Radio-programma Op en om het Binnenhof. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG u JULI T036 De herberekening van pensioenen. De staking te IJmuiden geëindigd. Geen eieren voor werkloozen uit de markt genomen. Ministeriëele voorschriften voor de Haringvisscherij. Politiechef te Naarden geschorst. Door een auto overreden en gedood Ernstig getroffen. Fabrieksschoorsteen gekloofd door den bliksem. Militaire auto verongelukt Alles zat nog in de Brandkast! Weekkroniek 2 EEN RECORDREI3 VAN DE „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT". De thans aangevangen reis van de „Johan van OkJenbarnevelt naar Nederland is, naar Aneta uit Batavia meldt, in zooverre een record-reis dat het grootste aantal passagiers wordt vervoerd, o.a. niet minder dan 300 kin deren. HET ONTWERP RIJTIJDENWET. In een gedocumenteerd en uitvoerig gemo tiveerd adres heeft de K.N.A.C. aan de Eerste Kamer verzocht het ontwerp „Rjjtijdenwet", zooals dit ongeamendeerd door de Tweede Kamer op 8 dezer werd aangenomen, te ver werpen. De K.N.A.C. zou het ongeacht de tallooze andere bezwaren in strijd zoowel met het al gemeen belang als met het belang van het motorwegverkeer achten indien door de wet gevende macht aan de Regeering, deze en ook alle volgende, een mate van bevoegdheid zou worden gedelegeerd, welke het mogelijk zou kunnen maken, dat in uiterste consequentie in vredestijd het geheele motorwegverkeer zou kunnen worden verlamd, zelfs stilgelegd, aangezien geenerlei limiet gesteld is aan de tijden waarop het verboden is een motorrijtuig te besturen. Het standpunt van de R.K. cen trale van burgerlijk overheidsper soneel. De R.K. centrale van burgerlijk overheids personeel heeft haar oordeel vastgesteld be treffende het wetsontwerp tot herberekening van de pensioenen van burgerlijke en mili taire ambtenaren. Zij deed dit met behulp Van een rapport, uitgebracht door een uit haar midden benoemde studie-commissie. Het wetsontwerp principieel beschouwende, staat de centrale afwijzend tegenover het Uitgangspunt van de regeering. Zij onder schrijft met volle instemming de ernstige ju ridische bezwaren, zooals deze in de Tweede en in de Eerste Kamer zijn aangevoerd tegen het verlagen van eenmaal verkregen pen sioen, bij de behandeling van de korting van de Indische pensioenen en daarna van de korting op de pensioenen van het spoorweg personeel. Zeer overwegend ook zijn de practische be zwaren van de centrale tegen tal van onder- deelen van het aangeboden wetsontwerp. Overeenkomstig een besluit van een vorige week gehouden bestuursvergadering is bo vengenoemd rapport toegezonden aan de Tweede Kamer. Een commissie uit den Nederlandschen bond van gemeente-ambtenaren, het Natio nale verbond van gem.-ambtenaren, den Al- gemeenen Nederl. politiebond en den Alge- meenen bond van provinciaal personeel in Nederland heeft een uitvoerig geargumen teerd adres gericht tot de Tweede Kamer, waarin zij verzoekt naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp tot herbere kening van de pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren, de goedkeuring aan dit .wetsontwerp te onthouden. Het comité van de samenwerkende bonden van oud-militairen heeft een adres van ge lijke strekking aan de Tweede Kamer ge- Zonden. De visschers mogen op de oude voorwaarden uitvaren. Donderdagavond is bericht binnen geko men, dit de visschersstaking is opgeheven. De reeders hebben goedgevonden, dat op de oude voorwaarden zal worden uitgevaren. De treilers zullen dus weer zee kiezen. Omtrent het einde van de visschersstaking te IJmuiden deelen de reedersvereeniging te IJmuiden en de besturen van de vier vak organisaties nog mede: Nu de opvarenden zich opnieuw achter hun organisatieleiding hebben geplaatst, is over eenstemming verkregen ten aanzien van de oplossing van het bestaande conflict. De reeders