Jfccd ïjtct Jlocft Stadsnieuws Visscherij GEMENGD NIEUWS TWEEDE BLAD Het verleende crediet voor de inrichting van het Hoofdbureau van Politie is niet voldoende. 3 e HELDERSCHE COURA^JT VAN DINSDAG 7 JULI 1936 Onze vijfde excursie naar de Fordfabriek en Schiphol Morgenochtend acht uur vertrek. Nog vijf plaatsen beschikbaar Het zangersfeest. Grootsche intocht der zeehelden te Rotterdam. KERMIS De zomerpostzegels tot hulp in nood. A.S. ZATERDAG BEGINT DE E.S.O.N.Ai HAAR DAGELIJKSCHE PASSAGIERSDIENST OP AMSTERDAM Gedachteloos zonnebaden gevaarlijk Heksengeschiedenis in Dedemsvaart. Slagerszoon en zijn verloofde gedood bij auto-ongeluk Licht op voor alle voertuigen. Juli Dinsdag 7 Woensdag 8 21.51 uur 21.50 uur Bij het laatst gehouden examen slaagden te 's-Gravenhage voor 3den stuurman Groote Stoomvaart de heeren A. Verkerk en A. Bis schop Wijnveld. TOELATINGSEXAMEN HOOGERE HANDELSSHOOL. Aan de Hoogere Handelsschool zijn ge slaagd voor het toelatingsexamen de volgen de candidaten: J. Bakker, I. Crama, J. Dekker, J. J. Dito, J. H. Prinsen, J. Wessel, W. M. Zand, S. E. B. J. de Bock, L. de Boer, P. Se Beurs, F. W. J. Koorn, M. Laféber, M. G. Langeveld, C. Leef lang, J. C. Lensvelt, C. C. van Pien- broek, G. v. d. Plas, M. H. Boon, J. G. C., Bok, M. H. de Bont, M. J. Duinker, J. Ha- vers, C. Kick, A. G. Slooten, J. H. Slot, J. Graaff, N. den Hartog, J. v. d. Plaat, P. Raat, G. C. v. Balen Blanken, J. Drijfhout, C. M. A. v. Beckum, A. M. Gons, M. J. W. A. Lijten en G. A. Bussing. Afgewezen: 4 candidaten. DE INDISCHE MAIL. De speciale boottrein met passagiers en post, in aansluiting op het motorschip Chris- tiaan Huygens, zal Donderdagmorgen 9 Juli 9 u. 44 te Amsterdam (W.P.) aankomen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 80 Juni—7 Juli 1936. Nieuwe zaken: ^Vieringen: P. F. Hamstra, Wieringermeer, Wieringer- werf, kruidenier. Wijzigingen: Vieringen: S. Omis, De Haukes 28, smederij; zaak ver- plaatst naar Wieringerwerf, gem. Me- j demblik. j COLLECTE SPEELTUINVEREENIGING „DEN HELDER", AFD. VISCHMAKKT. Zaterdag 27 Juni en 4 Juli heeft boven genoemde afd. haar collecte gehouden voor aanschaffing van een draaimolen op het speel terrein Kemphaanstraat. Totaal werd een bedrag van 49.opge haald. Gezien de slechte tijdsomstandigheden, ls bet bestuur hoogst dankbaar voor dit be drag. Voor hen, die nog iets willen afstaan, is het bestuur gaarne bereid het te komen af halen, als er even kennis van gegeven wordt hij een der bestuurders of op het speelterrein Kempliaanstraat, bij den opzichter. Er is nog een bedrag tekort van 35.—. Ook de dames en heeren, welke zich be langeloos beschikbaar hebben gesteld om te collecteeren, hartelijk dank. B. en W. schrijven aan den raad: In Uw vergadering van 20 November 1934 hebt U ons een crediet van f 37.000.ver leend voor den verbouw van het Hoofdbureau van Politie en den bouw van een brandweer centrale met bovenwoning. Tot ons leedwezen hebben wij thans reeds moeten constateeren, dat dit bedrag aanmerkelijk zal worden over schreden. Het ligt in ons voornemen U te zijner tijd hieromtrent nadere mededeelingen en voorstellen te doen. Er zijn evenwel nog enkele zaken, welke, nu de oplevering nog een kwestie van enkele weken is, onmiddellijk voorziening eischen en waarvoor wij daarom reeds thans Uw aandacht moeten vragen. Bij de raming van het bovengenoemde bedrag ad. f 37.000.— is geen rekening gehouden met de kosten, welke verbonden zijn aan de meubileering van het nieuwe Hoofdbureau van Politie. Deze kosten worden door den directeur van Gemeente werken op f 1356.50 geraamd. Voorts moet worden overgegaan tot het aankoopen van douchebenoodigdheden, van verschillende hulpmiddelen voor het onderzoek van verdachten en van enkele brandblusch- benoodigdheden voor intern gebruik. De kosten hiervan worden begroot onderscheidelijk op f95.—, f 111.— en f35.—. Wij verzoeken U ons voor bovengenoemde doeleinden het benoodigde crediet te willen .verleenen. De financieele gevolgen zullen te zijner tijd, wanneer alle werkelijke kosten bekend zullen Zijn en wanneer ook het benoodigde verdere aanvullingscrediet door U zal zijn verleend, bij wijzigingsbegrooting worden geregeld. UITSLAG VERLOTING TRAININGSFONDS H.R.C. Op 4 Juli 1936. Ie hoofdprijs no. 575 2e 3e 4e 1372 1591 1668 4075 4464 8 4002 'E cu 17 18 19 S 678 410 244 4 6 7 1109 41 935 3557 8 4402 9 319 10 4365 11 1270 12 2535 13 4159 14 2018 15 3779 16 2285 20 3571 21 1682 22 2544 23 1508 24 2608 25 821 26 4399 27 1908 28 4716 29 3817 30 547 31 1339 32 3738 Prijsn. 