Raadsflitsen. Julianadorp. Breezand. Anna Paulowna. Wieringen Wieringerwaard. Zijpe Texel Sport De eerste bloembollen veiling. Gemeenteraad. Land- en Tuinbouwnieuws. Voor de bedrijven in Zijpe en Koegras. Suwmmcn 5«wu* Bij een nabeschouwing van datgene, waar toe Dinsdagavond onze vroedschap in een samenzijn van niet minder dan bijna 5 uur besloten heeft, ontkomen wij niet aan een tweetal gevoelens, welke In groote lijnen onze meening bepalen. Ten eerste is dat dan een gevoel van groote voldoening over de resultaten, waartoe men dan eindelijk, zij het goeddeels gedwongen door de zich steeds meer doen geldende nood zakelijkheid, gekomen is, in casu een gedeel telijke oplossing voor de nog steeds niet aan slag komende jeugd en ten tweede de belde belangrijke objecten, welke een groot aantal werkloozen eerdaags arbeid In het vooruitzicht stellen. Aan de andere zijde vragen wij ons echter af, of het noodzakelijk geweest is, dat zooveel flux de bouche van zooveel raadsleden ge spendeerd moest worden aan een kwestie, waarvan een eventueele verwerping niet alleen voor het College een motie van abso luut wantrouwen ware geweest, doch tevens een blamage voor den Raad in zijn geheel. Evenwel, de voorstellen zyn geaccepteerd en: we zijn er dankbaar voor. Dankbaar, dat de jonge garde, wier ver trouwen met name in dezen tijd zoo zwaar beproefd wordt en dankbaar voor de ouderen onder onze stadgenooten, die thans een kans krijgen inplaats van het demoraliseerende ont vangen van steungelden, productieven arbeid te verrichten. Het zijn beide verbeteringen van de hoogte Importantie. Bij veel waars, dat in de debatten gezegd werd, en dan denken wij o. a. aan de woorden van den heer Steenlage, die zeer ad rem in het midden bracht, dat zijn voorstellen van weleer in feite toch niet zoo gek waren als de wet houder toen wel liet voorkomen, was daar ook veel wat ons verbaasde. Door den heer Schoeffelenberger werd dien avond permanent critiek geleverd op de hou ding van het College van B. en W., doch men ontkomt niet aan een eenigszins onaangena- men indruk, die deze, wat men zou kunnen noemen „beroeps-oppositie" achterlaat. Tot twee maal toe dien avond sloeg de heer Schoeffelenberger de plank mis: ten eerste by de besprekingen over de onteigening der lan- derijen, welke bij uitbreiding van de Begraaf plaats noodzakelijk zal zijn, en waarvan de heer Sch. vermeende, dat deze onteigening een zeer lang proces zou worden. Het was de Voorzitter van het College, die overduidelijk bewees, dat de opposant met de wetten dien aangaande niet al te goed op de hoogte is. En voorts bij het voorstel van genoemden heer, om over te gaan tot boulevard-vorming van den Kanaalweg. Daargelaten of deze heer soms meent, dat Den Helder een dessa is, waar men het ge meente-vuil willekeurig kan deponeeren, zou men nieuwsgierig kunnen zijn naar deze toe komstige promenade, die wat breedte aangaat waarlijk majestueus zou zijn, doch waarbjj de huizen aan weerszijden van genoemde prome nade wel eenigszins den indruk van miniatu ren zouden oproepen Merkwaardig blijft intusschen het feit, dat deze vakman critiek uitoefent op het vakman schap van hoofden van Gemeentediensten. Ook hier geldt o. i. echter nog steeds de oude spreekwijze van de beste stuurlui. Wat het algemeen bezwaar der heeren tegen deze bijlagen betreft, n.1. dat de beloo ning voor dezen inderdaad zwaren arbeid zoo gering is, moeten ook wij toegeven, dat de menschen met de bedragen, die hier verdiend zullen worden en die zeer zeker niet ver boven het niveau der steunuitkeeringen komen, geen wonderen kunnen verrichten. Daartegen staat echter onverbiddelijk de wet der logica, die belet verder te gaan dan het uiterst-mogelijke. De liefdesverklaringen aan onze naasten waren Dinsdagavond niet van de lucht en het leek er af en toe waarlijk op, of de gemeenteraad en grand complet voor maecenas speelde. Doch diezelfde maecenas zou straks onder in den zak van 't gemeente budget de rekening vinden; en