Radio-programma Abonneert II op dit blad Wederom zwaar weer boven Nederland. BINNENLAND r GEMENGD NIEUWS Aspirin Scherpe aanvallen in den Franschen Senaat. De stakingen te Antwerpen behouden haar enorme afmetingen. De dienstplichtigen voor de lichting 1937. Wettelijke regeling van het handelsonderwijs Bescherming van minderjarigen ON VOORWAAR DE LIJ K Tweede Kamer Stuurman veroordeeld wegens diefstal. Twee jongens met f 450 en een flesch aether op stap. Inbrekers maken grooten buit. Steekpartij te Amsterdam. Jongetje tegen een trein geloopen Meisje door een vrachtauto overreden en gedood. Door een vrachtauto overreden en gedood. de te Genève afgelegde verklaringen. Indien Genève ons nogmaals zal uitnoodigen, verant woording af te leggen, zullen wij aan die uit- noodiging geen gehoor geven. GREISER TERUG TE DANTZIG. De president van den Dantzigschen Senaat Greiser, is Dinsdagmorgen vroeg te Dantzig teruggekomen. Het DNB meldt, dat, hoewel de terugkomst van Greiser niet was bekend gemaakt, toch een groote menschenmassa was samengestroomd om Greiser met jubelend „Heil"-geroep te verwelkomen. Uit de coupé geleund heeft Greiser enkele woorden voor dit blijk van vertrouwen van de bevolking van Dantzig dank gezegd. De correspondent van de „N. R. Crt. te Parijs telefoneerde gisteren aan zjjn blad: De Senaat heeft van zich afgebeten, en regeering is in haar schulp gekropen. Het antwoord van den minister van binnenland sche zaken aan den leider van de sterkste groep leden leek veel op een vlucht. Op dezen tegenwind was hg niet bedacht. Eerst pro beerde Salengro nog te laveeren, maar Bien- venu Martin hield voL Toen schoot er voor den minister niets anders over dan onbe schroomd toe te zeggen, dat voortaan geen bezetting van fabrieken, hoeven, werven, boer derijen of wat ook, geduld zal worden. Met de „gepaste" middelen zal daartegen worden op getreden. Wat daaronder te verstaan? De gewapende macht bljjft de stok achter de deur. Het spreekt vanzelf, dat het volksfront de bedreiging voldoende acht ter afschrikking. De minister kreeg daarmede, zooals men weet, zjjn zin. Met algemeene stemmen ging de motie er door. Een 60-tal senatoren heeft zich van stemming onthouden. De regeering heeft een kostelooze waar schuwing gekregen: in geval van nieuwe ver- Wikkelingen loopt zij gevaar te vallen. Dit zou gebeurd zijn, als Salengro de gevraagde be lofte niet had afgelegd. De verklaring van Bienvenu was niet meer of minder dan een sommatie. De kracht van den aanval bewijst den graad van verontwaardiging in het col lege door zekere gebeurtenissen in de afge- loopen weken gewekt. EDEN NEEMT VACANTIE. Minister Eden heeft op advies van zgn dok ter besloten om een week vacantie te nemen op het land. Lord geheim zegelbewaarder burggraaf Halifax zal hem gedurende zijn afwezigheid vervangen. De algemeene gezondheidstoestand van Eden moet gunstig zjjn, doch h(j heeft drin gende behoefte aan rust. Hfl was reeds van plan om met Paschen vacantie te nemen, doch toen lieten zijn werkzaamheden het hem niet toe. DE CONFERENTIE VAN LOCARNO- STATEN TE BRUSSEL. In verband met de aanstaande conferentie van de Locarno-staten is men het tot dusver nog maar eens over één punt, nl. dat de bijeenkomst niet te Spa of te Oostende, maar wel te Brussel zal gehouden worden. In dezelfde kringen denkt men, dat de Belgische Senaat tegen 17 dezer klaar zal zjjn met zijn werkzaamheden, doch daar 21 Juli een Bel gische nationale feestdag is, wordt het zeer goed mogelijk geacht dat de conferentie niet voor Woensdag haar werkzaamheden zal kun nen aanvangen. Deze zullen, naar men ver wacht, ten hoogste een dag of tien duren. GEORGE TSJITSJERIN OVERLEDEN. Uit Moskou komt het bericht, dat de voor malige Russische volkscommissaris van bul- tenlandsche zaken, George Wassilewitsj Tsjit- ejerin, na