hebben zich bereid verklaard de oude loonsvoorwaarden te handhaven, door de opzegging van de contracten terug te hemen. Het conflict, dat ongeveer een maand heeft eduurd kan hiermede als geëindigd worden eschouwd. ZIJ DURFDE BIJNA NIETS ETEN. Altijd indigestie totdat zij een ontdekking deed, „Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, want ik leed langen tijd aan indi gestie; op 't laatst durfde ik bijna niets meer te eten. Eenige maanden geleden begon ik Kruschen Salts te nemen, niet meer dan eiken ochtend een beetje in mijn eerste kop thee, en dit bleek werkelijk een prachtige kuur te Zijn. Ik ga door met Kruschen Salts, en heb nu geen indigestie meer, ik kan weer gewoon mee eten en voel mij veel beter". Mej. A. P. te S. Indien Uw voedsel niet snel en geregeld door Uw inwendige organen wordt verwerkt,, begint het te gisten, er ontstaan gassen eri Zuren, welke maagpijnen of onpasselijkheid e.d. veroorzaken, zoodat elke voeding een bron van ellende wordt. Bovendien hoopen zich afvalstoffen in Uw lichaam op, welke de algeheele gezondheid schaden. De zes mine rale zouten, waaruit Kruschen Salts is samen gesteld, hebben de eigenschap Uw inwendige organen aan te sporen tot snelle en geregelde Werking. De afvalstoffen zullen zich daar door niet meer kunnen ophoopen en worden geregeld verwijderd. Zoodoende wordt ook de oorzaak van Uw onpaselijkheid en Uw maag- bezwaren weggenomen. Slechts de kleine dagelijksche dosis in Uw eerste kop thee of koffie op de nuchtere maag, en alle spijsver teringsklachten behooren tot het verleden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar b(j alle apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buitenver- fjkkking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) Naar het Nederl. Weekblad voor kruide nierswaren verneemt, heeft de minister van landbouw en visscherij, dr. Deckers, aan den Algemeenen bond van groothandelaren in eieren meegedeeld, dat de toestanden bij den afzet van eieren tot nu toe zoodanig zijn geweest, dat niet is overgegaan tot het uit de markt nemen van eieren, om deze gedu rende de wintermaanden ter beschikking van werkloozen te kunnen stellen. Bovendien is de geschiktste tijd voor opslag van eieren in koelhuizen thans weer voorbij, zoodat het zich laat aanzien, dat dit jaar geen eieren voor genoemd doel uit de markt zullen wor den genomen. Het Hd.bl. meldt, dat de eieren-exporteurs de mededeeling hebben ontvangen, dat in het tijdvak van 20 Juli tot 10 Augustus groote hoeveelheden versche eieren in consumptie verpakking aan de Reichsstelle für Eier te Berlijn geleverd kunnen worden. De reden hiervan kan gezocht worden in de Olym pische Spelen. De minister van landbouw en visscherij heeft bepaald, dat van 20 Juli af, den datum waarop het laatste vierde gedeelte van de vloot van haringdrijfsnetvisschersvaartuigen naar zee mag vertrekken, deze vaartuigen zullen worden onderscheiden in de volgende drie groepen: Groep a: Motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief kleiner dan 28 meter en met een machinevermogen van minder dan 125 e.p.k. Groep b: Motorloggers met een lengte vol gens den meetbrief van ten minste 28 meter en met een machinevermogen van minder dan 125 e.p.k. Groep c: Stoomschepen en voorts alle mo torloggers of motorbooten met een machine vermogen van ten minste 125 e p.k. De vaartuigen, behoorende tot groep a. mogen ter haringdrijfnetvisscherij mede- nemen: een Schotsche vleet, waarvan de bovenspeerreeplengte ten hoogste 2713 meter bedraagt, of een Hollandsche dan wel een standaardvleet, waarvan de bovenspeerreep lengte ten hoogste 3325 meter bedraagt. Voor groep b. zijn deze maxima achtereen volgens 2888 en 3675 m, voor groep c 3020 en 3938 m voor alle groepen droog gemeten. DE POSITIE DER URKER KUIL VISSCHERS. Het Tweede Kamerlid Van der Zaal heeft de volgende vragen tot den minister van landbouw en visscherij gericht: 1. Is het den minister bekend, dat de be drijven van de 37 kuilvisschers, die van het visschen met hun kuilvaartuigen op het IJsselmeer zijn uitgesloten, dientengevolge zoo goed als waardeloos zijn geworden? 