DE GEBROEDERS „GOOCHEM T JUTTERTJE ZATERDAG I! JULI \<TX PAO. 7 Fantastische vliegtuigen. Raadsel. Hoeveel inwoners telt Nederland, Een eigengemaakt schilderijtje Voor het eerst naar school. rt stoel, waar de hoed ligt en gooit de hoed er met z*n pootjes af. „Zo, nu een touw," commandeert h$j aan Mop. Mop holt weg om 'n touw te ha len en vindt een stuk in de keuken. „Niet hier, maar in de gang," zegt Dop. De katten lopen, de hoed in hun midden torsend, naar de gang en nu begint de pret. „Jij bent eerst het paard," zegt Dop, die het touw om de hals van Mop hangt. ,,Ik zet de hoed op jouw rug en doordat IX stuur met 't touw, kun je nergens tegen aan loopen. Mop vindt 't 'n reuze-idee. Echt iets voor Dop om dat te verzinnen. „Huut paard!" roept Dop. Fijn gaat 't hoor. De hele gang op en neer, totdat Mop moe is en Dop het paard moet zijn. De ondeugende katten hebben zoo'n pret dat ze niet eens zien, hoe vuil de goede hoed van den baas wordt. Oei, oei, daar zit vanavond wat op voor de stoute katten! en verbindingen met de dekken iets hijzon- ders gedacht. Maar het hielp hem niet. Ook zijn toestel wilde de lucht niet in, net zo min als het wonderlijke ovale toestel, dat de technicus Ecquevilley bouwde. Hoe fan tastisch al deze uitvindingen ook mogen zjjn en hoe verschillend zij er ook mogen uitzien, één ding hadden zjj gemeeot name lijk vliegen konden zij niet. Deze merkwaardige warboel bouwde Seddon (1910}. Kleine zus, die haar jongste broertje niet anders heeft gezien dan kruipende op handjes en voetjes, ziet hem nu overeind staan: „O, maatje, kom eens gauw hier, broer tje staat op zijn achterbeentjes." gegaan en ging met een jngen, die bij hem in de straat woonde, staan praten. De juf vond dat aardig en zei tegen vader, dat zij wel geen lastigen leerling aan hem zou hebben, want Wim voelde zich nu reeds op z'n gemak. Om kwart voor elf mochten de kinderen buiten spelen en Wim vroeg juf of zrj mochten doen, wie het hardst kon lopen. Dat vond de jufrouw goed, zij zette de jongens op een rij naast elkander en toen zij tot drie geteld had, gingen de kinderen hard lopen. Zij had de grootste schik, want er waren een paar dikkerds bij, die haast niet hard konden lopen. Wim was het eerst aan de andere schutting van de speelplaats. Nu zouden zij ook de terugreis ondernemen. Weer gingen allen op een rjj staan en na drie tellen leek het op een harddraverij. Ofschoon Wim de eerste keer al een beetje moe was, won hij de tweede keer toch ook. Voor beloning kreeg hij van juf een koekje, en voortaan was hij de held van zijn klas! Toen hij des middags thuis kwam, ver telde hij alles aan moeder en zei, dat hij niet eens meer thuis zou willen blijven. Moe. der was blij, dat hg zich op school zo thuis gevoelde, want zij was al bang geweest, dat hij niet kon wennen, daar Wim eigenlijk een verwend jongentje was. Precies. Vader: Weet U niet een vak, waarin mijn zoon een groote hoogte kan bereiken:? Onderwijzer: Zeker, laat U hem vliege nier worden. 1. Welke namen van dieren zijn tevens werkwoorden KI 2. Wie kan dit lezen j8 3. Wie haalt er zeven beesten uit één koektrommel 4. Wie eet ijzer en staal! 5. Verborgen steden: Doe eerst een touwtje er om en verzeng dan het pakje. De uil is geen valk, maar toch wel een roofvogel. 