Vlamingstraat 1 1 s 1 I I 3 F\ C. Kiesewetter IF TT O Bewaring van Inboedels Stadsnieuws De heer Biersteker verlaat den Gemeenteraad. J/cciï ipct Jtocfr zot, SM. PIB@IP Uit het politierapport TWEEDE BLAD Licht op voor aile voertuigen. IIELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG Borden in bruikleen gratis S 3 i ■e i 34 is jam-maken kinderspel! Onze vierde excursie naar de Fordfabrieken en Schiphol Wederom geslaagd, niet tegenstaande een regen buitje op de thuisreis. O KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 -m H Donderdag Vrijdag 2 Juli 8 21.53 uur 21.53 uur Gisteren slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam voor het arts examen, «nze vroegere plaatsgenoote, mej. A. A. Boon. Onze vroegere stadgenoote mej. C. A. Mets, leerling van de Nuts-Kweekschool te Haarlem, slaagde Maandag j.1. voor de acte handwerken. KON. MARINE KAPEL. Programma voor het hedenavond voor de Marineclub uit te voeren programma: 1. Mit Klingende Spiel H. Dostal 2. Ouv. Pyrame et Thisbé E. Trémisot, arr. Levasseur 3. Libe und Leben, Walzer. Rossow 4. Fant. Souvenir de Chopin Bekker Pauze. 5. Ouv. Si j'étais roi Adam 6. Suite Oriëntale Bicknese 7. Fant. Tannhauser Wagner 8. Finale. Wijzigingen voorbehouden. LETLANDSCH ESCADRILLE OP HET VLIEGKAMP DE MOK. Het eerste escadrille Letlandsche militaire vliegtuigen, dat Donderdag 1.1. op Schelling- woude op bezoek is geweest, en vandaar zijn vlucht heeft voortgezet naar het zuiden van Engeland, is Dinsdagmiddag te half twee op het vliegkamp De Mok gearriveerd. Nadat zij benzine hadden ingenomen zijn de vliegtuigen om vier uur opgestegen om den tocht voort te zetten naar Esbjerg in Denemarken, van' waar het escadrille naar Oslo is vertrokken om vervolgens via Gothenburg, Stockholm, Helsingfors en Reval naar Letland terug te keeren. De commandant van het vliegveld De Mok, overste Pitlo, alsmede de consul van Letland te Amsterdam, de heer van Monsjou, waren op het vliegkamp ter begroeting aanwezig. OPPER-SCHIPPER SMIT VERLAAT DE MARINE. Met de zilveren eere-medallle en het Certificaat van Aanbeveling. Dinsdagmiddag heeft in de cantine van de Marine-kazerne aan de Buitenhaven een een voudige plechtigheid plaatsgevonden. De opper-schip W. P. H. Smit, chef d'équipage van de Marine-kazerne, zou n.1. afscheid nemen en in verband met zijn an tecedenten was besloten, dit afscheid met eenige ceremonie plaats te doen hebben. En zoodoende geviel het, dat in de cantine aanwezig waren het voltallige corps officie ren, onderofficieren en manschappen, teneinde den sympathieken opper-schipper een harte lijk afscheid te bereiden. De heer Smit is niet alleen een uitmuntend militair geweest, doch heeft zich ook ten zeerste verdienstelijk gemaakt als voorzitter van den plaatselijken Bond van Onderoffi- ciëren, terwijl hij tevens herhaaldelijk zijn volle medewerking verleende aan het Marine Sanatorium-Fonds. Te 4 uur arriveerde de commandant der Kazerne, de luit. ter zee der le kl. Jhr. N. J. C. Versluys, die een korte rede tot den heer Smit en de aanwezigen hield. Hij ving aan met voorlezing van het schrij ven, waarin aangekondigd het ontslag van den heer Smit en de benoeming van diens opvolger. Jhr. Versluys releveert dan de periode, waarin hij en de heer Smit tesamen gewerkt hebben. Een periode, die voor hem de aan genaamste herinneringen heeft. Het is dan ook met gemengde gevoelens dat alle superieuren en ondergeschikten den heer Smit met leedwezen zien vertrekken. De Commandant vervolgt met op de repu tatie van den heer Smit te wijzen, een repu tatie, zooals slechts weinigen haar bezitten. Zoowel als zeeman, als militair en als mensch genoot de vertrekkende opper-schip per een uitstekenden naam. Spr. zegt, tweemaal met Smit te hebben Samengecliend; tien jaar geleden en nu en aan beide keeren heeft hij de meest pret tige herinneringen. De heer Versluys is de conduite-lijst van 'den vertrekkenden onder-officier nagegaan en leest daarin, dat Smit reeds als 13-jarige jongen bij de marine kwam en wel als „jongen". Na 32 jaar gewerkt te hebben ziet hij thans z'n uitstekend vervulde plichten beloond met de zilveren eere-medaille, welke hem verleden jaar uitgereikt werd, terwijl hij thans het genoegen heeft hem te overhandi gen het Certificaat van Aanbeveling. 