Een bezoek aan de A.V.R.O." stad en het A.V.R.O. -paleis. Julianadorp. Callantsoog Breezand, Anna Paulowna. Wieringen Wieringerwaard. Schagen Texel HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG Visscherij Hoe word ik snel bruin? Ernstig ongeval op afsluitdijk. Land- en Tuinbouwnieuws. Hilversum bereidt de komst van de tienduizenden luistervinken voor. Een feestelijk versierde stad. Het A.V.R.O. gebouw een wonder van techniek. Bij onderzoek bleek, dat een vrachtauto bij het passeeren van een auto op het naast voor meld sportterrein gelegen pad. in een kuil was terechtgekomen en overhelde, en tegen het hek aankwam. De schade zal door den eigenaar van de vrachtauto worden hersteld. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. Belastingmerk tabé! Door een bewoner van de Klaas Duitstraat werd aangifte gedaan van vermissing van het belastingmerk van zijn rijwiel, dat m de Krom me Elleboogsteeg was geplaatst. Vernieling. In den nacht van Zaterdag 6 op Zondag T Juni J.L. te omstreeks 1 uur. werden van het café de Blauwe Stoep" aan de Keizerskracht alhier, eenige glasruiten benevens de toe gangsdeur tot gemeld café vernield. In verband met het vorenstaande verzoekt de Commissaris van Politie te Den Helder hun. die van deze vernieling getuige zijn ge weest, zich tot het geven van inlichtingen zoo spoedig mogelijk aan het Hoofdbureau van Politie alhier te vervoegen. Het conflict te IJmuiden is in een stadium gekomen, dat mag worden verwacht, dat er binnenkort een einde aan zal zijn gekomen. Het contact tusschen organisaties is n.1. gelegd. Een conferentie tusschen vakorgani saties en reedersvereeniging heeft plaats ge had en al kon van dit eerste treffen nog geen resultaat worden verwacht, toch mag wel worden verondersteld, dat er een afdoening van het conflict uit zal worden geboren. Met ingang van 2 Juli komt er een andere regeling voor de garnalen visscherij Er komt, evenals voor de mosselen, een verkoopkantoor. De visschers mogen uitslui tend aan dit kantoor hun ongepelde garnalen leveren en de handelaren kunnen uitsluitend via dit verkoopkantoor hun bestellingen doen. Een minimumprijs wordt vastgesteld en een minimumlevering wordt aan den visscher ge garandeerd. Komt de visscher niet tot dit minimum dan wordt hem een zekere steun verleend. Dit is dus voor den visscher het gunstige effect, dat hem een zekere besomming wordt gegarandeerd. Verschillende agentschappen zullen met de Uitvoering worden belast. Deze agentschappen worden nog niet ge noemd, maar we mogen er wel zeker van zijn, dat Den Helder en Texel daartoe zullen be hoor en. Voorzoover we het nu reeds kunnen beoor- deelen, is deze maatregel toe te juichen, al zullen er hieraan wel bezwaren zijn verbonden. Maar er is een zekere basis gelegd, zoodat de visscher weet, dat hij, bij de uitvoering van zijn bedrijf tenminste ook tot een zekere be somming kan komen. We hopen dat het niet noodig zal blijken, dat de toegezegde steun zal noodig zijn. De prijs van de bot, welke in de Waddenzee wordt gevangen, blijft op behoorlijk peil. Hier uit blijkt, dat deze vischsoort nog altijd steeds door de consumenten wordt gewaardeerd. We mogen hierop de aandacht vestigen, omdat bot, in het algemeen, nu niet zoo hoog werd aangeslagen. Zij, die gewoon waren de bot te eten en in Amsterdam vooral waren er dat velen weten dat deze visch een bepaalde lekkernij Is. De meeste bot uit de Waddenzee zal dan ook zijn weg wel naar Amsterdam vinden. Mocht de botstand kunnen worden opge voerd, dan kan