GEMENGD NIEUWS Slachtoffers van het verkeer. Callantsoog Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JULI 1936 7 Dekindermoord te Wieringen, Verduistering van f 400. Laffe wraakneming. Het gevaar van zieke boomen bij storm. Droevig ongeluk aan het stille strand bij Scheveningen. Land- en Tuinbouwnieuws. Burgerlijke Stand van Den Helder Een doode en verscheidene gewonden. Een auto rijdt het trottoir op. Vijf personen gewond. Bekend rijder op Assens circuit doodelijk verongelukt Onder den invloed van alcohol achter het stuur. De Gooische stoomtram ontspoord. Zeiljacht aangevaren. De onregelmatigheden bij het plaatselijk crisis-comité te Vlissingen Verduistering van f 3000. Een lesauto moet dubbel stuur hebben. Etalage van Duitschen Jood vernield. De moord met roof te Hassum. gooiery wraak genomen, door met een steen de groote spiegelruit te verbrijzelen van het kringhuia der N.S.B. aan de Nteuwstraat te Leiden. De man is naar het politie-bureau overgebracht, waar hy bekende uit wraak ge handeld te hebben over de wandaad door fascisten bg den heer Katz begaan. Hg be weerde anti-fascist te zgn, maar tot geen politieke partij te behooren. Tot 5 maanden veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft uib« spraak gedaan in de beide zaken tegen den 22-jarigen handelsreiziger Y. K. te Leeuwar den, thans gedetineerd, terzake van het op zettelijk dooden van zijn 6 maanden oudn dochtertje. Hy werd veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf. De officier had 2 j&ac en 6 maanden geëischt. Verdachte deed afstand van hooger beroep, de officier van justitie houdt zich het recht op hooger beroep voor. Wegens verduistering in dienstbetrekking luidde het vonnis 4 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met 3 Jaar proeftgd en onder bijzondere voorwaar den. Voor dit feit had de officier van justitia 8 maanden geëischt. De verdwenen wisseilooper, Eten bankinstelling te Leiden heeft aangifte gedaan by de politie aldaar dat een wissel- loope'r, die een bedrag van 400 btj cliën ten had geïnd, niet meer teruggekomen is. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men tracht meisje in het wateë te duwen. Zaterdagavond om half Uen is in den Pui* mer een 17-jarig meisje, dat met haar vrien din, van Purmerend komende, huiswaarts fietste, bg Monnikendam aangevallen door een boerenarbeider, C. D., die het meisje met zgn fiets omver reed, haar daarna beetpakte en van den hoogen grasdijk in het water trachtte te duwen. Voor er echter erger kon gebeuren, kwam hulp opdagen en nam de dader de vlucht. Onder leiding van majoor Waagland, deq rijksveldwachter, werd, in samenwerking met de gemeentepolitie van Monnikendam en Pur merend, de omtrek afgezet. Later werd echter bekend, dat de dader zichzelf te Ilpendam had aangemeld. Hy is van daar naar Monniken dam overgebracht en in arrest gesteld. Naar aanleiding van het ongeluk te Hilversum. Het ongeluk aan den Stationsstraat te Hil versum op Woensdag J.I., waarbij drie men- schen door een omgewaaiden boom zijn ge troffen en. gedood, heeft van verschillends zijden de vraag doen reizen, of hier van schuld kan worden gesproken. Schuld in dien zin, da® van gemeentewege de zieke iep, die gevaar opleverde voor de voorbijgangers, had moeten worden opgeruimd. Volgens verklaring van den Hilversumschen directeur van publieks werken hadden sommige boomen in de Sta tionsstraat er eigenlijk allang uit moeten zijn. Maar ze staan op particulier terrein en de onteigeningsprocedure verloopt langzaam. Voor den boom, die het ongeluk heeft ver oorzaakt en die in een officieel rapport als „ingerot" staat gekenmerkt, heeft de eige naar nog "een bedrag van 60 bedongen, evenals voor andere boomen in deze straat). De Gooi- en Eemlander verneemt thans, dat de familie Krant die twee van haar leden bij het ongeluk verloor, een actie zal doen in stellen om te komen tot de oplossing van da schuldvraag. Bij de ter-aarde-bestelling van de weduwe Krant en haar kleindochter, welke Zaterdag op de Joodsche Begraafplaats te Hilversum