2. Is het niet juist, dat thans de kustvis- scherij tengevolge van de afsluiting der Zui derzee, niet meer loonend is en dat de in vraag 1 bedoelde vaartuigen wegens hun be perkte afmetingen en hoogen oudersdom on geschikt zijn voor de Noordzeevaart, zoodat de bedoelde UVker kuilvisschers nu feitelijk niet meer als Noordzeevisschers kunnen wor den beschouwd? 3. Is het den minister bekend, dat de in vorige vragen bedoelde personen, thans met opzegging van credieten bedreigd worden en dus voor een faillissement staan, waarbij zij al hun eigendommen zullen verliezen? 4. Is de minister bereid nu de moeilijk heden, waarin bovenbedoelde kuilvisschers verkeeren, voortvloeien uit de afsluiting van de Zuiderzee en de uitsluiting van het vis schen op het IJselmeer, te bevorderen, dat hun een schadeloosstelling wordt uitgekeerd, opdat zij een nieuw bedrijf kunnen opzetten? Binnenland Naar de N. R. Crt verneemt, is de chef van politie der gemeente Naarden, H. V., door den burgemeester, den heer J. E. Bod- dens Hosang, geschorst, zulks naar aanlei ding van gegrond gebleken klachten, welke over de gedragingen van den politiechef wa ren binnengekomen. De klachten hielden echter geen verband met den politiedienst, doch betroffen uitslui tend het particuliere leven van den politie chef. Reeds geruimen tijd geleden was den heer V. ziekteverlof verleend. De justitie is in de zaak gemoeid. Donderdagavond heeft op den Jutphaa- schen weg te Utrecht een auto, komende uit de richting Jutphaas een 34-jarige juffrouw uit de Hoendiepsstraat te Utrecht, die in te genovergestelde richting fietste, aangereden. De juffrouw was op slag dood. f De auto is voorloopig in beslag genomen. In een logement te Enschede heeft Woens dagmiddag een der gasten, de werklooze bakker B. D., den logementhouder De Voer aangevallen, toen deze hem de huur op zegde. Een hevige vechtpartij volgde, waarbij D. van een mes gebruik maakte. Hij trof daarmee den logementhouder zoo hevig in het gelaat, dat deze naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Het slachtoffer zal een oog moeten missen. D. is ter beschikking van de justitie gesteld. Dak ingestort- Bij een kort onweer is Donderdagmiddag om ongeveer half vier de bliksem ingeslagen in den ongeveer 30 meter hoogen fabrieks schoorsteen te Helmond. De schoorsteen werd overlangs doormidden gekloofd met het ge volg, dat de helft van den betrekkelijk nieu wen schoorsteen bleef staan. De andere helft is met donderend geweld op de smelterij der fabriek neergekomen. Het dak stortte onder het gewicht van de brokstukken van den schoorsteen in. Drie arbeiders, die juist ter plaatse aan het werk waren, ontsnapten als door een wonder aan den dood. Overigens heeft de bliksem in de fabriek geen brand veroorzaakt. Een korporaal gedood, vier mili tairen gewond. Donderdagmiddag is op den Ouden Har- derwijkerweg nabij Oud Reemst een leger auto van het korps rijdende artillerie over den kop geslagen. In de cabine van den auto had naast den bestuurder een luitenant plaats genomen. Op den auto zaten enkele militairen. Door onbekende oorzaak is de auto geslipt en in den berm van den weg terecht geko men en over den kop geslagen. De vrijwillige korporaal van het corps rijdende artillerie, Vink, uit Arnhem, werd gedood, de korporaal Prijs werd zwaar gewond overgebracht naar het ziekenhuis te Arnhem, evenals de luite nant Alberda, die een ernstige schouderfrac- Den Haag, 9 Juli '36. De Tweede Kamer is, wat de huidige zifcr tingsperiode betreft uiteen. In de afgeloopen weekheeft zij een heele stapel