Radio-programma Abonneert 0 op dit blad BINNENLAND GEMENGD NIEUWS V Hertog van Kent komt naar Nederland. HELPERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JUNI 1936 Treffende hulde van de marine aan Jan van Brakel. Cijfers over de werkloosheid en werkloosheidsverzekering in 1935 De uitvoer van garnalen door de Texelsche garnalenvisschers Binnenland Werklooze Iaat zijn kinderen in het stempellokaal achter. Jongen uit een kersenboom gevallen 500 kippen in één nacht gestolen. Botsing tusschen twee Gooische tram-treinen. 12 gewonden. Dame gedood door een sportvliegtuig. Klap van een sehuitje van den luchtschommel. 17-jarige jongen steekt zijn vader. Fraude te Smilde? Diefstal en heling van scheepsbenoodigheden, TH. M. KETELAAK. f Zaterdagmiddag is in de Ned. Herv. Diaco nessen-inrichting aan den Overtoom, waar hij sinds een paar dagen verpleegd werd, op ruim 72-jarigen leeftijd overleden de heer Th. M. Ketelaar, V.D. lid van de Tweede Kamer en van den gemeenteraad van Amsterdam, Levensloop. Het „Hbl." schryft: Met Theodoor Matthieu Ketelaar, den man van de „oude garde", eens den medestryder van wylen Piet Nolting, Treub en Gerritsen, is een zeer markante parlementaire figuur heengegaan. Geboren en getogen Amsterdammer (6 Mei 1864 aanschouwde hg het levenslicht), heeft hy zyn gansche leven op de bres gestaan voor de belangen van het onderwys, in het bijzonder voor het openbaar onderwys. Ruim vijftig jaar geleden, in 1882, behaalde hy de L.O.-akte. Vijftien jaar heeft hy voor de klas gestaan, tot hg in 1897 door den Bond van Nederlandsche Onderwgzers candidaat voor de Tweede Kamer gesteld werd. Als een der eerste radicalen deed hij daar zgn intrede. En tot den huidigen dag is hg lid van de Kamer gebleven, onder het voormalige kieskringstelsel steeds als afgevaardigde van Amsterdam V, buurt IJ-IJ oftewel de Pyp, na een herstem ming met niemand minder dan den lateren minister mr. N. G. Pierson, daarbg gesteund door rechts, dat bg de herstemming den radi caal verkoos boven een liberaal. Ketelaar was een man, wars van politieke deftigheid; wat hg te zeggen had, zeide hy zonder omwegen of zonder er doekjes om te winden. Als debater genoot hy groote bekend heid, en in politieke en andere kringen was hij een gezien spreker. Doch zyn groote be kendheid heeft hg verworven door de wijze, waarop hg bykans een halve eeuw gestreden heeft voor de belangen van de jeugd, van het onderwgs in het algemeen. Slechts weinigen zgn er in geslaagd deze belangen voor te staan op de wyze, zooals Ketelaar zoo geheel eigen was. En het zal ongetwyfeld moeilijk zgn voor de opengevallen plaats in de ver tegenwoordigende lichamen iemand te vinden in alle onderwysaangelegenheden zoo door kneed als de thans overledene was. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Woensdag 1 Juli geschieden op de begraafplaats „Zorgvlied". PROF. UK, C. SNOUCK HURGRONJE OVERLEDEN. Vrydag is te Leiden op 79-jarigen leeftyd overleden prof. dr. C. Snouck Hurgronje, oud- hoogleeraar aan de universiteit aldaar in de kennis van den Islam, de Arabische en de Atjehsche taal en oud-adviseur voor Inlandsche en Mohammedaansche aangelegenheden van de regeering. Het staat thans vast dat de tentoonstelling voor Britsche Kunst te Amsterdam op 4 Juli geopend zal worden door den Hertog van Kent. De uitnoodiging hiertoe tot Zyne Koninklijke Hoogheid gericht, is door hem aanvaard. Het is nog niet zeker wanneer de hertog zich naar Nederland zal begeven, doch waarschynlyk zal Z. K. H. op den Zaterdagmorgen van de opening per vliegtuig naar Amsterdam ver trekken. De hertog keert niet onmlddeliyk naar Engeland terug, doch zal het weekend in Den Haag doorbrengen, waar hy logeeren zal in het gebouw der Britsche legatie, als gast van den Engelschen gezant. De hertogin van Kent zal haar echtgenoot niet naar Nederland vergezellen, daar zg zich met oog op haar gezondheidstoestand in