de week. Wiertngerwaard. Schagen De verbinding te water met tot stand gebracht. Schagen Texel r.eyi" ondc londerd jaren HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG n JULI 1936 Huid en tanden spreken. in feiten en fantasieën Wieringermeer. HwiHffliniminiiiiHHi trekken door Zuid-Afrika IO Bij een bruine zomerteint valt de kleur Uwer tanden bijzonder op. Poets ze dus met wat goeds. Poets met 1VOROL. Deze tandpasta maakt Uw tanden blank en geeft ze tevens 'n mooie ivoorglans. In tuben van 60 en 40 cent Doos 20 cent. f BAKKEKSAUTO IN BE SLOOT. Terwijl Donderdagmiddag de venter der Coöp. ,,De Tijdgeest" te Winkel, de heer Breg- man, bezig was zijn klanten te bedienen, kwam hij plotseling tot de onaangename ontdekking, dat zijn bestelauto op z'n kop in de Molen- Sloot stond. Wat er precies was gebeurd, was moeilijk na te gaan, doch wèl was het duide lijk (wat ook de heer Bregman erkende), dat de auto niet op de handrem stond. Het bleek, dat de inhoud totaal niets van het water had geleden, de motor stond onder water, maar Voor de rest liep alles best af. De garagehou der Groenewoud bracht het geval spoedig op den kant. HET ON WEEK. Tijdens de onweersbui, welke Donderdag avond boven onze gemeente losbrak, werden aan den Walingsweg drie telefoonpalen ge troffen door den bliksem, welke van onder tot boven werden gekloofd. Ook sloeg de bliksem in bg den heer J. Lak. waarbjj het gelukkig Was, dat de leiding der televen den bliksem den grond in leidde. Was dit niet zoo geweest, Zeker zou hier brand zijn ontstaan. Nu bleef de schade beperkt tot eemge kapotte elec- trische lampen en een beschadigd behang. VERLOTING. Door het bestuur der Wieringerwaarder Sportclub is toestemming gevraagd aan B. en W. voor het houden eener verloting van 100Q loten 25 cent per lot. BURGERLIJKE STAND van 29 Juli 1936. GEBOREN: Petrus Gerardus Maria, z. v. H. C. Schneider en P. G. E. Meereboer; Nico- laas Jacobus, z. v. J. Heddes en C. Molenaar) Ida Catharina, d. v. J. Heddes en C. Mole naar; Johanna Catharina, d. v. J. G. Lem mers en C, Schoorl; Agatha Margaretha, d. V. P. Roskam en J. Besteman. OVERLEDEN! Corneüs Schoorl, 40 jaar. POLITIE. Gevonden: een leeren motorbroek, een portemonnaie, een rijwielbelastingmerk. Verloren: een bos sleutels, een zilveren armband, een portefeuille. SCHAGER MARKT, De handel in vette koeien was Donderdag jfl. heel goed. De aanvoer wordt steeds meer, hoogste noteering f 225.—, kwam op 28 ct. De handel in kalfkoelen was goed, hoogste noteering f 200.—, in geldekoeien redelijk, tot f 150.Graskalveren waren aangevoerd, geen Zwaar goed, tot f 16handel hier nog stil in De handel ln nuchtere kalveren was stug. Vette kalveren f 20.— totf86.handelgoed. Zware paarden aangevoerd, hoogste noteering f 400.kalme handel. Oude slachtschapen f 18— tot f 24.—, handel goed. Vette schapen- handel matig, tot 20.75. Dit waren zware schapen. Lammeren voor de slacht geen vraag naar, voor de weide tot f 9.handel zeer matig. De handel ln vette varkens was trek kend, tot 18'/, ct. Biggen zeer matige handel, tot f 13.—. Schrammen f 22.—, hier was het Stil op de markt. Kippen enz. waren weinig aangevoerd. Dat wordt aanstonds wel weer beter. Het zijn tegenwoordig de z.g. hool- markten. IVT A KK E R ADEFEEST. Gisteravond vond een groot maskaradefeest plaats. Te circa 9 uur verschenen reeds de èerste gemaskerden ln allerlei potsierlijke kleedij en vermomming. Geleidelijk aan steeg dit aantal, totdat op het aangegeven uur een jnassale maskerade Schagens straten en plei ten bezette. De feestvreugde werd zeer ver hoogd door de lustige tonen van Schagens Harmonie, aangevuld en afgewisseld door het Alkmaarsche draaiorgel van den heer Bram öe Wild. Men zag één deinende, juichende menschenmassa en onbedaarlijke lachsalvo's klnnken om deze echte Hollandsche feestpreL iEn hiermede eindigde diep ln den nacht de jperste feestdag ter gelegenheid van het groote moment. Het eerste tastbare resultaat van de Commissie v. Aalst. Opening door den Commissaris der Koningin. Gisteren is het een groote dag voor Schagen geweest. Immers toen werd het eerste kanaal van het West-Friesche kanalenplan het kanaal van Stolpervlotbrug vla Schagen naar Kolhorn op feestelijke wijze door den Com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll. geopend. Het is van de openstelling van dit kanaal, dat wü eenige indrukken zullen weergeven. De Schager feestcommissie, onder leiding van wet houder mr. dr. J. A. E. Buiskool, had een aar dig programma in elkaar gezet, dat aanving in Stolpervlotbrug, waar de genoodigden zich in scheepten aan boord van het vlaggeschip van de Alkmaar Packet, de „Stierop". ten einde de eerste tocht te beleven welke door het kanaal gemaakt zou worden. Tot hen, die de „Stierop" bestegen, behoorden o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll, ir. J. A. Ringers, dir.