geschiedde, heeft een schoonzoon van de weduwe o.m. gezegd, „dat er biterheid was in zijn hart, omdat is komen vast te staan, d$ deze twee menschen niet het slachtoffer zijn van een natuurramp, maar van de veile geld zucht van eenige menschen.' zou moeten zien te brengen. Maar wq be twijfelen niet of met een bestaande inrichting zou een dergelijke overeenkomst zyn te tref fen. De stormen der laatste dagen hebben niet slechts de vischaanvoer vanuit de Noordzee beïnvloed, maar hebben ook aanvoeren van aal op het IJselmeer minder doen worden. Een kleine verhooging in de prgzen is hier van het gevolg geweest, hoewel deze op zich zelf niet hoog genoemd kunnen worden. Vooral door de zeilers wordt uitgezien naar wat meer bestemming weer, ofschoon wind stilte ook voor hen niet verkieslijk is. Maandag is de vierde groep loggers naar zee gegaan voor het uitoefenen van de ha- ringvisschery. De vangsten zgn tot dusverre zeer bevre digend geweest en de prgzen blijven zich flink handhaven. Ook de visscherij op de versche haring gaat men weer beoefenen door de trawlers. Er is, vooral van enkele Duitsche trawlers, al wat aanvoer geweest en de prijzen die werden verkregen stemden tot tevredenheid. Deze haring, die bestemd is om tot bok king te worden verwerkt, vindt in hoofdzaak aftrek in het binnenland, dat schijnbaar wat van dit artikel kan opnemen. Aan de Nederlandsche Zeemanscentrale te Den Haag is door B. en W. dezer gemeente vergunning verleend tot het doen van een col lecte ten bate van genoemde instelling van weldadigheid. VERGUNNING BIOSCOOP. Aan het Bioscooptheater Kok Co. te Edam is door B. en W. vergunning verleend tot het innemen van een standplaats op het dorpsplein en tot het geven van bioscoopvoor stellingen op 12 en 13 September a.s., dat is dus een week na de Callantsooger kermis. De heer M. Kaak slaagde voor het practgk- diploma Ned. Handelscorrespondentie van de Vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen. VERGADERING ORANJEVEREENIGING. De Oranjevereeniging vergaderde Zater dagavond bij den heer Jb. Borst. De Voorzitter, de heer Van der Linden, deelde in z'n openingswoord mede, dat van den heer Van Dijk, hoofd van School II, be richt van verhindering was ingekomen en nadat de notulen waren goedgekeurd bracht de heer C- Pieterse het jaarverslag uit. Daar uit vernamen we, dat de vereeniging nog steeds groeiende is en thans 119 leden telt. Doch financieel gaat het niet zoo goed, er is nog een tekort van het vorig feest en de secretaris kondigde dan ook al aan, dat het bestuur zou voorstellen het feest in te krim pen. De penningmeeser, de heer A. Molenaar, gaf een overzicht van ontvangsten en uitga ven. Deze bedroegen resp. 370,39 en 370,10, maar er zijn nog posten tot een totaal bedrag van 59.55 te betalen. De heeren Van der Walle en Koens controleeren de boeken en bevonden alles in orde. Naar aanleiding van het tekort werd gevraagd waarom het be stuur niet naar het redmiddel, een bazar, ge grepen had. Voorzitter bleek er niet veel voor te voelen in dezen tijd geld te doen uitgeven, wat ze eigenlijk niet missen kunnen. De heer Kloosterman noemde het beneden de waar digheid van de vereeniging ieder jaar een bazar te houden, doch de heeren Van der Walle en B. en P .Moolenaar hadden er min der bezwaren tegen en hadden dan ook graag een vergadering in het najaar bijeen geroe pen gezien. Lang en breed is er over gesproken, hoe in 't vervolg een tekort voorkomen kon wor den. We zullen de discussies maar niet op den voet volgen. Het vuurwerk is wel de zwaarste post bij de uitgaven en de ontvang sten zijn, daar velen niet op het terrein gaan, maar op den weg blijven kijken, gering. Toch wil men, indien 't eengisins kan, het vuur werk behouden. Men besloot tenslotte, dat het besuur in contact zal reden met die za kenlieden, die financieel voordeel hebben van de viering van het feest. Men zal hen trach ten te bewegen een garantiefonds te vormen, waaruit een eventueel tekort zou kunnen worden bestreden. Voorzitter deelde nog mede, dat de heer Keyzer door zgn vordering voor landhuur en de heer Jb. Borst door een onkostenrekening een streep hebben gehaald en dat men na inning der contributie eerst de oude schuld zal afdoen voor men het nieuwe feest gaat organiseeren. Aan den wensch der Midden stands vereeniging de prgzen voor de spelen in eigen gemeente te koopen, zal zooveel mo gelijk tegemoet gekomen worden. