A'D AM ESONA Julianadorp. Breezand. Anna Paulowna. Schagerbrug. Wieringen Texel Land' f uinbouwnieuws GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VA N DINSDAG 28 JULI n PER Uit het politierapport Visscherij Overtredingen Vleeschkeurings- wet. Steunverleening aan de kleine boerenbedrijven. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Gevaarlijk speelgoed. Auto te water gereden. De inzittenden gered. Een Engelsch jacht verongelukt. Zijn vrouw met een mes aangevallen. Oude man vermoord. Fietser tegen een auto gebotst. OCTnilD 1e kaiuit f 140 Kt I UUi\ 2e kajuit f 1.00 Vertrek alle werkdagen 's morgens 7.15 uur, Binnenhaven avonds die bijzonder heimliche sfeer tooveren. Hotel-paviljoen thans één. Een verbetering die wij hier nog niet ge noemd hebben en die toch van primair belang Is. vormt de thans tot stand gekomen verbin ding van Hotel en Paviljoen en met name hier is het. dat men kan spreken van de bekende behoefte, waarin voorzien werd. Een lange gang verbindt beide afdeelmgen, zoodat de buitenom-ijsbeerende obers, die veelal -wonderen verrichten met ranja's en biertjes in de wind, ook al tot het verleden behooren. Het geheel is gecentraliseerd en in enkele stap pen bereikt men welke afdeel in g ook. Op dezen gang vindt men de toiletten, zoo wel voor dames als heeren, een garderobe, be neden werd een koelkelder ingericht waar het bier op pool-koude wordt gehouden, er is een telefooncel, enfin, men zou zich gaan afvragen wat er niet is! Is het dan wonder, dat de directeur van de stichting, de heer Nijpels, bij het ons laten zien van dit alles, zoo trotsch als een vorst was, die z'n laatste paleis-verfraaiing toont... In 4S dagen. Dit alles nu heeft Zaterdag z'n beslag ge kregen en het lijkt ons niet overdreven als wij op deze plaats nog in het bijzonder een woord van lof laten hooren ten aanzien van zoowel architect Krijnen als den aannemer Labout en den opzichter C. Kleiman. Dit drie manschap zag zich voor de taak geplaatst dit werk klaar te stoomen in een periode, die men op z'n minst met „heel kort" zou mogen bestempelen: in 43 dagen heeft de geheele bouw zijn beslag gekregen. En hoe deze uit gevallen is, daarvan zal men zichzelf kunnen overtuigen. De Zondag. Aldus was de Zaterdag en is het wonder, dat men gespannen wachtte op de al dan niet komende dingen van den Zondag? En zie: ze kwamen. Reeds 's morgens begon de „loop" en toen het middag was, bleek, dat Den Helder inderdaad blijk van medeleven had gegeven. En dat op wel zeer ondubbelzinnige wijze. Terras en paviljoen waren zoowel des middags als des avonds massief bezet. Geen mensch kon er meer bij en dat va et vient hield aan tot op den laten avond. Van succes ge sproken! Het liep dan ook prachtig: het weer werkte mee, de zich al weer dagen schuilgehouden heb bende zon scheen alsof ze er zelf plezier in kreeg. The Allround Musicians speelden dans en stemmingsmuziek en geen wanklank ver stoorde den geboortedag van het nieuwe pavil joen. Moge dit begin symbolisch zgn! Wij vergaten nog mede te deelen, dat de directie van de N.V. Zeebad Huisduinen beslo ten heeft zoowel Woensdagsavonds als lederen Zondagmiddag en -avond een concert te geven. Een concert, waarbij zoowel „hot" en „straight" voor de danslustigen gegeven zal worden als meer klassieke muziek voor de wat bezadigder garde. Ook hier zal men dus trachten elck wat Wils te brengen. Huisduinen heeft dus zijn paviljoen en Den Kelder kan bogen op een all round badplaats. Voor beide is er dus reden tot juichen en ze gaan beide vol optimisme de toekomst tege moet. Om dat optimisme waar te maken, moeten twee factoren medewerken; ten eerste moet daar komen de vreemdeling, en wfl twijfelen er niet aan of Nederland zal van deze zoo belang rijke verbetering van deze badplaats hooren. Maar daarnaast moet ^ok iedere Jutter be seffen, dat hier iets is tot stand gekomen, waar hij een direct belang bij heeft. Dat hij dit daadwerkelijk waar make, kan niet anders dan de wensch zijn van ieder recht geaard burger, wien de vooruitgang van zijn Stad