Radio-programma Abonneert II op dit blad BINNENLAND HELDERSCHE COURANT VAM DONDERDAG 2 JULÏ 1936 Zegen Zegen 5 %gen Oefr Het Fransche standpunt. Betoog van Leon Blum. Het schandaal van de Italiaansche journalisten. De ontbinding van den strijdhonden in de Fransche Kamer De reisbelastingvoorloopig van de baan. De loting voor den dienstplicht. Comité van waakzaamheid van anti-nationaal-socialistische intellectueelen. Tweede Kamer Reisbelasting voorloopig van de baan. In strooi bussen 1 gld - 60 en 4-5 ct? vergaderzaal werden verwijderd weerklonk een algemeen applaus, ook van de gedele geerden. De Negus spreekt. Hierna kon de negus zijn redevoering zonder verdere incidenten houden. De negus deed een beroep op den Volken bond om zijn ongelukkig land niet in den steek te laten. Hij schetste den loop der ge beurtenissen voor en tijdens den oorlog en sprak over het gebruik van gifgassen door de Italianen. Hij vroeg den Volkenbond wat deze in feite gedaan heeft, behalve het ver- oordeelen van den aanvaller, om hem hulp te bieden. Overgaande tot een bespreking van de kwestie der opheffing van de sancties ver klaarde de negus: Ik kom voor da Assemblée bevestigen, dat het probleem op deze wijze niet kan worden opgelost. Het is niet alleen de regeling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict, welke op het spel staat, maar het is in principe het geheel der collectieve veilig heid en het is de toekomst van alle kleine staten, die vertrouwen hebben in de heilig heid der verdragen. Het is de geheele interna tionale moraliteit, welke op het spel staat. Ik kom thans mijn protesten vernieuwen tegen de schending der verdragen. De keizer en het volk van Abessinië zullen niet voor geweld buigen. De negus besloot zijn voortreffelijke rede voering, met de vraag wat hij na zijn terug keer in Abessinië aan zijn volk zou hebben te berichten ten aanzien van de bereidwilligheid der Volkenbondsstaten, om hun verplichtingen jegens Abessinië na te leven. Hij had een vrg algemeen applaus der gedelegeerden in ont vangst te nemen toen hij zijn rede had uit gesproken. Toen de negus het gebouw der Volken bondsvergadering verliet, bracht een duizend koppig publiek op straat aan den negus een geestdriftige ovatie. Léon Blum legde de volgende verklaring af: Waarop baseert men de erkenning, de be wering of de vrees, dat Frankrijk verzwakt is als factor van invloed op den gang van zaken in Europa? Op twee punten: op de be weging van de arbeiders in Frankrijk en in de tweede plaats op de crisis, die sedert 7 Maart bestaat door de herbezetting van het Rijnland. De beweging van de arbeiders heeft men voorgesteld als gelijk te staan met het begin van een burgeroorlog. Frankrijk heeft op de herbezetting van het Rijnland niet ge antwoord met een daad, eveneens van militai ren aard. Frankrijk heeft een oplossing ge zocht door internationale besprekingen. In plaats van te mobiliseeren heeft het de garanten van Locarno en den Volkenbond samengeroepen. Was dit een bewijs van zwak heid? Zijn wij zoover gekomen in Europa, dat e§n land zwakheid erkent, wanneer het er niet toe overgaat naar de wapens te grijpen 7 Ongetwijfeld is een tekst, die de herbezet ting van het Rijnland gelijk stelt met de ge kenmerkte agressie, niet voor bespreking vatbaar. Maar ondanks juridische gelijkwaar digheid van den Franschen bodem intact, wie zou dan hebben durven veronderstellen, dat onze reactie dezelfde zou zijn geweest, zelfs wanneer werkelijk aan onze eigen gren zen, dan wel de grenzen waarover wij den waarborg op ons hebben genomen, was ge raakt? De Fransche delegatie voelt zich gerechtigd met luide stem, rustig en kalm te spreken als zij zich hier tot tolk maakt van den volkswil. Deze wil is duidelijk: „het Fransche volk wil vrede". Maar zijn vredeswil is noch zwakheid, noch een egoïstisch terugvallen op zichzelf. De vrede zooals het Fransche volk dien verstaat; is geen