ont werpen afgedaan, en ten slotte nog een drie uur vorderende interpellatie, zoodat de laat ste vergadering, op j.1. Woensdag, van des middags één uur tot diep in den avond (9 uur) duurde. De materie, welke voor de Senatoriale be handeling werd rijp gemaakt, is dusdanig gevarieerd, dat het geven van een samen hangend overzicht al heel moeilijk mag wor den geacht. Daarom zal in hoofdzaak de „chronologische volgorde" opgeld moeten doen! Dan komt het eerst in aanmerking .het z.g. giro-wetje van minister De Wilde. De be doeling is, gemeentelijke giro-bedrijven onder Rijkscontröle te brengen. Momenteel bezitten slechts vier gemeenten eigen diensten, name lijk Amsterdam, Arnhem, Zaandam en Bus- sum. De Regeering is nu van meening, dat te dezer zake de gemeentelijke vrijheid aan banden dient te worden gelegd, aangezien men b.v. door het bedingen van hooge renten gemakkelijk aan geld zou kunnen komen; t dat op een gegeven moment wel eens niet onmiddellijk voor teruggave beschikbaar- is bij een paniek onder het publiek. Ook gold, dat versnippering van krachten vermedeii dient te worden, aangezien een vlot en doel matig giroverkeer zooveel mogelijk centraal moet geschieden. De Kamer was met het gebodene niet da delijk heel ingenomen. Vooral de leden, die uit Amsterdam komen, waren beducht voor het bestaan van hun gemeentelijke giro, doch ook anderen hadden bedenkingen tegen deze nieuwe inmenging' in het gemeentelijke huis houden. Doch veel bedenkingen werden weg- weggenomen, amendement-De Geer (C.-U.j, beoogende de bestaande diensten buiten de ontworpen vergunningsregeling te houden, zoodat zij ongemoeid werden gelaten. Alleen zullen zij zich te onderwerpen hebben aan de door een ander amendement-Dé Geer op genomen bepaling, dat ten hoogste één pro cent rente mag worden bedongen. Voor de hierboven genoemde leden uit de Amstelstad was nog méér verheugend de aanneming van het ontwerp nopens de be kende Amsterdamsche Raadhuiskwestie. De hoofdstad heeft immers het Koninklijk Paleis op den Dam „om niet" aan het Rijk afge staan, waartegenover het Rijk zich verbond uit het Werkfonds 10 millioen te geven voor den bouw van een nieuw Raadhuis. Mi nister Oud bleek ook verheugd, dat de oude kwestie eindelijk was opgelost, en hij wees erop, dat Amsterdam een offer bracht door het afstaan van zijn historisch en wereld vermaard Paleis, eens Stadhuis. Er was in de Kamer één afgevaardigde, die roet in het vreugde-eten kwam gooien, en dat was de plattelandsche heer Vervoorn, die het accoord „veel te duur" achtte en doof en blind bleef voor de' herhaalde woorden des ministers, dat het hier een „nationale daad'' betreft, waaromtrent geen „sjaggeren" toe- laatbaar is. Minister Slingenberg heeft in de voorgaan de dagen vrij veel zaken met de Kamer moe ten behandelen. En thans strekte zijn optre den ook eens niet in verband met de werk loosheid! Maar natuurlijk in groote mate wél! Daar was een aanvullend crediet van 6t£ millioen voor het Werkfonds, en een millioen voor extra uitkeering aan de werkloozen (de helft nog dit jaar, de rest in '37). Over het Werkfonds werd vanzelfsprekend weer hard, geklaagd, maar de minister zette nog eens uiteen, hoeveel tijd met het uitwerken van objecten gemoeid is. Momenteel zijn 3000 „Werkfondsmenschen" aan den arbeid. Men hoopt echter, op den duur 20.000 man werk te geven via het Werkfonds. Ook wordt onderzocht, in hoe verre bevordering van den woningbouw nog urgent is, nu in vele plaatsen allerlei wonïh- gen leeg komen te staan. Blijkt inderdaad, dat nieuwbouw gewenscht is (de minister heeft een conferentie gehad met vertegen woordigers uit alle groote gemeenten), dan zal de Regeering niet weifelen, nieuwe cre dieten aan te vragen! Na langen tijd kwam weer eens een motie op het parlementaire tapijt, en wel bij de be handeling van het genoemde crediet