Jtocé qtot Jfocfi zót. Stadsnieuws GEMENGD NIEUWS Visscherij HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 JULI 1936 TWEEDE BLAD Lichi op voor alle voertuigen. A.S. ZATERDAG BEGINT DE E.S.O.N.A, HAAR DAGELIJKSCHE PASSAGIERS DIENST OP AMSTERDAM Onze vijfde excursie naar de Fordfabriek en Schiphol Een record aantal vliegers. De leeggegeten haringkar. Schip in het Westgat aan den grond geloopen. Wandel- en fietstochten! Binnenland De scheepsramp van de Dipping V Kordate winkelier schiet een indringer neer. Fietsjongen tusschen twee trams bekneld geraakt. Motorschip gezonken. Wielrijder door trein overreden. 5 Kind gegrepen. Buitenland Kate, eens de rijke vrouw. K Faveur Donderdag 9 Juli 21.49 uur Vrijdag 10 21.48 uur Dinsdag slaagden voor het Diploma Ma- chineschrijven aan het Instituut .Mercurius", Loodsgracht, alhier, de heeren K. Tompot en J. ter Wal, en mej. A. E. Riemerts, allen leerlingen van bovengenoemd Instituut. Aan de Gem. Universiteit te Amsterdam slaagde 6 Juli cum laude voor het Candidaats- examen in de Wis- en Natuurkunde de heer R. Timman, alhier. Aan de Universiteit te Amsterdam is geslaagd voor het candidaatsexamen klassieke letteren, mej. Jeanne Liedmeier, te Zaandam. EINDEXAMEN RIJKS HOOGERE BURGERSCHOOL. Voor het eindexamen der R.H.B.S. alhier, slaagden: H. Severijn, I. Grunwald, D. van Weele, A. Velthurjs, J. C. Stijger, J. Weber, R. Mein- dertsma, C. A. Citteur, A. van Noortwijk, Mej. M. J. M. Jansen, R. Dijkstra. Afgewezen 1 candidaat. ONTSLAG AAN EEN ONDERWIJZER. Overeenkomstig diens verzoek is door B. en W. aan den onderwijzer der Tuindorpschool J. A. van der Vlia reeds geruimen tijd, met stilstand van jaarwedde, verlof verleend, om hem in de gelegenheid te stellen een andere positie te verwerven. Uit ontvangen mededeelingen is bekend, dat betrokkene, gedreven door zuiver particuli re belangen niet voornemens is ontslag uit zijn betrekking van onderwijzer te vragen. Het onderwijsbelang brengt evenwel mede, dat thans aan belanghebbende ontslag wordt verleend. Op grond van een en ander stellen B. en W. voor om met ingang van 1 September 1936 aan J. A. van der Vlis eervol ontslag te verleenen als onderwijzer aan de Tuindorp- school. AANBESTEDING. Dinsdagmiddag werd op het Commande- mentsgebouw alhier de aanbesteding gehou den voor de levering van 169.000 kg klei- of geelvleezige zandaardappelen, ten behoeve van de schepen en inrichtingen der Zeemacht in Den Helder en op Texel en ten behoeve van de Landmacht te Den Helder, gedurende het tijdvak van 1 Aug. a.s. tot en met 31 Oef. a.s. De uitslag was als volgt: F. v. d. Berg, Halfweg Gebr. v. d. Berg, Haarlem M. D. Dijt, Den Burg, Texel A. Blom, alhier N. J. Schuyt, Beverwijk K. Stins, Anna Paulowna F. Koster, Breezand Joh, Strootman, Emmen aard. aard. O. van Os Czn. f 3.02 2.97 F. J. Zoete, Anna Paulowna 3.09 3.09 J. van Amersfoort 3.39 3.39 Gebr. Bakker, Texel 3.20 H. op 't Veld, Anna Paulowna 3.40 3.40 UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Notaris A. M. Engelmann heeft gisteren avond 7.30 uur, in het gebouw Musis Sacrum, aan de Koningstraat, te Den Helder, publiek verkocht de volgende perceelen, allen te Den Beider: Huis en erf aan de Oostslootstraat no. 1, groot 31 centiaren. Kooper de heer J. Roo- meijer, voor 165. Het Café met woonhuis en erf, genaamd „De Spiegelbar", aan de Keizerstraat 61, groot 85 centiaren. Kooper de heer H. van Pelt, voor 9.700. Huis en erf aan de Westgracht no. 10, groot 75 centiaren. Kooper de heer P. Bregman q.q., voor 1085. Huis met schuur en erf aan den Middenweg 177, groot 2 aren 34 centiaren. Kooper de heer J. Greven q.q., voor 1625. MUSEUM-NIEUWS. We zjjn in de noodzakelijkheid aan de trouwe bezoekers van het Natuur-historisch museum te berichten, dat het Museum a.s. Zaterdag voorloopig voor het laatst in dit seizoen open zal zijn. De ruimte in de lokalen Vischmarkt is ge bleken te klein te zijn om een behoorlijke expositie te verkrijgen. Daarom is het ge meentebestuur zoo welwillend