tot 1 Juli gratis. F O T Stadsnieuws Predikbeurten Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant VOOR ZON - LICHT - WARMTE VOOR TH. LIEFTING de naiuuï. juwelier Beemsterboer DHRDH blad Onze derde F ord-Schiphol-excursie. De reis naar Noorwegen. Nog plaats voor enkele jongelui. Gemeenteraad MC. PI !@lü reeds meer dan 20 jaar de bekende naam voor het beste fotowerk KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 qaqp Is de nieuwe tint voor Uw afdrukken. Het oude koude \UwCi wit-zwart heeft volkomen afgedaan. Visscherij GAAT U MET PENSIOEN? Een ochtend natuurleven in het duin. Een goed uurwerk is het LACO-merk Prijzen vanaf f 9.50 Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). Zomertijd. Zon Hoogwater Juni op: ond!: sm. nam. Z 21 4.39 21.24 11.15 11.34 M 22 4.40 21.24 11.50 0.14 D 23 4.40 21.24 0.27 0.49 W 24 4.40 21.24 1.00 1.02 P 25 4.41 21.24 1.24 1.39 V 26 4.41 21.24 2.02 2.18 Z 27 4.42 21.24 2.48 3.05 Lichten op voor alle voertuigen. Zaterdag 20 Juni 21.54 Zondag 21 21.54 Maandag 22 tt 21.54 Gisteren slaagde op proefschrift voor het diploma 3e klasse N. A. K. Stenografie „Groote", onze stadgenoot de heer C. Peters. De heer P. A. Smits, wethouder van Sociale Zaken heeft Maandag a.s. geen spreekuur. INTERNAAT ZEEVAARTSCHOOL. In het internaat van de Zeevaartschool alhier deed Woensdag de 50ste interne leer ling zijn intrede. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmor gen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 22 Juni tot 29 Juni wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door H. J. Roodlieb, Binnenhaven. CARILLONBESPELING. Hedenavond van 8—9 uur Carillonbespeling op het Helden der Zee monument, door den Btadsbeiaardier, den heer Tj. Joh. Dito. „ORANJE HARMONIE KAPEL." Dir. J. J. W. Hertsworm. Concert te geven op Dinsdag 23 Juni a.s., 'e avonds 8.3010 uur in het Julianapark, Programma i I. Gezang 156. 2. Marsch Prins Regent Schleth. 3. Ouverture Stradella v. Flotow. 4a. Andante Cantabilé Tschaikowsky (arr. J. Jongkees). 4b. Cavaleria Rusticana, intermezzo Mascagni. 6. Les Saltimbanques L. Ganne. 6. Doornroosjes bruidsvaart Max Rhode. 7. Fant. Ouvert. Guillaume Teil Rossini. 8. Marche Militaire F. Menn. 8 DAGEN NAAR DEN RIJN. Zij, die 8 dagen naar den Rijn en een ge- Varieerde reis willen maken per trein, boot en auto-car en dat voor slechts 55.verwijzen Wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie van het Reisbureau K. Kos, Koningstraat 76, alhier. KAMPEERTERREIN DEN HELDER GEOPEND. Zonder officieele plechtigheden vindt heden de openstelling plaats van het kampeerterrein Pen Helder, gelegen aan de Langevliet. Hoewel wij enkele weken geleden een korte beschrijving van het op dat terrein verrezen gebouwtje hebben gegeven, zijn wij er thans, hu het gereed is gekomen, nog even heen ge weest, om daar een kijkje te nemen. Hoewel het er van de wegzijde af vrij saai Uitziet, maakt het gebouwtje daarentegen Van de zijde van het kampeerterrein af een prettigen, frisschen indruk. Ook van binnen ziet alles er eenvoudig, doch frisch en degelijk uit. Het is een prac- tisch ingericht gebouwtje geworden, dat den kampeerders aan niets doet ontbreken. De waschgelegenheden, douch, W.C.'s zijn alle prima in orde. Achtereenvolgens ziet men bij een bezoek van links naar rechts de waschplaats voor dames, dan een bergruimte, des nachts even tueel voor slaapruimte geschikt, het kan toortje en verblijf voor den kampwachter, Waarachter eveneens ruimte voor berging, dan volgt een zaaltje, waar verfrisschingen ge bruikt kunnen worden, waar na den tocht eerst eens wat gerust kan worden, en dat des nachts ook in slaapruimte veranderd kan Worden. Tenslotte