dit voor de visschers een waardevol product zijn. Door de visscherij-inspectie wordt er ijverig op toegezien, dat aan de minimummaat de hand wordt gehouden. Dit is in het welbegre pen belang van den visscher zelf. Op deze wijze toch kan bereikt worden, dat de bot stand op peil blijft niet alleen, maar dat er ook kans is, dat deze zich uitbreidt. De Urker Noordzeevisschers hadden de vorige week goede vangsten, maar door de lage vischprijzen waren de besommingen niet bijzonder hoog. Die tusschen IJmuiden en Scheveningen vischten besomden 70 tot 100, die van Texl tot Terschelling kwamen tot 210. Te IJmuiden spraken we een kustvisscher, die over het algemeen niet ontevreden was over zijn uitkomsten. Hij vischte meestal ook van IJmuiden tot Scheveningen, in welke plaats hij ook wel markte nu en dan. Het scheelt ook veel of men groot netverlies heeft, waardoor de besommingsresultaten soms zeer kunnen worden gedrukt Er zijn in zee veel heften, die men door de ervaring wel langzamerhand zoo'n beetje leert vermijden, maar niet al deze obstakels kunnen altijd worden ontzeild, vooral als het zicht slecht is, waardoor men de verkenningsteekens van den wal mist De opbrengst aan den afslag te IJmuiden heeft over het afgeloopen halfjaar weer min der opgebracht dan over hetzelfde tijdvak ver leden jaar. Dit jaar was het bedrag 2.580.747, het geen 140.733 minder was dan verleden jaar. De staking in het laatst der maand Juni is daarop natuurlijk ook van invloed geweest. POSTDUIF OPGEVANGEN. Bij den heer P. Thomas, Langevllet alhier, is komen aanvliegen een postduif, welke op gummi ringen draagt de nummers 229, 393, 346, 703, en op een aluminium ringi Nuvp 34 j R.N 141. fancy-fair te oudeschild. Gedurende drie dagen is te Oudeschild een fancy-fair gehouden ten voordeele der Konin- ging Wilhelmina-Kleuterschool. De kas der school, die reeds ruim veertig jaren bestaat, verkeerde in minder rooskleurigen toestand, 2oo zelfs, dat men zijn toevlucht tot een fancy-fair moest nemen om te trachten de geldmiddelen te versterken. De heer F. Zegel, was zoo welwillend de fhnke zalen van de vroegere „Zeven Provin ciën ter beschikking te stellen, zoodat men oor e feestmarkt een prachtige locallteit Door AMILiDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. had. Door verschillende hulpvaardige han den werden tentjes geplaatst, versiering aan gebracht enz. De Burgemeester, die door het bestuur was uitgenoodigd de feestmarkt te openen, was jammer genoeg door een raads vergadering verhinderd, zoodat de voorzitter, de heer Dokkum, opende. Niet lang daarna draaide het rad van avontuur en werd dadelijk een belangrijk deel van den inhoud van de tentjes verkocht Voor al de handwerktent had aftrek en niet min der de afdeeling bloemen (deze kwamen rechtstreeks van de Aalsmeersche veiling). Kinderen vermaakten zich met grabbelton en draaibord en maakten hiervan een druk ge bruik. De ouderen zochten een plaatsje in de theetent waar de heer Visman voor radio- muziek zorgde, 's Avonds werden eenige voor werpen verloot, waaronder een drietal taar ten. Eén avond was nog gelegenheid gege ven voor dansen, waar vooral de jongelui zich niet onbetuigd lieten. Burgemeester en me vrouw Kamp brachten ook een bezoek aan de fancy-fair. De tijdsomstandigheden in aanmer king genomen kan men over het bezoek te vreden zijn. Er was ook een loterij op touw gezet, waarvan de loten nog niet alle ver kocht waren, en waarvan dus de trekking over eenigen tijd zal plaats hebben. Een woord van dank komt zeker toe aan allen, die medegeholpen hebben deze fancy-fair te doen slagen, niet in het minst aan de jonge dames, die gedurende drie dagen assisteerden in de verschillende stands. