dansmuziek tot 1 Aug. gratis. Huisduinen heeft z'n Paviljoen. Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws JiocA spot Jfocfi zot Met de 5aiakan naaf Jfoatwegen Hedenavond Raad. I ijdens het hoogseizoen, aan te vangen WOENSDAG 29 JULI, n.m. 8 u. en vervolgens IEDEREN ZONDAGMIDDAG, ZONDAGAVOND en WOENSDAGAVOND in het nieuwe badpaviljoen (ook bij ongunstige weersgesteldheid) Op het terras VRIJ GEBRUIK van badstoelen. GEWONE CONSUMPTIEPRIJZEN (leest de tarieven) N.V. ZEEBAD HUISDUINEN De opening heeft Zaterdagmiddag plaats gehad. Woorden van waardeering. Hotel en paviljoen thans een eenheid. Een week-end, dat niet beter had kunnen inzetten. TWEEDE BLAD 5. HET NIEUWE PAVILJOEN, MARKEN BILJETTEN BUREAU t/o Postbrug VELTHUIJS Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 28 Juli21.26 uur Woensdag 29 21.25 uur Bij het op 29 Juni Jj. gehouden praktijk- examen in de Duitsche handelscorresponden- itie van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen slaagde Mej. D. Roo sendaal, alhier. Te Haarlem slaagde voor de hoofdacte, onze oud-stadgenoote, mejuffrouw Alb. J. Dekker te Heemstede. PRIJS COLLEGE ZEEMANSHOOP. De prijs voor den eindexamen-candidaat, die het hoogste aantal punten behaalde in Nederland vóór het schriftelijk en voor het mondeling eindexamen der Zeevaartscholen, is voor 1936 toegekend aan Jan van Bergen, leer ling van de Zeevaartschool te Den Helder. De sextant zal hem te Amsterdam door het bestuur van het College Zeemanshoop worden uitgereikt. Behalve dezen prijs ontving van Bergen reeds een fraaien zeekijker in étui als prijs van de Vereeniging ter Bevordering van het Zeevaartonderwijs. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Bij gunstig weder geeft de Harmoniekapel ,,Winnubst", onder leiding van den Directeur H. B. Schenkels, haar Derde Zomer-Concert hedenavond van 8.30 uur tot 10 uur in het Julianapark. Programma. I. Pan-Europa, Marsch. Alp. Dreissen. 2. Iphigénie en Aulide, Ouverture De Gluck. 8. Ruse D'Amour, Valse. H. v. Luck. 4. Humoristische Variaties ,,'s Kommt ein Vogel geflogen", (14 deelen) Sieg. Ochs. B. Fête De Nuit, Fantasie-Ballet, (5 deelen). R. Deufbourg. 6. Princesse Czardas, Fantasie. E. Kalman. 7. Marsch, Finale. „HELDERS R.-K. GEMENGD KOOR." Dir.: A. J. Leewens. Naar men ons mededeelt, zal het pro gramma van het openluchtconcert, hetwelk bij gunstig weer a.s. Donderdagavond ten 8.30 u., in de tent van het Julianapark zal worden gegeven, bestaan uit de volgende nummers: Ta. „Wiegeliedje" Fred. Roeske. b. „Morgen" Fred. Roeske. 2a. „Krysanten" Olivier Koop. b. „Belofte" Olivier Koop. 8. „Exaudi Deus" Balthasar Florence. 4. „Den Uil" Alph. Diepenbrock. 5. „Natuur" A. J. Leewens. 6. „Marcia Funèbre Olivier Koop. Bekroond met len prijs le Afd. van het op 22 Juni 1936 plaats gehad hebbend con cours te Noord-Scharwoude (Bond van R.-K. Gem. Zangver. in Noord- en Zuid-Holland). DE INDISCHE MAIL. Donderdag a.s. in ons land. De N.V. Stoomvaart Maatschappij „Neder land" meldt, dat de speciale trein met passa giers en post in aansluiting op het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt Woensdagmorgen 29 Juli om 10.20 van Genua zal vertrekken. Aankomst Donderdagmorgen 30 Juli om 10.02 te Am sterdam C.S. ZANGAVOND TE HUISDUINEN. Door de Operettevereeniging „Ons Genoegen", directeur A. Krijgsman, wordt morgenavond van 810 uur, bij Dennenheuvel een openbare zanguitvoering gegeven door