Abonneert li op dit blad Radio-programma binnenland Reeds 19.000 dooden? HÉLDERSCHE COURANT1 '\4N DINSDAG 28 TULI 1936 Eden over de internationale situatie. Bombardement van Ceuta. Koning Alfons' verblijf nabij Marienbad. Hoe de burgeroorlog te San Sebastian begon. Koning Eduard niet naar de Azuren kust. Koning Edward onthult oorlogsmonument in Frankrijk. Ter nagedachtenis van gesneuvelde Canadeesche soldaten. De opstand in Palestina. Het vergelijk tusschen Duitschland en Oostenrijk. Duitschland en de annexatie van Abessinië. De bezetting van het Rijnland. Conferentie der vijf Mogendheden. Voorbereiding van een wereldvredesconferentie. De Amerikaansche vloot. De stakingen in Frankrijk. Naturalisatie van dr. Mannheimer Aanbesteding van de K.R.O -studio. De werkloosheid in ons land. Het luchtwapen en de vloot in Ned.-Indie. Dehandelsbetrekkingen met Italië De Nederlanders in Spanje. Wijziging van de Ongevalienwet-1921. 2 voor Barcelona zijn overeengekomen niet de gebruikelijke saluutschoten te lossen, ten ein de geen noodeloos alarm te maken met schie ten. Dr. Flaes bevindt zich nog ongedeerd te San Sebastian. Evenals Hr. Ms. gezant in Spanje, bevindt de gezantschapssecretaris, die. naar verluid de, in Frankrijk zou zijn aangekomen, zich te San Sebastian. Beiden zijn ongedeerd. AUe andere Nederlanders, die zich m San Sebastian en naasten omtrek bevonden, zrjn naar Frankrijk geëvacueerd. Lugo in handen der rebellen. De militaire commandant van Lugo deelde per radio mede, dat de geheele provincie Lugo in handen van de opstandelingen is. Met in gang van Zondag moesten alle spoorwegarbei ders zich als gemobiliseerd beschouwen. In het dorp Sanabria in de provincie Sala- manca, zijn generaal Gomez Caminero, de com mandant van de derde inspectie van het leger en zijn adjudant, door de opstandelingen ge vangen genomen. De toestand in Barcelona. 400 dooden in de laatste dagen. Sinds Zondag heeft zich te Barcelona geen wijziging van belang in den toestand voorge daan. De ravitailleerings- en transportdiensten functionneeren, maar de fabrieken en handels zaken zijn over het algemeen gesloten. De arrestaties van fascisten en verdachten gaan voort. De politie wordt georganiseerd ter voorkoming van plunderingen. De spoorlijn van Terasa en Manresa en die langs de kust naar Gerona functionneert vrij normaal. De banken hebben hun loketten voor zeer be perkte zaken geopend, zulks in overleg met de Catalaansche regeering. Het aantal in de laat ste dagen gevallen dooden te Barcelona alleen bedraagt 400. Staat Sarragossa op het punt zich over te geven? Volgens een bericht uit Barcelona zou gene raal Cabanellas, de commandant van Sara- gossa, met de regeering in onderhandelingen zijn getreden om de stad over te geven. Men veronderstelt, dat dit bericht juist is, aange zien generaal Goded, die gisteren had zullen worden gefusileerd, nog steeds in leven is en vermoedt, dat generaal Cabanellas dit tot een van de eischen van overgave heeft gemaakt. Men is van oordeel, dat 50 Spaansche regee- ringsvliegtuigen naar Barcelona waren ver trokken, om den opmarsch van de troepen naar Saragossa te steunen. Toch Fransche wapenleveranties aan Spanje. Een te Barcelona verschijnend blad, de Soli- üaridad Obrera, meldt, dat 50 uit Frankrijk afkomstige vliegtuigen te Barcelona zijn aan gekomen en 20 te Madrid. Van andere zijde wordt hieraan toegevoegd, dat dit de eerste levering is van en aankoop van te zamen 300 Vliegtuigen. De Agence economique en finan- ciere, die zich eveneens met de Fransche wapenleveringen aan Spanje bezighoudt, meent te weten, dat de regeering weliswaar besloten heeft geen leveranties van oorlogs materiaal uit te voeren, maar dat is geen beletsel geweest voor bovengenoemde trans