Onze ZBoMemekfay Avonturen aan den lagen wal HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 11 JULI 1936 Extra-eierencontingent voor Duitschland. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Visscheriiberichten VERLOVINGS- O m KAARTEN f V Drukkerij De Boer* een begin van uitvoering ia gegeven (werk- haven Urk), in breede kringen in het Noorden en Oosten van ons land belangstelling te be staan voor het toekomstige wegennet in en de toeleidende wegen naar dien polder, aldus schrijft de KNAC. In verband hiermede kan al dadelijk worden medegedeeld, dat het werkplan voor dit grootsche werk. dat de inpoldering van 47.600 ha. grond omvat en waarmede een bedrag van rond 164 millioen voor waterbouwkundige werken en voor ontginning zal zijn gemoeid, voorziet in het in snel tempo aanleggen van den ringdijk, waarvoor een tijd van vier jaren wordt gesteld. Eerst na het droogmalen enx. en de ontwatering zullen de wegen kunnen worden aangelegd en da bruggen gebouwd. Het laat zich derhalve aanzien, dat er nog een aantal jaren zullen verloopen alvorens met den daadwerkelijk en aanleg van wegen en met den bruggenbouw in den polder zal kunnen worden begonnen, soodat de vaststel ling van het wegenplan. ook van de toelei- den de wegen naar den polder niet urgent ia en er nog alle belangen in de overwegingen kunnen worden betrokken. Wel zijn vastgelegd de zea toegangswegen tot den Noord-Oostpolder en wel bij Lemmer, bij Kuinre, bij Blokzijl, bij Vollenhove, bfl Ka- doelen en ten Noorden van Kampen. CONSUMPHEMELK. Nederlandsche zuivelcentrale. 12 tot en met 16 Juli consumptiemeBc regeeringscontract taxegedeelte 5 Vi cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeerings-minimum- prijs 4.20 cent. Afdracht bjj levering in consumptie van andere dan taxemelk 2cent. Ter gelegenheid van de Olympiade. Het „Hbl." verneemt, dat in het tijdvak 20 Juli tot 10 Augustus een extra-contingent eieren, voorzien van een duidelijk stempel „Holland", naar Berlijn zal mogen worden ge zonden. In afwijking van de bepalingen, neer gelegd in het handelsverdrag, mogen nu ook kleine eieren (50 tot 55 gram) worden ge leverd. DRAAIHARTIGHEID. Men schrijft uit Zuid-Scharwaude aan de N. R. Crt.: De gevreesde draaihartigheid in verschil lende koolsoorten, die in het Langendijker tuinbouwdistrict worden geteeld, is bier al weer in ernstige mate geconstateerd. Op vrjj Uitgebreide schaal zgn dit jaar proeven ge nomen met tabakszand. dat als een uitste kend voorbehoedmiddel tegen draaihartigheid was aanbevolen. De resultaten met dit mid del zijn niet bemoedigend, daar op talrijke akkers, met dit zand behandeld, heel veel „draaiers" voorkomen. EEN ITALIAANSCH SNELHEIDSRECORD VOOR WATERVLIEGTUIGEN. Uit Rome wordt gemeki, dat een drie-mo- torig Italiaansch watervliegtuig type Cant Zappata 506, op het traject OrbetelloFiu- micinoLivornoOrbetello, twee records voor watervliegtuigen over 200 K.M. en 1000 K.M. heeft behaald. De gemiddelde uursnelheid be droeg resp. 307,311 K.M. en 313.261 K-M. De vorige record» stonden op naam van de Ver. Staten. De „Nachtegaal (heenreis) vertrok 10 Juli van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te jodhpoer. 0 Juli. Aangevoerd door korders: «Tongen p kg èlips Sbarbot Schol I p. kist Schol II mm Schar 10 Juli. Aangevoerd door korders: Tongen p. kg Slips Tarbot tchol I p. kist chol II Schar .087—0.60 0.35—0.18 0.70—0.60 6 50—5.20 2.40L90 1.751.25 0.98—0.75 0.30—0.20 0.800.70 6.70—6.00 „3.00—2.00 2.401.50 De gemeente Wonseradeel heeft is het IJsselmeer bi] Kornwerderzand een drijv^nden vlschafilag geopend in verband met de controlemaatregelen voor de Zulderzecdeunwet. De eerste partijen paling worden gewogen et» verhandeld Verschenen bg gebr. Kluitman: 1, „20.000 jongens opstap", door A. D. Hildebrand. een leuk jongensboek over een reclamecampagne, door een fabri kant van bijzonder stevige goed passende jongensschoenen, die een wedstrijd uitschrijft in snelwandelen, waaraan mooie prijzen zijn verbonden. We lezen een en ander over de reclamecampagne, over enkele zich trainende jongens en over den wedstrijd zelf. Een echt spannend boek voor jongens. Jammer, dat schrijver denkt en schrijft -dat zooiets niets voor meisjes is. Hans Borrebach zorgde voor goede illus traties. 