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Den 7den Juli a.s. hoopt het echtpaar M. de Ridder, J. de RidderHollestelle hun 50-jarige huwelijksfeest te herdenken. VERGADERING VAN POLDERBESTUUR. Vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Paulownapolder op Zaterdag 4 Juli, vm. 11 uur in het Polderhuis. Punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Voorstel tot opheffing van één der be trekkingen van wegwerker. 4. Voorstel tot aankoop van perceelsge deelten tot verbetering van den weg langs den oprit. 5. Voorstel tot het aangaan van een tweede tijdelijke geldleening voor den dienst 1936 tot een bedrag van ten hoogste 20.000. 6. Bespreking uitbreiding loswallen te Van Ewijcksluis. 7. Opmaken aanbeveling voor benoeming van een dijkgraaf wegens periodieke aftreding van den heer C. Wijdenes Spaans Jr. 8. Opmaken van een aanbeveling voor be noeming van een heemraad wegens periodieke aftreding van den heer C. Geerligs. 9. Vaststelling van het kohier van omslag voor 1936. 10. Rondvraag. e Hippolytushoef EEN GELUKKIGE. De hoofdprijs van de verloting der gehouden fancy-fair is gevallen op lot. nr. 499, dat in het bezit was van den heer J. Hz. Koster. RECTIFICATIE. In een bericht, voorkomende in de Held. Courant van j.1. Zaterdag wordt medede- deeld, dat een visscher was bekeurd voor het aan boord hebben van 223 pond ondermaat- sche bot, hetwelk moet zijn ondermaatsche aal of paling. POLITIE. Vermist: een heerenrijwiel, merk: Heva. Verloren Een belastingplaatje aan een koperdraadje. Inlichtingen bg den bode te Hippolytushoef. IJK EN HERIJK. De herijk van maten en gewichten zal dit Jaar in deze gemeente plaats vinden in café Concordla van S. Halfweeg te H'hoef, en wel: Voor H'hoef op Dinsdag 7 Juli van 9.3012 en van 1316 uur en op Woensdag 8 Juli van 912 uur; voor Westerland' op Woensdag 8 Juli van 1316 uur; voor Oosterland op Donderdag 9 Juli vaiï 912 en van 1315.30 uur. De gewichten moeten schoon, droog en roestvrij worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. IJzeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank ge schuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet gepotlood zijn, doch moeten roest vrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie. De maten en gewichten zullen dit jaar worden voorzien van het goed- keuringsmerk k. OPBRENGST COLLECTE. De z.g. reclasseeringsdag, de collecte welke onlangs in deze gemeente werd gehouden, heeft bruto 74.12 opgebracht. De collecte (bloempjesdag) van de ver. Het Hoogeland bracht 38.43 op. visscherij. Sedert 1 Jan. j.1. werden in deze gemeente reeds 304 consenten voor de kustvisscherij af gegeven. Het aantal afgegeven groote vischakten, geldig van 1 Juli30 Juni, bedroeg 135. DIENSTPLICHT. In het belang van betrokkenen wordt er op gewezen, dat de Jonge lieden, die vóór de lichting 1937 voor den dienstplicht werden in geschreven, alsnog In de gelegenheid worden gesteld vóór 10 Juli a.s. bij den heer Com mandant van het Indeelingsdistrict Haarlem te Haarlem nader hunne wenschen betreffen de hunne inlijving kunnen worden kenbaar gemaakt. De n Oever. Dinsdagmiddag is te ca. half 5 de 37-jarige los-arbeider G. Verboven, in dienst van den aannemer der onderhoudswerken aan de kunstwerken O. J. Bosker, bij het beklimmen van een der bedieningstorens in de uitwate ringssluizen