en dus van Huisduinen, ter harte gaat. HEN BOOGAARD LIET Z'N BOOT TE WATER. En ramde een werry.w „Hen Boogaard laat z'n boot te water"! Vanzelfsprekend was deze roep middels een advertentie in onze courant door Den Helder gegaan en zóó verwonderde het ons feitelijk niet, dat Zatermiddag een niet gering aantal jeugdigen en tevens ouderen van jaren bij het Molenplein aanwezig waren teneinde dit evenement van een motorboot-tewaterlating eigenoogig te aanschouwen. Om 3 uur zou de plechtigheid (voor de af- deeling „Oude Helder" van de Speeltuinver- eeniging ongetwijfeld in zekere mate een plechtigheid!) geschieden, maar al was het publiek present, geen motorboot. Die kwam pas over half vier, gereden en geflankeerd door Speeltuinenthousiasten. De voorbijgangers keken hun oogen uit en het was een aardige reclame voor 't speeltuin- Werk. Bij het Molenplein ging het motorschip middels een kraan te water, en dat onder de Op- en aanmerkingen van dat zoo zeer critisch ingestelde publiek. Wat deze critiek betreft, wel die viel best mee en algemeen was men van meening, dat hier een kranig stukje werk verncht is. Behoeven wjj er in 't bijzonder de aandacht op te vestigen, dat het saam ge schoolde jonge volkje Hen Boogaard heviglijk benijdde En zoo geschiedde het, dat de motor aan geslagen werd en met eenige „gasten" aan boord door de groen-zwarte wateren van het Heldersche Kanaal stoomde. Zonder evenementen zou de middag even wel niet afloopen: toen de „USA", hetwelk de doopnaam van het scheepske is, op een ge geven moment, al varende nabij de Werfbrug, angstig dicht in de nabgheid van een wherry kwam, bemand met een 7-tal jongelui, bleek het nadeel van den auto-motor. Men moet nu natuurlijk eerst stoppen, alvorens men achter uit kan en zoo geviel het, dat de wherry het slachtoffer wérd en eenige spanten in den strijd moest laten. Hetgeen door beide partijen uitermate be treurd werd. Mishandeling. Door een persoon werd aangifte gedaan dat hg op den openbaren weg, de Koningstraat, door een ander persoon is mishandeld, Proces-verbaal wordt opgemaakt. Na bezetten tijd TegeD een caféhouder wordt proces-verbaa opgemaakt wegens het hebben van bezoekers jn zijn café na sluitingstyd. Aan de Najaarsbeurs te Utrecht zal voor taan ook een speciale agrarische jaarbeurs worden verbonden. Verschillende instellingen op crisisgebied zullen met stands vertegenwoordigd zijn. De bedoeling is vooral de producten op landbouw-, veeteelt-, zuivel-, pluimvee- en ander agrarisch gebied meer afzet te bereiken, zoowel in het binnen- als in het buitenland. De zaak wordt grootsch opgezet. Voor het agrarisch deel onzer bevolking moet dit worden toegejuicht. Alleen verbaast het ons, dat hierbg ook niet eens is gedacht aan dat andere deel onzer produceerende bevolking, we bedoelen: aan het visschergbedrgf, vooral nu, dat het Ministerie van beide takken onzer productie in één hand is. Op de Jaarbeurs had nu, b.v. met behulp van de Visscherg-Centrale, een prachtige over zichtelijke stand kunnen worden ingericht, waarbg aangetoond had kunnen worden waar toe onze visscherij in staat is. Dagelijks had er visch in verschillende bewerking, verkrijgbaar kunnen worden gesteld en had kunnen worden getoond welke soorten visch er zoo al worden aangevoerd. Ook zou er kunnen worden be reikt, dat de export weer zou toenemen, ter wijl het gebruik in het binnenland zou kunnen worden bevorderd. Vermoedelijk is er niet aan gedacht om ook dezen belangrijke tak van bedrijf in de jaar beursbelangstelling op te nemen, maar we zouden toch willen aanraden, dat hierop eens de aandacht werd gevestigd van den Minister van Landbouw en Visscherij. Voor dit jaar zal het misschien niet meer mogelijk zijn, dat de visscherij een plaatsje krijgt op dit deel van de jaarbeurs, maar dan moet worden getracht dit voor het volgende jaar wel tot stand te brengen. Visscherij moet niet zijn het stiefkind, maar heeft recht op gelijke behandeling als land bouw, enz. Visschersvereenigingen, reedersver. en visch- handelsver. dienen de handen ineen te