2. „Tanden op elkaar", door Margot Warnsinck, in de meisjesroman- serie. Echt een boek van dezen tijd, jongelui, ploeterend, om een baantje te krijgen,, een bankschandaal, armoede, die het noodig maakt de tanden op elkaar te zetten. Het kringetje vrienden en vriendinnen doet dit ook en allen slagen erin, een baantje te krij gen, behalve Hans, de heldin van een vroeger boek. Maar Hans is de goede genius, die het huishouden bestuurt van de anderen, hun moed weet in te praten, hen troost door haar vriendelijkheid en hen op tijd weet te remmen. Een heel prettig boek voor jonge meisjes. Het terugkeeren der rijkdommen als „happy-end" was ons inziens in 't geheel niet noodig. Annïe van der Ruit heeft wel eens meer verzorgde, geestiger illustraties gemaakt. Prijs ing. 1.65, geb. 2.25. Verder verschenen bij dezelfde uitgevers de volgende boeken, waarop wij later terug komen: L „Dineke Durfal", door mevr. Brink- greveEntrop. 2. „Vier vroolijke Treksters". 3. „Zomer op de Hei", door Gé Osinga. 4. De avonturen van een Schaatsenrijder", door Annie S. Bergsma. 5. „Nonnie's proeftijd", door Nannie Fran' ken. 6. „De Kanoclub", door Guus van Balkom. 7. „De Luchtpiraat", door A. Guy Vevcoe. Verschenen bij Gebr. Kluitman, te Alkmaar L „De Langerud Kinderen", door M&rie Hamsun, uit het Noorsch vertaald door Claudine Bienfait. Schrijfster, de vrouw van den beroemden Knud Hamsun heeft een klaren zonnigen kijk op kinderen, ziet geen engelen in hen en ook geen duivels, maar echt menscheüjke karak tertje». Kostelijk schrijft ze over de twee jon gens en twee meisjes van het boerderijtje. Langerud. dat beter Korterud kon heeten, want het is maar zoo'n klein boerderijtje. Geestig schrijft ze ook over de dieren, de koeien, een voor ieder kind. de geiten, het varken ,de koeien van anderen in het kerspel, waarmee het heele huisgezin 's zomers naar de bergweiden gaat, naar de z.g. seter, waar de jongens om beurten de koeien hoeden. Een genot om te lezen van de avontuurtjes der knapen ,het spel van de kleine meisjes met haar onafscheidelijke poppenkinderen. geestig en gevoelig geeft schrijfster een kijk op de verschillende karaktertjes. Een buitengewoon boek voor volwassenen zelfs leuk om door te lezen. Pol Dom zorgde voor goede, vlotte illustraties tusschen de tekst en een paar •mooie gekleurde platen. Prijs in linnen band 2.50, Ing. 1.60. 2. „Het Meisje, dat op de Maan wachtte", door Vera Robinson, de schrijfster van zoo vele geestige ..Korte Golfjes" uit het Han delsblad. Vera heeft zich hier aan een roman voor oudere meisjes gewaagd en dat waag stuk is niet geheel geslaagd. De stijl is vlot de situaties zijn vaak grappig, de ondertoon is gevoelig, maar de geheele roman wikkelt zich af met zoo'n daverende vaart, dat de meest moderne jonge meisjes haar adem toch wel even zulien inhouden. Een liefde op het eerste gezicht, een tocht op zoek naar het meisje, dat heel gauw gevonden wordt, doch verloofd blijkt, doch even later toch verliefd wordt op den eersten jongeman, een tweede meisje, op wie de tweede jongman verliefd wordt, een verbroken verloving en tenslotte de verloving van den eersten jongeman met 't tweede meisje en daar tusschen door nog innige vriendschap met Vera en Lode, die een intimiteit bereikt als pas na maanden moge lijk is; dit alles wordt in een paar weken af gewerkt, welk tempo ons te snel lijkt, al ls er verder veel te