volgt de waschplaats voor heeren. Naast het kampeergebouw staat een con- Bumptietent van den heer Hansen. En nu is het wachten op de bezoekers En bij goed weer is het ontegenzeggelijk een zeer geschikte plaats om de tenten op te slaan. Men wil op een tocht ook wel eens wat anders zien dan bosch en duin en een kam peerterrein in het midden van een fraaie lan delijke omgeving zal dan ook zeker wel gas ten kunnen begroeten. Wat de outillage van het terrein betreft, hieronder kunnen de kampeerders tevreden zijn. Slechts sterke wind zou het verblijf op dit terrein minder aangenaam kunnen ma ken, omdat het geen beschutting heeft. Doch ook daarin zal in den loop der jaren voorzien worden. Zoo is Den Helder ook thans ook een goed kampeerterrein rijk. Men weet, dat het ter rein tegen een entrée van 10 cent te bezoeken is, terwijl men voor 5 cent van de douche ge bruik kan maken. Een afbeelding van het gebouwtje zullen wij in ons blad van Dinsdag a.s. opnemen. Het ontwerp is van den heer P. de Waard, de bouw werd verzorgd door den heer M. C. van der Plas, terwijl de electrische en sani taire installatie door den heer J. Kemna ge schiedde. Over dit laatste valt nog op te mer ken, dat met speciale eischen rekening is gehouden. Bijvoorbeeld is de electrische leiding overal waterdicht, zoodat het ge bouwtje met een straal water van binnen ook Steeds op tijd, en nooit laat wanneer gij U op een L a C O -horloge verlaat. Juwelier Beemsterboer schoon gespoten kan worden. Tevens is voor et eerst in Den Helder gebruik gemaakt van roodkoperen leidingen voor het water. Deze nieuwigheid heeft verschillende voordeelen. aar wij vernamen zal o.a. ook in het nieuwe gebouw van de Nutsspaarbank deze nieuwe leiding gebruikt worden. Wij wenschen den ondernemer veel succes! Wij herinneren er de deelnemers van onze derde excursie, die nog niet op kantoor be taalden, aan, dat tot hedenmiddag 5 uur op ons kantoor het geld voor volgende week Woensdag kan worden gestort. Wie dan nog niet aan zijn verplichtingen heeft voldaan, diens deelname wordt als vervallen be schouwd. Met het oog op een groote excursie, die Woensdag op de Ford-Fabrieken komt, zullen de excursisten van de Heldersche Courant een half uur vroeger in Amsterdam moeten zijn, zoodat het vertrek a.s. Woensdag een half uur vroeger, en dus om half acht, voor ons kantoor plaats heeft. Voor de reis naar Noorwegen, per kampeer- schip „Tarakan", voor betalende jongelui (25 gulden voor een week naar de Fjorden) zijn nog eenige plaatsen open voor het volmaken van de vereischte groep van 15 jongelui. Ouders, die dus hun kinderen (jongens van 15 t/m 19 jaar) van dit uitstapje, onder goed geleide, willen laten genieten, kunnen Maan dag alle gewenschte inlichtingen op ons kan toor krijgen. Het is een gelegenheid die zich waarschijnlijk niet spoedig weer voor zal doen. De groep die gevormd wordt door jongelui van de Heldersche Courant, die gratis de reis maken, is, zooals men weet, reeds vol. Het gaat hier dus om het vormen van de tweede groep, waarvoor momenteel 10 deelnemers zijn. Meer dan 5 jongelui zullen dus niet wor den aangenomen. Wie dus mee wil beslisse nu. t/o. Postbrug Buitenlandsche Spoor- biljetten met korting Reisbureau VELTHUIJS De huur der gebouwen van het internaat der Zeevaartschool met 10 verlaagd. B. en W. schrijven aan den Raad: Ingevolge Raadsbesluiten werden van den Staat der Nederlanden gehuurd de gebouwen Buitenhaven 24 en Ankerpark 18, beide met bestemming als internaat der Zeevaartschool, respectievelijk voor een huursom van 600 en van 450 per jaar. Nu in het algemeen de huurprijzen in deze gemeente niet onbelangrijk zijn gedaald, heb ben B. en