5 2 Prijsn. Lotn. i tM Cu d ju 33 4017 49 2826 65 1736 34 3503 50 2614 66 3500 35 215 61 3173 67 4937 36 864 52 4344 68 3154 37 2465 53 2275 69 1041 38 4180 54 3300 70 3747 88 3578 55 730 71 3780 40 2779 56 3678 72 168 41 3841 57 3979 73 497 42 3559 58 2895 74 2246 43 2915 59 2530 75 1255 44 1305 60 1460 76 1473 45 594 61 1219 77 1803 46 2969 62 3261 47 4888 63 3362 48 3375 64 2579 Prijzen kunnen worden afgehaald bij N. A. Snel, Keizerstraat, clubgebouw H.R.C. Prijzen welke na 21 Juli 1936 niet afge haald zijn vervallen aan de vereeniging. VISCHHANDEL BEISHUIZEN. Onder „Zakennieuws" namen wij in ons hummer van Zaterdag een berichtje op be treffende de nieuwe zaak van bovenstaande firma in de Van Galenstraat. Als verzorger Van het schilderwerk noemden wij den heer Spijkerman, doch vernemen thans, dat deze haam ten onrechte vermeld werd. Morgen heeft onze vijfde en voor onze Heldersche abonné's laatste excursie plaats. Nog een vijftal plaatsen zijn voor deze laatste excursie verkrijgbaar. Wie dus nog mee wU haaste zich naar ons kantoor, want wij twijfelen er niet aan of deze vijf plaatsen zullen spoedig bezet zijn. 6 Om 8 uur morgenochtend hopen we voor ons kantoor te vertrekken en onze excursisten zorgen er dus wel weer voor dat men uiterlijk vijf minuten voor acht present is, terwijl men met het plaatsnemen in de autobussen wacht, tot de plaatsen door de leidiDg zijn aangewezen! We hopen, als bij onze vorige excursies, dat we zonnig weer hebben, doch het is de vorige week gebleken dat ook wanneer de lucht betrekt, de stemming er evengoed in kan blijven. Wij herinneren er nog even aan dat zij die gebruik maken van de koffietafel het ver schuldigde bedrag persoonlijk met den kellner afrekenen. Op Schiphol bestaat een verplicht fooienstelsel van 10 pet. Men wil daar dus wel even rekening mee houden. Wie goedkoope consumptiebons gebruikt behoeft geen fooi te betalen, omdat daar de fooi reeds in begrepen is. Tot morgenochtend dus, dames en heeren. 't Oordeel der Jury. Wij ontvingen van het hoofdbestuur van den Bond van Gemengde Zangvereenigingen in Noord-Holland het verslag over het 27ste Zangersfeest, dat 14 Juni j.1. in onze gemeente gehouden is. Een verslag, waarvan het voor naamste gedeelte gewijd is aan een critische beschouwing van datgene, wat zoowel de ko ren individueel als bij den samenzang pres teerden. Nadat vriendelijke woorden gesproken zijn met betrekking tot den ontvangst in Den Helder is het de jury, bestaande uit de heeren Jan Sluis te Amsterdam en A. J. Leewens alhier, die haar opinie geeft over het ge- bodene. Wij citeeren hiervan enkele gedeelten. Helders Gemengd Koor (dir. F. v. d. Mey). De eerste indruk die men bij 't hooren van zangmuziek antvangt, betreft de klankkwa liteit. En zoo viel bij den inzet van Ave Ve- rum van Ch. Gounod dadelijk op, dat dit koor over eenige uitstekende stemmen beschikt, vooral in de sopraanpartij. De uitvoering van dit gedragen nummer, dat door zijn eenvou dige structuur goed binnen het bereik van het koor ligt, was wel bevredigend. Mocht het den directeur gelukken, de basstemmen nog met meer uitdrukking te laten zingen en vooral de tenorklank wat meer sonoriteit te geven, dan zou de totaalklank daarbij winnen. Kinderkoor „Ons Genoegen" (dir. A. Krijgs man). Reeds dadelijk maakte dit Kinderkoor met „Zomeravond" van Hendrika van Tussenbroek een heel aardigen en beschaafden indruk, waardoor de heer Krijgsman, die door het missen van zijn gezichtsvermogen zich geheel op het gehoor af moet oriënteeren, een ge meend compliment toekomt. De 2e stemmen deden aardig hun best, waardoor de samenzang viel te loven. Als geheel maakte dit optreden een pret- tigen indruk. Samenzang van alle koren, onder leiding van R. Sasburg. Bravo! Dit klonk zeer beheerscht en toch pittig en vol uitdrukking. De verhalende trant in het door Jos. Vran- ken bewerkte „Driekoningenlied" werd prach tig volgehouden, terwijl „Ons