actie. De bescherming der buitenlanders. De Britsche oorlogsschepen gaan voort de Britsche onderdanen, die zich nog in de Spaan sche havens bevinden, aan boord te nemen. Men wijst er op, dat deze vreemdelingen, in dien zq thans de gelegenheid niet aangrijpen om te vluchten, daartoe later wellicht niet meer in staat zullen zqn. Sevilla en Huelva. Voor het eerst zijn gisteren de bladen te Madrid weer verschenen. Zij bevatten een aan tal goede tijdingen voor de regeering. Geheel Spaansch-Marokko tot oor logsgebied verklaard. Het staatsblad publiceert een besluit, waar bij het het geheele gebied van het Spaansche protectoraat in Marokko,, de plaatsen, die onder de souvereiniteit van dit gebied staan en de territoriale wateren tot oorlogsgebied Verklaart. Schepen, waarvan de bemanning op de hand der regeering is, hebben Zaterdag de Marok- kaansche kustplaats Ceuta beschoten. Er wa ren 6 duikbooten bij, die uit Malaga waren gekomen en ook de „Jaime I", die na een tijd lang zich in handen der rebellen te hebben bevonden, nu dus weer aan de zijde der re geering strijdt. De kustbatterijen van Ceuta .beantwoordden het vuur en hebben o. m. de „Jaime" ernstig beschadigd. Toen het weer Voor de Punt van Europa verscheen kon men duidelijk de sporen van het geschut der op standelingen zien. Wat de uitwerking op Ceuta Zelf is geweest, is nog niet bekend. Opvallende bedrijvigheid. Eenige dagen geleden is ex-koning Alfons Van Spanje, die met zijn dochter prinses Isa- bella op 't slot van zijn neef, graaf Zamoiski, te Ruzbach in Tsjechoslowakije vertoefde, van daar vertrokken om zijn intrek te nemen op het slot van de familie Metternich te Koenigs- wart bij Marienbad, waar hij reeds vroeger eenige keeren logeerde. Ofschoon ook Zaterdag de rentmeester van het slot Metternich ontkennend antwoordde op de vraag of er toebereidselen voor een vertrek worden getroffen, valt er een onge- Xvone bedrijvigheid waar te nemen. De ven sters van het slot zijn tot laat in den nacht verlicht en de ex-koning ontvangt voortdurend bezoekers, met wie hij langdurige besprekin gen houdt. Het personeel is omtrent deze be zoeken de strengste geheimhouding opgelegd. De telefoon staat geen oogenblik stil en de twee ambtenaren, die den dienst op het post kantoortje te Koenigswart voorzien, kunnen den stroom van telegrammen niet meer baas, zoodat de bezetting van het buraeu thans is verdubbeld. Gedeeltelijk zijn deze depeches in cijferschrift en opvallend is het groote aantal öer telegrammen uit Spaansch-Marokko, Woedde de laatste dagen de Spaansche burgeroorlog, die reeds 19.000 slachtoffers moet hebben gemaakt, het hevigst in de bergen benoorden Madrid, Maandagmid dag scheen het centrum van den felsten strijd ver naar het Zuiden te zijn ver plaatst. De Moorsche troepen, die pas uit Marokko te Algeciras zijn geland, zijn van La Linea uit hun opmarsch langs de kust naar Malaga begonnen en hebben de eerste afdeeling regeeringsaanhangers, waarop zij stuitten, vernietigd. De loyaal gebleven vloot vaart thans ijlings naar de kust bewesten Malaga om te trachten de Mooren tegen te houden. Te Madrid is de toestand gunstiger ge worden door het feit, dat er treinen en vrachtauto's met levensmiddelen uit het Oosten des lands zijn aangekomen. Ook meldt men, dat de opstandelingen in het Alcazar te Toledo zich Maandagavond hebben overgegeven. Spannend verhaal van een Neder- landsche. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt.: Een inwoonster van Apeldoorn, die een va- cantiereis maakte naar Spanje, kwam juist in San Sebastiaan aan, toen daar ter stede de opstand begon. Zij beleefde er eenige angstige uren, doch slaagde er gelukkig, in dank zij de welwillendheid van den Engelschen consul met een laatste convooi vreemdelingen de stad te verlaten en de Spaansch-Fransche grens te be reiken. Van Biarritz uit kon zij door een tele gram haar familie geruststellen, dat zij op vei- ligen Franschen bodem verbleef. Op dat tele gram volgde een brief, waarin de schrijfster een omstandig verhaal deed van haar ervaringen in San Sebastiaan. Aan dezen brief is met toe stemming der familie het volgende ontleend: Zondagmorgen hadden wij heerlik aan het strand gelegen en gingen daarna naar het post kantoor. Onderweg zagen wij echter in ver schillende straten barricaden gemaakt van straatsteenen, die men uit den grond had ge haald. Toen kwamen wij een paar arbeiders tegen met het geweer over den schouder. Ter wijl wij in het postkantoor waren, kwamen op eens wat menschen binnenstormen, omdat er op straat geschoten werd. Wij hebben toen ge wacht tot het weer veilig was, Op straat stuit ten wij op een auto met arbeiders, allen met geweren. Ook kwam er een auto met gevolg aan. Zij wilden het huis, waarin wij gevlucht waren beschieten. Daarop zijn wij naar een ander huis gerend, waar wij zeer vriendelijk ontvangen zijn. Naast dit huis was een wapen winkel. De communisten sloegen de ruiten in en bewapenden zich zelfs kleine jongens van 10 jaar liepen met een revolver. Toen het weer veilig was, zijn wij begeleid door den Spanjaard, bq wien wq schuilden, naar het hotel gebracht. Daar stond een gewapende communist voor de deur. Hjj stond toe, dat wq naar binnen gingen, doch wij kregen opdracht alle ramen te sluiten, anders zouden wij be schoten worden, 's Nachts was het erg onrustig op straat, steeds schieten en veel lawaai van auto's, het sein was driemaal signaal geven. Dit laatste was niet van de lucht. Tegenover het hotel was een garage gevestigd, de eigenaar werd gedwongen de bij hem gestalde auto's af te geven. Alle auto's die over straat reden, hadden de roode vlag voorop, met voor elk raampje een arbeider met een geladen geweer. Dicht bij het hotel woonde een fascist. Op hem was het gemunt. Een machinegeweer werd op het dak geplaatst en het schieten be gon. Na een poosje drongen de regeeringsge- trouwen het huis binnen en haalden den man er uit. Deze werd in een auto gezet en weg gevoerd. Dit alles zagen wij door een kiertje van het gordijn. Telkens wanneer wij het gordijn open wilden doen, werd er dadelijk een geweer op de ramen gericht. Bij dit alles stond de politie maar toe te kijken. De arbeiders drongen ge woon de huizen binnen en vermoordden dege nen die zij hebben moesten. De regeering deed niets. Iedere 2 uur is er trouwens een andere regeering. De officieren zitten in de gevangenis opgesloten. De soldaten hebben geen leiding. Alle orde is zoek. Hoe hier weg te komen. De treinen rijden niet meer door de algemeene werkstaking. De Nederlandsche consul was niet te bereiken, het Britsche consulaat wist geen manier om weg te komen. Tenslotte kreeg een Engelsch meisje van het gezelschap contact met het Engelsche consulaat. Dat was om kwart over drie. Daar zeiden ze, dat om vier uur bussen met Engelschen naar de grens zouden vertrek ken en als er plaats was, mochten menschen uit andere landen ook mee. Wjj moesten nu dadelijk naar het consulaat voor de passencon- tröle. Wij de stoute schoenen aangetrokken en de stad door, tusschen al de auto's met ge weren en revolvers. Op het consulaat vernamen wij, dat wij nog een speciaal stempel moesten hebben van den leider der stad, die zich dit ambt zoo juist had toegeëigend. Hiervoor had den wij echter geen tijd meer, wij konden alleen nog maar onze koffers halen en waagden het er verder maar op, want het kon de laatste gelegenheid zijn. Wij moesten ons in de autobussen met een staanplaats tevreden stellen. De consul had met de arbeiders overleg