W. zich gewend tot den Minister van Financiën met verzoek, ook de bovenbe doelde huurbedragen te willen verlagen en wel met 20 Blijkens het schrijven van den Ontvanger van Registratie alhier heeft ge noemde Minister dezen ambtenaar gemach tigd de bedoelde huursommen met 10 te verlagen. B. en W. meenen, dat hiermede voorloopig genoegen kan worden genomen. De gemeenschappelijke regeling School- artsendienst tusschen Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Callantsoog. In de gemeenschappelijke regeling tusschen de gemeenten Den Helder, Texel, Anna Pau lowna, Wieringen en Callantsoog, nopens het voor die gemeenten instellen van een genees kundig schooltoezicht, werd destijds opgeno men de bepaling, dat de bijdrage van een ge meente in geen geval lager mag zijn dan de kosten van den aldaar gevestigden school- artsendienst in het laatste jaar vóór de in werking treding van deze regeling bedroegen, met dien verstande, dat de provinciale bij drage er niet toe kan strekken, dat de ge meentelijke bijdrage beneden het bedrag der bedoelde kosten daalt. Deze bepaling is van toepassing op de ge meenten Den Helder, Texel en Callantsoog en heeft ten gevolge gehad, dat deze gemeen ten over 1935 reeds onderscheidenlijk 328.81, 61.85 en 10.69 meer betaalden dan het eigenlijke aandeel in de kosten van den dienst bedroeg. Door de Commissie van beheer is hierop gewezen in een brief aan Gedeputeerde Staten .Op het verzoek om mede te deelen of tegen het laten vervallen van bovenbedoelde bepa ling bezwaar bestaat, deelde genoemd College mede, dat met het oog op de daaruit voort vloeiende consequenties, tegen het geheel doen vervallen van de betrekkelijke bepaling bezwaar bestaat, doch dat het zich er mede zou kunnen vereenigen, dat daaraan de vol gende zinsnede wordt toegevoegd: ,,In bijzondere gevallen kan van dit voor schrift onder goedkeuring van Gedeputeerde O Staten en met inachtneming van de daarbij eventueel door dezen te geven aanwijzingen worden afgeweken." Voorts verklaarden Gedeputeerde Staten zich, onder zeker voorbehoud, bereid, bij de berekening van de provinciale bijdrage, te be ginnen met die over 1936, de bovenbedoelde voorwaarde buiten toepassing te laten, zoo dat voortaan dan door geen enkele gemeente méér zal behoeven te worden betaald dan haar berekende aandeel in de kosten bedraagt. Voorstel tot wijziging van de bouwverordening In art. 13 der verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente, worden o.m. eischen gesteld met betrekking tot de open ruimte, welke zich, bij het bouwen van eenig gebouw aan een weg, aan de achter zijde van dat gebouw zal moeten bevinden. In een advies schrijft de Commissie van bij stand voor de Publieke Werken en Plantsoe nen aan B. en W., dat zij in bepaalde geval len aan het bebouwen van het geheele per ceel de voorkeur geeft boven het onbebouwd laten van een open ruimte van 3 m, omdat deze open ruimte meer speciaal brj den bouw van winkels en magazijnen meestal geen nut heeft, integendeel, niet aan het gestelde doel beantwoordt, doordat zij als opslagplaats wordt gebruikt. Vandaar, dat de Commissie meent, dat het aanbeveling verdient, dat art. 13, laatste lid der bouwverordening wordt ge wijzigd in dien zin, dat de woorden: „evenwel met dien verstande, dat langs dèn zij- of ach tergevel van het gebouw steeds een open ruimte, die nergens een geringere breedte heeft dan 3 m, aanwezig moet blijven," daar uit vervallen. Met deze zienswijze van de Commissie welke ook wordt gedeeld door den Directeur van Gemeentewerken kunnen B. en W. zich volkomen vereenigen, weshalve zij in overwe ging geven, het laatste lid van art. 13 <jer verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente in dien zin te herzién. Verbouwing winkel in de Keizerstraat. I B. en W. deelen mede, dat door M. van Praag, Keizerstraat 66, alhier, een aanvraag is ingediend om vergunning tot het verbou wen van den winkel aan de Keizerstraat no. 68. De achtergevel van het te verbouwen per ceel zal volgens het plan de achtergevelrooilijn ter plaatse ter diepte van 9 m overschrijden, hetgeen in strijd is met het bepaalde bij arti kel 12, 2e lid, der verordening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente. B. en W. stellen voor te besluiten de achter gevelrooilijn van het perceel Keizerstraat 68, kadastraal bekend in sectie E., no. 2643, vast te stellen op een afstand van 19 m, van de voorgevelrooilijn van dat perceel. TIV OLI-THE ATER. Sanders of the River. Een paar jaar geleden is hij overleden, Ed- gar Wallace, wereldvermaard auteur van éen welhaast onnoemelijk aantal korte verhalen, grootere boeken en novellen, die alle zijn te rubriceeren onder dat eene genre: thrill- litteratuur. Hij was de man der grenzenlooze fantasie, die goochelde met de logica en wiens geestelijk kunnen eigenlijk een bizarre cock tail vormde van een Wells en 'n Sherlock Hjol- mes. Veel banaals schreef Wallace maar qok was daar een enkele maal wel iets goeds I in dat onmetelijke oeuvre. Hiertoe behoort o.a. de Sanders-serie, een aantal verhalen, spelend in het duisterste deel van Donker Afrika en waarin „Lord Sandy", een Engelsche distridts- commissaris, de rol speelt van hooghouder Van het Britsche gezag in de Congo. We mogen aannemen, dat millioenen déze verhalen gelezen hebben en het is aldus niet te verwonderen, dat er in deze sensatie-kóst een onbetaalbaar scenario zat voor een film, iets, wat London Film Productions terdege begrepen heeft en derhalve een jaar geleden de beide Korda's, waarvan voornamelijk Alexander in slechts luttele jaren het klaar speelde om de Engelsche filmindustrie op éen moet uit Uw kiekjes spreken. Laat Uw film bij ons afdrukken op het nieuwe fraaie papier en vergelijkt U ze dan eens met Uw oude wit-zwart kiekjes. U zult opkijken en ervan genieten. Ga óók naar Koningstr. 29 Uw film Zondagavond in de bus is Maandagavond prompt klaar, met 1 afdruk. Privé- en Gezelschaps- reizen per spoor of auto Reisbureau |/r"l ttu8 b 8 i ic t/o. Postbrug V KL L» I rl OI w Si WITTE BIOSCOOP. Een verdienstelijk programma. Het programma van de „Witte", dat o.m. gevormd wordt door de beide films „Stradi varius" en „De gunsteling" des Konings", mag o.i. minstens verdienstelijk genoemd worden. Naar onzen smaak is eerstgenoemde rolprent de beste van de twee. We hebben hier blijkbaar te doen met een van de eerste geluidsfilms van Gustav Fröhlich, waarin hij optreedt als Oberleutnant tevens vioolspeler. Zoowel in de kekke huzarenuniform als in de omlijsting eens „kunstenaars", voldoet hij als steeds in films van een dergelijk genre. De naam van de film zegt het voorts, dat de ge schiedenis handelt over een Stradivarius en wel over een der bekendste producten van den wereldberoemden Italiaanschen viool bouwer. Het instrument is schoon van klank en samenstelling, doch de historie wil, dat hij of zij, die het tot hun bezittingen mogen rekenen, er al heel weinig geluk mee zullen hebben. In een „kaleidoscoop" van het ver leden zien we dan de geschiedenis van de „Christine" verteld. De regie, die trouwens de heele film door opvalt door het levendig aspect, dat zij aan het geheel weet te geven en door de Vele fijne trekjes, die den mees ter doen kennen, presteert in dit gedeelte wel het beste wat zij bereiken kon Gustav erft het instrument en hij is er nu juist de man naar om te