lied van de Zee" kernachtig goed werd geaccentueerd en met de juiste uitdrukking werd vertolkt. De heer Sasburg toonde hier de leider bij uitnemendheid te zijn, een dirigent, die de schare volkomen in zijn hand houdt. Het uit heterogene krachten gevormde en semble hield zich prachtig en zong mooi op toon. Het mag nog wel eens gezegd worden, dat de samenzang in den Bond van Gem. Zang ver. in Noord-Holland door den Bond be schouwd wordt als een belangrijk, zoo niet het belangrijkste punt van zijn werkprogram. En zonder voorbehoud is het dat ook. Zoo Iets in staat is, na het, afzonderlijk en groeps gewijs optreden der koren, een muzikaal beeld te geven van eenheid, dan is dat de samenzang, zooals die onder de sterke leiding van Sasburg wordt gegeven. Het moet een feest zijn, voor ieder, die er zijn kracht aan geeft, om iets te bereiken dat voor zijn ver eeniging afzonderlijk bereikbaar is. En vooral nu ook deze ensemblenummers in een groote zaal konden opklinken, zal de minst enthou siaste medezanger zich gewonnen moeten ge ven. Nooit nog werd 'n klankweelde bereikt als thans, nooit te voren kwamen zóóveel nuances tot hun recht, nooit heeft de massa zang het Bondspubliek zoo voldaan. Hulde aan den initatiefnemer, of -nemers, maar bo venal hulde aan den leider Sasburg, die met ontembare energie, met talent en algeheele overgave zijn taak heeft vervuld. Men vergeve ons, dat wij ditmaal eens afzien van het noemen van kleine tekortko mingen. Waar zóóveel goeds werd gegeven, waar zóó met krachtig gebaar de groote lijn in het bondswerk werd getrokken wil ons het „maar dit" en „echter dat" niet uit de pen. Laat men hetgeen door deze samenzang bereikt werd nu eens vergelijken met het resultaat van den zangwedstrijd! In den Bond aller oog gevestigd op, en één streven naar verbetering van de koorzang, b(j den wed strijd 1 tevreden en 20 teleurgestelde en... elkaar mijdende koren. Reeds sedert eenige jaren trouwens is het wedstrijdstandpunt in de groote steden geheel verlaten en heeft men het tournooi ervoor in de plaats gesteld: een in allen vrede samenkomen der koren ten einde gezamenlijk te concerteeren, juist wat de Bond reeds 27 jaren aanéén heeft gedaan. Duidelijker kan, dunkt ons, niet aangetoond worden, dat de Noord-Hollandsche Bond van gemengde zangvereenigingen den goeden weg heeft gekozen. En dien weg zal hij blijven gaan, daaraan twijfelen wij niet. BOTSING VAN AUTO EN FIETSER. Maandagmiddag omstreeks half een heeft op de Laan, ter hoogte der zich aldaar be vindende Fröbelschool, een aanrijding tusschen een auto en een fietser plaats gevonden. Het betrof een auto van het Wachtschip, op weg naar Fort Erfprins,; en die op de hoek een 18-jarigen jongeman aanreed. De gevolgen waren voor dezen niet bijzon der aangenaam: zijn arm werd geblesseerd, terwijl z'n flets op diverse plaatsen niet onbe langrijk gehavend werd. Zondagmiddag kwamen de eerste groepen reeds in het groote Hotel Coomans. De mooiste kamers stonden te hunner be schikking. Alles in dit groote hótel wordt hun gratis geboden. Inderdaad, zonder eenige overdrijving kan men zeggen: Heel Rotterdam spreekt over 4e redders. „De Stormklok", het nieuwe orgaan, wordt nu in vele duizenden exemplaren door de Maasstad verspreid. Na het diner gingen de oude redders naar „het groote „Capitool-Theater", waar als een der eerste nummersde onthulling van het Reddingmonument in Den Helder gedraaid werd. Dit nummer kreeg een spontaan applaus en luide klonk de kreet: „Hulde aan de red ders!" Toen kwam de heer André de Jong voor het voetlicht en sprak op hartelijke wijze de red ders toe, welke rede door den heer Levy Grunwald namens de redders werd beant woord. Maandagmorgen half elf kwamen uit alle oorden des lands belangstellenden, om bij de officieele huldiging tegenwoordig te zijn. Uit Den Helder merkten vrij o.a. op: Bur gemeester Ritmeester en natuurlijk ontbraik oud-burgemeester Houwing ook niet op hét appèl. Van „Pschorr".ging het naar het Stadhuis, waar vele notabelen uit de stad en uit dan lande zich vereenigd hadden. Toen de ridders de stoep van het Stadhuis opgingen, brak een daverend applaus los. In de groote Burgerzaal kwamen de zee helden met Janus Kuiper aan 't hoofd, stoer en stram