acht moet nemen en niet te veel mag reizen. Voorts weet de „N. R. Crt." te melden, dat de hertog, gevolg geven aan een uitnoodi ging van de Koningin, Zaterdag by H. M. op Het Loo zal dineeren en aldaar zal over nachten. Zondagmorgen zal de hertog zich van Het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. GEMEENTEBESTUREN ZUINIG MET DE DIENSTSTUKKEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire ge zonden, waarin het volgende voorkomt: Met het oog op de dringende noodzakelgk- heid van beperking van de ryksuitgaven roep ik uw medewerking in tot een zoo sober mogelgk gebruik van de bevoegdheid tot ver zending van dienststukken. DE NIEUWE RIJWIELMERKEN. Op 23 Juli wordt op het postkantoor aan gevangen met den verkoop van rywielbelas- tingmerken voor het dienstjaar 1 Augustus 1936—31 Juli 1937. HET ONTWERP-REISBELASTING. Naar het Hdbl. meldt, zou in parlementaire kringen thans vry veelvuldig gewag worden gemaakt van de groote kans op een voorstel uit de Kamer, om het ontwerp-reisbelasting deze week van de agenda van de Tweede Kamer af te voeren, AANBEVELING ZOMERPOSTZEGELS. Naar wy vernemen heeft het Hoofdbestuur der P.T.T. naar aanleiding der ontstane ver warring van de Zomerpostzegels met de Utrechtsche Universiteits-postzegels nog maals de aandacht der loketambtenaren ge vestigd op de, in de daaromtrent uitgegeven dienstorder vervatte opdracht om by den aan koop van het publiek van frankeerzegels van 1%, 5, 6 en 12% cent de aandacht te vestigen op het verkrygbaar zijn van Zomerpostzegels. Pas als men geen Zomerpostzegels wenscht, worden gewone postzegels aangeboden en dan thans het eerst de geiykwaardige Uni versiteitszegels. DE AARDAPPELZIEKTE. In 't etmaal van 's avonds 24 tot 's avonds 25 Juni is te Hoorn de weersgesteldheid gun stig geweest voor het optreden van aardap pelziekte, in het midden van het land gunstig behoudens willicht iets te weinig dauw. WAT DOOR HET NATIONAAL CRISI8- COMITfi UITGEGEVEN WERD. Uit mededeeling 36 van de afdeeling ge- rcchtelyke en armenzorgstatistiek van het centraal bureau voor de statistiek biykt, dat gedurende zgn bestaan van December 1931 tot Mei 1936 door het nationaal crisis-comité on de plaataeiyke afdeelingen voor steunver- leening A en credietsteun werd uitgegeven: in 1932 f2.650,893 (December 1931 inbegrepen), in 1933 f 1,964,725, in 1934 f 1,899,566, in 1935 f 1,854,774 en in 1936 f 607,618, Tezamen t 8,977,576. De bemanning van den, naar den vlootvoogd genoemden, politie-kruiser huldigt zgn werken als symbool. Indrukwekkende plechtigheid in de St. Laurcnskerk. Zaterdagmorgen is de Donderdagmiddag in dienst gestelde nieuwe politie-kruiser, tevens mijnenlegger, Jan van Brakel, te Rotterdam aangekomen en eenige uren later heeft de be manning een kruis gehecht aan het praal graf van den vlootvoogd, naar wien het schip is genoemd en dat zich, zooals men weet, in de St. Laurenskerk bevind, by de graven van zoovele andere vaderlandsche zeehelden. Het is tn strenge eenvoud een indrukwek kende plechtigheid geworden. Verscheidene autoriteiten hebben haar bijgewoond. Aanwe zig waren o.a. de commandant van de Jan van Brakel, jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk; de eerste officier luit. ter zee 2de klasse Van der Horst; off. M. S. D. 1ste kl. Poldermans; Int. t. z. 2de kl. Rob; de off. van gezondheid 2de kl. Hamel. De commandant van de Jan van Brakel, jhr. De Jong van Beek en Donk, schetste de beteekenis van Jan Brakel als vlootvoogd, in opsomming van de voornaamste wapenfeiten, welke op zijn naam staan. Spr. zeide dat Van Brakel wel niet tot de grootste, maar zeker tot de groote zeehelden behoorde. De Ruyter zou niet de groote man zyn geweest die in de geschiedenis voortleeft, indien hg niet ware omringd geweest door een staf van voortreffelijke onderbevelhebbers en een goede vloot door middel van welke zijn genie in staat werd gesteld zgn plannen te