geweest om aan het Museum de beschikking te geven over enkele lokalen van de school aan de le Vroonstraat. In verband met de inrichting der nieuwe lokalen en de overbrenging van de in ventaris, is het noodzakelijk om eenige we ken het museum voor het publiek te sluiten. We hopen, zoodra de nieuwe lokalen ge reed zijn, weer tijdig daarvan bericht te ge ven. Laten onze trouwe bezoekers dezen zomer eens gebruiken om nieuwe donateurs en donatrices te winnen. Het jaar, dat achter ons ligt, is voor ons museum niet onvruchtbaar geweest. De grondslag is gelegd en de verdere opbouw van ons streek-museum kan nu rustig voort gaan. Den komenden herfst en winter hopen we op den ingeslagen weg voort te gaan. Onze lezers willen er echter aan denken: A.s. Zaterdag van 7—9 is het Museum voorloo pig voor het laatst open. „HELDERS MANNENKOOR" (Dir.: A. J. Leeuwens). Naar het Concours te Beverwijk. Ter gelegenheid van het 10-jarig jubileum organiseert het Mannenkoor „Zanglust' te Beverwijk een Groot Nationaal Concours in het prachtig gelegen boschterrein aan de Duinwijklaan aldaar. In totaal zijn ingeschre ven 38 gemengde- en mannenkoren, verdeeld over de Zondagen 12 en 19 Juli a.s. „Held. Mannenkoor" zal uitkomen in de le Afd. op Zondag 12 Juli a.s. Als verplicht Werk wordt uitgevoerd „Oogst" van G. Boedijn; koor naar keuze door den heer Leeuwens gecomponeerde Hymne „Aeterne1 Rex". Het jubileerende „Zanglust", evenals „Held. itannenkoor" lid van het Kon. Ned. Zangers- Vertrek Binnenhaven 7 uur 15 Retour f 1.— en f 1.40 Verbond, welk Verbond streeft naar het voeren van een frisschen, eerlijken strijd in den schoonen koorzang, waarbij de jacht op geldprijzen is uitgesloten, geeft ln den keurig verzorgden feestgids zijn vreugde te kennen over het feit, dat zoo'n groot, „niet te ver wachten" aantal koren zullen trachten den eerepalm te verwerven. De Jury zal bestaan uit de heeren Jan Wagenaar, Utrecht, Gerard Boedijn, Hoorn en H. van Dijk (Directeur „Zanglust"), Beverwijk. „Helders Mannenkoor" zal zijn slotrepetitie hedenavond in het Alg. Tehuis v. Militairen, Spoorstraat, houden. Voor belangstellenden wordt gaarne om 9 uur gelegenheid gegeven de wedt trijdnummers te beluisteren. Het koor vertrekt Zondag 12.33 uur per spoor. Wij wenschen den directeur, den heer A. J. Leewens, met zijn mannen veel succes toe in de aardbeienstad. De laatste excursie, die de Heldersche Cou rant voor haar Heldersche abonné's naar de Fordfabriek en Schiphol organiseerde, is wederom een succes geworden, allereerst door het zonnige weer, dat ons den heelen dag niet verliet. Wel buitengewoon hebben we het op de vijf Woensdagen getroffen wat het weer betreft enwat het gezelschap be treft, want wat is er gisteren weer hartelijk gelachen, 't Was maar goed, dat het bezoek bij de Bedriegertjes te Bergen niet langer ge rekt kon worden, vanwege den tijd, anders hadden we zeker excursisten met lachkram- pen naar huis moeten vervoeren. Het aantal vliegers op Schiphol heeft gis teren een record-getal bereikt, wan niet min der dan 34 Heldenaren ontvingen den lucht doop en dat daarvan maar twee „luchttol" moesten betalen, dat pleit voor de „zee-", pardon, „luchtbeenen", van de Nieuwediepers. Wat was het fijn op het zonnige open restaurant van Schiphol en wat is men ook weer vol bewondering geweest over de orga nisatie van de Fordfabriek. En de stemming steeg toen we door de Haarlemmermeer op Bloemendaal aanreden en toen bleek, dat dé eerste bus een mondharmonica-virtuose her bergde die met tal van vaderlandsche en andere populaire liedjes de vroolijke stemming op wist te voeren. Op 't Kopje waren een paar dames, die meend en den weg te kunnen bekorten door den minstens honderd treden hoogen trap naar beneden te loopen. Doch, och arme, toen ze beneden waren aangeland, ontdekten ze, dat ze op het verkeerde pad waren. Zulk een pech hebben meer „vlugge menschen" mee gemaakt, ze konden de honderd treden weer hijgend naar boven klimmen, om den weg naar het gezelschap terug te