-generaal van de Waterstaat, jhr. Reigersman, hoofd-ingenieur- directeur van den Provincialen Waterstaat, de heeren Coraelissen en mr. Breebaart, resp. bur gemeester van Schagen en Zijpe, de heer de Moor, oud-burgemeester van Zijpe, mr. dr. Buiskool, de heer Arntz, voorzitter van den Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noord- Hollands Noorderkwartier, de heer M. A. Kol- ster eveneens voor Kamer van Koophandel. Voorts leden van den gemeenteraad van Schagen en van Zijpe, leden van de Commissie van Aalst, ambtenaren van den Provincialen Waterstaat, leden van Polderbesturen, van Al gemeen Belang en van de 2 Schager Midden- standsvereenigingen. enz. Geheel Stolpen stond aan den waterkant om het vertrek van de gepavoiseerde .Stierop" mede te maken. Aan boord bevonden zich ook een 300 schoolkinderen van de 3 hoogste klas sen der openbare, christelijke en katholieke lagere scholen in Schagen, die allen met een rood-wit-blauw-vlaggetje toegerust, geducht hun zang- en vlag-zwaailust botvierden. Mid scheeps had de Schager Harmonie zich ge nesteld, zoodat alles bijeengenomen, het ver trek een luidruchtige gebeurtenis was. Het eerste plechtige oogenblik beleefden we bij het passeeren van de eerste brug van het nieuwe kanaal, die door een gloednieuwen brugwachter in een nog nieuwer rood-uitgemonsterd uniform opgehaald was. Aan beide zijden stonden de omwonenden op elkaar gedwongen en beantwoordden de toe juichingen uit de kinderkelen. De Harmonie speelde de speciaal door haar dirigent, den heer Jae. Jansen, uit Bergen, voor deze ge legenheid gecomponeerde K anaal marschde opvarenden hoorden en zagen het staande aaneen historische gebeurtenis had zich voltrokken. Er zouden er zich dien middag nog enkele voltrekken. Statig baande zich de twee dekker een weg door het nieuwe kanaal, dat zich over een lengte van 12,5 km over het West-Friesche landschap uitstrekt. Het ge zonde Noord-Hollandsche bonte vee staakte even het vredig gegraas bö het aanschouwen van die vreemdsoortig gevormde gedaante, die zich dwars door de landouwen ploegde en b{j het hooren van de cacafonle van geluiden, die dit monster uitzond. Het is wel door een vredig en lief landschap, dat dit kanaal zich een weg baant! Ook Schagerbrug, de „voorstad" van Scha gen, was aan de oevers samengestroomd en sloeg al juichend en hoera-roepend een brug van vrooljjk- en luidruchtigheid van het vaste land naar het schip, dat nochtans onverstoord voorwaarts deinde door tot nu toe onbevaren wateren. Weer een brug voorbfl, waar enthou siast publiek, weer een piksplinternieuwe, trotsch lachende bruggewachterTotdat de haven van Schagen bereikt was, ja, de haven van Schagen! Het is een groote vierkante kuip met echte houten kaden. Behoeven we nog te vertellen, dat de gemeente Schagen uitgeloo- pen was 7 Misschien is dat wat overdreven, maar groote belangstelling was er toch in elk geval. En voorts vlaggen en groote luid sprekers, die de aan boord te spreken offici- eele woorden voor een ieder verstaanbaar zou den maken. Muziek en kinderen pleegden in opgewekte samenwerking „Piet Hein", alsof we met de „Stierop" de zilvervloot ln den vorm van welvarendheid en bloei voor Schagen had den binnengesleept! Een lint werd uitgeworpen, opdat het eenige minuten later door den Commissaris der Ko ningin doorgeknipt zou kunnen worden. Toen ving het speech-gedeelte van de plechtigheid aan. Terw(jl de kinderen angstvallig op het ach terschip gestouwd bleven, verzamelde alles wat autoriteit of uitgenoodigd was, zich op de voorplecht van het eerste dek. Daar was het, dat Burgemeester CorneUssen van Schagen het eerst het woord nam om namens het ge meentebestuur de voldoening over de aanwezig heid van den Commissaris uit te spreken. Hen- tallen jaren hebben we er reikhalzend naar uit gezien, aldus de heer Corneiissen, thans heb ben we eindelijk een