Wieringen HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 JÜLI 1936 Visscherij Ernstig ongeval op afsluitdijk. Julianadorp. BUITENLAND Er zijn nog meer dan 50.000 stakers in België Abessinië is reddeloos verloren. Flitsen uit het krachtig pleidooi van den negus. Sterke uitbreiding van de lucht strijdkrachten in Rusland. Een verklaring van de z.g, „neutrale staten". Godsvrede tot na de Olympiade. Worden Palestina en Transjor danië vereenigd? De Arabische opstand in Palestina. De spanning tusschen Kanton en Nanking. Amerikaansch tekort. Militair vliegtuig in België verongelukt. Visscherijberichten Stoomvaartberichten* Bg onderzoek bleek, dat een vrachtauto bij het passeeren van een auto op het naast voor meld sportterrein gelegen pad, in een kuil was terechtgekomen en overhelde, en tegen het hek aankwam. De sehade zal door den eigenaar van de vrachtauto worden hersteld. Persoonlijke on- j gelukken kwamen niet voor. Belas tingmerk tabê! Door een bewoner van de Klaas Duitstraat werd aangifte gedaan van vermissing van het belastingmerk van zijn rijwiel, dat in de Krom me Elleboogsteeg was geplaatst. Vernieling. In den nacht van Zaterdag 6 op Zondag 7 Juni j.U te omstreeks 1 uur, werden van het café „de Blauwe Stoep" aan de Keizerskracht alhier, eenige glasruiten benevens de toe gangsdeur tot gemeld café vernield. In verband met het vorenstaande verzoekt de Commissaris van Politie te Den Helder hun die van deze vernieling getuige zijn ge weest, zich tot het geven van inlichtingen zoo spoedig mogelijk aan het Hoofdbureau van PoUtie alhier te vervoegen. Hoe word ik snel bruin? Door AMILDA-zonnebruincrême krijgt Uw gelaat, armen en hals, direct een gezond, sportief bruine teint, die tevens volkomen beschermt tegen zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct, Het conflict te IJmuiden is in een stadium gekomen, dat mag worden verwacht, dat er binnenkort een einde aan zal zijn gekomen. Het contact tusschen organisaties is n.L gelegd. Een conferentie tusschen vakorgani saties en reedersvereeniging heeft plaats ge had en al kon van dit eerste treffen nog geen resultaat worden verwacht, toch mag wel worden verondersteld, dat er een afdoening van het conflict uit zal worden geboren. Met ingang van 2 Juli komt er een andere regeling voor de garnalen visscherij. Er komt, evenals voor de mosselen, een verkoopkantoor. De visschers mogen uitslui tend aan dit kantoor hun ongepelde garnalen leveren en de handelaren kunnen uitsluitend via dit verkoopkantoor hun bestellingen doen. Een minimumprijs wordt vastgesteld en een minimumlevering wordt aan den visscher ge garandeerd. Komt de visscher niet tot dit minimum dan wordt hem een zekere steun verleend. Dit is dus voor den visscher het gunstige effect, dat hem een zekere besomming wordt gegarandeerd. Verschillende agentschappen zullen met de uitvoering worden belast. Deze agentschappen worden nog niet ge noemd, maar we mogen er wel zeker van zijn, dat Den Helder en Texel daartoe zullen be- hooren. Voorzoover we het nu reeds kunnen beoor- deelen, is deze maatregel toe te juichen, al zullen er hieraan wel bezwaren zijn verbonden. Maar er is een zekere basis gelegd, zoodat de visscher weet, dat hij, bij de uitvoering van zijn bedrijf tenminste ook tot een zekere be somming kan komen. We hopen dat het niet noodig zal blijken, dat de toegezegde steun zal noodig zjjn. De prijs van de bot, welke in de Waddenzee wordt gevangen, blijft op behoorlijk peil. Hier uit blijkt, dat deze vischsoort nog altijd steeds door de consumenten wordt gewaardeerd. We mogen hierop de aandacht vestigen, omdat bot, in het algemeen, nu niet zoo hoog werd aangeslagen. Zij, die