te Den Oever, naar beneden ge stort en via het gelgkvloersch gelegen por taal in den betonnen kelder gevallen. Dr. Beeker, telefonisch gewaarschuwd, was onmiddellijk ter plaatse, zoo ook de Hoog eerwaarde heer Pastoor van Hippolytushoef, die geestelijken bijstand verleende. Per bran card werd de ongelukkige naar den beganen grond geheschen en, na in een dagkeetje van de Genie te zijn ondergebracht, vervolgens per ziekenauto naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Tijdens het vervoer is het slachtoffer gestorven. De ongelukkige had juist Maandag den 37- jarigen leeftijd bereikt. Hij laat een vrouw en 2 kinderen van 11 en 13 jaar achter. VERGADERING BEGRAFENISVER. „WIERINGERWAARD". Woensdagavond hield de begrafenisvereeni- ging „Wieringerwaard" een Algemeene Leden vergadering, ten huize van mevr. de Wed. H. v. d. Woude. Aanwezig waren 17 leden. Na uitvoerige bespreking werd tenslotte het bestuursvoorstel: verlaging tarief, aange nomen, doch verlaging van de loonen van het personeel werd met groote meerderheid verworpen. Hierna sluiting. BRAND. Tijdens een kort maar hevig onweer sloeg Maandagmiddag ongeveer 3 uur de bliksem in de boerderij, bewoond door de 2 gezinnen Limmen en de Geus op Tjallewal onder de gemeente Schagen, eigendom van den heer Gootjes te Sint Pancras. De boederg brandde tot den grond toe af. De heer Limmen was niet verzekerd, doch het meerendeel zijner inboedel wist men nog te redden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. DE TEXELSCHE KERMIS. 't Is tot heden toe zeer stug op de Kermis alhier geweest. Maandag en Dinsdag was er 's avonds alleen eenige drukte in de lokali teiten, waar gelegenheid voor den dans werd gegeven. Op het kermisterrein zelf was zoo goed als geen publiek aanwezig. De Woensdag onzer kermis is gewoonlgk al een drukken dag, maar nu is de regen leelijk als spelbreker komen optreden. De Bioscoop trok de eerste dagen weinig publiek, de kindervoorstelling werd Woensdagmiddag voor een gevulde zaal gegeven. Daarna begon 't zoo hard te regenen, dat ieder genoodzaakt was om huiswaarts te gaan. Toen 's avonds dan ook de Parade-tent van Serriese reclame begon te maken voor de openingsvoorstelling, was er bijna niemand present op de kermis. Later kwam er iets meerdoch ver af wonenden zgn niet naar Den Burg gekomen. De kermis heeft zich in de laatste dagen nog aanmerkelijk uitgebreid, In de Helleketel zgn reeds een paar voorstellingen gegeven. Ook is er een gemoderniseerd Rad van Avon tuur achter de Vischmarkt gebouwd. Verder is voor 't Raadhuis „De Zeereis van K XVin" te zien. Ook zijn er nog enkele kleine tentjes verrezen, waarin men voor Texel geheel nieuwe versnaperingen etc. kan bekomen. In hótel „Texel" wordt vanaf hedenavond (Donderdag) ook gelegenheid voor den dans gegeven, zoo dat thans in alle zaken, die er voor in aan merking komen, bal wordt gehouden. Wij verwachten bg eenigszins gunstig weder nog enkele zeer drukke kermisdagen. De Jong's Bioscoop geeft hedenavond het filmwerk „David Copperfield", Vrijdagmiddag weder een kindervoorstelling en 's avonds 2 hoofdnummers, n.1. „De Raadselachtige Mr. X" en „Spion No. 13". EEN HOOGE LEEFTIJD. De heer D. Lap, Texelaar van geboorte en tot voor enkele jaren te Den Hoorn woon achtig, hoopt deze week te IJmuiden ten huize van zijn dochter, mevr. KrügerLap, zijn 94sten verjaardag te vieren. Hij is nog zeld zaam kras voor zijn leeftijd en heeft zoo goed als geen der kwalen van den ouden dag. OUD-TEXELSCHE PLATEN-TENTOON STELLING. In het