stomme onderwerping aan de macht, geen berustende aanvaarding vaft het fait accompli. Hij steunt op de internationale legaliteit en moraal. De gebeurtenissen der laatste maanden hebben tot de betreurenswaardige con clusie geleid, dat de staten-aanstichters van den oorlog een voorsprong hebben behaald op de staten, die trouw zijn ge bleven aan hun verplichtingen en geen gebruik hebben gemaakt van den oorlog, noch als politiek-, noch als machtsinstru ment. Wie zal weerstand weten te bieden aan een dergelijk voorbeeld. Wie moet een dergelijk succes niet als een zeer gevaarlijk precedent beschouwen? Het zij mij vergund, heeren, u dit nog eens onder oogen te brengen. Mijn vrienden en ik doen ons best door middel van propaganda de Fransche publieke opinie ertoe te brengen en niet alleen het onmiddellijke gevaar van den oorlog tegen te gaan, maar tevens de diepere oorzaken zoo goed mogelijk weg te nemen. Frankrijk is vastbesloten zijn actie te voe ren voor de organisatie van een internationale gemeenschap, waarvan gij, heeren, de ver tegenwoordigers zijt. Men kan niet ontkennen, dat de Volkenbond een nederlaag heeft ge leden. De oorzaak van deze nederlaag ligt echter niet in het Volkenbondsverdrag, maar ln de toepassing. Frankrijk verklaart luide, dat het door zijn daden zijn trouw aan de internationale wet zal bevestigen. Het wil iedere gedachte aan teleurstelling of ontmoediging verre van zich werpen. Frankrijk verzekert, dat het zijn woord zal houden. Het wil van de collectievé veiligheid een werkelijkheid maken. Het zal er uit alle kracht toe bijdragen, om in en om den Volkenbond het élan van geestdrift en geloof, die in 1924 de schoonheid van enkele groote uren geweest zijn, op het oogenblik van het protocol, in 1932, toen de ontwapeningsconfe rentie geopend werd, en verleden herfst. Wij zullen niets sparen, om ze het leven weer te geven; wij zullen niets sparen om onophoude lijk het vertrouwen tusschen de mogendheden, dat den wil bezielt, terug te brengen en onop houdelijk te versterken. Een collectieve veiligheid gevestigd op een coalitie van machten, die zich tegenover lederen aanval en ieder stelsel van mogelgken aanval stellen. d.w.z. in wezen gevestigd op een voortdurende toeneming van bewapening kan niet het instrument zijn van een duur- zamen en stabielen vrede. De collectieve veiligheid, zooals zij zich in een gewapend en overbewapend Europa zal organiseeren, zal voor lederen staat en temeer voor ieder volk een al te wreed alternatief stellen. De Internationale verplich tingen worden te schande gemaakt, als de mogendheden welke ze onderteekend hebben, niet bereid zijn om tot het einde toe te gaan. Accoord. Maar tot het einde toe gaan, betee- kent de aanvaarding van het risico om tot een oorlog te komen. Wg moeten dus de eventualiteit van een oorlog aanvaarden om den vrede te redden. Het pact stelt dit alternatief voor alle Volkenbondsleden zonder onderscheid. De eenige oplossing die alle volken kan be vredigen is die van de collectieve veiligheid. Deze collectieve veiligheid moet niet anders dan een instrument des vredes zijn, die geen oorlogsgevaar impliceert. Daarom moet zij gepaard gaan met algemeene ontwapening. Met ontwapeningsplannen te komen schijnt nu belachelijk. Maar zonder vermindering van de be wapeningen zullen wij niet kunnen komen tot doeltreffendheid van internationaal- rechtelijke vonnissen en sanctiemaatrege len, die den vrede pogen te brengen. Op twee gebieden is het internationaal recht geschonden. In de eerste plaats is het Vol kenbondsverdrag geschonden, in de tweede plaats een plechtig verdrag. De bezetting van het Rijnland kan niet enkel door tijdsverloop worden geregeld. Zoo kan ook de Abessijnsche kwestie slechts geregeld worden, wanneer dit te Genève gebeurt. Het essentieele punt, dat de Volkenbond thans aan de mogendheden, door wie deze inbreuken zijn gemaakt, moet voorleggen, is, of zij al