gewoon waren de bot te eten en in Amsterdam vooral waren er dat velen weten dat deze visch een bepaalde lekkernij is. De meeste bot uit de Waddenzee zal dan ook zijn weg wel naar Amsterdam vinden. Mocht de botstand kunnen worden opge voerd, dan kan dit voor de visschers een waardevol product zijn. Door de visscherij-inspectie wordt er ijverig op toegezien, dat aan de minimummaat de hand wordt gehouden. Dit is in het welbegre pen belang van den visscher zelf. Op deze wijze toch kan bereikt worden, dat de bot stand op peil blijft niet alleen, maar dat er ook kans is, dat deze zich uitbreidt. De Urker Noordzeevisschers hadden de vorige week goede vangsten, maar door de lage vischprijzen waren de besommingen niet bijzonder hoog. Die tusschen IJmuiden en Scheveningen vischten besomden 70 tot 100, die van Texl tot Terschelling kwamen tot 210. Te IJmuiden spraken we een kustvisscher, die over het algemeen niet ontevreden was over zijn uitkomsten. Hij vischte meestal ook van IJmuiden tot Scheveningen, in welke plaats hij ook wel markte nu en dan. Het scheelt ook veel of men groot netverlies heeft, waardoor de besommingsresultaten soms zeer kunnen worden gedrukt. Er zijn in zee veel heften, die men door de ervaring wel langzamerhand zoo'n beetje leert vermijden, maar niet al deze obstakels kunnen altijd worden ontzeild, vooral als het zicht slecht is, waardoor men de verkenningsteekens van den wal mist. De opbrengst aan den afslag te IJmuiden heeft over het afgeloopen halfjaar weer min der opgebracht dan over hetzelfde tijdvak ver leden jaar. Dit jaar was het bedrag 2.580.747, het geen 140.733 minder was dan verleden jaar. De staking in het laatst der maand Juni is daarop natuurlijk ook van invloed geweest. Dinsdagmiddag is te ca. half 5 de 37-jarige los-arbeider G. Verboven, in dienst van den aannemer der onderhoudswerken aan de kunstwerken O. J. Bosker, bij het beklimmen van een der bedieningstorens in de uitwate ringssluizen te Den Oever, naar beneden ge stort en via het gelijkvloersch gelegen por taal in den betonnen kelder gevallen. Dr. Beeker, telefonisch gewaarschuwd, was onmiddellijk ter plaatse, zoo ook de Hoog eerwaarde heer Pastoor van Hippolytushoef, die geestelijken bijstand verleende. Per bran card werd de ongelukkige naar den beganen grond geheschen en, na in een dagkeetje van de Genie te zijn ondergebracht, vervolgens per ziekenauto naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Tijdens het vervoer is het slachtoffer gestorven. De ongelukkige had juist Maandag den 37- Jangen leeftijd bereikt. Hij laat een vrouw en 2 kinderen van 11 en 13 Jaar achter. POSTDUIF OPGEVANGEN. Bij den heer P. Thomas, Langevliet alhier, is komen aanvliegen een postduif, welke op gummiringen draagt de nummers 229, 393, 346, 703, en op een aluminium ring: Nuvp 34 R.N 141. Al neemt de werkhervatting in de zware industrie vooral, iederen dag toe, toch telt men op dit oogenblik, verspreid over het ge- heele land nog steeds meer dan 50.000 sta kers. In de Antwerpsche agglomeratie wordt in talrijke metaal- en maclpnefabrieken nog altijd niet of slechts gedeeltelijk gewerkt. De arbeidiers van de scheepsreparatie-onder- neming Mercantole, ten getale van 600, zijn in staking gegaan. Sedert Woensdagochtend is dit eveneens het geval met de officieren machinisten en de zeelieden van de Belgische koopvaardij. De stakers eischen thans een nieuwe ver hooging van de gages met 20 pet. Het gevolg van dit conflict hetbben 11 stoomschepen we gens gebrek aan bemanning, Woensdag de haven van Antwerpen niet kunnen verlaten. Ook bij de employé's en bij het tramperso neel in de Scheldestad valt een sterke neiging tot staken waar