waaröeeren in het boek. Hans Borrbach zorgde voor eenige illus tratie en bandteekening. Prijs ing. 2.geb. 2.50. Verschenen bij Gebr. Kluitman te Alkmaar In de Bibliotheek „Ons Genoegen": 1. Dineke Durfal, door J. H. Brinkgreve- Entrop, voor meisjes van 812 jaar. Met genoegen zullen onze meisjes de lot gevallen van de drie zusjes Durban en hun buurkinderen lezen. Dineke Durban is een vroolijk, spontaan kind, dat steeds bij alles wat de zusjes ondernemen vooraan is. Maar ook bij ziekte en narigheid is ze vooraan om te helpen, en vindt er vreugde in om van haar bezit aan anderen mee te deelen. Een en ander maakt dit boek zeer lezenswaard. 2. De avonturen van een schaatsenrijdster, door Annie S. Bergsma, voor meisjes van 812 jaar. Dit boek speelt ia Friesland, waar het schaatsenrijden in hooge eere is. De kleine Wiekje, het hoofdpersoontje van dit boek, behoort tot een alleraardigste familie. Ze doet ook al mee aan het schaatsenrijden en we maken haar vorderingen mee van krab belaarster tot een flink rijdstertje, dat tocht jes maakt naar verschillende familieleden. Een aardig boek, waarin we de sfeer van het wijde Friesche landschap voelen. 3. De Kanoclub door Guu3 van Balkom, voor jongens van 812 jaar. Zeven jongens en een bond, te zamen be zitters van vier kano's, richten een Kanoclub op. In hun vrijen tijd genieten ze dan danig van deze watersport. Een vierdaagsche tocht met de noodige belevenissen besluit dit ver haal. Een frisch boek. dat de jongens met plezier zullen lezen. Prijs ing. 0.75, geb. L20. Verschenen bij Uitgeverij Schuijt te Velsen: „Lachspiegel", een kostelijk studentenverhaal. door Jan van Zijst. Het is goed, dat Jan van Zgst zijn ver» haal zelf kostelijk noemt en het is te hopen, dat velen die meening deelen, maar zoo heel erg kunnen wij dit verhaal van drie studenten die zelden studeerden, veel fuifden en alleen in half af heel dronken toestand hun helden daden verrichten, niet waardeeren. Dat Jan en zijn vrienden zelf vreeselijk gelachen heb ben om hun grappen, gelooven we graag, maar het is met die dingen meestal zoo, dat ze niet half zoo geestig meer zijnals ze nar verteld worden. Prijs ing. 1.90. Prijs band 0.35. „Mijn leven begon gisteren", naar het En- gelsch van Stephen Foot, uitgave N.V. Boek handel W. ten Have, Amsterdam, ing. 1.50, geb. 1.90. De Oxford-beweging is in de enkele jaren dat zij bestaat, gegroeid tot eea miliioenen beweging. Zij telt haar aanhangers over heel de wereld en ook in ons land zijn er duizen den, voor wie de beweging tot zegen is ge weest De getuigenissen m geschrift en woord zijn talloos velen en het spreekt vanzelf dat vooral uit Engeland de geschriften komen, dis getuigen van vernieuwde levens door de volledige overgave aan God. Want dat is het doel van de beweging, haar aanhangers tot het levend bewustzijn te brengen van den levenden God, die door zijn Geest woning maakt in menschenh&rten en die menschen- levens leidt van stap tot stap, mits men zich gewillig aan Hem overgeeft en het van Hem verwacht. De vier maatstaven van de Oxford- beweging zgn: absolute Eerlijkheid, absolute Reinheid, absolute Onzelfzuchtigheid en ab solute Liefde. Naar deze maatstaven kan de mensch alleen leve», wanneer hij zijn leven aan God overgeeft, omdat het woord van Christus waar blijft: „Zonder Mij kunt gij niets doen." In dit werkje getuigt Stephen Foot, oor spronkelijk directeur van een dochtermaat schappij der Kon. Shell in Mexico, van zijn veranderd leven en dat van tal van zijn ken nissen. Hij doet dit op zeer eenvoudige, pak kende wijze en wij kunnen dit werkje aan allen die interesse hebben voor deze Chris telijke wereldbeschouwing, warm aanbevelen. Verschenen bij Bosch en Keurling te Baarn in de Libellenserie de nrs: 46. „Kook- en bakapparaten" door P. J. Cromjongh en E. Noordtzij, een handig boekje voor huisvrouwen vóór de aanschaf fing van dergelijke dingen, om vóór en tegen van diverse systemen te Ieeren kennen. 