of niet bereid zijn bij te dragen tot het handhaven van een onge- wapenden vrede. Zijn zij bereid mee te wer ken tot het openen van een nieuwe phase, gelouterd door de wreede lessen van het ver leden Wij constateeren met genoegen, dat het Italiaansche memorandum, zooals dit aan de Assemblée is voorgelegd, bijdragen behelst in dezen zin. Wij hopen daarom van harte, dat ook het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst op zijn beurt als uitgangspunt zal kunnen dienen om Europa op vreedzame wijze op te bouwen. Van de 10 wegens hun gefluit en ge schreeuw in de volkenbondsvergadering in hechtenis genomen Italiaansche journalisten zijn er twee, die te Genève wonen, te midder nacht weer in vrijheid gesteld, omdat zij hun deelneming aan de betooging ontkenden. De andere 8 zijn daarna van het politiebureau naar de gevangenis vervoerd. De Zwitsersche regeering zal in de gewone vergadering van den ministerraad van a.s. Vrijdag beslissen of deze Italiaansche journalisten zullen moeten worden vervolgd op grond van het artikel der Zwitsersche strafwet dat beleedigingen van geaccrediteerde diplomaten van bevriende mogendheden strafbaar stelt, De voorzitter van de Volkenbondsvergade ring Van Zeeland, heeft den negus een brief gezonden, waarin hij namens de vergadering zijn leedwezen uit over het voorgevallen inci dent. De belhamels krijgen steun uit Kome. Stefani meldt uit Rome: „De secretaris van den bond van fascistische journalisten heeft een telegram gezonden aan het bureau van de Italiaansche pers te Genève, waarin volkomen solidariteit wordt betuigd met het gedrag van de kameraden, die naar behooren geantwoord hebben op de schandelijke beleediging door het optreden van Tafari, het zegevierende Italiaansche volk aangedaan." Een zwakke verdediging van Salengro. Een rumoerige Kamerzitting, Een talrijk en elegant publiek had Dins dagmiddag op de publieke tribune plaats ge nomen om het debat in de Fransche Kamer bij te wonen over de ontbinding van de strijd honden, Er waren zeer veel Kamerleden aan wezig. Herriot had vaak moeite om de orde te handhaven. Xavier Vallat was de eerste spreker. Hij interpelleerde de regeering over de ontbinding van nationale groepen, welke op wettige wijze zijn gevormd en volgens hem niet zouden mogen vallen onder de wet van 10 Januari 1936. Er ontstond groote beweging in de zaal, waarbij Herriot de grootste moeite had om de kalmte te doen wederkeeren, toen Vallet een verslag voorlas over de incidenten bij het St. Lazare-station, welke incidenten door de communisten zouden zijn geprovoceerd en waarbij o.a. een jong meisje zou zijn mishan deld. De communisten riepen: „De la Roque aan den paal". Doch Vallet ging verder en zeide, dat bij recente Incidenten verscheidene vuur- kruiser werden gewond. Hij werd hierna op nieuw heftig door de communisten geïnter rumpeerd, zoodat Herriot handelend moest optreden en den communisten het zwijgen oplegde. Hierna was het woord aan Taittinger. Taittinger begon met te verklaren, dat hij voor deze omzetting den minister van justitie Delbois heeft gevraagd of de wet inzake de ontbinding der strijdhonden van 10 Januari 1936 op zijn partij van toepassing was. Del- bos had toen geantwoord, dat hij hem de ver zekering kon geven, dat deze partij niet daaronder zou vallen. Taittinger vroeg de regeering: waarom treft de wet niet iedereen, maar slechts uw tegenstanders? Minister Salengro antwoordt. De minister van binnenlandsche zaken, Sa lengro, gaf een uiteenzetting van de werk wijze en de tactiek van de bonden, die de ontbinding rechtvaardigden. Na eraan her innerd te hebben, dat patriottische bonden telegrammen van vriendschap aan Primo de Rivera, Mussolini en Hitiet hadden gezonden en hun houding tegenover figuren als Tar- dieu, Herriot, Laval, Flandin behandeld te hebben, besprak Salengro tal van andere stemmen uit de kringen van de liga's, die zich tegen de regeering