te nemen. Bij de Bell Telephone Cy. te Antwerpen is een overeenkomst getroffen. De arbeiders be kwamen de 40-urige arbeidsweek en een loonsverhooging van 7 pet. In de Borinage zijn 5000 arbeiders nog altijd niet naar de mijnschachten teruggekeerd. De staking duurt eveneens voort in de cement-, tafelglas- en lederindustrie. Indien de Negus zich op grond van het applaus, dat hij Dinsdag na zijn requisitoir tegen de Volkenbondsstaten in ontvangst te nemen had, wellicht nog eenige illusie ge maakt heeft, dat hij tot bekeerde zondaars had gesproken, zoo zal hij thans na den terug keer uit de Volkenbondsvergadering van ras Nassiboe, die den Negus gisteren als eerste gedelegeerde verving, ook deze illusie weer hebben verloren. Eden en Litwinof hebben gistermiddag uitdrukkelijk ook in de Volken bondsvergadering te kennen gegeven, dat Abessinië niet meer te redden is en dat de sancties niet langer behooren te worden voort gezet. Blum heeft dit, zij het ook in min directe woorden, eveneens te verstaan ge geven en de gedelegeerden van Canada en Panama hebben zich in denzelfden zin geuit. Weliswaar heeft de gedelegeerde van Zuid- Afrika, Te Water, een bijtende redevoering aan het adres van de groote mogendheden gehouden, die blijkbaar gewelddaden beoor- deelen naar het militaire succes er van, en weliswaar heeft de Zuid-Afrikaansche ge delegeerde uitdrukkelijk namens zijn regeering verklaard, dat de sancties dienen te blijven voortbestaan, doch Te Water verheelde niet, dat hg niet de minste hoop had, dat het advies zijner regeering zal worden opgevolgd. Geen vriendelijke woorden jegens Italië. Een kleine troost zal voor den Negus zijn, dat Eden heel duidelijk verklaard heeft, dat de Volkenbondsvergadering op geenerlei wijze de Italiaansche verovering van Abessinië be hoort te erkennen en dat ook Blum zich in soortgelijken zin geuit heeft. Heel krachtig hebben ook de Zuid-Amerikaansche sprekers zich wederom voor het beginsel van de niet erkenning van door geweld tot stand gebrach te gebiedswijzigingen uitgesproken, waarbij de gedelegeerden van Columbië en Panama zelfs niet een voorbehoud maakten in den zin van het door Cantillo (Argentinië) ingelaschte over de verscheidenheid van de omstandig heden, die een afwijking van het beginsel zouden kunnen mogelijk maken. Eden heeft nog een andere verklaring af gelegd, die aan de Italiaansche regeering eveneens niet aangenaam zal zijn geweest, n.1., dat de harde werkelijkheid weliswaar de opheffing der sancties noodig maakte, doch tot geenerlei wijziging van het door vijftig Volkenbondsstaten in October uitgesproken oordeel over de Italiaansche handelwijze zou kunnen leiden. De hervorming van den Volkenbond. Een belangrijk deel der zitting was natuur lijk weer aan de kwestie der Volkenbonds hervorming gewijd. Blum en Litwinof verzet ten zich heel sterk tegen de gedachte van een schrapping der artikelen 10 en 16 uit het Volkenbondsverdrag, waarbij de Volkenbond slechts een lichaam van academische beraad slagingen zou worden, zooals Blum zeide, of een debating society, zooals Litwinof het uit drukte. Beiden hielden vol, dat het falen van den Volkenbond in deze aangelegenheid is toe te schrijven niet aan den tekst van het Vol kenbondsverdrag, doch aan de te late en te aarzelende toepassing van de voorschriften, van het verdrag. Zij zouden echter tot ieder* Wijziging bereid zijn, hetzij van den tekst van het pact hetzjj van de interpretatieve resolutie over de toepassing van het Volkenbondsver drag, indien daardoor een spoediger in wer king treden en een doeltreffender werking van de collectieve veiligheidsmaatregelen zou worden verkregen. Ook Eden verklaarde zich bereid