verwezenlyken. Naar aanleiding hiervan wees spr. op het feit, dat een prachtig schip als de nieuwe kruiser De Ruyter, hetwelk allerwege bewondering opwekt, ook geen be teekenis heeft als het niet bestaat in het ka der van een tot in alle onderdeelen verzorgde vloot, in welke alle schepen hun eigen on misbare functie vervullen. Als zoodanig heeft ook de Jan van Brakel zyn eigen niet te onderschatten taak en in dit verband besefte men nog eens de nood- zakelgkheid van een goed geoutilleerde vol ledige vloot zonder welke een enkel zorg vuldig sterk en modern uitgerust schip af- zonderlyk geen waarde heeft. Terugkomende op de beteekenis van den vlootvoogd bij wiens graf men stond, accen tueerde jhr. van Beek en Donk het in alle ge vallen steeds meest kenmerkende in het be leid van Jan van Brakel: diens onverzettelijke wil om onder alle omstandigheden steeds onversaagd voorwaarts te gaan en de aarze ling, welke het slagen van zoo menigen aan val heeft verhinderd te overwinnen. In dit licht vooral moeten wij, zoo zeide spr., Jan van Brakel herdenken. En wan neer ons nieuwe schip in het buitenland komt en men den naam op den voorsteven zal lezen, zullen de vreemde volken weten, dat Neder land zich de byzondere eigenschappen van Jan van Brakel nog herinnert en deze nog eert en hoog zal houden en dat het nog bereid is zyn laatsten druppel bloed te geven in den stryd om zijn hoogste goed. De man is voor ons een symbool dat ons steeds weer zal be zielen met den geest, welke ons vroeger zoo groot heeft doen zijn. Van het orgel klonk toen het Wilhelmus, de militairen salueerden en twee matrozen hechtten een krans aan het grafmonument, onder het portret in relief, waarmede de plechtigheid was geëindigd. Met de pgpers van de mariniers voorop is daarop de bemanning van de Jan van Brakel teruggemarcheerd naar de Parkkade, waar de mynenleger ligplaats had. KON. NED. VER. ONZE VLOOT. Jaarlyksche vergadering te Rotter dam. Onder voorzitterschap van den heer N. van Zalinge is Zaterdag in het sociëteitsgebouw van de Kon. roei- en zeilvereeniging De Maas de Jaarlyksche algemeene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche vereeniging Onze Vloot gehouden. De voorzitter bracht in zyn openingsrede hulde aan zgn voorganger, den heer H. M. van Bemmelen, thans eere voorzitter van Onze Vloot, die meer dan 22 jaar blijk heeft gegeven, verknocht te zyn aan de vereeniging. Spr., voortgaande, bepleitte de noodzaak van populariseering van de marine, waartoe de vertooning van de film over den tocht van de K. KVIH, zoowel hier te lande als in Indië, reeds veel heeft bygedragen. Aan de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana werden telegrammen van aanhan kelijkheid en trouw gezonden. Ook is den eere-voorzitter, die wegens ziekte verhinderd was de vergadering bg te wonen, een tele gram gezonden. By acclamatie is het aftredende lid van het hoofdbestuur, de heer N. J. J. van Ryn van Alkemade, by acclamatie tot eerelid van de vereeniging benoemd. Het ledental is in den loop van 1935 met ongeveer 200 leden toegenomen, zoodat de vereeniging by de intrede van dit Jaar 4790 leden telde. De periodiek aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren H. G. J. Uilkens, Jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Ryckevorsel, W. Voorbegtel Cannenburg, Ch. J. I. M. Weiter en jhr. C. A. L. van der Wyck zyn bg acclamatie herkozen. Ter voorziening in de vacatures, ontstaan door het overlyden van den heer jhr. mr. J. W. Schorer, door het bedanken van de heeren A. L. Boeleman, N. J. J. van Rijn van Alke made en ter aanvulling van den nog be staande vacature, zijn tot lid van het hoofd bestuur benoemd de heeren L. C. M. van Eendenburg, J. C. E. baron van Lynden, J, C. Mollema en C. Poortman. In de vacature- Poortman is met algemeene stemmen tot lid van den algemeenen raad benoemd prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. Na