behoorlijk vaarwater en een behoorlijke haven. Dat geeft voldoening, aan den an deren kant mogen we ons toch met eenige bezorgdheid afvragen of de gemeente Schagen de geldelijke zorgen, die dit ka naal en deze haven met zich brengen zal, kunnen dragen. We staan er tenminste wat de geldmiddelen betreft, niet rooskleu rig voor. Laten we daar echter op dezen feestdag niet over praten, doch de gemeente feliciteeren. Want wellicht zullen groote dagen aanbreken, zullen pakhuizen en fabrieken aan de oevers van ons kanaal verrijzen! De geschiedenis van het kanaal werd vervolgens verhaald door mr. dr. J. A. E. Buiskool, voorzitter van de feestcommissie. Wil een streek welvarend worden, aldus deze spreker, wiens rede evenals de andere door de luidsprekers over de naaste omgeving gedaverd werd, dan zullen er voldoende verkeersmoge- lijkheden dienen te zgn. Daarom is vele jaren getracht om de welvaart van Schagen te be vorderen. Het stemt tot groot genoegen, dat thans aan een achterlijken toestand een einde gekomen ia Spr. herinnert er aan, dat ln 1890 de West-Friesche kanaalvereenlging opgericht werd, wier verschillende plannen geen van alle de belangstelling van de overheid vermochten te hebben. Vele jaren was de vereeniging daar na geestelijk dood, totdat in 1915 mr. Bosman secretaris werd en haar nieuw leven inblies. In 1919 ontstond uit deze vereeniging de be kende commissie-van Aalst en daarnaast een provinciale commissie, onder leiding van den Commissaris der Koningin. Ir. Ringers werd aan de samenwerkende commissies toegevoegd en het was aan hem te danken, dat in 1922 een rapport uitkwam, dat de basis werd van de latere kanalisatie. Een werkplan werd ontwor pen door een sub-commissie van diverse Inge nieurs onder aanvoering van ir. Reigersman en het is dit plan, van welks uitwerking thans een gedeelte gereed gekomen is. De heer Buiskool vertelt voorts, ho e er hard gewerkt Is om de noodlge duiten bij elkaar t« trommelen en hoe men daar tenslotte in ge slaagd is met medewerking van. vele instanties, van welke met name de gemeente Schagen zich niet onbetuigd gelaten heeft. Hora est, riep spr. uit, we zjjn uit onze isolatie! In dankbaar heid gedacht spr. hen die medegewerkt had den, de Commissaris der Koningin, dr. C. J. K. van Aalst (dezelfde die thans president is van de Ned. Handel Maatschappij), ir. Ringers, ir. Bosman, het Rijk. We moeten de waarde van dit werk niet naar de huidige omstandigheden beoordeelen, doch de blik gevestigd houden op de toekomst Dit kanaal zal in de toekomst de welvaart van deze streken bevorderen, land- en tuinbouw zullen opbloeien, een uitbreiding van de cul tures Is te verwachten. Van dit historisch moment af gaat Schagen een nieuw tijd perk in. De Commissaris van de Koningin, Jhr. Dr. A. Roëll, vindt, dat Schagen alle reden heeft om 3 dagen feest te vieren om aldus uiting te geven aan de vreugde vanwege de aansluiting van Scha gen met de Noord-Hollandsche kanalen. Scha gen heeft zich belangrijke offers getroost, maar ik hoop, dat zij hunne rente zullen afwerpen. Evenals de heer Buiskool een blik op het ver leden werpend, getuigt spr. van de vele te berde gebrachte en gewijzigde plannen. De vele moei lijkheden die er waren zijn echter overwonnen en de verbinding met den Wieringermeerpolder is tot stand gebracht. De medewerking van velerlei zijde was groot. Spr. noemde hiervan een frappant staaltje. Er moest voor 375.000 gulden grond in eigendom genomen worden: onteigening is geen enkele maal noodig ge weest. Dank bracht de heer Roëll aan den directeur-generaal van den Waterstaat, aan den hoofdingenieur Thomeese en aan d£ uitvoer ders. Spr. eindigt met de hoop uit te spreken, de verwachtingen die ten aanzien van dit kanaal, dat hg hiermede voor geopend ver klaarde, gekoesterd werden, in vervulling zou den gaan en dat allen zullen medewerken tot de welvaart en den bloei van de gemeente Schagen Het lint..,. Dan gaat Zijne Excallentie met een schaar gewapend naar het lint, een korte knip, het fladdert in den frisachen wind. De Harmonie zet het Wilhelmus in, de kinderen nemen het over, gejuich weerklinktde haven en het Vanaal zijn geopendEven later bruiste de eere-champagne in de bokalen en ontbrandden de feest-sigaren Mr. Breebaart van de Zijpe, meende thans de gelegenheid te moeten ingrijpen om de feli citaties van zijn gemeente aan