vinden. In triemph werden ze door de leiders „geboeid" naar de bussen gebracht. En toen was daar de bestorming van den haringboer bij de Hembrug. De man had nog nooit zoo'n goeie dag gehad, de zure bommen en zure haring verdwenen bij potten en vaatjes tegelijk door dorstige kelen, in hongerige magen. Verfrischt en opgeknapt werd de tocht naar Bergen gemaakt en het uurtje, daar doorgebracht, was een goed besluit van den prettig verloopen dag. De heer Den Brasem vertolkte voor het vertrek van Bergen den dank van de excursis ten aan directie en redactie van de Heldersche Courant en men was in zoo uitbundige stem ming, dat de leiding er niet aan ontkwam om op de schouders geheschen te worden en in triomph te worden rondgedragen. Een der leiders dankte voor deze spontane en hartelijke hulde en toen ging het op huis aan. De zon was al onder toen we in de Koningstraat aankwamen en we onder daverend gezang en veel hoeratjes afscheid van elkaar namen. En nu volgende week gaan de Texelaars. Wellicht zijn er dan nog eenige plaatsen voor Helderschen open. Wij zullen dat Zaterdag bekend maken. Vletterlieden brengen reddingboot aan wal afkomstig uit Kobenhavn. Woensdagmorgen vroeg kreeg de firma Wijsmuller alhier bericht, dat ln het Westgat, ongeveer ter hoogte, waar in het najaar van 1935 de „Menja" strandde, wederom een schip aan den grond geloopen was. Te 6.15 uur vertrok de sleepboot „Utrecht" met een vlet, terwijl op denzelfden tijd ook te IJmuiden een sleepboot van Wijsmuller, de „Stentor" zee koos. Het bleek evenwel een vergeefsche reis te zijn: het schip, waarvan zoo wel naam als herkomst onbekend bleven, had, alvorens men het bereikte, van het opkomend getij gebruik gemaakt op eigen kracht wederom vlot te komen om zijn onderbroken reis in Noorde lijke richting te vervolgen. Des middags evenwel werd door vletterlieden op den Dijk, aan de Texelsche kust, ter hoogte van paal 7, een drijvende roeiboot gesigna leerd. Men trok er met de vlet op uit en te half drie bracht men de boot aan wal. Het was een 16-persoons reddingboot, met als naam „Hilde" en die als plaats van afkomst vermeldt Kobenhavn. In de boot bevonden zich water, riemen, een kompas, olie en verdere scheepsbenoo- digdheden en los tuig. Wjj vernamen, dat andere vletterlieden, circa 1500 meter meer naar buiten, nog een sloep gevonden hadden, welke even wel zoo vol water geraakt was, dat het niet mogelijk bleek, deze naar Den Helder te sleepen. Zjj is verder afgedreven. Het is waarschijnlijk, dat beide booten aan het hierboven vermeld schip toebehoord heb ben, daar het weer des nachts stormachtig was en de bemanning van een botter, die het vastzittende schip passeerde, gezien zou heb ben, dat het schip een sloep langszij had laten zakken. Zorg hierbij vooral dat hals, armen en gelaat beschermd zijn door A M I L D A-zonnebruin- créme. Dit voorkomt vervellen en zonne brand en bevordert tevens een snelle, mooie huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 cL Doos 50 en 25 cL De aanvaring op de Weaer, waar bij óe kapitein, zijn vrouw, hun twee kinderen en de stuurman omkwamen. Dinsdag heeft de raad voor de scheepvaart uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het Nederlandsche motortankschip Dipping V met het Engelsche stoomschip Lagosian op de Weser. De raad is van oordeel, dat deze droevige ramp, welke helaas aan den kapitein van de Dipping V, P. de Vries, diens echtgenoote en hunne twee kinderen en voorts aan den stuur man, Fr. Ketzscher het leven heeft gekost, in de eerste plaats moet worden toegeschreven aan den laag op het water hangenden mist. Wat de Dipping V betreft, alles wijst erop, dat de kapitein zich ten volle bewust was van den gevaarlijken toestand, waarin zijn schip zich bevond Hij liet alles klaarmaken om te ankeren, had de vaart van het schip vermin- derd, en hij had kennelijk zijn vrouw van den toestand op de hoogte gesteld, daar deze zich in nachtgewaad op de brug bevond. Het is voor den raad bezwaarlijk om, wat de Lagosian