Radio -programma U it het V erre Oosten HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JULI 1936 Doel der rebellen: dictatoriaal bewind. Het Duitsch-Oostenrijksche vergelijk. De Duitsche koloniale kwestie. De conferentie te Montreux. Internationale vredesdagen. De aanslag op den Engelschen Koning. De Arabische opstand in Palestina. Het conflict tusschen Nanking en Kanton. Nanking blijft de baas. Gaat U met vacantie BINNENLAND De Koningin en Prinses Juliana naar de Vogezen vertrokken. Herziening van de Grondwet. De salarisverlaging bij Philips. Gift van de Prinses. Nederlandsche Spoorwegen. De voorgenomen grond- wetsherziening. Opgelegde en varende schepen. Kans op verbetering van het weer. Voorloopig geen wijziging in spellingsbesluit Verboden bereiding van margarine neemt merkbaar toe. Amerikaansche belangstelling voor ons reddingwezen. De Hollandsche kliniek te Brussel Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië 2 Oorlogsschepen maken gemeene zaak. Volgens uit Melilla ontvangen berichten hebben drie oorlogsschepen, die tegen de op standelingen uitgezonden waren, met dezen gemeene zaak gemaakt. Een vierde schip is voor Larache verschenen. De opvarenden heb ben onderhandelingen aangeknoopt met de troepen, die zich van de macht hebben mees ter gemaakt. Drie Spaansche vliegtuigen hebben kans ge zien uit Melilla te ontsnappen tijdens een aanval op het vliegkamp. Een is te Lyautey geland, daar zijn benzine verbruikt was. Een tweede toestel, met aan boord een officier en een mecanicien, is te Taza aangekomen. Van het derde toestel heeft men nog niets gehoord. Algeciras in handen der opstan delingen. Een kanonneerboot der opstandelingen is tusschen het strand van Algeciras en Le Linae dwars voor anker gaan liggen. Met een eerste salvo van vijf kanonschoten werd den regeeringstroepen duidelijk gemaakt, dat zij zich moesten overgeven aan de Marokkaan- sche troepen. Bij het tiende schot werd op alle kazernes en openbare gebouwen van Algeciras de witte vlag geheschen. In de geheele streek ten noorden van Gibraltar heeft men zich aan de rebellen overgegeven. Vluchtelingen in Gibraltar, Tal van Amerikanen en Engelschen zijn te Gibraltar uit Spanje aangekomen. Hun auto's droegen vele sporen van kogels. De Britsche autoriteiten staan de Britsche onderdanen niet toe uit Gibraltar te vertrekken. Op het oogenblik bevinden zich honderden uitgewe ken Spanjaarden in Gibraltar, benevens een aantal Engelsche gezinnen, die gewoonlijk op Spaansche gebied verblijf houden. Een waarschuwing van den leider der opstandelingen. Generaa' Franco heeft Zondagmiddag het volgende aan den ministerraad te Madrid ge telegrafeerd: „Bij het aanvaarden van mijn nieuwe functies, richt ik tot u een krachtig protest tegen het gedrag der regeering,die haar vliegers heeft opgedragen, de bevolking in het binnenland te bombardeeren, zoodat vrouwen en kinderen hiervan het slachtoffer zijn geworden. De Spaansche monarchistische beweging zal binnenkort een groote zege behalen en dan zullen wij over uw gedrag ter verant woording roepen. De kracht, waarmede wij zullen optreden, zal van uw gedrag afhangen. Wij noodigen u uit, echter onnoodig bloedver gieten te voorkomen. De onderteekening luidt! generaal don ran Francisco Franco, leider der militaire strijdkrachten in Afrika. Het tele gram is gisteren tegen 5 uur des middags te Meilila aan de muren geplakt. Honderden officieren gearresteerd. Gistermiddag heeft de minister van binnen- landsche zaken het volgende communiqué draadloos doen verspreiden: „Het eerste regiment infanterie heeft zich Iter beschikking