binnen, terwijl plechtig en wijdings vol het orgel speelde. Door den heer P. Jager, administrateur van het Fonds, werden de redders aan den Bur gemeester voorgesteld. :y De burgemeester heeft daarna het gezel schap hartelijk welkom geheeten in de ge meente Rotterdam. Hierna trad de heer Levy Grunwald naar voren en voerde namens de redders het vfooré. Spr. zeide als mentor van de dappere o»4e zeehelden den Burgemeester hartelijk danjt voor de waardige wijze, waarop deze zeehej- den waren ontvangen. Vol liefde heeft men hen ontvangen, hier in deze stad, die evenals zoovele steden in oris land, ontwricht is door de crisis. Dat de komst van deze redders het symbool moge zijn van een nieuwe tijd! Hierna weerklonk het Wilhelmus en sprak de heer N. T. Epkema, voorzitter van hét Comité Rotterdam, die eveneens zijn oprech ten en welgemeenden dank uitsprak voor de schitterende ontvangt. Nadat nog het Stadhuis bezichtigd wa&, ging het naar den Coolsingel, waar etteljjkje photografen en Polygoon de redders ver eeuwigden. Onder vroolijke marschen van het muziek corps van den Rotterdamschen Lloyd, trokken vele vereenigingen voorbij de redders, die met de vaandels salueerden. Een gezellige lunch in Hótel Coomans volg de en toen ging het weer met muziek voorop door propvolle straten met geestdriftig pu bliek naar de haven, waarna een boottociit door de havens naar Waalhaven werd gé- maakt. Dit was de eerste dag van de inkomst" dér gladiatoren! S' m sv Robert de Kers in Casino. Ter gelegenheid van de Heldersche Kermis is de vermaarde Robert de Kers met zijh „Cabaret Kings" neergestreken in Casino, waar hij avond aan avond opnieuw gelegen heid geeft om te constateeren, dat hij thans wel op het toppunt van zijn kunnen staat. Inderdaad, onder de beproefde leiding van den Belg is het octet er weer op vooruitgegaan, sinds we het de laatste maal hoorden. Zoo komt het ons voor, dat het musiceeren wat bezonkener, wat ingetogener geworden is. Ook hebben de Kings hun repertoire blijkbaar ver sterkt en gedeeltelijk herzien. Topics zijn de shownummers, die waarlijk geestig van opzet en origineel van idee zijn. Het was te ver wachten, dat Robert de Kers zou trekken en met name Zondag is het dan ook zeer druk iiji Casino geweest. Ook gisteravond werd doop velen de vroolijk versierde danszaal gepreië- reerd boven het kermisgewoel. Het heeft thans geen zin om de band aali een nauwkeurige bespreking te onderwerpen, men zal zich herinneren, dat we dit bij het laatste optreden hier ter stede reeds gedaan hebben. Zij slechts vermeld, dat het ensemble opnieuw blijk gaf van zeer all-round te zijn, of men een rumba, foxtrot, slow-fox, wals of tango of wat anders ook vraagt, de Kers en de zijnen spelen het grootendeels naar eigen arrangementen en in de voor het betreffendè nummer juist passende bezetting. Het orkest ie ditmaal ook een lady-crooner rijk, wier „Lucky Star" o.m. een verdienstelijke vertol- king ondergaat. Dit uitstekende dansorkest speelt nog heden- en morgenavond ln Casino. FAVEUR. Wat de Nederlandsehe pers er van zegt. In enkele voorgaande nummers hebben wij er op gewezen, dat het programma, dat Faveur dit jaar brengt, zooals gewoonlijk be hoort tot het beste wat er op dit gebied te krijgen is. Wjj waagden deze voorspelling te doen, ten eerste uit persoonlijke ervaring met de Faveur-programma's en ten tweede, gezien de uitstekende beschouwingen in de pers. We citeeren enkele brokstukken: Volksblad: Ook thans geniet datgene wat Faveur brengt, een uitstekende reputatie; zelden of nooit zal men er een nummer in aantreffen, dat in zijn soort niet tot het beste behoort. Drentsche Courant: het programma dat Faveur bood was weer „af". En we zeggen zeker niet teveel, als we hier spreken van de „fine-fleur" van het variété, dat enkele uren heeft geboeid en verrukt. Wat te genieten viel vormde ongetwijfeld het beste van de kermis Limburgsch Dagblad: Faveur kan een selectie genoemd worden, van wat Nederland op het oogenblik in het cabaret-genre geeft... Groninger Nieuwsblad: zoo mogelijk is het programma nog meer gevarieerd dan anders; er werken uitsluitend artisten aan mee, die een klasse op zich zelf vormen. En al met al maakt, dat Variété Faveur brengt een avond van kostelijke