betreft, omtrent de schuldvraag iets vast te stellen, nu van de zijde van het Engelsche schip geen getuigen zijn gehoord. De raad meent wel te mogen aannemen, dat de Lagosian zich aan hare goede zijde van het vaarwater bevond. Door de dicht op het water hangende mistbank kwam eerst het toplicht van de Dipping V in het zicht. Te betreuren is het echter, dat op een schip met een beman ning van 43 koppen de uitkijk maar vooruit werd gestuurd om bij het klaarmaken van de ankerlantaarns te helpen, terwijl deze uitkijk op den bak zeer nuttig werk had kunnen vërrichten, en evenzeer is het jammer, dat op dat witte licht, zonder dat men zekerheid over deszelfs karakter kon hebben, onmid dellijk werd gereageerd en b.b.-roer werd gegeven. Het ware ongetwijfeld veel beter geweest om onmiddellijk de vaart uit het schip te halen. De maatregelen, na de ramp door de Lago sian getroffen, zijn zeer goed geweest en verdienen waardeering. Gistermiddag ongeveer half drie heeft de heer T. de Wilde, die een horlogezaak drijft in de Hoogstraat te Veenendaal, een land- looper, die hem te lijf wilde, neergeschoten. De echtgenoote van den heer de Wilde stond achter de toonbank eenig werk te ver richten, toen zij een man voor de etalageruit opmerkte, die een ongunstigen indruk maak te. Zij liep naar achter en zeide tegen haar man: „Daar komt zoo een rare kerel aan, help jij maar even." Even daarna kwam de man den winkel binnen en probeerde iets te verkoopen, waarop De Wilde echter niet Inging. Daarna begon de man te schelden en riep: Ik zal je wel krijgen. De Wilde kwam achter de toonbank van daan en verzocht hem tevens den winkel te verlaten. De man ging echter door met razen en tieren en 't liep zoo ver, dat hij De Wilde te lijf ging, doch deze week eenige passen terug in den aangrenzenden gang. De man werd tenslotte zoo woedend, dat hij eenige klokken greep, die daar bij tien tallen stonden en hingen. Hij singerde deze naar het hoofd van den heer De Wilde, zon der hem echter te raken. De klokken sloegen aan stukken tegen de vloer. De heer De Wil de, ten einde raad, riep naar zijn vrouw: Haal de browning eens even. Daarna ging de heer De Wilde naar den woesteling, die maar niet tot bedaren wilde komen en tot het uiterste geprikkeld schoot hij den Indringer neer. Het bleek, dat de kogel door het bovenbeen was gegaan. De man is door de politie naar het ziekenhuis te Nijmegen gebracht. Ruim half een wilde gistermiddag een 15- jarige fietsjongen den N.Z. Voorburgwal over steken. Hij passeerde daartoe een stilstaande tram in de richting Centraal Station, doch werd toen hij deze voorbij was, gegrepen door een tram, welke van de tegenovergestelde richting kwam. De jongen geraakte met zijn fiets tus schen beide trams bekneld, met het noodlottig gevolg, dat zijn voet verbrijzeld werd en hij een hoofdwonde opliep. Het slachtoffer Is naar het Binnen-gasthuis vervoerd. Het rijwiel is geheel vernield. BEROOVENG DOOR PSEUDO- RECHERCHEURS. Het hof bevestigde het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij de 25-jarige kantoorbe diende H. K. uit Amsterdam, gedetineerd, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van vijf maanden voorioopige hechtenis, wegens oplichting en diefstal in vereeniging. K. behoorde tot het drietal, dat in den nacht van 30 op 31 Augustus 1935 in het hotel Ame- ricain in de Wagenstraat in Den Haag zich uit gaf voor rechercheur van politie en aldaar twee Italianen beroofde. Dinsdagmiddag is een 119 ton metend motor schip, toebehoorende aan de firma E. v. d. Kamp te Zwolle, doordat het met een zeeschip in aanvaring is gekomen, onder Dieren, op den IJssel gezonken. Het schip kwam. geladen met grint, van Emmerik en was op weg naar Zwolle, toen voor Dieren de botsing met het tegemoetvarende schip ontstond. Het motor schip, dat veel water maakte, verdween na korten tijd geheel onder de oppervlakte, waar thans alleen de mast nog boven uitsteekt. De kapitein, R. Schoenmaker uit Hasselt, en een knecht konden zich met de roeiboot in vei ligheid stellen. Door den trein, die om 19.10 uit Gouda naar Rotterdam vertrekt, is gisteravond op den onbewaakten overweg bij Capelle een wielrijder overreden. De trein stopte en per soneel en passagiers haastten zich naar de plaats des onheils. Hulp kon echter niet meer baten. Het slachtoffer bleek te zijn de 49-jarige A. Westbroek uit Krimpen a. d. IJsel. Ver moedelijk is verstrooidheid van den wielrijder oorzaak van dit ongeluk. 