wij zijn overtuigd, dat ook de rechtbank te Zwolle den hoofdagent zal moeten vrijspreken. (Deze vrijspraak is intusschen gevallen. Red. Held. Crt.). Toch weet het publiek heel goed, dat we hier te doen hebben met zuivere loterijbrief jes. Doch daarom gaat het niet. Het gaat hier om het feit of deze Unicumbriefjes loterij briefjes zijn in den zin der wet. We zouden nog meerdere gevallen kunnen opnoemen van diverse ondernemingen, die in het oog van het publiek loterijbriefjes ver koopen doch in den zin der wet geen straf bare handelingen plegen. Het driejarig zoontje van den heer T. Bakker trok in een onbewaakt oogenblik het tafel kleed naar zich toe met het noodlottig gevolg, dat het een pan met kokende melk over zich heen kreeg. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Na vreeselijke pijnen te hebben doorstaan, is de kleine overleden. Het geheele lichaampje was verbrand. Vier zeilbootjes door noodweer over vallen. Een slachtoffer. Zaterdagavond omstreeks acht uur zijn op het IJselmeer, ter hoogte van Harderwijk, vier kleine open zeilbootjes, elk bemand met twee personen, welke des middags van de Eem waren uitgevaren, door de hevige onweersbui, die op dat tijdstip over een uitgestrekt gebied losbrak, overvallen. De bui ging gepaard met een hevigen storm, die het water wild opzweepte en het gevolg was, dat een der vaartuigjes omsloeg. In dat bootje waren gezeten de heeren F. A. Marsé en diens zwager Woudenberg, evenals de anderen uit Baarn afkomstig. Beiden konden goed zwemmen en zij slaagden er in zich boven water te houden, waarbij zij probeerden de boot weer op de kiel te krijgen. Doch dit was uiterst moeilijk. Eindelijk, nadat de beide drenkelingen een vol uur hadden rondgedreven en hun krachten bijna ten einde waren, ge lukte het hun de boot om te keeren en weer aan boord te komen. Beiden waren volkomen uitgeput. Anderhalf uur later is de heer Marsé, die er erg aan toe was, waarschijnlijk tenge volge van hartzwakte overleden. Zoo heeft de heer Woudenberg nog uren achtereen hulpeloos rondgedreven. De andere drie bootjes, waarvan er een, nadat het ongeluk was gebeurd, nog getracht had bij te draaien, waren na korten tijd reeds uit het oog ver loren. Eindelijk, midden in den nacht, passeerde het scheepje een voor anker liggend kolen vaartuig ter hoogte van het stoomgemaal van Putten. De heer Woudenberg klopte den schipper wakker, waarna deze zich over hem ont fermde. Hij werd aan boord genomen, waar hij van droge kleeren werd voorzien en wat op zijn verhaal kon komen. Het bootje, waarin gezeten waren de heeren de Jong en de Bruyn, is Zaterdagavond om elf uur te Harderwijk binnengeloopen. Groote ongerustheid heerschte echter omtrent de beide andere bootjes, waarvan men niets meer gezien of gehoord had. Zondagmiddag half 5 kwamen de beide scheepjest te Nijkerk in zicht. Zij zijn veilig en wel de haven binnen geloopen. Ook de opvarenden van deze bootjes, de gebr. van Leeuwen en de heeren Diermen en Scheel, hadden grooten angst doorstaan en de grootste ontberingen geleden. Wat het ongeluk zelf betreft, heeft men over het algemeen den indruk gekregen, dat de zeilers zeer ondeskundig te werk zijn ge gaan, bovendien waren de vaartuigjes zeer primitief uitgerust. Toen de onweersbui opstak heeft men den tocht voortgezet, inplaats van met gestreken zeil met den kop in den wind te gaan. Vooraanstaande functionarissen van het Amsterdamsche politiecorps houden zich sinds eenigen tijd bezig met een inbraak, die eenige weken geleden in een kiosk aan het Mercatorplein te Amsterdam werd ge pleegd en van welk misdrijf twee politie agenten worden verdacht. Het was in den nacht van Woensdag op Donderdag, nu enkele weken geleden, dat een bewoonster van het Mercatorplein een merk waardige ontdekking deed. Zy kon niet slapen en was daarom maar voor het raam van haar woning gaan zitten om den ochtend verder af te wachten. Toen zij door haar raam keek, zag zy plotseling voor de kiosk een agent van po litie, terwijl de deur van de telefooncel, die aan de kiosk grenst, open stond. Haar ver bazing werd nog grooter toen zy even later uit de