74. „Vitaminen, een levensbelang?" door Dr. J. G. Menken. Een onderwerp, dat op het oogenblik veel belangstelling heeft, wordt hier op populair-wetenschappelijke wijze bin nen ieders bereik gebracht. Een aantal grap pige teekerringen van Lutz veraangenamen het geheel. 129130. „Modern kantklossen" door L. P. J. de Jager Meezenbroek-van Beverwijk, een autoriteit op het gebied van dezen tak van kunstnijverheid. We vinden eenige zeer mooie, moderne patronen voor gebruiksvoor werpen, een paar theoretische lessen in eer ste oefeningen en duidelijke beschrijving b(j genoemde patronen. 152. Sportief kampeeren", door Ton Koot, met krabbels van den schrijver, die in pad vinderskringen wel bekend zijn sporen op kampeergebied wel verdiend heeft en alles zins competent is om vóór en tegen van ver schillende methoden aan te geven. Een ver bazend duidelijk handig werkje, waaruit voor beginnelingen alles, voor gevorderden nog veel te leeren is. 156157. „Het Vendelzwaaien herleeft", door D. J. van der Ven, de folklorist, die be halve een aantal theoretische lessen aan de hand van vele teekeningen, ook tal van foto's geeft van bekende vendelzwaaiers, meest uit het Zuiden van ons land. 160. „Olympisch Spel", wat brengt de Xle Olympiade, door C. Mortimer, een historisch overzicht over de verschillende reeds gehou den Olympiaden, een en ander over Neder landsche prestaties in afgeloopen Olympiaden en iets over de a.s. Olympiade te Berlijn. Alle boekjes zijn geïllustreerd. Prijs per nr. 45 ets., per dubbeïnr. 90 ets. Verschenen bij Van Holkema Warendorf U. M. te Amsterdam: „De gelukzalige Eilanden", reisgids naar Madeira, Canarische eilanden en Azoren, door Mr. W. J. v. Balen. Oorspronkelijk bedoeld als tweede druk van een propagandistisch werkje van denzelfden schrijver, bleek de propaganda spoedig over bodig en het verstrekken van nuttige gege vens en practische aanwijzingen in de eerste plaats noodig, voordat de tweede druk een geheel ander boekwerkje werd, vol wetens waardigs over genoemd eilanden, die gewel dig in trek zijn bij toeristen. Begonnen wordt met geschiedenis en staatkunde, dan met een hoofdstuk gewijd aan schip en zeereis, terwijl beschrijving van talrijke bezienswaardigheden en tochten er heen de rest van het interes sante boekje vult. 6 stuks fotoreproducties verhoogen de aantrekkelijkheid. In keurig linnen bandje met omslag 1.50. Verschenen bij Schuijt te Velsen: „Dans des levens" door Eleanor Smith, uit het Engelsch bewerkt door Jan van Zijst. De roman van het leven der wereldberoem de danseres, Lina Varsovina, eigenlijk Pan- lina Varley, dochter van den pantomine- regisseur in een der Londensche theaters uit den tijd van Victoria. Pauline wordt opgeleid voor danseres, evenals haar vroeg gestorven moeder, maar als de mishandeingen van haar hospita en de dronkenschap van haar vader haar te veel worden, vlucht Pauline of PoUy met Nurdo,, een trekkend jongleur. Na maan den trekken met een cireus, waarin Polly als dans-acrobate optreedt en verder slavin is van Nurdo, wordt ze „ontdekt" door een vroeger beroemd Russisch danser, Rosing, die rijk geworden, rustig en vergeten leeft in Brugge. Rosing neemt haar tot zich en leidt haar op tot de Russische balletdanseres FEUILLETON. Twee man in een kano en wat htm overkwam waaronder verstaan werd het Marsdiep. Het zou geschieden in een cano Cmet dickey- seat). Sommige lieden gaan van de veronder- Stelling uit, ais zouden avonturen alleenlijk voor kunnen vallen in landen ala Afrika. Amerika, bij de Pool en voorts in de stre ken waar Indianen, wilde Boschjesmannen. en bewoners van de Grand Chaco huizen. Het is een veronderstellingechter: ïüets is minder waar. Want Het Avontuur, spannend en Onverwacht