9 Juli Menige oude heer, menige be daagde dame heeft bet wijze hoofd geschud over de sport-excessen van de twintigste eeuw. Maar we zien nu dagelijks om ons heen. waar dit alles goed voor is geweest: de menschheid is verjongd; groote en bezadigde mannen keeren weer tot hun vlegeljaren terug. Hoe anders de opzienbarende gebeurtenis sen te verklaren in het internationale forum der menschheid: Genève? Acht journalisten, voor een deel mannen met buiken, baarden en posities, hebben fluit jes in de Assemblée meegebracht, net zooais ze dat vroeger op school deden, maar nu om den negus te negeren. Meneer Greiser, Senaatpresident van Dan- zig, boudt een scherpe rede, geeft dan alle leden van den Volkenbondsraad een hand, die zij uit beleefdheid aannemen ofschoon het geen gewoonte is, en trekt vervolgens tegen hen colectief een langen neus. Wie kan nu nog zeggen, dat de Volkenbond aan aderverkalking lijdt? De frissche jeugd heeft (met haar onfrissche manieren) Genève veroverd! Zwitserland, al zoo rijk aan opvoed kundige instellingen, heeft er een schooltje bjjgekregen... Meester Eden, een van het ouderwetsche slag, staat er nog wat onwennig tegenover. Hij is boos. Zijn neusvleugels trillen. Hij houdt niet van die grapjes. We zuilen maar doen, of we niets gemerkt hebben", zegt hij, maar z(jn oogen schieten vonken. Aanpassen is de leuze van den dag, en ook Meester Eden zal zich moeten aanpassen. Want op een dag zal de gedelegeerde van Spanje, de grijze heer Bustamente, of hoe hij heet, zijn proppenschieter te voorschijn halen en dien richten op den heer Litwinof, omdat deze op zijn rede niet heeft geapplaudisseerd. En deze zal uit wraak een smeulende voet zoeker in Bustamente's lessenaar deponeeren, zoodat de oude heer in panischen schrik een sprong neemt, waartoe hij zich niet meer in staat had geacht, en onder groote vroolijkheid op de schoot van den Poolschen minister Beek terecht komt. De klas zal steeds moeilijker te regeeren worden en onder een referaat van Professor van Zeeland zullen de schooljongens-instincten eerst recht loskomen. Op een afgesproken teeken zullen de Abessijnsche gedelegeerden stinkbommen in de zaal laten knetteren en de Argentijnen zullen hun catapulten in werking stelen en de Abessijnen met kiezelsteenen verjagen. De Abessijnen zullen voor drie zit tingen worden weggestuurd en nog gauw kans zien, een paar stevige stukken gummi tusschen de centrale verwarmingsbuizen te stoppen, zoodat de atmosfeer in de zaal nog 'n tikje slechter wordt dan ze gewoonlijk al is. Het zal strafregels regenen, en de heeren Blum en Delbos, die in den hoek zijn gezet omdat ze met spuitjes den President hebben natgespoten, zullen haasjeover gaan springen, om te laten zien, dat ze aan den voorzitter maling hebben. En de jeugd zal, dank zij het nobele voorbeeld van de Italianen en Greiser ten volle hebben gezegevierd Ned.Opekta Mij., Singel 400,Tel. 37059, Amsterdam C. De vrouw van het slachtoffer bevond zich, toen het ongeluk gebeurde, op een afstand van 50 meter van de spoorlijn. Gistermiddag is op den onbewaakten over weg te Oirlo (gem. Venraay) het tweejarig dochtertje van de familie van Rijswijk te Venraay bij het spelen op een onbewaakten overweg door den trein, die om 15 u. 20 uit Venraay naar Venlo vertrekt, gegrepen en op slag gedood. DE AANRIJDING TUSSCHEN PETTEN EN KAMPERDUIN. In ons vorig nummer namen wij een be richt op betreffende een botsing van een mo torrijwiel en een auto, welke laatste bestuurd zou zijn door den heer Neels uit Den Helder. Dit moet zijn: door den heer Neyts. „Oude Kate" is dood. Z(j is 70 geworden. In de opera Louise van Charpentier komt een figuur voor, zooals men ook uit romans, verzen en tooneelstukken wel kent, van de vroeger gevierde schoonheid, die jeugd, geld en vrienden heeft verloren en thans als bede lares, bloemenverkoopster of ventster met lucifers haar schamel kostje moet trachten op te halen. Zoo'n figuur, maar nu een uit het werkelijke leven, was Kathleen Lucille Maas, beter bekend als „oude Kate", die haar vasté plaats had voor de Gaiety Theatre in Aid* wych, Londen. Old Kate was een Amerikaansche van ge boorte en kwam in haar vaderland aan het tooneel. Van de lichte comedie kwam zij tot rollen in een beter repertoire en haar veel zijdigheid en onmiskenbaar talent kwamen ten volle tot hun recht in stukken van Shakespeare, in operette, in het variété theater en in melodrama's. In Engeland ge komen, maakte zij carrière en speelde zij in een belangrijk werk naast Marie Tempest, George Edwardes, Sir Seymour Hicks en Ellaline Terris. Zij was driemaal getrouwd en overleefde haar echtgenooten, die haar elK op zijn beurt een fortuin naliet. Maar het geld liep haar door de vingers en na den oor log was zij volkomen aan lager wal en moest zij haar bestaan niet meer in. doch voor den schouwburg zoeken. En dertien lange, eens zame jaren heeft zij gezeten op haar kleinê stoeltje tegenover de Gaiety Theatre, DE ZEEHELDEN IN ROTTERDAM. Inderdaad, het zijn onvergetelijke dagen voor de oude helden van de kust geweest. De wijze waarop heel Rotterdam ze ontvangen heeft is zoo spontaan geweest, dat het vaak ontroerend was. In het hótel werden hun de meest exquise spijzen en dranken met gratie en vriendelijkheid voorgezet en alles belan geloos.' De groote Scheepvaartmaatschappij, de „Rotterdamsche Lloyd", graf haar volle me dewerking. Door propvolle straten, gevuld i met een enthousiaste menigte, trok het mu- i ziekcorps der Lloyd, er achter de gladiatoren j der zee. Om op hun beurt de Lloyd te huldigen, brachten de ridders een officieel bezoek aan de directie, waar ze met alle honneurs werden ontvangen. Ook het Loodswezen en de oud- Heldersche Loodscommissaris, de heer Wiersma, werd bezocht. Het was typisch hoe snel die eenvoudige mannen zich in de groote stad wisten aan te passen. In „Pschor", waar elegant Rotterdam zich rondom den dansvloer van gekleurd glas pleegt te verzamelen, kwamen de ridders binnen. Allen verhieven zich en klapten, tot ze waren gezeten. Bij het weggaan liep de oude 86- jarige Amelander kwiek en buigend over den gladden vloer. Heden zijn de Heldersche redders naar Jut- terstad teruggekeerdZooiets hebben wij nooit meegemaakt, zei Janus Kuiper, 't Was voor zijn pet, daar in Rotterdam en dat was het inderdaad. JOURNALISTIEK AMERICAINE In het verslag van den tocht der Blauwe Zeeridders heeft Weka een zetfout ontdekt, er staat n.1. in: ,i De Gorrel en zijn broer Kees beiden 167 jaar tellende, grinnikten en stapten deftig I in... „as 'n effektieve baron!" -YVELDLAWNURG- Yvel, man, wat kan jij liegen! Je spelt ons maar wat op den mouw. Nee, knaap, je moet ons niet bedriegen, Want zóóiets „nemen" we niet gauw! Ik gun die beide oude helden Best ieder 167 jaar Maar dat ze 't nu reeds zouden wezen.. Man, man, hoe j't bij elkaar! Amerikaansch Yvel, dat is het, Zooals je nu hier bezig was, We lezen je gréég, maar dit. Nee, dit is toch wel al te kras!! Maar Yvel, waar j' ons dit liet lezen, Had je volledig moeten wezen Keken beiden over de wiegenreeling Dan, o curiositeit, zijn beiden..» Tweeling!!! Yvel, zoo je dit niet hebt geschreven, Wil ik je volkomen genoegdoening geven. 