z.g. „Glazenpaleis", gelegen achter het Tex. Museum, in de Nieuwstraat, te Den Burg, zal Vrijdag 's avonds 8 uur door burgemeester Kamp een tentoonstelling worden geopend van oud-Texelsche platen, etsen, aquarellen, gra vures, enz. Aan de voorbereiding dezer ten toonstelling. die uitgaat van de Museum-Com missie van de V.V.V. „Mooi Texel", is zeer veel zorg besteed, en men heeft de beschikking ge kregen over veel en interessante stukken, ook zullen verschillende platen aanwezig zijn, die in bruikleen zijn afgestaan uit de Prov. Archie ven. AUTO-ONGEVAL. In den bocht, bij het woonhuis van den heer J. Henkes aan den Waalderweg, is Dinsdag een auto, die vrij snel reed en bestuurd werd door een assistent van dr. Vellenga, doorge schoten en omgevallen. De auto werd vrijwel geheel vernield, de Inzittenden kwamen er evenwel goed af. Alleen de heer Coevert werd door glasscherven eenigszins verwond. De auto werd door den kraanwagen van den heer J. Rerj op het droge gebracht. EXTRA STEUN VOOR SNIJBOONEN. De veilingdirecties der te Beverwijk geves tigde groenten- en fruitmarkten hebben uit Den Haag bericht ontvangen dat binnen niet ai te langen tijd nog een bedrag van 19.000 beschikbaar zal worden gesteld voor tuinder- steun, welke alleen zal gelden voor in 1935 geteelde snijboonen, welke geoogst zijn in het tijdvak 15 Juli15 September. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van des avonds 28 tot des avonds 29 Juni is in Noord-Holland de weers gesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Zondag zullen duizenden, wellicht tiendui zenden luistervinken naar Hilversum trek ken, Als een zwerm gyronomussen zullen de autobussen en auto's, fietsen en wandelaars het Gooi onveilig maken. In alle mogelgke voertuigen zullen de A.V.R.O.-enthousiasten worden aangevoerd om het feest van hun omroep mee te maken, om den luister te vie ren van wat met gemeenschappelijk willen bereikt werd. En Hilversum bereidt zich voor op haar gasten. Als we spreken over A.V.R.O.-stad, dan doen we daarbij aan de andere omroep verenigingen, die zich daar eveneens geves tigd hebben, niets te kort. De AVRO-vlag waait in bijna alle straten, het AV.R.O.-em- bleem groet u van de daken. Het is alles A.V.R.O. wat de klok in Hilversum slaat. En waarlijk is er reden om feest te vieren voor de luistervinken. Wie het prachtige ge bouw aan den 's Gravenlandschen weg ziet, kan niet anders dan bewondering hebben voor het stuk werk, dat hier tot stand gebracht is. Gisteren was te Nederlandsche pers uitge noodigd om het nieuwe studio-gebouw te be zichtigen. Ongeveer honderd bladen hadden aan die uitnoodiging gehoor gegeven. Uit alle windstreken van ons land waren de persver tegenwoordigers gekomen, om dit wonder van techniek in oogenschouw te nemen. Vlak bij het nieuwe Raadhuis is het verrezen, in denzelfden steen is het opgetrokken, en mocht men aan den buitenkant het steenen massief, er zijn weinig ramen, wat koud vin- dep, wie het gebouw betreedt, voelt dat men hier in de eerste plaats heeft gesticht een gebouw, dat aan alle moderne technische eischen voldoet. En naar men ons verzekerde, beantwoordt het in dat opzicht volkomen aan zijn doel. Wat een zorg is er b.v. besteed aan de ae- coustiek, een zoo voorname factor bij radio uitzendingen. Men heeft zich hierbij deskun dig laten voorlichten door prof. Fokker, een autoriteit op dit gebied. Ook de geluidsiso- leering, een factor van voorname beteekenis, heeft alle aandacht gehad en het was hier prof. Zwikker, die van deskundige