ontspanning en humor. Zooals men ziet spreken deze citaten voor zichzelf en lijkt het ons overbodig hieraan van onze zijde nog verder commentaar te ver binden. Men kan gevoegelijk aannemen, dat Faveur ook dit jaar wel weer niet teleur zal stellen. Voorts verwijzen wij naar de desbetreffende advertenties. De plaatsbespreking voor alle voorstellingen (Donderdag, Vrijdag. Zaterdag en Zondag) vangt reeds hedenmiddag aan. GESLIPT. Zaterdagmiddag om ongeveer 5 uur is een motorrijder, die achter het R.K. Kerkhofden Strooweg opreed, in de bocht geslipt en onder zijn motorrijwiel terecht gekomen. De man blesseerde daarbij ernstig zijn knie en bekwam verschillende ontvellingen aan beide handen. Een juist passeerend marine-arts verleende eerste hulp, nadat de man in een woonhuis aan den Strooweg was binnengedragen. Later is hij met een taxi naar het Marine-hospitaal vervoerd. NOG EEN ONGELUKJE. Zondagmiddag heeft ook op den Midden weg een, gelukkig evenmin ernstig, auto ongeval plaatsgevonden. Vlak bij de „Molen tjes" wilde een fietser den weg naar het Ti- morpark inslaan, doch gaf bij deze manoeuvre geen acht op een auto, die van den kant der Donkere Duinen kwam en dus voorrang ge noot. Een botsing was niet te vermijden en de wielrijder mocht zich gelukkig prijzen, dat het slechts zijn voorwiel was, dat niet uit den strijd kwam. Vooral op dezen drukken weg blijft uit kijken (en het kennen der verkeersregels!) geboden! Er is veel op cultureel en sociaal gebied, dat onder den ban der huidige tijdsomstandig heden in het gedrang komt. In dezen tijd van versobering raken allerlei bronnen van inkomsten voor cultureele en sociale doeleinden verstopt; de Overheid moet haar uitgaven op elk gebied beperken en tal van partioulieren kunnen zich geen groote bij dragen meer veroorloven. Toch kan een beschaafd volk niet straffe loos zekere cultureele en sociale belangen ver- waarloozen. Het eenige middel om deze zaken in stand te houden is het verdeelen van de las ten over de geheele volksgemeenschap. Dan wordt ieders last licht. De instelling der Zo merpostzegels geeft daartoe de gelegenheid. Men kwijt zich van zijn gemeenschapsplicht door voor een dagelijks noodzakelijk gebruiks voorwerp, een postzegel, een minimaal bedrag extra te betalen. Als ieder schrijvend Neder lander maar 5 cent zou offeren zou het doel volledig bereikt worden. De extra opbrengst der zomerpostzegels komen dit jaar voor de helft ten goede aan de noodlijdende kunstenaars. Van de andere helft wordt drie kwart bestemd voor verpleging van on- en minvermogende t.b.c. patiënten en een kwart voor de arbeidszorg voor onvolwaardi- een. Op de besteding der gelden houdt de regee ring toezicht. EEN NIEUWE PRIJSVVEDSTRIJD! Een nieuwe prijswedstrijd wordt dezer dagen geannonceerd, een dagelijksche Opekta-wed- strijd die van 6 tot 16 Juli loopt en waarbij gedurende 10 dagen iederen dag f 30.con tant te verdienen is. Het prettige van dezen wedstrijd is, dat de deelnemers niet zooals gewoonlijk een tijd moeten wachten alvorens de uitslag wordt bekendgemaakt; iedere win naar ontvangt direct den volgenden dag be richt eneen postwissel van f 30. Ieder die aan dezen Opekta-wedstrijd wil meedoen, kan zonder eenigerlei kosten en zon der de minste verplichting in alle zaken waar men Opekta verkoopt u weet dat Opekta het beroemde natuur-geleermiddel is waarmede U zelf in slechts 10 minuten de fijnste jams en geleien maakt een deelname-formulier ver krijgen. Dat er al meer aandacht, ook aan den kleinhandel in visch, geschonken wordt, moge hieruit blijken, dat vanwege de Visscherij- Centrale aan het Hoofdbestuur van den Ned. Bond van kleinhandelaren in visch en haring een schrijven is gericht, waarin medewerking wordt verzocht tot het doen slagen van een in te stellen enquête onder de detailhandela ren hoe de toestanden daar zijn. Onderzoek zal worden ingesteld omtrent de grootte en de samenstelling van den inkoop en omzet van visch, de methoden van distri butie, omtrent kwaliteit, concurrentie, recla me, enz., waarbij de handelaren tevens de ge legenheid krijgen om bepaalde wenschen en grieven naar voren te brengen. 