32 jaar dienst... aldus spr. ik stel dezen onderofficier aan allen, hier aanwezig, ten voorbeeld, met name aan de jongeren, op dat zrj zullen zien wat er te bereiken is met plichtsbetrachting. Jhr. Versluys besluit zijn hartelijke woor den met den wensch uit te spreken, dat het den heer Smit en diens familie, ook na zijn diensttijd, in het leven goed moge gaan. Hierna wordt opper-schipper Smit door de Officieren en tal van collega's gecompli menteerd, waarna de plechtigheid geëin digd is. Wij waren nog in de gelegenheid met ©enige van 'sheeren Smit's collega's te spre ken en die zonder een enkele reserve hoog opdeden over de antecedenten van den heer Smit, zoowel als militair, als collega, en die Kermis Reclame H. THIEL zich ook in Indië, waar hij tal van malen was, op buitengewone wijze verdienstelijk heeft gemaakt Met name als man van orga nisatie. En daarnevens is hij een sportman, die er wezen mag, o.a. een ervaren zeiler. Opper-schipper Smit laat vele vrienden achter bij de Marine. Daarvan kregen wij Dinsdagmiddag het on dubbelzinnige bewijs! AANMELDING EN AANGIFTE VOOR DE BEVOLKINGSREGISTERS. Middels een „Openbare Kennisgeving", voorkomend in de advertentierubriek in dit nummer, herinneren B. en W. dezer gemeente betrokkenen er o.m. aan, dat een leder moet worden opgenomen in het bevolkingsregister der gemeente waar hij voornemens is, duur zaam of voor onbepaalden tijd als regel zijn nachtrust of de daarvoor ln de plaats treden de rust te genieten. Voorts, dat van vertrek uit of van verhuizing ln de gemeente mondeling of schriftelijk aangifte moet wor den gedaan op den dag van of uiterlijk 5 dagen na het vertrek of na de adresveran dering, met opgave van het laatste adres en van den naam der gemeente waarheen men vertrokken is en het nieuwe adres. Evenzeer moet een ieder, die nog niet in het bevolkingsregister van de gemeente, waar hij zich gevestigd heeft, is opgenomen, zich binnen 5 dagen na aankomst in persoon aan melden bij het gemeentebestuur. Wij verwijzen tenslotte naar bovengenoem de Openbare Kennisgeving, waarin de voor naamste voorschriften inzake de aanmelding en aangifte voor de bevolkingsregisters vol ledig zijn vermeld. MÖTTLINGER VRIENDEN. Wij vestigen de aandacht op de in dit num mer voorkomende advertentie betreffende de bijeenkomst van morgenavond in het Evan gelisatiegebouw Vijzelstraat, waar ds. Sillevis Smitt van Haarlem, hoopt te spreken. Tevens verzoekt men ons te willen vermelden, dat het geenszins de bedoeling van de Möttlinger krin gen is een nieuwe kerk of groep te vormen, maar veelmeer om op den achtergrond ge raakte geloofswaarheden meer naar voren te brengen en opnieuw te beleven. OPRICHTINGSVERGADERING VUKA. Wij verwijzen naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer, waarin wordt aangekon digd een oprichtingsvergadering der Helder- sche afd. van de Vereeniging van Ultra Korte golf Amateurs (VUKA) op Vrijdag a.s. te 8 uur in de Zeevaartschool. VERLAGING PASSAGETARIEVEN hJAAK NEDERL. ENDie. De agent van de Mij. „Nederland", het Pas sagebureau Velthuys, deelt ons mede, dat met ingang van Augustus de tarieven belangrijk worden verlaagd door het toepassen van 15 crisiskorting. Door deze korting wordt de prijs Amsterdam—Batavia op de mailbooten le klasse 765.2e klasse 599.25, 3e klasse 442.