de kinderzang klasse. Het initiatief tot dezen avond is uitgegaan Van de vereeniging Huisduiner Belang. De bedoeling is ontspanning voor de badgasten. Een korte, maar voor Den Helder buitengewoon belangrijke agenda. Wij vestigen nogmaal de aandacht op de hedenavond te houden Raadsvergadering, waarvan de agenda eenige punten behelst, welke bij aanneming, van het grootste belang voor onze stad zijn. Deze punten zijn het treffen van voorzie ningen ter bestrijding van de nadeelige ge volgen der werkloosheid onder jeugdige per sonen, het voorstel tot uitbaggering van het Heldersche Kanaal en uitbreiding der Alge- meene Begraafplaats, een voorstel om in be ginsel te besluiten tot het instellen van een cursus voor de opleiding van werklooze meisjes tot dienstbode en het voorstel tot reorganisatie van het machinisten-onderwijs aan de Zeevaartschool. Zooals men ziet, alle onderwerpen, welke met het belang van Den Helder ten nauwste verbonden zijn. Het amendement-Scboeffelenberger. B. en W. teekenen bij het amendement van het raadslid Schoeffelenberger, opgenomen in ons nummer van Zaterdag, het volgende aan: Voor zooveel noodig zij opgemerkt, dat de vaststelling van het uurloon door de Regee ring aan zich is gehouden, zoodat de Raad daarover dus geen zeggenskracht heeft. Voor stellen als het onderhavige kunnen dus ook geen effect sorteeren. Naar wij zijn ingelicht, zal het uurloon waarschijnlijk op 34 cent wor den gesteld; die vaststelling geschiedt naar bekend mag worden verondersteld na over leg met de vakvereenigingen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER, van 2128 Juli 1936. Nieuwe zaken: Anna Paulowna: Firma W. P. Spierings Zoon, Breezand, Meerweg 94, bloembollenbedrijf, exploi tatie van landerijen, handel in bloembollen en andere tuinbouwproducten. Den Helder: Piet Schmidt, Ruijghweg 74, kleermakerij. Installatie Bureau J. C. J. Kemna, Hoog straat 99, loodgieter en installateur sa nitair. F. A. Lassche, Loodsgracht 1, sigarenwin kelier. Wijzigingen Den Helder: P. Constant, Schoolvaart 34, Julianadorp, winkel in kruidenierswaren en galante rieën; overgegaan aan J. Constant. Texel Nederlandsche Californië (eig. B. Kok), Everste Koog K 83a, pensionbedrijfover gegaan aan B. Bakker. Dros' Ingenieurs Bureau en Auto-Centrale, Schildereinde 56, Den Burg, handel in technische artikelen en auto's; omgezet in een vennootschap onder firma. Opheffingen Den Helder: „De Nieuwe Heldersche Lunchroom" (eig. C. van Essen), Keizerstraat 23. f - JONGEN BIJNA VERDRONKEN. Gisterenmorgen waren een viertal jongens aan het einde van het betonpad te Huisduinen, te water gegaan. Een der jongens kon het al spoedig niet bolwerken tegen de betrekkelijk ruwe zee en begon in levensgevaar te ver- keeren. Een van de standhouders, die het ge vaar zag, sprong oogenblikkelijk te water en bracht den jongen op het droge. Nu de vacantie aangebroken is en, wanneer het weer dat toelaat, natuurlijk dagelijks hon derden gebruik maken van een zeebad, waar schuwen we de zwemmers zich toch vooral niet te ver te water te begeven. Het zwem men aan het strand is heerlijk en gezond, maar levert gevaar, zoodra men zich zoover te water begeeft dat men geen grond meer heeft. Wees dus gewaarschuwd en begeef uzelf en anderen niet in gevaar. MET DE „TARAKAN" NAAR NOORWEGEN. Een serie zeer interessante foto's van het leven aan boord van de „Tarakan", genomen door den excursist J. Kiljan, hebben