Op den commissaris van Nijmegen werd chantage gepleegd. De hittegolf in de Ver. Staten Uit het Verre Oosten GtMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n JULI 6 Geeft Kwantoeng het verzet tegen Nanking op? Hooge officieren nemen ontslag uit het leger. De Belgische Koningskinderen De Abessijnsche overval op de Italianen, IU° ,w" Binnenland Door gewetenlooze Haagsche lieden Afpersers stelden steeds hoogere eischen. Politiechef te Naarden niet eervol ontslagen. Ernstige brand te Amsterdam. Oude Veete met het mes beslecht. De moord te Boxtel. Jongetje door een vrachtauto overreden. Kastekort te Bergen op Zoom. Bruidegom gearresteerd. Ernstige aanrijding. Bij het baden verdronken. Man onder een trein geraakt en gedood. Moordaanslag op een vrouw. Personenauto door een trein gegrepen. Moordenaar dood in zijn cel gevonden. Wielrijdster door vrachtauto overreden en gedood. Militaire auto verongelukt Buitenland Ontzettende daad van een krankzinnige. Brand in een vuurtoren. De vijflingen van Dionne krijgen er een broertje bij. Noodweer boven België. Een gevangenisstad in Italië Een giftmengster De herbouw van Quetta. Aantal slachtoffers in het Midden- Westen gestegen tot 72. EEN HALF M1I.IJAKD VOOB DB FKAN80HJE OEFEN HIK. De Fransche K&mar heeft hek wetsontwerp waarbij een half milliard ter beschikking wordt gesteld roor de nationale verdediging, goedgekeurd. De «trijd tegen de bandieten in Fengtien. In een gevecht met 300 bandieten In het Westen van Tsjingtsjoean. geleverd in het Oostelijk deel van de provincie Fengtien. zijn volgens een bericht van het D.N.B. uit Moek- den elf Japansche soldaten gedood en vijf ge wond. Vermindering van de spanning in het Zuiden. Het D.N.B. meldt uit Nanking: De te Nanking aangekomen commandant van het eerste leger van Kwantoeng, gene raal Joe-Han-moe, heeft Tsjiang Kai-sjeK meegedeeld, dat Kanton op loyale wijze aan de wenschen van de centrale regeering te Nan king zal voldoen. De plaatsvervangende com mandant van het eerste leger van Kwantoeng heeft telegrafisch aan Tsjen Tsji-tang en an dere militaire aanvoerders van Kanton den eisch gesteld de oorlogsvoorbereidingen te sta ken. teneinde burgeroorlog te vermijden. Te Nanking wordt algemeen gesproken van een plotselinge kentering in den toestand. Reuter meldt uit Sjanghai: Nog voor de besprekingen van de centrale executieve van de Kwo Min Tang, die gisteren geopend is. goed en wel begonnen waren, bleek, dat door een onverwachte gebeurtenis de posi tie van Nanking belangrijk versterkt is. Generaal Joe Han Moe, de commandant van het eerste leger van Kwangtoeng, heeft n.1. aan Nanking medegedeeld, dat zijn leger zou gehoorzamen aan de be velen van de centrale regeering. Dit leger bezet een strategische stelling, die van belang zou kunnen blijken, wanneer Nan king zich tegen Kwantoeng mocht keeren. De positie van den Kantonneeschen generaal Tsjen Tsji Tang, zou indien hij trouw mocht blijven aan zijn met Kwangsi aangegane overeenkom sten zeer verzwakt worden. In verband hiermede doet het gerucht de ronde, dat mevrouw Tsjen Tsji Tang 350 kis ten met verschillende voorwerpen uit Kanton naar Hongkong heeft gezonden. De gouverneur van de provincie Hoenan heeft bij zijn aankomst te Nanking medege deeld, dat Hoenan thans volkomen vrij is van troepen van Kwangtoeng en Kwangsi. Hij verklaarde voorts, de bevelen van de centrale regeering te willen gehoorzamen. Het congres van de Kwo Min Tang geopend. Vanmorgen is te Nanking de plenaire zitting Van het centrale uitvoerende comité der Kwo Min Tang geopend. De gedelegeerden van Zuid-West-China heb ben voorstellen ingediend tot het verklaren van den oorlog aan Japan. Het is echter zeer waar schijnlijk, dat deze voorstellen verworpen Worden. Reuter meldt uit Tokio: De vonnissen die deze week door den krijgs raad zijn uitgesproken urer de schuldigen aan den militairen opstand van Februari j.1. zijn aanleiding geweest voor 13 hooge officieren, vier luitenant-generaals, vier generaals-majoor en vijf kolonels om ontslag te nemen. Al deze officieren, aldus een communiqué van het ministerie van oorlog bekleedden hooge posten in den tijd