—. De passage-tarieven op de Poelauschepen hebben een buitengewone verlaging oiidergaan. Stonden deze tarieven tot heden iets boven die van de tweede klasse der mailbooten, thans worden zij gelijk gesteld met die der derde klasse, waarbij moet worden opgemerkt, dat de dienst aan boord vereenvoudigd wordt en dus niet meer gelijkgesteld kan worden met de tweede klasse per mailschip. Zij, die de aangename wijze van reizen per Poelau-booten kennen, zullen deze groote ta riefsverlaging zeker apprecieeren. Het tarief van AmsterdamBatavia per gewoon vrachtschip wordt 416.50. Waren de passagetarieven der Hollandsche booten tot nog toe voor sommige passagiers een bezwaar, thans is dat bezwaar ondervangen en is de mogelijkheid geschapen om het passa giersvervoer weer naar de nationale lijnen terug te brengen. UITSLAG VERLOTING VOLKSONDERWIJS. PH 1 2309 12 •J 823 d CU 23 3 783 d 1475 2 3568 13 1841 24 1115 35 465 8 2764 14 985 25 30 36 3451 4 3732 15 3671 26 464 37 1894 6 3539 16 488 27 2433 88 3143 6 2382 17 2778 28 1641 39 3598 7 2541 18 1838 29 3795 40 911 8 1881 19 2888 30 2219 9 1836 20 2930 31 656 10 1819 21 1685 32 385 11 2085 22 2177 33 1406 De prijzen kunnen worden afgehaald na Don derdagmiddag 4 uur bij mej. J. de Vries, Singel 52. VARIÉTÉ FAVEUR IN „CASINO". Met een select programma. Een Heldersche kermis (of „feest"-week desnoods) zonder Faveur is niet goed denk baar en zoo kunnen wij mededeelen, dat wederom Faveur deze oude traditie niet zal breken. Hij komten: in Casino, van Don derdag 9 tot en met Zondag 12 Juli a.s., ter wijl Zaterdagsmiddags de traditioneele kinder voorstelling plaats vindt. Hoewel wij nog nader op de voorstellingen in volgende nummers zullen terugkomen, zij reeds hier opgemerkt, dat Faveur komt met een ensemble, dat als van ouds op eerste klas niveau staat. Daar is o.a. een zeehonden-nummer, dat vol gens ooggetuigen uniek moet zijn. Daar zijn Correly and Partner, koningen inzake de schoone balanceerkunst, Ruth en Paul Billack, rolschaats-virtuoozen, de Ret- tlchinis die U bekoorlijke dansen presenteeren, Johnny Riscoe, de „exentric comedian", the four Symmeks (plastische gymnastiek-won- deren) en behalve Jef de „Winter"s orkest en de accordeon-virtuozen „The 3 Williards"... onze vrienden Tholen en Van Lier. Dit is slechts een deel van het menu! Van een programma gesproken! Wij komen er nader op terug. GRATIS IN DEN DRAAIMOLEN. Evenals vorig jaar stellen een aantal Sper werwinkeliers hier ter stede de huisvrouwen in de gelegenheid om hun kinderen een gratis ritje in den draaimolen te laten maken. Bij aankoop van 50 cent winkelwaar bij de winke liers, wier namen en adressen men in de ad vertentie in dit nummer aantreft, heeft men recht op een gratis rondritje, In 10 minuten klaar I Zalige jams van aardbeien, Versen. bessen en alle versche vruchten uit Neêr» land's overvloed I Met behoud van gewicht, geur, Ideur en vitaminen. Goedkooper! Gezonder I Re cepten bij elke verpakking. Opekta Droog 15 ct. p. pakje; dubbelpakjes 28 cL Opekta Vloeibaar 60 cL p. flesch. Bij H.H. Drogisten, Co me sti bles saken en goede kruidenierszaken I MAAK ZELF JAM MET NATUUR-9e'e«""" IN 10 MINUTEN Ned. Opekta M0. Singel 400. Telef. 37059. Amsterdam-C. Iemand die buitengewoon veel voor Den Helder gedaan heeft in tal van functies. Eens bestrijder van den vermaarden A. P. Staalman. Een interview met den „Jutter pur sang" „De heer Biersteker bedankt als lid van den Gemeenteraad." 