voorlich ting diende. En we hebben het kunnen hooren, in een concert, dat speciaal voor de pers gegeven werd, hoe volkomen men in zijn opdracht ge slaagd is. De luisteraars zullen er straks het profijt van trekken. Zij zullen ook genieten van het prachtige orgel, dat de A.V.R.O. rijk is geworden, dat zoowel ln zijn diepe als warme tonen, voor de vertolking van de mu ziek van oude meesters, niet onder doet voor de orgels van de groote kathedralen, en dat ook als concert-orgel aan alle eischen beant woordt. Hier is op geen kosten gekeken. Op onze vraag aan den voorzitter van de A.V.R.O., wat het gebouw kostte, moest hij het ant woord schuldig blijven. „We weten het nog niet," zoo zei de heer de Clercq, maar 't is meer dan een millioen." En de versiering van Hilversum, die door de A.V.R.O. bekostigd werd, kost om en nabg de 15 mille. Een wandeling door het nieuwe radio-paleis. Afwijking van buitenlandsche studio's. De nieuwe A.V.R.O.-studio wijkt uiterlijk en wat inrichting betreft belangrijk af van omroep studio's in het buitenland. De geheel aparte structuur van den Nederland- schen omroep, heeft het noodig gemaakt, dat dë administratieve en de artistieke afdeelin- gen zich niet tezamen in één gebouw bevin den, zooals vrijwel overal elders het geval is. Ofschoon het verband op het eerste gezicht niet ontdekt kan worden, is dit feit van grooten invloed geweest op de constructie van het gebouw. In het buitenland immers zijn de administratie-gebouwen om het eigen lijke omroep-gedeelte gegroepeerd. Zg vor men daardoor een beschermende mantel om dat omroep-gedeelte, die het beveiligt tegen het doordringen van straat- en andere onge- wenschte geluid. In het A.V.R.O.-studio gebouw te Hilversum zijn geen administratie- afdeelingen gevestigd; het geheele gebouw is uitsluitend ten dienste van den omroep in engen zin. Toepassing van z.g. „doosbouw". Waar de beschermende mantel van de ad ministratie-gebouwen verviel, moest op an dere wijze een oplossing gevonden worden voor het vraagstuk van de geluidsisoleering. In hoofdzaak wordt dit nu bereikt door de z.g. doos-bouw, d.w.z. een bouw, waarbjj de eigenlijke studio-vertrekken als doozen op eigen fundeeringen op den grond rusten, waaroverheen een buitengebouw als een stolp is geplaatst Teneinde da geluidsisoleering zoo ef fectief mogelijk te doen zijn, is afgezien, van het aanbrengen van ramen. Hiervan was het gevolg, dat de venitlatle ln de studio-vertrekken op kunstmatige wijze moest worden verkregen. Voor deze venti latie (air-conditioning) zijn groote eterniet- kanalen door het gebouw gelegd, waardoor de versche lucht wordt aan- en afgevoerd (des zomers gekoeld, des winters verwarmd). De lucht wordt door middel van thermostaten automatisch op de gewenschte emperatuur gehouden. „Gevoelige" en „ongevoelige" ruimten. In de nieuwe studio onderscheidt men twee soorten ruimten. Die, waaruit radio-uitzen dingen geschieden, heeten „gevoelige" ruim ten, de overige ruimten staan bekend als „ongevoelig". Tot de gevoelige ruimten be- hooren in de eerste plaats de studio's; tot de ongevoelige de garderobe, foyer, koffiekamer, garages, enz. Nauwlettend is er voor gewaakt, dat er tusschen de gevoelige en ongevoelige ruim ten geen contact bestaat, en waar dit con tact onvermijdelijk was, is de verbinding tus schen gevoelig en ongevoelig zoodanig ot stand gebracht, dat luchttrillingen niet, of niet noemenswaard kunnen worden overge bracht. Deze ontstorlngsmaatregelen zijn toe gepast b.v. bij de luchtkanalen, bij de