wij in onze fotokast voor ons redactiebureau opge hangen. Ongetwijfeld zullen deze foto's zeer de aandacht trekken daar ze een goed beeld geven van hetgeen deze reizen den Tarakan- pelgrims zullen brengen. Bloemen en optimisme. Zaterdagmiddag op Huisduinen. Zou men niet vreugdevol zijn bij het consta- teeren van dit alles? beer Fey, welke de zoo buitengewoon ge slaagde verlichting en verdere electriciteita-be- noodigdheden aangebracht heeft en eveneens de heer en mevr. Duinker. Den Jaatsten komt ongetwijfeld dank toe voor hun bemoeiingen Inzake sfeer-schepping in Badhotel en -pavil joen en met name thans wacht hun nog een zware taak. De burgemeester aan 't woord. Nadat een kop thee geserveerd is, neemt burgemeester Ritmeester het woord. Deze wijst op het schoone van dezen nieu wen aanwinst voor Hulsduinen en citeert in verband met de belangrijkheid van deze bad plaats voor Den Helder de woorden, zij het dan eenigszins gewijzigd, van Van Hoogendorp: „Eén oog op zee en één oog op Den Helder". Na den directeur der stichting, den heer Nypels, woorden van waardeering toegesproken te hebben en er op gewezen heeft, dat deze fei telijk de ziel van dit alles is geweest, wijst hij nog op de belangrijkheid van het samenwerken van Heldersche en Huisduiner belangen, daar waar het propaganda-maken betreft. De heer Ritmeester besluit met de hoop uit te spreken, dat het begrootings-budget deze maal moge sluiten. Wellicht blijft er zelf nog een winstje over Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Velthuys namens de Economische Commissie en die er ook als leider van het Verkeershuis op wees, dat het hem verheugt, bij het geven van adviezen nu inderdaad te kunnen wijzen o p iets, dat 18-karaats is; de heer Joh. Bakker, vice-voorzitter der V.V.V. „Helders Belang" besloot de toespraken. Te half 5 was deze „officieele" opening ach ter den rug en werd het publiek In de gelegen heid gesteld het gebouw ln oogenschouw te nemen, waarvan het een dankbaar gebruik maakte. Het exterieur. Wat het gebouw betreft, waarover wij reeds ln een vorig nummer het een en ander mochten vermelden, het volgende: Den eersten indruk die men krijgt, van bui tenaf gezien, is die van een op de juiste plaats neergezette en opvallend vriendelijk aandoende „cosy-corner". Direct in het oog valt het breede terras met z'n grijze tegels en waarop men, ten einde deze vlakte Ietwat'te „breken" een twee tal grasperken aangelegd heeft. Dit terras biedt een uniek zitje: men heeft er het directe gezicht op de zee en er valt letterlijk geen ver gelijking meer te maken met het vorige „zitje" van dien naam (dat ruste in vrede...). Staat er wind, dan gaat men óf achter de groote windschermen zitten óf men maakt ge bruik van de 6 verplaatsbare schermen. Brandt de zon een ietsje te scherp: geen nood, daar is een groot zonnescherm, dat leder straaltje den doorgang belet. Zoodat men zal begrijpen, dat dit terras inderdaad naar praedikaat „ideaal" mag luisteren en dat het niet onwaarschijnlijk is, dat ook in dit seizoen nog vele duizenden de botters zullen gaan zien voorbij glijden en de bruinvisschen zien opspringen! Op het terras tenslotte bevinden zich nog strandstoelen, zoodat ook hiervan de liefheb bers gebruik kunnen maken. Eén ingang is op dit terras en een andere aan de achterzijde van het paviljoen. Eigenlijk is de benaming „achterzijde" on juist, want biedt de voorkant al een riant ge zicht op zee, hier ziet men aan de eene zijde het panorama van Den Helder, terwijl meer rechts de blonde duinen zich voortrijen. Aan deze zijde bevindt zich ook de auto-par keerplaats, welke eveneens 100 pet. verbeterd genoemd mag worden. 