gepleegd en deze laatsten hadden toegezegd de vreemdelingen tot de gren te zullen beschermen. Op deze autobussen chauffeerde een arbeider, één zat voorin met een geladen geweer uit het portier. Boven op de bussen waren groote roode vlaggen uitge spreid. De bagage was op een roode autobus geladen, welke zwaar bewapend was. Zoo had den wij een stoet van 7 autobussen en een paar auto's van den Engelschen en Amerikaanschen consul, alle met roode vlaggen. De reis vorderde slechts langzaam. Telkens moest de chauffeur uitstappen om met arg wanende regeeringsgetrouwen, die den weg versperden, te onderhandelen. Aan de grens hadden de Nederlanders nog een benauwd oogenblikje, omdat zij geen spe ciale vergunning hadden om het land te ver laten. De Engelsche consul leverde de passen echter en bloc in en hierdoor heeft de douane niets gemerkt. Toen de brug over (dit is de grens) en aan den anderen kant wenschte men elkander hartgrondig geluk met de behouden aankomst. Resultaten van Montreux buiten gewoon bevredigend geacht. In het Lagerhuis, dat ondanks de vacantiestemming stampvol was, heeft gisterenavond minister Eden een belang rijke rede gehouden, waarin hij een om standig overzicht gaf van den internatio nalen toestand. Hij betoogde, dat de Britsche regeering voortdurend getracht had, mogelijkheden te scheppen om de moeilijkheden uit den weg te ruimen. De onlangs aan Duitschland gestelde vragen lijst was niet onaangenaam bedoeld, integen deel, de vragen waren een eerlijke poging om de onderhandelingen te vergemakkelijken. In dien er een spoedig en opbouwend antwoord op ware ontvangen, zou dat veel tijd hebben bespaard. De resultaten van de conferentie te Mon- treux waren buitengewoon bevredigend. De belangrijkste moraal, die er uit kon worden getrokken was, dat herziening van verdragen door onderhandeling en overeenstemming, kan leiden tot een schikking, welke voor alle be trokkenen meer bevredigend was dan de methode van verwerpen van verdragen en de eigenmachtige verandering daarvan. Deze conferentie was een waardig voorbeeld voor Europa. Wat betreft de waarborgen, door Groot- Brittannië gegeven aan Turkije, Griekenland en Joegoslavië, daaromtrent kan worden ge zegd, dat veertien dagen geleden Italië aan die drie regeeringen had verzekerd, dat het nimmer agressie had bedoeld of thans bedoelt als weerwraak voor haar sanctiepolitiek. Dit maakte, dat er thans geen noodzaak mee?; was voor waarborgen van Britsche zijde. Over het verdrag met Egypte zeide Eden, dat op verschillende punten overeenstemming was verkregen, doch dat over andere nog besprekingen werden gehouden. Over Dantzig sprekende, waar, zeide de minister, de toestand niet zonder zorg is, deelde hij mede, dat een rapport van de Pool- sche regeering zou worden behandeld op de volgende vergadering van den Volkenbonds raad. Inmiddels bracht hij grooten lof aan den hoogen commissaris van den Volkenbond te Dantzig, Lester, in wiens beleid volkomen ver trouwen kon worden gesteld. Over de kwestie der mandaatgebieden ver klaarde de minister, dat die vraag onafschei delijk was van de andere of zulk een veran dering wel wenschelijk was, of dat de oplos sing kon worden gevonden door aan het buitenland vrijer toegang toe te staan tot zulke grondstoffen als de mandaatgebieden en de kolonies opleverden. De regeering was volkomen bereid die vraagstukken te bespreken op de een ot andere internationale conferentie onder de 1 auspiciën van den Volkenbond. Op de bijeen-' komst van de Volkenbondsvergadering in Sep tember zou er alle gelegenheid zijn, zeide hfj, de vraag over zulk een conferentie onder het oog te zien. Overdracht van mandaatsgebieden kan niet worden besproken, alvorens de regeeringen der „dominions" en de buitenlandsche regee ringen waren geraadpleegd. Speciaal de oppositie toesprekende over de herbewapening van Groot-Britannië, zeide Eden, dat alle kleinere naties van Europa die herbewapening toejuichten en goedkeurden, wel wetende, dat Groot-Brittannië die wape nen nimmer voor agressieve doeleinden zou WOENSDAG 29 JULI. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 10.0010.15 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht en gramofoonplaten. 12.00 Orgelspel. 12.30 VARA-Orkest. I.301.45 Gramofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de Vrouw. 3.00 Kinderuur. 4.30 Gramofoonplaten. 6.00 Dansmuziek. 6.25 Schaakcauserie. 6.30 Vervolg dansmuziek. 7.00 Sport. 7.15 De Flierefluiters, m.m.v. solisten, 7.40 Schaakcauserie, 8.03 iferichten. 8.05 Berichten ANP. VARA-Varia, 8.15 Operette-uitzending (Gramofoonplaten). 9.00 Radio-tooneel. 9.15 VARA-Orkest. 10.00 Berichten A.N.P. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Schaak causerie. 10.20 VARA-Orkest. II.0012.00 Dansmuziek, Hilversum H, 301 m. N CRV-uitzenidng, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Meisjeszangkoor. 12.15 Gramofoonplaten. 1.00 Kwintetconcert. 2.30 Voor postzegelverzamelaars. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Orgelspel. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Zendingspraatje. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Declamatie. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten A.N.P. 8.15 Kon. Mil. Kapel. 9.15 Causerie: Zelfopvoeding. 9.40 Vervolg concert (Om 10.05 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Na afloop Schriftlezing. gebruiken en louter zich ten doel stelde om de landsverdediging op het peil te brengen, dat de internationale toestand vereischt. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft koning Eduard naar aanleiding van de gebeurtenissen in Spanje afgezien van zijn voornemen zijn va- cantie aan de Azuren kust te gaan doorbren gen. Hij heeft besloten Engeland niet te ver laten om te vermijden, dat de buitenlandsche overheidspersonen, die zouden moeten waken voor zijn veiligheid, niet overbelast worden. Hiérbij zij opgemerkt, dat er gisteren naar aanleiding van 's konings bezoek aan Vimy in derdaad uitgebreide veiligheidsmaatregelen waren genomen. Na de ervaring met den moord op koning Alexander van Zuid-Slavië is men voorzichtig geworden in Frankrijk en de aanslag, of wat het ook geweest moge zijn, van eerverleden week op Eduard VIII heeft vermoedelijk die voorzichtigheid nog aangewakkerd. Koning Eduard VIII heeft Zondagmiddag te Vimy het ter nagedachtenis van de in den grooten oorlog op deze plaats gevallen Cana- deesche soldaten opgerichte monument ont huld. Hij hield daarbij een korte toespraak, welke hij als volgt besloot: In een geest van dankbaarheid voor het 'voorbeeld, gegeven door de in den oorlog i gevallen kameraden, vervuld van eerbied voor hun toewijding en trotsch op het feit, hun kameraads te zijn geweest, ont hul ik dit monument voor de gevallen Canadeesche soldaten. I Na twee minuten stilte antwoordde Lebrun, j de president der Fransche republiek, den En gelschen koning, waarbij hij wees op de hoog- ste solidariteit, welke altijd de daden der menschen moet leiden. Moge deze solidariteit, i zoo eindigde de president, de voor de onzeker- heden van de toekomst huiverige volken j steeds nader tot elkander brengen in een wel- dadigen vrede. Zondagochtend 11 uur was het koninklijk jacht „Enchantress" met den koning aan boord te Calais aangekomen. 