van 1 millioen. De heer Kupers (S.D.) vond dat ge drag in elk opzicht onvoldoende, waar men te maken heeft met vele door langdurige werkloosheid zeer verarmde gezinnen. De heter Steinmetz (R.K.) was het hiermee vol komen eens, wijzend vooral op den nood in de kinderrijke gezinnen. Minister Slingenberg kon tot zijn spijt geen onmiddellijke toezeggingen doen, maar beloof de, alles te zullen verrichten om op de be grooting voor '37 nog weer een extra be drag beschikbaar te krijgen. Deze mededee ling was voldoende om de meerderheid der Kamer tegen de motie te doen stemmen. tuur had opgeloopen. Verder waren er nog twee licht gewonden. De overige vier militai ren kregen geen letsel. Het lijk alsmede de ernstig beschadigde auto werd door den commissaris van politie te Ede, die zeer spoedig ter plaatse was, in beslag genomen. Dr. Beumer uit Otterloo, die onmiddellijk was gewaarschuwd, verleen de eerste geneeskundige hulp. Ook de offi cier van justitie uit Arnhem verscheen op de plaats van het ongeluk. Alle gewonden zijn overgebracht naar het gemeentelijk zieken huis te Arnhem. Te Zaandam is eenige maanden geleden ingebroken in de fabriek van de Mercantile en Industrie Compagnie in de Oostzijde, waarbij toen de brandkast spoorloos was ver dwenen. Thans is deze op eenigen afstand in de Zaan in ongeschonden staat terugge vonden. Zoowel het geld als de rentezegels bevonden zich nog in de kast. Het onderzoek naar de dieven wordt voortgezet. De kwestie, welke de werkloosheid niet betrof, en toch Ex. Slingenberg mede aan ging, was de z.g. „Rijtijdenwet". Het ontwerp machtigt de Kroon, regelen te stellen omtrent de tijden en de omstandig heden, waarin en waaronder bestuurders van njotorrijtuigen mogen rijden. De Regeering heeft echter haar voornemens omtrent den algemeenen maatregel al bekend gemaakt, zöodat men weet, dat het gaat om het vast stellen van maximaal tien uren arbeid per dag én 55 uren pér week (mét mógelijkheid op uitzonderingen tot een maximum van 13 uren per dag). De chauffeurs in een etmaal minstens 12 uren moeten rusten (éénmaal per week .is 10 urén voldoende). Rusttijden van minder dan een half uur gelden als werk tijd, terwijl nachtarbeid niet meer dan zes maal in twee weken mag voorkomen. Verder Wordt verplichtend gesteld een wekelijksche rustdag, van 30 uren, waarvan ten minste 23 Uren in één etmaal. Eenmaal in de drie weken moet die rusttijd op Zóndag vallen en dan volgt nog een be- paling, waarover men in den lande veel be- roering heeft gemaakt. Het ligt namelijk in de bedoeling te verbieden, meer dan 4 uren achtereen een motorvoertuig te besturen, zon der eerst èen half uur gerust te hebben. Ten slotte zal er gen verbod voor goederenver- Voer op Zóndag kómen. Wat dat verbod om langer dan 4 uren ach tereen te chauffeeren betreft, het zal ook van kracht worden voor de z.g. „heer-rijders", die luxe-wagens besturen. Op een enkele uitzondering na voelde de Kamer zeer veel voor het gebodene. Alleen mr. Westerman (ex-N.H.) en de heer Van Dis (S.G.) vonden een en ander bespottelijk. Zij betoogden, dat slechts behoefte bestaat aan een rijtijdenregeling voor beroepschauf feurs, en dat'men de'.„heer-rijders" niet moet gaan „plagen" met onuitvoerbare bepalingen, die niet te cóntroleeren zijn. Wie zal uit maken, of iemand zijn rust wel tijdig ge nomen heeft? Van de andere aan het woord gekomen leden was het dr. Vos (V.B.), die bezwaren had tegen de „blanco volmacht" aan de Re geering. Minister Slingenberg verdedigde de rege- ling het eerst. Z.Exc. betoogde, dat het on mogelijk was, tijdig alle uitgewerkte rege- lingen in de wet opgenomen te krijgen, en daarom was de machtiging ontworpen. Er wordt een sterke preventieve werking van den maatregel verwacht, want ieder bona-fide werkgever en behoorlijk heer-rijder zal de voorschriften in acht nemen, aldus de