van den opstand. Karakter en dagelijksch leven. In de „Excelsior" geeft Gabriel Reuillard een beschrijving van karakter, gaven en levenswijze, der drie Belgische Konings kinderen. Josephine Charlotte, aldus de „Excelsior", heeft van haar moeder den sportzin geërfd. De nog niet negen jaar oude prinses heeft in een der vertrekken van het koninklijke paleis een school, die niet luxueuzer is ingericht dan een gewone school. Ze volgt het gewone program tezamen met twee vriendinnen, de dochters van Van Zeeland en van gravin du Roy de Bricquy, gewezen hofdame van wijlen Koningin Astrid. Op gezetten tijd komt een inspectrice zich van de vorderingen of verzui men op de hoogte stellen. Josephine Charlotte heeft een verzameling poppen, maar ze ver waarloost die den laatsten tyd om in het park te Laeken te fietsen. En daarop is de liefde voor het paardrijden gevolgd. Ze zit thans schrijlings op de poney, die haar vader van een Egyptenaar gekregen heeft, en het schijnt nu tijd te worden, dat ze zich als een ware amazone op den rug van het dier gedraagt! Boudewyn, hertog van Brabant, gaat nog niet op de school van zjjn zusje. Behalve godsdienstonderwijs, gymnastiek en rhyth- rnische dansen, Nederlandsch, Fransch en Engelsch, is alles spel en lach voor den knaap van zes. Zijn droom is thans een „super- kcmplcen" op het rijwiel te worden. Voor zijn vijfden jaardag, 7 September 1935, had zijn moeder hem een flets beloofdEen hof dame loste de bslofte in. En behalve op de fiets rijdt Boudewyn op ezel en poney en in den winter staat hij gedurende een week of vier op ski en schaats. Hjj is een guit, die de vraag v»u een bejaarde gedienstige: Hoe gaat het u vandaag, Monseigneur? beantwoordde met een hoofsche révérence en: Alles gaat best, mevrouw de markiezin. De jongste, de prins van Luik, lijkt op hem, wat lichaamskracht en goed humeur aangaat. Allen, die den bengel van twee jaar kennen, geven hoog op van zijn vroolijke invallen. Eisch te 14 levens. ÜQ den overval op de Italiaansche lucht- vjjartmlssie in Lekemti zyn, naar het agent- to?,aL^ani raeldt» in totaal twaalf man an de Italiaansche luchtmacht om het leven De Nymeegsche corr. van het Hbl. schrijft aan zijn blad: Reeds vrij kort na de arrestatie van en commissaris van politie te Nijmegen gingen er geruchten, dat hy het slachtoffer was van chantage. Deze chantage zou dateeren van jaren her. n.1. nog uit den tijd. dat hij inspec teur bij de Haagsche recherche was. We heb ben naar de juistheid van deze geruchten een onderzoek ingesteld en het resultaat ervan is, dat wij kunnen bevestigen, dat op den com missaris chantage op zeer aanzienlijke schaal is gepleegd door zekere individuen uit de Haagsche onderwereld. De commissaris, die jaren achtereen met zeer delicate, vaak internationale regeerings- opdrachten belast is geweest en deze vaak onder de moeilijkste omstandigheden tot een goed einde wist te brengen was er zich van bewust, dat hem een schitterende carrière te wachten stond, en zijn streven was er dan ook bij voortduring op gericht, deze carrière ten koste van alles te maken. In zijn leven was evenwel één misslag een zeer duister punt, en dat was bekend aan zekere gewetenlooze lieden, die hem by voort during bedreigden met het bekendmaken van hetgeen zij wisten. Over den aard van dezen misslag kon men ons nog geen mededeeling doen, maar onze zegsman bleek van meening, dat deze toch niet zoo erg was geweest. Als de commissaris maar kordaat was opgetreden tegenover zijn afpersers, had hij zich veel leed en de catastrophe, waarvoor hij thans geplaatst is, kunnen besparen. In hoeverre dit alles volledig juist is, laten wij in het midden, maar zeker is, dat de bedragen die de com missaris is kwijtgeraakt in de tienduizenden guldens loopen, en dat hij zich door het eene gat met 't andere te stoppen in een hopelooze positie heeft gewerkt. Jarenlang heeft hij in de diepste zorgen geleefd, voortdurend ge kweld door schuldeischers en afpersers, die hun eischen steeds hooger gingen stellen. De commissaris was vrij kort te voren ge huwd, en wanneer men thans eenigermate een overzicht krijgt van de bedragen, waar mede hy