slaan om dit doel te bereiken. Ondanks de ruwe weersomstandigheden der vorige week, waardoor de vangsten sterk wer den beïnvloed, maakten de kustvisschers, die te Rotterdam markten, toch nog besommin gen van 120.tot 450.omdat de visch- prijzen in den loop der week steeds omhoog gingen. Tong- tarbot- en andere vischprijzen blijven zich nog goed op een bevredigend peil hand haven, hetgeen de vaartuigen natuurlijk zeer ten goede komt. Voor de kleinere vaartuigen is het vaak zeer onstuimige weer overigens een beletsel de visscherij geregeld uit te voeren. Zaterdag b.v. liepen de topprijzen te IJmui- den op tot 2.35 per kilo, hetgeen wel een buitengewone prijs mag worden geacht. Ge hoopt mag worden dat deze prijzen zich nog een poos op dergelijke hoogte mogen hand haven. VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND JUNI 1986. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 architect, 4 bakkers (2 ben. 18 j.), 1 baksohipper, 14 bankwerkers (1 ben. 18 j.), 1 betonvlechter, 22 bollenarbeiders (14 ben. 18 J.), 8 chauffeurs, 5 electriciens (3 ben. 18 j.), 27 grondwerkers, 1 incasseerder, 8 kantoorbedienden, 2 kappers (ben. 18 j.), 1 kleermaker, 32 landarbeiders, 2 letterzetters, 3 loodgieters, 14 loopknechts (18 ben. 18 j.), 3 machinisten, 2 magazijnbedienden, 6 metse laars, 2 monteurs, 3 opperlieden, 1 reiziger, 21 schilders (3 ben. 18 j.), 2 slagers 3 stof feerders, 1 stoker, 1 straatmaker, 2 stuca- doors, 2 stuurlieden, 1 teller, 32 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 38 transportarbeiders, 4 tuin lieden (1 ben. 18 j.), 1 voerman, 3 winkel bedienden, 87 losse werklieden (13 ben. 18 j.). Totaal 356 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 banketbakker, 1 bankwerker, 27 bollen arbeiders (16 ben. 18 j.), 37 grondwerkers, 1 kantoorbediende, 9 landarbeiders, 3 lood gieters, 5 loopjongens (ben. 18 j.), 7 maaiers, 3 metselaars, 1 monteur, 1 opperman, 9 schil ders (2 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 1 teller, 4 timmerlieden, 1 tuinman, 42 transportarbei ders, 3 ijsventers, 52 losse werklieden (1 ben. 18 j.). Totaal 209 personen. Geplaatst werden: 1 banketbakker (te Texel), 1 bankwerker, 22 bollenarbeiders (14 ben. 18 j.), 37 grond werkers, 1 kantoorbediende, 9 landarbeiders, 3 loodgieters, 5 loopjongens (ben. 18 j.), 7 maaiers, 3 metselaars, 1 monteur, 1 opper man, 9 schilders (2 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 1 teller, 4 timmerlieden, 42 transportarbeiders, 1 tuinman, 2 ijsventers, 52 losse werklieden (1 ben. 18 J.). Totaal 203 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 1 architect, 2 autogenisch lasschers, 3 bak- schippers, 13 bakkers (2 ben. 18 j.), 39 bank werkers (10 ben. 18 j.), 3 betonwerkers, 1 boekbinder, 29 bollenarbeiders, 1 brugwach ter, 44 chauffeurs, 8 conciërges, 13 electriciens (5 ben. 18 j.), 1 emballeur, 93 grondwerkers, I huisknecht, 9 incasseerders, 41 kantoorbe dienden (5 ben. 18 j.), 5 kappers (2 ben. 18 j.), 9 kellners, 2 kleermakers, 3 koks, 1 koperslager, 45 landarbeiders, 10 letterzetters, II loodgieters (1 ben. 18 j.), 17 loopknechts (9 ben. 18 J.), 12 machinisten, 6 magazijn bedienden, 1 matroos, 21 metselaars (1 ben. 18 j.), 1 molenaarsknecht, 7 monteurs, 1 motordrijver, 24 opperlieden (2 ben. 18 j.), 3 opzichters, 1 piccolo (ben. 18 j.), 3 reizigers, 1 rijwielhersteller, 1 scheepsmaker. 17 schil ders (1 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 6 slagers, 3 smeden, 1 steenzetter, 5 stoffeerders, 6 stokers, 6 straatmakers, 5 stucadoors, 5 stuurlieden, 2 teekenaars, 81 timmerlieden (4 ben. 18 j.), 1 touwslager, 165 transportarbei ders, 11 tuinlieden, 1 uurwerkmaker, 1 visch- knecht, 2 voerlieden, 1 vrachtrijder, 1 wachts- man, 3 winkelbedienden (1 ben. 18 j.), 282 losse werklieden (2 ben. 18 j.), 1 schipper. Totaal 1094 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 6 aardappelschilsters, 1 buffetjuffrouw, 24 dagdienstboden, 26 dagmeisjes, 5 dienstboden, 1 kantoorbediende, 2 kindermeisjes, 1 noodh. dienstbode, 1 pakster, 