tot 1 Aug. gratis. Wie zich NU abonneert, ontvangt (ie Heldersche Courant Stadsnieuws I Met de 3aïahan naaf Jloaïwegen t Jiccó tys? }{cé zót. tweede blad heldersche courant vax dinsdag 21 juli 1936 3 3 3 Ernstig vliegongeluk op Texel. Het Fokkertoestel D 24 valt op de Hors te pletter. De leerling-onder- officier-vlieger Van Mulligen op slag gedood. Gemeenteraad. Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 21 Jul1 Woensdag 22 21.36 uur 21.35 uur Onze stadgenoot, de heer J. Helder, en onze vroegere stadgenoot, de heer J. Verhoef, slaagden te Haarlem voor het eindidploma Middelbare Technische School. OPENBARE U.L.O. SCHOOL. Geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma B: Jo jfoelemey; voor het M.U.L.O.-diploma A: Hetty Schoeffelenberger, Jo Reijnders, An- nie Slort, Lien Lub, Annie van Dijk, Boukje Woudstra, Annie Kalis, Willy de Groot, Louw Timmermans, Herman Wijnbeek, Jo Breed, Adriaan Tompot, Adriaan Kestelo, Rinus Sinke, Jacob Kooi, Kees Bakker, Gerrit Kubbe, Rienk Bouma, Bertus Broekhuizen, Jaap van der Veen en Gijs van der Plas. AANBESTEDING. Uitslag besteding voor het bouwen van een Reinigingshuis ten behoeve van de Israëliti sche gemeente te Den Helder op de Israëliti sche begraafplaats, gehouden door den heer J, J. van der Leek, alhier. E. Zon, Julianadorp 2795; G. van der Wal, Den Helder 2920; J. Steeman, id. 2979; C. Th. Kwak, id. 2775; W. F. Labout, id. 3150; fa. Gebr. Riemers, id. 2847; P. Ver meulen en W. A. Ran, id. 2930; R. Noppert en G. Oord, id. 2837; J. P. van Os, id. 3000; G. H. Geus, id. 2783; N.V. Bouwbedrijf v/h H. Doorn, id. 2790; W. J. Braggaar, id. f 3148; C. Bot, id. 2800; A. Smit, id. 3000; G. J. de Wit, id. 2970; fa. Minneboo Wal- boom, id. 2844; D. Koger, id. 3240; L. Plaatsman, id. 2980; K. Venema, id. 2775; fa. C. Quak, id. 2490; J. Roomeijer, id. j 2175; fa. J. Lutjeharms, Schagen 3010. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Wijzigingen: Den Helder: J. H. Kejjzer, Kanaalweg 6, timmerman en aannemer, makelaar. Texel C. Visser, Groeneplaats 7, Den Burg, slager; fil. gevestigd te Texel, de Koog, Dorpsstraat. Opheffingen: De n Helders J. Pörtegijs, Keizerstraat 101, winkelier in hoeden en petten. WIE GEEFT INLICHTINGEN? De Commissaris van Politie te Den Helder verzoekt de vrouw (zij droeg roode kleeding en had een rijwiel bij zich) die er in de maand juli van het vorige jaar door een andere vrouw attent op werd gemaakt, dat een oude man op den Zeedijk nabjj Fort Oostbatterij alhier, met kleine meisjes niet nader te noemen handelingen pleegde en daarover haar ver ontwaardiging uitte, zich tot het geven van tyadere inlichtingen wel spoedig bij hem, Commissaris, te willen vervoegen. VERLOTING HET SANATORIUMFONDS. Uitslag der verloting van „Het Sanatorium fonds" opgericht door „Ons Belang", vereeni- ging van onderofficieren der Kon. Landmacht. •fl O *0 1 1353 13 1292 25 645 37 1354 2 785 14 283 26 591 38 596 8 1196 15 631 27 643 39 531 4 86 16 608 28 1056 40 758 8 342 17 1290 29 766 41 1300 6 428 18 975 30 450 42 202 7 680 19 709 31 1330 43 1308 217 20 751 32 1 44 713 8 866 21 245 33 584 45 952 10 405 22 317 34 269 46 1301 ll 1402 23 1408 35 313 47 1242 12 1396 24 1217 36 1444 48 568 Prijzen kunnen worden afgehaald bjj G. J. de Klerk, Krugerstraat 32. Op het vliegkamp „De Mok" heeft gisteren een ernstig vliegongeluk plaats gevonden. Te omstreeks kwart over 10 bevond zich de 23-jarige leerling-onderofficier-vlieger Ko- bus van Mulligen met het Fokker-toestel D. 24, thuisbehoorend op vliegkamp „De Kooy", boven de Hors, de bekende groote zandplaat ten zuiden van het eiland. Hij was bezig met mitrailleurschieten. Door tot nu toe onbekende oorzaak is het toestel neergevallen en op den rand van de wandplaat terechtgekomen, vlak bjj het water. Het toestel is geheel vernield en Van Mulligen moet op slag overleden zijn. Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat het slachtoffer ongehuwd is, en in het bezit was van zijn internationaal vliegbrevet. Het vernielde vliegtuig was een éénper soonstoestel, waarbij het mogelijk is, dat met de mitrailleur door de schroef heengeschoten wordt. ONGELUK OP OOSTBATTERIJ. Maandagmiddag omstreeks 3 uur werd bij het graafwerk de burgerwerkman Chr. Snij- der. wonende in de Langestraat, bij het in storten van een 3 meter diepen kuil, onder wizie en w f rect Was er hulP aan- Gewond J°"! uit&egraven worden. Gewond aan de beenen werd Snijder naar het Marine-Hospitaal vervoerd. CHR. ORANJEVEREENIGING. Men schrijft ons- Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging aangemoedigd door het succes van vorufé leee"h ^S'°ot °°k dit jaar wederom de ge legenheid open te stellen voor hare leden vL het maken van een reisje. De groote tevredenheid der deelnemers, de piettige geest, die deze reizen steeds ken merkt en de band van saamhoorigheid, die hiermede onder de leden versterkt wordt ge ven het bestuur de overtuiging, dat het met het organiseeren van dergelijke reisjes op den goeden weg is. Deze keer wordt bij voldoende deelname een reis georganiseerd naar het Gooi en om streken Bezocht zullen worden o.a Muiden (bezichtiging Muiderslot), Hilversum (Raad huis), Soestdijk, Austerlitz, Zeist, Utrecht, terwijl zooveel mogelijk historische bijzonder heden zullen worden bezichtigd. ALS MEN DE BOCHT TE SNEL NEEMT. Zondagmiddag omstreeks half twee heeft een motorrijder (en met hem zijn duo-passa- giere.) aan den lijve ondervonden wat het zeggen wil, indien men een bocht te snel neemt. Op dien tijd wilde de bestuurder van den motorde bocht Zuidstraat—Weststraat nemen doch volgens ooggetuigen reed hij met té groote snelheid om deze manipulatie te laten gelukken. De gevolgen waren, dat het vehikel in niet onzachte aanraking kwam met den trottoirband en daarna kantelde. De dame was licht gewond en werd bij dokter Proost binnengedragen. De motor was er eveneens niet zonder schade afgekomen. De koplamp was o.a. volkomen gedemonteerd. Vervolg-agenda Onderwijs. Voorstel tot reorganisatie van het machi nisten-onderwijs aan de Zeevaartschool. Uitvoering van werken. Voorstel tot uitbaggering van het Heldersch Kanaal en uitbreiding der Algemeene Begraaf plaats. Dienstbodenvraagstuk. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het instellen van een cursus voor de opleiding van yverklooze meisjes tot dienstbode. Ingekomen stukken. Verzoek van J. H. Walburg en 10 anderen om het rioolstelsel in de Wagenstraat en de Hartesteeg te veranderen; Verzoek van N. A. Kries om schadeloosstel ling wegens weigering van een bouwvergun ning; Verzoek van A. W. P. Angenent om onthef fing van art. 13 van de bouwverordening en nadere vaststelling van een achtergevelrooilijn voor het te verbouwen perceel Keizerstraat 89. (Voorgesteld wordt deze stukken te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om advies). Goedkeuring door de Kroon op de in de ver gadering van 9 Juni j.1. vastgestelde wijziging in de Legesverordening. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen). Voorstel tot hot verleenen van oen aanvullings- crediet ton behoeve van de verbreeding van don Ruyhgweg en van de Lijsterstraat. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 20 November 1934 werd ons, ten behoeve van het verbreeden van den Ruyghweg en van de Lijsterstraat, een crediet van 8500.verleend. Het is dezer dagen gebleken, dat de werke lijk gedane uitgaven in totaal hebben bedra gen 8773.93, zoodat een geringe overschrij ding van het voor het werk toegestane bedrag heeft plaats gehad. B. W. verzoeken U, op grond van het vorenstaande, voor dit doel een aanvullings- crediet van rond 280.te willen verleenen. Voorstel om afwijzend te beschikken op een adres van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. B. en W. schrijven aan den Raad: Onder dagteekening van 26 Februari 1936 heeft het bestuur van de afdeeling Den Helder van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters wederom een adres aan Uw College gericht, houdende verzoek om zooveel mogelijk ver lichting te willen aanbrengen in den druk der personeele belasting ten aanzien van de