mede te werken tot alle pogingen om het gezag van den Volkenbond weer te her stellen en tot een herziening van het Volken bondsverdrag, die gegrond zal zijn op de les van het echec van den Volkenbond in deze zaak. Litwinof laakte het streven van de voor standers van de schrapping van de artikelen 10 en 16 als een poging om „den Volkenbond veilig te maken voor aanvallers". Aan dit streven zal Sowjet-Rusland nimmer willen meedoen. Naar de opvatting van Litwinof moet artikel 16 ongewijzigd gehandhaafd blijven en moet de plicht tot deelneming aan de sanctiemaatregelen op alle Volkenbonds staten zonder onderscheid bhjven rusten. Hier kwam weer het diepgaande meeningsverschil met de Zuid-Amerikanen voor den dag, die weigeren in den Volkenbond te blijven, tenzij, zooals de gedelegeerde van Panama wederom verzekerde, het Volkenbondsverdrag alle Vol kenbondsstaten bij een geschil blijft betrek ken, hoe ver afgelegen de plaats van het geschil ook rnoge zijn. „Welk antwoord zal ik aan mgn volk terug kunnen brengen?" Scherpe critiek op Frankrijk. De negus verontschuldigde zich in de Fran- sche taal, dat hij niet in deze taal de Volken bondsvergadering zou toespreken. Hjj meende echter beter en krachtiger zijn gedachten in zijn eigen taal, het Amharisch, te kunnen uit drukken. H(j begon met den uitroep: „Ik, Haile Selas- sié, de eerste keizer van Abessinië, ben hier vandaag gekomen, om de gerechtigheid, die aan mijn volk verschuldigd is, op te eischen, evenals de hulpverleening, die aan mijn volk acht maanden geleden beloofd is door vijftig staten, die toegezegd hebben, dat een aanval, die op mijn land gedaan is, een schending is van ieder verdrag. Niemand anders dan de keizer van Abes sinië zelve, kan aan deze vijftig staten het beroep van het Abessijnsche volk overbren gen. Hij toonde aan, dat de Italianen bij de om singeling van Makallé, bevreesd als zij waren voor een nederlaag, hun toevlucht namen tot yperiete. Zij hadden hiervoor speciale toestellen op de vleugels van hun vliegtufgen bevestigd, die een fijnen regen van dit gas op uitgestrekt gebied verspreidden. In groepen van negen, vijftien en achttien vliegtuigen volgden de toe stellen op elkaar zoodat de mist, die zij ver breidden, ononderbroken was. Op deze wijze zijn sedert Januari van dit jaar soldaten, vrou wen, kinderen, vee, rivieren, meren en wei landen doorloopend door dezen moordenden regen overgoten. Dat was de voornaamste oorlogsmethode van de Italianen, die zij vooral op de dichtbevolkte gedeelten van het Abessijnsch gebied in toe passing brachten. Zij zijn er in geslaagd tuinduizenden slacht offers te maken. Het Wal Wal-incident is als een donderslag tot den negus doorgedrongen, hoewel hjj de toe passing van de volkenbondsbeginselen en van de arbitrage-procedure verzocht, trof het on gelukkig, dat juist op dat oogenblik een zekere regeering (Laval!) van oordeel was, dat de Europeesche toestand haar noodzaakte tegen iederen prijs de vriendschap van Italië te koo- pen. Deze prijs was de Abessijnsche onafhan kelijkheid ten bate van Italië. Het geheime Fransch-Italiaanschee accoord. Deze geheime overeenkomst, in strijd met de bepalingen van het Volkenbondsverdrag, heeft zwaar gewogen op den loop der gebeurtenissen Abessinië en de geheele wereld ondervinden thans nog de rampspoedige gevolgen daarvan. De negus gaf vervolgens een overzicht van de verdere gebeurtenissen. De voor Abessinië gun stige uitspraak der scheidsrechters inzake het Wal Wal-incident, het rapport van de Raads commissie van dertien, dat Italië als aanvaller bestempelde, de veroordeeling van Italië in October 1935, eerst door den Volkenbondsraad en daarna door 52 staten