trachten met behoud van de viool toch zijn levensgeluk te vinden. Alvorens hij hier in slaagt moet hij eerst het noodlot, dat ook hem blijkbaar vervolgen moet (hier in het losbarsten van den wereld oorlog) overwinnen en hoe hij hierin slaagt, wel, dat kan men beter gaan zien, dan dat wij het hier vertellen. Wie Clive Brook kent, kent de geest van zijn films. Hij is de karakterspeler, de man van het magistrale gebaar en van het impo- neerende woord. Zoo ook in den „Gunsteling des Konings", welke een geschiedenis aan het Deensche Hof ten tijde van Koning Gus- taaf VII behandelt. Ongetwijfeld zouden de Deenen het niet prettig vinden als zij zagen hoe hier één van hun Koningen zoo aan de bespotting werden prijsgegeven, ook al er is wellicht veel waarheid, hetgeen om dezen Gustaaf filmisch verhaald wordtClive speelt de gunsteling met pathos en zwier, doet nuchter en riskant, al naar hij een man dan wel een bekoorlijke, vrouw tegenover zich vindt. Madeleine Carroll speelt een wei nig overtuigende Koningin Carolina, doch Voorts zijn de overige rollen in wel zoo goede handen, dat we ook hier kunnen gewagen van een geslaagd, door de N.V. Filma in Holland uitgebracht filmproduct. zoo goed als gelijkwaardig niveau te brengen als de Amerikaansche, aan het werk zette. „Sanders of the River"... wel, het is een film geworden, waarover men zich ook in déze warme dagen aan één stuk zal verwonderën. Want men heeft daar een stuk milieu-werk gepresteerd, zooals wij het zelden zagen. Het verhaal is een goede spannende story, waarin de uitbeelding van het blanke prestige op de zwarte primitiviteit het voornaamste :is. Men ziet gevechten „naar het leven", en krijgt opnamen van het oerwoud, die waarlijk buiten gewoon zijn. Daar zijn barbaarsche orgiën, maar vooral... daar is spanning... thrill! Wat ons persoonlijk echter het meest be koorde, dat waren de inderdaad tadellose op namen van het oerwoud, van de jungle in haar meest maagdelijken vorm en van de rivier, die door het zwarte werelddeel stroomt, met aan de boorden het monotone geroffel van véle tom-toms... en er boven een alles zengende tropenzon. Men zegt, dat 75 procent van deze film op genomen is niet zoo heel ver van Londen af en hoewel het welhaast niet aan te nemen is, moet men dat gelooven. Maar die passages, welke origineel zijn, die zijn waarlijk frap pant. Men ziet opgejaagde struisvogels, kaai mannen, rinocerossen, olifanten en nog vele andere, terwijl het rimboe-decor geen enkele maal vloekt met de realiteit. „Sandert of the River"... een merkwaardige film, welke niet alleen een Wallace-boek op uitstekende wrjze weergaf, maar die ook in haast ieder detail getuigt van de genialiteit van een Korda. In het voorprogramma draait eveneens elen uitstekende film, waarin de hoofdrol gespeeld wordt door Victor Mac Lan, dezelfde, die in dertijd op zulk een onnavolgbare wijze optrad in „Verraad". Ook de eenige maanden geleden gestorven John Gilbert treedt hierin op. Op Heiloo woont U rustig, mooi ën goedkoop. Als wij een huis voor U ontwerpen of bouwen, heeft U dat ge riefelijk en modern. Inlichtingen en bezoek ten Uwent ge heel kosteloos. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 HEILOO Het blijkt, dat er nog een paar trawlers zijn uitgevaren op de 'oude voorwaarden. Deze schepen zijn van niet aangesloten reederijen en van schipper-eigenaars of van een combi natie van visschers. Ook dit verschijnsel schijnt zich meer te gaan voltrekken. Men heeft dan minder be drijfskosten en schept een sterkere belangen gemeenschap, die het bedrijf op de meest in tensieve wijze doet uitoefenen. Verschillende loggers varen in dergelijk ver band en over de resultaten is men ln het alge meen niet ontevreden. Het conflict te IJmuiden blijft echter voort duren en breidt zich uit, telkens als er weer een trawler is binnengeloopen, want dan ver klaard de bemanning zich niet bereid op de nieuwe voorwaarden te gaan varen. jfJI BtP Soedk- reismarken, lires w*#'%J?IPfc en Travellers-cheques Reisbureau 1/C"| Tm II IC t/o. Postbrug VLL. I HUIJ9 Toch tracht men weer contact met de ree- ders te zoeken. Het geheel heeft een ordelijk en rustig verloop. De tongprijzen blijven zeer laag en er schijnt zelfs een neiging tot nog lager niveau. Ook de scholprijzen zijn heel wat omlaag gegaan, zoodat de besommingen daardoor zeer worden beinvloed. Ondanks dus de verminderde aanvoeren door het stil liggen van zooveel trawlers gaan de prijzen naar omlaag. Misschien dat de paar dagen warmte die we hebben gehad daarop al van invloed zijn. Er is al veel trek van menschen naar zee en naar buiten, waardoor men het werk ln de huisgezinnen zooveel mogelijk schijnt te willen inkrimpen. En de uitvoer schijnt al kleiner proporties aan te nemen. De Minister van Landbouw en Visscherij heeft in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer te kennen gegeven, dat een plan voor steun aan noodlijdende visschers in ver gevorderden staat van voorbereiding is: dit plan omvat ook het verleenen van steun voor het aankoopen van het noodige vischwant. Zooals men weet is aan de zalmvisscherij en andere binnen-visscherij reeds steun voor visscherjjbenoodigdheden ingevoerd. Vermoe delijk zal de nu toegezegde steun dus aan de zeevisscherij komen, naar mag worden ver wacht. Groot zal de steun waarschijnlijk niet zijn, gezien hetgeen voor de binnonvisschcrij wordt gedaan. Maar als het principe eenmaal Is vast gelegd, kan over de hoegrootheid altijd nog nader worden gesproken en getracht daaraan uitbreiding te geven. Zooals gewoonlijk wordt voor de haring in het verre naseizoen van de teelt goede prijzen betaald. Deze latere waddenzeeharing is meestal van een bijzonder goede kwaliteit, zoodat de ken ners onder het publiek er steeds betaling van een goede prijs voor over hebben. Gemiddeld wordt er nu vijf gulden besteed per tal, hetgeen vergelijkenderwijze, met een paar weken terug, zeer hoog genoemd kan worden. Zij die zich dus nog met deze visscherij on ledig houden, kunnen, hij wat vangst, dus nog een besomminkje maken. Echter, wanneer de aanvoer wat groot zou worden, zou de prijs dadelijk daarvan den druk ondervinden, om dat, voor dergelijke prijzen, de afzetmogelijk heid zeer beperkt is. In de maand Juni is het zoo gesteld, dat men wel overal tegelijk zou willen wezen om te genieten van de schoonheid en overvloed der natuur. Men zou het werk in den steek willen laten, om te gaan zwerven door de heerlijke groene weiden, door bosch en hei, of langs duin en strand. Waar zou ik heengaan op dezen Zondag morgen Het weerbericht van den vorigen avond waszwaar bewolkt met kans op regen. Toch besloot ik het er op te wagen en dezen dag te besteden aan het natuurleven in het duingebied rond Callantsoog. Ik wilde n.1. planten en vogels zien, ja, een fijnen ochtend slijten in dit breede duin met zijn valleien, te midden van wulpen en grutto's. Zwaar hangen de nevelen over de weiden als ik mij op weg begeef. Het is een schitte rende morgen. Met den wind schuin in den rug op een uitstekenden weg langs den bin- nenduinrand is het een heerlijke tocht op de fiets. Merkwaardig: er is geen mensch op 't pad nog. Het is onbegrijpelijk, dat men dit levensuur willens en wetens wil missen. Geen wandelaar, geen fietser, geen automobilist. Hoe schoon is op dit vroege morgenuur de natuur. De zon breekt moeizaam door en al wat