't Interieur. We gaan naar binnen, en men staat even ver baasd van de ruimte, over welke men hier beschikt. Langs de kanten staan de stoelen en tafel tjes opgesteld, terwijl ln het midden een juweel van een dansvloer uitgespaard is. Een dans vloer, zoo hard als graniet (een z.g. maple- vloer) en waar dezer dagen reeds vele voeten op geschuifeld hebben. Deze vloer blijft ter be schikking voor de danslustigen. Er is ruimte voor een paar honderd per sonen, die allen een plaatsje vinden voor de zeer breede vensters, welke het uitzicht nog helpen bevorderen. Wat deze ramen betreft, mogen wij de aandacht vestigen op het bijzon der handige systeem hetwelk men hierbij volg de. Met een enkele handomdraai „tuimelt" het bovenste gedeelte óf open óf dicht terwijl het rechtstandige ondergedeelte met de hand op en neer gedraaid kan worden. Voor de luchtver- versching lijkt ons dit systeem wel uitermate praktisch. Een vermelding apart verdient het plafond: vervaardigd uit een procédé van houtvezel platen geeft het het geheele paviljoen met z'n 25 Juli. Vacantie is een raar, onlo gisch onnatuurlijk ding. Eén been in den droom, één been in de werkelijkheid. Je zit in een mijmerend, soezend, vredig dorp op de Veluwe. De avond valt. Roerloos staan de dennen zoover je oog reikt. Een paarse hemel hangt er achter, als een te fel gekleurd décor. De gezonde harslucht priemt ln je neus. De aardsche vrede kan niet volkomener zijn. Wat weten deze dennen van bewape ningswedloop, wat weten deze liefelijke kron kelende zandwegen van uitvoerellende De dennen geuren, de wegen leiden naar steeds mooier dreven... En dan zijn er de gasten. De gasten zijn, na het goed-Hollandsche avondeten met Fransche namen, het terras komen vullen. Hun stemmen dragen te ver en vallen kletterend in de ijle boschlucht. De doove beursman uit Amsterdam laat zijn hoekmans-geluid ratelen langs de rijen stoe len en tafels. Zijn haalbaaiige vrouw tracht hem te beschreeuwen waarbij zij, volkomen nutteloos, achter haar hand praat: Dat commissarisbaantje kan je zeker niet krijgen? Wat zeg je? Dat commissarisbaantje kan je zeker niet krijgen? O, nee, dat blijft altijd in hetzelfde kliekje. De galerij wisselt blikken van verstand houding. Je bent een gewoontemensch en neemt een krant, Madrid in handen der opstandelingen. Wonderlijk, hoe volkomen bladstil het nu is geworden. Gewoonweg ideaal, lispelt de bakvisch uit Den Haag, dat haar racket naast zich heeft neergezet. Vanmiddag twee lovegames gespeeld en tweemaal 6—1. Kijk die ondergaande zon eens; is het niet snoes- slg? O kinderen, zaaalig, beaamt mama. De Spaansche regeering heeft besloten on der de burgerbevolking wapens uit te deelen. Je gedachten zweven even weg en blijven hangen in een wereld van vuur en bloed. En hoe was het in Apeldoorn? O kinderen, verrukkelijk. Het mooiste natuurbad, dat ik ooit gezien heb. Een reu zen-strand met badstoelen en parasols en prachtige bassins, en een doddig restaurant, waar we heerlijk hebben ge-tead. Daarna een bridge gemaakt. Frans had de kaarten mee genomen, en toen met de fiets terug. Een volmaakte dag. Het aantal dooden wordt op 300 geschat. Valencla moet in de handen der