der Volkenbondsver gadering, die allen verklaard hebben, dat de aanvaller niet zou overwinnen en dat het Vol kenbondsverdrag zou worden toegepast om de overwinning van het recht over het geweld te verzekeren. De negus verzocht daarom vandaag deze 52 staten om de politiek, die zij acht maanden geleden begonnen, niet te vergeten. Op grond van deze politiek, die hem vertrou wen in den Volkenbond gegeven heeft, heeft de negus zijn ongelijken strijd tegen de over macht voortgezet. Zonder verwondering had de negus reeds in October gezien, dat drie staten (Albanië, Hon garije en Oostenrijk) hun vriendschap met Italië, zwaarder lieten wegen dan hun verplich tingen uit het Volkenbondsverdrag. Doch een groote teleurstelling is het voor hem geweest om te zien hoe een zekere regeering (wederom Laval!) onder herhaalde betuigingen van aanhankelijk heid aan het Volkenbondsverdrag, alles in het werk stelde om de bestudeering en de toepassing van waarlijk doeltreffende sanc tiemaatregelen uit te stellen. Was deze eindelooze obstructie het ge volg van het geheime verdrag van Januari 1935? De negus wees er op, dat hij nooit verwacht had, dat de andere staten het bloed van hun eigen soldaten zouden vergieten om het Vol kenbondsverdrag te verdedigen, maar hij be greep niet, waarom hem de gevraagde finan cieel e bijstand voortdurend werd geweigerd. Voor de geheele wereld verklaarde de negus dat het Abessijnsche volk niet van plan is zich voor het geweld te buigen, dat het Abessijnsche volk zijn eischen handhaaft en alle middelen in zijn macht zal aanwenden voor de triomf van het recht en voor de handhaving van de Volkenbondsbeginselen. Maar de keizer van Abessinië vroeg wat thans de 52 staten met hun plechtige beloften zullen doen. Hij eindigde aldus: vertegenwoor digers van de wereld, ik ben naar Genève ge komen om een voor een staatshoofd allerpijn- lijksten plicht te vervullen, welk antwoord zal ik aan mijn volk kunnen terug brengen? GRAVIN VAN CAVADONGA WIL SCHEIDEN. Gravin de Cavadonga, de echtgenoote van den prins van Asturië, een der zonen van den ex-koning van Spanje, heeft bg de rechtbank op Cuba een eisch tot echtscheiding inge diend. Zjj heeft verklaard geen schadeloos stelling doch slechts haar vrijheid te wen- schen. HET NIEUWE A.V.R.O.-GEBOUW. (Zie voor het verslag het Advertentieblad van gisteren^. De Moskousche correspondent van de Daily Telegraph seint aan zijn blad: Het totaal aantal vliegtuigen in Sowjet- Rusland in Juni was 72 pet. grooter dan het in het begin van het jaar daaromtrent gegeven cijfer. In Fabriek no. 24 die de eenige werke lijk goede Russische vliegmachine vervaardigd had men voor de productie van een machine aanvankelijk 1120 uren machinewerk en 1612 uren handwerk noodig. Deze cijfers zijn thans nog slechts 520 en 1036. Deze getallen zijn Maandag meegedeeld in een redevoering van Michail Kaganowitsj, die de leiding heeft over de luchtvaartindustrie. „Laat de Duitschers geen ijdele hoop vormen", aldus voegde hij hier aan toe, „wij zullen altijd vliegtuigen genoeg hebben, om ons vaderland te verdedigen en onze toestellen zullen hooger en hooger en ver der en verder vliegen en onze vijanden vernie tigen, wanneer dit noodig mocht zijn. Onze vliegtuigfabrieken zijn thans grooter dan alle anderen in Europa of Amerika. Wij behoeven niet naar het westen te kijken". De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken, Spanje, Finland, Noorwegen, Ne derland, Zweden en Zwitserland hebben gister morgen de volgende verklaring aan de pers overhandigd: „De ministers van buitenlandsche zaken van Denemarken, Spanje, Finland, Noorwegen, Ne derland, Zweden en Zwitserland hebben een gedachtewisseling