Ingezonden Texel Burgerlijke Stand BUITENLAND sr p- VoS=iS GEMENGD NIEUWS Slachtoffers van het verkeer. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 21 JULI 1936 &x-koning Alfonso onverwachts urt Cechoslovakije vertrokken. Haven van Nieuwediep. Visscherijberichten 25 menschen door eten van ijs gestorven. Machinist offert zijn leven. Engelsch schip vermist. Einde van de hittegolf in de Ver. Staten. Een pokken-epidemie in Noord-Finland. Hevige aardbeving in Columbië. Vele slachtoffers. Binnenland. Sint Margriet. Een doode en verscheidene gewonden. Een auto rijdt het trottoir op. Vijf personen gewond. Bekend rijder op Assens circuit doodelijk verongelukt Onder den invloed van alcohol achter het stuur. De Gooische stoomtram ontspoord. Zeiljacht aangevaren. De onregelmatigheden bij het plaatselijk crisis-comité te Vlissingen Verduistering van f 3000. Een lesauto moet dubbel stuur hebben. Etalage van Duitschen Jood vernield. De kindermoord te Wieringen. Verduistering van f 400. Laffe wraakneming. Het gevaar van zieke boomen bij storm. Droevig ongeluk aan het stilla strand bij Scheveningen. De moord met roof te Hassum. aou moeten zien te brengen. Maar wij be twijfelen niet of met een bestaande inrichting aou een dergelijke overeenkomst zijn te tref fen. De stormen der laatste dagen hebben niet slechts de vischaanvoer vanuit de Noordzee beïnvloed, maar hebben ook aanvoeren van aal op het IJselmeer minder doen worden. Een kleine verhooging in de prijzen is hier van het gevolg geweest, hoewei deze op zich- zelf niet hoog genoemd kunnen worden. Vooral door de zeilers wordt uitgezien naar wat meer bestemming weer, ofschoon wind- atilte ook voor hen niet verkieslijk ls. Maandag is de vierde groep loggers naar jg gegaan voor het uitoefenen van de ha- jflgvisscherij. pe vangsten zijn tot dusverre zeer bevre digend geweest en de prijzen blijven zich flink handhaven. Ook de visscherij op de versche haring gaat men weer beoefenen door de trawlers. gjr is, vooral van enkele Duitsche trawlers, al wat aanvoer geweest en de prijzen die werden verkregen stemden tot tevredenheid. Deze haring, die bestemd is om tot bok king te worden verwerkt, vindt in hoofdzaak aftrek in het binnenland, dat schijnbaar wat van dit artikel kan opnemen. OPVALLENDE RESULTATEN VAN O.K.K, TE SCHOORL. De vereenigiiig brengt niet minder dan 5 eerste en 1 tweeden prijs mee naar huis. Zondag heeft O.K.K. alhier, deelgenomen aan de openluchtwedstrijden en uitvoering van den Turnkring Alkmaar met ongeveer een 80-tal dames-, heeren- en meisjesleden. De allesbehalve gunstige weersomstandig heden waren oorzaak, dat de wedstrijden van de adspiranten binnenzaals uitgevoerd moesten worden. Het was de meisjesklasse van O.K.K., die voor de vrije oefeningen een eersten prijs bemachtigde. Ondanks de tegenwerking van het weer werden de wedstrijden voor de dames en heeren op het sportterrein gehouden. Niet minder dan 5 eerste prijzen wist O.K.K. in deze wedstrijden te bemachtigen, als volgt verdeeld: Knotsoefeningen dames staaf oefeningen hee ren, en marschwedstrijd der vereeniging. Des middags werd een eerste prijs behaald door de dames in den „pyramide-wedstrijd" en de heeren behaalden hierin een 2en prijs. Dat de heeren „slechts" een tweeden prijs behaalden is vermoedelijk toe te schrijven aan het feit dat de wind de pyramide omverblies. Onze felicitaties aan het wakkere O.K.K., dat de naam der Heldersche gymnastiek op zulk een buitengewone wijze heeft hoogge houden. van Den Helder van 18 tot en met 20 Juli 1936. BEVALLEN: C. C. Th. v. Koningsbruggen Nijpels, d.; C. LemmersZandvliet, d.; N. de HaanKossen, d. OVERLEDEN: J. J. Grem, 92 jaar. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden^. MARKTOVERZICHT. Aanvankelijk was het marktbezoek Maandag zeer gering, de aanvoer van vee was echter nog vrij belangrijk, later toen het weder zich wat beter liet aanzien, kwamen de bezoekers nog van alle kanten aanzetten. De handel in wol vee was zeer goed, de lammeren (aanvoer pl.m. 300) deden een zeer goeden prijs, de duursten gingen voor 9.per stuk. Schapen gemiddeld 14 gulden, vette 16 en 17 gld. Er stond een drietal koeien aan de lijn, een melkkoe deed pl.m. 160 gld, de andere dieren ongeveer 125 gld. per stuk. Nuchtere kalveren gemiddeld 8.vette kalveren hoogste prijs 40 gulden. Slaehtvarkens op de boerderij doen 17% en 18 cent per pond. Biggen op de markt 10.50 per stuk. Aan de eierenveiling waren de prijzen iets hooger, zij stegen ongeveer 25 cent per 100 stuks. LA ARGENTINA, DE SPAANSCHE DANSERES, PLOTSELING OVERLEDEN. Zaterdag een week geleden plaatsten wij In ,,'t Juttertje" een artikel over het leven van de beroemde danseres La Argentina. Za terdag j.1. is de danseres, die ook in Neder land tal van triomphen heeft gevierd, aan ^en hartverlamming overleden. Zoo vergaat öe glans der wereld en wordt het leven van hoem en glorie plotseling afgesneden. Zaterdag was de danseres naar San Sebas- tlan gegaan, waar zij een Baskisch dansfeest, Óat te harer eere werd gegeven, had bijge woond. 's Avonds om 9 uur kwam zy in haar Villa terug. Nauwelijks was zij binnen, of zij zakte ineen en binnen enkele minuten bleek Zij overleden te zijn, tot groote ontsteltenis van haar huisgenooten, die aan niets hadden bemerkt, dat de toestand van La Argentina zorg baarde. Ex-koning Alfonso van Spanje is gisteren onverwachts van het kasteel bij Vyzni Rus- bachy, in Slovakije, waar hij vaak vertoeft, Vertrokken. Het doel van de reis werd ge heimgehouden. De ex-koning wordt begeleid door zijn gastheer, graaf Zamoïski, en door zijn dochter, de infante Isabella. Sinds het Uitbreken van den opstand heeft de vorst alle berichten uit Spanje, vooral die, welke via het radiostation Sevilla door de rebellen uit gezonden werden, aandachtig gevolgd. Gisteren heeft de ex-koning tegenover een Journalist de verklaring afgelegd, dat het z.i. h(j de huidige revolutionnaire beweging in Spanje niet gaat om een strijd der monar chisten of de republikeinen, voor of tegen de restauratie, maar om een nationale beweging. De strijd der monarchisten èn der republikei- nen gaat tegen de linksche regeering. Uit deze beweging kon de koning dan ook geen mogelijkheid voor een restauratie afleiden. Geachte Redactie, Wilt U s.v.p. bijgaand als ingezonden nog eens in Uw blad opnemen? Met dank. Nu de heeren Sandkuyl en Tiessen, in Uw blad van j.1. Donderdag 9 dezer de aandacht vestigen op het Heldersche Kanaal, meen Ik nog even daarop nader te moeten ingaan. De heer Sandkuyl is het dus niet geheel met my eens, maar „b y n a", zoo zegt hy. En voor dat „bijna" motiveert hy, dat het water in onze gracht, drinkwater is, vergeleken by de modder waarmede de Amersfoortsche grach ten gevuld zijn. 't Kan waar zyn, schrijver dezes is nimmer in Amersfoort geweest. Maar dat de heer Shier tamelijk overdrijft staat voor my vast. Daarbij doet de opmerking van den heer Sniets ter zake. Al is het waar, dat het water in de grachten van Amers foort op modder gelijkt, dan is het nog lang niet waar, dat het stinkt, althans erger dan in onze gracht. Niet de modder, maar het ver ontreinigde water, veroorzaakt den stank, mijnheer SEn dat verontreinigen in onze gracht ontstaat en is ontstaan, doordat alle beerputten er in uitmonden ende aan wezige veenlaag. Schrijver dezes spreekt uit de praktijk en deze heeft bewezen, dat b.v. een gebaggerde hoeveelheid veen, veel meer stank veroorzaakt, dan b.v. een gebaggerde hoeveel heid modder. Alle modder, veroorzaakt zelfs geen stank en dat is dan ook bepaald het ge val met de Amersfoortsche modder, waarover de heer Sspreekt. Neen, dan doet de op merking van den heer Tiessen sympathieker aan. Deze wil b.v. het gedeelte tusschen het Westplein en de nieuwe Postbrug, dempen. Welnu waarde heer, dit is door mij bij het vaststellen van de nieuwe Postbrug, ter plaatse waar deze brug besproken werd, reeds naar voren gebracht. Maar natuurlijk geen gehoor. De heer Tiessen heeft al eens mede achter het politieke scherm gekeken en weet