wat dan? Hoewel we alleszins kunnen begrijpen, dat tal van raadsleden de gelegenheid te baat namen om hier een werkelijk gemeend of wel een politiek-altruïstisch vuurwerk af te ste ken, lijkt het ons gewenscht voor alles de nuchterheid te blijven betrachten. De overige agenda-punten werden in spoed- tempo doorgenomen en vergen geen bijzonder commentaar. Ons plaatselijk vrouwelijk dienstbaar perso neel krijgt een kans, terwijl de machinisten opleiding aan de Zeevaartschool naar alle waarschijnlijkheid nieuw leven ingegoten krijgt in een kwijnend bestaan. Wat vragen-beantwoording en rondvraag betreft, het doet ontegenzeggelijk eenigszins vreemd aan, dat de al langzamerhand bejaard wordende oliekwestie nog steeds niet defini tief afgehandeld werd. Volgens den heer De Boer zal nu echter in een volgende vergadering over deze kwestie bescheid gegeven worden. Een woord van waardeering willen wij in dit overzicht niet onthouden aan een oud- haads-gardist, die de vroedschap thans defini tief verlaten heeft: den heer Biersteker. Het Was iemand, die den Raad nimmer zijn critiek spaarde, doch die ook wist, en dat bleek met hame in de beide laatste zittingen, waar lof op zijn plaats was. Wij zullen hem, met z'n helderen kijk op de dingen missen. Mogen wij tenslotte onze instemming be tuigen met de woorden van den heer Rit meester, om niet iedere peuleschil op te blazen tot een raads-vraag, daar men hierdoor ongetwijfeld van tal van zaken een vertroe beld beeld te zien krijgt. Ook hier dus: meer „common sense"! U dacht Immen, dat u oog bast vóór dia andara auto het kruispunt kon pastoeren I Moor langs dan weg moot u dat niet „dan ken", u moet 't zeker wetenl ZANGUITVOERING VAN HET HERVORMD KERKKOOR. Woensdagavond werd genoemde zanguit voering gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Julianadorp, onder leiding van haar directeur, den heer Joh. F. Asma. AU solUten werkten hieraan mede mevr. D. Boon—Hoornsman sopman, de heer Th. Ramler, bariton, en mej. O. Kokelaar, orgelbegeleiding Voor een zeer matig opgekomen aantal luisteraars werd ver over den aangegeven tijd een enkel woord ter opening gesproken door den heer Joh. Waasdorp. Deze uitvoering had meer belangstelling verdiend. Het gebodene was alleszins de moeite waard om er naar te luisteren en was een uurtje van groot ge noegen voor diegenen, die van zang houden. Tot slot werd gemeenschappelijk Gezang 180 vers 1 en 5 gezongen. Dinsdag 28 Juli hield de N.V. Bloembollen- veüing „Breezand" haar eerste bloembollen veiling in dit seizoen. De prijzen waren als volgt: Enkele vroege tulpen. Diana z. n_12 1.20 z. 10—11 0.90 Couleur Cardinal z. 12 op 1.55 z. 11—12 1.20 z. 10—11 0.90 Gele Prins z. 11—12 1.20 Max Havelaar z. 1011 1.05 Ibis z. 11—12 1.20 Witte Zwaan z. 1011 1. Scarlet Duc z. 1112 1.20 z. 10—11 ,0.90 Augusta z. 1112 1.20 z. 10—11 0.90 Artus z. 11 1.20 z. 10 0.90 Duc de Berlin z. 1112 1.40 Crimson Queen z. 12 1.40 z. 11 1.20 Proserpine z. 12 1.40 z. 10 0.90 M. T. Brahms z. 12 1.60 z. 11 1.55 Brt. Lodewijk XTV z. 12 3. z. 11 2.10 Dubbele vroege tulpen. Theeroos z. 1112 1.20 Murillo z. 12 op 1.40 Mr. v. d. Hoeff z. 12 op 1.40 z. 11—12 1.20 z. 10—11 0.90 Oranje Nassau z. 11 1.50 Triumphator z. 12 op 1.85 z. 11 1.55 z. 10 0.90 Peach Blossom z. 12 op 1.80 z. 11—12 1.30 z. 10—11 0.90 El Toreador z. 1112 2.35 Enkele late tulpen. Inglex Yellow z. 12 op 1.30 z. 11 1.10 Inglex Scarlett z. 10 1.10 Moonlight z. 12 op 1.95 Gesn. Lutea z. 12 op 1.40 z. 11—12 M 1.15 z. 10—11 1.05 Darwin tulpen. Will. Pitt z. 12 op 2.50—2.60 z. 11—12 1.70—1.80 z. 10—11 1.— Will. Copland z. 12 op 1.30 z. 11—12 1.10 Baron de la Tocnaye z. 1112 1.10 z. 10—11 0.80 Prinses Elisabeth z. 12 op 1.80 z. 11—12 1.45 z. 10—11 0.90 King George z. 12 H 3.55 T. T. Lord Carnavon z. 12 1.55 z. 11 1.20 Peppy z. 11 h 1-25 Parg. Gemraa z. 12 2. z. 11 1.70 Allard Pierson z. 12 op 1.35 z. 11 1.10 z. 10 0.90 La Tulipe Nolre z. 12 op 2.40 z. 11 1.75 z. 10 z. 11—12 z. 10—11 z. 11—12 z. 10 z. 12 op z. 11—12 z. 10—11 z. 12 op Prlde of Haarlem Madame Krelage Rev. Ewbank La Candeur Victor d' Olivière 1.25 1.20 0.90 1.20 0.90 1.45 1.20 1.05 1.50 Crocus Montblano 10 op 0.34 9—10 0.22 8—9 0.16 Blauwe crocus 10 op 0.18 8—10 II 0.10 Crocus Walter Scott 10. op II 0.34 9—10 >1 0.20 Hyacinten. 