gesteld van de regeering. Op hetzelfde oogen belde generaal Queipo del Llano, die in de meening verkeerde, dat Ma drid in de macht der rebellen was, het mini sterie van binnenlandsche zaken op en vroeg naar generaal Mola. Honderden officieren, die door trouwgeble- ven troepen gearresteerd zijn, konden gevan gen worden gezet. Er is een telegram opge vangen van den zender te Sevilla, waarin dringend verzocht wordt generaal Franco een watervliegtuig ter beschikking te stellen, aangezien Franco wilde vluchten. Te Sevilla winnen de regeeringsgetrouwe troepen terrein. De arbeiderswijk Triana, waar de weerstand georganiseerd is, is in verbinding getreden met de autoriteiten van Huelva, die op de hoogte werden gebracht van den toestand. Met een extra-trein zullen 1000 man van Huelva naar Sevilla worden ge bracht, teneinde het centrum der stad aan te vallen, waar de rebellen zich hoofdzakelijk geïnstalleerd hebben. Een eskader heeft Cadi gebombardeerd, waar de gouverneur, omringd door de civiele garde en de Guardia de Asalto den opstande lingen weerstand biedt. Te Malaga spreekt men de berichten tegen, volgens welke troepen uit Marokko aan land zouden zijn gezet. Alleen te Algeciras zijn inboorlingentroepen aan land gezet, maar zij werden hier teruggeslagen. In de rest van Spanje heerscht rust, be halve te Saragossa en Valladolid, die in de macht der opstandelingen zyn. De radiozender te Sevilla weer in handen van de regeering. Om tien uur gisteravond begon de radio zender te Sevilla, die gedurende 2 dagen communiqué's van de opstandelingen had uit gezonden, weer de berichten van de regee ring door te geven. In een dier regeerings-communiqué's, om geroepen o.a. in het Fransch en Duitsch, werd medegedeeld, dat de regeering thans ge heel meester van den toestand was. Algemeene staking op Kanarische eilanden. Teneriffa en Las Palmas staan onder mili tair bewind. Er hebben zich geen ongeregeld heden voorgedaan. Men heeft echter de alge meene staking afgekondigd, waarop de militaire autoriteiten den arbeiders hebben gelast, morgen het werk te hervatten. Weduwe van Sotelo en Lerroux naar Portugal. De weduwe en kinderen van Sotelo en Ler roux, oud-minister-president van Spanje, zijn Zaterdag te Lissabon aangekomen. Lerroux verklaarde niet van ongeregeldheden in Spanje op de hoogte te zijn. Het doel van den opstand is, naar United Press van de leiders heeft vernomen, de ves tiging van een dictatoriaal bewind in Spanje, ongeveer naar het voorbeeld van dat van Primo de Rivera. Het nieuwe bewind zou op republikein- schen grondslag worden gevestigd en ook in ander opzicht aan de nieuwe omstandig heden worden aangepast. De leider der fascisten, Primo de Rivera Jr.. is wel is waar voorstander van den mo- narchistischen staatsvorm, doch hy en zijn medestanders achten herstel der monarchie op het oogenblik niet opportuun, gezien de oppositie hiertegen van de centrumpartijen en de rechtsche republikeinen. Oostenrjjksche nationaal-soclalisten uit de voorioopige hechtenis ont slagen. Het Oberlandesgericht te Grasz heeft het verzoek van de verdediging der in voorioopige hechtenis verblgvende nat.