Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG H JULI 1936 T JUTTERTJE Voor goedkoope patronen. Lichte manteltjes. Elegante garneering. Medische wenken. Variatie in zomer-menu's Zomersproeten of „Sun-Kisses". Huisvrouwen zorgen in den zomer zomerjapox met aangeknipte mouwen. g 68. Prijs per patroon 0.25 •+- 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Deze eenvoudig, vlug te maken japon heeft aangeknipte mouwen, die met een kleine opslag zijn afgewerkt en een punt- hals.met een groote schotsche strik; ook de beintuur. is hiervan gemaakt. Vooral op wit geeft dit een bijzonder vroolijke garneering. De rok bestaat uit twee ba nen, 'die naar onderen toe wijder worden, doch' niet bepaald klokken. Om meerdere onderwijdte te geven zijn de zijnaden 15 20 cm open gehouden. Patron'en in de maten 42, 44, 46, 48. katoenen meisjesjurk. f g 61. Prijs per patroon 0.25 -j- 0.05 voor 'I adm.- en verzendkosten. Onder de katoenen weefsels zijn buiten gewoon -"vele goedkoope soorten; die goed gewafScSien 1 kunnen worden en waarbij bflz^|Bjei| aardige motieven en kleuren zijn.. De mouwtje, die ruim over de boven- arm,. vallen, zijn aah.de pas geknipt, waar op tevens een plat liggend kraagje komt. De voor- en rugpanden worden met een weinig ruimte aan de pas gezet; sluiting met knoopen midden Voor. Tweebaans rok, die achter glad is en aan dé voorzijde een gedeeltelijk qpgestikte plooi te zien geeft. Patronen voor meisjes van 1214 jaar. bon op te Zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. naam; straat; plaats; Patroon No. Maat Evenals wij den vorigen zomer reeds sporadisch lichte manteltjes op donkere japonpen zagen dragen, wordt dit ook voor1-dit seizöen weer geprofeteerd. Men doet, dit verschil thans echter nog ster ker uitkomen door tevens materiaal van geheel anderë grondstoffen te verwerken. Zoo zijn b.v. effen en bedrukte linnen weefsels zeer nieuw' op wollen rokken en japonnen. De modellen zijn verschillend, nu eens tot op de heupen, dan kortom eveneens manteltjes te geven, waarvan de achterpandenzeer lang zijn en in afge ronde lijn naar de voorzijde toe oploopen. jTypisch is, dat deze lianen manteltjes na genoeg alle min of meer getailleerd zijn en meestal aansluitende, doch ook wel gladde elleboogmouwen hebben. Smalle kragen en breede, nagenoeg tot de taille reikende of korte smalle revers doen zien. Cretonne zal eveneens voor deze model len verwerkt worden en voor meer ge kleed zijden cloqué met een moes of klein rechtlijnig motiefje. Bij gekleede rokken, van geplisseerde georgettes of fijne wollen weefsels worden manteltjes gedragen in strenge, aansluitende modellen, die machi naal bestikt zijn met santache, nu eens als randversiering, dan weer als garneering van een geheel baanstuk. Een eisch is echter, dat deze manteltjes echt zomers werken en een mooie coupe hebben. We worden telkenmale opnieuw aange naam getroffen door de elegante hals afwerkingen, die menig vrouwenkopje zoo voordeelig doen uitkomen. Veel behoeven wij er niet over te vertellen, want bij het zien dezer drie afbeeldigingen, begrijpen wij al dadelijk, dat slechts weefsels als glasbatist en organdie, welke min of meer stijf uitstaan, het gewenschte resultaat bereiken. De opstaande strook links wordt nog ten overvloede aan den bovenkant af gewerkt met een dim cetonnetje. De bladermotieven geven van piqué of wit en donker glacéleer een mooi geheel en komen het meest tot hun recht bij slanke, frère vrouwenfiguurtje. De flat- teuse ruche rechts wordt in het midden op de halsuitsnijding en mouwen gehecht, zoodat slechts de andere helft opstaat te gen de hals of over de armen valt. Handige dames kunnen deze ruches ge makkelijk zelf maken, doch het vereischt een weinig zelfkennis om aan te voelen, welk model bij ieders persoonlijkheid past. De zorg voor de oogen in den zomer. Niet steeds in de schelle zon kijken, doch de oogen door een zonne-bril be schermen! Doelmatig zijn brillen met verstelbare glazen, zoodat men door zoo'n gekleurde bril niet steeds behoeft te lezen of te hand werken. Het lezen bij schemerlicht is buitenge woon verkeerd evenals alle onnoodige in spanning. Evenals het geheele organisme hebben ook de oogen slaap noodig en in dien men aan slapeloosheid lijdt