Modepraatje PAG. Een praatje over Frankrijk. Wandeljaponnetjes voor de reis. Zure melk witte kaas. T JUTTERTjp JURKJE VOOR .MEISJES VAX 24 JAAR G 70 Prijs per patroon 0.25 0.05 voor adm.- en verzendkosten. Bij deze aardige kinderjurk behoort een broekje van hetzelfde materiaal, met elas tiek om het middel en de pijpjes afgwerkt. Het jurkje heeft pofmouwen, die in rag- lanvorm zijn ingezet en met een zoom af gewerkt worden, waardoor een elastiekje wordt geschoven. Een rond pasje wordt in de halsuitsnij ding gezet, terwijl de sluiting even op zrj aan den voorkant is. Kleine knoopjes dienen als versiering. Het jurkje wordt aan voor- en rugzijde ingehaald en valt ruim naar onderen. Af werking met breede zoom. HUISJAPON. Succespatroon VKK 1907 Prijs per patroon 0.25 0.05 voor verzendkosten. Deze japon met opgestikte bovenpas aan voor- en rugzijde heeft aangeknipte mouw tjes. In het midden voor is een smalle nervure aangegeven, die één lijn vormt met de opgestikte plooi in het midden van de rok, die op kniehoogte uitspringt. Een ceintuur van dezelfde stof wordt om het middel gedragen. Kraagje en mouwopslagen zijn van wit piqué, terwijl midden vóór een splitje is aangebracht, dat met een knoopje en lusje sluit. Wollen mouseline of een zomerstof je zijn geschikt voor koele dagen. Patronen verkrijgbaar in de maten 40 44—4648. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan „Het Practische Mode blad", Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM; STRAAT PLAATS:i Patroon No. Maat Parijs is nog lang niet Frankrijk. Dat is een overtuiging, die den laatsten tijd meer en meer veld wint. Parijs heeft zich eigen lijk een plaats in het Fransche leven aan gematigd, die het niet toekomt. Hoe meer de hoofdstad zich op den voorgrond stelde, hoe meer de provincies op den achtergrond geraakten, ja onderdrukt werden. In dat opzicht zal de wereldtentoonstel ling te Parijs in 1937 een groote schrede vooruit beteekenen voor de provincies. Men wil doen uitkomen, dat de provin ciale eigenaardigheden niet den vorm moeten aannemen van „cultus van het ver leden". Op deze tentoonstelling zullen de huizen uit de Fransche provincies aan den ouden tijd alleen de hoofdlijnen ontleenen, waar van de ondervinding heeft geleerd, dat zij zich het beste aanpassen aan de eischen van het klimaat en het omringende land schap. Naast deze schoone bouwwerken zal men er nog andere schoonheden kunnen bewonderen: in elk departement namelijk is men op zoek naar de knapste meisjes, om haar geboortegrond waardig te verte genwoordigen en door haar bekoorlijkheid nog meer glans te verleenen aan de ten toonstelling De schoonheid der verschilende deelen van Frankrijk zal echter niet alleen gede monstreerd worden door de bekoorlijke trekken van de vrouwelijke leden der be volking, doch ook door de gewestelijke feesten, dansen en keuken, door haar lie deren en muziekinstrumenten. Op het gebied van binnenlandsche vol kenkunde valt er nog heel wat te ontdek ken, dat den bewoners der hoofdstad en den velen bezoekers uit het buitenland, die Parijs zullen overstroomen, vreemd en ver rassend zal lijken. Natuurlijk zullen deze zang en dans niet worden uitgevoerd door kunstenaars van beroep, doch door de be woners der provincie zelf, die nog de ge woonte hebben bewaard de traditioneele kleeding te dragen en bij de feestelijke ge legenheden hun liederen te zingen en hun dansen uit te voeren zonder vooraf te re- peteeren. En, zooals wij reeds opmerkten.' ook de keuken, zal niet vergeten worden. Men zal zich kunnen vergasten aan de speciale lek kernijen uit de yerschilende ..deelen, des lands: slakken uit Bourgondië, oesters uit Bretagne, bouillabaise (vischsoep) van Marseille, kaas van Roquefort, wijnnen uit Bordeaux, bier en worst uit den Elzas, hoentjes