't Wordt een beetje eentonig als we het verslag van onze vierde excursie weer moeten beginnen met de verzekering, dat ook deze tocht als volkomen geslaagd mag worden geboekt en dat de excursisten gisterenavond om negen uur zeer voldaan uit de autobussen stapten. Het weer gaf bij het vertrek de beste ver wachtingen en al had een van de chauffeprs, die met kennersblik de lucht bekeken had, beweerd dat het wel eens spaak zou kunnen loopen, niemand geloofde deze wat sombere voorspelling en in de beste stemming werd de reis aanvaard. De leidende buschauffeur bezorgde de excur sisten in Alkmaar een verrassing, door lang zaam langs het rozarium te rijden, dat prachtig in bloei stond en dat de menschen in bewondering bracht. Precies op tijd, tien uur, reden we het parkeerterrein van de Fordfabriek op en direct daarna had de ontvangst in de prach tige showroom van het groote gebouw plaats, waar, na het gebruikelijke woord van welkpm en een korte uiteenzetting van wat de deel nemers te zien zouden krijgen, de rondgang aanving. Evenals de vorige keeren was men vol bewondering voor de prachtige organisatie van dit wereldbedrijf, En toen ging de tocht, dwars door Amster dam, op Schiphol aan, waar de feestelijk ge dekte tafels in het gezellige restaurant den excursisten wachtten. Voor de rondvluchten waren er 24 deel nemers en alle 24 waren weer vol enthó'ü- siasme na terugkeer op den vlakken grond. Het is altijd weer moeilijk om de deelnemers van Schiphol weg te krijgen. Het interessante en levende schouwspel boeit de menschen zoo bovenmate, dat een verblijf van twee uur nog veel te kort is. Toen we gezellig in de bus zaten en opge wekte liederen door de Haarlemmermeer klonken, begonnen de eerste druppels te vallen, maar die brachten het programma toch niet' in de war, want de rondgang door het vogel- i park te Bloemendaal werd gemaakt en onder de boomen was het droog; ook het kopje werd bezocht. In de beste stemming wandelde men naar boven en genoot van het panorama, dat tot op 19 kilometer onbelemmerd was. Langs den duinkant werd de tocht naar huis voortgezet en nog een half uurtje onder broken bij de bedriegertjes te Bergen en niet tegenstaande verschillende speelwerktuigen door den regen niet te gebruiken waren, hèeft men daar genoten, het is daar dan ook een prachtige gelegenheid tot verpoozing. Het was de heer Dienaar, die namens de excursisten een kort en hartelijk woord van dank sprak aan het adres van de directie en redactie van de Heldersche Courant, voor het gezellige en leerzame uitstapje, alsmede tot de leiders. Met een hartelijk applaus gaven de deel-; nemers hun instemming hiermee te kennen èn spontaan werd toen gezongen, dat de Helder sche Courant nooit verloren zou gaan. Door een der leiders werd voor deze vrien delijke hulde bedankt, terwijl hij de excursisten bedankte voor hun prettig gezelschap en de hoop uitsprak, dat de band tusschen lezers en courant sterker mocht geworden zijn. Om negen uur kwamen de drie bussen be houden aan en allen waren voldaan èn over den tocht èn over de chauffeurs, die ook nu weer blijk hadden gegeven uitstekende rjj- kwaliteiten te bezitten, terwijl het materiaal van de firma Koningsbruggen en Prins in uit nemende conditie was. Volgende week heeft onze vijfde excursie plaats. De kaarten daarvoor werden reeds verzonden en daarna volgt nog een spe ciale excursie voor de Texelsche abonné's, eveneens naar de Fordfabriek en Schiphol. Bijzonderheden daarover worden in het num mer van Zaterdag bekend gemaakt. ROBERT DE KERS IN „CASINO". In de eerste helft der a.s. Kermisweek. zal ln tegenstelling met andere jaren ditmaal uit sluitend gedaost worden, en wel op de mfiziek van één der meest vooraanstaande orkesten ln de Jazz-wereld. Robert de Kers and his Cabaret Kings, de beroemde Show en Dans- band welke door sommige critici hooger ge schat wordt dan The Ramblers en die ruim 6 weken geleden danslustig Den Helder reeds een proefje