geopende deur een tweede agent zag komen, die de deur achter zich sloot en zich bij zijn collega voegde. De vrouw had inmid dels haar man en een buurman gewaarschuwd, die eveneens voor het raam kwamen staan en een deel van dit nachtelijk gebeuren zagen. Den volgenden morgen ontdekte de kiosk juffrouw, dat er dieven in haar huisje waren geweest. In de kiosk vond zij een leegen geld zak, waarin zy den vorigen dag negen gulden 85 ets., en twee rolletjes centen en eenige kwartjes, in totaal een bedrag van ongeveer twaalf gulden, had geborgen. Toen de politie den volgenden dag, direct na aangifte, begon met het instellen van een onderzoek, kwamen vrij spoedig de getuigen opdagen, die 's nachts voor het raam de agenten hadden ontdekt De bewuste agenten werden hierop verhoord en ontkenden niet in en bij de kiosk te zijn geweest. Zij ontkenden echter den diefstal te hebben gepleegd. De deur van de kiosk zou hebben open gestaan en omdat men onraad vermoedde, zou een van hen een onderzoek in het huisje hebben inge steld. De autoriteiten achtten het echter zeer be denkelijk dat een der politiemannen In dien be- wusten nacht in een geheel andere wijk moest surveilleeren en dus op deze plaats niet thuis hoorde. Voorts zijn nog eenige, voor beide mannen zeer bezwarende feiten aan het licht gekomen. Het is met dit al een een pijnlijke affaire, en met spanning wordt gewacht, welke beslissing de justitie-autoriteiten zullen nemen. De moordenaar Kilhne, die Zaterdagnacht drie personen by een inbraak te Langensalze had gedood en een vierde zwaar verwond, werd gisterenmorgen vroeg op den zolder van een huis in de Langstraat aldaar ontdekt. De politie omsingelde het huis, Kühne loste een paar schoten, de politie schoot terug en toen eenige ambtenaren het huis binnendrongen, vonden zij nog slechts het lijk van den moor denaar, die door 3 kogels getroffen was. Twee dooden. Op den weg van Kleef naar Goch is Zon dagmiddag een groote Engelsche particuliere auto waarin 2 dames en 2 heeren zaten, door de gladheid van het wegdek aan het slinge ren geraakt en in volle vaart tegen een boom terecht gekomen. De beide dames werden op slag gedood, de heeren Kaym en Seeh uit Lon den zijn met zware inwendige kneuzingen in het ziekenhuis te Kleef opgenomen. Te Springfield (Massachusetts) is men een bende op het spoor gekomen, die er haar werk van maakte verzekeringen af te sluiten op personen en dan deze menschen te vermoor den. De bende moet haar misdadig werk reeds gedurende eenige jaren hebben uitgevoerd en naar de autoriteiten hebben medegedeeld, heeft de politie zich genoodzaakt gezien, in een vijftig gevallen een onderzoek in te stellen. Men is de bende op het spoor gekomen doordat in korten tijd drie sterfgevallen voor kwamen, die volgens de officieele verklaring aan een ongeluk te wijten waren. Een lijk schouwing van de slachtoffers maakte echter duidelyk, dat van geen ongeluk sprake kon zijn. Alle drie de mannen waren vergiftigd. De politie-autoriteiten stelden toen een onder zoek in, waarbij hun bleek, dat den laatsten tijd zeer vaak sterfgevallen waren voorgeko men van lieden, die korten tijd tevoren door personen, die in het geheel geen familiebetrek- kingen met de gestorvenen hadden, waren ver zekerd voor zeer hooge bedragen. Aan den vooravond van haar 2 lsten jaardag, op welken zij de bekendmaking Va~ haar engagementen tegemoet zag, is gyl 11 Good, een Londensche balleteuse overled aan de gevolgen van hevige brandwonden za was naar Bedford gegaan om er op een lief. dadigheidsvoorstelling in de openlucht een voorstelling te geven van haar reeds ver maarde Spaansche dansen. Toen zy na enkele nummers in een tent van costuum verwis selde, kwam haar uit vele plooien bestaande rokje in aanraking met een brandende kachel Een kanten sluier vatte onmiddellijk vlam en het meisje rende uit de tent, reeds in een zee van vlammen, die wel spoedig gedoofd wer den, maar niet spoedig genoeg om haar leven te redden. Onder hevige pijnen is het meisje aan bloedvergiftiging overleden. Toen de Comorin Vrijdag te Londen arri veerde, stapten de 96-jarige mevrouw Robert- son