haden uitgesproken. Het is onverdragelijk, dat een aantal oproe rige organisaties de orde in dit land zou be dreigen. Wij hebben het vaste voornemen om de orde te handhaven door de regeering, die aan het bewind is en door niemand anders. Salengro eindigde zijn rede met nogmaals de verzekering te geven, dat de regeering de orde in de Republiek zou handhaven en zon der onderscheid te maken, doch ook zonder zwakheid de decreten zou toepassen, die de verdediging van de Republiek verzekerden. De geestelijkheid en de strijd honden. Het katholieke dagblad La Croix publiceert een aantal besluiten, welke de vorige maand zijn genomen in de voltallige zitting van Fransche kardinalen en aartbisschoppen met betrekking tot de houding van de katholieke geestelijkheid tegenover de strijdhonden. De katholieken zullen voortdurend zorg moeten hebben voor de instandhouding van de kerk en de katholieke actie, buiten de par tijen en boven de partijen uit. Zij zijn gehou den slechts volgens de katholieke leer deel te nemen in de actie van de burgers. De leiders en strijders der katholieke actie zullen niet tegelijkertijd leiders, vertegenwoordigers of propagandisten van een politieke partij mo gen zijn. Ten aanzien van de strijdhonden zullen de leden van de geestelijkheid, die als oud-strij ders zijn ingeschreven bij de Vuurkruisen, niet uit die organisatie behoeven te treden, maar zij moeten zich onthouden van actieve deelneming aan het bondsleven. De priesters zullen voortaan hun naam niet meer mogen geven aan eenigen politieken strijdhond. Om alle politiek en betoogingen te voorkomen, zullen in de kerken in beginsel slechts de na tionale vlaggen en de vlaggen van katholieke organisaties worden toegelaten. GRAVIN CIANO TE BERLIJN. Gravin Edda Ciano-Mussolini, de echtge- noote van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, is na een verblijf van vier weken in Duitschland, te Berlijn aange komen om vandaar naar Italië terug te keeren. Bij haar vertrek heeft de legatieraad Kil- mitz haar uit naam van Hitier uitgeleide ge daan en haar een portret met handteekening van den Leider overhandigd. WEDER-INSTELLING VAN EEN HOOG- MILITAIR GERECHTSHOF IN DUITSCHLAND. De rijksregeering heeft besloten weer een hoog-militair gerechtshof voor de weermacht in te stellen. Het wetsbesluit is in het Reichs- gesetsblatt opgenomen. De rechtspleging voor militairen waarvoor tot dusver het volksgerechtshof en het rijks gerechtshof bevoegd waren, wordt aan dat hoog militair gerechtshof opgedragen. MAXIMUM-WERKTIJD, MINIMUM-LOONEN. Roosevelt heeft de z.g. Walsh-Healy-act onderteekend, waardoor de fabrikanten ge dwongen zullen zijn zich te houden aan de bepalingen betreffende maximum-werktijden en minimum-loonen, zooals die gelden bij de met de regeering aangegane contracten voor te verrichten werken. De nieuwe wet bevat o.m. bepalingen ten aanzien van den acht- urigen werkdag en verbiedt het werken van kinderen en veroordeelden bij werken onder federale contracten, DE KONINGIN IN JULI OP HET LOO. Het is de wensch van de Koningin om de maand Juli beschouwd te zien als den tgd, welken H.M. rustig op het Loo wenscht door te brengen als vacantie. De Koningin zal uit sluitend de staatszaken afdoen. BEGRAFENIS TH. M. KETELAAR. Ontzaglijk groot was gistermiddag de be langstelling op de begraafplaats Zorgvlied aan den Amsteldijk te Amsterdam bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Th. M. Ketelaar, in leven lid der Tweede Kamer en van den gemeente raad van Amsterdam. In den stoet reed het centraal genootschap voor kinder- en vacan- tiekolonies, waarvan de overledene gedurende dertig jaar penningmeester is geweest, zelfs mede met acht volgauto's. Van de regeering waren er de twee vrijzin nig-democratische ministers Oud en Slingen- berg, van het provinciaal bestuur de com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell en de heer D. Kooiman, ge