een lange ziekte in den ouderdom van 64 jaar aldaar is overleden. De zeeliedenstaking ls algemeen de groote petroleum bedreven lig gen zoo goed als stil. Het beeld, dat Antwerpen gedurende nu bijna een week te zien geeft, wijkt wel sterk af van de levendige drukte, die België's voor naamste havenstad steeds kenmerkt. Sinds verleden week Woensdagavond ligt het tram verkeer geheel stil ten gevolge van de star king onder het personeel. Een staking onder de taxi-chauffeurs werd gevreesd, doch zoo ver is het niet gekomen. Vooral op spitsuren is het bijna onmogelijk een taxi te bemach tigen, wat veel ongemak veroorzaakt. Aan de stations zijn ze zeldzaam en aan de Oost- statie werden de voorbijkomende vrachtauto's als het ware bestormd! Er wordt door de treinreizigers een ware razzia gehouden op voorbijkomende voertuigen, waarvan de be stuurders natuurlijk profiteeren door een extra frankje te verdienen. Het personeel der Antwerpsche Tram maatschappij, georganiseerd in de Centrale van het Antwerpsche tram-, buurtspoorweg en autobuspersoneel, nam het bestuursvoorstel in stemming, waarbij de stakers zich zouden uitspreken over al of niet hervatting van het werk. Met een overgroote meerderheid van 1627 tegen 671 werd besloten het werk niet te hervatten. De scheepsherstellers en metaalbewerkers hebben het aanbod der patroons, om de loo ien met 10 pet. te verhoogen en de 40-urige werkweek te handhaven, met algemeens stemmen verworpen, daar hun meerdere eischen niet worden ingewilligd. De zeeliedenstaking. De staking onder de zeelieden heeft een zoodanigen omvang aangenomen, dat ze alge meen is. In de petroleum-ondememingen en elders. Ongeveer 800 arbeiders, behoorende tot de Shell, de „Deco", British Petroleum Company, Tankage en American Petroleum Company (A. P. C.) zijn te Antwerpen in staking ge- gaan. Demonstraties en pogingen daartoe zijn door de politie en gendarmen uiteen ge dreven. Een kleine groep goudsmeden en diamant zetters is eveneens in staking gegaan. Een Voorstel tot loonsverlaging van 5 pet. werd afgewezen. Het vrouwelijk personeel van het groote ntwerpsche warenhuis „Grand Bazar" heeft sedert eenige dagen den arbeid neergelegd De chefs houden den verkoop gaande en 's avonds, als deze met ander personeel onder polltiegeleide naar huis worden gebracht, de- monstreeren de stakers en heffen zij oorver- doovende fluitconcerten aan. Het fabriekspersoneel der bekende koek- fabriek van De Beukelaer in de Kievitstraat, te Antwerpen, heeft den arbeid neergelegd. De kantoorbedienden bleven echter aan den arbeid. De fabrieksarbeiders stellen als eisch: de toekenning van een week vacantie in dit jaar invoering van de 40-urige werkweek met als loonmaatstaaf 48 uur; uurloonen, voor het mannelijk personeel van 5.75 S 6.10 fr. en voor de meisjes 3 francs. De aanvangsloonen, die thans 1.30 fr. per uur bedragen, wen- schen zij op 1.60 fr. te zien gebracht. Het personeel der koekfabrieken van Pa rein en Jespers hebben het voorbeeld van hun collega's bij De Beuckelaer gevolgd en heb ben ook de fabrieken verlaten. In het mingebied. In het Waalsche mijngebied blijft de toe stand nog onzeker. Een paar duizend stakers zijn Dinsdag naar de mijnen teruggekeerd, maar te Hornu hebben 600 arbeiders Dins dagochtend voor de derde maal het werk neergelegd, omdat een arbeider door een controleur onvriendelijk was behandeld. Te Mambourg bij Charleroi wordt in een mijn gestaakt. 