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren J. Kossen en G. v. d. Park bij acclamatie her benoemd en bij de rondvraag stelde de heer P. Moolenaar Bz. voor, de bewoners op te wekken op 31 Aug. de vlag uit te steken ter verhooging van de feeststemming. Misschien ook zou dat zóó tot de werkgevers spreken, dat meerderen hen vrijaf geven. De heer Jb. Borst zegde z'n volle medewerking toe voor de vorming van het garantiefonds, waarna voorz. sloot met den wensch, dat het wel tot stand mocht komen, maar dat men het ten slotte niet noodig zou hebben. STREEKMEETING VAN S.D.A.P. EN N.V.V. Het weerbericht, waarbij „bewolkte lucht met regenbuien" werd voorspeld, gaf de velen in onze gemeente en daarbuiten, die het plan hadden opgevat, deze streekmeeting van S.D.A.P. en N.V.V. te bezoeken, al niet veel moed op een mooien dag, zooals men die, wil «en meeting op het open veld slagen, toch Zoo hard noodig heeft. En, ofschoon omstreeks één uur de wind iets ging ruimen, waardoor de hoop op een mogelijk toch nog drogen middag weer her leefde, ook die hoop bleek ijdel, want toen om half drie het terrein, waar de meeting zou Worden gehouden, voor het publiek werd ge opend en de eerste bezoekers daarop werden toegelaten, begon het weer te regenen. De meeting-leiders begrepen, dat het op deze Wijze op een mislukking zou moeten uitloopen, Waarom besloten werd van de zaal van den heer Slikker, waarvan men zich tevoren ver zekerd had, gebruik te maken voor deze bij eenkomst en aldus van de meeting nog te red den wat mogelijk was. In de nog geheel ruime zaal werden vlug alle beschikbare stoelen aan gesleept en zoo dicht mogelijk op eikaar ge plaatst, om nog zoo veel mogelijk menschen te kunnen bergen. De heer P. S. van der Vaart van Den Helder opende de bijeenkomst en riep alle aan wezigen, die alléén reeds door hun hier zgn onder weersomstandigheden als die van dit oogenblik, toch wel blijk geven van hun ern- stigen wil, om mede den inzet voor de actie, die Party en Vak beweging in den naasten toekomst zullen gaan voeren, tot een demon stratie van eenswillendheid te maken, een harteiyk welkom toe. Deze streekmeetinga toch zyn bedoeld ais inzet voor de op 6 Sep tember a.s. op elf plaatsen in ons land te houden Provinciale Meetings, waarmee de actie voor de verkiezingen, welke in 1937 ge houden zullen worden, zal worden ingeleid. Die verkiezingsactie zal zwaar zgn en veel van onze krachten vergen, maar met en naast elkaar strydend, zal zy kunnen voeren tot het door alle aanwezigen gewenschte doel. Nadat hierop het „Helder"» Fanfare-corps een tweetal muzieknummers heeft gegeven, vangt de heer Evert Vermeer, die als spreker zal optreden, zgn rede aan. De heer Vermeer wenscht de eerste woor den van één der Plan-liederen: „In de duister nis der tgden, heffen wij den fakkel op!" tot het onderwerp van zgn rede te maken. Spreker schetst hierop de gevaren van dezen tgd. Aan alle zgden wordt het menschdom door oorlog, militairisme, fascisme en natlo- naal-socialisme belaagd. Hiertegen kan slechts concentratie van alle democratische krachten met een op die krachten berustende Volken bond, de eenige macht zijn, die redding brengt. Voor een door crisisellende tot wanhoop ge brachte en verscheurde natie, dient echter ook op andere wijze een uitweg te worden gezocht. Op 6 September begint de verkiezingsstrijd. Al zal de a.s. strgd zwaar zyn, toch zal ieder hebben te bedenken dat wat gedaan moet wor den, nog slechts klein is, vergeleken bg het groote leed, dat in naastbgliggende- landen aan velen onzer is aangedaan. Geeft dus uw uiterste kracht. Versterkt op alle wgzen uw organisaties, zoowel die van Party en Vak verbond, als