dus ook, waar Abraham de mosterd haalt. Zoo'n voor stel maakt alleen kans, wanneer dit van een grootere fractie komt en dan maakt het woord „werkverruiming", eenigen indruk, al komt er dan ook niets van. Maar feit is, dat wanneer men dat vaarloos gedeelte kanaal, b.v. in moten dempt en daarvoor elk jaar één moot afwerkt, men voor 5 jaren een pracht van een werkverruiming schept. De nieuwe Postbrug had dan achterwege kunnen blijven en had men het einde van het gedempte, met een talud van bazalt, af kunnen werken. Het be zwaar gold daarbij ..de spuiïng". Welnu, met in het gedempt gedeelte, het Engelsch riool stelsel toe te passen, n.m. een eivormig riool van een manshoogte, ware ook dit bezwaar op gelost geweest. Men begrype my goed, den stank van het overblijvend gedeelte kanaal, vermindert men er niet mede. Alleen bereikt men er mede, dat Den Helder in de toekomst een pracht van een Boulevard rijker is en... daarbij wijs ik extra op, een object van werk verruiming in 't leven roep. Maar zegge: die het weet! De Postbrug is er gekomen, een 500 meter lengte vaarloos kanaal werpt dagelijks zijn stank uit, het is de wil van de overheid, de burgerij loopt dagelijks te morren en het spreekwoord is ook in dit geval van toepas sing: „Elk volk heeft zijn regeerders, welke het toekomt!" Hoogachtend, J. J. Schoeffeleifeerger. Den Helder, 11 Juli 1936. Geachte Redactie! Ik had reeds mijn ingezonden stuk aan Uw adres verzonden, toen ik daarna in Uw blad van jl. Zaterdag 11 dezer een ingezonden stukje las over hetzelfde onderwerp en onderteekend door: een arbeider, 't Verheugt mij, dat er zelfs van dien kant critiek uitgeoefend wordt, doch het stelt dusdanig te leur, op de wijze, waarop deze arbeider verbetering van het kanaal bepleit. Hij wil het kanaal uitbag geren en acht dit zelfs beter dan er zeewater in te brengen. Hieruit blijkt zonneklaar, dat deze arbeider het onderwerp niet onder de knie heeft en dat voor hem de hoofdzaak is: werkverruiming. Als het daarom alleen te doen is, dan sta ik aan zyn zijde, maar dan moet men niet tegelijkertijd beweren, dat uitbaggeren beter is, dan versch zeewater er in te brengen. Hiermede reikt deze arbeider zichzelf een brevet van onbekwaamheid uit. UitbaggerenIk heb U toch niet in het ge heugen te brengen het bekende spreekwoord Van hoe meer men begint te roerenhoe meer het begint te stinken. Maar heeft deze geachte inzender ook iets over uitbaggeren hooren mompelen My zelf kwam ook zoo iets ter oore over uitbaggeren en dat dit straks ter bevoegder plaats in behandeling zal komen. Ik loop hierop dus niet vooruit. Ik concludeer dus uit dat stukje van dezen arbeider, dat werkverruiming hem parten speelt en daarmede doet hjj aan zyn mede arbeiders een goed werk. Ik meen te moeten besluiten, dat mij dezer dagen medegedeeld is geworden, dht momenteel te De Cocksdorp op Texel de hevelinrichting, door my aanbe volen, met succes in werking is. Ik denk daarover nadere inlichtingen in te winnen en my daarna persoonlijk te gaan overtuigen. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Den Helder, 13 Juli 1936. Wegens plaatsgebrek eerst heden opge nomen. Red. Held. Crt. 20 Juli 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Engelsche s.s. „Leeuwar den". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Engelsche s.s. „Roek". Aangekomen van Vour en vertrokken naar Colsenster de Nederlandsche motorschoe ner „Oostzee". 21 Juli 1936. Aangekomen van Appingedam als bijlegger de Nederlandsche motorschoener „Dollard", bestemming Londen (slecht weer). 