1 Maar, ik zeg dat je 't bent, al snijden z' m'aan [reepjes, Want je pseudoniem past precies... tusschen [de streepjes Weka. Hedenavond gaat de eerste voorstelling van Faveur's non-stop variété-revue en wij nemen nog enkele citaten over van datgene wat de Nederlandsche pers er over schrijft. „Limburger Koerier": Het zoover te bren- gen als Faveur Is een heele kunst. En door j de film èn door de radio, waar het publiek j zoo dikwijls de prestaties van de beste artis-1 ten op allerlei gebied ziet en hoort weergeven is het verwend. Faveur behoeft echter de j concurrentie van het witte doek nog niet te vreezen... „Nieuwe Venlosche Courant": Wij behoeven er niet lang over uit te wij- den waaraan Faveur die eer en die publieke gunst verdiend heeft waarop slechts zeer j weinige gezelschappen zich mogen beroepen. Wij weten alleen, en daarvan ls ook het ker- j misvierend publiek overtuigd, dat de troep waarmee Faveur op 't podium verschijnt, j steeds een samenstelling is van de meest ge- liefde en toch steeds nieuwe attractienum mers. „Ons Noorden": ...dit Faveur-programma, het prachtig decor en de vaak smaakvolle costumes maakt den avond welbesteed; men zal er zeker geen spijt van hebben een bezoek aan Faveur te hebben gebracht. Voor bijzonderheden betreffende plaatsbe spreking en entrée-prijzen verwijzen wij naar j de betreffende advertenies. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Juni werd de Lees zaal bezocht door 1147 mannen en 66 vrou wen, totaal 1213 personen. Uitgeleend werden 1854 romans, 1359 kinderboeken en 829 stu diewerken, totaal 4042 banden. Aangekocht werden de navolgende werken: Romans. Gervais; Aesculaap in China; Gulbranssen: Winden waaien om de rotsen (Verv. op: En eeuwig zingen de bosschen); Ivans: Dubbel spel; Lewis: Dat gebeurt hier niet; Man, de: De barre winter van negentig; Székely Lulofs: De hongertocht; Baum: Feme. Studiewerken Aljechin en Euwe: Aljechin—Euwe; Die penhorst: Het plan van den arbeid (anti); Hartogh; De huisvrouw repareert zelf; Hand boek voor kampeerders; Hamaker: Psychi sche verschillen tusschen beide sexen; Laj- tha: Japan; Het plan van den arbeid; Reits- ma en Eekhout: Witte muziek; Sybrandl: De theorie van het zoetwateraquarium; Valk Heynsdijk: De vegaratische keuken; Zischka: Arabië ontwaakt. Geschenken: Nordling: Quasi una fantasia; Undset: De wijze maagden; Amicis; La carrozza di tutti; Boer, de: Bloemlezing van Italiaansche proza; Bohnemann: Grundriss der Kunstgeschichte; Cordelia: E meglio un uovo oggi che una gal- iima domani; Fokker; Novelle ltaliane; Gast, de: De hemellichamen; Haas, de, en Habbera: Lessons ln english, 2 dln.; Lopez: La buona figliola; Melzi: Vocabulario della lingua italiana; Niccodemi; Scampolo; id.:, L'ombra, STEKT OOIT NEDERLANDSCHE REISVEREEXIGING. De N. R. V., Afdeeling Den Helder, heeft een Stertocht naar Den Helder georgani seerd. Zondag 12 Juli komen de Afdeelingen Amsterdam, Alkmaar, Amersfoort, Haarlem, Hoorn, Zaanstreek en Sneek op bezoek bij de afd. Den Helder. We twijfelen niet of den gasten wacht een genotvolle dag. Zaterdag hopen we het programma van dien dag in ons blad op te nemen. Zie verder de advertentie in dit blad. Geregeld wordt weer door het rijksinstituut voor biologisch visscherij-onderzoek mede- deeling gedaan omtrent de aanwezigheid van oesterbroed ln de Oosterschelde en over de vooruitzichten daarvan. Daarmee kan rekening gehouden worden door de kweekers om hun pannen voor het opvangen van dat broed, de z.g. collecteurs, uit te zetten, omdat het bewezen is, dat het broed zich het best vastzet op versch- ■gekalkte pannen. De aalvangsten in het IJselmeer zijn over het geheel dit jaar minder dan verleden jaar minder dan verleden jaar. Ook de prijzen wa ren toen wat hooger. Dat de vangsten minder zijn, wordt hier aan toegeschreven, dat de groote motoren vèrlede/i jaar aan de visscherij nog mochten deelnemen, terwijl dat dit jaar niet het ge val is. Toch maken, vooral de motorvaartuigen, nog wel loonende besommingen. De Urker Noordzeevloot maakte de vorige week betere besommingen dan in de daar- aanvoorafgaande week. Die tusschen IJmui den en Scheveningen vischten, besomden van f 90 tot 120; van Texel tot Terschelling van 200 tot 260, terwijl de snurrevaad- visschers van 240 tot 300 besomden. De laatsten, die ver van de kust vischten, had den prachtige visch. Het verkoopkantoor van garnalen is thans lrigesteld. Tot Voorzitter werd benoemd Dr. Ramaker, gem.