van hun kunnen gaf. Zij verzorgen de dansmuziek in de speciaal voor de Kermis versierde en fantastisch geïllumineerde zaal van Casino. Deze Band zorgt door zijn vele komische en origineele shownummers voor de echte kermisstemming en gedurende deze eerste 4 dagen zal de groote zaal van Casino een Dorado zijn voor de danslustigen zoowel als voor de toeschouwers, Een simpele mededeeling ln ons blad van Dinsdag, daar het bericht ons eerst kort voor het uitkomen bereikte. Het lijkt ons wenschelijk over dezen ouden „gardist" in den plaarseljjken Raad, die aan onze vroedschap vele, vele jaren een niet te ontkennen decorum verleende, nog 't een en ander te schrijven. Enkele dingen te releveeren uit zijn levensloop, die, dit geven zelfs velen zijner tegenstan ders toe, consekwent in het teeken van het algemeen Heldersche belang stond. Een vechter! Biersteker was een merkwaardig mensch. Merkwaardig, in meer dan één opzicht. Met zijn typisch-scherp geüjnden kop, zoo als wij hem kennen uit de raadsvergaderingen was hij een „fighter", waarmede rekening gehouden diende te worden. En terdege! Want aan een helder verstand paarde lüj een opvallend economisch en zakelijk inzicht, en wist daarbij dit inzicht steeds op uitermate scherpzinnige wijze te verwoorden. Het was zijn betoog-trant, die hem in den loop der vele jaren wel eens vijanden maakte. Want kwam deze Jutter pur sang eenmaal ln het vuur van zijn gesprek, dan ontzag hij niemand en vlogen meer dan eens de stukken eraf. Men zei dan: Biersteker irriteert! Tal van vrienden laat Biersteker achter en ook waarschijnlijk wel vijanden. Maar, en hierop willen wij in dezen aan hef nogmaals wijzen: hij was steeds de figuur in den Raad die het opnam voor een gezond en financieel sterk-staand Den Helder en die ook in de vele commis sies, waarin hij zitting heeft gehad veel en hoogst-belangrijk werk voor onze ge meente gedaan heeft. Politieke loopbaan. Gisteren hebben wi) een bezoek gebracht aan de vriendeljjk-gelegen woning van den heer Biersteker aan de Prins Hendriklaan. Bij het raam zit de heer des huizes: met het bekende nerveuze gebaar strijkt hij door z'n lange grijze ïlaren en vraagt ons glim lachend, wat wij nu wel eigenlijk nog meer willen weten... Als we dan vragen hoe hij oorspronkelijk „in" de politiek gekomen is verheldert een vroolijke lach dien expressieven kop. Ja; dat was een heel toevallige gebeurtenis. Het is gebeurd ten tijde van Staalman, de j beroemde en gevreesde A.P. Deze was o.a. ook in Den Helder oppermachtig als leids man der Christelijk Democraten en hield tal van lezingen en debat-avonden. Op een hier van trok hij weer met zijn befaamde flux de bouche van leer en nam ik het tegen hem op. Ging in debat. Dat was toen heel wat, want A.P. zat met maar eventjes 10 fractiegenoo- ten in den Raad en Staalman zelf ging door voor onoverwinnelijk. Is het waar, vragen wij verder, dat U de man is geweest die Staalman's val heeft be werkstelligd Onze zegsman lacht stil voor zich heen..* kijkt ons eens goedsmoeds aan en zegt: Daar zullen we nu maar niet meer over pra ten. In ieder geval dolf hij het onderspit, door wien dan ook, en verdween na eenigen tijd van het tooneel. In den Raad. In Januari 1909 kwam ik toen in den Raad van Den Helder. De eerste maal, en wel als vertegenwoordiger van de toenmaals „Vrij zinnige Partij", waarvoor in Den Helder slechts 1 kiesvereeniging was. Tot 1919 heb ik de belangen van de Club der Vrijzinnigen behartigd. Toen kwam de afscheiding, die al jaren gedreigd had, omdat de fractieleden reeds lang van meer of minder heterogene samenstelling waren. Ik werd Vrijzinnig De mocraat, en bleef dit tot 1922 toe. Of er uit dien tijd nog wat te verhalen Is? Zeker, maar wie zal zich daar nu nog over