-socialisten inge willigd en deze in vrijheid gesteld. Het open baar ministerie heeft zich hiermede vereenigd, waardoor 58 arrestanten uit de hechtenis ont slagen zijn. Voorbereidingen worden getrof fen, om gerechtelijke vervolging tegen deze en andere Nazi's te staken. Naar verluidt, worden ook elders maatregelen getroffen, om op groote schaal amnestie te verleenen, welke eind volgende week verwacht wordt. De Engelsche regeering tot con cessies bereid T Havas meldt uit Londen! Volgens inlichtingen uit parlementaire krin gen zou de regeering niet ongenegen zijn ze kere koloniale concessies aan Duitschland te doen, maar niet voordat dit land een nauw keurige en definitieve Europeesche regeling heeft onderteekend. Over den aard der con cessies is niets bekend, maar men veroor- derstelt, dat het de koloniën aan de golf van Gulnea (Afrika) betreft. Hierover zal echter niets onthuld worden, alvorens ernstig uitzicht op een Europeesche regeling, Duitschland in begrepen, bestaat. De tekst van de conventie defi nitief vastgesteld. De conferentie van Montreux heeft Zater dagmiddag in voltallige zitting den definitie- ven tekst van de nieuwe conventie ten aanzien van de Zeeengten vastgesteld. De conferentie heeft ook den tekst van het speciale protocol goedgekeurd, dat Turkije zal veroorlooven de Zeeëngten met ingang van (Maandag) te remilitariseeren. Het luidt: Op het oogenblik van de onderteekening van de conventie, dezen dag, den 20sten Juli ge dateerd, verklaren de ondergeteekende ge volmachtigden, met verbinding van hun ge volmachtigden, met verbinding van hun res pectieve regeeringen, de volgende beschik king te aanvaarden: 1. Turkije zal onmiddel- lijk de zóne van de zeeëngten kunnen remili tariseeren, gelijk zij omschreven is in de in leiding van genoemde conventie; 2. met in gang van 15 Augustus 1936 zal de Turksche regeering voorloopig het in deze conventie omschreven regiem toepassen; 3. het onder havige protocol zal met ingang van dezen dag van kracht worden." HERTOGIN VAN KENT VERWACHT EEN BABY. De „Sunday Referee" bevat het bericht, dat de hertogin van Kent omstreeks Januari een blijde gebeurtenis tegemoet ziet. Te Lourdes. Van 11 tot 13 September worden ongeveer 150.000 pelgrims uit allerlei landen, voor het meerendeel oudstrijders, te Lourdes verwacht om deel te nemen aan de drie „internatio nale vredesdagen", onder de leiding van bis schop Gerlier. Duitsche oudstrijders komen erheen in een bizonderen trein uit Keulen. Kardinaal Villeneuve uit Quebec wordt met 300 tot 500 Canadeezen verwacht en ook de Ver. Staten willen pelgrims zenden. In het geheel zullen er 21 aatsbisschoppen en ge wone bisschoppen tegenwoordig zijn. De basiliek en omtrek worden bestraald. Luid sprekers zullen voor de verbreiding van de predikaties in de verschillende talen zorgen. MacMahon Vrijdag voor den politie rechter. Ruim 100 getuigen van den aanslag op koning Eduard hebben gevolg gegeven aan den oproep der autoriteiten van Scotland Yard, welke thans overgaat tot klaarmaken van het dossier, met het oog op het feit, dat de ver dachte MacMahon Vrijdag a.s. voor de politie rechter in Bowstreet zal verschijnen. Hy be vindt zich thans in het ziekenhuis van de Brixton gevangenis en is in observatie. Scotland Yard onderzoekt thans de kwestie van 's konings bescherming by toekomstige openbare plechtigheden. Men verklaart, dat, hoewel de aanslag van J.l. Donderdag een zuiver zelfstandig geval is en niets met op roerige beweging te maken heeft, waarschijn lijk toch maatregelen getroffen zullen wor den om de bescherming van den koning te versterken. MacMahon's vrouw kreeg toestem ming haar man te bezoeken in gezelschap van den advocaat Kerstein. Blyk van belangstelling van onze regeering. De Nederlandsche regeering heeft door Hr. Ms. gezant te Londen aan de Britsche regee ring doen blijken van Hare belangstelling in verband met den gelukkigen afloop van het incident, dat zich by de vaandeluitreiking al daar heeft voorgedaan. Een nieuwe stap van emir Abdallah. Naar verluidt, heeft emir Abdallah van Transjordanië, die