3000 mijnwerkers hebben zich in den loop van den dag solidair verklaard met hun makkers, en zich bij de beweging aan gesloten. Te Hensies hebben de mijnwerkers het arbeidscontract opgezegd. Zg eischen de wegzending van eenige arbeiders, die tijdens de jongste stakingsrelletjes dienst hadden ge daan b|j het reserve-corps van de gendarme rie. In de tafelglasindustrie en andere be drijven van de streek rond Bergen telt men ook nog 500 stakers. In de textielfabrieken te Gent en Vervlers zijn al de arbeiders ten getale van 30.000 naar de fabrieken terugge keerd. In de Henegouwsche steengroeven te Lessen, waar het werk sedert 14 dagen stil lag, hebben de arbeiders ten getale van 4000 het werk hervat. ONTVANGST TEN HOVE. De Koningin heeft gistermiddag op het Palels Het Loo ontvangen den oud-comman dant der zeemacht In Den Helder, gep. vice- admiraal Brutel de la Rivière, en den oud vlootvoogd in Nederlandsch-Indië, gep. vice- admiraai Van Duim. Na de autdiëntie hebben de gasten aan den disch van H.M. aangezeten. In het Kon. besluit van 29 Juni, houdende vaststelling van het contingent gewone dienstplichtigen van de lichting 1937 wordt o.m. bepaald. Met betrekking tot de lichting 1937 wordt als jaar, bedoeld in art. 27, eerste lid van de Dienstplichtwet, aangewezen het jaar 1935. Van de voor inlijving aangewezen personen van de lichting 1937 worden 25.232 bestemd tot gewoon dienstplichtige. Van deze 25.232 worden er 850 bestemd voor de zeemacht. Onderwijsbevoegdheid van doctorandi van handelshoogeschoolen en de oeconomische faculteit te Amsterdam. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de Hooger-onderwijswet. Ter toelichting wordt o.m. opgemerkt: De minister acht het van groot belang, dat aan de handelshoogescholen en aan de faculteit der oeconomische wetenschappen aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam een wettelijke grondslag wordt gegeven en dat de mogelijkheid wordt geopend, om aan hen, die het doctoraal examen aan deze instellingen hebben afgelegd, onderwijsbe- voegdheden te verleenen. Ongetwijfeld is bij het in het leven roepen van de handelshoogescholen en van de facul teit der oeconomische wetenschappen te Am sterdam in de eerste plaats gedacht aan het vormen van handelslieden voor het bezetten van de hoogste posten in den handel. Dat neemt evenwel niet weg, dat er bij den minis ter geen bezwaar tegen bestaat om boven dien de mogelijkheid te openen tot het ver binden van een enkele onderwijsbevoegdheid aan het doctoraal examen, zonder dat hierbij de bedoeling behoeft voor te zitten, deze in stellingen al te zeer dienstbaar te gaan ma ken aan de vorming van leeraren. Opheffing van de hoogere burger school met drie-jarigen cursus. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Middelbaar onderwijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs in de Mid delbaar-onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waarvoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Am- msterdam, Rotterdam, Haarlem, Utrecht en Groningen, als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp de handelsavondscholen gesteld. De wet stelt te dien aanzien verscheidene crite ria. Voorgesteld wordt, de hoogere burger school met 3-jarigen cursus op te heffen. De datum 1 September is gekozen als begin van de schoolcursussen. UIT DE S.D.A.P. Naar de N. R. Crt. verneemt, zullen de s.d. Tweede Kamerleden Vliegen, Van Zadelhoff, Van der Heide en K. ter Laan aan het einde van deze zittingsperiode wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd aftreden. Dat ge schiedt ingevolge het bekende congresbesluit van 1936. Ook het vrouwelijke Kamerlid Suze Groeneweg treedt af, in verband met haar gezondheidstoestand. Naar het schijnt, zullen ook de leden Cramer en Hiemstra af treden. Ten slotte is er de vacature-Duys. In totaal zijn er dus in elk geval acht s.d. vacatures te wachten, op basis van het huidige zetel tal van de S.D.A.P. in de Tweede Kamer. DE PERSONEELSAFVLOEIÏNG BU DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Blijkens het verslag van den personeelraad bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn in 1935, ongerekend het gewone verloop, 794 