Schagen te moe ten overbrengen. Het was met trotsch in zijn stem, dat hij kon zeggen: Zijpe stelt Schagen in staat zich in verbinding te brengen met het overige gedeel te van de bewoonde wereld! Ik wensch u geluk, omdat Schagen nu het centrum van Noord- Hollands Noorden geworden is. Na hem spraken nog de heeren Loggers, bur gemeester van Barsingerhom, die hoopte, dat de bloei van Schagen zich tot de omgeving zou uitbreiden, mr. Bosman uit Alkmaar en Arntz, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Hollands Noorderkwar tier. Dit beteekende het einde van de plechtige openstelling van haven en kanaal, doch voor Schagen is dit voorloopig nog niet het einde. Zij gaat zich middels een driedaagsch feest ver heugen over deze groote gebeurtenis, waarvan men wellicht niet ten onrechte groote ver wachtingen koestert. De Harmoniekapel die zich op de „Stierop" zoo verdienstelijk gemaakt had, was voor de Schagenaars gewoon onbetaalbaar, toen zij met slaande trom doch zonder vliegende vaandels een rondmarsch door de stad ging maken, na dat zij eerst bij het van boord gaan van jhr. Roëll het Wilhelmus gespeeld had. Net als bij ons de taptoe, liep de burgerg en masse achter het schetterende koper aan. Het toeval wilde, dat jhr. Roëll en Schagens burgemeester, die te voet door Schagen gingen, voor de stoet uit kwamen te loopen, zoodat de heeren eikaars woorden eenvoudig niet ver staan konden. Gelaten liepen zij toen eenige honderden meters vlak voor de stoet uit, doch toen had Zijne Excellentie er genoeg van, stapte op zij en liet de vroolijke troep voorbij marcheeren... Vlaggen en plakkaten verkondigden de fees ten die 's-avonds gingen gebeuren. „Schagen op z'n kop" was de leus; gemaskerd heeft men gisteravond door de straten geloopen. Ja, ja, de burgerg viert feest. Het is haar van harte gegund alsmede de velen, die in woord, ge schrift en daad gewerkt en gewerkt hebben om het voor Schagen zoo belangrijke kanaal tot stand te brengen! De toekomst zal leeren in hoeverre men juist gezien dan wel misgetast heeft. Als goede Nederlanders spreken wij hier den wensch uit, dat het eerste het geval moge blijken te zijn! BURGERLIJKE STAND Van 4 Lm. 10 Juli 1936. GEBOREN: Comelis en Jacob, zoons v. J. v. Lenten en V. Boon; Maria Anna, d. v. A. Bakker en A. Duinker; Cornelis, z. v. R. Stoepker en W. M. Druif; Pieter, z. v. L. Blom en J. C. Jansen; Maarten, z. v. A. Ro bijn en J. W. Bakker; Maria Anna Elisabeth, d. v. R. J. Boom en A. M. E. Ziebertz. GEHUWD: Auke Boon en Idske de Jong; Bernardus Frederikus Paagman en Emma Witte; Minne Goenga en Jannie Zegel. OVERLEDEN: Helena van der Weide, 38 j., geh. m. Jan Gerrit Schoenmaker. POLITIE. Gevonden: 1 ceintuur en 1 pet, 1 sleu teltje. AUTOBUSDIENST NAAR DE KOOG. Heden. 11 Juh treedt op de busdiensten van Den Burg "aar de Koog de zomerdienst in werking, die aanhoudt tot 1 September. Op werkdagen zal in dien tijd zes maal naar en van De Koog worden gereden, en wel om 8.15, 10.10 10.55, 13.15, 14.30 en 17.20 van Den Burg, en van De Koog om 8.45, 10.35, 11.10, 13.50, 16.50 en 18.30. Op Zondagen wordt vier maal gereden, n.1. om 10.10, 13.15, 14.30 en 17.30 van Den Burg en om 10.40. 13.50. 16.40 en 18.30 van De Koog. HET CONCOURS VAN DEN BOND VAN CHB. FANFARECORPSEN IN N.-H. 1 Julinummer van .JJusica" bevat het cri- tisch verslag van het op Hemelv.dag op Texel gehouden concours, Van de corpsen van Texel was over het algemeen het oordeel gunstig. V.I.O.S. van Oost krggt o.a. een complimentje over het gegeven koraal. Het verplichte num mer „Ouverture Triomphale" beloofde in het begin veel, de stemming was later minder, in de Andante bedenkelijk. Bij het „Maestoso" werd weer wat opgehaald. De jury was blijkbaar bij Excelsior van Oosterend zeer tevreden over de uitvoering van het verplicht nummer o.a. werd gezegd „De inzet laat wat goeds verwachten." Een prettige indruk geeft mede de verzorgde dynamiek. Frasseering en voordracht maken een goeden indruk. Verder worden enkele kleine opmerkingen gemaakt en dan volgt „De slotpassage verloopt goed." De uitvoering van het Koraal door Tex. Fanfarecorps leed onder een minder goede stemming, schrijft de jury. De inzet van de ouverture „Fra Diavolo" wordt geroemd; met het vereischte lichte tempo wordt aangevan gen. De dirigent heeft op bladzijde 2 de goede idee gehad, om de bugelpartg aan te vullen met