reeds vaker tot gematigd heid gemaand heeft, een nieuwen stap gedaan by de Arabische leiders. De beide laatste dagen hebben weer ver plaats gehad. Eenige aanvallers zijn daarbij schillende aanvallen op Joodsche kolonies gedood. Te Gaza zijn wapens in beslag ge nomen. Arabische bladen verboden. De drie voornaamste Arabische dagbladen zijn verboden. Tsjen-tsji-tang uit Kanton ge vlucht. De pers te Sjanghai meldt, dat de tegen stand van Kanton ineengestort is en dat ge neraal Tsjen Tsji-tang naar Hongkong ge vlucht is. Volgens mededeelingen uit Nanking zou hy zich op een Engelsche kanonneerboot hebben ingescheept. Tsjen Tsji-tang, die Vrij dag een militaire conferentie had bijeengeroe pen, zou hebben medegedeeld, dat hy onder den druk der openbare meening aftrad, nadat zijn onderaanvoerders verklaard hadden, dat op het leger niet meer viel te rekenen. Kwangsi blyft tegenstand bieden. Volgens het Japansche agentschap Domei heeft de generaal van Kwangsi, Li-Tsoeng- jen een manifest gepubliceerd, waarin hij ver klaart, dat de troepen van Kwangsi tegen stand tegen Nanking zullen blyven bieden, ook al worden de troepen van Kwangsoeng vernietigd. De status van Noord-Chlna. Te Tokio wordt bevestigd, dat Tsjiang Kai- sjek een ontwerp tot regeling van de auto nomie van Noord-China zou hebben goedge keurd. Arita, de Japansche minister van buiten- landsche zaken zou voorbereidingen treffen voor de samenvoeging van Hopei en Tsjahar met Oost-Hopel. Desertie op groote schaal naar Nanking. Generaal Wong, de commandant van de Kantonneesche luchtmacht, is met vier vlieg tuigen geland op Kaitack, het Britsche vlieg veld buiten Honkong. Hy is door de Britsche autoriteiten geïnterneerd. Hy verklaarde, dat de geheele luchtmacht van Kanton naar Nan king is „overgevlogen". Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de gouver neur van Kwangtoeng, Ling Jln-kai, met an dere functionarissen in het geheim naar Hongkong gevlucht is. Tsjen Tsji-tang zou tot aftreden besloten hebben. Te Kanton is de rust weergekeerd. Een poging van de in de nabijheid staande Kwangsi-divisies, om de stad te bezetten, is door de troepen van Kwangtoeng verijdeld. Volgens een officieel bericht is de regeering te Nanking voornemens, in Kwangtoeng onverwijld financleele hervormingen tot stand te brengen. Het bankbiljetten-stelsel der cen trale bank van China zou dan ook voor Kan ton gelden. Kantoneesche vliegtuigen in Kwangsi. Van officieuse zijde wordt gemeld, dat 130 Kantoneesche vliegers te Nantsjang in Kwangsi zijn aangekomen aan boord van een veertigtal vliegtuigen. Zq verklaarden zich achter de centrale regeering te stellen, omdat naar bosch en heide, zee en strand Verzuim dan toch vooral niet AMILDA-zonnebruin- crême mede te nemen. Deze beschermt tegen vervellen en zonnebrand en bevordert tevens een snelle, mooie natuurlijke huidbruiniDg, óók by weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. WOENSDAG 22 JULI. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Kookpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Causerie over de arbeidersklasse, gra- mofoonmuziek, voordracht, orgelspel en zang. 1.200 De Bohemians. 1.00 Gramofoonplaten. 1.15 Concert door Fantasia. I.45 Pauze. 2.00 Vervolg concert. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Dansmuziek. 6.25 Schaakpraatje. 6.30 Kamermuziek. 7.00 Sportuitzending. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 De Notenkrakers. 8.03 SOS-Berichten. 8.05 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Koorconcert. 8.30 Interview. 8.45 Vervolg concert. 9.00 Radiotooneel. 