uitvoerige discussies is het voorstel van het hoofdbestuur om het orgaan Onze Vloot, herdoopt, in samenwerking met het departe ment van defensie en de vereeniging Het Nederlandsche Zeewezen uit te geven, van de agenda afgevoerd om de afdeelingen gelegen heid te bieden zich nader te beraden op de beteekenis van het voorstel. In de vyfde aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek komt een overzicht voor van de werkloosheid in Nederland in 1935, in hoofdzaak betrekking hebbende op de georganiseerde, tegen werk loosheid verzekerde, werknemers. Het aantal personen, over wie het onderzoek loopt, be droeg op 1 Januari j.1. 546.100, tegen 567.000 een jaar tevoren. Het percentage werkloos- heidsdagen (zijnde het percentage werkloos- heidsdagen van het aantal dagen, dat gewerkt had kunnen worden, indien geen werkloosheid ware voorgekomen) bedroeg in 1935 31.7 tegen 28 in 1934. Dit percentage werkloosheidsdagen heeft betrekking op een weekgemiddelde van rond 468.000 georganiseerden, onder wie 174.000 werkloozen (in 1934 resp. 499.000 en 160.000). De georganiseerden in den landbouw moeten n.1. voor de berekening van het jaarcyfer buiten beschouwing blijven, daar voor dezen bedryfstak slechts voor enkele maanden vol ledige gegevens omtrent het aantal werkr loozen bekend zgn. Krachtens de reglementen der werklozen kassen werd in 1935 totaal aan uitkeeringen verstrekt f 19.307.100 (voorloopig cyfer) en in 1934 f 21.408.000. Op vragen van het Tweede Kamerlid Drop: I. Is het waar, dat de garnalenvisschers op Texel by de invoering der contingentee-, ringsregelen in 1934 vergunning hebben ver kregen tot uitvoer van totaal 900 Kg per kwartaal, doch dat sinds het derde kwartaal 1935 voor dezen uitvoer ook gevorderd wor den invoervergunningen byv. op Frankryk? II. Is het den minister bekend, dat de in vraag I bedoelde invoervergunningen door de visschers op Texel niet kunnen worden ver kregen in hoofdzaak, omdat met name de importeurs in Frankryk de afgifte afhanke- lyk kunnen stellen van gelijktijdigen invoer van vischsoorten als tong, haring enz., welke leveringen dooor de Texelsche visschers niet kunnen worden verzorgd? IH. Wil de minister bg bevestigende be antwoording van vraag H bevorderen, dat de genoemde visschers alsnog opnieuw gele genheid krijgen hun garnalencontingent uit en in Frankryk in te voeren? heeft de minister van landbouw en vis- schery geantwoord: I. Sedert het tweede kwartaal van 1935 vordert de Fransche regeering by invoer van garnalen, naast een uitvoervergunning van de Nederlandsche autoriteiten, een licence d'im- portation, welke zij uitreikt aan de Fransche importeurs, die deze licence op hun beurt moeten verstrekken aan hun Nederlandsche leveranciers. Beide documenten moeten op de Fransche inklaringsplaats getoond worden, alvorens de garnalen tot invoer worden toe gelaten. Het betreft hier derhalve een maat regel, welke door de Fransche, niet door de Nederlandsche regeering is genomen. n. De tweede vraag moet ontkennend wor den beantwoord. De ondergeteekende acht het zeer goed mogelijk, dat de Fransche impor teurs aan de Nederlandsche exporteurs voor waarden Btellen, als in de vraag genoemd, wanneer zg dit in verband met hun belangen gewenscht achten. III. Onder verwijzing naar zijn antwoord op de tweede vraag moet de ondergeteekende mededeelen, dat het hem tot zijn leedwezen niet mogelijk is in dezen stappen te doen. NIEUWE AARDAPPELEN WOKDEN INGEKUILD. Groote hoeveelheden draaien door. In het Westland doet zich thans het zon derlinge feit voor, dat de nieuwe aardappelen ingekuild worden! Er blijven in de laatste dagen n.1. groote hoeveelheden aardappelen aan de veilingen onverkocht. Om tijdelgk de markt te ontlas ten is tot inkuilen overgegaan. Het rooien van aardappelen is in vollen gang, zoodat de aanvoeren groot zijn, terwyl de export van geen groote beteekenis is. Er is dus een