die van den Sportbond, de muziek- en zangvereenigingen, erft. en trekt op 6 Sep tember op onder de leuze: Het moet, het kan, op voor het Plan! (Langdurig daverend ap plaus, gevolgd door een geestdriftig gezongen Internationale" Dan zingen de gelgknamige zangvereeni gingen „De Stem des Volks" van Den Helder en Anna Paulowna te zamen enkele toepasse- lgke nummers. Achtereenvolgens treden dan nog verschil lende groepen van den Arbeiders-Sportbond (afdeelingen Den Helder en Anna Paulowna) op, terwijl het „Helder's Fanfare-corps" voor de noodige afwisseling blgft zorgen. Het was omstreeks kwart over vijf, toen de heer Van der Vaart de ondanks het slechte weer toch nog door meer dan vgfhonderd per sonen bezochte en dus nog zéér goed geslaag de bg eenkomst, deed uiteengaan. BEVORDERD. Van de 3e naar de 4e klas der H.B.S. te Alkmaar is bevorderd C. Taillie. Op de H.B.S. te Den Helder zijn bevorderd: J. v, d. Goes van de 4e naar de 5e klas, J. Smit van 3 naar 4 en A. de Wilde van 2 naar 3. ONDERSCHEIDING. Aan den heer Th. Smits, die 25 jaar kerk meester is van de parochie van O. L. Vr. Praesentatie te Anna-Paulowna, is Zondag na de hoogmis het gouden eerekruis: „Pro Ecclesia et Pontlfice", uitgereikt. VISSCHEN. De vischclub hield Zondag j.1. weer een wedstrgd. De deelnemers vingen er in totaal 160 stuks. Den eersten prgs voor het vangen van den grootsten baars, won de heer Benema; den tweeden prgs was voor Ter Mgtelen, die 41 stuks ving; derde prgs: Wiegman, 17 stuks; vierde prgs: Nieuwenhuizen, 15 stuks; vijfde prgs; Oltmans, 14 stuks; zesde prijs: Rozen broek, 12 stuks; zevende prgs: Sikking 12 stuks; 8e prgs: Siebenga, 11 stuks. Men besloot a.s. Zondag wederom een wed strgd te houden en dezen, tegen inleggeld, ook open te stellen voor niet-leden. De prgzen zullen bestaan uit huisfloudelgke artikelen. Hippolytushoef VERLOTING „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Prgzen vielen op de volgende nummers: 43, 75, 104, 131, 161, 187, 189, 216, 222, 225, 342, 359, 365, 387, 391, 405, 420, 431, 507, 510, 531, 533, 534, 557, 600, 621, 666, 692, 710, 716, 739, 741, 770, 775, 808, 813, 818, 831, 897, 906, 928, 931, 963, 974, 1027, 1073, 1076, 1098, 1110, 1159, 1165, 1170, 1204, 1214, 1221, 1271, 1289. De Hoofdprijs, een Dressoir, is gevallen op op No. 1221; winnaar was de heer Th. Kort, alhier. De tweede prgs, een Rookfauteuil, op No. 666. Prgzen kunnen worden afgehaald bg Gebr. Vroone, Hoofdstraat 5, van 7 tot 10 uur n.m. Na 10 Augustus vervallen de niet afgehaalde pryzen aan de vereeniging. VERLOTING „SUCCES". Zondagavond werd in Concordia de trekking van de verloting van Succes ten behoeve van het trainingfonds gehouden. Op de volgende No. viel een prgs. 4, 196, 267, 277, 347, 419, 447, 464, 477, 484, 504, 524, 582, 660, 671, 832,991,1041,1111,1136, 1175, 1205, 1222, 1294. 1394, 1407, 1446, 1467, 1495, 1556, 1597, 1661, 1715, 1754. 1757, 1799, 1804, 1930, 2001, 2044, 2124, 2230, 2266, 2287, 2315, 2323, 2369, 2390, 2439, 2482, 2541, 2622, 2686, 2734, 2779, 2780, 2822, 2893, 2899, 2904. De hoofdprijzen vielen op No. 2541 stof zuiger, 4 opklapbed, 1205 boekenkast, 2044 bloemenbak, 2904 electrische fietslantaarn. HARMONIEVEREENIGING „APOLLO" NAAR CONCOURS. Onder stroomenden regen vertrok de harmo- nievereeniging „Apollo", vergezeld van een aantal supporters, Zondagmorgen naar Ost- woud, teneinde aldaar deel te nemen aan het Nationaal Concours. „Apollo" heeft zoowel aan den marsch- als aan den concertwedstrgd deelgenomen en met succes. In den marschwedstrgd werd een eer ste prgs behaald met 58 punten en in de con certwedstrijd ook een eerste prgs met 153 pun ten. „Apollo" heeft zich onder leiding van den heer J. W. Glabbeek weer van haar beste zijde laten zien. Toen Zondagavond de vroolijke stoet weder om te Den Oever terugkeerde, werd in de con- certzaal van den heer Lont nog een marsch geblazen voor het talrijke publiek, dat „Apol lo" stond op te wachten. Hierna feliciteerde de heer J. Ttjsen Sr wethouder dezer gemeente „Apollo" met haar succes, namens