delegeerde, van het gemeentebestuur van Amsterdam, burgemeester de Vlugt, de wet houders de Miranda, Kropman en Boekman en de gemeente-secretaris mr. S. J. van Lier. Alle raadsfracties, met inbegrip van de com munistische, waren vertegenwoordigd. Nadat de met bloemen overdekte kist ook het gemeentebestuur van Amsterdam had een grooten krans gezonden de aula was binnengedragen voerden o.a. Mr. Joekes en Mr. Oud het woord. DE INDISCHE DEFENSIE-UITGAVEN. De nieuwe begrootingen van Oorlog en Marine vertoonen samen een acres van 3.6 millioen, waarvan tweederde deel voor reke ning komt van Oorlog. Het cijfer van Marine is echter gunstig be- invloed door verhooging van de moederland- sche bijdrage in de vlootkosten met zeven ton tot een bedrag van 14,600,000 en verder door een daling van de kapitaalsuitgaven in verband met de voltooiing van den derden kruiser. De toelichting op de nieuwe Marine-begroo ting bevat overigens geen détails. VERLAGING VAN DE PASSAGE TARIEVEN NAAR NEDERL.-INDIfi. Naar de N. R. Crt. meldt, hebben de beide Nederlandsche reederijen, die de verbinding tusschen het moederland en Nederlandsch- Indië onderhouden, besloten, hun passage tarieven in de eerste helf van Augustus op nieuw te verlagen. Deze verlaging zal in de eerste plaats be staan uit een verdubbeling van de crisis korting, n.1. van 7 pet. tot 15 pet., terwijl bovendien de basis-tarieven voor de vracht schepen belangrijk omlaag gebracht zullen worden. VRIJDAG S JULI. Hilversum I, 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VPRO, 5.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Gramofoonplaten. 10.45 Voordracht. 11.00 Gramofoonplaten. 11.30 Vervolg voordracht. 11.50 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofonph 2.00 Voordracht. 2.30 Ensemble Jetty Cantor en gramofoonpl. 4.00 Slotgodsdienstoefening van het Intern. Doopsgez. Congres, Witmarsum. 5.00 Gramofoonplaten. 7.00 Causerie over de arbeidersbeweging ln Frankrijk. 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Nieuwsberichten ANP, 7.57 Herh. SOS-berichten. 8.00 Berichten, 8.05 Causerie. 8.30 Concert. 9.00 Paedagogische causerie. 9.30 Concert. 10.00 Filmpraatje. 10.30 Gramofoonplaten. 11.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsberichten ANP, 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Zang en piano. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonplaten. 1.45 Ensemble Van der Horst, 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Sopraan, piano en cello. 5.30 Gramofoonplaten. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Kon. Militaire Kapel. 9.05 Het leven der Bevolking in Noord-Afrika. 9.35 Vervolg concert. (Om 10.05 Berichten ANP). 10.301.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 4 JULI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Radio-tooneel, orgelspel en gramofoon platen. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Gramofoonplaten. 2.40 De Lucky Stars. 3.00 Gramofoonplaten. 3.20 Lezing over Bolivar. 4.00 Ensemble „Viva la Musica". 4.15 Causerie. 4.20 Vervolg concert. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Esperanto-uitzending. 5.10 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Causerie over coöperatieve lijkbezorging. 6.45 Orgelspel. 7.00 V.R.O. 8.03 Herh. SOS-berichten. 8.05 Berichten ANP. VARA-Varla, 8.15 Gramofoonplaten. 9.15 Op naar Birkhoven. 9.30 VARA-Maandrevue. 10.00 Berichten ANP. 10.0512.00 Gramofoonplaten, Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 4.0()5.00 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.00 Gramofoonplaten. 5.15 KRO-Orkest. 6.00 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. Weekoverzicht, 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 De KRO-Luchtlgn. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP., Mededeelingen. 8.10 Voordracht en concert. 8.30 KRO-Melodisten. 8.50 De Gooische Troubadours. 9.00 De KRO-Melodisten. 