Interesseeren? De meesten herinneren zich zoo ongeveer die periode nog wel. De schoolstrijd. Maar ondanks dit vertelt de heer Bierste ker ons dan een episode uit dien tijd, de ver maarde schoolstrijd, welke gevoerd werd om de school in de „Friesche Buurt" te Koegras Het was een felle strijd van Vrijzinnig Demo craten en Christelijk georienteerden en het ging om een christelijke dan wel een neutrale school. Het toenmalige gemeentebestuur van Den Helder was tegen een Christelijke leerinrlch- ting in de „Friesche Buurt" en zoo ge schiedde het, dat er heel wat afgevochten werd aan het Dijkje. Comité's werden gesticht en na rijp beraad werd besloten dat een loting zou beslissen. De toss werd gewonnen door het bestuur der Christelijke school.... En de heer Biersteker vertelt dan, lachend, hoe hij uitgekreten werd als de verrader en verloochenaar der neutrale school ook door zijn fractie. Merkwaardig, aldus onze zegs man, omdat ik slechts m'n woord hield en weigerde mede te werken om toch een neu trale school in Koegras te krijgen... De gevolgen waren dat ik de partij verliet. Evenwel, kort na mijn bedanken werd wet houder de Ven ziek en ik werd verzocht tijde lijk diens functie waar te nemen, hetgeen lk accepteerde. Het toenmalige salaris van een wethouder bedroeg 500.doch ik heb de waarneming gedaan zonder er ooit een enkele vergoeding voor te hebben mogen ontvangen. Het moest maar pro domo geschieden... In Gemeentebelang. Wat wilt U nog meer weten? De rest Is bekend en van recente datum. In 1922 kwam hier de lijst „Gemeentebelang", waarvoor ik mij beijverde. Eerst kwam hiervoor in den Raad de heer L. Boon, die aanbleef tot 1927. om daarna door mij opgevolgd te worden. Dat was in 1927. Bij de volgende verkiezingen kwamen we met 4 man terug... Of we ook tot het Heldersche hart spraken.., We hebben nog wat na zitten praten, en de heer Biersteker heeft vertelt van zijn werk. Hoe hij steeds met genoegen zijn functie waargenomen had ln de raads-commissies, o. a. die van het Grondbedrijf en de Financiën (in de laatste waar hij sedert 1929 zitting in had). Hoe hij steeds heeft aangedrongen op het samengaan der fracties, op het primaire van het algemeen boven het persoonlijk belang en hoe het hem o.a. gelukt is meerdere progressie te brengen in de gemeentelijke inkomstenbelasting. Dit succes dateert echter reeds uit den tijd van Burgemeester van Steyn. V eranderingen. Het is een gemoedelijk babbeltje over dui zend en een dingen en de heer Biersteker springt van de hak op den tak. Vertelt met zekeren trotsch, dat hij steeds op den bres stond voor zuinig beheer. En dat hij reeds jaren en jaren geleden gewezen heeft op de verslechteringen die zouden komen in den eco- nomischen toestand. Vertelt met nóg meer trotsch dat zijn ge meentelijke bemoeiingen hem nooit eenig geldelijk voordeel hebben opgeleverd. Dat hij er nooit „beter" van geworden is. En we hooren hoe deze bejaarde ex-raads heer heeft gearbeid onder niet minder dan 4 burgemeesters. Eerst van Steyn, toen Hou wing, dan Driessen en thans den eerst korte lings benoemden. Van den Raad van 1909 is nog slechts één lid over, die er gelijk met Biersteker inzat. Het is... Verstegen. Dat Biersteker zich in den loop der jaren heeft moeten „aanpassen" illustreert het feit dat zijn eerste begrooting als ontvangst van den hoofdaanslag telde de somma van 40.000 De begrooting van 1936 leverde op 612.000, benevens nog 120.000 wegenbelasting. Van verschillen gesproken... De toekomst van Den Helder. We hebben onze belangrijkste vraag tot het laatst bewaard en den heer Bier steker als man van ervaring en Inzicht gevraagd hoe hjj de ontwikkeling van Den Helder ziet. Ik voorzie, aldus de geïnterviewde, voor onze stad een zwaren tijd en dat