opstande lingen zijn. Volgens andere berichten moeten de regeeringstroepen de stad hebben her overd. De toestand is nog onduidelijk. In Japansch Marokko woedt de revolutie echter ln volle kracht verder. En hebben jullie nog veel boschbessen geplukt Hocxpen! We heben er met z'n zessen van gesmuld. De ober heef ze voor ons klaar gemaakt, met room! De strijd om Malaga duurt voort. De be volking kan 's nachts niet slapen van het ka nonvuur. Waarom moet de krant ons tot hier achter volgen. licht-crèmen ondergrond en de roode biezen een cachet van vriendelijkheid. Daarbij is gebleken, dat ook voor de muziek (en eventueel voor de radio) deze betimmering uitstekend voldoet en een acoustiek bezit, welke verrassend genoemd mag worden. Wat het schilderwerk betreft, de heer C. Caspers is de vervaardiger hiervan, en door. hem werd gebruik gemaakt van z.g. Tornol- verf, welke volkomen bestand is tegen den invloed van zeedampen. Ook 't vele spiegel glas leverde de heer Caspers. Aan de verlichting fteeft men uiteraard zeer veel zorg besteed en ook op dit punt is men geslaagd: eenige sierlijke, doch stemmig ge- teinte kappen zorgen er voor, dat men welis waar beschikt over voldoende licht, doch dit blijft in zekere mate getemperd en kan des In de koestering van een milde Juli-zon staat daar het nieuwe Badpaviljoen, recht tegenover de zee, die diepblauw is, nabij, en veraf, daar waar horizon en watervlakte ineenvloeien, twinkelt als was z(j vloeibaar zilver. En diezelfde zon, die danst over de honderd duizend zilver-blauwe golfjes, priemt in de breede ruiten van het nieuwe paviljoen, werpt er vroolrjke facetten in en geeft het geheel een sfeer van blijheid en feestelijkheid en... opti misme. Ja, bovenal optimisme: het optimisme, dat Huisduinen zoo noodig heeft, waar het niet buiten zal kunnen, nu niet en nooit. Buiten, op de hoeken staan bloemen: vuur- roode garaniums, die als waren het miniatuur gloeilampjes van tusschen het groen knip- oogen. Ook daar binnen zijn bloemen, gebracht door vrienden en door diegenen, welke het goed meenen met Huisduinen; het zijn blanke latyrussen, helroode anjers en zachtgele en witte rozen, en hun parfum doorgeurt het nieuwe gebouw. Om 3 uur komen de genoodigden: verschei dene autoriteiten, die hartelijke woorden zullen spreken nu Huisduinen weer een stap in de goede richting gedaan heeft; nu het oude vis- schersdorp, eertijds volkomen comfort-loos en eenzaam verloren tusschen de andere badplaat sen, zich steeds beter kan presenteeren, daar waar van vreemdelingenbezoek en vreemde lingen-service sprake is. Huisduinen, dat zoo langzamerhand de allu res gekregen heeft van een badplaats, waar' men iemand ontvangen kan. Maar laat ons de feiten releveeren: in het doorzonde paviljoen dan merkten wij op bur gemeester Ritmeester, de wethouders De Boer en Van der Vaart, afgevaardigden der Econo mische Commissie, der V.V.V. Helders Belang, der Maatschappij voor Nijverheid en Handel, van Huisduiner Belang, en vervolgens commis sarissen en directeur van de N.V. Zeebad Huis duinen, den architect S. Krijnen, met diens op- zichter C. Kleiman, den heer Labout (de aan nemer) de administrateur der stichting, de heer S. Koning en den heer en mevr. Duinker. Openingsrede van den heer Biersteker. Het was de heer W. Biersteker, die als pre- sident-commissaris een kort openingswoord sprak. Deze wees er op, dat dit eigenlijk geen officieele plechtigheid