personen van het personeel afgevloeid door op pen sioen- of wachtgeldstelling. Verschenen is de memorie van antwoord in de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalin gen betreffende de zeden in het wetboek van strafrecht ter betere bescherming van min derjarigen. De instemming door verscheidene leden bij het afdeelingsonderzoek met het wetsontwerp betuigd, is den minister zeer aangenaam. Met deze leden is hij van oordeel, dat een krachtiger en ruimer bescherming van min derjarigen tegen verleiding tot ontucht, vooral tegen die gepleegd door personen, on der wier'gezag of psychisch overwicht de minderjarigen staan, gewenscht moet worden geacht. Hjj meent ook met deze leden, dat een bescherming van de minderdjarigen tegen verleiding tot boven den achttienjarigen leef tijd gewenscht is. Wat de gevallen van ontucht met minder jarigen betreft, waarin verleiding niet aan wezig is, zijn de omstandigheden eenigszins anders. In deze gevallen schijnt het, gezien, ook den huwelijksleeftijd uit het burgelijk wetboek, wenschelijk, niet verder te gaan, dan de bestaande wet, welke gelijk bekend, als grens neemt den zestienjarigen leeftijd. De minister maakt een aantal opmerkingen over de redactie van het ontwerp en zegt dan: ter voorkoming van misverstand zij nog uitdrukkelijk aangeteekend, dat maatstaf is de geschiktheid om de zinnelijkheid van de jeugd in het algemeen te prikkelen. De ge aardheid van de betrokken jongelieden zelf (men zie het voorgestelde tweede lid) speelt bij de strafbaarheid geen rol. Dit schijnt van practisch belang, omdat de algemeene be oordeeling in den regel te dezen gemakkelij ker zal zijn dan de bijzondere. NATURALISATIE VAN DEN BANKIER MANNHEIMER. Aan de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake eenige naturalisatie- ontwerpen wordt het volgende ontleend ten aanzien van' de naturalisatie van den bankier Mannheimer. Dr. F. Mannheimer heeft in niet geringe mate er toe bijgedragen, dat Amsterdam ge groeid is als internationaal financieel cen trum. Hij gaf ook daadwerkelijk blijk van maatschappelijken zin. Naar aanleiding van de desbetreffende vra gen van sommige leden wordt medegedeeld, dat het der regeering is gebleken, dat geen verzoek om naturalisatie door adressant bij de Fransche regeering is ingediend. Naar aanleiding van hetgeen dienaangaan de in het voorloopig verslag is weergegeven heeft de Nederlandsche bank nogmaals ver- alleen het beste voor Uw gezondheid Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes vai* 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van. .2 tab!, b. 10 ets» klaard, dat zij, op grond van de haar ten dienste staande gegevens en inlichtingen overtuigd is, dat de werkzaamheid van re- questrant op valuta-gebied wel verre van de positie van den gulden te hebben bedreigd, deze positie heeft versterkt. WERKVERRUIMING EN INDUSTRIE FINANCIERING OP HET TAPIJT. Minister Gelissen doet mededeelln- gen inzake de steenkolencontigen- teering. Aan de orde is Dinsdagmiddag eindstem ming over het wetsontwerp tot vaststelling van regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalings verkeer zonder gereed geld. De Kamer neemt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming aan, met aanteekening, dat de communisten tegen zijn. Werkverruiming en industrie financiering. Voortgezet wordt de behandeling van de wetsontwerpen wijziging en verhooging van het zevende hoofdstuk B van de Rijksbegroo- ting voor 1935 departement van financiën (crediet voor werkverruiming)wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk van de Rijksbegrooting handel, nijverheid en scheepvaart voor 1936 (industriefinancie ring). Op de diverse vragen antwoordt de Minister van Sociale Zaken, de heer Slingenberg, dat de heer Wijnkoop een bedrag van 6.3 millioen voor