6 E. W. Prinses Astrid 19 op 18—19 5.25 17—18 4.25 16—17 3.50 15—16 3 L'Innocence 19 op f» 6— 18—19 f» 5.25 DE KERMIS. te bijzonder zijn geweest en na twee dagen mooi weer, bracht de laatste kermisdag des middags vrij veel regen met zoo nu en dan „een droog buitje". Dat kwam voor de draverij erg ongelegen en drukte dan ook het bezoek aan deze sport. Later, toen het weer op knapte en de draverij nog aan den gang was, nam het aantal bezoekers nog wat toe en konden ook die late bezoekers nog tal van spannende ritten bijwonen, want er moest heel wat gekampt worden eer de uitslag be kend was. De prijs van 200 werd gewonnen door J. Haan Jz., van Wijdewormer, met X Smiling (280 m), en dezelfde legde ook op den prijs van 75 beslag met Fatima (300 m). No. 3 was Uniform (295) van J. Klarenbeek te Am sterdam; 4 Senator Brewer (290 m), van Ko nijnenburg te Den Haag, en 5 Trotteur (285 m) van K. Taams, te Amsterdam. Was het bezoek aan de draverij door het ongunstige weer, minder dan gewoonlijk, over 't geheel U er druk kermU gevierd, drukker dan het vorig jaar, toen onze kermis samen viel met die van Wieringen. De Wieringer revue „Hoe kan dat nou", trok veel belangstelling en had, naar men ons mededeelde, veel succes. Ook van de ge legenheid tot dansen is in de verschillende lokaliteiten druk gebruik gemaakt. Behalve door een enkel „misverstand", dat door de politie gemakkelijk kon worden opge lost, werd de vreugde niet verstoord en ver liep alles rustig en gezellig. Het welkomstwoord van Burgemeester Lo- vink, in de Woensdagmiddag gehouden raads vergadering was in het bijzonder gericht tot den heer Kloosterman, wien hij gelukwenschte met het herstel van zijn langdurige en ern stige ongesteldheid. Na de goedkeuring der notulen volgden de mededeelingen: Het besluit tot onderhandsche verhuur van een perceel weiland achter de ambtswoning van den burgemeester, is door Ged. Staten goedgekeurd. Ook de wijziging der verordening op de heffing van leges keurden Ged. Staten goed, evenals de begrooting dezer gemeente over 1935, onder beding dat de gratificatie ad 200 aan den agent der Arbeidsbemiddeling niet mag worden toegekend en nadere inlichtin gen gevraagd worden over het salaris van den chauffeur-werkman van den vuilnis ophaaldienst. Bij. Kon. Besluit is goedgekeurd het besluit tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Bij brief van den Minister van Sociale Za ken is meegedeeld, dat het plan tot het aan leggen van een plantsoen door jeugdige werk loozen, niet is goedgekeurd. Het plan is in hoofdzaak gestruikeld over de terugkeerende onderhoudskosten en de 50 huur aan den Polder. B. en W. zullen zich daarom tot het Polderbestuur wenden, om in het belang van de werkloozen en de verfraaiing van de ge meente hiervoor een oplossing te vinden. Er zou bij dit object 7250 aan loon kunnen worden uitbetaald, terwijl de andere kosten 4000 bedragen en daarvan ongeveer 1000 voor materiaal noodig is. Een 40-tal jeugdige werkloozen zouden bij een werkweek van 35 uur daarin ongeveer 60 weken werk vinden. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om aan A. Menheere een voorschot van 3050 te verleenen voor den aankoop van het landarbeidersplaatsje van C. J. Molenkamp. Naar aanleiding van een schrijven van de Kamer van Koophandel in Hollands Noorder kwartier stelden B. en W. voor de belasting op biljarts met de helft te verlagen. Met de opcenten betalen de caféhouders daarvoor thans 60 (grondslag 20 met 200 op centen). Verlaging van de andere personeele belasting voor het cafébedrijf zou de regee ring zeker niet toestaan. Met algemeene stemmen werd het voorstel aangenomen. Vaststelling van de vergoeding aan de Bijzondere scholen over 1934. De kosten van het openbaar onderwijs be droegen voor 391% leerling 4260.12. Kosten per leerling 10.88849. Naar dit bedrag heeft de r.k. school in de Spoorbuurt, naar 165% leerling recht op 1799.32; de r.k. school te Breezand met 123% leerling 1344.73 en de school met den bijbel, met 97% leerling op 1061.63. Het openbaar vervolgonderwijs kostte voor 481/s leerling 644.46. Per leerling 13.333. De vergoeding van r.k. vervolgonderwijs in de Spoorbuurt wordt daarom voor 18B/e leer ling op 251. 