9.15 E. Walis' orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Schaakpraatje. 10.20 Viool en orgel. II.0012.00 Gramofoonplataen. Hilversum H. 301 m. NCRV-uitzenidng. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Openluchtmeeting der Geref. Jongelin gen en Meisjes op Terschelling (Om 12.00 Berichten). 12.30 Gramofoonplaten. 12.45 Ensemble Van der Horst en gramofoon platen. 2.30 Chr. Dameskoor „Euphonia" en Meisjes koor. 3.30 Chr. lectuur. 4.00 Piano-recital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Orgelconcert. 8.45 Causerie „Kleine Misdadigers", Tsjen Tsji-tang dertig buitenlandsche vliegers in dienst had genomen voor een aanval op Nanking. Weer een Japansch-Chineesch inci dent. Uit Tsjingto wordt gemeld, dat in Noord- China weer ernstige politieke gevolgen worden gevreesd van den moord, te Fangtse in Sjan- toeng, door een onbekend gebleven moorde naar gepleegd op een Japanner. Er is ln allerijl consulaire politie uit Tsjingtao ver trokken naar Fangtse. Veel belangstelling by het station te Nymegen. Met den D-trein van 21.13 uur, waaraan een speciale slaapwagen gekoppeld was, zyn de Koningin en Prinses Juliana gisteren uit Ny- megen naar haar vacantieverblijf in de Vogezen vertrokken. Zy waren per auto van Het Loo gekomen en werden op het Stationsplein te Nijmegen luide toegejuicht door de honderden belangstellenden, welke zich daar hadden ver zameld. Het gevolg van de Koningin en de Prinses bestaat uit de freules Schimmelpenninck van der Oye en Van Heemstra, en generaal-majoor D. Q- C. F. de Jonge van der Halen. 1 -11 Indiening van de voorstellen eerst in den loop van Augustus te ver wachten. Naar het A. N. P. verneemt, is het advies van den Raad van State over de voorstellen tot grondwetsherziening de vorige week Dins dag in den ministerraad behandeld. Naar aan leiding daarvan worden nog enkele technische wyzigingen in de voorstellen aangebracht.. Mede in verband met het vertrek vanH.M. de Koningin naar het buitenland is de indiening van de voorstellen tot grondwetsherziening eerst in den loop der volgende maand te ver wachten. Voor de allerlaagste salarissen het progressie-begrip ingevoerd. b Ëij de uitwerking van de onlangs aange kondigde salarisverlaging bij Philips heeft de directie zich bereid verklaard, eenige modifi caties toe te passen, waardoor in het bijzonder voor de allerlaagste salarissen het progressie begrip wordt ingevoerd. Terwijl de verlaging oorspronkelijk alge meen op tien procent was vastgesteld, is thans bepaald, dat deze voor het mannelijk lager personeel met salarissen tot f 1300 pep jaar vyf pet. zal bedragen; voor de salarissen van f 1301 tot f 1800 van vijf pet. oploopend tot tien pet. en voor de salarissen boven f 1800 tien pet. De verlagingen van vijf pet. zullen als volgt Worden toegepast; drie pet. met ingang van 1 September en twee pet. met ingang van 1 januari. De hoogere verlagingen zullen naar Verhouding over beide data verdeeld worden. Ongeschoolde arbeiders, j Ook voor het ongeschoolde fabriekspersoneel is thans een loonsverlaging aangekondigd. 9.15 Chr. Radio-koor. j9.30 Vervolg orgelconcert. p.55 Berichten ANP. 10.00 Vervolg koorconcert en gramofoonpl. 10.3012.00 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing. DONDERDAG 23 JULI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Orgelspel. 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Ensemble Kroon. 10,00 Morgenwijding. Gramofoonmuziek. 10.30 Ensemble Kroon. 11.00 Het Omroeporkest. 12.30 Ensemble Farberow. 2-00 Orgelspel en zang. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 De Violiers. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Per fiets door Nederland. 7.20 Radiotooneel. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.00 Voordracht. 9.20 Omroporkest en soliste. 10.00 Causerie over de Vierdaagsche, 10.20 Dansmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301 m. 8.00—.915 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Gramofoonplaten, 2.453.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 De Gooilanders. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonplaten. 7.30 Causerie over lichamelijke oefening. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging m.m.v. solist. 9.15 Natuur-historische causerie. 9.45 Vervolg concert. 10.35 Berichten ANP. 10.40—1.30 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing. 2500.— voor inheemsche be- hoeftigen. Buitenzorg. Mevrouw de Jonge heeft be richt ontvangen, dat Prinses Juliana voof het A.S.I.B. een bedrag van 2500 heeft geschon ken ten behoeve van het algemeen steun fonds voor inheemsche behoeftigen. (Aneta.) De by de Nederlandsche Spoorwegen getrof fen maatregel, volgens welken in verband met overcompleet van personeel bij den dienst van handelszaken en vervoer een lid van het personeel van dien dienst met ingang van den eersten van de maand, volgende op die waarin hy den 60-jarigen leeftyd heeft be reikt, wordt ontslagen onder toekenning van wachtgeld-of vervroegd ouderdomspensioen, en welke maatregel tot 1 dezer zou gelden, blijft, naar men ons meldt, aangezien bedoeld over compleet van personeel nog steeds bestaat, ook né dien datum voorloopig van kracht. PLAN TOT SAMENVOEGING VAN NIEUW HELVOET, HELLE V OETSLUIS EN NIEUWENHOORN Wethouder J. Klop heeft by den gemeente raad van Nieuw-Helvoet een voorstel inge diend tot samenvoeging van de gemeenten Nieuw-Helvoet, Hellevoetsluis en Nieuwen- hoorn. De samenvoeging van deze gemeenten zou zoowel voor het rijk als voor de gemeenten een belangrijke bezuiniging beteekenen. Het voorstel werd, nadat het ondersteund was door de heeren Lageweg en Westerveld, met algemeene stemmen aangenomen. Het zal nu aan de Kroon worden voorgedragen. De vryheid van drukpers door den ministerraad gehandhaafd? Naar het Utr. Dagblad uit doorgaans goed geïnformeerde bron verneemt, heeft de minis terraad, alvorens het ontwerp grondwetswij ziging aan den Raad van State te doen toe gaan, de voorgestelde nieuwe bepalingen in zake beperking van de drukpersvryheid uit het ontwerp gelicht. Hieruit volgt dus, dat de ter zake bestaande bepalingen onveranderd zullen blyven. Het blad verneemt verder, dat inzake het weren van revolutionaire leden van openbare lichamen eene technische wijziging in het ontwerp is aangebracht, in dier voege, dat de beoordeeling, voorzoover het een lid van een der Kamers der Staten-Generaal betreft, in handen is gelegd van het betreffende col lege, terwijl de beoordeeling t.a.v. leden van lagere colleges als gemeenteraden e.t.q. in handen is gelegd van Gedeputeerde Staten der provincie, waaronder de corporatie res sorteert. Spoedige Indiening van de ont werpen tè wachten. Bij informatie te bevoegder plaatse konden wij geen bevestiging van bovenstaand bericht krijgen. Wel werd ons medegedeeld, dat in diening van de regeeringsontwerpen thans spoedig kan worden tegemoetgezien. Van 1 Jan. 19311 Juli 1936 zyn 184 schepen aan de Nederlandsche koopvaardijvloot onttrokken. Men schrijft aan de N. R. Crt. van bevoeg de zijde: In het avondblad van 13 dezer is het feit, dat er thans in de Rotterdamsche haven geen opgelegde schepen meer zijn, een symptoom genoemd van een beteren gang van zaken in de scheepvaart. (Door