gehouden over de gevolgen van de tegenwoordige gebeurtenissen op de or ganisatie en werkwijze van den Volkenbond. Zij hebben vastgesteld, dat overeenstemming tusschen hen bestaat op de volgende punten: Naar onze meening is het niet toelaatbaar, dat zekere artikelen van het Volkenbondsver drag en in het bijzonder het artikel tot wape ningsvermindering doode letter blijven, terwijl andere worden toegepast. Hoewel de gebeurte nissen er toe leiden zich af te vragen of de be ginselen van het Volkenbondsverdrag in vol doende mate worden toegepast, zijn wij van meening, dat alle pogingen in het werk gesteld moeten worden om de bij de stichting van den Volkenbond ondernomen poging tot een goed einde te brengen, ten einde een internationale organisatie in te stellen, die op het recht ge grond is. Gezien den ernst van den toestand waarmede de Volkenbond te kampen heeft, erkennen wij dat het noodzakelijk is te onderzoeken, of het mogelijk zal zijn tot wijziging in het Volken bondsverdrag over te gaan, of zijn toepassing te veranderen, zóó dat men tot een versterking van de veiligheid kan komen welke het Vol kenbondsverdrag aan alle staten moet ver zekeren. „In de eerste plaats moet men zich verstaan teneinde te komen tot een preciese voorberei ding van de toepassing van de regelen van het Volkenbondsverdrag, door de preventieve actie van den Volkenbond te versterken. „Er aan herinnerend, dat in 1921 richtsnoe ren zijn aangenomen om artikel 16 in werking te stellen, verklaren wij, dat zoo lang het Vol kenbondsverdrag in zijn geheel slechts op on volledige en inconsequente wijze wordt toege past, wij gedwongen zijn daarmede rekening te houden bij de toepassing van het artikel. „In de tweede plaats is het van belang op alle oeconomisch en politiek gebied de activiteit van den Volkenbond weer ter hand te nemen, die in zekere mate door de crises van den laat- sten tijd verlamd is, en te zoeken naar een be vredigende oplossing van de groote problemen die gesteld zijn". Dagorder van den chef van den staf der S.A. De gewoonlijk goed ingelichte Berlijnsche correspondent van het Deensche blad de „Ber- lingske Tidende" meldt, dat de chef van den staf van de S.A. Lutze, in verband met de Olympiade, een dagorder heeft uitgevaardigd, dat de joden tot f September met rust gelaten moeten worden. Ieder S.A.-man moet er voor zorg dragen, dat hij in het openbaar geen anti-semietische taal bezigt en zich duidelijk voor oogen stellen dat menschen met een exotisch uiterlijk niet beslist joden behoeven te zijn. Er komen, zoo wordt in de dagorder gezegd, zooveel verschilende soorten men schen naar Berlijn met de Olympiade, dat men op dit punt voorzichtig moet zijn. In een tram staat een S.A.-man al bij voorbaat op voor een dame, maar in de periode tot 1 Septem ber moet hij ook opstaan wanener het een joodsche dame betreft. De Berlijner met zijn zin voor humor spreekt reeds van den nieuwen heilige, die de joden beschermt, St. Olympiade. Van 1 Juli af mag voorts de „Stürmer" niet meer in het openbaar worden aangeplakt. Volgens den correspondent van het Deen sche blad zou er echter na 1 September weer krachtig worden opgetreden, ook tegen de katholieken. Er zou zelfs sprake van zijn, dat de kloosters onder streng staatstoezicht zouden worden gesteld, niet alleen met het oog op hun scholen, maar ook ten aanzien van hun vermogen. De correspondent te Jeruzalem van de „Daily Herald" meldt aan zfln blad „dat to offlcieele kringen als mogelijke oplossing van het Palestijnsche probleem de stichting van een Palestynsch-Transjordaansche Federatie wordt besproken onder regeerlng van Emir Abdoellah van Transjordanië. Er zouden acht