9.15 Occarina-soli. 9.20 KRO-Melodisten, 9.40 Accordeon-trio. 9.50 De Gooische Troubadurs. 10.00 Filmpraatje. 10.15 KRO-Bys. 10.25 Occarina. 10.30 Berichten ANP, 10.35 Accordeon-Trio. 10.45 KRO-Boys. 11.1012.00 Gramofoonplaön. De Tweede Kamer heeft Dinsdagmiddag bij zitten en opstaan een voorstel-Goseling (r.k.) aangenomen om de reisbelasting van de agenda af te voeren. De voorzitter deelde mede, dat de regeering daartegen geen ern stig bezwaar had. C. F. Barendse... In de Rolzaal op het Binnenhof te 's-Gra- venhage is Dinsdagmiddag de jaarlijksche loting voor den dienstplicht, ditmaal voor de lichting 1938 (hiertoe behooren in het het algemeen de jongelieden, die in 1918 geboren zijn) gehouden. Over de methode van de loting behoeft thans, na hetgeen er reeds vroeger herhaaldelijk over meegedeeld is, geen uitwei ding gedaan te worden. Er wordt één num mer getrokken en de naam, die in het bij de loting aanwezige register van de namen on der dit nummer voorkomt wordt in elke ge meente of groep van gemeenten nummer 1. Hij wienst naam alphabetisch op den uitge- loten en daarvoor alphabetisch in de plaats tredenden naam volgt, krijgt nummer 2 en zoo vervolgens. Bij deze loting werd getrokken no. 743, in het register overeenkomende met den naam van Carel Frederik Brandse, geboren 14 Januari. LAATSTE TREKKING J.I.-LOTERIJ. Onder groote belangstelling had Dinsdag avond in Hotel Amicitia te Leeuwarden de zesde en laatste trekking plaats voor de lote rijen voor de Joodsche Invalide. Notaris Ottema hield de trekking, doch de hooge prijzen hielden zich hardnekking schuil. Eindelijk te ongeveer half twaalf kwam, figuurlijk gesproken de auto uit de bus; deze viel op 22061. Een paar minuten later, er waren nog maar tien prijzen te trekken bleek, dat de houder van lotno. 19160 huiseigenaar was geworden. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een Comitié van waakzaamheid van anti- na- tionaal-socialistische intellectueelen, dat de volgende beginselverklaring heeft aangeno men: Nu de in het buitenland nog steeds veld winnende nationaal-socialistische beweging ook ons land meer en meer bedreigt, heeft een groep Nederlandsche intellectueelen (ge leerden, kunstenaars, artsen, advocaten, in genieurs, leeraren enz.), daarbij het initiatief van hun Fransche, Belgische en Engelsche beroepsgenooten opnemende, in Juni 1936 de volgende verklaring onderteekend: De Nederlandsche intellectueelen, zich vereenigend, ongeacht hun politieke overtui ging; van oordeel, dat het nationaal-socialisme en alle andere groepeeringen van dezelfden aard een ernstig gevaar beteekenen voor de vrijheid van onderzoek en meeningsuiting en daarmede voor de ontwikkeling van maat schappij, cultuur en wetenschap; besluiten een Comité van waakzaamheid te stichten, als centrum van alle intellectueelen, die zich het gevaar van het nationaal-socialis me bewust zijn en het willen bestrijden; en vestigen hun besluit, om gezamenlijk op te komen voor de verdediging van de geeste lijke vrijheid en tegen het nationaal-socialis me, dat dit essentieele cultuurgoed belaagt. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland zijn voor de periode van 30 Juni tot 3 Juli vastgesteld op C-klasse, ge wicht 5253 kg B-klasse, gewicht 5758 kg 3.20; A-klasse, gewicht 6263 kg 3.50; S-klasse, gewicht boven 65 kg 3.80, alles per 100. Monopolieheffing 22% ct. per 100. Prijzen voor eendeneieren zgn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. Het geldcontingent voor den uitvoer van eieren naar Duitschland is voor Juli 10 pet. hooger dan over de afgeloopen maand. Wetsontwerpen inzake oliemaatschap pijen en Indische bestuurshervorming. In de vergadering van Dinsdagmiddag wordt voorgelezen een bericht van het over lijden van het lid Th. M. Ketelaar. De Voorzitter houdt, terwijl allen zich van hun zetels hebben verheven, een rede ter herdenking van den heer Th. M. Ketelaar. De