sopraan saxophoon, 't effect was best. De pistonsolo klonk te dik. Verder volgen eenige opmerkingen, de critiek eindigt met de zin„Over het geheel een uit voering van beteekenis." Oosterend. BEGIN VAN EEN MUSEUM. Op voorstel van den heer Y. Koppen, heeft de afd. Oosterend van V.V.V. een kamer ge huurd in het woonhuis van den heer R. Dog ger alhier, teneinde hierin verschillende Texel- sche antiquiteiten ten toon te kunnen stellen. Al verschillende mooie, waardevolle voorwer pen zgn voor dit doel in bruikleen toegezegd. Reeds is een aanvang gemaakt met het ver trek in orde te brengen. MUZIKALE RONDGANG. Behoudens goedkeuring van B. en W. zal het muziekgezelschap „Excelsior" te Ooste rend hedenavond een rondgang maken door het dorp, en daarbij eenige muzieknummers ten beste geven. Tijdens dezen tocht zullen, tot stijving der kas van de Vereeniging, speldjes te koop worden aangeboden. W E K KB E S P A RIN G. Door den heer F. Duinker te Nieuweschild Is aan zijn dorschmachine een apparaat laten aanbrengen, waardoor deze machine veel ge makkelijker te bedienen is en men hierbij geen personen meer noodig heeft voor ban- densnijden en insteken. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend. v.m. 10 uur, Ds. Kok. Waal, v.m. 10.30 uur, Da. van 't HoofL Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Moen. Doop Da Cocksdorp, v.m. 10.30 uur, Ds. S&lm Oudeschild, v.m. 10 uur, Ds. Scholte De Koog, v.m. 9 uur, Ds. van 'tHooft. Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. Hylkema, van Westzaam. Geref. Kerk. Den Burg, (Gebouw Fanfare) v.m. 10 uur, Ds. van der Leer n.m. 3 uur, Cand. Berger Oosterend, v.m. 10 u. Cand. Berger. n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.) Oosterend, v.m. 10 uur, Ds. Kok. Nog eens: de Kennis. De Heldersche bevolking telt onder haar leden een zekere klasse, welke zoo in de wan deling genoemd wordt: „De kankeraars"Het zgn menschen. die permanent over zekere dingen loopen te kankeren, en die zelfs aan merkingen maken op' datgene, wat „aanmer kingsloos" is. We ontmoetten er deze week een. Het in dividu waagde het te beweren, dat de komst van een nieuw Postkantoor noodzakelijk was. Men zoü in het intiem-Ingerichte interieur van ons Post-boetje een niet al te vlugge ser vice krijgen. Men zou er wel een 5 minuten moeten wachten en er zou wel eens gevoch ten worden op pensioen-dagen! Uitgesloten! En dan had de man het over den stank in het Heldersche Kanaal, iets, wat ook schromelijk overdreven is. Weliswaar vangt ons reukorgaan zoo een enkele maal een odeur op, die nu niet direct inden tiek is met BoldoooL 4711 of Coti, doch daar staat te genover dat men hier verwend is (uitgezon derd dan op „emmertjesdag" v,n voorts klaagde de man lang en veel en het was één haast onverdraagbare Jerimiade. Vooral' toen hij over de Kermis begon. Hij woonde ergens (de man) bij de Sta tionsstraat en hij had 5 nachten lang niet geslapen. Om 12 uur eerst zocht hij het koele bed op, doch van slapen kwam niets. Want op het Stationsplein stond een manspersoon, die balkte als een spreek koor, zoo hard, en die gebruikte nog een microfoon, zoodat het ongelogen is, dat men Maandag en Dinsdag dit wezen kon hooren tot en met het Kuitje. Hetgeen wat zeggen wil. Maar als hg dan bijna sliep, dan kwamen weer de Russen, die bij den heer Burger in het Huis der Kegelen optreden, en die dans ten als echte Kulakki, hard op den grond, en zongen liederen van de steppe, en van de Wolga, die al maar doorstroomt en van Stenka Razin. Af en toe gingen de bezoekers zich ook Russisch voelen en deden dus ook Russisch. Maar m'n vriend, de kankeraar, kon er niet van slapen. Ook niet van de plaffertjes, die onder het hoofd van Jut liggen, en door die genen, welke somwijlen luidruchtig en in „de lorem" plegen te zijn, en van de schoten in de schiettenten. Hatsé! We voelen ons gedwongen nog eenige rege len meer neer te werpen inzake de „kermis", of wat als zoodanig bestempeld wordt. Het heele geval was niet veel zaaks al was het dan op het Westplein wel eens druk en al deed die en gene af en toe wat dwaas. We willen echter twee punten even onder 't oog zien: ten eerste is deze kermisserij vol komen uit den tijd en een oude pruik, die om diverse, niets met volksvreugde en volksge luk te maken hebbende factoren, kunst matig in „eere" wordt gehouden. Ze da teert uit een tijd, toen