zingen kan begroet het licht. Even stap ik af en beklim een duin. Dat is altijd schoon. Maar op dit oogenblik, nu de zon het weidelandschap overstraalt, is het onbeschrijfelijk schoon. Gaarne zou ik hier nog wel een uurtje willen vertoeven en uitzien over de ruime wellanden, waarop in uitbun- digen overvloed het geel van de boterbloemen jubelt tusschen het lila der pinksterbloemen. Maar mjjn doel is de grutto's en wulpen, en trek weer verder. Even maakt de weg een bocht en daar ligt reeds het aardige dorpje Callantsoog voor mij. Hoe stil en rustig ligt het dorp hier in den prillen morgen. Bekend als badplaats voor rustzoekende menschen, beroemd echter door het Zwanenwater, het schitterend gelegen duinmeer, broedplaats van lepelaars, reigers, kapmeeuwen en andere vogels. De zon schijnt nu achter het kerkje en legt een glimp van licht over de huizen. De klok wijst zes uur. Een enkele bewoner is al op. Reeds komt een melker van het land en is er dus vroeg bij. Daar de boeren zich niet aan den zomertijd storen, beteekent dat eigenlijk nog een uur vroeger. Nauwelijks heb ik het dorp achter mij of links van den weg, te midden der grazende koeien, zit een legertje van kapmeeuwen en het is vermakelijk te zien hoe sommigen elkander het hof maken, zer vogels aanschouwde, gevoelt zich aange grepen door deze openbaring der natuur. Hij stapt van zijn rijwiel en staart in bewonde ring naar het beweeglijke daar voor hem. Zoo hebben zij hier hun verzamelplaats op deze groene landen, totdat hun broedtijd nadert en zij gezamenlijk in de duinen bij het Zwanewater een groote broedkolonie vormen. Waar even verder de weg een bocht maakt, stap ik van de fiets en ga recht uit een duin pad in en ben in de vrije duinen langs het z.g. verboden gebied. Hier is nog de oude karweg door het binnenduin, waar de nieuwe tijd met z'n snellen vooruitgang, wegenaanleg en het productief maken van woeste gronden nog geen vat op heeft gekregen. Hier loopt men nog tusschen de hoog opgroeiende kraaiheid en de zich reeds kleurende dophei. Rechts van het pad is den vorigen zomer brand geweest. Duinbrand. Zwart is nog de bodem, maar langzaam gaat kruipwilg en meidoorn weer leven brengen. Weer verder lokt de bloei van de prachtige brem met haar fel-gele ontelbare vlinderbloemen. Het is een volkomen natuurgenot, dat men hier kan smaken. Telkens springen de konijntjes, die hier zoo veelvuldig huizen, voor mij op. Merk- \ff Cï BP* Vacantie-zeereizen naar w Noorwegen, Madeira, Middellandsche zee enz. Reisbureau W IC I TLJI II I r> t/o. Postbrug V EL LT H U IJ S waardig dat in dit duingebied een sterke konijnen stand schijnt te kunnen samengaan met een weelderige vegetatie, want er zijn gebieden, waar konijnen een ware plaag zijn. De lucht is hier vervuld met vogelgeluiden. In de verte staat een torenvalk bijna stil in de lucht. Voortdurend vliegen reigers en lepe laars over. Zij komen uit het Zwanenwater om te gaan visschen in de ondiepe slooten van het polderland. Hoog op een duinrug staan op korte afstanden de bekende bordjes met „verboden toegang". Hier bij deze bordjes Is het de moeite waard om een uurtje te Zondag 21 Juni 1936 Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. Weststraatf 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v.d. Poel Bediening van den Doop. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen s Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Heilig Avondmaal 's Avonds 5.30 uur, Ds. Mejjnen Voortzetting H. A. Dankzegging, Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. Herst. Evang. Lutli Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. Geen dienst. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. W. M. A. Kalkman" van Amsterdam. Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. huisduinen: Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. zitten en met den kijker in de hand te turen naar het schitterende duinmeer te midden der begroeide duinen. Er is geen mooier duinge» zicht denkbaar dan een duimeer waarboven honderden krijschende kapmeeuwen als een witte wolk hangen. Met den kijker zie ik de blauwe reigers op hun hooge rietnesten staan, ja, zelfs de lepelaars met hun blanke veeren zijn van deze plaats goed zichtbaar. Gelukkig voor deze zoo sierlijke vogels heeft de eige» naar van dit natuurmonument zorg gedragen voor een strenge bewaking, zoodat de vogels de noodige rust niet ontbreekt. Wat een vogels in de lucht. Wulpen, grutto's, schol» eksters, tureluurs en meerdere duin- en wei» devogels. Het is hier vol van zomersche ge» luiden en geuren en kleuren. Langs de hoog opgroeiende meidoorns stap ik het duin af en dan gaat het verder over het kronkelend duinpad rechtstreeks naar de vrije duinen, bezuiden het Zwanenwater. Dit breede duin met zijn ongebonden wilde natuur, waar de kraaiheide welig groeit en de boschjes grillig opwassen, waar de zeeg oude meidoorn met haar witte bloesempracht blinken tusschen een weelderige vegetatie van wilg en duindoorn, doet een bron van rijk genot zijn voor iederen bezoeker. Hier zijn nog natte duinpannen vol geboomte en struik gewas. Hier hoort men enkel geluiden der natuur, geen stemmen der menschenwereld, 's Zomers kan het hier wel druk zijn. In den voorzomer en laten herfst komt ge er maag een enkele stedeling tegen. Het is een bonte en verscheide vogelwereld, welke deze duinen sieren. Ook het Staatsboschbeheer heeft oog voor de oorspronkelijke schoonheid van dit duingebied en heeft gezorgd voor bordjeq „verboden te rooken". Boven dit golvend duinlandschap zingen de leeuwerikken onaf» gebroken hun lied. De wulpenklanken zijn niet van de lucht. Een paapje zingt vlak bij in een wilgen» boschje. Snerpend cirkelen grutto's om mij heen. Het leeft hier n.1. van wulpen en grutto's. Uit het Zuiden trekken sombere luchten op. Nog giet de zon haar breede stra» len uit over dit ongerepte duin. Telkens vlie» gen er zwart-roode vlindertjes en blauwtjes voor mrj uit. Vele eksters fladderen oveg kleine heuveltjes en ondiepe dalletjes en zijn blijkbaar vanmorgen op roof uit. Het eieren rooven gaat hun gemakkelijk af, want zij kunnen van boven af kijken en hun kroost lust wel wat. Met schorre en kekkerende geluiden vliegen zjj door het duin. Voor hen is hier een pracht* gelegenheid om te nestelen in de berken» boschjes en hoogen meidoorn. Hun nest is een ware burcht van doorntakken. Het zit boven» dien welbeschermd en goed verborgen in den top der boomen en draagt ten overvloede nog een sterk dak van takken. Toen ik een nest van dezen bonten vogel naderde, bleef hij kalm zitten in zijn overdekte vesting, maan toen ik er naar greep, dook hij behendig uit het vlieggat. In de diepe nestkom lagen vier halfvolwassen jongen. Zelfs jonge vogels, welke ontijdig willen rondfladderen, worden door vader en moeder ekster geroofd. Voor me ligt nu een kunstmatig aangelegen duinmeertje door een dichte vegetatie, waar» bovenuit de gele lischplanten, die dit plekje tot tot een der mooiste gedeelten van deze duinen maakt. Een prachtig stukje natuur, Tusschen het water staan aardige groene boschjes, wier takken wuiven in den wind, Een waterhoentje met een troepje jonge donsjes drjjven er te midden van het zacht bewegende water en verdwijnen in 't riet. Een, snip vliegt vlak voor mijn voeten op. In p(jt»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9