100 dagen staking. In Arabische kringen vierde men gisteren den honderdsten dag van de staking, i De opperste Arabische raad verlangt, dat de staking wordt voortgezet, tot alle eischen der Arabieren zijn ingewilligd. Er schijnen echter teekenen te zijn van de financieele en physieke uitputting van de sta kers, evenals van den wensch van de groote massa, dat er een einde aan de staking moge komen. Bommen op een school te Tel Avlv. Van Joodsche zijde wordt heftig geprotes teerd tegen het werpen van bommen op een lagere school te Tel Aviv. De Arabische kran ten bestrijden de juistheid van het bericht. Er zijn echter in verband met dezen aanslag twee Arabieren gearresteerd. Naar het concentratiekamp. Er zijn opnieuw talrijke Arabische leiders naar het concentratiekamp gestuurd. DONDERDAG 80 JULI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Gramofoonplaten. 12.00 De Violiers en Gramofoonplaten. 2.00 Orgelconcert en zang 2.45 Gramofoonplaten. 3.15 AVRO-Aeolian-orkest. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor groote kinderen. 5.30 De Octophonikers. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Gramofoonplaten. 7.20 Radio-tooneel met muziek. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Het Omroeporkest en solist. 8.45 Chansons. I 9.15 Radiotooneel. 9.45 Chansons. 10.15 Omroeporkest. 11.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek. Hilversum H, 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, j 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest, 2.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Jeugdcursus. 5.30 Het Stichtsch salon-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 9.00 Wandeling door Leiden. 9.30 Dubbelmannenkwartet (Om 9.50 Berich ten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Na afloop: Schriftlezing. Een hinderlaag. Een convooi, dat van Jeruzalem naar Tel Aviv onderweg was, is in een hinderlaag ge vallen. In het gevecht tusschen de Engelsche soldaten en de Arabieren, dat zich daarop ontspon, zijn tien of twaalf Arabieren gedood. Aan Engelschen kant vielen geen slachtoffers. Von Papen wordt ambassadeur. Hitier heeft den Duitschen gezant te Wee- nen, von Papen, bevorderd tot ambassadeur. Het Weensche gezantschap wordt verheven tot een ambassade. Hitier heeft een brief geschreven aan von Papen, in verband met zijn verheffing tot ambassadeur. Na de tot stand koming van het Duitsch-Oostenrijksche accoord, aldus schrijft Hitier, zeg ik u oprecht dank voor den arbeid, dien gij gedurende twee jaren verricht hebt, teneinde het doel te bereiken, waarnaar wij allen streefden. De Duitsche legatie te Addis Abeba wordt een consulaat-ge neraal. De Duitsche regeering heeft te Rome mede- deeling gedaan van haar besluit, het gezant schap te Addis Abeba op te heffen en het te vervangen door een consulaat-generaal. Volgens Reuter beschouwt men dit te Rome als de erkenning door Duitschland van de annexatie van Abessinië. „Aanpassing aan den feitelijken toestand". Havas meldt uit Berlijn: Het besluit tot opheffing van de legatie te Addis Abeba, en de vervanging van deze legatie door een consulaat-generaal, moet men geen juridische beteekenis toekennen, zegt men hier in bevoegde kringen. Het is dus ver keerd er een erkenning de jure van het Itali- aansche keizerrijk in te zien. In de Wilhelmstrasse preciseerde men dit door te zeggen, dat het hier uitsluitend een aanpassing aan den feitelijken toestand be trof. Op Zaterdag 1 Augustus, den openingsdag van de Olympische Spelen, is de termijn van vier maanden verstreken, gedurende welke rijkskanselier Hitier heeft aangekondigd de strijdmachten in het Rijnland niet te verster, ken, in de veronderstelling, dat intusschen een nieuwe overeenkomst voor het verdrag van Locarno in de plaats gekomen zou zijn. Opheffing Middellandsche Zee- accoorden aanstaande geacht. Zonder er zich definitief over uit te laten, beoordeelt men te Londen de eerste reacties uit Berlijn en uit Rome gerapporteerd