18 Juli. Aangebracht door korders: Tarbot «««O Schol p. kist 7 50-5.50 Schol II ..3.00-1.50 Scharren -■ ,.240—1.75 Door garnalenvisschers: Gekookte garnalen P- kg 0.16 Buitenland Na het nuttigen van consumptieys zyn te Osaka 215 personen zwaar ziek geworden en 25 overleden. Door kortsluiting ontplofte op de electrische locomotief van een sneltrein op de B renner spoorweg een olieleider. De olie vloog in brand en machinist en stoker kregen zware brandwonden. Ondanks hun pynlijke verwon dingen brachten zij den trein by het station Sterzing tot staan en sprongen van de bran dende machine. De machinist kwam ongeluk kigerwijze met het hoofd op het zijspoor te recht en was op slag dood. De stoker is met zware wonden naar het ziekenhuis gebracht. Van Sterzing uit is een hulptrein vertrokken. Met 21 man aan boord. Het Engelsche stoomschip Nanoko, met 21 man equipage, is 4 Juli van Georgetown naar Tompson in Florida vertrokken. Het had leeftocht voor 5 dagen aan boord en het was Zaterdag 10 dagen over tijd. Aan de regee ringen van Cuba, Jamaica en Mexico is ver zocht te helpen zoeken en 4 regeeringsvaar- tuigen zijn Zaterdag eenige uren onderweg geweest in den Golf van Mexico, maar heb ben geen spoor van het schip gevonden. Ongeveer 4500 slachtoffers. Regens hebben een einde gemaakt aan de hittegolf, die twee weken de staten Minni- sota, Michigan en Wisconsin heeft geteisterd. De weersverwachting is. dat spoedig ook koeler weer zal intreden in de andere sta ten, met uitzondering van Zuid-Dakota, Ne- braska en Kansas. Het aantal dooden, ten gevolge van de hitte, is gisteren tot ruim 4480 gestegen. Een millloen nienschen moeten geholpen. Uit Washington wordt gemeld, dat het, als gevolg van de droogte, noodzakelijk zal zijn, hulp te verleenen aan 1.000.000 personen. Niet enkel zijn er velen, die bystand zullen behoeven in Noord- en Zuid-Dakota, Montana, Wyoming en Minnesota, maar nog in 11 an dere staten. De laatste veertien dagen zijn er te Ulea- borg en eenige andere plaatsen in het Noor den van Finland verscheidene gevallen van pokken geconstateerd, die alle direct of in direct veroordeeld zijn, doordat bij de eerste waarschijnlijk van Rusland uit besmette pa tiënten de symptomen niet duidelijk waren, zoodat men geen voorzorgsmaatregelen nam en een hunner in eenu ziekenhuis verschei dene verpleegsters en verpleegden kon be smetten. Tot nu toe zijn drie pokkenlijders overleden. De medische autoriteiten hebben verschillende maatregelen genomen om uit breiding van de epidemie zooveel mogelijk te gen te gaan, zoo wordt o.a. op groote schaal gewongen herinenting toegepast, waarvoor de Zweedsche geneeskundige dienst een grooten voorraad serum per vliegtuig naar Finland gezonden heeft. Volgens berichten van de Columbiaansch- Equadoriaansche grens heeft daar een aard beving plaats gehad, die de stad Tuquerres zou hebben verwoest. In het district Narino zouden vele slachtoffers zijn gevallen, tal van personen zouden vermist worden. De Colum- biaansche regeering heeft onmiddellijk een hulpactie georganiseerd. De beving werd tot in Tulcan gevoeld. Men vreest, dat de priester Saratola, directeur van het observatorium te Bogota, die zich te Tuquerres bevond, om het leven is gekomen. De stad Tuquerres heeft 26.000 inwoners; Pasto, dat eveneens van de aanbeving heeft te lyden gehad, 45.000. Het aantal dooden heeft men nog niet kunnen vaststellen. INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG TE DORDRECHT. Op klaarlichten dag is Zoiyjagmorgen om streeks tien uur aan den Groenendyk te Dord recht een brutale inbraak gepleegd. Toen de bewoners afwezig waren, hebben twee mannen zich toegang verschaft tot de woning en daarby ruim f 250 buit gemaakt. Hoewel de politie een viij nauwkeurig signale ment heeft van de inbrekers, die door een derde, die op den uitkijk stond, werden geas sisteerd, is zij er nog niet in geslaagd de daders te arresteeren. GROOTE BRAND TE ALMELO. Twee winkelhuizen uitgebrand. Gisterenmorgen om half zes heeft een ern stige brand gewoed in de Grootestraat te Almelo, waardoor twee winkelhuizen in de asch werden gelegd, terwyl een derde winkelhuis groote waterschade kreeg. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke vele duizenden guldens bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Er zijn een aantal dagen, die in de volks- weerkunde van beteekenis zyn en in Friesland „merkeldagen" genoemd worden. De bekend ste is Sint Margriet (20 Juli). Den dag daar voor zijn de hondsdagen begonnen, de periode van 30 dagen, waarin het gewoonlijk warm en broeierig weer is. Sint Margriet brengt vaak regen en is in de oogen van het volk een kriti sche dag; St. Margriet houdt haar water niet. Niet overal wordt de regenperiode even lang aangegeven. Te Enkhuizen duurt de regen op St. M. veelal 14 dagen volgens de volksweer- kunde. Maar zegt men in Oldenburg wat er zooveel regen, dat een varkensspoor vol loopt en overloopt, dan zal de regen nog 30 dagen aanhouden. In elk geval is regen op dien beruchten dag een slecht voorteeken. De oogst belooft niet veel en dreigt zelfs geheel te mislukken. De noten bleven slecht door de vele regens en langs Den Rijn krijgt de heilige daarvan de schuld. In de St. Annastraat te Nijmegen is Zater dagavond laat een voetganger, de 30-jarige R. Roording, wonende aan de Van Peltlaan. door een auto aangereden en daarbij zoo ern stig gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis is overleden. De autobestuurder, die aanvankelijk was doorgereden, heeft de politie korten tijd later van het gebeurde in kennis gesteld. Volgens zyn verklaringen heeft hij de aan rijding te laat opgemerkt, omdat hij moest dimmen voor twee hem tegemoet rijdende fiet sers. De automobilist bevond zich alleen In den wagen, zoodat men ook geen mede- inzittende heeft kunnen hooren. Hevige botsing bij de Waalbrug. By den oprit van de Waalbrug aan de Lentsche zijde, ter hoogte van het kruispunt „Het Molentje" aan den rijksweg te Eist, zijn Zondagmiddag een personenauto, bestuurd door den heer v. L. uit Den Bosch en een taxi, bestuurd door den chauffeur v. B. uit Arnhem, met elkaar in botsing gekomen, waarbij vijf personen verwondingen hebben opgeloopen. Alle inzittenden van den auto van den heer v. Lnj. zijn vrouw, haar zuster en een nicht liepen min of meer ernstig letsel op. Het stuurwiel van den auto van den heer v. L. werd afgebroken, waardoor de bestuurder aan de borst gekneusd werd. Pater Stokman, die per taxi eenige bezoe ken aflegde, kreeg verschillende snijwonden aan de handen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op de brug over het Merwedekanaal bij Muiden een ongeluk gebeurd, waarbij twee auto's zeer zwaar beschadigd zijn. De inzittenden zijn, hoe wonderlijk het ook moge klinken, totaal ongedeerd gebleven. Levensgevaarlijk gewond. De brievenbesteller V. reed Zondagmorgen op het rijwielpad langs den provincialen weg SoestdijkDe Bilt in de richting van Hotel Trier. Nabij Soest wilde hij den rijksweg AmsterdamAmersfoort oversteken om het fietspad rechts van dien weg te nemen. Doordat hy niet uitkeek, werd hij aange reden door een motorrijder, waardoor hij kwam te vallen. Met een zware hersenschud ding en eenige blessures werd hy per auto van den Geneeskundigen Dienst uit Soest naar zijn woning vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Op den Maasdijk, aan den ingang van het dorp Megen is de wielrydster mej. K. uit Megen door een autobus aangereden. Zy kwam met groote vaart van den Maasdijk rijden, toen terzelfder tijd uit tegenovergestelde rich ting een autobus naderde. De chauffeur trachtte nog de wielrijdster te ontwyken, het geen mislukte. Mej. K. werd gegrepen en tegen den weg geworpen. Met inwendige kneuzingen en bloedende wonden werd zij opgenomen en na door dr. Baptist te zijn verbonden, naar haar woning overgebracht. Zaterdagavond wilde een bestuurder van een auto in de Fahrenheitstraat in Den Haag, toen hij twee fietsers, die voor zyn auto re den, wilde ontwyken, iets naar rechts uithalen, vermoedelijk drukte hij daarbij op het gas pedaal, want met volle vaart reed de wagen het trottoir op en verder tegen de pui van den bakkerswinkel van de firma Stevers, welke geheel vernield werd. In zijn vaart had de auto een 18-jarig meisje M. van D., dat daar met een jonger zusje en een broertje wandelde, meegesleurd en in de etalage geworpen. Met een verbrijzeld onderbeen, dat vermoedelijk geamputeerd zal moeten worden, is het meisje naar het