werkverruiming veel te weinig heeft genoemd, maar dat er niet 6.3, maar 20 millioen beschikbaar wordt gesteld, het ver schil tusschen 6.3 en 20 millioen door spr.'s ambtgenoot van handel, nijverheid en scheep vaart. Over het verleden zal spr. niet spreken. De interdepartementale commissie is ingesteld ter bespoediging van de werkwijze van het werk fonds. In deze commissie zgn de desbetref fende ministers vertegenwoordigd. Voordat een stuk in die commissie komt, zeggen alle ministers via hun ambtenaren hun meening erover. Nu wordt er geklaagd, maar na ver loop van jaren val men kunnen constateeren, dat er met eenige voortvarendheid is ge werkt. (Gelach). Er kan niet in twee jaar 60 80 millioen voor openbare werken worden besteed. Er spreken allerlei organen mee bij de voorbe reiding en uitvoering. De onteigening kost een zee van tijd. Kleinigheden kunnen geweldige obstakels geven. Organen als autonome ge meentebesturen en het waterschap Rijnland kunnen bezwaren opwerpen, welke om ze te overwinnen veel tijd kosten. Ook de schoon heidscommissies eischen veel tijd! (Gelach). Wegenaanleg in Zuid-Holland. Men klaagt, dat geen hulp wordt verleend voor het wegenplan in Zuid-Holland, maar bedenke, dat het Rijk zich niet de verplichting kan laten aanleunen, alles te betalen. Voor Drenthe wordt wel geld voor wegenbouw be schikbaar gesteld, maar daar twist men over de vraag, of er wegen van beton of van klin kers moeten worden aangelegd. De provincie Noord-Holland besteedt jaarlijks 3 ton voor werkverruiming. De Kamer keurt de wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming goed. VRIJDAG 10 JULI. Hilversum I. 1875 rn. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg Voordracht, 11.20 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en Gramofoonpl. I.45 Muzikale causerie (met gr.pl.). 2.30 Omroeporkest en gramofoonplaten. 4.00 „Orvitropia". 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Gramofoonplaten. 6.15 „De Flierefluiters" m.m.v. solist. 7.00 Causerie over de arbeidersbeweging in Duitschland. 7.20 Orgelspel. 7.50 Nieuwsberichten A.N.P, 7.57 Herh. S.O.S.-Berichten. 8.00 Nieuwsberichten Vrijz. Godsd. Persbur. 8.05 „Rust en onrust". 8.30 Sopraan, bariton en piano. 9.00 Paedagogische causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Literaire causerie. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. II.00 Nieuwsberichten A.N.P. 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dag en. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. I.45 Orgelspel en gramofoonplaten. 3.20 Zang en piano en gramofoonplaten. 4.00 KRO-Melodisten en gramofoonplaten, 5.30 Land- en tuinbouwhalfuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.10 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 „Van lompen en hout tot papier", 7.35 Musica Catholica. 7.50 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen, 8.10 KRO-orkest. 8.45 Kon. Militaire Kapel. 9.30 „Mooi Nederland". 9.45 Kon. Milit. Kapel (Vervolg). 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-Boys en gramofoonplaten. II.3012.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 11 JULI. Hilversum I, 1875 m. VAR A-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers, Eddy Walis' orkest en voordracht. 12.00 Gramofoonplaten. I.151.45 Orgelspel. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Causerie en Radio-tooneel. 3.00 Ensemble „Fantasia". 4.00 Gramofoonplaten. 4.45 De Bohemians. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Sportreportage. 7.00 Arb. Muziekvereeniging „Door heb volk, voor het volk". 7.20 Voordracht. 7.40 Vervolg concert. 8.03 SOS-berichten. 8.05 Berichten A.N.P. VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Bestrijding van vervelende gewoonten. 