teveel aan aardappelen, en na tweemaal geveild te zyn, worden dezen door de Ned. Groenten- en Fruitcentrale overgenomen. Deze heeft nu de nieuwe aard appelen laten inruilen, in de verwachting dat over enkele weken beter afzetmogeiykheden zuleln bestaan. Aan beide veilingen te 's-Gravenzande zijn deze week pl.m. 10.000 kisten aardappelen van 25 kilo doorgedraaid, en een belangryk deel hiervan is nu ingekuild. Toen het vorig jaar in Noord-Holland het met den afzet der aardappelen in Noord- Holland niet te best ging, heeft de Groenten- en Fruitcentrale een gelijke maatregel toege past. hetgeen bevredigende resultaten opge leverd schijnt te hebben. Toen had het inkuilen echter op een later tijdstip plaats dan thans het geval is. leder* automobilist kan u dadelijk vertellen, hoeveel kilomeier per uur zijn wagen haalt, maar slechts weinigen weten, hoeveel meier ze wel noodig hebben om met die vaart te stoppen I Zaterdagmorgen heeft een werklooze, die reeds vaker zyn ontevredenheid had geuit over de hem toegewezen steunuitkeering, in het stempellokaal aan de Tolstraat te Am sterdam zyn drie jonge kinderen achtergela ten, met de verklaring, dat hij geen kans zag zijn kinderen van de uitkeering in het leven te houden. Aangezien de man zich weerspannig be toonde tegenover een politie-agent, die hem gelastte de kinderen mee te nemen, werd hy gearresteerd. Reeds vroeger heeft hij getracht, zich op deze wijze van zyn kinderen te ontdoen. Des wege zal hij ditmaal ter beschikking van de justitie worden gesteld, wegens moedwillige verlating. Zondagmorgen is te Vorstenbosch, onder de gemeente Dinter, de 12-jarige L. v. d. Heuvel van flinke hoogte uit een kerseboom gevallen. Hy kwam terecht op een hek, dat met prikkel draad afgezet was. Met een ernstige hersen schudding, een gebroken pols en huid- en schaafwonden is hg de ouderlgke woning in gedragen. Hij mocht niet worden vervoerd; zgn toe stand baarde zorg, De Centrale recherche te Amsterdam heeft Zondagmorgen twee mann enaangehouden, die in den vorigen nacht te Uitgeest 500 kipppen hadden gestolen. De diere waren in kisten gestopt en werden op een vrachtauto naar Amsterdam getransporteerd. Toen de mannen met den auto werden aangehouden, waren reeds 100 kippen gestorven. WOENSDAG 1 JULI. Hilversum I. 1875 tn. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Orvitropia", voordracht, causerie over de arbeidersbeweging in Engeland en gra mofoonplaten. 12.001.45 De Flierefluiters en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „De Notenkrakers". 6.00 Dansmuziek. 6.30 Vervolg „De Notenkrakers". 7.00 Sportuitzending, 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 Het brandgevaar in bosch en hei, 8.03 Herh. SOS-ber. 8.05 Nieuwsber. ANP en VARA-Varia. Gra mofoonplaten. 8.15 VARA-Orkest en zang. 9.00 Gramofoonplaten. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 Cymbaal en piano. 10.15 Vervolg concert. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum n, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelconcert. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Vocaal-instrumentaal concert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Pianorfcital. 4.00 Viool en zang. 5.00 Kinderuur. 6.00—6.30 Boekbespreking. 8.15 Bidstond voor de Vrije Universiteit. 9.15 Zangconcours. 10.45 Berichten ANP. 10.50—11.30 Gramafoonplaten. DONDERDAG 2 JULI. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwyding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.00 Voordracht. 11.30 Cantabilé-orkest I.30 Gramofoonplaten 2.30 Officieele opening van de nieuwe AVRO- Studio. 3.30 Opening nieuwe Julianabrug te Koog- Zaandyk. 4.00 Voor zieken. 4.30 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Renova-kwintet en Declamatie. 8.00 Berichten ANP. 8.05 Omroeporkest. 8.15 Gedeeltelyke herhaling van 2.30. 8.25 Orgelspel, zang en viool-recitaL 8.40 Aan alle luistervinken. 