tot deelneming aan een conferentie van de vijf- Locarno-mogendheden vrij gunstig. In Britsche kringen acht men een be sluit van de Britsche regeering aan staande om een einde te maken aan de accoorden van bijstand in de Middel landsche Zee welke na de opheffing der sancties van kracht waren gebleven. Men legt er den nadruk op dat zulk een gebaar van Italië iedere reden zou ontnemen om zich verre te houden van de aanstaande onderhandelingen. Een bijeenkomst te Praag. Ter voorbereiding van de wereld-vredes conferentie, in September te Londen, is te Praag Zondag een conferentie van kleine sta ten begonnen, waarop behalve Tsjecho-Slo- wakije, de vredesbewegingen van Zuid-Slavië, Bulgarije, Zweden, Roemenië, Polen, Hon garije, Oostenrijk, Griekenland en Zwitserland zijn vertegenwoordigd. De conferentie wil een ontwerp van een op roep tot vrede aan de kleine naties behan delen, waarin gezegd wordt, dat deze door een groote vergadering de nadeelen willen voor komen, welke een oorlog kunnen teweegbren gen. De oproep wraakt nationale voorooor- deelen en verklaart zich voor de ondeelbaar heid van den vrede en de handhaving der in ternationale verdragen. De kleine staten zijn bereid elkaar onder ling en wederkeerig collectief te verdedigen tegen daden van geweld en tegen politieke of oeconomische onderdrukkingen. In zijn begroetingsrede deelde prof. Kozak (Praag) mee, dat de wereld-vredesconferentie, welke oorspronkelijk in Genève zou worden gehouden, in Brussel bijeen zou komen, om dat Zwitserland dergelijke demonstraties op groote schaal ongaarne zag. Reeds door het aantal deelnemers zou deze betooging indruk wekkend zijn. Alleen uit Frankrijk zullen er 1500 komen, uit Tsjecho-Slowakije 200. Het congres zal tot Maandag duren en een aantal resoluties behandelen. Admiraal Stands, van de Amer. vloot, heeft verklaard dat op het oogenblik de Ver. Staten aan het hoofd gaan van alle mogendheden wat betreft den bouw van nieuwe oorlogssche pen. Op het oogenblik staan er 95 oorlogs bodems op stapel van tezamen 288.000 ton; die in 1942 alle gereed zullen zijn. Hieronder zijn twee groote slagschepen, negen lichte kruisers, drie vliegtuigmoederschepen, 63 torpedojagers en 18 duikbooten. Nog 200 werkplaatsen door de sta kers bezet. Het aantal stakers nog 30.000. Te Nancy is het trampersoneel nog steeds in staking. Men schat het aantal stakers in geheel Frankrijk thans op een 30.000. Het aantal bezette werkplaatsen op een 200. In het Staatsblad is verschenen de wet, waarbij o. a. de bankier dr. Mannheimer wordt genaturaliseerd. Laagste inschrijver bijna 80.000. Gisterenmorgen is te Hilversum aanbesteed de bouw van een nieuwe studio van den K.R.O. Er waren 80 inschrijvingen, uitsluitend van r.k. aannemers. Laagste was H. Fennis, Bussum, met 78.900. Nog steeds stijging. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 6 tot en met 11 Juli het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eeniging bedroeg 533.800; hieronder zijn be grepen 75.000 landarbeiders, te wier aanzien in de maanden Mei tot en met November geen gegevens aangaande de werkloosheid ontvan gen worden. Van de 458.800 verzekerden, niet behooren- de tot de landarbeiders, waren geheel werk loos: in de week van 6 tot en met 11 Juli 28.9 pet.; in de vorige verslagweek (22 t.m. 27 Juni) 28.9 pet.; in de overeenkomstige ver slagweek van 1935 26.9 pet.; in de overeen komstige verslagweek van 1934 23.9 pet. Op een vraag van het Eerste Kamerlid Knottenbelt Kan de minister thans nader mededeelen, wanneer zijn op blz. 2 der memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van Ned.