koffiehuis-, restaurant- en dergelijke bedrij ven. In het adres, dat voor U bij de stukken ter inzage ligt en naar den inhoud waarvan wij U kortheidshalve mogen verwijzen, wordt o.a. betoogt, dat de heffing der personeele belasting, welke in wezen een verteringsbe lasting is en als zoodanig verschillende grondslagen bevat, welke het verteringsver mogen van den belastingschuldige aanwijzen, zooals huurwaarde, meubliair, enz., ten aan zien van de koffiehuizen en restaurants niet op haar plaats is, omdat de huurwaarde, stof feering, enz., van deze inrichtingen geen maatstaf kunnen vormen voor het verterings vermogen van den exploitant, die, ingevolge de wet, belastingplichtig is. Op grond hiervan wordt er in het adres op aangedrongen, gebruik te maken van de bevoegdheid, om de perceelen uitsluitend die nende tot uitoefening van het bedrijf van houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spij zen en dranken tegen betaling, ten aanzien van de personeele belasting gelijk te stellen, hetzij met winkels en logementen, in welk geval de huurwaarde slechts voor één derde als belastbare huurwaarde wordt aangemerkt, hetzij met gemeubeld verhuurde kamers, in welk geval de huurwaarde voor twee derde wordt belast. Tevens wordt in het adres ver zocht de belasting naar den grondslag „bil jarten" te willen verlagen. Wij zouden naar aanleiding van dit adres in de eerste plaats willen opmerken, dat de personeele belasting geheven wordt krachtens 's Rijks wet en dat de wetgever blijkbaar geen redenen aanwezig heeft geacht om de koffiehuizen en dergelijke inrichtingen ten aanzien van die belasting op gelijken voet met de werkplaatsen en fabrieken te behan delen. Belanghebbenden zullen zich derhalve met hun bezwaren, voor zoover deze gericht zijn tegen de onbillijkheid der heffing, tot re geering of volksvertegenwoordiging hebben te wenden. Het ligt niet op den weg van het gemeentebestuur om te trachten op dit punt wijziging van de wettelijke bepalingen te ver krijgen. Wat betreft het eigenlijke verzoek om, met gebruikmaking van het bepaalde in art. 31 duodecies, par. 2, 2e lid, der wet, de bier- bedoelde inrichtingen gelijk te stellen, betzij met winkels en logementen, hetzij met ge meubeld verhuurde kamers, kunnen wij kort zijn, omdat deze materie reeds eenige malen door U, het laatst in Uwe vergadering van 27 Augustus 1935, naar aanleiding van een adres van de vereeniging „Horecaf", is be handeld. Wij hebben bij die gelegenheid uit eengezet, dat de gemeente, bij inwilliging van het verzoek om de koffiehuizen en dergelijke Inrichtingen gelijk te stellen met winkel en logementen, per jaar een belastingopbrengst van pl.m. 3500.en bij inwilliging van het verzoek om deze met gemeubeld verhuurde kamers gelijk te stellen, per jaar een belas tingopbrengst van ongeveer 2400.zou derven. Wat het verzoek betreft om de belasting naar den grondslag biljarten te verlagen, vestigen wij er Uwe aandacht op, dat de be lasting naar dezen grondslag reeds met 50 is verlaagd, zoodat uit dien hoofde aan de belanghebbenden reeds een belangrijke tegé- moetkoming, n.1. van ruim 1500.is ver leend. Een verdere verlaging achten wij, ook al met het oog op den toestand der gemeente- financiën, niet verantwoord. Voorts wenschen wij nog op te merken, dat ons uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat in de meeste gemeenten, welke, ten behoeve van de koffiehuizen, e.d. van de vorenbedoelde bevoegdheid hebben gebruik gemaakt, het aantal gemeentelijke opcenten op de hoofdsom der personeele belasting aan merkelijk hooger is dan het aantal opcenten, dat in deze gemeente wordt geheven. Uit dat overzicht zal-^U bovendien blijken, dat, behoudens een enkele uitzondering, in die gemeenten de belasting naar den grondslag biljarten volgens het wettelijk tarief, der halve tot een bedrag van 20.in hoofd som per biljart wordt geheven. Op grond van een en ander en onder mede- deeling, dat de Commissie van bijstand voor de Financiën zich in meerderheid met ons standpunt kan vereenigen, stellen wij U ten slotte