en met de duizend ruggegraad- verkillingen. dat kan men minstens even machtig beleden in de heidevelden van ons yaderland, in de vlakke weiden van Noord- Holland of in de Heldersche duinen. Dat Het Avontuur zelfs present kan zgn In onze grachten en op de „schorren" ach ter het „Kuitje", dat hoopt het hier-onder- Volgende te bewijzen. Het is historisch en slechts luttele weken Voorheen gebeurd. Luistert thans allen toe: Het „Treurspel-Avontuur" (soms was het alleen Treurspel, dan weer alleen Avontuur!) Ving aan op een Zaterdagmiddag. Door schrijver dezes, benevens zijnen vriend was het besluit genomen een tocht, via onze city-wateren, te maken naar „buiten", Sf.i. sou bovenstaande uitrusting op een der gelijke tocht zeer goed voldoen. Gasmaskers voor het traject binnen de stad. Ben zeil over schouders en beenen, dat alleen hoofd en armen vry-iaat, tegen overslaande golven. De paraplu voor het passeeren van bruggen, kan eventueel ook voor andere doeleinden dienen. Bijv. voor regen Zoo geviel het dat we em bark eerden, er gens aan het rustieke Steengrachtje, dat zich langs haar boorden slingerde op dien prillen lente-middag als een gordel van drij vende lucifersdoosjes, Heinekens-Pils-flesch- jes-hulzen en kattenlijken We embar keerden, nog ongewasschen van de wekelijksche smetten, of lieven gezegd: we trachtten te embarkeeren. Want het kan somwijlen uitermate moeilijk zijn in een cano te klimmen, met name als men de stijfheid des winters nog in z'n botten voelt. Het schuitje glom en was eigenlek één groote reclame voor Er dal. Het spiegelde en coquetteerde in het groen-zwart-gele water als een hupsehe joffer en het was in feite eigenlijk spijtig, dat zoo'n glim-bootje in dit water hobbelde. Eerst nam ik bezit van de voorhelft, welke manipulatie gepaard ging aan hevige wie belingen, en vervaarlijke wegduikingen van het lieflijk bootjen. Meteen ving het water aan te roeren en tevens te „stinken" (excu- sez le mot). Men kan zich niet voorstellen hóe dat water stinkt. Ook vriendlief had hevige moeiten met de glibberige walglooiingen en de 4 decimeter ruimte van kant en schip. Het ging alles gepaard met hevige emo ties. Het scheepke, rank en wiebelig zijnde, geleek ieder oogenblik naar onbestemde diep ten te gaan, het lag te rijden op de kokende golven van het Steengrachtelijk revierke en reeds zagen wij den gruwelijksten aller doo- den: die van verdrinking en vergassing tege lijk, onder 't oog. Maar zie, het lukte en ondanks ons beider reeds vaag ontluikend embonpoint grepen we naar de riemen, pardon, peddels, en: de tocht had een aanvang genomen. Oud en jong keek ons na en Loheugrin op z'n zwaan kon zich nimmer trotscher ge voeld hebben als wij op dét moment. Zusters, vriend en maagd wuifden ons na, als gold het een reis naar Chili en als ik me niet vergis, werd er zelfs te hooi en te gras een traan weggepinkt. Er was een kleine jongen en die riep: stuur-ie een anzicht- kaartl Maar wijwij hadden de peddelen in onze handen geklemd en met de kracht der jeugd ging het er vandoor. Met noeste sla gen doorploegden we het als een geyser bor relende en kokende grachtje. Ratten en mui zen sloopen met staarten tusschen de beenen huns weegs, terwijl lrier en daar gas-ont- ladingen te constateeren vielen. We vlogenen. toen we het bruggetje bij Van Os onder door voeren en er aan de andere zijde weer uitkwamen, toen, terwijl de laatste snikken van hen die achterbleven, nog nauw hoorbaar waren, toen: daar lag de wereld voor ons. We waren vrij Het ging via Spoor- en Bassingracht, dwars door sinaasappelschillen, lucifersdoos jes, drijvende dweilen, uitgekouwde pruimen, restanten schoenen, bussen en half-vergane honden-cadavers. Onder de bruggen was het geheimzinnig donker en we maakten ons-zeif wijs, dat we door de lagunen van Venetië voeren in schoon-gedecoreerde