8 verkoopsters (5 ben. 18 j.), 1 verpleegster, 26 werksters. Totaal 102 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 buffetjuffrouw, 18 dienstboden, 17 dag meisjes, 8 dienstboden, 2 hulpen in de huis houding, 1 kamermeisje, 2 kindermeisjes, 1 kinderjuffrouw, 1 naaister, 1 noodh. dienst bode, 1 noodh. dagmeisje, 1 pakster, 1 steno typiste, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 15 werksters. Totaal 72 personen. Geplaatst werden: 1 buffetjuffrouw, 16 dagdienstboden, 13 dagmeisjes, 1 noodh. dagmeisje, 4 dienstboden (w.o. 1 van Texel), 2 kindermeisjes, 1 noodh. dienstbode, 1 pakster, 1 verkoopster, 13 werk sters. Totaal 53 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 5 aardappelschilsters, 17 dagmeisjes, 1 dag dienstbode, 3 dienstboden, 3 kantoorbedien den (2 ben. 18 j.), 1 kindermeisje, 7 verkoop sters (5 ben. 18 j.), 1 verpleegster, 13 werk sters. Totaal 51 personen. EXCURSIE BIJENHOUDERS. Geen gouden bergen. Zondag j.1. hield de Afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Bevordering der Bijen teelt haar jaarlijksche excursie. Dit jaar was het doel de bijenstanden der leden in de Wie- ringermeer te bezichtigen. De deelname was niet zoo groot als vorige jaren. Begonnen werd om in Breezand even een kijkje te nemen op den stand van een lid. Hier was de zaak goed in orde. Toen men op den eersten stand in de Meer aankwam, was daar al aanwezig de heer Ter Brugge. Deze nam de leiding op zich. Het begin was hier echter bedroevend slecht; de raten van een 2-tal kasten moesten n.1. verbrand worden. Deze zaten zoo vol met de gevreesde wasmot, dat een andere weg niet meer mogelijk was. De volgende serie kasten was eveneens in zeer slechte conditie. Hier geen was-mot, maar te weinig bijen en gebrek aan voedsel. Langzamerhand werd het echter wel iets beter. Na tot ongeveer twee uur in de Meer ver toefd te hebben, werd hier van den heer Ter Brugge afscheid genomen, waarbg door den Voorzitter een woord van dank gesproken werd. Vervolgens werden nog eenige standen bij de leden thuis bezocht; deze waren over het algemeen beter dan in de Meer. Het is voor brood-imkers wel een heel slecht jaar in de Meer en voor amateur-imkers zeer teleur stellend. En dat na de voorspelde „Gouden Bergen". Deze excursie slaagde verder weer zooals vanouds. De leden, die er aan deelgenomen hebben, konden, ondanks dat er geen bakken met honing waren, toch nog wel het een en ander zien en leeren. En dat is ook in hoofd zaak de bedoeling van een excursie. VERLOTING OUDERCOMMISSIE. De verloting ten bate der Oudercommissie, die Maandagavond zou worden gehouden, is uitgesteld tot 7 September a.s. BRAND DOOR HOOIBROEI. Tengevolge van hooibroei ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ten huize van den heer A. van Stipriaan aan den Zwarteweg. De heer Van S. hield tot de komst van de brandweer de deuren en ramen goed gesloten en voorkwam daardoor uitbreiding van den brand. Het hooi ging verloren en bij het blusschen kreeg het huisraad aanmerkelijke water schade, die echter door verzekering gedekt wordt. PRIESTERJUBILEUM. Den 15en Augustus viert Pastoor Van der Eem zgn zilveren priester-jubileum. AFSCHEID VAN DEN HEER S. JARING ALS HOOFD DER SCHOOL. In een daartoe belegde vergadering van de oudercommissie is j.1. Vrijdagavond afscheid genomen van den heer S. Jaring, die met in gang van 1 Sept. a.s. is benoemd tot hoofd der school te Gouda. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard waren behandeld, werd door den heer Nieuwland een afscheidsrede gehouden, waar bij namens de ouders der schoolgaande kin deren hulde werd gebracht aan den prach- tigen opvoedenden en leerzamen arbeid, dien de heer Jaring gedurende de 10 jaren, dat hij aan de school verbonden was, heeft verricht. De spreker bood hierbij de familie Jaring een mooie haardfauteuil aan. In welgekozen woorden dankte het schei dende schoolhoofd voor dit blijk van waar deering. In de school vond Zaterdagmorgen het af scheid plaats. Hierbij waren ook Burgemees ter en Wethouders en de