mocht heeten, doch dat j er aan den anderen kant toch weer te veel be langstelling voor dezen aanwinst van Huis duinen te bespeuren valt, om hem geheel onop gemerkt te laten passeeren. De heer Biersteker hèet de aanwezigen wel kom en wijst met name op de medewerking die men steeds heeft ondervonden van het ge meentebestuur. Zonder diens hulp waren alle j plannen van het Zeebad tenslotte onuitvoer- baar en het is vanzelfsprekend, dat men voor deze zoo daadwerkelijke medewerking dank baar is. Na gewezen te hebben op de vele en gun- stige antecedenten van het nieuwe paviljoen, steekt de heer Biersteker zijn hulde aan archi- tect, aannemer en opzichter inzake hun buiten- j gewoon actief werken niet oflder stoelen en banken en dankt voor hun kranigen arbeid. Inderdaad is er hier sprake van een presta- jtïe, als men nagaat, dat het geheele gebouw opgezet en ontvangst-klaar gemaakt werd in... 42 dagen. Een speciale vermelding krijgt de Foto Fotobureau „Modern", Weststraat 80. REIS- Van onzen specialen verslaggever De Bollenbakker. 's Avonds was het aan boord van de Tara kan weer een en al vroolijkheid. Allen verzamelden zich op luik no. 3 en onder leiding van de twee jeugdsportleiders, de heeren Postma en Kampmeyer, leeraren gymnastiek M.O., zongen de jongens uitgela ten vroolijke, echt Hollandsche liedjes. Met zoo'n enthousiasme zongen ze, dat de bergen aan den overkant, luide de echo's weerkaats ten. Iedereen doet hieraan mee en de kapi tein, de heer v. Rees Vellinga, die als een va der over ons waakt, heeft er ook uitbundig pleizier in. Geen oogenblik behoeven wi) ons aan boord te vervelen. De eerste officier, de heer Man en de heer v. d. Maas, hoofd leider, hebben met de aanwezige leiders eer Van hun werk. Tegen tien uur wordt een heusche taptoe geblazen en dan gaat alles gehoorzaam naar de kooi. De heer De Man maakt met den hoofdleider eerst nog een inspectie door de ruimen, of daar alles safe is. Na nog eenigen tijd in den salon, bij den officier en dokter geboomd te hebben, bege ven wij ons ook naar de kooi, doch niet na dat we met den mijnheer van den civielen dienst, meneer Keyser, bij den bollenbakker, hi zijn scheepsbakkerij. om den hoek, een groote versche bol hebben gebedeld, die, dik met boter besmeerd,' naaf binnen wordt geslagen. Een delicatesse! Lekkerder dan een taar tje! De Tarakan-jóngens schijnen dit ook te Vinden, want om de haverklap „pikken'' ze een bol wegniettegenstaande ze na iederen maaltijd beweren zich zoo dik als een beer gegeten te hebbenDe zeelucht schijnt hongerig te maken... en de Maat schappij schijnt niet op een bol van den bollenbakker om den hoek te kijken. Een tocht van 32 km gaans. Woensdag was het inderdaad Noorwegen op zijn schoonst. De Tynie, de mooie ranke stoomsloep van de Tarakan, trekt de sloepen waarmee gede- barkeerd wordt, naar den aanlegsteiger van het kleine dorpje Skjolden. In den nacht was de Tarakan daar voor anker gegaan. Een tocht van 32 kilometer lag voor ons: Veel jongens, waaronder de geheele Hel dersche groep voelden zich te sportief om op een ter beschikking staanden vrachtwagen eerst 4 kilometer naar boven te rijden. Een heele prestatie volbrachten ze 32 kilo meter naar den top der bergen. Einddoel was het in de hoogvlakten gele gen hotel Turlagre, waar Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana gedurende eenigen tijd te midden van deze heerlijke natuur heb ben gelogeerd. Waar