de burgerij van Oost Wieringen. GESLAAGD. Aan de M. T. S. te Haarlem slaagde voor het eindexamen in de afd. weg- en water bouwkunde onze plaatsgenoot C. H. Engel. Aam de R.H.B.S. te Den Helder werden be vorderd van de le naar de 2e klasse, Alb. van 't Hof te Hippolytushoef, van de 2e naar de derde klasse J. Feitsma te Ooster- land en van de 4e naar de 5e klasse G. C. Bos- ker Cd. te Hippolytushoef en F. Feitsma te Oosteriand. „ZANG EN VRIENDSCHAP". De gemengde zangvereeniging „Zang en Vriendschap" alhier, welke Zondag deelnam aan het Groot Nationaal Zangconcours te Beverwijk en uitkwam in de le Afd., behaalde met 297 punten een 2en prgs. Voor een len prgs hadden zg slechts 3 punten te weinig. De n Oever. SCHOOLREISJE. Begunstigd door prachtig weer maakten de kinderen der vier laagste klassen van de O. L. School en de Chr. Nat. School te Den Oever Vrgdag j.1. hun jaarlgksch schoolreisje. Te ruim acht uur werd te Den Oever gestart, om via de Wierlngermeer, Winkel naar Alk maar te stevenen. Vervolgens ging 't naar Schoorl. Na den inwendigen mensch te hebben verzorgd, werd de speeltuin van het hotel „De Roode Leeuw" met een bezoek vereerd. Hierna werd tegen drieën weer ingestapt om het strand te Camperduin op te zoeken. Hier werd door de jeugd andermaal volop genoten. Vervolgens werd de terugtocht aanvaar<L Na onderweg Dogmaats getracteerd te zyn, kwa men allen behouden en wel voldaan tegen half acht weer op Wieringen aan. BOUWMEESTER'» REVUE. Op Donderdag 30 Juli, Vrijdag 31 Juli en Zaterdag 1 Augustus a.s. komt Bouwmeester's nieuwste revue met Buziau in „Lachende Ko medianten" in het thater Royal te Schagen. Gedachtig aan het succes, waoht ook thans eeen leder weer een kostelgken avond. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Den Burg. EXAMENS. Geslaagd voor het eindexamen aan de Midd. Tech Sch. te Amsterdam onze plaats genoot de heer K. Koorn Dz. Te Batavia deed dezer dagen de heer A. Lap Adrz., machinist bg de „K. N. P." examen voor 2den machinist. Voor 't U.L.O-diploma A slaagde Zater dag mej. M. Jonker, leerlinge van de U.L.O. alhier. Van de 11 personen, die dit jaar op zijn gegaan van de U.L.O alhier behaalde 10 een diploma. Voorwaar een mooi resultaat. Een leerling der U.L.O, Jn. Rab Jacz., deed ook nog met gunstig gevolg examen voor de 3e klasse der H.B.S. te Den Helder. UITSLAG PUBLIEKE VERKOOPING. Door Not. Mulder werd Vrijdag in hotel „De Lindeboom" publiek verkocht een woonhuis van den heer Schotanis aan de Wilhelmina- laan. 't Gebouw werd opgehouden voor 2250. MARKTO VERZICHT. Aanvankelgk was het marktbezoek Maandag zeer gering, de aanvoer van vee was echter nog vrij belangrgk, later toen het weder zich wat beter liet aanzien, kwamen de bezoekers nog van alle kanten aanzetten. De handel in wol vee was zeer goed, de lammeren (aanvoer pl.m. 300) deden een zeer goeden prys, de duursten gingen voor 9.per stuk. Schapen gemiddeld 14 gulden, vette 16 en 17 gld. Er stond een drietal koeien aan de lijn, een melkkoe deed pl.m. 160 gld, de andere dieren ongeveer 125 gld. per stuk. Nuchtere kalveren gemiddeld 8.vette kalveren hoogste prijs 40 gulden. Slachtvarkens op de boerderg doen 17% en 18 cent per pond. Biggen op de markt 10.50 per stuk. Aan de eierenveiling waren de prgzen iets hooger, zy stegen ongeveer 25 cent per 100 stuks. VOOR DE BEDRIJVEN IN ZIJPE EN KOEGRAS. De landbouwgewassen hebben meer last dan lust van de i n m a 1 i n g, zelfs al is het water niet zout meer. De greppelkanten staan aan beide zgden over een meter breed slecht tot matig. Van eiken akker gaat er dus een flinke opper vlakte (zou U 't niet es uitrekenen?) voor een maximale opbrengst verloren. Is er zaaizaad gebruikt? Is er kunstmest gestrooid? Jammer genoeg: ja. En de pacht? Dat verlies brengt de boer opzetteiyk aan! „Ja, maar anders gaat mijn grasland dood!" Inderdaad, dët mag niet! Als dat doodgaande grasland kurkdroog wordt tot op een halven meter diepte, dan zal er wel ingemalen moeten worden, 't Is maar de vraag: hoe diep halen de graswor- j tels in Uw land