6. Niemand kan mij ontberen. Ik bfr; heersch den koning, zoowel als den bede laar, doch mijn heerschappij is weldadig. Wie ben ik? Het ovale vliegtuig van Ecquevilley (1907) Heden ten dage weet men heel goed, wat <je doelmatigste vorm voor een vliegtuig ig; zij lijkt niet meer geheel op het lichaam van een vogel, zoals men oorspronkelijk voor beslist nodig hield, hoewel de grond vorm er toch veel op lijkt. heffen. Het verwondert ons niet, dat de merkwaardige veeldekker van Dorant bg de eerste poging reeds werd vernield. Zijn uitvinder dacht, dat men door de vele dek ken een groter draagvermogen zou berei ken. Op 1 April 1936 bedroeg het aantal in woners van Nederland 8.485.064. Noord- Holland had op die datum 1.615.433 inwo ners. Het meeste aantal inwoners telde Zuid- Holland, n.1. 2.078.735, dan volgde Noord- Holland. Het minste aantal inwoners had Drente, n.L 238,971. Hoe vinden jullie die grappige kleine zus met haar pop en haar poesje? Dat is nu eens een aardig prentje om een schilderijtje voor je kamer van te maken. Je knipt het netjes uit en plakt het prentje dan op ëen stukje karton. Langs de randen plak je een smal zwart strookje papier, een gaatje bovenaan waar een zwart koordje doorheen komt en klaar is je schilderij. Franschman Dorant (1909), Grvaudan bouwde een tonnenvliegtuig, waarbij de draagvlakken door grote trom mels vervangen werden. Hij heeft waar schijnlijk aan het rotorprincipe gedacht. Het trommelvliegtuig van Givaudans (1909) De kleine eendekker van Kaufmann had een motor van 24 P.K. Maar ondanks her haalde pogingen gelukte het hem niet te vliegen. De Engelsman Seddon heeft zeker bij het maken van deze warboel van draden Win was zeven jaar geworden; nu moest hij voor het eerst naar school. Toen moeder hem des morgens kwam roepen, sprong hij vlug uit zijn bed en was binnen korte tijd klaar. Zelfs zó vlug, dat vader er verwon derd van stond te kijken, daar Wim anders zo lang werk had om zich te kleden. Hij at gauw zijn boterhammen en toen hg ge reed was, sloeg de klok kwart voor negen. Vader zou hem achter op de fiets naar school brengen. Terwijl vader met juf stond te praten, was Wim al in de klas In de ontwikkelingsjaren van de vlieg tuigbouw daarentegen vinden wij dikwijls de wonderlijkste vormen. Hun constructeurs waren er nauturlijk allemaal van overtuigd, dat zij de ideale vorm voor een vliegtuig hadden gevonden. Met onze technische wetenschap van tegenwoordig zijn wij Ook kan je het prentje proberen na te tekenen op een briefkaart, dat gaat juist heel goed, omdat het maar klein is en er dus nog ruimte genoeg overblijft om te schrijven. En aan wie zou je dan die brief kaart willen sturen? helemaal niet verbaasd, dat geen van deze zeldzame rariteiten zich ook maar een enkele maal in de lucht heeft kunnen ver- De veeldekker van den De eendekker van Kaufmann (1910). 162. De wegen buiten de stad waren erg modderig en overal lagen grote plassen. Op gevaar af dat de paarden zouden uitglijden, was de koetsier wel ver plicht om hierdoor heen te rijden want de weg was te smal om uit te wpen. 163. De paarden liepen juist door een enorme plas, een vijver gelijk, toen zich eensklaps een vervaarlijk gekraak deed horen. Door een oneffenheid in de weg was een van de assen gebroken en de koets lag hele maal schuin i 164. De jonkvrouw stak haar hoofd naar buiten en toen zrj het water zag dat tot de treeplank reikte, gilde zij: „Help! help! ik verdrink!! Pit en Pat keken eikaar verbijsterd aan en wisten niet wat ze moesten doao.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11