voor op het adres afwijzend te be schikken. Drankwet; bezwaarschrift C. de Beurs. B. en W. schrijven aan den Raad: Door C. de Beurs wordt bezwaar gemaakt tegen den hem opgelegden aanslag in het ver gunningsrecht 1936/1937. Wij hebben naar aanleiding van dit bezwaarschrift het advies lngewonen van den deskundige, bedoeld in de artikelen 6 en 7 der verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente. Op grond van den inhoud van dat advies, dat mede hierbij is gevoegd en waarmede ons College en de commissie van bijstand voor de financiën zich kunen vereenigen, stellen wij U voor den onderwerpelijken aanslag met een bedrag van 25.te verminderen. Voorstel tot het verleenen van een aan- vullingscrediet ten behoeve van de voet balvelden aan de Sportlaan. B. en W. schrijven aan den Raad; Overeenkomstig onze voorstellen nos. 63 (1933) en 141 (1934) besloot u in de verga deringen van 11 April 1933 en 9 October 1934 twee credieten respectievelijk van 20.000.en van 22.000.toe te staan voor den aanleg en het inrichten van de voet balvelden aan de Sportlaan. Van het crediet van 20.000.was 18.000.bestemd voor den eigenlijken aan leg van de beide „Helder"-velden en 2.000. voor het verplaatsen van het kleedlokaal van het terrein aan den Bolweg naar de nieuwe „Helder"-terreinen; het bedrag van 22.000.— diende geheel voor het inrichten der velden van „Helder" en „H.R.C.". De werkelijk gedane uitgaven bedragen voor den aanleg 23.600.33; doordat het zoo even genoemde bedrag van 2.000.—, dat voor het inrichten bedoeld was, voor den aanleg werd gebruik, bleef de overschrijding van het crediet van 20.000,dus beperkt tot 3.600.33. Deze verandering van bestem ming had evenwel tot gevolg, dat ook het bedrag van 22.000.niet meer toereikend was. Bij den opzet van dit laatste bedrag was er immers rekening mede gehouden, dat reeds 2.000.beschikbaar was gesteld. Waar bo vendien, mede op advies van den Koninklij ken Nederlandschen Voetbalbond, nog enkele voorzieningen zijn getroffen, welke extra uit gave mede brachten, en ten slotte geen reke ning was gehouden met de algemeene be drijfskosten, welke te rekenen met ingang van 1935 ook ten laste van dergelijke uitbrei- (Sngswerken werden gebracht en in dit geval rond 1200.bedragen, is ook het crediet van 22.000.— overschreden en wel met 2801.55. Wil men evenwel de beschikking verkrijgen over terreinen, welke geheel af zijn en ten volle aan de te stellen eischen voldoen, dan zullen nog enkele werken moeten worden uitgevoerd. Zij kunnen op 1700 worden ge raamd, als volgt gespecificeerd: het maken van een hekwerk op één der „H.R.C." terreinen, overeenkomen de met dat op de andere velden 350 het maken van 2 springbakken (met het oog op het gebruik der velden door verschillende scholen) 220 het maken van een hulpkleedlokaal, enz., op één der „Helder"-terreinen 495 het maken van een tegelpad langs het bovenbedoelde „H.R.C." terrein 480 aandeel algemeene bedrijfskosten 155 1700 Met de hiervoor bedoelde overschrijdingen zal dus in totaal noodig zijn 8101,88, of rond 8100. Wij verzoeken u ons alsnog een aanvullings- erediet tot dit bedrag te verleenen. Vaststelling nieuwe schoolgeld regeling voor g.l.o., u.l.o. en b.l.o. B. en W. schrijven aan den Raad. Bij paragraaf 8 der wet van 22 Februari 1936, tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs, zijn de bepalingen van de Lager Onderwijswet 1920 met betrekking tot (le schoolgeldheffing herzien. Op een enkele (xpaling na, treden die bepalingen in werking met ingang van 1 September 1936. Dienten gevolge is het noodzakelijk, dat de thans geldende schoolgeldregeling onzer gemeente jn overeenstemming wordt gebracht met de Fieuwe bepalingen. De wet noemt als minimum-bedrag per schooljaar en per kind 3 voor het gewoon 6n J 6 voor het uitgebreid lager onderwijs, i' De geldelijke draagkracht van de school geldplichtigen kan worden bepaald zoowel aan de hand van gegevens door 's Rijks be lastingsdienst, aan het gemeentebestuur ver strekt, als aan de hand van feiten en omstan digheden, van