men op kermis wachtte, vele maanden reeds er voor. Toen we nog niet week-in, week-uit overladen wer den met feesten en uitgangetjes en fuifjes en fuiven. Thans is ze niet meer noodig. Als ze verdwijnt zal niemand haar missen. En ten tweede is het staanplaatsengeld een té zoete douceur voor onze overheid. Maar geef dan ook een goeie kermis! Maar nooit meer dit halfslachtige, uitge teerde, ziekelijke, armetierige, uitgemergelde, ongezellige, bloedlooze, flauwe en vreugde- looze Feestweek-ersatzje! DE WEGEN IN EN OM DEN NOORD-OOST POLDER. Nu de regeering heeft verklaard, dat door de aanneming van het wetsontwerp tot ver laging van de openbare uitgaven geen beden kingen van financieelen aard meer bestaan tegen indijking van den Noord-Oost-polder en de inpolderingsarbeid bovendien met een wel dadig aandoend vertrouwen op de toekomst verantwoord wordt geacht op grond van de overweging, dat het een nationaal werk be treft ter ondersteuning van de werkloosheids bestrijding, blijkt, vooral nu aan het werk reeds eton Ten Noorden van de Vaal was de Trans- Vaal-rfepubliek gevestigd. Oorspronkelijk had den de voortrekkers zich gesplitst in een viertal onafhankelijke republieken, naar de hoofdplaatsen Potchefstroom, Zoutpansberg, Lijdensberg en Utrecht geheeten. Eerst in 1857 aanvaardde Potchefstroom een nieuwe grondwet, die aan den vrij chaotischen toe stand, die er ten deele heerschte, een einde maakte. Zoutpansberg het eerste, daarna ook t'e beide andere republieken vereenigden zich aarmede, tengevolge waarvan in Mei 1864 artinus Wessel Pretorius, de zoon van den grooten voortrekker, de zelfde die een korten t jd president van den Oranje Vrijstaat was g weest, door allen als President werd erkend, en die reeds toen aan zijn zijde Paul Kruger als Commandant Generaal van de burger macht had. De Transvaal, dat ontzaglijke groote gebied, dat door de Matabelen was verlaten, had aan ieder der voortrekkers ge legenheid gegeven om de beste gronden te kiezen, die voor het boerenbedrijf geschikt waren. Zoo was er, ondanks alle moeilijk heden, die men had moten overwinnen, zekere welvaart merkbaar, al strekte deze welvaart zich voorloopig niet verder uit dan daartoe, dat men door landbouw en veeteelt ln eigen behoefte kon voorzien, en dat men door eigen militaire organisaties zich veiligheid kon ver schaffen. Maar in een uitgestrekt gebied als dit lieten de verbindingen te wenschen over, was er behoefte aan onderwijs en aan stelsel matige bevordering der welvaart. Daartoe Wilde vooral de opvolger van Pretorius, Pre sident Burgers, medewerken, die in Holland op groote schaal leeningen aanging teneinde in de inmiddels gestichte hoofdstad Pretoria met de Delagoa-baal te verbinden, scholen te stichten en het onderwgs te stimuleeren. Maar fcurgers, schoon bezield met de beste bedoe lingen, overschatte de moeilijkheden op dat oogenblik. Toen trok Sir Theophilius Shapstone van Natal naar Transvaal, en door zgn eigen aardig optreden tegenover de Boeren van ander dan zuiver Hollandsche nationaliteit, wist h(j in Londen de voorstelling ingang te doen vinden, dat men, mede op grond van de slechte oorlogsresultaten, verlangde naar in lijving van dit gebied onder de Engelsche vlag. N.B.. Shapstone verkreeg dientengevolge ver gunning om op 12 April 1877 de Engelsche heerschappij over de Transvaal af te kondigen, maar al spoedig zou het aan de regeering te Londen duidelijk worden, dat een groote meerderheid der Boeren wei verre van de En gelsche heerschappij te wenschen, er niet aan dacht van de zoo duur gekochte vrijheid af stand te doen. Achtereenvolgens waren het delegaties, bestaande uit Paul Kruger en Dr. Jorissen, later uit Paul Kruger en Generaal Joubert, met Eduard Bok als Secretaris, die zich naar Engeland begaven teneinde de oogen van het Engelsche volk voor de waar heid te openen, hetgeen naar hun stellige meening zou leiden tot teruggave van de on afhankelijkheid. Maar Engeland luisterde niet of wilde niet luisteren, en de politiek van de regeering was er op gericht, gelijk al deze tientallen jaren in Zuid-Afrika door, om de trekkers van Hollandschen oorsprong, die zich vrg wilden houden van vreemde heerschappij, die vrijheid niet te vergunnen. Hun laatste hoop hadden de Boeren gevestigd op Glad- stone, die de annexatie openlijk had afgekeurd. Maar toen na diens komen aan het bewind