het water? Gaat U es onder zoeken P. STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 5 Juli tot en met 15 Juli 1936 voor de kwaliteitsklassen A, B, C en D respec- j tievetijk f 4.70, 4.20, 3.70 en 3.20 per 100 kg zal bedragen. van 18 tot en met 20 Juli 1936. BEVALLEN: C. C. Th. Koningsbruggen Nijpels, d.; C. LemmersZandvliet, d.; N. de HaanKossen, d. OVERLEDEN: J. J. Grem, 92 jaar. Binnenland In de St. Annastraat te Nymegen is Zater dagavond laat een voetganger, de 30-jarige R. Roording, wonende aan de Van Peltlaan, door een auto aangereden en daarbij zoo ern stig gewond, dat hy enkele uren later in het ziekenhuis is overleden. De autobestuurder, die aanvankelgk was doorgereden, heeft de politie korten tyd later van het gebeurde in kennis gesteld. Volgens zyn verklaringen heeft hy de aan- rijding te laat opgemerkt, omdat hy moest dimmen voor twee hem tegemoet rijdende fiet sers. De automobilist bevond zich alleen In den wagen, zoodat men ook geen mede- inzittende heeft kunnen hooren. Hevige botsing by de Waalbrug. By den oprit van de Waalbrug aan de Lentsche zgde, ter hoogte van het kruispunt „Het Molentje" aan den rijksweg te Eist, zgn Zondagmiddag een personenauto, bestuurd door den heer v. L. uit Den Bosch en een taxi, bestuurd door den chauffeur v. B. uit Arnhem, met elkaar in botsing gekomen, waarbg vyf personen verwondingen hebben opgeloopen. Alle inzittenden van den auto van den heer v. L„ n.l. zgn vrouw, haar zuster en een nicht liepen min of meer ernstig letsel op. Het stuurwiel van den auto van den heer v. L. werd afgebroken, waardoor de bestuurder aan de borst gekneusd werd. Pater Stokman, die per taxi eenige bezoe ken aflegde, kreeg verschillende snij wonden aan de handen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de brug over het Merwedekanaal by Muiden een ongeluk gebeurd, waarbg twee auto's zeer zwaar beschadigd zyn. De inzittenden zgn, hoe wonderlgk het ook moge klinken, totaal ongedeerd gebleven. Levensgevaarlijk gewond. De brievenbesteller V. reed Zondagmorgen op het rijwielpad langs den provincialen weg SoestdijkDe Bilt in de richting van Hotel Trier. Nabij Soest wilde hij den rgksweg Amsterdam—Amersfoort oversteken om het fietspad rechts van dien weg te nemen. Doordat hij niet uitkeek, werd hy aange reden door een motorrgder, waardoor hy kwam te vallen. Met een zware hersenschud ding en eenige blessures werd hij per auto van den Geneeskundigen Dienst uit Soest naar zgn woning vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Op den Maasdijk, aan den ingang van het dorp Megen is de wieirijdster mej. K. uit Megen door een autobus aangereden. Zij kwam met groote vaart van den Maasdgk rijden, toen terzelfder tgd uit tegenovergestelde rich ting een autobus naderde. De chauffeur trachtte nog de wieirijdster te ontwijken, het geen mislukte. Mej. K. werd gegrepen en tegen den weg geworpen. Met inwendige kneuzingen en bloedende wonden werd zij opgenomen en na door dr. Baptist te zyn verbonden, naar haar woning overgebracht. Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat in Den Haag, toen hg twee fietsers, die voor zgn auto re den, wilde ontwijken, iets naar rechts uithalen, vermoedelijk drukte hg daarbg op het gas pedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van den bakkerswinkel van de firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zgn vaart had de auto een 18-jarig meisje M. van D., dat daar met een jonger zusje en een broertje wandelde, meegesleurd en in de etalage geworpen. Met een verbrgzeld onderbeen, dat vermoedelijk geamputeerd zal moeten worden, is het meisje naar het r.k. ziekenhuis gebracht. Ook beide andere kinderen werden door den auto getroffen, gelukkig echter minder ern stig. Het 16-jarig meisje kreeg een kneu zing van den rechterenkel en schaafwonden, terwgl het 9-jarig jongetje een hoofdwonde had. De moeder van de kinderen, die het onge luk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Verder werden nog getroffen de 49-jarige mevrouw van R. L„ uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd verwond en de 67-jarige mevr. M. A. J. K., van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. De bestuurder van den auto bezat geen rgbevoegdheid. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zijn vader reed. De familie van D., waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont te Schiedam, doch logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's-Gravenhage. Tgdena de Zondag te Vogelsberg gehouden motorraces „Rund um Schotten" is de D.K.W.- renner Hans Winkler gevallen, waarby hg ernstige verwondingen opliep. Kort na het ongeluk is Winkler aan de gevolgen der ver wondingen overleden. Hans Winkler is een in geheel Europa zeer bekend motorrenner geweest. De laatste jaren nam hg regelmatig deel aan de T.T.-races te Assen en nog dit jaar slaagde hg er in, achter zgn merkgenoot Geiss in de 250 cc- klasse de tweede plaats te bezetten. FIETSENDE VROUW DOODGEREDEN. Gisterenmorgen is de 46-jarige echtgenoote van den heer Berendsen te Harfsuni, toen zg uit een zijweg den grooten weg op fietste, ge grepen door een van rechts komenden auto. be stuurd door iemand uit Amsterdam. De vrouw werd meegesleurd en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. De vrouw was moeder van drie kinderen. De kantonrechter te Utrecht heeft den 23- jarigen student v. B. v. D„ uit de Bilt, die des avonds op den Soestdgkschestraatweg met zijn auto een anderen auto had aangereden, waarby drie personen uit Baarn vrg ernstig werden gewond, terwgl ook zyn yriend, die by hem in den auto zat, licht gewond werd, by welke aanrijding hy bleek onder den in vloed van aloohol te verkeeren, veroordeeld tot 10 dagen hechtenis met intrekking van het rybewgs voor den tyd van zes maanden. Groote verkeersstagnatie. De Gooische stoomtram, die Zondag om 10.35 uur van de Weesperpoort te Amsterdam naar Laren vertrok, is op den wissel by de spoorwegovergang aan de Linnaeusstr&at ont spoord. Toen de trein, waarin talrijke passa giers zaten, langs de spoorbaan bij de Lln- nauesstraat was gekomen, stond het sein van den wissel volgens den bestuurder van de stoomtram veilig, en reed hg dus door. Op het oogenblik, dat de voorste wagen op den wis sel was, werd in het seinhuis de tong van den wissel omgehaald. Het eerste stel wielen was toen reeds over den wisseltong heen en dus moest er een ontsporing volgen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer ondervond ernstige stagnatie. De opvarenden gered. Zaterdagmiddag is op den Amstel onder de gemeente Ouderkerk het zeiljachtje Rlo, van den heer Van Wee ren. uit Amsterdam, die op weg was naar Uithoorn, door den motor kruiser van den heer Roos uit Amsterdam, aangevaren. De heer Van Weeren moest tengevolge van den tegenwind steeds laveeren en zag plotse ling den grooten kruiser achter zich. Deze had het zeilscheepje blgkbaar in het geheel niet bemerkt, met een geweldigen slag stoot ten de schepen op elkaar, met het gevolg, dat de Rio kapseisde en de opvarenden, de heer Van Weeren en zgn echtgenoote, te water geraakten. Zg konden zich evenwel zwemmen de redden. De kruiser had geen noemenswaardige schade opgeloopen en kon de reis weer voort zetten. Het zeilscheepje is echter zwaar ge havend op den wal getrokken. De eigenaar en zyn vrouw zyn naar Amsterdam terug gekeerd. Volgens ooggetuigen is de aanvaring te wijten geweest aan een fout van den bestuur der van de motorboot, die niet voldoende acht heeft gegeven op de zellbooten en niet, zoo als voorgeschreven is, uitgeweken heeft voor een laveerend zeilschip. De adjunct-commies ten stadhuize en secre taris van het plaatselijk crisis-comité L., die in verband met de aan het licht gekomen malversaties, Vrgdag is gearresteerd, is door den burgemeester geschorst als secretaris van genoemd comité. Met de waarneming van het secretariaat van het plaatselijk crisis comité is belast de heer J. van Leeuwen, amb tenaar te Vlissingen. By de politie te 's-Hertogenbosch heeft zich aangemeld de zaakwaarnemer J. M. E. uit Sambeek, die voorgaf een verduistering ge