gemeentewege verzameld en Vastgesteld. De gegevens mogen echter niet het vermogen betreffen. De gegevens, welke jdoor 's Rijksbelastingdienst worden verstrekt, mogen betrekking hebben op: j a. de personeele belasting; I b. de z.g. vermengde hoofdsommen van gemeentefondsbelasting en vermogensbelas- Mng; onder deze vermengde hoofdsom wordt ver staan het totaal van de hoofdsommen over leen vol jaar, door den schoolgeldplichtige en zijn niet van tafel en bed gescheiden echt genoot verschuldigd wegens gemeentefonds belasting en vermogensbelasting te zamen, met dien verstande, dat de hoofdsom der ver- mogensbelastng slechts in aanmerking wordt genomen voor zoover zjj te boven gaat 5, voor elk minderjarig eigen- of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in die belas ting of in de gemeentefondsbelasting is aan geslagen, dat het totaal der aldus verkregen hoofdsommen naar beneden wordt afgerond tot op een veelvoud van twee gulden en dat aftrek ter voorkoming van dubbele belasting buiten aanmerking wordt gelaten. De bepaling, betreffende de gegevens sub a en b bedoeld, is die, waarvan wjj hierboven mededeelden, dat zij nog niet met ingang van 1 September 1936 in werking zal treden. Niettemin is het noodzakelijk in de verorde ning een tarief met betrekking tot die grond slagen op te nemen, opdat dit tegelijk met de latere in werking treding van toepassing kan worden. Wij hebben gemeend in de eerste plaats als grondslag voor de schoolgeldheffing te moeten aannemen de vermengde hoofdsom. Daarnaast hebben wij opgenomen een tarief, gebaseerd op den aanslag in de Personeele Belasting. Een reductiebepaling voor het bezoeken der school door meer kinderen uit een gezin heb ben wij niet opgenomen, omdat bij de vast stelling der grondslagen voor beide tarieven reeds met kinderaftrek rekening is gehouden. Op grond van het vorenstaande en onder verwijzing naar de overgelegde stukken heb ben wij de eer u de volgende concept-veror deningen ter vaststelling aan te bieden. Verordening op de heffing van schoolgelden voor het gewoon lager onderwijs', het' uitgebreid lager onder wijs, het buitengewoon lager onder wijs en het Openbaar Vervolgonder wijs in de gemeente Den Helder. Aan de dan volgende artikelen ontleenen wij het volgende: Artikel 2 1. Het schoolgeld wordt berekend naar het totaal van de hoofdsommen, door den school geldplichtige verschuldigd aan gemeentefonds belasting en vermogensbelasting, welke totaal wordt vastgesteld met in achtneming van het bepaalde in artikel 63, lid 4, onder b, der Lager Onderwijswet 1920 (vermengde hoofd som.) 2. Indien de schoolgeldplichtigen niet over eenkomstig het voorgaande lid in het school geld kunnen worden aangeslagen, wordt het schoolgeld berekend naar het bedrag, hetwelk in hoofdsom aan personeele belasting naar den eersten grondslag (huurwaarde), volgens het in de Wet op de Personeele Belasting 1896 vastgestelde tarief, verschuldigd is, nadat daarop een kinderaftrek is toegepast over eenkomstig de artikelen 6 en 7 der Wet op de Personeele Belasting voornoemd. 3. In afwijking van het bepaalde in het 2e lid van dit artikel, wordt het schoolgeld voor schoolgeldplichtigen, welke buitenslands verblijven, bepaald naar het berekend zuiver inkomen. Het berekend zuiver inkomen wordt, al vorens het tarief van art. 5 daarop toe te passen, verminderd met den kinderaftrek van art. 38 der daarop toe te passen, verminderd met den kinderaftrek van art. 38 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914. Artikel 3 Het schoolgeld bedraagt bij toepassing van artikel 2, lid 2, lid 1, per leerling: (Zie pag. 6 bovenaan, onder het hoofdje art. 3.) Overgangs- en slotbepalingen. Artikel 13. 