belast is, moet men het als een vol slagen raadsel beschouwen, hoe het hem mo gelijk geweest is zijn echtgenoote volkomen onwetend te laten omtrent den zeer hache- lijken toestand, waarin hij zich bevond. Inder daad wist zijn echtgenoote van niets en de arrestatie van den commissaris trof haar dan ook als een donderslag bij helderen hemel. Voortdurend achtervolgd. Intusschen werd de commissaris te Nijme gen door zijn belagers geen oogenblik met rust gelaten. Uit vrees voor ontdekking tij dens zijn afwezigheid, men stuurde zelfs dreigbrieven en aanmaningen naar zyn bureau, heeft hij in de jaren, dat hij commis saris was, geen dag verlof genomen. Van zijn salaris van 6000.per jaar kon hij op geen stukken na betalingen verrichten, waartoe hy verplicht of gedwongen was. Zoo is hij ertoe gekomen malversaties te plegen. Goedgeloo- vigheid en blind vertrouwen openden voor hem in de kringen, waarin hy verkeerde, de mogelijkheid om aanzienlijke bedragen in han den te krijgen. Dat per slot van rekening de bom moest barsten, begreep de commissaris al lang; de catastrophe kwam echter vroeger dan hy dacht. Een dame in Den Haag had een aanzien lijke vordering op hem, die op gezette tijden bij gedeelten moest worden voldaan. De beta lingen stokten al sinds het begin en de credi- trice had de behartiging van haar belangen aan een advocaat te Amsterdam opgedragen. Toen in het begin van dit jaar de betaling weer uitbleef, heeft deze advocaat met steeds meer klem aangedrongen op betaling. Begin Juni, toen nog steeds de belofte van betaling door den commissaris niet werd ingelost, richtte de advocaat een brief tot den burge meester van Nijmegen. Deze riep den com missaris ter verantwoording, en deze beloofde de regeling van de zaak binnen enkele dagen. Einde Juni deelde de advocaat den burge meester mede, dat de commissaris niet aan zijn verplichtingen had voldaan, en dat hy daarom diens faillissement zou aanvragen. Ongeveer terzelfdertijd kwam het geval van den Duitscher, die zijn gestorte waarborgsom terugeischte, aan het licht. De burgemeester zond den commissaris daarop met verlof, stelde zich in verbinding met de justitie te Arnhem, waarna het onderzoek begon. Toen eenmaal de arrestatie bekend was ge worden, kwamen de feiten als een lawine los. De naaste omgeving van den commissaris en zijn uitgebreide kennissenkring zijn door het gebeurde volslagen overrompeld. Schuldbekentenissen vervalsch? Naar het A.N.P. ter oore komt, zijn er by het onderzoek, dat de justitie ingesteld heeft met betrekking tot de handelingen van den Nijmeegschen politiecommissaris enkele merk waardige feiten aan den dag gekomen. Bij een huiszoeking in de woning van den commissaris, vond de justitie eenige schuld bekentenissen van vroegere Haagsche supe rieuren, waarbij deze verklaarden, aan den toenmaligen inspecteur aanzienlijke sommen gelds schuldig te zijn. Toen de justitie bij de betrokkenen, onder wie een commissaris en een oud-commissaris van politie zyn, navraag deed, of zy inderdaad zulke bedragen van den thans gearresteerde geleend hadden, ontken den deze dit op de meest stellige wyze. Het onderzoek wees al spoedig uit, dat de thans aangehouden commissaris deze schuld bekentenissen vervalscht moet hebben en zelf van de handteekeningen zijner vroegere superieuren heeft voorzien. Wat de reden van deze handelwijze is ge weest, en welk voordeel de commissaris ermede meende te kunnen behalen, is nog niet opgehelderd. Ook niet, of er nog meer valsche schuldbekentenissen zijn. Termijn van inhechtenisstelling ver lengd. De arrondissementsrechtbank te Nijmegen heeft den termijn van inhechtenisstelling van den commissaris van politie te Nijmegen, die wegens malversaties in het Huis van Bewa ring is gedetineerd, met 30 dagen verlengd. Wegens laakbaar particulier gedrag. Met ingang van gisteren is de hoofdagent, chef van Naarden's politiekorps, niet eervol uit den gemeentelijken politiedienst ontslagen; het besluit hiertoe heeft burgemeester Bod- de ns Donderdagmiddag geteekend. Het ontslag is gebaseerd op het volgende. Reeds geruimen tyd werd bedoelde hoofd agent te Naarden met den vinger nagewezen