-Indië 1936 uitgesproken vertrouwen, dat hq ten aan zien van het luchtwapen en de vloot, ook in verband met 't rapport der commissie-Kan, nog vóór het einde van het zittingsjaar aan de Staten-Generaal zijn plannen zou kunnen ken baar maken, zal worden verwezenlijkt Moeilijkheden van Italiaanschen kant; men wenscht niet via de clearing te rekenen. Naar de Nw. Rott. Crt. verneemt heeft de Italiaansehe regeering finaniceele maatrege len getroffen, die eiken directen export naar ons land onmogelijk maken. De Italiaansehe regeering eischt n.1., dat voor de uitvoering van eenige order, de gelden gestort moeten worden op een Italiaansehe bank, terwijl ons land betaling over de clearing vordert. De Italiaansehe exporteurs deelen hun clientèle hier te lande mede, dat hun regeering met betaling over de Nederlandsch-Italiaansche clearing geen genoegen meer wenscht te nemen. In verband met deze feiten heeft onze j regeering, gelijk wij dezer dagen reeds gemeld hadden eenige vertegenwoordigers naar Italië gezonden, om te trachten tot een vergelijk te komen. Het zijn de heeren mr. A. van Klef- fens, administrateur aan het dep. van handel, nijverheid en scheepvaart en dr. F. L. Rutgers, van het dep. van koloniën. De K.N.S.M. zendt schepen ln overleg met de regeering. Naar de Nw.Rott. Crt. verneemt, heeft de Nederlandsche regeering verdere maatregelen genomen tot bescherming, respectievelijk ver voer van vluchtelingen uit Spanje. Zij heeft n.1. in overleg met de Koninklijke stoomboot-maatschappij de Agamennon naar Barcelona gezonden, waar consul Daubanton aan het ministerie van buitenlandsche zaken om hulp heeft gevraagd. De Agamennon zal zich, wanneer zij te Barcelona vluchtelingen aan boord heeft genomen, naar Marseille be geven. Voorts heeft de Nederlandsche consul te Malaga de regeering om hulp gevraagd, als gevolg waarvan de Tiberius van de K.N.S.M. aangewezen is, een aantal van Malaga naar Lissabon te vervoeren. De Perseus, welke in de Noord-Spaansche havens moest lossen en waaromtrent de ree- derij geen berichten had ontvangen, is volgens van den gezagvoerder ontvangen bericht, in verband met de moeilijkheden in verschillende havens, zonder gelost te hebben te Oporto aangekomen. De Nederlandsche kunstzijdefabriek te Barcelona stilgelegd. Naar de directie van de N.V. Hollandsche Kunstzijde Industrie mededeelt, heeft zij van een der Nederlandsche ingenieurs van de N.V. La Seda de Barcelona, uit Parijs, telefonisch bericht ontvangen, dat de fabriek te Barcelona in verband met de troebelen in Spanje geheel is stilgelegd. Voorstellen tot inschakeling van de bedrijfsvereenigingen bq de uitvoering der ongevallenverzekering. De minister van sociale zaken heeft bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig gemaakt een voorontwerp van wetswijziging van de ongevallenwet 1921. In de memorie van toe lichting zet de minister uiteen, dat de bq dit ontwerp gedane voorstellen betreffen de wijze van uitvoering der ongevallenverzekering. De voorgestelde wijzigingen geven uitwerking aan de gedachte om de gelegenheid te openen voor uitvoering van de onderhavige verzeke ring mede door organisaties, in het leven ge roepen in samenwerking van de georganiseer de werkgevers en arbeiders. Het wetsontwerp trekt derhalve met betrek king tot de uitvoering der industrieele onge vallenverzekering de lijn door, welke in de land- en tuinbouwongevallenwet 1922 en de ziektewet is gevolgd met betrekking tot de uitvoering der bq die wetten geregelde ver zekeringen. In de omstandigheid, dat de uitvoering der industrieele ongevallenverzekering van den aanvang af uitsluitend bq het bestuur der Rijksverzekeringsbank, later in die taak bij gestaan door de Raden van Arbeid, heeft be rust, en dat die uitvoering naar behooren geschiedt, kan geen afdoend motief worden ZZZ2',.. IZSÏ

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2