Voorzitter van den Ministerraad, de heer C o 1 ij n, sluit zich namens de regeering bij des voorzitters woorden aan. Vele leden van het kabinet hebben het voorrecht gehad, als Kamerlid van den heer Ketelaar samen te wer ken, en zij bewaren hieraan de aangenaamste herinneringen. Ook als zich een enkele maal meeningsverschil openbaarde, was men over tuigd, dat dit berustte op het belang des lands, zooals hij dit zag. Ook bij de regeering zal zijn nagedachtenis in dankbare herinnering blijven. Bij zitten en opstaan keurt de Kamer goed het voorstel-Goseling, om de reisbelasting niet op de agenda te plaatsen en het gelijksoortige voorstel-Kortenhorst, ten aanzien van de wijziging der inkomstenbelasting. Voor het overige neemt de Kamer des voor zitters voorstel aan. De heer De Vi s s e r (c.p.) vraagt aan de Kamer verlof, de regeering te interpelleeren over haar optreden naar aanleiding van da visschersstaking te IJmuiden en het stopzet ten der uitkeeringen aan werklooze visschers. Over dit verzoek zal de Kamer morgen be slissen. Wetsontwerpen inzake de nationaliteit. Aan de orde zijn: Wetsontwerpen Goedkeuring van het Ver drag van 12 April 1930 nopens zekere vragen betreffende wetsconflicten inzake nationaliteit; Mevrouw Bakker-Nort (v.d.) verdedigt het standpunt, dat teij aanzien der nationali teit rechtsgelijkheid tusschen man en vrouw behoort te bestaan in dien zin, dat een vrouw, die met een vreemdeling huwt, haar eigen nationaliteit steeds, of althans zoo vaak het echtpaar ln het vaderland der vrouw blijft wonen, zou behouden. De regeering wil niet verder gaan dan dat eeD Nederlandsche vrouw, die door haar huwelijk met een vreemdeling staatloos zou worden krachtens de wetgeving in het land van haai' man, Nederlandsche na tionaliteit zal behouden. De Minister van Justitie, de heer Van S c h a i k, zegt dat mevrouw Bakker-Nort niet tevreden is over de resultaten der Haagscha codificatieconferentie van 1930. Spreker meent echter, dat er toch nog wel wat door bereikt is. De wetgevingen der verschillende landen verschillen sterk en dit maakt unificatie moei lijk. In het eene land bepaalt de bodem do nationaliteit, in het andere de afstamming. De Kamer keurt eenige der wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming goed. De heffing van oliemaatschappgeo. Aan de orde zijn: Wetsontwerpen Goedkeuring van de beslui, ten van den gouverneur-generaal van Neder. landsch-Indië tot wijziging en aanvulling van de Afdeelingen I, II, III, IV, VA, VI, VU, VIIA, VII H en IX der begrooting van Neder- landsch-Indië voor 1936. De heer C ram er (s.d.) keurt af, dat da regeering het met de oliemaatschappijen in zake de versterking van 's Lands middelen op een accoordje heeft gegooid, in plaats van haar van boven af een belasting op te leggen. De regeering heeft genoegen genomen met een betaling van 5 millioen in 1936 en ln 1937 schijnen de oliemaatschappijen er met slechts 3% millioen af te zullen komen. Rechtvaardig is een zware belasting van de oliemaatschap, pijen. Beschikt de regeering over de middelen om de maatschappijen tot rede te brengen Zij zullen, als de regeering flink optreedt, wel eieren voor haar geld kiezen. De heer Sneevliet (r.s.) zegt, dat da leiders der oliemaatschappijen in Nederlandsch- Indië boven de wet schijnen te staan. Als zij met de regeeringspersonen in onderhandeling treden, mag wel verscherpt toezicht worden gehouden. Verwerpen wij dit wetsontwerp, dan krijgen wij niet eens de 5 millioen, die da Sinterklazen van de olie bereid zijn, aan het land te geven. De minister demonstreere zijn onafhankelijkheid van de oliemaatschappijen. Een klein beetje meer kracht en houding van den gouverneur-generaal tegenover de olie maatschappijen ware niet kwaad geweest. Moge de nieuwe gouverneur-generaal meer houding toonen tegenover het oliekapitaal, dan de vroegere oliedirecteur Jhr. De Jonge heeft gedaan. Minister