Gemeente-secretaris tegenwoordig. Namens de leerlingen werd den heer Jaring een prachtige pastelteekening aangeboden, het onderwijzend personeel bood het boekwerk „De lage landen bij de zee" aan. De heer Mr. D. Breebaart sprak namens het Gemeentebestuur waardeerende woorden, terwgl de heer J. A. de Boer het woord namens de commissie van toezicht op het lager onderwijs. SCHOOLFEEST O.L. SCHOOL H. HOEF. Vrijdag j.1. hadden de jongste kinderen van de O.L. School hun jaarlijksch schoolreisje. De tocht ging eerst naar Schoorl, alwaar de jeugd zich goed wist te vermaken, mede dank zij het mooie weer. Na ruim een uur hier vertoefd te hebben werd de reis voortgezet naar't „Klimduin". Te half zes werden de bussen weder opgezocht en ging het naar Kamperduin. Hier eerst nog iets gebruikt en toen nog een heerlijke poos gespeeld op 't strand. Om half acht ging het op huis aan. Te kwart over acht arriveerde men in vroolljke stemming weer op 't hoekje. De kinderen hebben ook dit jaar weer veel genoten van alles wat hun geboden werd. POLITIE. Bij beschikking van den Comm. v. d. Konin gin in Noord Holland zijn de heeren J. Veld- stra en A. Broekman, belast met toezicht op de strandvonderg, benoemd tot onbezoldigd rijksveldwachter. OPENLUCHT SAMENKOMST KERK EN VREDE. Morgen (Woensdagavond) zal op het land van den heer J. Roeper aan het eind van de Koogerstraat te Den Burg een openlucht samenkomst worden gehouden, uitgaande van de afdeeling Texel van Kerk en Vrede. Als spreker zal optreden de Weleerw. Heer Ds. Smidts, doopsgezind predikant te Den Helder, die ook gewoonlijk te Den Hoorn op Texel de godsdienst-oefeningen in de Doopsgezinde Kerk leidt. Indien het weder voor deze bijeenkomst buiten minder geschikt is, zal ze in de Doops gezinde Kerk te Den Burg worden gehouden. CONCERT OP DE GROENE PLAATS. Woensdagavond heeft het eerste concert plaats, dat door de afd. Den Burg van V.V.V. „Mooi Texel is uitgeschreven, en dat gegeven wordt door de muziekvereen. „Excelsior" van Oosterend. SI KM DE WAAL NAAR ZUID-AFRIKA. Naar wij vernemen gaat de Texelsche wereld reiziger-Esperantist, Siem de Waal, onze gemeente verlaten; hij vertrekt binnenkort naar Zuid-Afrika. De vele kennis, op zijn reizen opgedaan, zal hem daar ongetwijfeld van groot nut zijn. De inwoners dezer gemeente zien den ondernemenden jonge man echter met leede oogen vertrekken. Moge het hem in Zuid-Afrika goed gaan. MARKTOVERZICHT. 't Marktbezoek was Maandag buitengewoon groot, het marktpubliek week evenwel geheel af van andere marktdagen, daar de boeren voor het meerendeel waren thuis gebleven om van de gunstige gelegenheid om te oogsten gebruik te maken, en daartegenover honder den badgasten zich op het marktplein bevon den, teneinde de Texelsche schapenmarkt eens te bezichtigen. De lammerenmarkt neemt gestadig af, er werden nu ongeveer 250 stuks aangevoerd, de prjjs bedroeg gemiddeld f 6.50 per stuk, scha pen brachten gem. f 13 per stuk op; vette pl.m. f 15. Er was slechts één vette koe aangevoerd, die op f 215 werd getaxeerd; fokkalveren deden ongeveer f 20 per stuk, vette kalveren tot f 35, nuchtere kalveren f 11. Varkens op de boerderij gelden 171/, tot 18 cent per pond; biggen op de markt f 13 k f 14 per stuk. Aan de eierenveiling bleven de prijzen onge veer gelijk aan vorige week. De Koog. HET BADSEIZOEN IN VOLLEN GANG. Te de Koog heerscht sedert de laatste dagen een gezellige drukte, er zijn overal gasten, terwijl het aantal kampeerders met den dag stijgt. Ook op de andere gedeelten van Texel vertoeven veel vreemdelingen, zoodat men thans wel bijna het hoogtepunt van het sei zoen genaderd is 't Is dus te hopen, dat het mooie weder van de laatste dagen stand houdt. e n Clandestien slachten neemt toe. Van bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeld: Den laatsten tijd neemt het aantal over tredingen der Vleeschkeuringswet ten aanzien van het clandestien slachten van vee en het in consumptie brengen van niet goedgekeurd, ondeugdelijk vleesch, dermate toe, dat het noodig is, mede met het oog op de volks