kabel verbindingen en bij de deur-openingen, die gevoelig en ongevoelig verbinden. De lucht kanalen zijn van in rubber veerende tusschen- stukken voorzien; de kabels zijn soepel over veerend opgehangen plankjes gelegd, terwijl de drempels van de deur-openingen „zwe vend" zijn aangebracht. Negen studio's in het gebouw. Er zgn totaal 9 studio's in het gebouw, n.1.: de groote concertzaal, die bestemd is voor orkest-uitvoeringen en koorwerken, de jazzband-studio, de kamermuziek-studio, de hoorspel-studio, de sprekers-studio, de hulp hoorspel-studio, de geluiden-studio, de echo studio en de omroepcel. Bovendien is er nog uitzendmogelijkheid uit de bestuurskamer, de gehoorzaal en enkele andere vertrekken, waardoor de noodige microfoonleidingen reeds zijn gelegd. De kamermuziek-studio is van een acoustiek voorzien, die voor kamer- muziek-uitvoeringen en solisten-recitals het meest geëigend is. Dit is ook het geval met de hulp-hoorspelstudio, met de sprekers studio en de omroepceL De accoustiek van de overige studio's kan binnen ruime grenzen worden veranderd. Dit geschiedt in de groote concertzaal door middel van draaiende pris ma's, die een groot gedeelte van de zoldering en den wand uitmaken. Naar believen kan één van de drie vlakken der prima's worden voorgedraaid. Eén van de drie vlakken wordt gevormd door hard hout, het tweede door matig absorbeerende stof (donnacona), het derde door sterk absorbeerende stof (asbest). Op deze wijze kan de acoustiek der vertrek ken naar believen worden gewijzigd. De contröle-kamer. Alle electrische verbindingen met de stu dio's komen samen in de z.g. contróle-kamer. Deze contróle-kamer bestaat uit 3 gedeelten: het eerste gedeelte bevat de apparaten, die niet onder het bereik van den bedienenden ambtenaar behoeven te zijn, het 2e en 3e ge deelte wordt gevormd door kamers waarin volkomen gelijke en gelijkvormige schakel lessenaars zijn opgesteld, van waaruit de technische bediening van de omroep-pro- gramma's plaats vindt. De dubbele uitvoe ring heeft o.m. ten doel om wanneer via de eene schakel-lessenaar wordt uitgezonden, met de andere schakel-lessenaar repetities te kunnen beoordeelen. Deze ruimten zijn door dikke glaswanden van elkaar gescheiden. Alle studio's, behalve de groote zaal, de geluiden-kamer en de echo-kamer, bevinden zich op de verdieping, waar de omroepcel in het middelpunt is geplaatst. Door deze plaat sing is de omroeper in staat het geheele stu- diobedrijf gemakkelijk te overzien en te be- heerschen. De gruwelkamer. De geluiden-kamer, bij het technisch perso neel bekend onder den naam van gruwel kamer, is de eenige studio, die zich op den beganen grond bevindt. In deze geluiden studio bevinden zich een aantal werktuigen en hulpmiddelen, die bij het maken van ge luiden bij hoorspelen onmisbaar zijn. Zoo ia er een bassin, met behulp waarvan verschil lende watergeluiden gemaakt kunnen worden. Er is een houten deur en een ijzeren deur, met behulp waarvan allerlei deurgeluiden ge» maakt kunnen worden. Een tafel, voorzie® van verschillende houtsoorten veroorlooft het maken van verschillende klopgeluiden. In de gang, die leidt tQt de deze geluiden-kamer, bevindt zich de A.V.R.O.