10 gesteld. (De lezer begrijpt, dat de enz. leerlingen ontstaan, doordat over een jaar eenige teldagen worden geno men). In de plaats van de heeren 't Hart en Klerk, die naar elders vertrokken en aan den heer Jb. Raven, die bedankte, werden met al gemeene stemmen de heeren J. C. Mol, F. Koster en J. S. Spigt tot leden der commis sie tot wering van schoolverzuim benoemd. De heer Dekker verzocht op de agenda van de raadsvergadering te plaatsen het voorstel: „Aan de werkloozen, welke lid zijn van een ziekenfonds wordt van gemeentewege een bij drage in de contributie verleend". B. en W. achten het van belang, dat werk loozen lid blijven van een ziekenfonds en daarom een tegemoetkoming in de premie betaling noodzakelijk. Tegenover ingezetenen, die, hoewel niet werkloos, toch geen hooger inkomen hebben dan werkloozen, achten zij het echter niet billijk aan alle werkloozen de tegemoetkoming toe te kennen. B. en W. stellen daarom voor: 1. Aan werkloozen, die uitkeering genieten ingevolge de steunregeling of uit hun werk- loozenkas, een tegemoetkoming te verleenen in de premie, verschuldigd voor het lidmaat schap van een ziekenfonds over het tijdvak, waarvoor de uitkeering geschiedt. 2. De tegemoetkoming te bepalen op 30 der premie, onder voorwaarde dat het zieken fonds minstens 20 bijdraagt. 3. Die tegemoetkoming alleen dan te beta len als de werklooze het overblijvende deel van de premie heeft voldaan. 4. De wijze, waarop de betaling plaats heeft over te laten aan B. en W. 5. De uitkeering ingevolge de steunregeling aan werkloozen, die geen lid zijn van een zie kenfonds, te verminderen met zoodanig be drag als verschuldigd zou zijn indien zij lid waren van het ziekenfonds, dus de laagste weekpremie heft. Over dit voorstel ontstaat een uitvoerige discussie. De heer Dekker acht het, vooral sinds de rouleering bij de werkverschaffing is inge steld, wenschelijk de te werk gestelden niet van de regeling uit te sluiten. De heer Van der Ploeg onderschrijft dit, maar maakt bezwaar tegen het feit, dat vol gens punt 5 van het voorstel groote gezinnen, die niet in een fonds zijn, grootere korting op de uitkeering zouden krijgen dan kleine gezinnen. De heer Hooimejjer, sprekende mede na mens den heer heer Lubbert, wil ook hen, die geen hooger jaar-inkomen hebben dan de werkloozen, waarvoor de regeling zal gelden, in die regeling opnemen (bedoeld zijn: kleine neringdoenden, exploitanten van kleine be drijven) en arbeiders, die tijdelijk in het vrije bedrijf werken). De Voorzitter acht de kans van slagen om goedkeuring te verkrijgen op een in den geest der woordvoerders gewijzigd voorstel, gering. Hij is bang, dat het voorstel daardoor in ge vaar komt. De heer Rezetman zal tegen de wijzigingen van het oorspronkelijke voorstel stemmen, niet omdat hij ze niet goed acht, maar omdat hij bang is dat dan van alles niets terecht komt. De heer Keuris wijst nog op de verschil lende manieren van premieheffing bij de on derscheiden ziekenfondsen. Een ziekenfonds int slechts in een deel van het jaar de premie, zoodat in de wintermaanden niet betaald be hoeft te worden, een ander fonds int de week premie over het geheele jaar. Dit verschil kan z.i. aanleiding tot onbillijkheden geven. Het voorstel van B. en W., gewijzigd in den geest als de heeren Dekker en Hooimeyer aan gaven, wordt met de stem van den heer Rezelman tegen, aangenomen. Volgt vaststelling van een besluit, waar bij verklaard wordt, welke verordeningen, waartegen straf is bedreigd, nog