de toestand onveranderd bleef, werd de op stand geproclameerd. Te Paardekraal, waar nu Krugersdorp ligt, kwamen de duizenden samen, die plechtig den opstand proclameer den; Paul Kruger, Pretorius en Joubert tot Uitvoerend Comité benoemden, die hun zetel kozen te Heidelberg en daar, op Dingaansdag, den 16en December 1880, de vlag de Repu bliek heschen. De Engelschen stelden daar tegenover hun militaire macht, maar zoowel tePotchefstroom als te Hjdenburg leden zij nederlagen. De pogingen van Sir Georg Golley, den opperbevelhebber, om vanuit Natal binnen te dringen, leden schipbreuk, en toen hg, op 26 Februari 1881 van den door hem bfl verrassing bezette Amajuba-heuvei werd ver drogen, moest de nederlaag worden erkend Wel verzamelde Engeland nieuwe troepen onder leiding van Sir Evelyn Wood, maar het Ministerie in Engeland erkende de billijke elschen van de Boeren, en sloot vrede met hen op grond van de tractaten van 1881 en 1884. Werd in dit eerste de vroegere souverei- niteit van Transvaalrepubliek jegens Engeland erkend, in de laatste daarentegen werd dit in de oogen der Boeren zoo hatelijk begrip opge heven en op Transvaal slechts de verplichting gelegd geen tractaten met andere mogend heden dan met den Oranje-Vrijstaat te sluiten zonder daarvan aan Engeland kennis te geven en gedurende het tijdsverloop van zes maan den Engeland gelegenheid te geven om daar tegen bezwaren in te brengen. Nieuwe Trans- vaalsche delegaties bezochten Europa, Enge land en Holland en de ontvangst, die er hen werd bereid, deed de stamverwantschap op nieuw naar voren komen! En misschien zou alles goed zgn geloopen, zou de vrijheid van de Zuid-Afrikaansche Republiek, gelijk Transvaal vanaf dien tijd heette, door de Engelschen niet zgn aangetast, ware het niet, dat eenerzij ds Rhodes en zijn aanhangers hun' imperialistische plannen ont wierpen, die een doorgaande verbinding Kaap- stad-Caïro noodzakelijk maakten, en ander zijds op Transvaalsch gebied de rijke goud mijnen aan den Witwarensrand waren ont dekt, die Zuid-Afrika tot het rijkste der goud- produceerende landen van de wereld hebben gemaat Rhodes, nadat hij zich de leiding der diamantmijn te Kimberiey had verzekerd, be schikte over de financieele middelen om zijn imperialistische droomen ten uitvoer te leg gen; hij heeft daarbg in de hand gewerkL dat het omvangrijke protectoraat in Bechuanaland een scheidsmuur werd tusschen de republieken en Duitsch Zuid-West Afrika, waarin in de tachtiger jaren Duitschland den voet zette. Maar hjj richtte het oog op dat groote gebied, dat ten Noorden door de Zambesi wordt be spoel d, ten Zuiden de Limpopo-rivier raakt, vroeger in een Noordelijk en Zuidelijk deel ge splitst, thans Rhodesia geheeten, onder En- gelsch bewind, den naam dragend van Rhodes, die er op een verheven eenzame plaats den eeuwigen slaap slaapL Teneinde dit gebied ln ontginning te brengen werd de South African Chartered Company opgericht, die van de Engelsche Regeering uitgebreide bestuurs bevoegdheden ontving, en een eigen leger macht kon onderhouden. Een langdurige oorlog werd door de troe pen van de Chartered Company, gesteund door Engelsche garnizoenen, die door de garnizoenen, die door de Matabelen waren aangevallen, gevoerd, en deze leidde ertoe, dat de Engelschen zich van geheel dit uitge breid gebied en de Bulowayo konden mees ter maken en hun heerschappij in Rhodesia konden vestigen. Terzelfder tijd, en gedeeltelgk reeds voor dat dit zich afspeelde en Jameson als direc teur van de Chartered Company zgn rol speelde, tegelijkertijd dat Rhodes aan het hoofd kwam van de regeering der Kaapkolo nie. werden omstreeks 1886 de geweldige goudmijnen in den Witwatersrand ontdekL De stichting van Johannesburg, dat den tweeden voornaam draagt van Kruger, die van 1884 tot 1900 toe onafgebroken president van de Z.