-klok, waarvan dö wijzerplaat in de hall zichtbaar is, alsmede de microfoon, die het tikken en het slaan van de klok op den zender overbrengt. Da klok wordt bestuurd door een electrischa moederklok, die alle klokken in het gebouw den juisten tijd doet aanwijzen. De „echo"-studio. De echo-studio bevindt zich in de kelder» ruimte. In deze studio is gestreefd naar een zoo sterk mogelijke nagalm. Een geluid, dat daar gemakt wordt, blijft tot 10 seconden na de opwekking ervan nog hoorbaar. In deze studio, die van zeer harde wanden is voor» zinen, zijn slechts een microfoon en een luid» spreker opgesteld, Met behulp hiervan kan extra galm toegevoegd worden aan klanken, die daarana behoefte hebben. Achter in de groote zaal bevinden zich het kerk- en het orkestorgel. De speeltafels dezer orgels zijn opgesteld in een ruimte, die uit da orkestbak toegankelijk is. Naast het podium bevinden zich drie verdiepingen kleedkamera. De kleedkamers op den beganen grond zjjn bestemd voor aanzienlijke medewerkers en da dirigenten. Ze zijn alle van een douche voor zien. Voor de artisten is een artisten-foyer beschikbaar ter hoogte van de orkestbak. De groote zaal; concertzaal en tooneelzaal. In de groote zaal is ruimte voor 500 pep» sonen, waarvan ongeveer 350 op den beganen grond en 150 op het balcon kunnen plaats nemen. De groote zaal is op gemakkelijke wijze te veranderen in een tooneelzaal. Da afdekking van de orkestbak wordt dan weg genomen, de zoldering van het concertpodium klapt in 2 gedeelten omlaag, de betimmerde wanden van dat podium kunnen en omhoog geheschen worden. Is dit alles geschied, dan is de weg voor coulissen en tooneeldoeken vrij. Aangezien de zaal ook als theater ge bruikt kan worden, kan de tooneelruimte doof middel van een ijzeren brandscherm worden afgesloten. Aan de tegenovergestelde zijde van het tooneel bevinden zich de filmcabine en de nooduitgang voor balcon-bezoekers. Alle deuren in deze groote zaal zijn veiligheids deuren die naar buiten openen, zoodra men ertegen duwt. Nauwgezette veiligheidsmant« regelen zijn getroffen tegen brand en paniek» gevaar. Nog zij vermeld dat op de groote zaal uitmonden de bestuurkamer, 2 wacht» kamers en het vertrek van den chef der huis» houding, alsmede het uitbetalingskantoor. Op de tusschenverdieping achter het mo dern geoutilleerde buffet bevindt zich de keu» ken, die onderverdeeld ls in een koude en warme keuken, spoelkeuken en groentekeuë ken. In deze keuken kunnen maaltijden be reid worden voor 100 personen. De keuken is van de meest moderne gemakken voorzienf alle eetwaren en dranken kunnen ln ijskasten worden bewaard. Het gebouw bevat in de voornaamste ver trekken telefoontoestellen, geschikt voof stads- en interlocaal verkeer; daarnaast is er een uitgebreid net van huistelefoontoestellen. Een werkstuk uit Nederlandsch fabrikaat. De aannemer van het gebouw is de firm$ Gebr. van Heeswijk's aannemers MJJ. te Best (N.B.), die op 1 Juni 1934 met de uitvoering van het werk begon. Met uitzondering van het orgel (de bouw ervan werd aanvankelijk opgedragen aan de Ned. firma Standaart te Schiedam, doch door diens f&Uissement werd de bouw toeveN trouwd aan de Engelsche orgelfirma Johtt Compton te Londen) en de fraaie electrischa meet-installatie die door Siemens Halske is geleverd, zijn alle onderdeelen uit het ga- bouw Nederlandsch Fabrikaat. De architecten van het gebouw zijn de hee- ren Merkelbach en Karsten, die bijgestaan werden door verschillende adviseurs. Ontvangst van de gewestelijke be stuursleden. Gisterenmiddag had in de studio de ont vangst van de gewestelijke bestuursleden met hun dames plaats door de bedrijfsdirectie. Mevrouw Vogt onthulde bij den ingang een gedenksteen, waarin de naam van haar echtgenoot, als grondlegger van de A.V.R.O" gegrift staat.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10