zal wel blijken ook. Het regeeren zal hier steeds moeilijker worden en even moeilijk de kunst om de eindjes aan elkaar te knoo- pen... En toch... en toch... daartegenover staat weer het feit, dat Den Helder m.I. wel zijn constante bevolking zal behou den. Een bevolking: niet rijk, maar met een vast inkomen en dat is in dezen tijd van onschatbare waarde. Evenwel: men zal zeer voorzichtig die nen te zijn met de draagkracht van de Heldersche burgerij. Men moet niet gaan overbelasten, zooals dit reeds nu gebeurt. Daar is een wegenbelasting, die veel en veel te zwaar is, daar is het water, de electriciteit... enfin, alle vaste lasten zijn te zwaar in verband met de tijdsom standigheden. Hier moet een wijziging in komen, precies als in de huren. En het zijn allemaal dingen waarop lk reeds jaren geleden gewezen heb. Bij het zeggen van deze woorden verduide lijken de handen van den heer Biersteker het gesproken woord. De grijze kop accentueert haast rhythmisch het betoog en als men onze zegsman zóó ziet, krijgt men geen Idee van iemand die „uitgediend" is. Integendeel, dan flikkeren de felle oogen nog van strijdvuur en zit voor ons „.tout courtr Biersteker, de vechter! Het onderhoud met den heer Biersteker was hiermede beëindigd, doch wij zouden niet compleet zijn, indien wij nog niet enkele bij zonderheden releveerden van datgene, wat Den Helder aan hem te danken heeft. Zoo was hij steeds een voorstanders om Den Helder meerdere bekendheid in den lande te geven en hij is hierin zeer zeker geslaagd door zijn waardevolle bemoeiingen ln respectieve lijk Tentoonstelling Stad Den Helder, de Bolta en de Remavi. Veel en belangrijk werk ls voorts door hem gepresteerd in de oorlogsjaren, toen hij zoo wel penningmeester van het Steun-Comité als voorzitter van de Huur-Commissie was. Voorts vervult de heer Biersteker reeds 30 jaren zijn plaats in de V.V.V. Helders Belang en, een plaats, waarover wij verder gevoegelijk mogen zwijgen aangezien zijn verdiensten hier ter stede daarvoor té bekend zijn. Tevens is hij afgevaardigde voor de federatie der V.V.V. in Noord-Holland. Hij was een der oprichters van de NV. Zee bad Huisduinen, waarin hij van de oprichting af (in 1920) steeds de functie van president commissaris vervulde. Deze functie zal de heer Biersteker evenwel blijven vervullen. Mogen wij voorts nog vermelden dat de heer Biersteker voor eenige jaren een brochure schreef over de werkloosheid, en waarin met Speciaal adres: Vraag prijsopgaaf Spoorgrachtl - Tel. 249 2 Juli. GEBOREN VERKOOPER zoekt plaatsing by groots firma. Br.... Bur..* (AdvJ Beste Boreling, In de eerste plaats van harte gelukge- wenscht met je geboorte. Feliclteeren kan men iemand, die in deze wilde arena het levenslicht aanschouwt, ternauwernood, maar een gelukwensch kan nooit kwaad. En in de tweede plaats mijn bewondering voor je activiteit. Je bent er vlug bij! Dat iemand direct bij zijn geboorte een baantje zoekt, is zeker een niet- alledaagsch geval. Maar het ls toch, aan den anderen kant, lang niet gek, ln de omstandigheden waaronder we leven. Bij sommige Oostersche volken worden kin deren aan elkaar uitgehuwelijkt nog vóórdat ze geboren zijn. Ik wil daarmee volstrekt niet insinueeren, dat die kinderen je in activiteit kloppen. Die kinderen immers nemen niet zelf het initiatief. In jouw geval staat de zaak heel anders. Jij laat het niet aan je ouders over. Je adverteert zelf. En nogmaals, voor een zuigeling is dat een unicum, dat res pect afdwingt. En tevens aantoont, hoe moei lijk het leven op aarde geworden ls, dat men onmiddellijk na aankomst in dit tranendal al in de rij moet gaan staan om bijtijds een baantje te veroveren. Wat mij intrigeert is echter, dat je je, nauwelijks aangeland, juist verkooper