-secretaris te Breskens en tot secretaris de heer Vriens te Vlaardingen. On der de bestuursleden vonden we den naam van den heer H. Bais te Den Helder. 'Het kantoor is gevestigd te Den Haag, J. P. Coelstraat 12, telefoon 772387. De handel in ansjovis heeft al heel wat stof doen opwaaien. De Minister heeft vol gens de bladen nu geantwoord aan de Tweede Kamer naar aanleiding van adressen aan deze instantie gericht door M. A. Kolster e.a. óver de maatregelen ter verbetering van den .handel in ansjovis. Hetgeen de bladen uit dit schrijven aan halen, is niet eensluidend, maar toch wel aanvullend aan elkaar en we willen trachten hieruit een zoo juist mogelijk beeld te trek ken. De Minister schrijft, dat het niet mogelijk is Duitschland ansjovis van een bepaald jaar op te dringen, daar dan mag worden ge vreesd, dat dit land zijn behoefte elders zal trachten te bevredigen. Door de commissie was gevraagd om alleen ansjovis van de jaargangen 1926 tot en met 1930 te laten uitvoeren, maar dan ook inder daad te zorgen dat deze als van die jaargan gen afkomstig, voorzien van het contröle- merk der ansjovis-contróle-vereeniging, onder rijkstoezicht, de grens zouden overgaan. De minister geeft in het schrijven toe, dat menig anker 1930-er de grens is gepasseerd als 1931'er, welke jaargang van zeer goede kwaliteit was. Er wordt ook toegegeven, dat er onder de 1930-er, ansjovis zit, van minder goede kwa liteit. Maar er is, zooals we onlangs reeds schreven, een suggestie van de N.V. Haring groothandel „Scheveningen" om deze slechte kwaliteit te vernietigen. Zou dit gebeuren, dan zou het bezwaar van den Minister, dat mindersoortige visch aan Duitschland zou worden opgedrongen, waar door men zich daar op andere wijze van an sjovis zou moeten voorzien, zijn ondervan gen. Voor die vernietigde visch zou vergoeding dienen te worden gegeven, maar dit zou waarschijnlijk worden gecompenseerd door de grootere opbrengst van de dan goede soorten. De grief is dat de handel ln een te klein aantal exporteurs zit, die de prijzen te zeer omlaag houden, daarom jvas ook het verzoek om de zouters zelf ln de gelegenheid te stellen de export te behartigen. Hierop antwoordt de Minister als volgt (indien het tenminste in de bladen goed is weergegeven) Ten einde ook de houders van ansjovis ln de gelegenheid te stellen te exporteeren, zou het tegenwoordige stelsel van toekennen van contingenten moeten worden gewijzigd. De houders van ansjovis, die tevoren geen exporteurs waren, zullen zich dan ln Duitsch land moeten voorzien van Devisengenehmi- gung. Het is echter de vraag of dit mogelijk ls. Dienaangaande worden nog besprekingen gevoerd. We hopen voor de houders, dat ook zij ln de gelegenheid zullen kunnen komen te ex porteeren. Dat ze nu afhankelijk zijn van en kele exporteurs is voor hen een groote schade, die, bij behoorlijken handel niet noodig zou zijn. Immers, ze zeggen ln hun adres aan de Tweede Kamer, dat deze exporteurs de oude jaargangen voor 5.6.per anker in handen kregen, waarvoor dan zeer hooge prij zen ln Duitschland werden gemaakt. Mocht men slagen, dat het aantal expor teurs kan worden uitgebreid, dan zal er dus kans zijn, dat de houders nog iets van hun kapitaal zullen weten te redden. Welke bezwaren Duitschland zal kunnen hebben om het aantal importeurs te doen uit breiden, vermogen we niet te zien. Immers misschien zou dit er toe kunnen bijdragen, dat men daar de ansjovis tegen wat min deren prijs zou kunnen bekomen. Want het artikel schijnt er nog altijd wel gewild te zijn, maar de hooge prijs belemmert uitbrei ding van de consumptie, zeer ten schade van onze houders van ansjovis. We zijn benieuwd hoe op het schrijven van den Minister in de belanghebbende kringen zal worden gereageerd. kiel- zand- aard. aard. 2.44 2.44 2.50 2.49 2.59 2.59 2.63 2.63 i,2.67 „2.67 2.68 2.68 2.83 2.83 gem. 2.94 klei- zand-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5