uit Bresse, pasteitjes uit Straats burg en noga van Montelimar. Men kan zich de moeite besparen, om in den zomer van 1937 een reis door Frankrijk te maken, want de bezoeker van de ten toonstelling zal in het „Centre Régional" geheel Frankrijk vereenigd vinden. A. T. P. Zondagsjager. Een jager komt een winkel van fijne vleeschwaren binnen. Winkelbediende: Ja, het spijt we, mijnheer, maar wij hebben geen enkele haas meer voorhanden. Maar ik heb hier een lekkere, groote metworst, kunt u die niet gebruiken? Jager: Neen, dat zal niet gaan, want mijn vrouw zou het niet geloven, als ik haar vertelde, dat ik die geschoten had. Spraakzame vrouw. Jij praat, geloof ik, haast nooit tegen je vrouw. Neen, ik kan haar niet in de rede vallen. Rokken met blouses of puil overs zijn buitengewoon prac- tisch, vooral als er wikkel rokken bij gedragen worden, die men aan de voorzijde kan dichtknoopen. Vesten in geruite stof, die in het midden met knoopen sluiten, zijn heerlijk om op koele dagen gedragen te wor den. Het linnen lijfje (rechts) is met bloemenmotieven ver sierd, heeft een hoog gesloten hals en smal boord en man chetten, die met linnen gaien ia geribd patroon gebreid zijn. Wanneer door de zomersche tempera tuur de melk zuur wordt, heeft dit niet zoo héél veel te beteekenen, aangezien men dan toch nog met weinig moeite smake lijke gerechten kan bereiden. Men klopt de melk en mengt er ontpitte kersen, fram bozen of bessen door en strooit er suiker overheen. Presenteert men hierbij bruin brood met boter, dan heeft men een smakelijk twaalf uurtje. Zure melk met fijgewreven zwart rogge brood en suiker is eveneens voedzaam, ter wijl men deze melk, indien men ze laat uit lekken op een doek, die op een vergiet ligt, ook uitstekend kan gebruiken bij het aan maken van slaatjes. Men kan uitgelekte zure melk ook als toespijs opdienen, desgewenscht vermengd met 1 dL zoete room, beschuitkruim, sui ker en kaneel. Deze „witte kaas" smaakt uitstekend op de boterham of op beschuit, b.v. met fijn gehakte peterselie of sierlook peper naar smaak, evenals zout. Witte kaasstangen smaken uitstekend bij verschillende groen ten en zijn zeer voedzaam, vervangen vleesch en eieren. Men neemt gelijke deelen witte kaas en lauw warme geraspte aard appelen, voegt er peterselie, peper en zout bij, desnoods ook wat kummel en voegt er zooveel bloem bij totdat men een deegbal heeft, die men gemakkelijk uit kan rollen; daarna laat men dit mengsel eenige uren rusten en rolt het vervolgens dun uit. Men snijdt het nu in dunne reepen, die men op rolt of vlecht en paneert in ei en beschuit- kruim of paneermeel, daarna In frituurvet bakken en warm of koud opdienen. y v door N. D. Santifort. CulbertsonGoudsmit-team. De gehouden besprekingen hebben tot resultaat gehad, dat in principe besloten is m 1937 een wedstrijd te spelen. Voor dit jaar was het Culbertson-team alleen einde Augustus of begin September vrij, waardoor de tijd van voorbereiding te kort bleek. Intern. Bridge-tournooi te Stockholm. Volgens het „Algemeen Handelsblad" wordt aan dit tournooi, dat van 1320 Juli te Stockholm wordt gehouden, deel genomen in de afd. Heeren door 13 lan den: België, Denemarken, Engeland, Est land, Finland, Frankrijk, Hongarije, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Tsjeeho- Slowakije, Joego-Slavië en Zweden, ter wijl aan de afd. Dames deelnemen: Dene marken, Frankrijk, Nederland, Noor wegen, Oostenrijk en Zweden. De Nederlandsche kleuren worden resp. verdedigd door de heeren: Mrs. E. C. en F. W. Goudsmit, B. Einhorn en Mr. J. R. C. van Bemmel Suyck en de dames: J. Joles-Jacobs, R. Vaz Dias-Speyer, B. B. Goudsmit-Polak en A. H. van Steen- bergen-Schiphorst- Daar de tot nu toe gevolgde wedstrijd systemen geen ideale opslossing hebben