-Afrikaansche republiek is geweest, was oorzaak van een nieuwen stroom van avonturiers, die zich over Transvaal ver spreidde. Binnen bijkans belachelijk korten tgd bleek de geweldige goudrijkdom van Transvaal; de opbrengst van enkele 100.000 gulden van 1886 was tien jaren later tot 100 millioen toegenomen en nog voor het einde van den oorlog het half milliard te benaderen. Een geheel anderen toestand ontstond daardoor in den tevoren bijkans Bijbelschen eenvoudi- gen Transvaal. Tot nu toe waren landbouw en veeteelt de hoofdbedrijven der Boeren ge weest. Na de ontdekking van de goudmijnen beschouwden zij, begrijpelijkerwijze, hun Staat als de rechtmatige eigenaar. Zg zetten ech ter de deur wgd, wellicht te wijd open, voor onderdanen van eiken landaard, die er hun gelijk wilden komen beproeven, gelijk de bekende Robinson, die door den aankoop van 20.000 ha, aanvankelijk schgnbaar waarde loos gebied, multl-mllllonair met één slag werd. Dat deze eenvoudige Zuid-Afrikaan sche Republiek niet onmiddellijk de meest doeltreffende maatregelen kon nemen om in de moeilijke toestanden, aldus ontstaan, te voorzien, spreekt vanzelf. Maar de mijn wetgeving werd met kracht ter hand geno men; de belastingen werden verdeeld; van de zgn. uitlanders, die het burgerschap slechts na jaren vestiging konden verkrij gen, werden geen krijgs- of andere staats diensten verlangd. Dat er intusschen onte vredenheid ontstond, kan in zooverre niet verbazen, omdat er tusschen de oorspronke lijke bevolking van deze Zuid-Afrikaansche Republiek en de in meerderheid Engelsche uitlanders wel groote verschillen moesten bestaan. Ware niet de Engelsche Regeering, in welke Joseph Chamberlaln de porte feuille van Koloniën had verkregen, er op geweest om Engeland voordeel te doen trek ken van deze ontevredenheid, om het goud rijke gebied van de Transvaal onder Engel sche heerschappij te brengen, zeker ware het mogelijk geweest om middelen te vinden ten einde tot oplossing der ontevredenheid te geraken. Maar van Engelsche zijde werd deze ontevredenheid eerder gesteund en aan gevuurd, aan klachten, ook van den meest bijkomstigen aard, maar al te gaarne gege ven, en zoo kan het niet verbazen, dat zoo iets geschiedde als de beruchte Jameson-raid, de poging van de lieden der Chartered Comp any, in samenwerking met de ontevredenen in Johannesburg, die op 1 Januari 1896 ge welddadig de vrijheid van Transvaal wilden belagen. Was die vrijheid eenmaal vernie tigd, dan hoopte men op erkenning van de zijde van het Engelsche en het Kaapsche gezag. Maar de Jameson-raid mislukte; de bur gers, onder leiding van Cronjé aan Jameson en de zijnen toegezonden, overwonnen deze gemakkelijk. Tegenover de opstandige be volking van Johannesburg werden afdoende maatregelen genomen en de Transvaalsche Regeering mocht zoo edelmoedig zijn Jame son en de andere gevangenen aan de En gelsche Regeering uit te leveren, het tegen hen Ingestelde proces te Londen werd niet veel meer dan een schijnvertooning, die hen slechts lichte straffen bezorgde. Op die wijze werd de ontevredenheid niet onderdrukt, veel eer versterkt. Het was eenerzijds begrijpelijk, dat Transvaal zich innerlijk versterkte, de weermacht der burgers krachtiger maakte het is anderzijds te begrijpen, dat het aan Rhqdes en Chamberiain maar al te gemak kelijk was om dit aan de openbare meening in Engeland als provoceerende maatregelen voor te stellen. Zoo geraakte men steeds verder van elkander verwijderd en was de poging, van president Steyn, na Reitz aan het hoofd van den Oranje-Vrij staat gekomen, om te bemiddelen tusschen Paul Kruger en Mulder, den Gouverneur der Kaapkolonie, te voren blijkans tot vruchteloosheid gedoemd. In Juni 1899 hadden de besprekingen te Bloemfontein plaats; zij leidden tot geen geen resultaat, scheen men van Transvaal sche zijde inderdaad bereid was belangrijke concessies op het zoo belangrijk stuk van het kiesrecht te doen. Nadat de onderhande lingen waren afgebroken, liet Engeland niet na versterkingen te Kaapstad en Natal te doen binnenrukken. Daardoor verontrust, sloten de beide Boerenrepublieken, die te voren reeds een aanvallend en verdedigend verdrag hadden gesloten, zich aaneen. En in volkomen overeenstemming, gevoelende de verantwoordelijkheid, die zij droegen, maar maar gevoelende, dat zjj de openbare mee ning in het eigen land en in het buitenland achter zich hadden, richtten zij op 7 October 1899 hun bekend ultimatum tot Engeland. Zij konden niet anders, want langer wachten gaf Engeland slechts de gelegenheid om zich aan de grenzen van de Republieken te ver sterken. De ooflog, in de Engeland-boeren- verhoudingen in Zuid-Afrika geen onbekend verschijnsel, brak thans uit, en bekroonde voor de moedige voortrekkers, wat Reitz een eeuw van onrecht, wat Joubert een eeuw van lijden heeft geheeten. (Wordt vervolgd.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18