13 Juli zal de Visscherij-Centrale haar on derzoek aanvangen. Een aantal enqueteurs zal het land doortrekken om zoo spoedig mogelijk de benoodigde gegevens te verzamelen. Vragenlijsten zullen dan dienen te worden ingevuld, opdat de Visscherij-Centrale een zoo duidelijk mogelijk beeld krijgt omtrent de toe standen in het detailbedrijf. Men is op den goeden weg en dit kan het geheele visscherijbedrijf ten goede komen. De pachters van de oesterperceelen in Zee land hebben van het Visscherijbestuur bericht gekregen, dat, in het belang van de oester cultuur, als collecteurs geen schelpen meer mogen worden gebruikt. Het bezigen van schelpen toch, waarop het oesterbroed zich vastzet, bevordert in hooge mate het zich uitbreiden van de slipper limped. Worden pannen tot dat doel gebruikt, dan kan men tevens, bij het verzamelen van het broed, de slippers afsteken. Bij het ge bruik van schelpen blijft veel slipper onaan getast. De regeering heeft met steun de oester- banken zooveel mogelijk laten zuiveren, zoo dat de nu genomen maatregel zeker mag be schouwd worden als te zijn in het belang van de kweekers zelf. In hoofdzaak werd nu al weer de oude methode van de pannen toegepast, maar een waarschuwing voor verbod van schelpen was blijkbaar noodig. Van Dr. Olie, Directeur van het Ned. Vis scherij-Proefstation, ontvingen we het jaar verslag over 1935 betreffende dit Instituut. Het verslag van het bestuur maakt met voldoening melding van het feit, dat aan de weinig welwillende houding, die de overheid eertijds tegenover dit Proefstation aannam, een einde is gekomen en dat men nu groote interesse er voor toont. Na het bezoek van Z.E. Minister Deckers aan het Instituut heeft deze bewindsman in de Kamer de toezegging gedaan te overwegen weer een subsidie voor dit Proefstation op de begrooting van 1937 te plaatsen. Vertrek Binnenhaven 7 uur 15 Retour f en f 1.40 Na hetgeen we eerder, na een bezoek aan het Proefstation, daarover hebben gemeld, mogen we toch niet nalaten nogmaals te wij zen op het groote nut, hetwelk dit Instituut voor de visscherij heeft. Daarom was het te wenschen, dat door sub sidies van gemeenten en vereenigingen, nog meer dan tot dusver door het Proefstation zou kunnen worden gedaan. Wordt men als visschersvereeniging lid, dan genieten de leden, die van den arbeid van het instituut gebruik maken, belangrijke reduc ties. Aanwijzingen betreffende prepareering van netwerk, om daardoor een langere gebruiks duur te maken, kan voor de visschers van niet te onderschatten beteekenis zijn. Reederskringen maken er dan ook geregeld gebruik van, maar het aantal, dat kan profi- teeren van deze diensten, kan men moet uit gebreid worden. We zouden dit willen aanraden: laat Dr. Olie eens overkomen voor de Visschersveree niging, desnoods in combinatie met „Vinebo" en het Departement voor Handel en Nijver heid, om een uiteenzetting van de werkwijze van het Instituut te verkrijgen. De kosten zullen hiervoor uiterst gering zijn, omdat die buitengewoon bescheiden worden gesteld. De tastbare voordeelen daarvan zullen dan spoedig blijken. Persoonlijk contact toch met Dr. Olie zal van een verstrekkend belang kun nen zijn. Wil men van de werking van genoemd Proef-station meer weten, dan kan men zich wenden tot den Directeur van het Proef station te Utrecht, die gaarne bereid is allerlei inlichtingen te geven. „De Telegraaf" bericht uit Veere, dat de visschers daar allerminst zijn ingenomen met de nieuwe regeling voor de garnalen, die 2 Juli is ingegaan. Gegarandeerd wordt een prijs van 16 cent per kilo, terwijl voor de vaartuigen, naar ver houding van motorkracht, bepaald wordt hoe veel kilo's ze mogen aanbrengen. Er zou voor 21 vaartuigen een bedrag van 103 te verdeelen zijn. Dit alles is ons niet recht duidelijk en wat nadere toelichting was wel gewenscht. We hebben het eerste bericht omtrent de nieuwe regeling er nog eens op nagelezen, maar hoe men dan komt tot een bedrag van 103 is hieruit niet af te leiden. Een uitvoeriger uiteenzetting omtrent de verwerking van deze regeling is ons niet be kend. Misschien kan een meer ingewijde hierom trent wat licht verschaffen. Voor Den Helder en Texel schuilt hierin een groot belang. Te IJmuiden, zoo meldden we reeds, scheen men nogal tevreden te zijn over den nieuwen maatregel. Vooral bjj latente tuberculose. De