gegeven, wordt in Stockholm wederom een nieuw systeem toegepast, afkomstig van den heer Tugendhat, dat vrij gecom pliceerd is. Het aantal per spel te behalen match- punten is afhankelijk van de gescoorde punten, terwijl elk team begint met een „starting-score", waarvan de matchpun- ten die verloren worden in mindering gaan en het winnende aantal matchpunten worden bijgeteld. Bovendien wordt nog een bonus voor gewonnen wedstrijden ge geven, waarvan de grootte afhankelijk is van de verhouding tussehen gespeelde spellen en gewonnen matchpunten. De verliezer krijgt naturlijk de aan den win naar gegeven bonus eveneens in minde ring. Of het voldoen zal? In de eerste ronde verloren onze heeren van Engeland, terwijl onze Ham» van Zweden wonnen. In de tweede ronde wonnen zoowel onze heeren als onze dames, resp van Oosten rijk en Noorwegen. De HoUandsche dames kwamen zelfs op de eerste plaats.. In de derde ronde wonnen onze heeren van Estland, de dames verloren van Denemarken. De vierde ronde bracht een nederlaag tegen Hongarije voor onze heeren, de dames wisten van Oostenrijk te winnen. Ja de ïtgfde ronde, die uooe de heeren eerst om 4 uur s nacht eindigde, wist^ de onzen een kleine winst op Tsjecho- Slowakye te behalen. De tot heden (Woensdagmiddag) g(s speelde ronden geven het volgende resul- taat te zien: Heeren-tournooi 1. Oostenrijk 556 pnt.; 2. Tsjecho- Slowakye 513 pnt.; 3. Hongarije 484 pnt.; 4. Denemarken 434 pnt.; 5. België 430 pnt.; 6. Noorwegen 375 pnt.; 7. Neder- land 356 pnt.; 8. Zweden 320 pnt Dames-tournooi 1. Nederland 474 pnt.; 2. Noorwegen 399 pnt.; 3. Frankrijk 388 pnt.; 4. Zweden 375 pnt.; 5. Oostenrijk 327 pnt.; 6. Denemarken 242 pnt. Zoowel voor de heeren als voor de dames bedroeg de „starting-score" 500 punten, doch uit de tot heden gepubli ceerde uitslagen is het volgen van het systeem niet mogelijk; waarschijnlijk zijn nog wijzigingen aangebracht. Wat echter te denken van een wed- wedstrijdsysteem waarbij b.v. in de eerste ronde Nederland verliest van Engeland met 56 tegen 58 match-punten, dus slechts 2 punten verschil, waardoor echter de „starting-score' van Nederland met 80 punten verminderde Tooneelspeler: „Als ik op het tooneel ben, leef ik alleen voor mijn spel dan va gen alle toeschouwers weg..." Vriend: „Neem 't ze toch niet kwalijk..." AMERIKA MAAKT KUNSTMATIGE ORKANEN. In het scheikundig laboratorium van de Lincoln Eleetrieal Cy. van Cleveland, Ver. st., heeft men een electrischen orkaan ontdekt. Deze ontdekking is gedaan in den loop van een onderzoek, met het doel een electrischen boog voor smeltdoeleinden geschikt te maken. Het wetenschappelijk onderzoek heeft een draaikolk van elec- tronen in den electrischen boog teweegge bracht, welke kolk zulk een groote kracht bezit, dat, volgens de geleerden, de be ruchte orkanen in de tropische zeeën in vergelijking daarmee „zoele zuchtjes' zijn! De electronkolk is evenwel onder vol komen beheer van de geleerden, die hem hebben ontwikkeld. Wanneer de dreu nende electro-orkaan over een staalopper- vlak wordt gebracht, scheurt het metaal, alsof het werd getroffen door den donder- hamer van Donar. De wentelende electrons van den boog zouden wolkenkrabbers, stalen bruggen, ja alles wat wordt ge troffen, kunnen vernietigen. De stralende energie zou een mensch, op een uur afstand kunnen verbranden. Op 20 mijlen afstand zou het licht den mensch blind maken. Er bestaat gelukkig weinig kans, dat deze „wetenschappelijke orkaan" zich ooit tot een vernielend oorlogswerk tuig zal ontwikkelen. Voor smeltingsdoel einden is de electrostorm bijzonder go- schikt. Verhuurder: En wandelt m'n voorvader nog steeds om 12 uur 's nachts de trap op en neer? Huurder: Nee, hij belt tegenwoordig om de lifti

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9