minister. De heer De Visser (Comm.) had aanmer king gemaakt op een artikel, waarin de werknemer voor de overtreding strafbaar wordt gesteld, wat de afgevaardigde zeer on billijk acht, wijl de chauffeur meestal in op dracht van zijn patroon werkt. De minister verduidelijkte, dat art. 3 wel degelijk den werkgever verantwoordelijk stelt. Slechts bij nalatigheid Is de werknemer de schuldige. Eer de A.M. tot stand komt, zullen alle instanties worden gehoord, en zal rekening worden gehouden met de uit de Kamer ge komen wenschen en wenken. Minister Van Lidt de Jeude, die het ver keersprobleem voor zijn rekening nam, wees erop, dat de Kamer reeds zoo lang heeft aan gedrongen op een regeling voor de chauf feurs. Ir. Van Dis had hartgrondig getwijfeld aan de bewering, dat oververmoeidheid de oorzaak aangeven, en dat daaronder zeer Stellig vermoeidheidsgevallen schuilen. De minister zag een onverbrekelijk verband tus- schen oververmoeidheid en verkeersveilig heid. Daarom wenschte hij geen onderscheid te maken tusschen beroepschauffeurs en „heer-rijders". Er wordt wel gezegd, dat controle onmoge lijk is, maar practisch zal het voorkomen, dat het feit van oververmoeidheid na het geval aan den dag treedt. Oververmoeidheid valt wel degelijk te constateeren, vond Z.Exc., al zal dat niet steeds het geval kunnen wezen. Doch de minister wenschte „oververmoeid heid" als strafbaar feit te zien aangemerkt. Na een paar mislukte pogingen aangaande amendamenten werd het wetje goedgekeurd. Met voortvarendheid werkte men zich verder Raad voor de Luchtvaart, regeling van de Raad voor de Luchtvaort, regeling van de rechtspositie van handelsagenten en -reizigers (resultaat van 7 jaren voorbereidenden ar beid!), conclusie van de Kamercommissie op het verzoekschrift van den oud-Rijksbouw meester Vrijman om rehabilitatie (een oude, geruchtmakende zaak!), waarbij minister Oud aankondigde, spoedige opdracht, aan den betrokkene, voor den bouw van een groot Rijkswerk, te zullen bevorderen, hetgeen de Kamer, bij wijze van genoegdoening, ook be geerde. en ten slotte kwam aan de orde de interpellatie-De Visser over de IJmuidensche visschersstaking, De heer De Visser beschuldigde de Regee ring van partijdige inmenging in het te IJmuiden gerezen conflict tusschen de groote reeders en de visschers. Zij zou namelijk door het intrekken van steun hebben willen bevor deren, dat werklooze visschers,, onderkruipers- werk" gingen verrichten. De interpellant riep uit. dat de Regeering IJmuiden maar niet helpt, niet saneert, de groote reeders ten koste van de kleine reeders en de visschers aan de macht laat. Steeds maar door loon daling tracht men de ongunst der tijden te ontkomen. Wéér dreigde een 10 pet. loonsver laging, doch ten slotte wist men het op 5 te brengen. De staking zou gewonnen zijn als de Regeering niet had ingegrepen, zei de heer De Visser, door met honger te gaan dreigen. De afgevaardigde wees er verder op, dat de gemeenteraad van Velsen de Regee- ringshandelingen heeft afgekeurd. De Regeering weet niet, wat zij ontketend! riep de heer De Viser uit, ziet zij dan het voorbeeld in Frankrijk en België niet? Men trachtte arbeiders uit Haarlem, Egmond, Kat wijk, Noordwijk te krijgen, doch allen weiger den. Dat is de proletarische solidariteit! De spreker hekelde in dit verband het op treden van de N.S.B., waarvan de heer Van Beuningen (een der groote reeders) een der geldschieters zou zijn... (mr. Wendelaar (V.B.) interrumpeerde: Dat is niet waar, daar sta ik u borg voor!) De interpellant vervolgde, dat de gemeente Zandvoort protesteerde tegen het feit, dat menschen, die in 25 jaar niet meer gevaren hadden, werden opgeroepen. Hij riep voorts uit, dat het IJmuidensche bedrijf met onder gang wordt bedreigd, opkomend voor onmid dellijke intrekking der genomen maatregelen door de Regeering. Minister