1. Uitsluitend voor het schoolgeldjaar 1936/1937, wordt het le lid van artikel 2 ge lezen als volgt: (Zie pag. 6, onder art. 13). Tenslotte volgt dan de verordening op de invordering van schoolgeld voor het lager-, buitengewoon lager-, uitgebreid lager en openbaar vervolgonderwijs. i Reorganisatie Machinisten-onderwijs aan de Zeevaartschool. Tengevolge van de totstandkoming van de nieuwe Zeediplomawet is een belang rijke wijziging ontstaan in de examen programma's voor de machinistendiplo ma's. Als gevolg daarvan is het nood zakelijk, dat de machinisten-opleiding, zooals die in haar tegenwoordigen vorm aan de Zeevaartschool alhier is verbonden, gereorganiseerd wordt. In verschillende gemeenten is zulks reeds geschied, en wel door aan de school te verbinden een twee jarigen cursus, welke opleidt voor de nieuwe diploma's A.M. en B.M. (A- machinisten en B-machinlsten). Het verschil in den aard van de opleiding wordt veroorzaakt door de omstandigheid, dat, terwijl b(j de tegenwoordige examens de vakken van den onderbouw, als algebra, meetkunde, goniometrie, driehoeksmeting, scheikunde, natuurkunde en werktuigkunde voor het- grootste deel worden gevraagd voor de hoo- gere machinisten-examens, deze vakken ln de toekomst zullen worden gevraagd op de examens voor de onbevarenen, dus van hen, die eindexamen doen van een cursus A.M. of B.M. Dit heeft het voordeel, dat bedoelde vak-, ken reeds aan de jongere leerlingen worden onderwezen, waarbjj derhalve direct kan blijken, of bjj hen voldoende aanleg voor de studie aanwezig is. Tegenwoordig krijgen de meeste machinisten dit onderwijs eerst op 25 30-jarigen leeftijd, waarbij dikwijls blijkt, dat zich moeilijkheden voordoen, welke, door dat de loopbaan dan reeds definitief is gekozen al te vaak tot teleurstelling leiden, doordat wel de lagere diploma's kunnen worden behaald, doch niet de zwaardere diploma's B. en C. Aan de hier bevestigde school loopt de be langstelling voor den cursus Machinisten A en Voorloopig Diploma (V.D.) de laatste jaren dan ook voortdurend terug. Het is te ver wachten, dat deze oplpiding, welke niet meer aan de te stellen eischen voldoet, over enkele jaren zal verdwijnen wegens gebrek aan toe loop. Wil men dus in onze gemeente de machi nisten-opleiding aan de Zeevaartschool hand haven, dan is het noodzakelijk, dat aan de- school wordt verbonden een twee-jarige cursus A.M., welke ln de plaats treedt van de tegen woordige afdeeling A. en V.D. Bij een bezoek aan het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bleek dit hiertegenover niet onwelwillend te staan. Naast het theoretisch onderricht zullen de leerlingen bovendien les moeten ontvangen in practisch werken en wel gedurende 14 uur per per week. Met betrekking hiertoe heeft de Commandant der Marine alhier zijn mede werking toegezegd ten aanzien van onzerzijds 20 Juli. Elk mensch heeft zijn hobby en een rechter is ook maar een mensch. Ik heb mij zelfs wel eens laten vertellen, dat een rechter die zijn toga uitheeft een heel beminnelijk mensch is, met hobbies waar Je van zou staan te kijken, met neigingen tot volstrekt verbijsterende wetsovertredingen. Dat hij bijvoorbeeld 's morgens vóór 9 uur misdadigen trek kan hebben in knappende broodjes en 's Zondags in een onbereikbare sigaar. Dat hij de wonderlijkste verhalen van zijn wonderlijkste vrienden soms zoomaar ge looft, zonder dat hij van hen verlangt, dat zij met opsteking van „de twee voorste vingers van hun rechterhand aandachtig na zeggen de woorden", waar al zoo menige getuige in letterlijken en in figuurlijken zin over is ge struikeld! De politierechter Lambert Ochsenschlager uit Aurora, Ellinois, is de beminnelijkste van allemaal. In dit „Aurora" schijnt waarlijk de dageraad van een volkomen niéuwe rechts pleging aangebroken. De heer Ochsenschlager namelijk nomen est omen heeft zich tot taak gesteld, de ossen-van-het-verkeer onschadelijk te maken! Woeste en lawaaiige automobilisten zijn z'n doodsvijanden. Zij krijgen bij hem geen kans. Uitgezonderd deze" ééne: hij beloofde in een gulle bui, dat hij iederen overtreder zou vrij spreken, die zich zou verdedigen met een gloednieuw excuus. Nu kan men dit beschouwen als een bra- vourstukje; als een waarschuwing, dat men bi) hèm met geen laffe uitvluchtjes hoefde aan te komen. Maar men kan ook gelooven, dat Ochsenschlager een origineel, sportief man is, die meent wat hij zegt en benieuwd