gezondheid, de maatregelen ter voorkoming van dergelijke knoeierijen te verscherpen. Aangezien in deze gevallen niet alleen het keurloon wordt ontdoken, maar ook de crisis heffing, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de veehouders die zich aan bedoeld straf baar feit schuldig maken en daardoor de deugdelijke werking van de landbouwcrisiswet tegenwerken, behalve dat zij zich aan vervol ging blootstellen, bovendien de kans loopen, voortaan van crisissteun te worden uitge sloten. Een commissie van voorlichting ingesteld. De minister van landbouw en visscherg heeft tot voorlichting van het kleine boeren bedrijf en ter uitvoering van de maatregelen met betrekking tot den bijzonderen bedrijfs steun ingesteld een dienst voor de kleine boe renbedrijven. Voor dezen dienst heeft de minister een reglement vastgesteld, waarin de taak van den nieuwen dienst als volgt is omschreven: 1. Het verstrekken en bevorderen van de voorlichting, welke de kleine boerenbedrijven met het oog op hun aanpassing aan de ver anderde omstandigheden behoeven. 2. De uitvoering van de bijzondere steun verleening aan de kleine boerenbedrijven. Voorts is bepaald, dat met betrekking tot aangelegenheden van den dienst de minister terzijde wordt gestaan door een commissie van advies, waarvan de directeur-generaal van den landbouw ambtshalve lid en voorzit ter is en de overige leden worden benoemd en ontslagen door den minister. Deze dienst vormt een onderdeel van de directie van den landbouw. Als directeur zal optreden de inspecteur van den landbouw, chef der tweede afdeeling b der directie van den landbouw. De bedrijfsconsulenten voor den landbouw zijn onder leiding van den directeur belast met de aangelegenheden van den dienst in hun ambtsgebied. Wat betreft den bijzonderen bedrijfssteun is bepaald, dat deze wordt verleend aan door den minister erkende houders van boerenbe drijven, welke een oppervlakte van 5 ha of minder beslaan en als zoodanig erkend zijn. Voor erkenning komen in aanmerking zij, die hun bestaan hoofdzakelijk vinden in uit oefening van het beroep van zelfstandig land bouwer. Binnenland Over de afsluitboomen geklommen en door een passeerenden trein op slag gedood. Zondagmorgen om kwart voor negen werd de ongeveer 50-jarige H., uit Sassenheim, die ondanks de waarschuwing van den spoorweg wachter over de gesloten boomen van den spoorwegovergang de Klinkenberg te Sassen heim was geklommen, door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood. Het Igk is naar het St. Bernardusgesticht te Sassenheim overgebracht. Ongeluk met een ledige carbidbus. Zaterdagavond was het 12-jarige zoontje van de familie W. te Megen aan het spelen met een ledige carbidbus, welke hij met water vulde. De jongen beging toen de onvoorzich tigheid een brandenden lucifer in de bus te werpen. Een hevige ontploffing volgde. De vlammen stegen hoog op en de onvoorzichtige knaap werd door het fel oplaaiende vuur in het gelaat getroffen. Met brandwonden aan het gelaat werd hg opgenomen. Men vreest voor het gezichtsver mogen van het slachtoffer. In den Baarsjespolder te Amsterdam speel den Zondagmiddag twee jongens, resp. 12 en 13 jaar, met een windbuks. De 12-jarige jon gen legde op zijn vriendje aan, niet wetende dat het wapen geladen was. Het schot ging af en het kogeltje trof den jongen in het hoofd. Hij is naar het Wilhelmina-gasthuis overgebracht, waar operatief moest worden ingegrepen. Zaterdagmiddag is een Utrechtsch medicus van den Geneeskundigen dienst met zgn auto pardoes in het Merwedekanaal ingereden op de grens tusschen Zuiden en Maarsen. Hg was op weg naar een patiënt en werd vergezeld door een zuster van den Geneeskundigen Dienst en een zuster van den te bezoeken zieke. Plotseling zagen voorbijgangers de auto in het water duiken. De dokter, die zelf stuur de, had de tegenwoordigheid van geest geen ruiten in te slaan. Hij wilde de auto laten volloopen, om het portier te openen, wanneer de druk van het water zou zijn overwonnen. Voor hij hiertoe kon overgaan, was hg zelf door