ons overgenomen. Red. Held. Crt.). Inderdaad zijn thans 4 te Rotter dam thuis behoorende vrachtschepen en 4 sleepbooten opgelegd, terwijl het aantal op gelegde schepen met Nederlandsche zeebrie ven in andere Nederlandsche havens op 1 Juli j.l. nog 16 bedroeg. Bij de beoordeeling van deze cijfers mag echter niet over het hoofd worden gezien, hoe zeer de omvang van de Nederlandsche koop vaardijvloot sinds 't begin van de crisis is af genomen. Van 1 Januari 1931 tot 1 Juli 1936 zijn van de vracht- en passagiersschepen en sleepbooten voorzien van Nederlandsche zee brieven (de tankschepen derhalve buiten be schouwing latende) gesloopt, naar het buiten land verkocht of op andere wijze aan de vloot onttrokken; 184 schepen, metende ruim 764.000 B.R.T. Gedurende dezelfde periode zyn aan de vloot toegevoegd uit hoofde van nieuwbouw of aankoop: 22 schepen als boven omschreven, metende in totaal 107.000 B.R.T. De netto vermindering bedroeg der halve 162 schepen, metende 657.000 B.R.T. Dat van de resteerende, in Nederland thuis behoorende koopvaardijvloot, welke de alge meene vracht- en passagiersvaart uitoefent, (omvattende 226 schepen, metende 1.500.000 B.R.T.) op het oogenblik bijna alle schepen in de vaart zijn, wettigt dan ook geenszins optimistische beschouwingen over den toe stand van onze koopvaardij. Van verbete ring is eerst sprake, indien loonende vrachten kunnen worden bedongen, die, behalve dekking der exploitatie-kosten, tevens de mogelijkheid bieden te voorzien in de zoo noodzakelyke af- schryving op de schepen. Zoover is het even wel nog lang niet. Het is bovendien een seizoenverschijnsel, dat vooral in verband met houtverschepingen, thans meer schepen in de vaart zijn dan op andere tijden van het jaar; het staat te vree zen, dat binnenkort in de Rotterdamsche ha ven opnieuw opgelegde schepen te zien zul len zyn. HET BELGISCHE KROONPRINSJE TERUG NAAR ZIJN LAND. Prins Boudewijn van België, die, naar men weet, eenigen tyd gelogeerd heeft bij den bur gemeester van Noordwyk, den heer van de Mortel, is gisterenmiddag met den trein van 1.51 uur van het Hollandsche spoorstation uit Den Haag vertrokken en naar Brussel terug gekeerd. Het Kon. Ned. meteorologisch instituut in d« Bilt meldt: De depressiekern, welke Zaterdagmorgen nog over de Iersche zee was gelegen, heeft zich ln Noordwestelyke richting bewogen en be. vindt zich thans boven Midden-Scandinavië. Een uitlooper strekt zich nog in Zuidweste lijke richting naar de Britsche eilanden uit. Westelijke tot Zuidwestelijke winden waaien over Zuid-Engeland, Frankryk, over ons land, het grootste gedeelte van Duitschland en Zuid- Scan dinavië. Noordelijke tot Noordwestelyke wind wordt over IJsland, de Shetlands en Faroër, Schot land en Ierland aangetroffen. De algemeene weerstoestand blijft over het gedeelte waarnemingsgebied nog koel en buiig, Sedert Zondag zijn de temperaturen weer wat gedaald en alleen in Noord-West-Duitschland, Denemarken en het Zuiden van Zweden en Noorwegen zyn zy boven normaal. Nabij den depressiekern viel zware, elders matige tot lichte regen (Maastricht 11 m.M.), By ons blijft het koele buiige weer nog aanhouden, maar heden is een langzame verbetering niet onwaarschijniyk. De minister van Onderwys, Kunsten en We tenschappen heeft eenige maanden geleden in de Eerste Kamer verklaard na ontvangst van alle gevraagde adviezen spoedig een beslissing te zullen nemen in de spellingskwestie. De mi nister heeft, daar deze aangelegenheid geheel in nauw overleg met België geschiedt, onlangs met zijn ambtgenoot te Brussel besprekingen gevoerd. Dit wil echter nog niet