is het aan te bevelen, zelfs in de donkere slaapkamer de oogen gesloten te houden. Veelal komt de slaap dan vanzelf indien men althans tracht alle lichaamsdeelen tot ontspanning te doen komen. Een koud oogbad werkt zeer versterkend voor de oogen en na een warm bad moet men steeds de oogen met koud water betten. Wanneer men pijn in de oogen krijgt moet men tijdelijk ophouden met werken en zoo spedig voor een andere, wellicht betere verlichting zorgen. Rook werkt zeer slecht op de oogen, hetgeen zich doet gevoelen door een on aangenaam branderig gevoel. Het loopen tegen de wind in doet de slijmhuid der oogen opdrogen en veroor zaakt roode randen. Men doet in derge lijke gevallen dan ook goed om de oogen te beschermen met .een bril. Tranende oogen moet men nimmer af vegen met een zakdoek, die men ook voor de neus gebruikt, aangezien hierdoor ont stekingen kunnen ontstaan. Het beste is steeds een plukje watten te gebruiken. Zelfs gezonde oogen moeten beschermd worden tegen de sterke ultra violette stralen (vooral aan zee of in de bergen) door het dragen van een gekleurde bril. Indien, men zelfs slechts kleine afwijkin gen constateert moet men steeds een oog arts raadplegen en nimmer een bril dragen, die door een leek is aanbevolen en waarmede men meent beter te kunnen lezen. Indien men in dit opzicht geld voor een dokters-visite denkt te besparen, dan kan het gevolg hiervan zijn, dat de oogen sterk gaan verminderen en men op aan merkelijk veel hoogere kosten komt. Het is heel gemakkelijk om een kleine hoeveelheid saus in voorraad te hebben om op een gegeven oogenblik vlug klaar te zijn en eventueel aan te vullen met tomaten of een smaakje. Men kan zoo'n bloem- water of bouillon-sausje een dag of zes bewaren. Een reuzenbloem op Sumatra heeft een doorsnede van 1 m en is de grootste bloem van de wereld. Iedere volkomen ontplooide bloem weeg 15 pond. De bloem is ongewoon mooi, doch de geur is ondragelijk en doet denken aan be dorven vleesch. Vooral in de warme zomermaanden heeft men in ieder gezin wel eens critieke dagen, waarop de huisgenooten niet den minsten etenstrek hebben. Men verlangt naar iets anders, iets pikants of wel een of ander smakelijk opgemaakte schotel. Op diplomatieke wijze moet de huis vrouw trachten om hare ietwat loom thuiskomende familieleden met opgewekt- gezicht rond den disch geschaard te zien en zoodoende het nuttige en het aange name verbinden. Zij moet een middenweg weten te vinden, waardoor alleszins bil lijke gerechten, die toch de noodige voe ding geven en er met smaak ingaan. Een uitstekend hulpmiddel vinden wij in ge latine, waardoor het gewenschte doel on getwijfeld bereikt wordt. Waar het om groenten, vleesch, visch of eiergerecht gaat, last not least, om melkgerechten kan men allerlei grond stoffen in volkomen nieuwen vorm opdie nen. Gelatine wordt door de meeste huis vrouwen nog veel te weinig gebruikt. Zij denken zich het verwerken als iets, dat veel moeilijkheden met zich brengt, het geen allerminst het geval is. Gerechten met gelatine verwerkt, heb ben het voordeel liehtverteerbaar te zijn en de voedingswaarde wordt zelfs ver hoogd, aangezien het eiwitstoffen bevat. Vruchtensappen, melk- en meelgerech- ten, wat men ook wil maken, krijgen een ander aanzien, indien zij met gelatine ver werkt zijn en zijn ook uitstekend geschikt om als zieken- en kindervoeding gebruikt te worden. Een eerste voorwaarde voor het ge bruik der bladgelatine is, dat men ze een minuut of tien in ruim koud water laat weeken, daarna uitknijpt of op een zeefje laat uitlekken en vervolgens in de warme vloeistof roerende laat oplossen, niet meekoken. Wie zich eenmaal vertrouwd heeft we ten te maken met de bereiding van ge latine, zal steeds andere variaties weten samen te stellen, die niet alleen het oog, doch ook de maag zullen streelen. Klant: „Maar baas, wat heb je nou van mijn schoenen gemaakt?" Schoenmaker: „Wel wat zou ik er van gemaakt hebben?" Klant: „In den linker schoen kan ik on mogelijk in!" Schoenmaker: „Dat wordt wel beter als wij droog weer krijgen!" Klant: „Ja, maar de rechter is veel te wijd." Schoenmaker: „Zoo gauw als wij regen krijgen krimpt hij weL" Gevoeligheid voor zomersproeten is dik wijls een erfelijkheids-kwestie en het eenige