in verband met relaties, die hy met een ge huwde vrouw onderhield. Deze vrouw was vroeger dienstbode. Later huwde zy met een Indischman, die eenigen tijd in een gesticht verpleegd werd, is gescheiden en woont te Amsterdam. Allerlei geruchten liepen er over de relaties van den hoofdagent en deze vrouw en men begrijpt, dat in een kleine gemeenschap als Naarden in het kleine korps van zes agenten het prestige van den hoofdagent op die ma nier weldra volkomen verdween. Juist door het feit, dat men hier te doen heeft met niet-ambtelijke, doch privé-hande- lingen van den politieman, is dit geval naar algemeen gevoelen van zeer droeven aard. De hoofdagent, die 49 jaar oud is, stond overi gens als een goed politieman bekend en hij had reeds ongeveer 25 dienstjaren. De auto-lakspuiterjj- de auto- bekleedery en het kantoor van de auto-reparatiewerkplaats uitge brand. Een der toeschouwers verongelukt. Gisterenavond ruim 8 uur is brand uitge broken in de lakspuitery van het automobiel bedrijf van de Amsterdamsche Rijtuig-my. aan den Overtoom te Amsterdam. Dit bedrijf is gevestigd in een aantal loodsen met houten bekapping. die zich evenwijdig met den Over toom over een groote lengte uitstrekken. Even na 8 uur was de waker, nadat de werk plaatsen op den gewonen tijd om zes uur ge sloten waren zonder dat iets bijzonders waar genomen was, zijn gewone ronde gaan doen. Het laatste kwam hij bij de lakspuitery, die toen in lichterlaaie stond. Het vuur greep, daar het gretig voedsel vond in de zeer ont vlambare stoffen als lak-praeparaten en cel lulose, die er in groote hoeveelheden aan wezig waren, fel om zich heen, en had voor dat de brandweer ter plaatse was, ook de aan grenzende bekleederij aangetast en daarna het kantoortje van de groote auto-reparatie inrichting, welke in een groote afzonderlijke hal ondergebracht is. Dit kantoortje was een klein houten gebouwtje in deze hal; met alle boeken en bescheiden is het geheel door het vuur verwoest. Met 9 stralen, waarvan de slangen door de beide stegen, die tot het complex gebouwen toegang geven, geleid waren, heeft de brand weer het vuur ingesloten. Zij was het betrek kelijk spoedig meester, niet echter dan nadat de lakspuitery en de bekleederij, met de daar in aanwezige in bewerking zijnde auto's ge heel verwoest waren. Een der duizenden nieuwsgierigen, een on geveer 20-jarig jongmensch, heeft de onvoor zichtigheid, waarmee hij zich een goede kijk plaats had meenen uit te zoeken, met den dood moeten bekoopen. Hij was in een boom in het Vondelpark geklommen, is van een tamelijk groote hoogte daaruit gevallen en met den buik in de punten van een ijzeren hek terechtgekomen. Spoedig nadat de man was opgenomen en nog voordat geneeskun dige hulp was verschenen, is bij tengevolge van verbloeding bezweken. De dader gegrepen. De kermis te Gemert is Dinsdagavond be sloten met een vechtpartij, waarvan de 30- jarige landbouwerszoon Konings uit Gemert het slachtoffer is geworden. Na het sluiten van de kermisvermakelijkheden keerde ge noemde K., die den avond te Gemert had doorgebracht tezamen met zijn verloofde, per rijwiel huiswaarts. Toen zij op den provin cialen weg op de grens der gemeente Gemert waren gekomen sprong plotseling een per soon, die zich achter de boomen had verbor gen, naar voren en kwam met een mes ge wapend op K. af. Deze werd door een diepen messteek in het hoofd getroffen en stortte hevig bloedend neer. De onbekende man bracht zijn slacht offer nog een groot aantal steken toe. De verloofde van K. had de vlucht genomen en haastte zich hulp te gaan halen. Omwonen den snelden toe, doch bij hun komst bleek de aanvaller reeds het hazenpad te hebben ge kozen K. lag bewusteloos op den weg en bleek ernstig te zijn gewond. Onmiddellijk werd een uitgebreid onder zoek ingesteld en nog des nachts slaagde de chef veldwachter Kerkhoven erin, de hand te leggen op den vermoedelijken dader. De verdachte, de ongeveer 28-jarige boe renzoon Z. uit Gemert, werd van zijn bed gelicht en op het politiebureau ter plaatse opgesloten. Hij werd aan een streng verhoor onderworpen en legde tenslotte een volledige bekentenis af. Reeds geruimen tijd had er een veete tusschen Z. en K. bestaan. Twintig jaar geëischt. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft Donderdag de zaak behandeld tegen J. v. H., fabrieksarbeider te Eindhoven, die op 6 April j.1. zijn echtgenoote, die van hem gescheiden leefde, van het leven heeft beroofd. Hij had haar een groot aantal messteken toege bracht. Verdachte bekende. Hij verklaarde niet naar zijn gewezen vrouw toe te zyn gegaan om haar te dooden of te verwonden. Op een ant woord, dat zij hem gegeven had, was hij driftig geworden en toen had hij gestoken. De moeder van de verslagene verklaarde, dat verd. wist, dat zijn gewezen vrouw te Boxtel zou komen. Een familielid had na mens verd. een briefje aan de vrouw geschre ven, met het verzoek te Boxtel te komen. Verd. had haar graag terug, verklaarde ge tuige. Toen ze hem was gaan vertellen, dat de vrouw gunstig had geantwoord op het briefje, had hij gezegd: Dat is goed. Verd. is altijd goed voor het kind geweest; de jongen die ook mee was gekomen, omdat de vrouw hem wilde zien, was reeds bij de grootmoe der. toen verd. kwam. Verd. verklaarde, dat hy getuige nooit ge vraagd heeft brieven te schryven naar de vrouw, waarmee hij niets meer te maken had en die slecht leefde. De officier van justitie wees er in zijn re quisitoir op. dat verd. zich afschuwelijk heeft gedragen. Herhaaldelijk heeft hij doen vra gen. dat de vrouw zou komen. Hij liep rond met het voornemen zijn vrouw van het leven te berooven. Hy heeft de vrouw veertig ste ken gegeven. Naar het oordeel van het O.M. past hier de zwaarste straf. Hij eischte ter zake van moord een gevangenisstraf van twintig jaar. Bij het uitspreken van dien eisch begon een jonge vrouw op de publieke tribune te gillen. Nader ondervraagd ontkende verd. aan de politie te hebben gezegd: Ik heb er maar op los gestoken. De rechtbank zal op 23 Juli uitspraak doen. Toen het zoontje van den heer van der Hurk Donderdag achter op een wagen was geklommen en daar in de Boomgaardlaan te Schipluiden afsprong, is hy door een achter oprijdenden auto overreden. In zorgwekkenden toestand is hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den dag is overleden. By de arbeidsbeurs. B. en W. van Bergen op Zoom hebben het eerst sinds 13 jaar aan eenige ambtenaren opdracht gegeven voor het instellen van een kasonderzoek ten kantore van de districts arbeidsbeurs te Bergen Zoom. Tijdens dit onderzoek heeft de directeur van de arbeidsbeurs de heer S. aan den betrokken wethouder de mededeeling gedaan dat hij een kastekort had van ruim f 3.000. Onmiddellijk heeft het gemeentebestuur den betrokken hoofdambtenaar met ziekteverlof gezonden teneinde de ambtenaren, die met de contröle zyn belast in de gelegenheid te stellen om een rapport samen te stellen. Vermoedelijk zal de heer S. het kastekort kunnen aanzuiveren. Afgewacht dient te wor den dat de gemeenteraad van Bergen op Zoom in deze kwestie zal beslissen. In de grensgemeente Herzogenrat by Kerk- rade, is Donderdag een Duitsche jongeman gearresteerd, die met twee anderen voor een paar maanden ten postkantore in Nieuwen- hagen 4000 had gestolen. Het trio werd reeds geruimen tijd verdacht. Het gestolen geld is grootendeels opgemaakt. Een van de dieven is in de mijnstreek ge arresteerd en de andere bevindt zich te Aken in de gevangenis. De dief, die Donderdag ge arresteerd is, begaf zich dienzelfden dag naar Herzogenrat om zich aan te geven om te trouwen. Gisterenochtend om ongeveer tien uur reed per fiets aan de Hoofdvaart te Assen de 16- jarige G. Scholten. Plotseling kwam hij achter een bodewagen vandaan en zag daardoor niet den van de tegengestelde zyde naderenden auto, bestuurd door den heer K. uit Gieten. Een aanrijding kon niet uitblijven. De jongen vloog met het hoofd door de ruit en werd vreeselijk verwond, zoodat voor zijn leven zeer ernstig wordt gevreesd. De 53-jarige C. Gijsbregt, uit Rotterdam, kampeerde met vrouw en kind op een der kampeerterreinen bij het Kruininger Gors, onder Oost-Voorne. Woensdagmiddag om streeks 4 u. 30 begaf hij zich aan het strand langs dat Gors te Water en zwom in de richting van den z.g. Langen