zeggen, dat nu nog voor het schooljaar 19361937 eventueele wij zigingen zullen worden ingevoerd. Onze in druk is, dat de kans niet uitgesloten geacht moet worden, dat, wanneer vóór 1 September nog een beslissing wordt genomen, deze zal zijn, dat er voorloopig geen wijzigingen wor den aangebracht. Een definitieve beslissing door den minister raad is echter nog niet gevallen. De Tei. Het zelf maken van margarine door de huisvrouwen begint reeds betrekkelyke groote afmetingen aan te nemen dit was trouwens ook de reden, waarom de regee ring den prijs van fabrieksmargarine heeft verlaagd (via de heffing) en de oliën en vetten resp. 67 en 33 zwaarder heeft belast. Deze clandestiene bereiding had in het eerste kwartaal reeds een merkbaren invloed op den verkoop van fabrieks-margarine, want in het kwartaal-verslag van den minister aan de Staten-Generaal over de werking en uitvoering der landbouwcrisismaatregelen, dat over eeni gen tijd zal worden gepubliceerd, zal men kunnen lezen, dat van de 1050 ton margarine, welke per week mag worden verkocht (er is ëen vrijwillige productiebeperking) in het vierde kwartaal 1935 werd verkocht gemiddeld 939 ton per week, tegen nog slechts 916 ton in het eerste kwartaal van 1936, een vermin dering dus van 77.000 kilo per week of bijna 8 De verstrekking van heffingsvrije volks margarine steeg van 121 ton tot 131 ton, dus met 10.000 kilo, zoodat het totale margarine- verbruik daalde met 67000 kilo gemiddeld per week. Het nadeel voor het Landbouwcrisisfonds bedroeg circa f 30.000 per week! Het is waarschynlijk, dat het euvel dezer verboden margarine-bereiding zich in het tweede kwartaal nog aanzienlyk zal blyken te hebben uitgebreid. (Hbl.) Drie leden van de delegatie der United Sta tes Coastquard, de heeren O. M. Maxam, tech nisch adviseur, commander S. R. Sands en O. L. Jennison, die de internationale conferentie van reddingwezen te Gothenburg hebben bijge woond, hebben Zaterdag een bezoek gebracht aan het station IJmuiden der Noord- en Zuid- Hollandsche reddingmaatschappij. Zij toonden groote belangstelling voor de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" en volgden met aandacht een oefening van de motorreddingboot „Barend van Sjreekens, die door middel van een tractor in zee werd gebracht. Een schiterend beantwoorde op roep tot steun. Enkele weken geleden richtte het bestuur van het Protestantch-christelijk ziekenhuis te Ukkel-Brussel een oproep tot de Nederland sche kolonie in België, teneinde een bedrag van 30.000 francs te kunnen byeenbrengen voor het aanschaffen van een nieuwe operatie tafel en diverse chirurgische instrumenten. Deze actie is thans geëindigd en heeft, wat het resultaat betreft, de verwachtingen verre overtroffen. In totaal is een bedrag van fres. 50.135 binnengekomen, waaronder één gift van fres. 15.000, wat wel speciale vermel ding verdient. Wel een bewys, dat nooit tever geefs beroep wordt gedaan op de offervaar digheid van de in België verblijvende Neder landers en dat de eenige Nederlandsche kli niek in dit land zich terdege mag verheugen in de sympathie van onze landgenooten. („Nw. R. Crt."). Heen. De „Edelvalk" vertrok 19 Juli van Rangoon en arriveerde dienzelfden dag te Bandoeng. De „Kwak" vertrok 19 Juli van Athene en is eveneens 19 Juli te Bagdad aangekomen. Heenreis. De Kwak vertrok 20 Juli van Bagdad efi landde denzelfden dag te Karachi. Terugreis. De Djalak vertrok 20 Juli van Athene en landde denzelfden dag op Schiphol. De Nachtegaal vertrok 20 Juli van Ran goon en landde denzelfden dag te Jodhpoer-1 i

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2