8.50 Concert m.m.v. solisten, koor en het om roeporkest. 9.50 Het Bouwwerk voltooid. 10.00 Dansmuziek. 10.30 Kovacs Lajo's orkest en orgelspel. II.00 Berichten ANP. 11.10 Gramofoonplaten. 11.45—12.00 Orgelspel. Hilversum n, 301 m. 8.00—915 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. g,00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de Jeugd. 5.30 De Gooilanders. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kamer-orkest „Ars Nova et Antiqua en solisten. 9.15 Boekbespreking. 9.45 Vervolg concert (Om 9.55 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten, Een van deze kippendieven werd ook gezocht door den burgemeester van Ede. Vermoedeiyk heeft dus de recherche met deze aanhouding een goeden slag geslagen, want zooals men weet, werd de Veluwe de laatste dagen on veilig gemaakt door kippendieven. De beide mannen zgn op transport gesteld naar Uitgeest. Ook deze fraaie zomer-Zondag is ver stoord geworden door een ernstig ver keersongeval en wel door een botsing tusschen tramtreinen van de Gooische Stoomtram Mij. te Amsterdam. Gelukkig heeft het geen dooden en ernstig gewon den geëischt, zooals het droevige autobus ongeluk van verleden Zondag bij Arnhem. Geen der verwonden behoefde in het ziekenhuis, te worden opgenomen. Niet temin heeft het groote consternatie ver wekt en veel schrik teweeg gebracht, als mede vry groote materieele schade ver oorzaakt. Te omstreeks half vier is dit ongeluk op het baanvak achter de Vrolikstraat geschied. Twaalf passagiers, meest volwassenen, werden daarbg min of meer ernstig gewond. Beide treinen kregen vry veel schade. Dank zy de tegenwoordigheid van geest van de beide bestuurders, die bij het naderend gevaar alles deden om hun treinen tot stilstand te brengen, is het ongeval echter nog betrek- kelyk goed afgeloopen. Alle gewonden konden na te zyn verbonden weer naar huis terug- keeren. Van de twee verongelukte tramtreinen was de één te 3 u. 35 van het Weesperpoortstatlon vertrokken, terwyi de ander uit de richting Laren te halfvler by het Weesperpoortstatlon moest arriveeren. Deze trein was echter eenige oogenblikken te laat en zou dus arri veeren op een oogenblik, dat de andere trein reeds was vertrokken. Van het Weesperpoort statlon tot de Oetenwalerstraat maakt de Gooische stoomtram gebruik van enkel spoor. Naby de Oetenwalerstraat is een kruising, waar verder een dubbelspoor is aangelegd. Toen nu de tram met twee by wagens dus van het Weesperpoortstatlon vertrekken zou, moest de bestuurder van den tramtrein, die in aantocht was uit het Gooi, dus weten dat hy de kruising niet mocht passeeren, alvorens de tram van W.P. de kruising voorbg was. Deze boodschap, die telefonisch van het Weesperpoortstation uit gegeven was, had de bestuurder inderdaad op tijd ontvangen van den conducteur, die tevens treingeleider is en die zich geheel volgens zyn instructies te Diemerbrug met het Weesperpoortstation in verbinding had gesteld om te vertellen, dat hy te laat was en dus niet op tyd kon binnen zyn. „Wachten by de laatste kruising", luidde toen de opdracht. Deze opdracht gaf de treingeleider aan de halte Hoogeweg door aan den nieuwen trein geleider, die hem hier (by de remise Hooge weg) kwam aflossen. Deze tramgeleider beging nu een fout, welke de oorzaak was van alle ellende. Hg vergat de zoojuist ontvangen opdracht (stoppen by de laatste kruising) door te geven aan den bestuurder van zyn trein. Een hevige paniek. Met een geweldigen slag botsten de treinen tegen elkaar. In een enkele seconde werden koppelingen verbroken, werden banken van haar plaatsen gedrukt. Ruiten verbrijzelden, stukken glas vlogen door de coupé's en ver wonden vele passagiers, die, niet bedacht op de botsing, van hun plaatsen werden geslin gerd. Er ontstond in die eerste seconden een hevige paniek. Schrik en ontzetting maakten zich meester van de inzittenden, die over en door elkaar op den vloer