autonome districten worden ingesteld en wel vier voor Joden en vier voor Arabieren. De Joden zouden het recht krflgen land te verwerven en ook nederzettingen te bouwen in Arabische districten, waar de Ara bische administratie evenwel gehandhaafd zou blijven. Emir Abdoellah, die Transjordanië regeert onder Britsch mandaat, zou reeds lang gunstig tegenover dergelijke plannen staan. Op het oogenblik vertoeven vier Arabische leiders te Londen, die de laatste twee weken reeds met bijna tweehonderd personen een onderhoud hebben gehad. Hieronder bevinden zich talrijke parlementsleden, kerkelijke auto riteiten en zakenlieden, die belangen in Pale stina hebben. De Arabieren, die hun zaak tot voor de hoogste autoriteiten wenschen te be pleiten, zijn van plan tot het Parlement op reces gaat in Engeland te blijven. Eén van hen verklaarde: „De situatie in Palestina is thans al slecht, maar zij zal nog slechter worden tenzij iets wordt gedaan om ons ge rechtigheid te doen wedervaren." De tot dusvere officieel bekend geworden verliezen der Arabieren tijdens de militaire operaties in het gebergte gedurende de laatste dagen bedragen 64. Het afbreken van huizen in Jaffa, waar mede Maandag systematisch is begonnen, is Dinsdag nog voortgezet. Een groote molen, het eigendom van de Joodsche onderneming Palestine Land Develop- ment Compagny, is in brand gestoken. De Britsche hooge commissie heeft een be zoek gebracht aan 't concentratiekamp Sara- fand, waar hij bevel gaf tot eenige verbeterin gen voor de arrestanten, voornamelijk be staande uit vergrooting van bewegingsvrijheid, verlof tot ontvangen van dagbladen en ver richten van eigen werkzaamheden. Eenmaal per week mogen de arrestanten bezoek ont vangen en brieven schrijven, die echter wel aan censuur onderhevig zijn. De correspondent van de Daily Telegraph seint uit Hongkong: Officieel wordt verklaard, dat de bombarde mentsvliegtuigen van de regeering te Nan king, de loopgraven van de zuidelijke troe pen ten Noordenen van Wintsjau Zaterdag en Zondag hebben aangevallen, de verliezen wa ren niet groot. De regeering te Kanton heeft te Nanking een protest ingediend. Een deel van de 51ste divisie van Nanking is in Hoenan en Zuid-Kiangsi aan het muiten geslagen en rukt achtervolgd door bombarde mentstoestellen, naar de grens van Kwang- toeng op. In een telegram uit Washington in de Daily Telegraph wordt er nog eens op gewezen, dat het tekort over het afgeloopen fiscale jaar van de Ver. Staten vier en een half milliard dollar heeft bedragen, hetgeen het grootste tekort is, ooit in vredstijd in de Ver. Staten voorge komen. Sinds Roosevelt aan het bewind is, is de schuld van de Ver. Staten met 13 milliard dollar toegenomen. DE POSITIE VAN DEN VOLKENBONDS- COMJHSSARIS IN DANTZIG. In verband met de scherpe aanvallen, die de Dantzigsche nationaal-socialisten in den laat- sten tijd tegen de Hoogen Commissaris van den Volkenbonden Lester gericht hebben, zal deze vandaag of morgen te Genève aankomen om den voorzitter van den Volkenbondsraad inlich tingen te verstrekken. Wellicht zal de Volken bondsraad zich genoodzaakt zien zich nog in deze zitting met de Dantzigsche kwestie op nieuw bezig te houden. DE GEARRESTEERDE ITALIAANSCHE JOURNALISTEN ZULLEN WAARSCHIJN LIJK OVER DE GRENS WORDEN GEZET. Na een démarche van den Italiaanschen ge zant te Bern, die gisteren een onderhoud heeft gehad met Motta, den leider van het federale departement voor politieke aangelegenheden, zouden de acht gearresteerde journalisten gisteravond op vrije voeten zijn gesteld. Zij zullen niet strafrechterlijk worden ver volgd, maar er zullen administratieve maatre gelen tegen hen worden genomen, met name