van kracht zijn. Toen onze gemeente deelnam aan den Schoolartsendienst met omliggende gemeen ten, hadden Den Helder, Texel en Caliants- oog al dien dienst. Er is toen bepaald, dat die gemeenten bij de gemeenschappelijke re geling evenveel zouden betalen als ze vroeger al betaalden. Terwijl de kosten voor hen zeker in dfen loop der tijden gedaald zouden zijn, zijn ze gehouden toch altijd datzelfde bedrag te blijven bijdragen en profiteeren niet eens mee in een daling der kosten van de gemeen schappelijke regeling. Voorgesteld wordt aan deze onbillijkheid een einde te maken, zoodat onder goedkeuring van Ged. Staten in bijzon dere gevallen van de regeling afgeweken kan worden. Alles voor. Bij de vaststelling van de suppl. begrootin gen, dienst 1935 en '36 wijst de heer Dekker er op, dat zich nu wreekt, dat indertijd het salaris van den agent der arbeidsbemiddeling niet hooger is gesteld, doch dat men een gra tificatie wilde geven. De Voorzitter beaamt dit. Men had toen niet gedacht, dat zoo lang zooveel werk verzet zou moeten worden. In Den Haag gaat men af op het aantal inwoners der gemeente. Maar er is hier veel meer werk door den agent te verzet ten dan in de meeste andere gemeenten van gelijke grootte. De gemeenterekening over 1935 wordt aan geboden en vertoont de volgende cijfers: Gewone inkomsten 355.332.18, gewone uit gaven 349.118.73, batig saldo f 6213.45. Burg. Armbestuur: inkomsten 43.672.73, uitgaven 43.672.73, subsidie van de gem. 37.693.43. Grondbedrijf: baten 880.74, lasten 6038,36, nadeelig saldo 5152.62. De Voorzitter merkt daarbij °P. dat de bij drage van de regeering 126.000 bedroeg. Het batig slot is ruim 6000 en men had dus met ruim 6000 bijdrage kunnen volstaan. Boven dien wordt de rekening gedrukt met ongeveer 12.000, zijnde een vijfde van het taxatiever- schil bg het grondbedrijf, dat f 60.000 bedroeg. Over vijf jaar is men van dezen last af. De heeren Rezelman, Kloosterman, Raven en Hooimeyer zullen de rekening onderzoeken. De rondvraag wordt door den heer Kloos terman aangegrepen om, op de eerste verga dering die hij bijwoont na zijn ziekte, na Hem, die over leven en dood beschikt en hem ge spaard heeft, ook den Voorzitter te bedanken voor zijn hartelijken welkomstwoorden en ver der alle leden, die tijdens z'n ziekte blijken van belangstelling gaven. De heer Kuiken informeert nog maar een tabaksvergunning, die aan een nieuw geves- tigden barbier geweigerd zou zijn, maar krijgt ten antwoord, dat die zaak niet bij het ge meentebestuur thuis hoort en dan volgt sluiting. EEN DUUR RITJE. Een motorrijder, die, na in aanraking te zijn geweest met de leuning van de wipbrug, door de politie even aan den tand gevoeld werd, bleek over geen enkel papier te be schikken, dat hem vergunde met den motor op den openbaren weg te rijden, maar scheen wel van een ander soort „vergunning" ge bruik gemaakt te hebben. We vreezen, dat het een duur ritje voor hem zal zijn. POLITIE. Het volgende lijstje van gevonden en ver loren voorwerpen brengt ons nog even in herinnering, dat het kermis is geweest. Gevonden zijn: 4 portemononaies, een damestaschje, een handschoen en een bank biljet. Vermist worden: Twee rijwielen. Bovendien zijn als verloren opgegeven 2 arm bandhorloges en 1 broche. RAAD WIERINGEN. Vrijdagmiddag 8 uur. Van de agenda noemen wij Aanbieding van de gemeente-rekening dienst 1935 en van de rekening der Zeegras-exploitatl dienst 1935—1936. Voordracht tot vaststelling van een nieuwe verordening tot nader regeling van de heffing der personeele belasting naar de grondslag huurwaarde van koffiehuizen e.d. Voordracht tot vaststelling van verordenin gen op de heffing en invordering van een ver goeding voor het verstrekken van inlichtingen of opgaven uit het bevolkingsregister. Voordracht tot verbetering van bestratingen. Voordracht tot aanvulling der algemeene politieverordening. Voordracht tot verbetering van het wegdek en tot uitbreiding der rioleering in de Noorder- weg. Voordracht tot