van de wagons waren geworpen. De vrouwen riepen luid. Men rende de wagons uit. Van de gewonden bleven echter de meesten even als versuft tusschen of onder de banken liggen. Het relaas van een ooggetuige. „Ik zat op de waranda van myn huis, toen ik het hoorde en zag. Ontzettend was het, die eerste aanblik. Na den geweldig harden slag zag ik 'n dichte rook- of stofwolk ver boven de verongelukte wagens opstygen. Ik hoorde direct daarop 'n hartverscheurend geschreeuw en rende daarna zoo snel als myn beenen my konden dragen naar beneden. Toen ik daar was zag ik hoe een gewonde vrouw met een klein kindje in haar armen uit den trein holde. Zy had een groote hoofd wonde en was zóó overstuur, dat zy even heen en weer bleef hollen om te zoeken naar hulp. Een andere vrouw, die uit den trein sprong, was eerst niet in staat een woord uit te brengen. De meeste gewonden werden op den spoor berm gelegd en konden daar spoedig worden geholpen. Binnen een uur waren alle slacht offers verzorgd." Zaterdagmiddag keerde het Nederlandsche vliegtuig van den heer Van Gelderen op Schiphol terug. By aankomst zakte het door het landingsgestel, hetwelk blijkbaar reeds eenigermate beschadigd was geweest. Onmiddellyk na aankomst verliet de heer Van Gelderen Schiphol, doch eenigen tyd later verscheen de politie en legde beslag op het toestel. Dit geschiedde in verband met een verzoek van de Belgische politie, die mee deelde, dat naby Blankenberghe op het strand een 34-jarige dame door een sportvliegtuig was geraakt en gedood, toen dit toestel zeer laag over het strand vloog. De vrouw had zich in gezelschap bevonden en de meesten hadden zich kunnen bergen door zich plat op het strand te laten vallen, doch zg was door het landingsgestel zoodayig getroffen, dat zij over een flinken afstand werd weggeslingerd en ernstig gewond, tengevolge waarvan zg spoe dig overleed. De Belgische politie had goede reden aan te nemen, dat dit ongeluk veroorzaakt was door een Nederlandsch vliegtuig en op grond van beschrijving en nadere mededeelingen, die werden verstrekt, heeft de Amsterdamsche politie het toestel in beslag genomen en gis terenmorgen den reclamevlieger Van Gelderen aan een langdurig verhoor onderworpen op een van de bureaux in Amsterdam-Zuid. Tijdens de V.V.V.-feesten is Zaterdajrvon* op het kermisterrein te Sappemeer de -j jarige C. Dol, gehuwd en vader van 8 kind6" ren, liggende met zijn woonschip in Vanhc^ mond, in den luchtschommel van den h Bakker door een slingerend schuitje ernsti* aan zyn hoofd getroffen. Hij kreeg een sche^ delbreuk en is in zorgwekkenden toestand naar het academische ziekenhuis te Groningen vervoerd. Het slachtoffer was reeds jaren bil den heer Bakker in dienst. Iiy verdedigde zgn moeder. Slacht- offer ernstig gewond. In een woning aan den Stadionweg te Am sterdam heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag te omstreeks kwart over een een ernstig familiedrama afgespeeld. Een zeven tienjarige jongen heeft daar tydens een huise- lijken twist zijn vyftigjarigen vader met een z.g. kampeermes eenige steken in borst en rug eotgebracht. In hoogst ernstigen toestand is het slachtoffer kort daarop naar het Wilhel- mina Gasthuis vervoerd, terwijl de jeugdige dader werd gearresteerd. Tusschen het echtpaar S., bestond reeds sinds langen tyd een gespannen verhouding. De man, die een goede betrekking aan de ge meente heeft, zocht gezelligheid vaak buitens huis en keerde dan laat in zijn gezin terug. Om zijn moeder te beschermen was de zeventienjarige jongen juist dezer dagen op dezelfde verdieping gaan slapen, waar zyn ouders hun slaapkamer hadden. In den nacht van Zaterdag op Zondag gebeurde nu wat men reeds zoo lang had gevreesd. Toen de man te omstreeks kwart over een thuis kwam, stond de vrouw, die den laatsten tyd zeer nerveus was geworden, uit haar bed op. Enkele oogenblikken later was het huis weer vol rumoer. Man en