9.15 Gramofoonplaten, 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 VARA-orkest. II.0012.00 Gramofoonplaten, Hilversum H. 301 m. KRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.15 Reportage T.T.-races. 9.45 Gramofoonplaten. 10.00 Gramofoonplaten, 10.20 Reportage T.T.-Races. 10.50 Gramofoonplaten. 11.00 Godsd, halfuur. 11.30 Reportage T.T.-Races. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Berichten. 12.45 KRO- orkest. 1.20 Gramofoonplaten. I.45 Reportage T.T.-Races. 2.30 Jeugdhalfuur. 3.00 Reportage T.T.-Races. 3.30 Kinderuur. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Reportage T.T.-Races. 5.30 Esperanto-nieuws. 5.45 KRO-Melodisten. 6.20 Journ. weekoverzicht, 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Hedendaagsche kerkelijke kunst en de kunstenaars. 7.35 Actueele aetherflitsen, 8.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 Voordracht. 8.30 KRO-orkest. 9.00 Radio-tooneel. 9.20 Gramofoonplaten. 9.45 Sportoverzicht. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 KRO-Boys. II.0012.00 Gramofoonplaten. Steenkolencontigenteering Aan de orde is het wetsontwerp regeling van den invoer van steenkolen. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer Gelissen, zegt, dat de contingenteering ertoe heeft bijgedragen, dat een grooter deel der Nederlandsche markt is voorzien van Nederlandsche kolen. De pro ductie is van 1930 tot 1935 een klein beetje verminderd, maar toch nog hooger dan in het boomjaar 1929. Maar het aantal mijnwerkers is in dien tijd verminderd van 39.000 tot 22.000. Onze productie van 2.600 K.G. per man per schacht, is de hoogste der onder scheidene landen. De moeilijkheden zijn een gevolg niet van een vermindering van het binnenlandsch ver bruik maar van den export. Er komt een beroepsinstantie voor allen, die bij de nieuwe regeling voor den kleinhandel betrokken zijn, en in laatste instantie heeft spr. een stok achter de deur in den vorm van nieuwe toewijzingen. In ontwerp gereed ligt een concept voor saneering van den klein handel. De minister zal er overleg over plegen met zijn ambtsgenoot van waterstaat. Spr. zal ertegen waken, dat de eene groep niet het slachtoffer worde van willekeur van de andere. Het rapport-Verschuur zal over eenige weken worden gepubliceerd, zooal niet in zijn geheel dan toch in excerpt. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder stemming goed. Binnenland De Utrechtsche Rechtbank veroordeelde een 25-jarigen stuurman, die in Mei j.1. voor een bedrag van circa 17.000 gulden aan cou pons en plakzegels uit het kantoor der regi stratie en domeinen had ontvreemd, tot een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventief. De eisch luidde 2% jaar. Sedert Zaterdagavond zijn twee jongens uit de ouderlijke woning te Delft verdwenen: de 16-jarige W. A. J. Goeting en de 18-jarige D. van Zuidam. Zonder iets van hun plannen mee te deelen hebben de beide jongens des avonds laat de woning verlaten, waarin zij tot op heden nog niet zijn teruggekeerd. Bij nader onderzoek door de politie is ge bleken, dat Goeting in het bezit was van ruim 450, en dat de beide jongens Zaterdag avond laat nog een bezoek hebben gebracht aan het gymnasium en daar een flesch met aether hebben ontvreemd. Wat de jongens met deze gevaarlijke vloeistof van plan zijn Ls zoowel voor de ouders als voor de politie een raadsel. Met name boven Amsterdam en omstreken. Verscheiene perso nen gedood door het hemelvuur. Tijdens het hevige onweer, dat Dinsdagmid dag boven Nederland heeft gewoed, is de 28- jarige heer Krul uit de Commelinstraat te Amsterdam, die op het z.g. Blauwe Hoofd bij Durgerdam met zijn vrouw en een neef voor den hevigen regenval schuilde, gedood. Zijn twee metgezellen verloren het bewustzijn, doch door toepassing van kunstmatige ademhaling konden de levensgeesten weer spoedig worden opgewekt. Zij