vaststelling van een ver ordening, houdende bepalingen omtrent het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering. Vaststelling van de le en 2e suppletoire be grooting voor de dienst 1936. Voordracht tot het instellen van beroep tegen de beschikking van Gedeputeerde Staten van Noordholland inzake het beschikbaar stellen van gelden voor het opgerichte hulp gebouw der bijzondere lagere school te Den Oever. Voordracht tot aanleg van een gedeelte rioleering. Voordracht tot hernieuwde voorloopige vast stelling van de gemeenterekening dienst 1934. Hippolytushoef. VERBOUWING. De verbouw van het modemagazijn en kleer makerij van den heer J. van Waggendorf van P.ijn aan de Hoofdstraat alhier, is onderhands opgedragen aan de aannemersfirma Dekker en Lont, alhier. poi.TTnr-RrTRir.ArT Naar vrij vernemen zal gedurende de kennis het politie-bureau Hippolytushoef worden gevestigd in het wt-k-^huis van den heer P, BruuL POLITIK, Verloreneen blauwe gaberdine jas, een fototoestel. Tnb gem. bode te H.hoef. DE BOERINNENBOND MAAKT EEN EXCURSIE. Dinsdag werd door den Boerinnenbond e.a. Plattelandsvrouwen, afd. W.waard, een excur sie gemaakt naar Amsterdam, waaraan door een 56-tal dames werd deelgenomen. Met 2 autobussen van den heer Naastepad werd 'a morgens te ongeveer kwart over zeven de reis ondernomen, met als route Alkmaar. Met een bootje werden de dames naar den oceaan- stoomer de „Christiaan Huygens" gebracht. Daar werd het schip geheel bezichtigd. Hierna volgde een vaarplan met de luxe motorboot van de Hollandia's en Watertoeris- den Reederij door de grachten en havens van Amsterdam. Ondanks den regen was de tocht buitengewoon goed geslaagd. Nadat even was gewinkeld in de Bijenkorf, ging de reis naar de Persilschool. De wasch werd zoowel theoretisch als practisch uiteen gezet en behandeld, zeer ten genoege der dames. Na dit zeer interessante lesnummer, werd als slot gedraaid een Persilfilm, waarbij de dames op thee en gebak werden getrac- teerd; men was uiterst tevreden over dit be zoek aan de Persilfabrieken. Ook was men enthousiast over de ontvangst en gastvrijheid der directie. Nadat nog even was gewandeld in het Von delpark, werd om acht uur de terugtocht aan vaard, en om half elf waren alle dames be houden in de Wieringerwaard teruggekeerd. Men had ondanks den regen een zeer prettige excursie gemaakt. NIET TEGEN HET GEWICHT BESTAND. Toen dezer dagen een zware vrachtauto over de brug in den weg ter Oostzjjde van de Groote Sloot (nabij de Spoorbrug) reed, bleek de brug het zware gewicht niet te kunnen torsen en geraakte het achterste gedeelte van den auto door het brugdek. De brug werd zoo zwaar beschadigd, dat het verkeer langs een anderen weg moest worden geleid. De auto werd zwaar beschadigd. De politie stelt een onderzoek naar de schuldvraag in. AANBESTEDING. Voor rekening van de Dames Gez. Keyser te Den Burg is door den heer N. Schermer, architect te Den Burg, aanbesteed het bou wen van een huis te De Westen. Laagste in schrijvers waren de heeren P. Kooger, timmer werk, Jb. Graaf, metselwerk, A. Kerkhof, schilderwerk en J. Agter, loodgieterswerk. Het werk is niet aan alle laagste inschrij vers gegund. UITSLAG AANBESTEDING. Door den heer C. Kuip is aanbesteed, voor de Armenkamer te De Koog, het bouwen van een dubbele woning aan het Kamerwegje al daar. Laagste inschrijvers voor dit werk wa ren de heeren J. van Wessum, timmerwerk, Th. Witte, metselwerk, M. Blom, schilderwerk P. Oele, loodgieterswerk en A. Knopperts, electr. werken. De gunning is nog aangehouden. GEMEENTE-POLITIE. Door den burgemeester van Texel zyn inge trokken de aanstelling tot buitengewoon die naar van politie van K. Kalis, J. Kloosterman, D. C. Drijver, R. Schaap, K. Vermeulen. S. Hemelrijk, D. Boot. P. Visman, A. Blom, en A. Brouwer. Aan de genoemden is door den Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland een commissie als onbezoldigd gemeente-veldwachter verleend, en voorts nog aan A. Broekman en J. Veldstra. Aan Jb. Kalis en N. Lap is ontslag toege kend als onbezoldigd gemeente.veldwachter. KERK EN VREDE. De openluchtsamenkomst, die was uitge schreven door de afd. Texel van „Kerk en Vrede" werd reeds voor den aanvang verstoord door een regenbui waardoor men genoodzaakt was naar de Doopsgezinde Kerk te gaan. De meeting viel samen met een concert van de Christ. Muziekvereeniging Excelsior van Oosterend en viel daardoor en ook mede ten gevolge van 't ongunstige weder een slecht bezoek ten deel. 