vrouw maakten elkander op heftige wyze verwijten, waarbij S. zulk een dreigende houding aannam, dat de vrouw in haar angst een broodzaag greep en daarmede voor haar man bleef staan. Juist toen de ruzie het hoogste punt had bereikt, verscheen de zeventienjarige zoon, die door het kabaal wakker geworden was, in de kamer. Toen hy zag, dat zyn moeder een broodzaag in de hand had, waaruit hy de conclusie trok, dat zy in ernstig gevaar verkeerde, greep hy een kampeermes. S. keerde zich nu tot zijn zoon, die in dole drift voor hem stond, trok zyn jas uit en riep: „Steek maar op". Dit bracht den jongen blijkbaar buiten zichzelf van woede. Toen de moeder en haar dochter uit de kamer waren gevlucht, greep de jongen zijn vader vast en gaf hem een diepen messteek in de borst. S. verweerde zich krachtig en wilde nu op zgn beurt den jongen te lijf. Deze bleef echter met het mes in het rond zwaaien en stak den man nog eenige keeren in den rug. Hevig bloedend liep S. de trap af, op den voet gevolgd door zijn zoon, die op de eerste verdieping gekomen zijn vader voorbij liep en het huis uitholde. Juffrouw S. en haar dochter waren toen reeds het huis uit en naar de buren geloopen. Het slachtoffer zeeg in het trapportaal ineen en bleef daar hevig bloedend liggen. De dader werd op straat gearresteerd en naar het politiebureau aan den Overtoom overgebracht. Hy legde daar een volledige bekentenis af. Tydens het verhoor, dat den jeugdigen dader Zondagmorgen werd afgenomen, toonde hy zeer veel berouw over zyn daad. Hg stond als een zeer oppassende jnogen bekend, die nog nimmer met de politie in aanraking was ge weest. EEN FLINKE ZALM GEVANGEN. Als een byzonderheid kan gemeld worden, dat de visscher B. Willems te Grave (N.-Br.) in een fuik in de Maas aldaar een zalm heeft gevangen van ruim dertig pond. Een wethouder uit zyn functie al< secretaris-penningmeester van een vereeniging geschorst. Gedurende den laatsten tyd zyn in den gë- meenteraad van Smilde herhaalde malen be sprekingen gewyd aan het slordige beheeC van de administratie van de vereeniging in gevolge de landarbeiderswet. Op 1 Januari 1936 is dit beheer onderge bracht op het gemeentehuis, nadat het tot zoolang was beheerd door een der wethouders, F. V., als secretaris-penningmeester van de vereeniging. De debatten in den raad waren aanleiding tot het ontheffen van den heer V, uit zijn functie. Het A.N.P. heeft zich in verband hiermede gewend tot den burgemeester van Smilde, die weigerde omtrent deze zaak, die volgen* de mededeelingen, welke het bureau ontving, ook zal leiden tot aftreden van den heer V. als wethouder en raadslid, inlichtingen té verstrekken. EEN BEVERRAT BIJ NIJMEGEN GEVANGEN. De vorige week heeft een visscher nab(j een steenfabriek onder Nijmegen een vreemd soortig dier aan den wal gebracht, het welk een rat bleek te zyn ter lengte van ongeveer een halven meter met een even lange staart, zwaar ongeveer 20 pond; het dier had scherp® klauwen en oranje-kleurige knaagtanden. Het vermoeden rees, dat men hier met een bisamrat te doen had, die tot voor Nijmegen de Waal was opgezwommen. Vanwege den Phytopatologischen dienst té Wageningen werd hierop medegedeeld, dat het uitgesloten is te achten, dat het hier een bisamrat betrof. Ongetwijfeld was het een beverrat. In Duitschland worden op verschil lende plaatsen (o.a. te Mehr) beverratten gé" kweekt en dit was stellig een ontsnap® exemplaar. De rivierpolitie te Rotterdam heeft de laat ste 14 dagen in totaal 26 personen gearres teerd in verband met diefstal en heling van scheepsbenoodigdheden ten nadeele van twéé Rotterdamsche firma's. Tien personen zijn 111 het huis van bewaring opgesloten, terwyl gen 16 anderen proces-verbaal is opgemaa wegens heling. In totaal werd in de laatste i jaar voor een paar duizend gulden aan de kleeden en andere scheepsbenoodigdhe e ontvreemd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2