Buel voor de 33ste maal aan wal om twee vacantiemaanden in Engeland door te brengen by haar familie. Haar eerste reis naar Australië maakte mevrouw Buel 64 jaar geleden, op 32-jarigen leeftijd met haar echtgenoot. Sindsdien is zy 67 maal tusschen Londen en Sydney heen en weer gevaren. Zij liep de landingsplank nog alleen af, slechts met steun van een wandelstok. Men verneemt uit Innsbruck, dat het ge weldige kruis, dat op den bergtop bij het Oetztal in Tirol was opgericht ter eere van de nagedachtenis van Dollfuss, is vernield en in den 3000 meter diepen afgrond is geworpen. De gendarmerie heeft verscheiden nationaal- socialisten gearresteerd. Veertien vrouwen gewond. In een der New Yorksche wolkenkrabbers gestort. Vol ontzetting voelden de negentien passagiers hoe de lift steeds sneller omlaag is een lift van de twaalfde verdieping omlaag schoot. Met 'n geweldigen klap kwam zy even later in den kelder tot stilstand, waarbij veer tien vrouwen gewond werden. 6 dooden. Kort na twaalf uur ïs in het tehuis van den Bulgaargchen jagersbond, dat in het centrum van de stad is gelegen, een deel van de voor raden kruit ontploft, die in de kelders van het gebouw liggen opgeslagen. Tengevolge van twee explosies, die vlak op elkander volgden, stortte een vleugel van het gebouw in elkaar. Een aantal burgerscholieren en jonge jagers waren juist bezig op de binnenplaats met schijfschieten. Zij werden onder de puinhoopen van het in elkaar stortende huis bedolven. Tot op dit oogenblik zijn acht lijken geborgen. De ramp aan onvoorzichtigheid te wijten. De omvang van de ontploffingsramp in het Jagershuis is gelukkig iets kleiner gebleken dan aanvankelijk verwacht. Zes scholieren van 9—15 jaar zyn gedood, vier zijn zwaar en tien licht gewond. De ontploffing is ontstaan ten gevolge van schromelijke en byna ongeloof lijke lichtzinnigheid. De verkooper, die kruit afwoog, hield daarbij een brandende sigaret in den mond. Een afvallend stuk gloeiendé asch veroorzaakte de eerste ontploffing. Het begin van brand deed haar op andere voor raden overslaan. De verkooper is licht gewond en evenals het bestuur van de Jagersvereenl- ging in hechtenis genomen. Pogingen dit jaar opgegeven» Reuter seint uit Darjeeling, 15 Juli. De Mount Everest-expeditie heeft voor dit jaar haar pogingen om den top van het ge bergte te beklimmen, opgegeven. De leden van de expeditie zullen vermoedelijk in Februari naar Indië terugkeeren. HITTEGOLF IN ZWEDEN. Verscheidene slachtoffers. Er heerscht in Zweden een hevige hittegolf» die de Zweden in groote getale naar zee heeft doen trekken. De laatste 24 uur zijn 9 per sonen verdronken. Gistermorgen om tien uur, heeft in de buurt van Reval een ernstige ontploffing plaatsge had. Bij het ledigen van zeemijnen vloog eeü laboratorium in de buurt van de munitieopslag plaatsen van de weermacht in de lucht, waar bij ook eenige opslagplaatsen van ontplofbare stoften, in de lucht vlogen. Hierbij ontstond een boschbrand, die echter spoedig gebluscht kon worden. De ontploffing was zoo sterk, dat de vensterruiten in een omtrek van vier kilometer sprongen. Het aantal dooden, onder wie zlcft verscheidene reserve-officieren bevinden, wordt op 25 geschat. D.N.B. meldt uit Keulen: Van een gezelschap van 264 personen, die Zondag een uitstapje maakten per Rijnboot zyn er 120 ziek geworden, vermoedelijk tenge volge van voedselvergiftiging. Bij aankomst te Remagen werd de hulp van alle plaatselijke dokters ingeroepen om hen te behandelen70 patiënten werden naar het ziekenhuis vervoerd en 50 anderen in hotels opgenomen. De oorzaak der vergiftiging moet waarschijnlijk Se7-°^k worden in het vleesch en de groenten in blik die de passagiers aan boord verorberd hebben. Op de Jenissei in Siberië is een motorveer boot in botsing gekomen met een ander vaar tuig. De veerboot sloeg om, tengevolge waar van 16 personen zyn verdronken. 16 Juni 1936. trokken Aangekomen van Londen en v ooejc", naar Harlingen het Engelsche s.s. tron. Aangekomen van Rotterdam en ve ken naar Harlingen de Nederlandse torschoener „Kortenaer".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6