't Openingswoord werd ge sproken door ds. Salm van De Cocksdorp, die na een kort gebed wees op de noodzakelijk heid om in dezen tijd van buitengewoon krach tige oorlogsvoorbereiding alom, ondanks de krachtigen tegenstroom, die Kerk en Vrede nu heeft, een krachtig waarschuwend woord te laten hooren dat de oorlogsmaatregelen in strijd zijn met 't evangelie. Als tweede spreker trad op ds. Smidts, predikant te Den Helder. Spr. begon zijn rede met een krachtig woord, dat Erasmus zijn tijdgenooten toevoegde in een periode waarin evenals nu 't oorlogsgevaar niet van de lucht was. Vervolgens wees spr. op het standpunt dat de eerste Christenen tegen den oorlog innamen. Nog heeft de kerk de taak om den oorlog met alle mogelijke krachtsinspanning te bestrijden, daartoe is in de allereerste plaats noodig dat men zich vooral op dit punt als Christenen één gevoelt. Spr. wees ten slotte op den taak, die voor iederen Christen is weg gelegd om vooral in dezen tijd, mede te hel pen om den demon van den oorlog uit te bannen. BLOEMENCORSO EN ALLEGORISCHE OPTOCHT. Zooals we reeds melden, bestaat het voor nemen om bij genoegzame deelneming a.s. Woensdag 5 Augustus te Den Burg een bloe mencorso en allegorische optocht te houden. De af deeling Den Burg van V.V.V. „Mooi Texel", die deze optocht organiseeren zal, heeft hiervoor geldprijzen beschikbaar gesteld van f 10.f 7.50 en f 5.Aanmelding hiervoor kan geschieden bij den secretaris, den heer N. Ran, Julianastraat te Den Burg, of bij fa. Ran, Warmoesstraat. Indien de deelneming voldoende zal zjjn, zullen drie verschillende groepen worden ge vormd, n.1. één voor auto's, rijtuigen, enz., één voor rijwielen en daarmede van grootte gelijkstaande voertuigen en één voor kinderen. Het ligt in de bedoeling, de optocht des middags en ook des avonds te laten rondgaan. Graswortelsh zijn dun, fijn en lang (of kort). Als ze kort zijn, zullen ze natuurlijk bij een drogen tijd vlug hun bodemwater kwijt zijn en niet zoo snel kunnen groeien, dat ze de daling van het water kunnen volgen. In dat geval krijgen ze last van droogte, want ze verdam pen water uit de blaadjes en geven zich zoo doende zelf aan den dood prijs. Het is duidelijk, dat de boer, die deze gras sen op zijn land heeft, nu kiezen moet tusschen twee dingen: water brengen bij de wortels ör de wortels bij 't water. Dit laatste gaat natuurlijk niet op com mando en kan ook niet in een paar dagen. Er zijn een paar jaren voor noodig. Maar er moet een begin zijn: de wortels moeten langer! Kan dat? Kijk eens goed op de verdroogde stukken. Lééft er nog wat? P. VAARDIGHEID SZWEMMEN. Zaterdag j.L had in het Gemeentelijk Zwem bassin aan den Dijkweg, onder vrij groote be langstelling het gebruikelijke Vaardigheids- zwemmen plaats, waarvoor bij gebleken be kwaamheid een Diploma wordt uitgereikt. Werd het vorig jaar bij het in gebruiknemen dezer inrichting door den Wethouder van de Volksgezondheid er op gewezen, dat dit Zwem bassin meer speciaal als een Zwemschool was te beschouwen, thans is wel gebleken, dat daarvan in ruime mate is gebruik gemaakt. Niet minder dan 75 personen, zoowel dames als heeren van den meest uiteenloopenden leeftijd, hadden zich opgegeven niettegen staande de vrij hooge eischen welke aan het behalen van het diploma waren gesteld. Aan den volgenden eisch moest worden voldaan Geheel gekleed zwemmen 100 Meter. Borst- en rugzwemmen respectievelijk 100 en 50 Meter achter elkaar. Met voldoening werd geconstateerd, dat de zwemlessen met