het water meegesleurd, zoodat hjj eenige oogenblikken na het ongeval boven kwam. Op het hulpgeroep van voorbijgangers kwam een schippersknecht, Heyt Johan uit Utrecht, aan- geloopen. Zonder zich te bedenken trok deze zijn jas uit en sprong in het kanaal. Met groote moeite dook hg naar de auto, die op den bodem stond, zoodat het er aan vankelijk niet naar uitzag, dat zgn streven met succes zou worden bekroond. Vele pogin gen maakten den zwemmer vermoeid, maar hij gaf zijn voornemen niet op, zoodat hij er eindelijk in slaagde de dame, die achterin zat en reeds bewusteloos was, naar boven te brengen. De andere vrouwelijke inzittende, de zuster van den Geneeskundigen Dienst, was inmiddels, evenals den bestuurder, reeds be houden aan den kant gebracht. Intusschen hadden omstanders de politie ge waarschuwd, zoodat spoedig een inspecteur uit Zuilen aanwezig was om kunstmatige ademhaling toe te passen. Toevallig passeer de ook de Zuilensche brandweer, zoodat men de beschikking kreeg over een zuurstofappa raat. Gezamenlijk slaagde men erin de onge veer 40-jarige dame bij te brengen, zoodat doktoren uit Maarssen, die nog waren ont boden, geen bijstand meer behoefden te ver- leenen. Onverklaard blyft de oorzaak van de ramp. Er bevond zich geen verkeer op den weg en evenmin werd met groote snelheid gereden. De arts, die den wagen bestuurde, meent, dat het stuur plotseling is blgven vastzitten, maar zekerheid daaromtrent bestaat niet. (Hbld.) Door een logger te IJmuiden aan land gebracht. De motorlogger Nederland 3 KW 166 schip per K. van der Plas, heeft Zaterdagmorgen te IJmuiden 3 Engelsche schipbreukelingen aan wal gebracht. De Engelschen hadden in Duitschland een zeüjachtje gekocht en waren daarmede op weg naar Engeland. Zij hadden echter veel last van het stormachtige weer, waardoor tenslotte een der masten brak en de zeilen verloren gingen. Twee dagen en nachten hebben de Engelschen geworsteld tegen wind en golven, tot zg op 40 myl noord west van IJmuiden werden opgemerkt door de bemanning van genoemden logger. Schip per van der Plas heeft de uitgeputte Engel schen aan boord genomen Van het jachtje werden de masten afgehaald en aan dek ge legd, waarna het op sleeptouw werd genomen. Ter hoogte van het lichtschip Haaks is het jachtje echter gezonken. Aan boord van den logger werden de schipbreukelingen Va_ droge kleeren voorzien en goed verzorgd, zo^ dat zij bij aankomst te IJmuiden weer geheel op hun verhaal waren gekomen. Men kan be grijpen dat de Engelschen schipper van der Plas en de bemanning dankbaar waren voor hun goede zorgen. Na de mannen bedankt te hebben begaven zjj zich naar het Engelsche consulaat. Nader wordt gemeld, dat het hier betrof het Engelsche jacht Drixe, met aan boord den 27-jarigen ingenieur A. Hesketh-Prichard, den 22-jarigen student M. Russell en diens broer, den 26-jarigen journalist D. Russell. Alle drie waren afkomestig uit Abboth Lang- ley, een voorstad van Londen. Het jachtje hadden zij het vorig jaar te Berlijn gekocht. Woensdagmiddag zijn zij nog in Den Helder binnen geweest. Nadat zij door storm overvallen waren, hadden zij sinds Donderdagmiddag noodsignalen gegeven en een vuurpijl afgeschoten, doch slechts één schip gezien, dat het echter niet opmerkte. Eerst Vrijdagmidag om twaalf uur heeft de K.W. 166 de Brixe gezien. In een vlaag van verstandsverby». tering. Zaterdagmorgen heeft zich aan het politie bureau te Apeldoorn een zekere G. v. d. B., wanende aan den Bartelsweg gemeld, met de mededeeling, dat hij zijn vrouw in een vlaag van verstandsverbijstering met een mes in de hals had gesneden. De vrouw is in het alge meen ziekenhuis ter verpleging opgenomen. Haar verwonding bleek van ernstigen aard te zijn, doch niet levensgevaarlijk. De man is naar de psychiatrische inrichting Het Apel- doorsche Bosch te Apeldoorn overgebracht. Te Opeinde onder Grotegast. In het dorp Opeinde onder de gemeente Grotegast is Zaterdagmorgen de 72-jarige heer Letsma, armmeester, in zijn woning ver moord gevonden. De daders hadden het slachtoffer een prop