Amsterdamsche tuberculosearts dr. Marsman waarschuwt in het Tijdschrift voor sociale geneeskunde tegen gedachteloosheid bij het nemen van zonnebaden. Hij wijst speciaal op de groote kans, dat latente tuberculose daardoor wordt geactiveerd. Vooral het plot seling blootstellen van een groot deel van het lichaam aan de directe en langdurige inwer king van zonnestralen oefent een nadeeligen Invloed uit op dergelijke ziekteprocessen. Zoo heeft reeds menigeen een dagje aan zee of op de plassen met een maandenlang ziekbed moeten bekoopen. De schrijver vermeldt ver schillende sprekende gevallen, in ons land voorgekomen en door hem waargenomen, ter wijl ook in de buitenlandsche literatuur soort gelijke ervaringen opgedaan zijn. Vermoede lijk is dat wel een van de oorzaken, dat ge durende den zomer meer versche gevallen van actieve tuberculose worden waargeno men. Het is trouwens sedert lang een bekend feit bij alle tuberculoseartsen, dat laders aan deze ziekte slecht reageeren met hoogtezon- bestraling, als men met de doseering niet bui ten gewoon voorzichtig is. Binnenland „Was haar kind behekst?" Te Dedemsvaart is weer eens gebleken, dat in deze eeuw nog een deel van de plattelands bevolking gelooft aan heksen en haar macht. In het gezin van een werklooze, die in de werkverschaffing werkt, was een kind ziek. De kleine, tien maanden oud, had het soms buitengewoon benauwd, zoodat de ouders voor een angstigen afloop vreesden. Belangstellende buurvrouwen, die elk oogen blik van den dag over den vloer kwamen om de kleine te zien en de angstige moeder raad te geven niet een was er die blijkbaar op het idee kwam te adviseeren een dokter te raadplegen praatten zooveel en zoo vaak over heksen, dat de jonge moeder tenslotte begon te gelooven, dat haar kind behekst was. Na lang aandringen liet zij zich over halen de proef op de som te nemen door het hoofdkussen van het kind open te snijden. Zooals het wel meer bij lang beslapen kus sens het geval zal zijn, werd in het kussen een „krans" aangetroffen, die door de vrou wen onmiddellijk als een heksenkrans werd bestempeld. Met veel geheimzinnigheid werd het kus sen grondig verbrand om de tooverkracht van de booze heks uit te bannen. De moeder van het nog steeds zieke kind tobte zich verder af met de vraag wie het kind wel behekst kon hebben en ten slotte vertrouw de arme vrouw niemand meer: ieder uit haar omgeving stond onder verdenking de vreese- lijke daad te hebben begaan, daar allen van tijd tot tijd wel eens naar de kleine waren komen kijken. Het gevolg van deze achter- 7 Juli Amerikaansche radio-ingenieurs hebben een pijnlijke uitvinding op hun ge weten. Ze is op de nationale bijeenkomst der Republikeinen te Cleveland voor het eerst toegepast. Het is een soort koortsthermo meter, maar niet heelemaal. Zij verraadt n.L niet, hoeveel koorts, maarhoeveel succes men heeft als spreker. De zakelijke Amerikaan wil weten, waar hjj met z'n afgoden aan toe is. De mensch, die stille bewondering wakker roept, is maar een zielige sukkel. Wie donderend applaus ver oorzaakt is zijn man. Welnu, aan donderend applaus heeft het op de Republikeinsche Conventie niet ontbroken, en dat de applausmeter niet uit elkaar ge sprongen is, is aan het talent van de uitvin ders te danken. Na afloop van den Conventie kon de vol gende koerslijst worden uitgegeven: Gedurende de demonstratie voor gouverneur Alfred M. Landon rees de applausmeter tot 85. Toen Hoover zijn dankbaarheid uitte voor de Constitutie en het Hooggerechtshof, tot 75. Bij het rumoer, veroorzaakt door het bin nenkomen der afgevaardigden en hun onder- ling gepraat bracht de meter het tot6. Bij het kloppen met den voorzittershamer tot 30. Toen Hoover met zijn vuist op tafel sloeg om aan zijn argumenten meer kracht bij te zetten, tot 35. Dit is, men kan het niet ontkennen, een interessant experiment. En als men zwijgt over de kleinigheid, dat in onze groote steden het straatlawaai allang op dezelfde wijze wordt gemeten en vastgelegd in decibels, is het zelfs een belangrijke primeur. Maar in politieke vergaderingen is deze lawaaimeter vermoedelijk nog niet eerder toegepast. Het is inderdaad eerder een lawaaimeter dan een applausmeter, want als bijvoorbeeld bij den