voelt. Hoe heb je die ader zoo óntdekt? Een ver kooper heeft groote volharding en overre dingskracht noodig! Heb je bewezen die te bezitten? Huil je misschien vijf uur achter elkaar en bereik je zoo alles wat je wil? Dan kan ik je moeder niet benijden! Maar dan geef je in ieder geval wel blijk van doorzet tingsvermogen. En dat zul je noodig hebben! Want voor kóópen komt tegenwoordig al heel wat kij ken, maar verkoopen schijnt een nog veel lastiger geschiedenis te zijn. Op jouw leeftijd kan ik je dat nog niet allemaal zoo verklaren, maar er bestaat tusschen het een en ander een nauw verband. Hoe minder de menschen in staat zijn te koopen, hoe moeilijker het voor de anderen is, iets aan ze kwijt te raken. Dat zul je nog wel eens merken, als je over 'n jaar of twintig, dertig, werkelijk verkoo per bent. Zoo was er een meneer, die ook ver koopen moest. Hij had een maand lang dooï die mij vraagt mijn koffer open te maken!!" Daar zal je nog wel niet veel van snappen, maar vertel het aan je vader. Misschien dat Duitschland gereisd. Toen hij in zijn eigen land terugkeerde, zei de douanebeambte tegen hem: ,Wilt u dien koffer 's openmaken?" En toen viel die reiziger den douanebeambte om den hals en riep uit: „Eindelijk eens iemand, die er aanleiding ln vindt, je bijtijds tot andere gedachten te brengen. Want heusch op jouw leeftijd heb je er nog niet veel kijk op, wat er in de wereld te koop is, laat staan van het tegendeel... O REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK merkwaardigen juisten blik datgene voorspeld werd, wat zich nu afspeelt. O.a. Werd reeds toen door den schrijver aangedrongen op ver vroegde pensionneerlng, waartoe men eerst nu overgaat. Wü zouden nog zeer veel over den heer Biersteker kunnen schrijven, veel over zijn be langrijk werk voor de gemeente, doch op zijn verzoek mag dit geen „hulde-artikel" worden, een wensch die wij hebben geëerbiedigd door ons aan de feiten te houden. De heer Biersteker verlaat den Gemeenteraad, Vanzelfsprekend: hij heeft wel eens gefaald, doch wie was ooit onfeilbaar aan het Kerk- grachtelijk forum? En faalde hij, daarnaast is sprake van ontel* bare malen dat hij slaagde, en met name ln datgene, wat zijn buitengewoon ontwikkeld ge meenschapsgevoel hem ingaf. Een oude figuur verlaat den Gemeenteraad, Een figuur, die men er ln missen zall VEROORDEELING WEGENS HAZARDSPEL. De heer Witkop, tut de Koningstraat, ver» zoekt ons te willen vermelden, dat niet hij ver» oordeeld werd wegens hazardspel. Verschillenden hadden dit gemeend, waarom wfl dit berichtje opnemen. JONGENTJE TE WATER GERAAKT. Dinsdagmiddag omstreeks half een geraakte tijdens het spelen het 2%-jarig jongetje Goo« gen met zijn driewieler op de Kerkgracht in het Heldersche Kanaal. Aangezien men juist met spuien bezig was stond het water laagy doch was er zooveel te meer modder aanwezig! Op het geschreeuw van den dreumes waren terstond tal van personen, waaronder de moe» der, aanwezig en als een der eersten sprong da 15-jarige boy Luider te water. Het was hem evenwel niet mogelijk het kereltje, dat het leelijk met de modder te kwaad had, op be houden wal te bregen, hoewel hij het hoofd kranig boven wist te houden. Hiervoor waa nog noodig de hulp van een slager, die via het muurtje voor het raadhuis de behulpzame hand toestak en zoodoende beide jongelui uit hef water en de modder redde. Diefstal? Dor een bewoner van de Langestraat wer<J aangifte gedaan, dat hij uit zijn vlet, liggend^ op den zeedijk, een takelblokje vermist. De kuil, het hek en de schade. De politie werd er telefonisch mee in kcnnbj gesteld, dat het hek van het sportterrein „Artt kerpark" door een auto was aangereden en be« schadigd. -

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5