onze Koningin logeerde. Inderdaad heeft onze Koningin ln dit hotel veel liefde gevonden, want toen wij de eige nares vroegen, de kamers, waarin deze beide Nederlandsche Hooge Vrouwen gelogeerd hadden, eens te mogen zien, straalde haar gezicht van vreugde. De kamer zelf, is niet veel meer dan- een eenvoudige dakkamer, waarin twee smalle houten bedden stonden, met een kleine een-persoons waschhom en karaf... Dat was alle comfort voor de Koningin geweest. Geen waschtafel, geen stroomend water.., alles heel sober. Het was typisch te hooren, hoe de Konin gin zich hier, bij de eenvoudige Noren aan gepast heeft. Een eerlijke jongen. Typisch, dat Noorsche volk! Eerlijk en on bedorven in hun eenzame afsluiting ver van de beschaving!!) der groote wereldsteden, leven zjj in de vrije natuur! Het is verscheidene malen gebeurd, dat Tarakanjongens, op den weg in de bergen hun portemonnaie ver loren. Twee maal kwam een Noorsch jongetje naar ons toe. In zijn kleine vingertjes hield hij een gevonden portemonnaie... Met een buiging overreikte hij ons, wat hij op den weg had zien liggen. Door den hevigen regenval, in de bergen overvallen, haastten wij ons met ons veer tienen in een kleine boerderij. Gastvrij wer den wjj binnen genood. Alles zag er kraak zindelijk uit. De bekende Hollandsche zinde lijkheid heeft haar wederga gevonden hier, in 't hooge Noorden. Alles was eenvoudig en sober. Aan den muur een wand schrift met het Bijbelsch opschrift: Bef al Herren dine Veje. Snel ging de vrouw koffie zetten voor 14 personen. Toen wij haar persé wilden betalen, vroeg- zij voor alles slechts ongeveer één kroon, d.i. 36 cent. Neen, uitgebuit worden de vreemdelingen door de landbewoners niet. In de groote ste den, in de souvenirswinkels b.v. in Bergen, weten ze echter als overal in Europa hun korreltje van den vreemdeling mee te pikken. De Tarakan vaart precies op tijd af. Me neer v. d. Plas, van den Passagedienst, houdt, ondanks hij joviaal met de jongens meelacht* -punctueel de hand er aan. dat, tegen tijd van het aan boord gaan, niemand in 't land der Vikingen aan wal achter blijft. De heeren De Man en v. d. Maas en genoemde heer, ver trekken het laatste van het eindpunt en elk verloren, of langzaam loopend schaap wordt door deze herders naar de Tarakan opgedre ven. Statig verliet de Tarakan het wonder- schoone groene meer tusschen de bergen en liet de kapitein manoeuvreeren tusschen een der prachtigste nauwste fjorden van Noor wegen, de Nerofjord. Een sprookje. Hier zagen de hoogste bergen van Noor wegen op ons neer: Massale steenrotsen, on beklimbaar, waarop geen spoor van planten groei meer lsBoven zijn de stille vlakten van verblindend sneeuw. Alles weerspiegelt zich in de fjord, op het vreemde groene water. Gedurende dezen tocht door de Nerofjord, was het wonderbaar stil aan boord... Adem loos stonden de jongens langs de reeling en op de voorplecht van het schip. Toen de lichte, Noorsche avondhemel over de fjord viel, was het alsof we een sprookje werkelijkheid zagen worden. Tegen middernacht heeft de Noorsche loods, die altijd op 't schip blijft, de steven naar Bergen, de grootste havenstad van Noorwegen, doen wenden. De medische dienst. J De Maatschappij Nederland heeft aan boord van de Tarakan alles tot in de puntjes voor elkaar. De groepen, die straks voor de „Hel dersche Courant" zullen vertrekken, behoe- 'ven zich heusch geen kopzorg over Noorsch :geld