r.k. ziekenhuis gebracht. Ook beide andere kinderen werden door den auto getroffen, gelukkig echter minder ern stig. Het 16-jarig meisje kreeg een kneu zing van den rechterenkel en schaafwonden, terwijl het 9-jarig jongetje een hoofdwonde had. De moeder van de kinderen, die het onge luk zag gebeuren, geraakte geheel overstuur en is eveneens naar het ziekenhuis gebracht. Verder werden nog getroffen de 49-jarige mevrouw van R. L„ uit de Fahrenheitstraat, die niet ernstig werd verwond en de 67-jarige mevr. M. A. J. K„ van het Koningsplein, die een bloeduitstorting in een der beenen kreeg. De bestuurder van den auto bezat geen rybevoegdheid. Het was een 16-jarige jongen, die onder toezicht van zyn vader reed. De familie van D., waarvan het oudste meisje zoo ongelukkig getroffen werd, woont te Schiedam, doch logeerde tijdelijk in een woning in de Begoniastraat te 's-Gravenhage. Tydens de Zondag te Vogelsberg gehouden motorraces „Rund um Schotten" is de D.K.W.- renner Hans Winkler gevallen, waarby h(j ernstige verwondingen opliep. Kort na het ongeluk is Winkler aan de gevolgen der ver wondingen overleden. Hans Winkler is een in geheel Europa zeer bekend motorrenner geweest. De laatste jaren nam hy regelmatig deel aan d,e T.T.-races te Assen en nog dit jaar slaagde hij er in, achter zijn merkgenoot Geiss in de 250 cc- klasse de tweede plaats te bezetten. FIETSENDE VROUW DOODGEREDEN. Gisterenmorgen is de 46-jarige echtgenoote van den heer Berendsen te Harfsum, toen z(j uit een zijweg den grooten weg op fietste, ge grepen door een van rechts komenden auto, be stuurd door iemand uit Amsterdam. De vrouw werd meegesleurd en op slag gedood. Den chauffeur treft geen schuld. De vrouw was moeder van drie kinderen. De kantonrechter te Utrecht heeft den 23- jarigen student v. B. v. D., uit de Bilt, die des avonds op den Soestdijkschestraatweg met zyn auto een anderen auto had aangereden, waarby drie personen uit Baarn vrij ernstig werden gewond, terwijl ook zyn vriend, die b(J hem in den auto zat. licht gewond werd. bij welke aanrijding hij bleek onder den in vloed van alcohol te verkeeren, veroordeeld tot 10 dagen hechtenis met intrekking van het rybewijs voor den tijd van zes maanden. Groote verkeersstagnatie. De Gooische stoomtram, die Zondag om 10.35 uur van de Weesperpoort te Amsterdam naar Laren vertrok, is op den wissel by de spoorwegovergang aan de Linnaeusstraat ont spoord. Toen de trein, waarin talrijke passa giers zaten, langs de spoorbaan bij de Lin- nauesstraat was gekomen, stond het sein van den wissel volgens den bestuurder van de stoomtram veilig, en reed hij dus door. Op het oogenblik, dat de voorste wagen op den wis sel was, werd in het seinhuis de tong van den wissel omgehaald. Het eerste stel wielen was toen reeds over den wisseltong heen en dus moest er een ontsporing volgen. Persooniyke ongelukken hadden niet plaats. Het verkeer ondervond ernstige stagnatie. De opvarenden gered. Zaterdagmiddag is op den Amstel onder de gemeente Ouderkerk het zeiljachtje Rio, van den heer Van Weeren, uit Amsterdam, die op weg was naar Uithoorn, door den motor kruiser van den heer Roos uit Amsterdam, aangevaren. De heer Van Weeren moest tengevolge van den tegenwind steeds laveeren en zag plotse ling den grooten kruiser achter zich. Deze had het zeilscheepje blijkbaar in het geheel niet bemerkt, met een geweldigen slag stoot ten de schepen op elkaar, met het gevolg, dat de Rio kapseisde en de opvarenden, de heer Van Weeren en zijn echtgenoote, te water geraakten. Zij konden zich evenwel zwemmen de redden. De kruiser had geen noemenswaardige schade opgeloopen en kon de reis weer voort zetten. Het zeilscheepje is echter zwaar ge havend op den wal getrokken. De eigenaar en zyn vrouw zijn naar Amsterdam terug gekeerd. Volgens ooggetuigen is de aanvaring te wijten geweest aan een fout van den bestuur der van de motorboot, die niet voldoende acht heeft gegeven op de zeilbooten en niet, zoo als voorgeschreven is, uitgeweken heeft voor een