in den mond geduwd. De heer Letsma woonde alleen, in zijn huis was alles overhoop gehaald. De burgemeester heeft na de ontdekking van het misdrijf het parket te Groningen ge waarschuwd, dat nog in den loop van den morgen verscheen. Het politieonderzoek is in vollen gang. Nadere bijzonderheden. Groote opschudding en ontsteltenis is onder de inwoners van Grotegast teweeggebracht door den afschuwelijken moord. Omtrent hetgeen thans gebeurd is, zgn da volgende bijzonderheden bekend geworden: Te Opende woonde de ruim 70-jarige onge huwde landbouwer R. Setsma. De oude man woonde geheel alleen, hg kookte zijn eigen potje en had weinig omgang met vrienden of kennissen. Links en rechts van zijn woning stonden huizen en ook aan de overzijde Bad hij buren. Setsma was door de gemeente Grootegast belast met de uitbetaling van gelden aan de armen. Hij beschikte Vrijdag over ongeveer 700 gulden, zijnde het geld om uit te betalen aan de armen voor twee weken. Daar hij Dinsdag a.s. op reis zou gaan naar zgn broer te Arnhem, had hij dezen keer geld voor twee weken gevraagd en was van plan dit Zaterdagmorgen uit te betalen. Vrijdagavond tusschen 10 en 11 uur is Sets ma naar bed gegaan. In den nacht tusschen half twee en half drie hoorde de familie U. Bonius, die haar woning aan de overzij ds heeft, plotseling drie schoten achter elkaar lossen. De vrouw werd wakker en schrok hevig, Onmiddellgk na de drie schoten hoorde men een geraas, hetgeen men echter aan niets ernstigs toeschreef. De man zeide nog tot zgn echtgenoote: „Maak je maar niet ongerust, het zijn misschien weer van die schutters, die op kippen en eenden jagen." Verder werd over het geval niet meer gesproken. De familie Sissing, die vlak naast Setsma woont, heeft van de schietpartij niets gehoord. Des ochtends kwam bij Setsma meestal een intieme vriend, de heer K. Wijma, op bezoek. Dit was bekend aan mejuffrouw H. Frankes, die zich Zaterdagmorgen naar Setsma begaf, om haar weekgeld te halen. Toen zg bij de woning aankwam vond zij tot haar groote verbazing de zydeur open staan, terwijl zjj in een oogopslag bemerkte, dat ales in de wo ning overhoop was gehaald. Zij begreep dat er iets bijzonders moest zijn gebeurd en spoedde zich naar den heer Wij- ma. Te zamen begaven zij zich naar de wo ning van Setsma, waar zij de slaapkamer in gingen en zagen dat de man dood op zgn bed lag. Hij had een prop in den mond en een doek om den hals. De marechaussee en de politie werden ge waarschuwd, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instelden, terwijl de burgemeester van Grootegast, de heer D. van der Munnik, het parket te Groningen telefonisch van het gebeurde in kennis stelde. Een uur later was het parket ter plaatse. Vast staat, dat ten minste twee personen aan het werk moeten zijn geweest. Men neemt aan dat Setsma, die altijd een revolver bij zich had als hg te bed lag, nog kans heeft gezien om op de onverlaten te schieten, van daar dat er drie schoten gehoord zgn. Het aanwezige geld, ongeveer 700, was verdwenen; de slaapkamer was een ruïne gelyk. Van de daders ontbreekt tot nu toe ieder spoor. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. Nog geen spoor van de daders gevonden. Naar men meldt, heeft het onderzoek, door de Groningsche politie ingesteld, naar de da ders van den lafhartigen moord op den 72- jafrigen R. Setsma te Grootegast Zaterdag tot diep in den nacht geduurd. Men heeft echter tot heden nog geen enkel spoor van den dader of daders gevonden. Het onderzoek wordt in* middels met kracht voortgezet. Aan de gevolgen overleden- Zaterdagmiddag om een uur kwam de 29- jarige wielrijder D. Zwierser, wonende te Gro- gen, in botsing met een auto, bestuurd door den heer W. J. R., eveneens te Groningen. Do wielrijder werd in de flank gegrepen en kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van den wa gen. Met een hersenschudding en een ernstigo hoofdwonde werd hij naar zijn woning op het Heereplein vervoerd, waar hjj des nachts is overleden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6