Dam; ter plaatse staat een geweldige stroom. Twee menschen zagen hem in de diepte verdwijnen en niet meer bovenkomen. Gistermiddag is de ongeveer 65-jarige B., uit Amsterdam, gepensionneerd spoorwegamb tenaar, op de spoorbrug tusschen Oosthuizen en Schardam door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. De oude man, die vrijen toegang tot de spoor baan had, heeft door den sterken wind het naderen van den trein vermoedelijk niet ge hoord. De dader meldt zich by de politie. Gisteravond ongeveer 9 uur heeft V., in de Spaarnwouderstraat te Haarlem een aanslag gepleegd op een vrouw, eveneens V. genaamd. Eenigen tijd had de man met de vrouw om gang gehad, doch den laatsten tijd wilde zij niet meer van hem weten. Toch bleef de man de vrouw steeds lastig vallen en wilde haar ont moeten. Dit was gisteravond in de Spaarn wouderstraat weer het geval. De man werd door de weigerachtige houding van de vrouw driftig en greep een knipmes. Daarmede heeft hij de vrouw vijf steken in den hals toegebracht. In ernstigen toestand is zij naar het St. Elizabethsgasthuis vervoerd. Haar toestand was echter niet levensgevaarlijk. De man heeft zich een kwartier na den aan slag aan het politiebureau aangemeld en is op gesloten. Onoplettendheid van den chauffeur? Gistermiddag is een personenauto met drie passagiers op den onbewaakten overweg onder Nootdorp-Veenweg, door een sneltrein, ko mende uit de richting Rotterdam, gegrepen. De auto werd een eind meegesleurd en bleef daarna in een sloot liggen. Toen men de drie inzittenden bevryd had, bleken er twee vrijwel ongedeerd te zyn, de derde, de heer C. Jutte uit Den Haag, was er zeer ernstig aan toe. Hij is naar het ziekenhuis aan het west-einde in Den Haag gebracht. Daar het uitzicht ter plaatse zeer goed is, zou het ongeval te wijten zyn geweest aan onoplettendheid van den chauffeur. De auto werd geheel vernield, BRAND BIJ EEN ZEILVEREENIGING. Woensdagnacht omstreeks kwart voor 4 is brand uitgebroken in het houten clubgebouw van de Rotterdamsche Zeilvereeniging aan de Kralingsche Piaslaan te Rotterdam. Een groote partij opgeslagen jollen- en B.M.-tui- gen, alsmede een viertal zeilbooten, die aan den steiger voor het clubhuis lagen gemeerd, zyn vrijwel geheel verbrand; van het club huis staan alleen nog de achterwand en een deel van den zijwand, waar de betonnen toi letten zijn ingebouwd, overeind. De 37-jarige fabrieksarbeider te Eindhoven, tegen wien Donderdag, in verband met den moord op zijn vrouw te Boxtel, door de recht bank te 's Hertogenbosch twintig jaar gevan genisstraf was geëischt, is gistermorgen dood in zijn cel in de gevangenis te 's Hertogen bosch gevonden. Te Zaandam is gistermiddag ter hoogte van de Bloemstraat een 22-jarige wielrijdster, mej. A. M. van der Kloet uit die gemeente, dooreen vrachtauto van een besteldienst, aangereden. Zij kwam te vallen en geraakte met het hoofd onder het achterwiel. Zij was op slag dood. De chauffeur van de auto is aangehouden. De wagen is in beslag genomen. HAAGSCH COMMISSIONNAIR DINSDAG A.S. VOOR DE RECHTBANK. Voor 95.000.aan effecten verduisterd. De strafzaak tegen den commissionnair in effecten S. J. van C. die in Februari jl. werd gearresteerd, verdacht van verduistering van effecten tot een waarde van ongeveer f 95.000 zal a.s. Dinsdag voor de vacantiekamer van de Haagsche rechtbank dienen. Als verdediger treedt op mr. Mout, advocaat te 's-Gravenhage. Een der gewonden overleden, In het gemeente-ziekenhuis te Arnhem is gisterennacht overleden de dienstplichtige C. Prijs, die Donderdagmiddag zwaar gewond werd toen een militaire vrachtauto op den Otterlo- schenweg over den kop sloeg. De toestand van eerste-luitenant Albarda, die eveneens in het ziekenhuis is opgenomen, is gunstig. De waarnemend corps-commandant C. W. L. baron van Boetzelaer en de eerste-luitenant Loudon zouden gisteren ter plaatse een onder zoek instellen. Volgens een bericht uit Indiana-Harbour heeft een 36-jarige arbeider in een staalfabriek aldaar een bij hem in huis wonenden kameraad doodgeschoten en vervolgens de hand aan zich zelf geslagen. Toen de politie huiszoeking deed in de woning van den