is, hoe vindingrijk een wetsovertreder kan zjjn, als hij in het nauw zit. Laten wjj het laatste gelooven, want h(j heeft zijn woord inderdaad gehouden. Op 'n dag kreeg hij een zekeren meneer Sanders als verdachte voor zich, die zonder noodzaak zijn motor had laten loopen, voor de deur van zijn villa. En hoe verweerde zich meneer Sanders 7 ,iM'n hondje", zei hij, „moet tegen den slin ger zjjn gesprongen en zoo den motor ween op gang hebben gebracht." Ochsenschlager stond paf. Paf van ver- en bewondering. Hjj gaf zich joviaal gewonnen I „Da's de beste, die ik ooit gehoord heb", zei hij. Meneer Sanders werd vrijgesproken. De sport al is het nog maar een de* lagere sporten, die van het liegen heeft hiermee zijn intrede ln de rechtspraak ge daan. De vraag is nu, hoe lang Ochsenschlager dit zal kunnen volhouden. Want het valt niet te ontkennen, dat ëèn premie op het liegen in paedagogisch opzicht, haar lichtelijk be denkelijke zijden heeft. Men denke zich zoo'n rechtszitting eena in: Waarom hebt u die dame aangeraden?, Ik kende haar, en wist, dat ze een adver tentie had geplaatst, waarin ze zelf „contact" zocht met een „heer met auto".' Maar u hebt met 100 kilometer snelheid gereden. Mijn voet sliep, ik kon hem niet meet van het gaspedaal af krijgen, Uw koplichten waren ook~uit. Ik weet zeker, dat ik ze heb aangesto ken. Ik moet langs iemand heen gereden zijn, die proeven nam met de geheimzinnige stra len, die electriciteit uitschakelen. En waarom hebt u een volle minuut on afgebroken uw claxon laten brullen? Ik reed achter een auto, die ik meende te herkennen uit een signalement in het Poli tieblad en wilde de aandacht van een beambte daarop vestigen...... De volksmond heeft voor de Rechtbank den naam „draaibank" uitgevonden. Maar als het systeem van rechter Ochsenschlager navol ging vindt zal men in de toekomst van een draaimolen kunnen spreken! aan te wenden pogingen om daarvoor de be schikking te krijgen over de voor dat onder richt b(j uitstek geschikte werkplaatsen van Hr. Ms. „Van Speijk", gelegen op de Rijks werf. Het overleg ter zake met de marine autoriteiten is intusschen nog niet beëindigd. Voor dit practisch_ onderricht zijn in het begin waarschijnlijk twee leeraren noodig. Mocht het aantal leerlingen stijgen tot b.v. 40, dan zou den drie leeraren noodig z(jn. Voorts zal nog een leeraar noodig zijn voor 10 lesuren per week scheepswerktuigkunde. Het schoolgeld zou moeten bedragen 75.per jaar, terwijl voor het gebruik van materiaal aan iederefl leerling 25.per jaar in rekening zou zijn te brengen. Van onzen specialen verslaggever Tarakan Eenige jaren geleden zou de doorsnee H.B.S.-er op een vraag van den axaminator: „Wat weet u van Tarakan 7" zoo'n beetje met een mond vol tanden gestaan hebben. Het eilandje Tarakan in de Indische archipel interesseerde hem altijd bitter weinig. Indien echter in 1936 deze vraag op een of ander eindexamen gesteld werd, dan zouden de jongens minstens een „tien" halen, zooveel zouden ze van Tarakan weten te vertellen. Niet van dat bewuste eilandje natuurlijk, want dat verzinkt in hun oog in 't niet, bij DE „Tarakan", Hun „Tarakan". Iedere Ne- derlandsche jongen zal, als u den naam Ta rakan noemt, met blijde schittering in zijn oogen een enthousiast verhaal doen over dit nationale jeugd schip bij uitnemendheid. De naam „Tarakan" is bij de studeerende en niet-studeerende jongens meer populair, dan die van menig partijleider. En dat terecht! Want vele partijleiders, hoe goed ze 't ook bedoelen, brengen verdeeldheid onder de Nederlandsche jeugd, de „Tarakan" smeedt de kinderen van Nederland te zamen. Aan boord van de Tarakan zijn geen par tijen daar is geen verdeeldheid, en bestaan geen standen. Daar zijn alleen Nederlandsche Jongens, die genieten van het leven, van het mooie en rijke, het gezegende dat de Schep per van Oceanen en aarde den menschenkinde- ren geeft. Die eenheid heeft de maatschappij, die met eere den naam Nederland draagt, gewrocht! Gezegend Nederland, waar de kin deren, de hoop van 't vaderland, ln vrede, vreugde