waren op het Buiten-IJ aan het zwem men geweest, toen zij door het onweer werden overvallen. Zij hadden zich aangekleed en in een kuil op den dijk een schuilplaats gezocht, terwijl zij als dekking een regenjas over zich heen hadden getrokken. Wolkbreuken. Te Amsterdam begon het onweder met toe- nemenden regenval omstreeks drie uur. Om streeks half vier nam de regenval het karak ter aan van een wolkbreuk. Plassen als meren werden hier en daar gevormd, waardoor de auto's zich als vaartuigen een weg baanden. Honderden aanvragen om hulp bereikten de brandweer. Waar het overstrooming door ver stopte goten betrof moest zij voorloopig hulp weigeren. Ze had handen vol werk om de be woners bij te staan van huizen, waarvan het sousterrain, tot slaapvertrek dienende, was ondergeloopen. Volgens opgave van de filiaal inrichting van het Meteorologisch Instituut was er van kwart over drieën tot kwart over vieren, dus in één uur tijds, niet minder dan 57 mm regen gevallen. Dat is een recordcijfer. De bliksem trof het City-hótel op het Rem- brandtplein, hoek Utrechtschestraat. Ook heeft zich boven Haarlem en omstre ken een zwaar onweer ontlast, dat vergezeld ging van een ongekend hevigen regenval, welke meer dan twee uur aanhield. Verschei den straten, pleinen en parken stonden in een oogwenk blank en onder de viaducten bij het station was verkeer onmogelijk, omdat hier meer dan een halven meter water stond. Langs tal van hoofdwegen kon men tien tallen auto's zien staan, waarvan de motoren door het binnendringen van water in den motorkap hun dienst weigerden. Automobilist door hemelvuur ge troffen. Toen de heer P. J. v. d. Griend, de bekende instructeur-vlieger van de luchtvaartafdeeling te Soesterberg zich Dinsdagmiddag om onge veer half een per auto huiswaarts begaf, sloeg de bliksem in den auto met het gevolg, dat de heer v. d. Griend deels door verblinding, deels door den schrik op een stilstaanden auto reed, toebehoorende aan dr. v. Beek te Soes terberg. Beide auto's werden zwaar bescha digd. De heer v. d. Griend, die een paar zwart geblakerde handen had opgeloopen kreeg bjj de botsing nog verscheidene kwetsuren aan het gelaat, o.a. een gebroken neusbeen. Ongeveer tezelfdertijd sloeg de bliksem in een door drie geniesoldaten op de Stompert uitgelegden telefoonkabel. Na 150 meter kabel vernield te hebben sloeg de bliksem in den grond. De soldaten werden tegen den grond geslagen, doch kwamen verder met den schrik vr(j. Knaapje door den bliksem getrof fen en gedood. Dinsdagavond omstreeks half zeven toen de landbouwer J. van Mook te Alem (N.-B.) met zijn elfjarige zoontje Christiaan bezig was met het melken der koeien, werd het knaapje op een gegeven moment door den bliksem getroffen en op slag gedood. De vader bevond zich op ongeveer vijftig meter afstand, toen het ongeluk gebeurde. Nog een slachtoffer. Tijdens het zware onweer, dat Dinsdagavond boven Friesland heeft gewoed, is te Korte- zwaag de 18-jarige D. Hansma, die in dienst betrekking was bij den veehouder Wind al daar, door den bliksem getroffen en gedood. De jongeman was afkomstig uit Wouters- woude. Nog meer slachtoffers. Dinsdagmiddag is tijdens het onweer, dat boven Lieve Vrouwe Parochie woedde, de 37- jarige ongehuwde landarbeider J. B. Bildtkert door den bliksem getroffen en gedood. Dinsdagavond is bij het onweer de 29-jarige B. Krikke te Langezwaag (Fr.), die uit het land kwam, en zich naar huis begaf door den bliksem op slag gedood. Twee dochtertjes van den heer Liemburg uit Wijngaarden, die uit school kwamen, werden eveneens door den bliksem getroffen. Beide kinderen liepen brand- en schroeiwonden op. Boven Bergen en Helloo. B(j het hevige onweer is te Heiloo bij Alk maar, in de Boekelermeer, de boerderij van J. Leegwater door den bliksem getroffen en in brand gevlogen. De Alkmaarsche brandweer was spoedig ter plaatse en wist den brand tot de stallen te beperken. Te Bergen (N.H.) is de bliksem ingeslagen in de boerderij van den heer J. C. Lijen, staande aan Zanegeest. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het gebouw in een half uur geheel was afgebrand. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Dinsdagmiddag is de ongeveer 30-jarige tuindersknecht A. A. Langerveld, te Berg- schenhoek door den bliksem getroffen en ge dood. De man laat een vrouw en een kind na. HARINGREEDERS BEBOET. 4 De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van de reeders J. en J. J. van der Z., J, J. van der T., A. de J„ M. den D„ P. den H., H. van L. en D. de M„ allen te Scheveningen, die in appèl waren gekomen van een vonnis van den kantonrechter, waarbij hun geld boeten varieerende tusschen 30 en 750, zijn opgeled, met verbeurdverklaring van de door hen aangevoerde haring, omdat zij, toen in December 1935 een aantal kantjes gezouten haring door een hunner schepen werd aange voerd, niet hebben gezorgd, dat dit toen niet is geschied. De rechtbank heeft het vonnis van den kan tonrechter vernietigd, voor zoover de aan ieder van verdachten opgelegde geldboeten be treft en hen thans veroordeeld tot geldboeten vajrieerende van 20 tot 200. Tijdens de afwezigheid van de bewoners, die van 12 Juni tot 3 Juli met vacantie wa ren geweest, hebben ongenoode gasten zich door inklimming en verbreking toegang ver schaft tot de woning van een familie aan den Westersingel te Rotterdam. De inbre kers hebben alle kasten overhoop gehaald en zijn ten slotte vertrokken met een groote partij tafelzilver en damessieraden. De waarde van de vermiste goederen wordt op eenige duizenden gulden geschat. De familie was tegen inbraak verzekerd. Voorts hebben de dieven zich meester ge maakt van een hoeveelheid postzegels ten bedrage van 25 en van een actetasch, in houdende 100. Dinsdagnacht heeft de geneeskundige diénst te Amsterdam een 26-jarigen losse werkman met een ernstige verwonding aan de borst naar het Binnen-gasthuis vervoerd. De man had deze verwonding opgeloopen door een messteek, welke hem in de Czaar Peterstraat, in de woning van een 28-jarigen metaalbe werker, door laatstgenoemde tijdens een hoogloopende twist was toegebracht. De aan leiding tot het gebeurde was dat de losse werkman den ander had opgewacht om te be middelen in de verwijdering, welke er bestond tusschen den metaalbewerker en diens vrouw. De vrouw had reeds herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij de woning wilde verlaten, doch haar man had steeds geweigerd, daar aan mede te werken. Hg is tot zijn daad ge komen omdat hij verbolgen was over het feit, dat een buitenstaander zich met zijn persoonlijke aangelegenheden bemoeid. Gisterenochtend is te Apeldoorn op den on- bewaakten overweg van 't lokaalspoor Apel doornZwolle tusschen de Waldeck Pyrmont- laan en de Tweede Koningdwarsstraat de 8- jarige Wim Nieuwendijk op weg naar school en nog vlak by de ouderlijke woning tegen den trein geloopen. Met een deerlijk verminkt hoofdje is hij naar het algemeene ziekenhuis te Apeldoorn gebracht, waar hij in den loop van den middag aan de opgeloopen verwon dingen is bezweken. i Gisterenmiddag omstreeks een uur is het 4-jarig dochtertje van den heer L. van Dijk, toen zij in gezelschap van andere kinderen op weg was naar de R. K. Bewaarschool, op den Heerenweg tusschen Mijdrecht en Wilnis, al spelende onder een vrachtauto van den melkhandelaar van Vliet geraakt. Het meisje werd op slag gedood. Te Scheemda, is Dinsdagavond de 12-jarige zoon van P. Op 't H„ door een met karton be laden vrachtauto overreden. De jongen werd zoo ernstig gewond, dat hij even later aan zijn verwondingen ls overleden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2