dader, vond zij daar de verminkte lijken van zijn vrouw en zes kinderen. Vuurtorenwachter omgekomen. Woensdag is brand uitgebroken in den vuur toren van Galle op de Zuidpunt van Ceylon. De eerste vuurtorenwachter kon de lampen kamer niet meer tijdig verlaten en kwam in de vlammen om, zijn beide helpers wisten met behulp van touwen en kettingen door de ramen te ontkomen. De lampenkamer werd geheel vernield. De brand is ontstaan doordat olielampen moesten worden gebruikt, aangezien de electrische lei ding defect was geraakt. Mevrouw Dionne, de moeder van de beroem de vijflingen, heeft Donderdag het leven ge schonken aan een jongen. Het is haar twaalfde kind. Elf harer kinderen zyn nog in leven. Gisteren hebben weer op talrijke plaatsen onweders boven het Belgisch grondgebied ge woed. In de streek om Leuze, sloeg de blisem op verscheidene plaatsen in en werden drie boerderijen, alsmede een kasteel zwaar be schadigd. By Charleroi te Courcelles, is tengevolge van den geweldigen regenval een goederen trein ontspoord. De meeste wagens kantelden en de schade is aanzienlijk. Ook in het Zuiden van de provincie Bra bant, nabij Ottignies, heeft het onweer groote verwoestingen aangericht en zijn talrijke stuks vee doodgebliksemd. Persoonlijke onge lukken blijken zich echter niet te hebben voorgedaan. Een bedrag van 1,420,000 lire is uitgetrok ken voor den bouw van 'n „gevangenis-stad", die zal verrijzen aan den Westelijken rand van Rome op een terrein, groot 200.000 vierk. M. De gevangenis-stad zal bestaan uit twee ge- vangenissen voor mannen, en voor vrouwen, 2 tuchthuizen eveneens voor mannen en voor vrouwen, een gevangenis voor gewoontemis dadigers, die daar al naar hun speciale neigin gen zullen worden ingedeeld, een wetenschap pelijke instelling ter bestudeering van de ver oordeelden, een ziekenhuis, een school, een werkplaats, een bilbliotheek etc. Tweemaal ter dood veroordeeld. Te Mainz is een 41-jarige vrouw Frieda Vogler, die haar man en stiefzoon had vergif tigd en twee andere menschen had getracht te vergiftigen, tweemaal ter dood en tot 15 jaar tuchthuis veroordeeld. Reeds 2000 huizen in gebruik genomen. Uit een rapport van den gouverneur van Be- loetssjistan blijkt, dat de herbouw van de door de aardbeving van Mei 1935 volkomen ver woeste hoofdstad Quetta goed vordert. Er zijn 2000 huizen weer in gebruik genomen en in totaal is voor een waarde van 436,000 pond uit de ruines te voorschyn gebracht. Tot kort ge leden zijn nog geraamten van omgekomen in landers gevonden en het totaal aantal slacht offers bedraagt 8507. Het aantal slachtoffers van de hittegolf in de Midden-Westelijke staten is thans gestegen tot 72. De thermometer bereikte een hoogte van 49 graden Celsius. Te Oakpark in Illinois was de hitte zoo groot, dat het asphalt in de straten smolt en in de riolen liep. In Wyoming zijn een aantal boschbranden ontstaan door blikseminslag. In het door de droogte getroffen gebied sterft het vee van honger en dorst. De zwaarst getroffen gebieden. Het ergst getroffen zijn Noord- en Zuid Da- kota, Minnesota en Montana, hoewel de oog sten over een nog veel uitgestrekter gebied verschroeid zyn. De hoogste temperatuur, die waargenomen is, kwam voor in Forest Park in Illinois, waar het kwik steeg tegen 107 graden Fahrenheit (41,6 gr. C.). Wel verwacht men thans dat spoedig eenige regen za) gaan vallen, maar het ziet er niet naar uit, dat dit vol doende zal zijn om nog iets van belang goed te maken. In Noord-Dakota is de temperatuur op- geloopen tot 113 gr. F. (45 gr. C.). Terwijl Kansas door een sprinkhanenplaag wordt be zocht, woeden in Wyoming boschbranden, eooals ze de laatste vijf jaar niet zijn voorge komen. Naar schatting heeft een derde van het bouwland der Vereenigde Staten onder de verschillende plagen te lijden. In Noord- Dakota moet 90 pet. der landbouwers gerui- neerd zijn. Een schade van 300 mi Ui oen dollar. De verliezen, in de Ver. Staten door de droogte veroorzaakt, worden op meer dan 300,000,000 geraamd. In Montana en Noord-Wakota heeft het weer geregend, maar de hitte breidt zich uit naar het Oosten. Er is groote sterfte onder het vee. De regeering