gondels. Met fantasie bereikt men trouwens tóch veel Bij de brug van de Nieuwstraat begon het Eerste Avontuur. Een merkwaardig. Boven op die brug stonden namelijk drie knapen, die ons hunne opwachting maakten en bij onze verglijding onder de brug overvloedig hun speeksel op onze kromme ruggen lieten neer dalen. Het schijnt dat dit in die contreien de traditioncefe wijze van afscheid nemen Is. Wat je al niet kan. Ieeren, als je verre rei zen doet En voort ging het.al maar voort, tot we bij het Stortbuis kwarnat. Daar zijn we den stank-dood op slechts een haar na ont snapt. Het leek, ot we alle modder van alle Heldersche grachten opgejaagd hadden, en Lina Varsoniva. Het is een hard leven, uren en uren oefenen, niet uitgaan, enz., maar Lina wordt een geweldig succes, als Rosing haar na haar in stilte opgeleid te hebben, in Milaan lanceert. Nu gaat het steeds op waarts. Lian huwt uit achting en dankbaar heid met haar leermeester, de liefde blijft baar vreemd. Na Rosing's dood tijdens een zeer vermoeiende tournee in Zuid-Amerika heeft Lina tweemaal een liaison, maar vóór alles gaat haar de dans, totdat ook zij, de door en door koele danseres, de liefde leert kennen en eea zalige roes doormaakt, echter Steeds weigerend den jongen adellijken En- gelschman te huwen daar zij de onmogelijk heid van zoo'n verbintenis inziet. Dan komt de scheiding en Lina keert tot de dans terug, vol hartstocht, mooier, etherischer dan ooit, levend door de herinnering aan haar liefde. Na jaren tijdens een tournée i» Engeland, als kind hevig lijdt onder de angst voor ouder don». als ze voelt, dat ze vermoeid wordt, vraagt haar geliefde haar om een ontmoe ting. Lina danst dien avond mooier dan ooit, wordt geweldig bejubeld, met bloemen over strooid, maar in haar kleedkamer terug, haar doo(lelijk vermoeid, oud gezicht ziend, weigert ze de ontmoeting en maakt een eind aan haar leven, om haar geliefde de herinne ring aan den mooisten tijd van zijn leven niet te ontnemen. Verschenen de serie „De Uilenreeks" No. 23. „Van den Akker", door Tony de Ridder, een fijn boekske met kleine schetsen, gedachten, impressies van een diepvoelend, levensblij menschenkind, verzamelend „kleine pleziertjes" tot een diep waarachtig gelijk. No. 22. „Een kind van Uncle Sam" door C. J. Kelk, een merkwaardig verhaal van een kinderontvoering in Amerika, van een mil- lionairsgezin, van een rooversbende, vooral van den aanvoerder daarvan en levensom standigheden, die hem tot dit „beroep" voer den. Na de ontvoering weten ze echter geen raad het kind terug te brengen zonder ge snapt te worden en de ontvoerder, die lang zamerhand genoeg krijgt van zijn beroep, trekt zich als rentenier terug, brengt het kind bij zijn huishoudster en voedt het als zijn eigen op. Bij Bigot en Van Rossum te Amsterdam, uitgevers van de Uiienreeks, verscheen weer een nieuwe serie: Caecilia-Reeks, waarvan wij ontvingen no. 3: Frans Liszt, door S. Bot- tenheim, een interessante beschrijving van Liszt als mensch en als genie, dat tevens voorzien is van een volledige ltjst van Liszt's composities. Verschenen bij Schuijt te Velsen.; „Weeldekind" door Eva Price, vertaald door Pieter van der Valk. De roman van een in de grootste weelde opgevoede millionairs- dochter, wier vader zelfmoord pleegt na zijn geheele kapitaal verspeculeerd te hebben. Het meisje moet nu wel haar eigen brood verdie nen, wat haar gemakkelijk zou zijn gevallen, als ze zich voor reclame-sujet had willen laten gebruiken. Maar daar paste ze voor en ze begint een carrière als cabaret-danseres, als partner van een beroemd danseur. We lezen nu van haar moeilijkheden, van den strengen leermeester, die ze krijgt, die het „weeldekind" volstrekt niet ontziet, we lezen van haar eerste optreden ten aanschouwe van vele vroegere vriendinnen en haar vroeg eren verloofde, die