laveerend zeilschip. De adjunct-commies ten stadhuize en secre taris van het plaatselijk crisis-comité L., die in verband met de aan het licht gekomen malversaties, Vrydag is gearresteerd, ls door den burgemeester geschorst als secretaris van genoemd comité. Met de waarneming van het secretariaat van het plaatselijk crisis comité is belast de heer J. van Leeuwen, amb tenaar te Vlissingen. Bij de politie te 's-Hertogenbosch heeft zich aangemeld de zaakwaarnemer J. M. E. uit Sambeek, die voorgaf een verduistering ge pleegd te hebben van 3000, ten nadeele van den N.V.B. Hij is aangehouden. Het droevig ongeval, dat Zaterdag in Den Haag geschiedde, waarbij een door een 16- jarigen jongen „bestuurde" auto het trottoir opreed, heeft weer eens duidelijk aange toond, schrijft „De Telegr.", hoe noodzakeltjk het is, dat auto's waarmede adspirant- „chauffeurs" oefenen, voorzien zijn van dub bele commando-organen (dit natuurlijk onge acht het feit, dat ook onder de vigeerende voorschriften personen, jonger dan achttien jaar, nimmer achter het autostuur mogen zitten). Het wordt hoog tijd, dat er een einde komt aan die gevaarlijke instructeursliefhebbe- ryen, die door „Jan en alleman" uitgehaald worden zonder dat er ook maar in het minst rekening wordt gehouden met de enorme risi co's, die hieraan verbonden zijn. Door N.S.B.-ers. In den nacht van Zaterdag op Zondag om ongeveer kwart voor vijf stopte een auto voor het pand Haarlemmerstraat no. 36 te Leiden, waarin de heer L. Katz een horlogerie drijft. Een surveilleerend agent zag, dat een der inzittenden van de auto een zwaar voorwerp door de winkelruit wierp, waarna de auto ijlings wegreed. De agent requireerde echter de politieauto, die spoedig ter plaatse kwam en waarmede de auto, die op de vlucht was gegaan, werd achtervolgd. Het gelukte deze auto op den Rijnsburgerweg te Leiden in te halen. Nadat de auto tot stilstand was gebracht, bleken de inzittenden te zyn, 20-jarige H. B. uit Oegstgeest en de 35-jarige N. G. K.., de 21-jarige W. de M., de 25-jarige W. V. en de 28-jarige A. M. R„ allen uit Leiden en aan gesloten bij de Nationaal Socialistische bewe ging. Zjj werden naar het politiebureau te Leiden overgebracht, waar W. de M. bekende een pot met kalk en roode verf door de winkelruit van den lieer Katz geworpen te hebben. Het bleek, dat er groote schade is aangericht aan gouden en zilveren voorwer pen, die in de uitstalkast van den winkel lagen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt, zyn I de N.S.B.'ers op vrije voeten gesteld. Zondagmiddag is het Kringbestuur van de N.S.B. op het politiebureau ontboden, waarna de inzittenden van den auto door het bestuur als leden der N.S.B. werden geschorst. Een contraprestatie. Gistermorgen om half elf heeft (je 39-jarige J. J. H. V., uit Den Haag, op deze ruiten- gooiery wraak genomen, door met een steen de groote spiegelruit te verbrijzelen van het kringhuis der N.S.B. aan de Nieuwstraat te Leiden. De man is naar het politie-bureau overgebracht, waar hij bekende uit wraak ge handeld te hebben over de wandaad door fascisten by den heer Katz begaan. Hy be weerde anti-fascist te zyn, maar tot geen politieke partij te behooren. Tot 5 maanden veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft uit- spraak gedaan in de beide zaken tegen den 22-jarigen handelsreiziger Y. K. te Leeuwar den, thans gedetineerd, terzake van het op- zettelyk dooden van zijn 6 maanden oude dochtertje. Hy werd veroordeeld tot 5 maan den gevangenisstraf. De officier had 2 jaar en 6 maanden geëischt. Verdachte deed afstand van hooger beroep, de officier van justitie houdt zich het recht op hooger beroep voor. Wegens verduistering in dienstbetrekking luidde het vonnis 4 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met 3 Jaar proeftyd en onder byzondere voorwaar den. Voor dit feit had de officier van Justitie 8 maanden geëischt. De verdwenen wissellooper. Een bankinstelling te Leiden heeft aangifte gedaan by de poliUe aldaar dat een wissel looper, die een bedrag van 400 by cliën ten had geïnd, niet meer teruggekomen ls. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men tracht meisje in het watef te duwen. Zaterdagavond om half tien is in den Pur- mer een 17-jarig meisje, dat met haar vrien din, van Purmerend komende, huiswaarts fietste, by Monnikendam aangevallen door een boerenarbeider, C. D., die het meisje met zyn fiets omver reed, haar daarna beetpakte en van den hoogen grasdyk in het water trachtte te duwen. Voor er echter erger kon gebeuren, kwam hulp opdagen en nam de dader de vlucht. Onder leiding van majoor Waagland, den rijksveldwachter, werd, in samenwerking met de gemeentepolitie van Monnikendam en Pur merend, de omtrek afgezet. Later werd echter bekend, dat de dader zichzelf te Hpendam had aangemeld. Hy is van daar naar Monniken dam overgebracht en in arrest gesteld. Naar aanleiding van het ongeluk te Hilversum. Het ongeluk aan den Stationsstraat te Hil versum op Woensdag j.1., waarby drie men- schen door een omgewaaiden boom zyn ge troffen en gedood, heeft van verschillende zyden de vraag doen reizen, of hier van schuld kan worden gesproken. Schuld in dien zin, dat van gemeentewege de zieke iep, die gevaar opleverde voor de voorbygangers, had moeten worden opgeruimd. Volgens verklaring van den Hilversumschen directeur van publieke werken hadden sommige boomen in de Sta tionsstraat er eigenlijk allang uit moeten zijn. Maar ze staan op particulier terrein en de onteigeningsprocedure verloopt langzaam. Voor den boom, die het ongeluk heeft ver oorzaakt en die in een officieel rapport als „ingerot" staat gekenmerkt, heeft de eige naar nog een bedrag van 60 bedongen, evenals voor andere boomen in deze straat. De Gooi- en Eemlander verneemt thans, dat de familie Krant die twee van haar leden bij het ongeluk verloor, een actie zal doen in stellen om te komen tot de oplossing van de schuldvraag. By de ter-aarde-bestelling van de weduwe Krant en haar kleindochter, welke Zaterdag op de Joodsche Begraafplaats te Hilversum geschiedde, heeft een schoonzoon van de weduwe o.m. gezegd, „dat er biterheid was in zyn hart, omdat is komen vast te staan, dat deze twee menschen niet het slachtoffer zyn van een natuurramp, maar van de veile geld zucht van eenige menschen.' Jonge man verdronken. Zaterdagavond ongeveer 7 uur geraakte een 15-jarige jongen, A. W. de J., in zee aan het stille strand by Scheveningen by den golf breker tegnover de politietent in gevaar. De twee gebroeders A. en G. van der H,É uit de Boeistraat, resp. 23 en 19 jaar, bega ven zich in zee om te trachten den drenke ling te redden. Ook zy kwamen echter in levensgevaar te verkeeren, waarop de agent van politie van D. te water ging. Hij werd evenwel vastgegrepen door de gebroeders van der H„ doch wist zich met groote inspan ning los te werken, en zag nog kans G. van der H. te redden. Inmiddels had zich nog een 17-jarige jon gen J. M„ te water begeven om den broer te redden, doch zonder resultaat. De 23-jarige A. van der H. is verdronken, voordat hem de reddende hand kon worden verleend. Zyn lijk is nog niet aangespoeld. De aanleidende oorzaak van alles, de 15- A. W. de J. slaagde er ten slotte in, op eigen kracht het strand te bereiken. Het ïyk van den redder aangespoeld. Het lyk van den 23-jarigen A. van der H. uit de Boeistraat in den Haag, is tusschen da haven van Scheveningen en den vuurtoren aan gespoeld. Het Bossche gerechtshof heeft vanmorgen in hooger beroep de strafzaak behandeld tegen den 40-jarigen boekhouder M. V. uit Gennep, die wegens moord met roof op den beambte Heinrich Jansen in het postkantoor te Has sum in Duitschland, waarby hy een bedrag van Mk. 4000 zou hebben gestolen, tot 20 jaar ge vangenisstraf is veroordeeld, 64 getuigen waren by de behandeling van de zaak voor de Bos sche rechtbank opgeroepen. De advocaat-generaal, mr. Massink, de wyze nagaande waarop de schedel is ingeslagen, con stateerde opzettelyke doodslag.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7