te maken., aan boord by ons bevindt zich jb.v. de heer Hoffmann van den dienst Finan- jcipn. Deze wisselt Hollandsch geld om, in {kronen en neemt ze op 't eind van de reis ook weer in. Ook postzegels worden door den Financieelen dienst verkrijgbaar gesteld. Met het posten van brieven, zorge men echter er voor, dat brieven die haast heb ben, niet te laat in den morgen gepost wor den, daar anders de eenige postverbinding van den dag reeds weg is. Zooveel mogelijk zorge men voor luchtpost verbinding; deze zijn vaak ln één dag van Noorwegen in Holland. De medische dienst is uitstekend. De dokter en zijn vrouw (als ver pleegster) met een ziekenverpleger, waken over den gezondheidstoestand der jongens, Tot nu toe bleef het bij een pleister, een beetje jodium, maar de apotheek en hospi taal zijn volwaardig. Iederen morgen na het opstaan zie je de jongens bij de reeling, waar ontelbare kranen aan den kant z(jn. Ze behoeven deze slechts open te draaien en... net als b(j moeder thuis, stroomt het leidingwater met kracht op hun body. Maar v. d. Berg, de hofmeester „Oome Dirk", zooals hjj genoemd wordt, schudt het hoofd. 't Jonge, dat was in m(jn t(jd, toen ik voor 34 jaar ging varen, anders, toen op de wilde vrachtvaart was water zoo kostbaar als goud. Toen werd 't allemaal mondjes maat afgemetentoen kon Je niet plassen en douchen. In Bergen. Tegen 12 uur komt Bergen, de grootste havenstad van Noorwegen, achter de fjorden ln 't zicht. Het is de eerste groote stad, die wij aan zullen doen. De Noorsche gids, de heer Strang, die, bij nader inzien, niet in gebro ken, doch in goed Hollandsch. zich weet uit te drukken, heeft den vorigen avond een lezing gehouden, over Bergen, en met de jongens het Noorsche Volkslied ingestudeerd. Op den havenkant staan vele Noren vol bewondering naar het trotsche schip te kij- ken. Maar als van boord, uit volle borst, het Noorsche Volkslied weerklinkt, gaan de hoe den en petten eerbiedig af. Direct nadat de laatste klanken verstorven zijn, klinkt uit honderden Jongenskelen daverend 't Wilhelmus Dat was een mooi oogenblik! Donderend schalde drie maal enthousiast het hoeran toen gingen we debarkeeren en aan 't eind van de valreep stond de Heldersche kwartier meester, De Jong, die ons aanried in Bergen een partij Noorsche stokvisch te koopen voor moeder de vrouw. Om te zuigen, meneer Maar d'r gaat niks boven een Heldersche Pieterman! Er loopen in Bergen electrische trams, en de stad wordt omsloten door een hooge berg keten, waarvan de Flokenberg een der be zienswaardigste is. Met een kabelspoor gaat men voor een luttel bedrag naar den top. Bergen zelf is een mooie stad, maar toch raad ik de Heldersche jongens aan niet te veel souvenirs uit Noorwegen mee te nemen. Er is weinig eigen industrie in dit land. Het is een z.g. import-land, dat, door zijn lage valuta duur moet inkoopen en daardoor geen koopjes geeft. Stoffen en mode-artikelen zijn er schikbarend duur en bovendien zeer ouder- wetsch. Tevens dient men er rekening mee te hou den, dat bij terugkeer in Holland lijsten moe ten worden Ingeleverd aan de douane in IJmulden, waarop precies vermeld moet wor den wat in Noorwegen gekocht is en dat daarop 12 1 4 invoerrecht wordt ge heven. Beloof dus niet veel uit Noorwegen mee te nemen en doe het ook niet, behoudens een klein aandenken. Eten en drinken is er ech ter zeer goedkoop.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5