Slingenberg verklaarde, dat hij hetgeen gezegd was over de saneering van het bedrijf zou overbrengen aan zijn ambt genoot Van Landbouw en Visscherij. De bewindsman ontkende, dat de Regeering geen recht zou hebben, de steun in te houden. Art. 13 sub. 2 van het reglement der werk- loozenkas van de betrokken visschers bepaalt, dat geen uitkeering plaats mag hebben als er in het bedrijf staking heerscht. De arbeiders moeten geen strijd kunnen voeren met Over heidsgeld. Voor de stakingen zijn er de weerstands- kassen. Alleen als de erkende organisaties het stakingsparool hebben uitgevaardigd, wordt de staking erkend. Zoo lang dat bericht bij de arbeidsbeurzen niet binnen is gekomen, zijn zij verplicht aan aanvragen voor arbeiders in het betrokken vak te voldoen. Z.Exc. bracht de IJmuidensche arbeiders een woord van hulde voor hun ordelijk op treden, doch de minister betoogde tevens, dat ZONDAG 12 JULI 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten, 9.05 Tuinbouwpraatje. 9.30 Gramofoonplaten. 9.58 Postduivenberichten. 10.00 Gramofoonplaten. 10.30 VARA-orkest. 11.15 Gramofoonplaten. 11.30 VARA-orkest. 12.00 Omroeporkest en solist. 12.50 Schilderij van de maand. I.10 Omroeporkest. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Piano-recital. 3.00 Residentie-orkest en solist (In de pauze: Olympisch Appèl). 4.30 Sportreportage. Hierna Sportnieuws ANP en Gramofoonplaten. 5.00 Mondaccordeonvereeniging „Concordia", 5.30 Sportpraatje. 5.50 Sportnieuws ANP. 6.00 Causerie over de Erasmus-Herdenking. 6.30 Causerie over de VCJB-Kampen. 6.45 Ned. Herv. Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Concertgebouworkest en soliste. 9.05 Gramofoonplaten. 9.10 AVRO-Aeolian-orkest m.m.v. solisten en gem. sextet. 10.00 Radio-journaal. 10.1512.00 Kovacs Lajos' orkest, AVRO- dans-orkest en solist, (Om 11.00 Berichten ANP). Hilversum n, 301 m. 8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muzieik. 9.50 Geref. Kerkdienst. Hierna: Gewijde mu ziek. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 Sted. orkest Maastricht. 3.15 Mandoline-orkest „Sempre Avanti", 3.30 Sted orkest Maastricht. 4.15 Vervolg Mandoline-orkest. 4.30 Ziekenhalfuur. 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Ned. Herv. Kerk-dienst. Hierna gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Voor slechthoorenden. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-orkest, KRO-Boys Tfn gramofoonpl. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-uitzending. MAANDAG 13 JULI 1936. Hilversum I. 1875 in. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Orgelspel. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.00 Voordracht. 11.30 Ensemble J. Kroon. 12.30 Gramofoonplaten. 12.45 Kovacs Lajos's orkest. 1.30 Orgelconcert en zong. 2.15 Piano-recital, voordracht en gramofoon platen. 3.30 Het omroeporkest. 4.30 Muzikale causerie (met gr.pl.), 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Dansmuziek. de staking ongeorganiseerd was. De heer De Visser betwistte dit wel, doch de bewindsman verzekerde, van geen enkele organisatie een mededeeling te hebben ontvangen of gezien. Ten slotte beloofde Z.Exc., dat in gevallen, waarin zij, die in langen tijd het bedrijf niet uitoefenden, en die toch werden opgeroepen, schadeloos zullen worden gesteld. De minister noemde ook nog het bericht, als zouden de uitsluitingen na beëindiging van het conflict blijven gehandhaafd gedurende 3 maanden, geheel onjuist. Er ontstond debat. De heer Sneevliet (R.S.) schaarde zich aan de zijde van den interpel lant, doch de heer Kuiper (R.K.) was van oordeel, dat, als de wilde staking was gelukt, dit onnoemelijke schade had berokkend aan de arbeidersorganisaties, aan de vakbeweging, vooral in dezen tijd. Wie in het IJmuidensche geval staakte, was z.i. een vrijwillige werk looze. De heer Drops (S.D.) wees ook op de noodzakelijk discipline in de organisaties. Wel had de heer Drop critiek op het betoog van den minister en nog meer op de toestanden in IJmuiden. vooral wees hij erop, dat men geen visschers, die al langer dan 2 jaar uit het bedrijf zijn, als vervanging moet gaan aanwijzen. De afgevaardigde drong aan op spoedige saneering van IJmuiden. De heer De Visser, repliceerend, betoogde met klem, dat geen steun voor de stakers wordt gevraagd, maar wel voor de werk loozen, die er buiten stonden. Nu gaat men hen uitsluiten, wijl zij weigeren onderkruipers- werk te verrichten. Minister Slingenberg verklaarde nog eens, dat hij zich wel op formeel standpunt moest plaatsen. De interpellant had uitgeroepen, dat in deze het moreel geweten behoorde te spre ken. Maar Z.Exc. wees erop, dat de wilde sta kingen 'n zeer groot kwaad beteekenen, men zie Frankrijk en België! Er moet gezag zijn bij de besturen der vakorganisaties, dat mag niet ondermijnd worden. De maatregelen, welke de Regeering nam, strekten dus ten voordeele van de bedrijfsorganisatie. Hiermee was de interpellatie afgeloopen. Resultaat leverde zij in concreto niet op, wel bracht zij een verduidelijking van het inzicht der Regeering! President Aalberse hield in een bijna ver laten Kamer zijn afscheidsspeechje, dat slechts kort was, doch allen, ook zij, die „in hoogheid gezeten zijn", (de pers!) een periode van rust toewenschend, om sterkte te ver garen voor de komende najaarscampagne. De aanwezige leden verdrongen zich orrï den praeses een handje te drukken. Toen liep de zaal leeg... Parlementariër. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Viool en piano. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen, 8.15 Gramofoonplaten. 9.00 Radio-tooneel. 9.40 Omroeporkest en soliste. (In de pauze Viool- en pianospel). 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Majo Marco's orkest. Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending, j 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonplaten, I.45 Cello en piano. 2.45 Keukenpraatje, 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Twee cello's en piano. 5.55 Gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonplaten. Reportage Chr. Pad vinderskamp. 8.30 Openlucht concert (carillon, koren, ba zuinblazers en de Verst. Haarl. Orkestver- eeniging) 10.00 Berichten ANP. 10.0511.30 Gramofoonplaten. DINSDAG 14 JULI 1936. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending. 11.00 en 6.30 RVU, 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Lismonde. II.00 Lezing. 11.30 Ensemble Lismonde. 12.30 Het omroeporkest. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kovacs Lajos. 3.45 Het Lyra-trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 5.45 „AVRO-dansorkest." 6.30 Politiek overzicht. 7.00 Gramofoonplaten. 7.15 Per fiets door Nederland. 7.30 Piano-recital. 8.00 Berichten ANP; Mededeelingen. 8.15 Gevarieerd programma. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten ANP. 11.1012-00 AVRO-Aeolian-orkest, Hilversum II, 301 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 KRO-Melodisten en gramofoonplaten, 5.15 Kinderkoorzang. 5.45 Felicitaties. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 „Eindexamen! Kleine man wat nu?" 6.30 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 De ontwikkeling van het Middeleeuwschi liturgisch drama. 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 „Verhuisprogramma", bonte avond (Oitf 10.30 berichten ANP). 11.0012.00 Gramofoonplaten, De Tweede Kamer op reces, nadat zij een groot aantal ont werpen afdeed. - Girowetje, Rijtijdenwet, Paleiskwestie, aan vullend crediet, uitbouw* arbeidswetgeving, Raad voor de Lucht vaart, de zaak-Vrijman", interpellatie-De Visser over de IJmuidensche staking:

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2