wat men kan doen om het krijgen ervan te voorkomen is vermijden van te sterke zonnestralen. „Moet men derhalve nimmer in de zon loopen en alle zomersche vreugden mijden?" Zeker niet, is hierop ons antwoord. Men moet echter zooveel mogelijk het gelaat overschaduwen door een breed gerande hoed en tevens een flinke laag poeder op brengen. Verschillende middeltjes heeft men bij goede drogisten voorhanden, die althans eenige afweer bieden, terwijl ook eenvoudige huismiddeltjes aangewend kun nen worden. Het inwrijven van de huid vóór het naar bed gaan met plakjes citroen is uitstekend en goedkoop, evenals met waterstof super oxyde. Het toevoegen van borax aan het waschwater is eveneens uit stekend. De sproeten verdwijnen wel is waar niet door verschillende behandelingen, doch ze verbleken en vallen hierdoor minder op. Op warme dagen kost het menig huis vrouw heel wat hoofdbrekens om te voor komen, dat de spijzen bederven, melk zuur wordt, enz. Zoodra de melk in huis komt moet men ze koken, voegt op 1 L. b.v. een platte desertleppel suiker toe en koelt ze snel af. Zelfs op dagen, dat er onweer in de lucht zit houdt melk zich dan vrijwel altijd goed. Wil men ongekookte melk goed houden, doet men ze in een aardewerkkan, die men afsluit en in een pan met water plaats, dat steeds vernieuwd wordt. Bouilon kan men goed houden, wanneer men deze zonder soepkruiden trekt en daarna in met heet water schoon ge- maakte flesschen overgiet, die me een prop watten afgesloten en op een donkere koele plaats bewaard worden. Soep kan men be waren, nadat men ze eerst zeeft, zoodat alle groentenresten achter blijven, daarna nogmaals opkoken en koel bewaren. Vleesch en groentenresten bewaart men in een steenen kom, die men met een bord of deksel afsluit, nadat men de bovenlaag overgoten heeft met een laagje warm vet, dat na het stolten een luchtdichte afslui ting geeft. Het vet kan later afgeschept worden voor het braden of smoren van vleesch. HET TOEZICHT. Boer: Waar zijn mijn paarden? Had ik je niet gezegd, naar mijn paarden te kijken, terwijl ik in den winkel boodschappen deed Jongen: Dat heb ik gedaan, baas. Eerst gingen ze daar ginds langs den molen van Kees Bokkel, en toen kwamen ze op den straatweg, en sloegen links af het zandpad op, daar draafden zij zoo hard en maakten zoo'n stof, dat ik ze verder niet meer kon zien. door. N. D. Sandifort. CULBERTSON—GOUDSMIT. Reeds verschillende malen doken den laatsten tijd berichten in de verschillende bladen op over een mogelijke bridge-match tegen het Culbertson-team, in Nederland te houden. Volgens het Handelsblad schijnen de po gingen thans vastere vorm aan te nemen en zou a.s. Zaterdag een bespreking met Culbertson in Amsterdam worden gehou den. De samenstelling van het Culbertson- team is nog onbekend, het Goudsmit-team zou uit de heeren mr. F. W. en mr. E. G. Goudsmit, B. Einhorn en mr. van Bemmel Suyk bestaan. Een spel uit de praktijk. Doordat de partner bij de vraagbiedin- gen geen inzicht krijgt in de kaartverdee- ling van den vrager, kunnen zich gevallen voordoen, waarbij de partner slecht3 schoorvoetend en met angst en beven de biedingen van den vrager beantwoordt, omdat zijn kaart zoo vreeselijk zwak is en hij eigenlijk op niets geboden heeft. Een dergelijk overkwam mij eenige we ke geleden, toen ik, nadat de tusschenzit- tenden speler had gepast, het bieden voor m'n partner, die met 1 K. had geopend, open wilde honden met I R. op de navol gende hand: S. x.x.x.x. H. x.x. R. h.9.x,x.x. K, x,x. Na het R.-bod volgde van de tegenpartij een S.-bod, daarna was het lieve leven aau de gang met de volgende biedingen: 1 K. pas IR. IS. 2 S! pas 3 R. pas 3 H? pas 4 R. pas 4 H? pas 4 S.A. pas 5 K? pas 5 R. pas 6 RU Ter verklaring van de verschillende bie dingen diene het volgende: Op het eerste vraagbod in S. moet na tuurlijk negatief worden geantwoord, om dat de tweede ronde-dekking in die kleur niet aanwezig is; zoo ook op het daarop volgende vraagbod in H. Eerst daarna, dus bij het herhaalde vraagbod in H., dat voor derde-ronde contróle is, moet de partner, niettegenstaande een afwijzend bod op die zwakke kaart oogenschijnlijk beter zou zijn, positief antwoorden met een zoo laag

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 8