aanvang van des Negus' rede te Genève het ordinaire gefluit van de Italiaansche journa listen door deze thermometer was vastgelegd, had men dit bezwaarlijk als een succes voor den spreker kunnen registreeren Zoo is er meer, wat het instrument een onvolkomen beeld doet geven. Zekere sprekers in zekere gemeenteraden van ons land zien hun al te monotone redevoeringen wel eens afgebroken door een collectief geroep om „stemmen!" Als een onbetwistbaar succes voor den spreker kan men dit niet beschou» wen, al maakt het rumoer! In Spaansche schouwburgen pleegt tijdens een uitvoering zelfs wel eens een bom te ontploffen. En in het Fransche parlement zou zoo'n metes heelemaal onbruikbaar zijn. Wat weet zoo'n mechanisch ding van het verschil tusschen „bravo!" en „aan-de-galg!", een geliefkoosden uitroep in het land der revolutie? Van schouwburgen gesproken voor ac teurs en tooneelgezelschappen wordt dit een verraderlijk instrument. Het attest van den applausmeter, officieel gehomologeerd en ge flatteerd, zou wel eens het boterbriefje van den acteur kunnen worden. „Een getuig schrift uit de vorige betrekking" ils in de too- neelwereld niet gebruikelijk, maar wat let de schouwburgdirecties in de provincie, teneinde zich te hoeden voor geldelijke stroppen, over legging van het applaus-diagram te eischen?, En nu zullen wij maar zwijgen van de nade rende Tweede Kamer-verkiezingen. Als ook daarbij de candidaten, die het grootste lawaai ontketenen, met de zetels gaan strijken, dan zullen de wanden van ons Parlement nog eens gaan trillen als de muren van Jericho docht was, dat de vrouw met al haar buren ruzie kreeg en dat de verstandhouding in het buurtje er met den dag slechter op werd. Tenslotte kwam een en ander ook de plaatselijke autoriteiten ter oore, die het raadzaam achtten om een onderzoek, en wel een geneeskundig, te laten instellen. Een arts constateerde, dat het kind bronchitis had en nam dientengevolge zijn maatregelen. De toestand van het kind is thans verbeterd en ook de rust onder de opgewonden buurt bewoners is weergekeerd. Op den onbewaakten overweg, aan de spoorlijn VenloStraelen, in de buurtschap Het Ven onder deze gemeente, is Zondagmid dag een auto, waarin drie personen zaten, door een Duitschen personentrein gegrepen. Twee der inzittenden, de 26-jarige slagerszoon J. H, G. Geertsen en zijn verloofde, de twintigjarige J. H. Everts, beiden uit Venlo, zijn daarbij om het leven gekomen. De 24-jarige A. H. G„ Geertsen, die den auto bestuurde, kwam er met een hoofdwonde af. De totaal vernielde auto is in beslag genomen. De auto, welke toen de botsing geschiedde, nagenoeg de spoorlijn was gepasseerd, werd door den voorbumper van den trein aan den rechterachterkant gegrepen, opgenomen en enkele meters verder op zijn kant langs den spoordijk geworpen, waarbij de zijkant van den auto totaal werd weggerukt. Hoewel het ongeluk door niemand is gezien, valt uit de remsporen, die op den weg nabij den overweg zichtbaar waren, toch duidelijk af te leiden, dat de bestuurder, die den trein op het laatste oogenblik heeft gezien, onmid dellijk krachtig geremd heeft; hij is er echter niet in geslaagd den wagen vóór de spoorlijn tot stilstand te brengen. De 29-jarige J. Vercoulen, die in de het uit zicht belemmerde woning woont, hoorde den harden slag en snelde onmiddellijk toe. Bjj zijn aankomst was de bestuurder juist bezig zich uit de brokstukken van den vernielden wagen te bevrijden. Hjj bleek slechts lichte hoofd wonden te hebben opgeloopen. Ernstiger was de toestand van hen, die achter in den auto gezeten hadden. Zij waren door den geweldigen slag uit den auto geslin gerd en lagen op enkele meters afstand van elkaar langs de spoorlijn. Jo Geersten was met het lichaam tegen een muurtje van een nabij gelegen duiker gesmakt, waardoor dit muurtje was bezweken. Het slachtoffer, dat ernstige inwendige kneuzingen en een schedelfractuur had gekregen, overleed na korten tijd. Het meisje werd in zorgwekkenden toestand naar het St. Josephziekenhuis te Venlo ver voerd, waarheen het stoffelijk overschot van Jo Geertsen eveneens werd gebracht. Onge veer een uur na aankomst is het meisje aa» haar wonden bezweken,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5