toewijding gegeven en opge volgd, inderdaad een succes zijn geworden, daar van al de deelnemers (^ters) slechts 2 moesten worden afgewezen. Wij vernamen verder, dat bij genoegzame deelname voor het einde van het seizoen, nogmaals gelegenheid zal worden gegeven, het zoozeer begeerde diploma in zijn bezit te krijgen. Dit voorloopig succes zal ongetwijfeld voor den Badmeester, den heer P. Bandt, alreeds een groote voldoening zijn. Nadat door Wethouder Smits met een kort woord nogmaals op het groote nut was gewezen, den zwemsport practisch te beoefenen en vooral na dit behaalde succes daarmede met nieuwe moed verder te. gaan, daarbij consta- teerend, dat alle deelnemers(sters) dit Diploma ruimschoots hadden verdient, werden door deze de behaalde diploma's persoonlijk uitgereikt. Nog zij vermeld, dat de Commissie bestond uit den Wethouder van de Volksgezondheid P. A. Smits, Dr. Buchlie—Fest en den heet P. Bandt, badmeester. Dames. Mevr. Boerman—de Smit, mevr. v. der MarktDost, mevr. v. der BeidtBracke, Coba Nachbahr, Adrie Meijers, Annie Jacobs, Eeltje Kalt, Adrie den Bakker, Antje Meelis, Annie van Splunder, Annie de Boer, Tonny Lelie, Tini Dol, Rie Duinker, Maaike Harin- ga, Geraa Massee, Johanna Bok, Martha van Amerongen, Tini Slikker, Johanna v. der Reijden, Catharina Schermer, Evelien Lous, Trijntje Blom, Neeltje Kiljan, Petronella Bruin, Petronella van Miltenburg, Sophia Grootendorst, Jantje Geerligs, Jaequeline van Os, Guus Helder. Heeren. A. Dienaar, G. Flens, Cornelis Riekwel, Leo Gladpootjes, Hendrik de Haas, Wouter Rieu- wers, Maarten Pronk, Dirk Ooms, Harmen van Voorst, Jan Farenhorst, Jacobus de Glop- per, Evert Hemmers, Arie Bruin, Jacob Glas, Laas Jansen, Antoon Haak, Willem van Wil ligen, Jan Bakker, Willem de Vries, Joseph Niesthoven, Jacob van der Sloot. FEESTWEEK H.Z.V. Maandagavond had de laatste wedstrijd plaats van H.Z.V.'s feestweek en wel het nummer 50 M, rugslag voor jongens adspi- ranten, op welke baan Piet v. d. WerfE eerste werd in 45.4 sec. en Arie Zuurmond tweede in 45.5 sec. De derde plaate was voor Frans Mays met een tijd van 47 sec. Het overzwemmen van Piet v. d. Werff en Henny v. d. Water, die op het nummer 50 M. vrije slag adspiranten gelijke tijd gemaakt hadden, leverde nu een duidelijke overwinning op voor v. d. Werff, terwijl het overzwemmen op 100 M. schoolslag tusschen Tinle Stam en Maartje Forrer voor laatstgenoemde de over winning opleverde. Woensdagavond had op het clubgebouw van H.Z.V. de uitreiking der prijzen plaats, die in den loop der feestweek verzwommen waren. Prompt op tjjd heette de voorzitter van De Bruinvissen de aanwezigen van harte welkom en na een woord van dank aan het bestuur van H.Z.V. voor den verleenden steun van die zijde en aan de heeren Stam, Koningstem en Rombout voor hun verleende medewerking, gaf de heer Schellinger het woord aan den heer Boonen, om in zijn kwaliteit als trainer, de prijzen uit te reiken. Het was een heele lijst die afgewerkt moest worden en daar er zoo nu en dan een persoonlijk woord tot een der prijswinnaars gericht werd, nam het nog heel wat tijd in beslag alvorens ieder zijn wel verdiende „plak" in ontvangst had genomen. Na de eigenlijke uitreiking der prijzen dia in gezellige sfeer verliep voerde nog de heer Verstegen, als lid van het H.Z.V.-bestuur het woord en bracht naast een pluim op den hoed der zwemmers, nog een korte kernachtige hulde uit op den trainer der Bruinvissen, den heer Boonen, die wel mag zeggen eer van zijn werk te hebben, gezien de steeds grooter wordende successen. Zondag a.s. is het poloteam uitgenoodigd om te Langedijk een polowedstrijd te spelen tegen D.A.W. uit Alkmaar en een estafetta tusschen beide ploegen te verzwemmen. ENGELAND BEHOUDT DE DAVIS CUF. Australië geslagen. Engeland heeft voor de vierde maal in successie en in totaal voor den negenden keer beslag gelegd op de Davis Cup, door met 32 van Australië te winnen In de Challeng» Round.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11