definitieve of tijdelijke verwijdering uit Zwit serland. Nader wordt gemeld, dat de Italiaansche journalisten vandaag uit het kanton Genève zullen worden geleid. NIEUWE CONFERENTIE VAN DE 1 LOCARNO-MOGENDHEDEN Nader meldt Reuter uit Genève dat er geen sprake is van een conferentie der Locarno- staten in de naaste toekomst, maar wèl voof September. Intusschen zou een antwoord van Duitschland (op de Britsche vragenlijst) na tuurlek tot een onverwijlde bijeenkomst van de Locarno-staten leiden. DE BELGISCHE SENAAT DEFINITIEF SAMENGESTELD. De correspondent te Brussel van de Nw, Ort. meldt, dat de Senaat, die Dinsdag 2 „gecoöpteerde" leden heeft benoemd, thanS definitief is samengesteld. Evenals in de Ka mer is de socialistische groep ook hier de sterkste fractie geworden met 66 leden, wat 8 meer is dan vroeger. Onder de 9 gecoöpteer de socialistische Senatoren telt men den oud* minister van justitie mr. Soudan, mr. Rolin, die een der gedelegeerden van België bij den Volkenbond is, voorts mevr. Spaak, moeder van den minister van buitenlandsche zaken» prof. dr. A. Vermeylen, oud-rector van dè rijksuniversiteit te Gent en minister De M die, tot dusver nog geen deel uitmaakte v het parlement. EEN JOODSCHE PROTESTSTAKING IN POLEN. De besturen van de Zionistische organisa ties hebben een algemeene staking uitgeroepen uit protest tegen de nieuwe golf van anti-semi« tisme in Polen en de zware vonnissen, welk® tegen Joden gesteld zijn, naar aanleiding van conflicten tusschen nationalisten en Joden. In het ghetto van Warschau is de staking volledig. In Poolsche parlementaire kringen is mea verontwaardigd over een manifest, dat bij deze gelegenheid door de Joodsche parlementair^ groep verspreid is en waarin staat, dat lit Polen geen veiligheid bestaat voor Joden. De beide inzittenden gedood» Een militair vliegtuig, met twee luitenant vliegers aan boord, is boven het dorpje Foog naar beneden gestort. De beide inzittenden werden gedood. 30 Juni. Door korders: Tongen P- kg. 0.65—0.40 Slips tt Mt 0.20—0.10 Tarbot H tt 9» 0.45—0.44 Schol I P. kist ff 5.204.50 Schol II M tt ff. 2.20—1.7$ Scharren M tt. It 2.40—1.4Ö 1 Juli. Door korders: Tongen P- kg. ff 0.87—0.68 Slips tt tt ff 0.25—0.1$ Tarbot tl tl ff 0.54—0.40 Schol I P. kist ff 6.20—5.00 Schol n M M 2.40—2.00 Scharren M n it 2.20—1.70 Pietermannen «9 X 1» 8.50—7.50 Schol tt 2.402.0^ Stoomvaart-Mig. Oceaan. Chr. Huygens, t„ pass. 30 Juni Perim. Johan de Witt, u., pass. 29 Juni Perim, J, P. Coen, u., 30 Juni te Port Said. Jan Pietersz. Coen, u., 1 Juli v. Suez. Sembilan, t., 29 Juni v. Padang. Salabangka, t., 28 Juni te Singapore, Tarakan, 30 Juni te A'dam. Kon. HoU. Lloyd. Montferland, u., 30 Juni te B. Ayres. Salland, t., 29 Juni v. B. Aires. Kon, Paketv. Maatschappij. Barentsz, 29 Juni v. Hongkong. Bontekoe, 28 Juni v. Port Natal. Houtman, 29 Juni te Batavia. Lematang, 29 Juni te Saigon. Nieuw Holland, pass. 30 Juni Thursday Islea. Nieuw Zeeland, pass. 29 Juni Thursday Isles» Ombilin, 28 Juni te Port Louis (Maur.) Rantaupandjang, 29 Juni v. Batavia. Roggeveen, 29 Juni v. Tamatave. Tasman, 27 Juni v. Singapore. Van Rees, 29 Juni te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, 1 Juli te R'dam. Blitar, 1 Juli v. R'dam. Dempo, u., 30 Juni te Singapore. Djambi, u., pass. 29 Juni Kaap Guardaful. Garoet, t., pass. 1 Juli Finisterre. Indrapoera, u., 30 Juni v. Gibraltar. Kertosono, 30 Juni te Hamburg. Kota Nopan, t., 29 Juni v. Colombo. Palembang, u„ pass. 1 Juli Gibraltar. Soekaboemi, t„ pass. 30 Juni Finisterre. Sitoebondo, u., 1 Juli te Antwerpen. Sibajak, t., 1 Juli v. Colombo. Slamat, 1 Juli v. Batavia.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6