en de droogte in de Vereenigde Staten. Men meldt uit Washington dd. gisteren: Omtrent de droogte zyn de volgende cyfera thans beschikbaar. In de getroffen streken hebben tezamen niet minder dan 200,000 ge zinnen behoefte aan onmiddellijken steun in contanten. Een kwart gedeelte zal dezen steun kunnen verkrijgen door werkverschaf fing, waarvoor hoofdzakelijk bevloeiingswer ken, wegenaanleg e.d. in aanmerking komen. Aan een kwart gedeelte dezer gezinnen zullen leeningen of toelagen worden verstrekt, op dezelfde wijze als dit reeds thans met onge veer 70,000 gezinnen het geval is. Ten aanzien van de resteerende noodlijdende gezinnen is nog geen beslissing genomen. Wel is de re geering doende, hierin zoo spoedig mogelijk te voorzien. Overal sterft het vee en verschroeit het graan, terwijl de steden onder ongekende temperaturen zuchten. In Devilslake in Noord-Dakota is een tem peratuur waargenomen van 112 graden in de schaduw, in Southend in Indiana steeg het kwik tot 106 graden, in de stad New-York tot 93, terwijl uit vijftig andere steden tem peraturen worden gemeld boven de 95 graden. De ellende wordt in Kansas nog vergroot door een sprinkhanenplaag. Naar schatting worden 3 tot 5 millioen personen rechtstreeks door de droogte getroffen. Op de beurs te Chicago is de bushel mais en tarwe sinds het begin van de droogte met 20 cents gestegen. Thans 180 slachtoffers van de hitte. Uit New York werd Donderdag gemeld: Hoewel regen en onweer op verscheidene plaatsen in de Vereenigde Staten afkoeling hebben veroorzaakt, duurt elders de groote hitte nog voort. Het aantal dooden is thans gestegen tot 180. In de prairiestaten is vee omgekomen en de schade, welke aan de te velde staande gewassen is toegebracht, is niet te schatten. Ook in het Oosten is aanzienlijke schade aangericht: blikseminslag heeft hier bovendien verscheidene branden veroorzaakt, Moratorium voor de geteisterde ge bieden. De Amerikaansche regeering heeft een moratorium voor landbouwschulden in de door de hitte geteisterde gebieden voor den duur van een jaar afgekondigd. Hitte en onweer. Twaalf brievenbestellers die te Harrisburg in Pennsylvanië hun ronde deden, zijn van de hitte in elkaar gezakt. In de Staten Nebraska en Pennsylvanië zyn temperaturen aangeteekend van 120" 125" Fahrenheit. (122" F. 50° C.!H). In den staat Michigan zyn boschbranden uitgebroken. Meer dan 500 lieden nemen, deel aan den blusschingsarbeid. De houtvesters in den staat Wyoming heb ben bericht gezonden, dat tengevolge van blikseminslag een boschbrand is ontstaan die zich met groote snelheid door de toppen der boomen voortplantte. Het geteisterde terrein is juist datgene, waarheen men het dorstende vee had willen brengen. De opperhoutvester van Wyoming heeft verklaard, dat de bosschen zoo droog zijn al» buskruit en dat de vlammen er zich versprei den met een snelheid, alsof het terrein door weekt was met petroleum. In één gebied* waar vee graasde, zijn 8000 acres verbrand. De hitte houdt aan. Reeds meer dan 300 dooden. Het ziet er naar uit, dat de hittegolf in da Ver. Staten nog zal blijven aanhouden. Voor de eerstvolgende dagen worden nieuwe record temperaturen verwacht. Op de Times Square te New-York was het gisteren in de avonduren 46 graden Celsius in de schaduw en 63 in de zon, terwyl in da armere wijken de temperatuur na zonsonder gang nog 47 graden bedroeg. De gloeiende straten lagen geheel verlaten. Ruim een mil lioen inwoners inwoners van New-York heb ben den nacht doorgebracht op Coney-Island of in het Centrale Park, waar versterkte poli- tieafdeelingen voor de handhaving van de orde zorg droegen. Tot dusverre heeft de hitte in het ge- heele land reeds meer dan 300 dooden geëischt, terwijl dit getal van uur tot uur süjgt. In de Zuidelijke Staten richten bovendien zwermen sprinkhanen groote verwoestingen, aan, vooral Arkansas wordt door deze plaag geteisterd. Een zwerm van millioenen dezer insecten heeft de geheele omgeving van een. der steden vernield. Geen grassprietje bleef over. Zelfs de wasch, die te drogen hing, werd door het ongedierte totaal verslonden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 14