en blijdschap uit de vier hoeken des lands op één schip te zamen komen, dat hun zal brengen naar verre onbekende streken! In hun stoutste verwachtingen hadden zij nimmer kunnen droomen, daarheen te kun nen gaan. Een eeresaluut aan de Mij „Neder land", die nu, terwijl de crisis iedereen benauwt, verdeelt en neerslaat, de jeugd in eenheid verzamelt. Uit Den Helder en Vlissingen, uit Maas tricht en Groningen stroomen z(j naar het centrale punt... en als zjj uit den trein gulpen is er een gejuich en daveren hun jongens stemmen luide op tegen de stationskap— Hier op dit station is de eenheid van het blijde en hoopvolle leven. Die Tarakanjongens... met hun leuke, frissche Hollandsche koppen, met hun oogen twinkelend van blijdschap! Een oogenblik ontroeren ze me door hun vreugde, door hun uitgelatenheid. Velen hebben hun studie be ëindigd, alleen staan ze in de haven van het leven, dat hard is en knauwt en desillusio- neert... maar toch... als ze straks onverhoopt op de levenszee tegenwind krijgen, dan zal de herinering aan deze heerlijke dagen hun schragen en steunen op hun moeilijke vaart door het leven. De reis met de „Tarakan" zal ongetwijfeld hun blik wijder maken, hen den omgang met anderen vergemakkelijken. Ze zullen men- schenkennis opdoen. Wonderlijk vreemde ber gen en gletschers zien. Eenheid zullen zij leeren kennen, en dat alles zal hen, in hun later leven als een loods door de moeilijke branding van het leven bren gen... Heb ik teveel gezegd, dat ze deftig uit gaan, die Tarakan-jongens... Dacht u dat ze in den trein naar de Hoog ovens gewoon derde klas zaten? Geen sprake van. Uit de raampjes van de coupé le klasse hingen de jongensljjven van de Zaankanters, Amsterdammers, Haarlem mers en allen zaten genoegelijk. Aga Khan-achtig in 't rood-fluweel en een geest, en een spirit... Veel werk van toilet hebben ze niet ge maakt. De een zit in een blouse van een Schotsche ruit, de andere ln een keper khaki costuum met korte broek. Honderd maal werd gedurende de enkele mjjlen, die de trein naar de landingsplaats had af te leggen, uit de raampjes ge schreeuwd: Zit je fijn Gerrit. Hjj is reuze Piet... Alles is vol afwachting. Met een slakkengangetje puft de trein vooruit, want het aantal wagens dat de loco motief moet trekken is zoo groot en ze zjjn alle zoo vol, dat deze expresse makkelijk bjj te wandelen zou zijn. Soms lijkt de locomotief te staken, maar toch prompt op tjjd komen wjj aan. Er heerscht ©ogenschijnlijk een chaotische verwarring van door elkaar loopende Jongens. Een oogenblik kijken zij perplex naar dat groote zeekasteel, dat zoo vrooljjk gepavoi- seerd is. Slechts een oogenblik krijgen zij ech ter den tijd om bewonderende kreten te sla ken, dan heffen de leiders hun genummerde groepsborden en scharen zich allen gehoor zaam achter hen aan. Door groote scheepsroepers maakt het personeel der Nederland bekend langs welke brug ze moeten opklimmen. Aan den specialen verslaggever van de Hel dersche Courant is de schrijvershut heel toege wezen, daar zal hjj met den man van het Algemeen Ned. Persbureau, de indrukken, die hij deze week krijgt, neerpennen. Nu zit ik nog op een stuk zeildoek te schrij ven, want de tjjd dringt en moet deze brief den een of anderen bezorgde vader, die direct van boord gaat meegeven, want hier aan den kant is nergens een bus te bekennen. Het is in een woord een prachtschip. Het ruikt hier ouderwetsch naar touw en pek, een echt degeljjk Nederlandsch zeeschip pre cies geschikt voor de Hollandsche jongens van Jan de Wit, die nu als 't ware de Tarakan geënterd hebben. Voorbjj mjj schuiven steeds troepen jongens over dek. Een kok met een groote muts loopt het kombuis binnen, waar heerlijke etensgeuren uitkomen. Van boven van 't dek klinken de vrooljjke toonen van schallende muziek. Het sein van vertrek weerklinkt. (Wordt vervolgd.) Onze speciale verslaggever zond ons giste renavond een telegram uit Norheimsund, van den volgenden Inhoud: „Reuze weer. Heldersche groep uitstekend",

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9