dadelijk bij haar vaders val de verloving had verbroken. Nerina houdt nog steeds van hem en hg is nog dol op haar, maar door gebrek aan geld en capaciteiten is hg genoodzaakt een rijke vrouw te zoeken, die hg vindt in Nerina's nicht en aartsvijandin. Hoe Nerina eindelijk liefde en verliefdheid weet te onderscheiden, hoe ze haar vroegere leven leert verachten en plezier krijgt in haar werk, haar kameraadschap met haar leer meester, lezen we verder. Het happy end blijft niet uit, maar is hier een heel natuurlijk gevolg van het verloop der dingen en Nerina's karakterontwikkeling. Dr. Johanes Gebbing, Ein Leben für Tiere. Dr. Gebbing, die reeds in zijn jeugd naast een groote liefde voor de natuur een sterfte drang tot zwerven in zich had, vertelt ons in dit boek over de reizen, die hg vóór en ge durende den tijd, dat hg directeur van den dierentuin in Leipzig was, maakte. Naast (weinig) bgzonderheden over de dieren, ver telt hij op prettige wgze over land en bevol king van de bezochte streken. Belangwek kend zijn vooral zgn mededeelingen over de vele moeilgkheden, waarvoor een directeur van een dierentuin zich geplaatst ziet, wil hg zgn dieren geven, wat hun toekomt. In de oorlogsjaren en vlak daarna zag hg *tch zelfs genoodzaakt circusvoorstellingen met zijn leeuwen te geven om het geld voor het noodige voedsel bgeen te krijgen. Tenslotte Veel menschcnnmn en Christenplicht, Brengt Staatspensioen ende armoe zwicht maken wij ook de evolutie van (Heren in hok ken naar den direentuin mee. Al spgt het mg, dat dit boek zoo weinig geeft ©ver de dieren zelf, beveel ik het toeh graag ter lezing aan. DE KUNST VAN HET GRIMEEREN. door Johan Schmidt. Ui tg. Mij. Hollandia, Baarn. Tweede (goedkoope) druk, ingenaaid 1.75. Het doel van dit zeer lezenswaardig werk je is de bevordering van de individueele be oefening der grimeerkunst en waar dit noodig is, de verkeerde gewoonten aan te toonen en een doeltreffender werkwijze onder de aan dacht van de lezers te brengen opdat de stief moederlijke verzorging van dit toch in feite integreerend deel der tooneelspeelkunst een einde neemt. Er is een man van het vak aan 't woord, die dit alles zeer duidelijk en met merkbare liefde voor het métier vertelt. Zeer veel valt te leeren voor den dilettant- comediespeler en bij goede lezing vjui deze uitgave lijkt het ons niet onmogelijk, dat er bij tal van gezel schappen een einde komt aan het would-be- schmincken van de koppen. Men leest alles over de technische behande ling, terwijl voorts diverse methoden behaa deld worden, benevens de daarbg te bezigen hulpmiddelen. Ook treffen wij eenige inte ressante historische bijzonderheden aan. Eea boekje, dat wij gaarne ter lezing aanbevelen. Verschenen bjj Van Holkema Waren dorf's Uitg. Mij. te Amsterdam: I. De tweede druk van „Strijders voor het Leven", door Paul de Kruyf, vertaald doo* J- H. Paul». Dat dit boek zoo spoedig een tweeden druk beleeft bewijst niet alleen de Nederlandsche belangstelling in de medische wetenschap, doch in de eerste plaats de groote belangwekkendheid van het verzamel de materiaal en de boeiende verwerking ervan. Haast in romanvorm vertelt schrijver, zelf opgeleid in de bacteriologie, mooie ge deelten uit de medische geschiedenis van den iaatsten tijd. Een heel interessant, lezens waardig werk voor „ieder, die graag zoo lang mogelijk jong en zoo laat mogelijk oud wil zgn." Prijs ing, i.00, geb. 2.75. H. „DeLi Planter", door J. Kleian. In de inleiding zegt Kleian: Met jüt boek heb ik gepoogd een getrouw beeld te geven van het lief en leed in mgn 15-jarige plan tersloopbaan ondervonden. In het planters- leven is de strijd om het bestaan Hard. Velen kunnen niet het hoofd bieden aan de tergend» eenzaamheid en meerven met alcohol hun lot te kunnen verzachten. Enorme kapitalen zijn verdiend en ver» knoeid. De