Colijiu De Minister van Koloniën, de heer C o 1 ij n, zegt, dat het hem spijt, dat de heer Snee- vliet op deze wijze de zaak heeft besproken. Hier is geen enkele grond voor. De heer Da Jonge heeft herhaaldelijk denkbeelden ge opperd, welke hij stellig zou hebben uitge voerd, als zij uitvoerbaar waren gebleken. Ook tegenover de oliemaatschappijen moet recht geschieden. Spr. is niet bereid, een speciale uitzondering voor haar toe te passen. De Kamer keurt het desbetreffende wets ontwerp goed. Bestuurshervorming in Indië. Herhaaldelijk is in de Kamer aan de regee ring gevraagd, of de Kamer er gerust op kon zijn, dat de regeering niet tot bestuurshervor ming zou overgaan, zonder dat de Kamer vooraf gelegenheid zou hebben gehad, zich erover uit te spreken. Minister C o 1 (j n heeft haar destgds een fulldress-debate toegezegd. Nu schrgft de regeering bovendien, dat de Kamer volkomen vrg is bij het uitspreken, van haar oordeel. Hoe aal de splitsing zijn tusschen centrale uitgaven en inkomsten? Tot de regionale uit gaven zullen behooren Europeesch en inlandsch bestuur, politie, justitie, gevangenisdiensten en alle welvaartsdiensten! Een zeer belangrijk deel der bestuurszorg in de buitengewesten zal dus regionaal worden. Maar hoe moet het gaan in gebiedsdeelen met een oeconomisch zwakke bevolking, die dit alles niet betalen kan? Zal daar niet de bestuurszorg belangrijk worden ingekrompen? Men moet dit des te meer vreezen, omdat bij de bestuurshervor ming wordt aangeknoopt bij een saneering van de centrale geldmiddelen des lands. Minister Colgn: Saneering en bezuiniging is niet hetzelfde. Aanvankelijk heeft de heer Joekes (v.d.) overwegend bezwaar niet tegen het geheele wetsontwerp, maar tegen het besluit van 18 Februari tot instelling van drie gouvernemen ten. Wordt de post van 80.000 voor verdere uitvoering van de bestuurshervorming in dit verband er niet uitgelicht, dan zou spr. bezwaar moeten maken om tegen het wetsontwerp te stemmen. De heer Cramer (s.d.) zegt, dat zijn frac tie huiverig staat tegenover de voorstellen tot bestuurshervorming, omdat de saneering der centrale geldmiddelen zoozeer op den voorgrond wordt gesteld. Te vreezen is, dat de lasten op de bevolkingen der onderscheidene gebiedsdee len zullen worden afgewenteld. Er is niets be kend omtrent de praktyk van het werken der regionale rekeningen. Is het niet wenschelijk, dat de regeering begint met het stelsel uit tfl werken De heer Van Poll (r.k.) zegt, dat het in het leven roepen van groepsgemeenschappen voor hem het concretiseeren is van zekere natuurrechtelijke waarheden en feiten. Maar tot voor eenigen tijd kon de bestuurshervor ming met dit oogmerk niet tot stand komen, omdat zg te duur was, volgens de regeering. Vier jaren lang achtte de regeering de her vorming deswege ondoenlijk. Nu echter roepen landvoogd en minister unisono: Eureka! Zij kondigen de bestuurshervorming nu plotseling aan als een financieele saneering in grooten stijl. Het is spr. een raadsel, hoe dit kan. Wel schrijft de regeering, dat in verband met den algemeenen toestand van 's lands geldmidde len en met den financieelen toestand der streek zal worden vastgesteld, of de streek de beschikking zal houden over het geheel of een percentage van haar ontvangsten, dan wel of zij een bijslag uit de centrale kas zal moeten hebben. Zoo begint het duideiyk te worden hoe de bestuurshervorming tot saneering leiden kan. Maar als zg dit doet, is te vreezen, dat het concretiseeren van natuurrechtelijke waar heden er onder lgden zal. Van 's ministers nadere verklaringen zal spr.'s stem over het wetsontwerp afhangen. De heer Roes tam (c.p.) bepleit instelling van een Indisch parlement, waarmede Indo nesië zoowel als Nederland gebaat zou zijn. Er is voorts een te groot principieel verschil tus schen de bestuurshervorming van 1932 en da thans voorgestelde,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2