pleegd te hebben van 3000, ten nadeele van den N.V.B. Hg is aangehouden. Het droevig ongeval, dat Zaterdag in Den Haag geschiedde, waarbij een door een 16- jarigen jongen „bestuurde" auto het trottoir opreed, heeft weer eens duidelijk aange toond, schrgft „De Telegr.", hoe noodzakeiyk het is, dat auto's waarmede adspirant- „chauffeurs" oefenen, voorzien zyn van dub bele commando-organen (dit natuuriyk onge acht het feit, dat ook onder de vigeerende voorschriften personen, Jonger dan achttien jaar, nimmer achter het autostuur mogen zitten). Het wordt hoog tgd, dat er een einde komt aan die gevaarlgke instructeursliefhebbe- rgen, die door „Jan en alleman" uitgehaald worden zonder dat er ook maar in het minst rekening wordt gehouden met de enorme risi co's, die hieraan verbonden zyn. Door N.S.B.-ers. In den nacht van Zaterdag op Zondag om ongeveer kwart voor vijf stopte een auto voor het pand Haarlemmerstraat no. 36 te Leiden, waarin de heer L. Katz een horlogerie dryft. Een surveilleerend agent zag, dat een der inzittenden van de auto een zwaar voorwerp door de winkelruit wierp, waarna de auto ijlings wegreed. De agent requireerde echter de politieauto, die spoedig ter plaatse kwam en waarmede de auto, die op de vlucht was gegaan, werd achtervolgd. Het gelukte deze auto op den Rijnsburgerweg te Leiden in te halen. Nadat de auto tot stilstand was gebracht, bleken de inzittenden te zijn, 20-jarige H. B. uit Oegstgeést en de 35-jarige N. G. K.., de 21-jarige W. de M., de 25-jarige W. V. en de 28-jarige A. M. R„ allen uit Leiden en aan gesloten bg de Nationaal Socialistische bewe ging. Zg werden naar het politiebureau te Leiden overgebracht, waar W. de M. bekende een pot met kalk en roode verf door de winkelruit van den heer Katz geworpen te hebben. Het bleek, dat er groote schade is aangericht aan gouden en zilveren voorwer pen, die in de uitstalkast van den winkel lagen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zgn de N.S.B.'ers op vrge voeten gesteld. Zondagmiddag is het Kringbestuur van de N.S.B. op het politiebureau ontboden, waarna de Inzittenden van den auto door het bestuur als leden der N.S.B. werden geschorst. Een contraprestatie. Gistermorgen om half elf heeft de 39-jarige J. J. H. V., uit Den Haag, op deze ruiten- Jonge man verdronken. Zaterdagavond ongeveer 7 uur geraakte een 15-jarige jongen, A. W. de J„ in zee aaq het stille strand by Scheveningen by den golf-" breker tegnover de polltietent in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van der H^ uit de Boeistraat, resp. 23 en 19 jaar, bega ven zich in zee om te trachten den drenke ling te redden. Ook zy kwamen echter la levensgevaar te verkeeren, waarop de agent van politie van D. te water ging. Hy werd evenwel vastgegrepen door de gebroeders vaa der H., doch wist zich met groote inspan ning los te werken, en zag nog kans G. vaa der H. te redden. Inmiddels had zich nog een 17-jarige jon gen J. M„ te water begeven om den broeë te redden, doch zonder resultaat. De 23-jarige A. van der H. is verdronken, voordat hem de reddende hand kon wordea verleend. Zgn lijk Is nog niet aangespoeld. De aanleidende oorzaak van alles, de 16- A. W. de J. slaagde er ten slotte in, op eigea kracht het strand te bereiken. Het igk van den redder aangespoeld. Het iyk van den 23-jarigen A. van der H„ uit de Boeistraat in den Haag, is tusschen dd haven van Scheveningen en den vuurtoren aan gespoeld. Het Bossche gerechtshof heeft vanmorgen in hooger beroep de strafzaak behandeld tegen den 40-jarigen boekhouder M. V. uit Gennep, die wegens moord met roof op den beambte Heinrich Jansen in het postkantoor te Has sum in Duitschland, waarbg hg een bedrag vaa Mk. 4000 zou hebben gestolen, tot 20 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, 64 getuigen waren bg de behandeling van de zaak voor de Bos sche rechtbank opgeroepen. De advocaat-generaal, mr. Massink, de wgzq nagaande waarop de schedel is ingeslagen, con stateerde opzettelgke doodslag,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11