meeste planters keeren gedesillu» sioneerd naar het vaderland terug. Dit boek moet niet beoordeeld worden naar Hterairen maatstaf, doch als een onopge smukt getuigenis uit de praktijk van het Delische plantersleven. We krijgen kgk op het leven van een jon gen man, met de beste voornemens bezield en met veel ijver aan het werk getogen. Hg krggt al vrij gauw meer verantwoordelijk werk, een heel nieuw stuk bosch te ontgin nen en In cultuur te brengen. Toch moet hij tenslotte bij groot ontslag wijken voor een onervaren nieuweling, kennis van een de* bestuurderen uit Holland. Ing. 2.50, geb. 3.50. EEN NIEUWE SHELL-AUTOKAART i VAN NEDERLAND. De vele nieuwe wegen, bruggen, omleggin» gen en andere verkeersverbeteringen hebbes het Nederlandsche wegennet dusdanig ge wijzigd, dat de „Shell" gemeend heeft over te moeten gaan tot uitgifte van een nieuwe autokaart. Deze kaart, welke men kan verkregen b(J ieder Shell-statión of -depót, kost slechts f 0.75, hetgeen voor een dergelijke 18-karaats wegengids uiterst goedkoop is. Zij is in 9 kleuren uitgevoerd, zg is vol komen „bij", maar het handigste ervan is, dat zij gevouwen werd volgens het zgn. Foldex* patent, waardoor de kaart te lezen is als eea boek. Het papier ls waterdicht. Een uitsteken de reclame voor de „Shell", Wij ontvingen van het Nederlandsch Cen traal Buresai voor Volksdansen te Oosterhon® (op „De Meihof") het laatste nummer de* „Volksdanamare", welk nummer er alleszins smakelijk uitziet, zoowel de redactioneel» tekst als het overvloedige illustratiemateriaal- In het bijzonder willen wij er op wijzen, da# Bij enkele bruggen bereidde men ons een vochtige ontvangst m'n vriencf, de acftter-peddelaar maakte de niet-onverdieTistefijke opmerking, dat we dien avond wel all-roond stank-proof" In de be schaving weer zouden keeren. Iedere pagaal- slag deed een ware douche van pikke-zwart vocht op ona neersuizen, hetgeen niet zoo zeer erg was voor onze body's, als wel voor' den voorraad pepermunt, frujetta en Jaffa- appels. En weer ging het voort, met machtige roei slagen en weer ging het onder een brug doo*. Daar werd niet gespogen en dus: hulde aan de Önrusteneezen, Dan het Kanaal...,en dan liggen we in dg sfniskoïk. Om kort te gaan, behoudens enkele ver* wenschingen van schippers of kapiteins vatf groote booten, die geschut werden, als zou den we in den weg varen, kwamen we in dg Buitenhaven en aldaar, gezien het gunstig» tij, werd besloten even naar Texel te gaan. Ondanks de beloften aan de familie. En weer zal ik kort zijn. Ik wil slechts in 't voorbijgaan vertellen, dat we driekwart overvaren werden door een oude Texelschei bakkist, waarvan de dekknecht hoonende din gen zei, dat een jongen van een botter ia de haven aanving met steenen te smijten (ter meerdere verhooging der feestelijkheid); en dat een tegenligger van ons de eerste golven over ons jacht smeet. Meteen was toen het drama al eigenlijk voltooid, want op hetzelfde moment, dat de enorme scheut overkwam, voelde ik het niet alleen over m'n beenen loope», maar ook op ander» plaatsen. Het kroop door m'n pantalon (eerste en tweede af deelingin m'n solc* ken, en ook dat deel mijns Hchaarns, alwaar ik op rustte, zat in een heerlijk-koele plas. Maar dat zijn de ongewisselijkheden van den „voorzitter" en dies gaven wij daar geen' acht op, doch stuurden nog steeds met feil» slagen recht-«it, reeht-aan, naar de Harssen» en toen de haven uit. Het viel al direct eerlijk gezegd niet meej honderd meeuwen slierden krijschend om onS heen en zij waren als de klassieke kraan vogels, die ons waarschuwingen toezonden. Meters hooge golven (dat meenden wij ten* minster) ontnamen ons het gezicht ©p des horizont en ons schuitje danste als een aan* geschoten glazenwasser op (te baren. (Wordt vervolgd.) j

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19