Radio-programma K3 ATLAS BINNENLAND DE t^Ub^-ATXAS KOMT NÜ TE PAS ||p 1. Welke wegen moet ik volgen? Hulp VAN NEDERLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 30 JULI 1936 De Koningin en de Prinses te Hohwald. De nieuwe studio van den K.R.O. voor Nederlanders te Madrid. Het bezoek van de Poolsche ministers. 't Is vacantietijd. Nu naar buiten. Nu fit zijn. Dus King-pepermunt mee. En de King-atlas. Die wijst U de weg. Die komt nü te pas. Vraagt maar, wat U wilt weten op toeristisch gebied, en de King-atlas antwoordt prompt. Uw drogist of winkelier zal U, bij aankoop van een rol King-pepermunt a 10 cents, de King- atlas gaarne verstrekken, tegen de geringe ver goeding van 25 cents. 1 Goede vooruitzichten voor het weer. Abnormaal groote regenval in Juli. Een waarschuwing van Franco. Toch Fransche vliegtuigen naar Spanje? De rol van Italië bij den opstand. De conferentie van de Locarno-staten. De kwestie van Dantzig. De zeeliedenstaking in België. De Britsche defensie-plannen. De Arabische opstand in Palestina. De Abessijnen maken het den Italianen nog steeds lastig. De radio-controle weigert lezing over Mussolinï. Intercommunale commissie voor werkverschaffing. Overheid betaalt nu een derde teveel voor baconslachting. Het reizen van Duitschers naar ons land. De gevechten i>y Nabloes en Toelkarem. Het blykt, dat in de gevechten bij Nabloes en Toelkarem Dinsdag zestien Arabieren ge dood zijn. van wie acht by Toelkarem door kogels getroffen zijn, die uit vliegtuigen waren afgeschoten. Er zijn twee Arabieren gevangen genomen. Een mededeeling van dr. Brophil over een Abesynsche regeering. Uit Khartoen wordt gemeld, dat volgens den Ierschen dokter Brophil, die toegevoegd is geweest aan het Abessijnsche Roode Kruis, een regeering is gevormd in West-Abessinië. Deze regeering vertegenwoordigt de Galla- en Amhara-stammen. Zij zou controle uitoefenen over een gebied van ongeveer 160,000 vierk. kilometer. Uit Hohwald wordt gemeld, dat de Konin gin naar Riquewihr is geweest om daar te schilderen. De Koningin en Prinses Juliana brengen vele bezoeken aan de omstreken. Dinsdag ondernamen zij, op verzoek van de betrokken plaatsjes, een autotocht naar twee zeer oude plaatsjes, n.1. Kientzheim en Kaysersberg. Een correspondent van de Excelsior heeft den kleinen 3toet begeleid, waarmee de Koningin en Prinses Juliana een nonnen klooster in de buurt van Hohwald bezochten. Hij bevestigt, dat geen enkele vaste rege ling de dagindeeling bepaalt, men besluit volgens de aanwijzingen van weer en eigen wil. De Koningin houdt ervan, eenvoudige huizen binnen te gaan, waar een of andere gewestelijke eigenaardigheid te harer kennis gebracht kan worden. De toegesnelde foto grafen waren erg teleurgesteld, toen de Koningin zich drie dagen niet liet zien, maar troostten zich, toen de Prinses bereid bleek naast een Elzasser meisje in de sierlijke keurs met den legendarischen strik te poseeren. En de Fransche journalist drijft de onbe scheidenheid zoo ver dat hy vertelt, hoe in de Koninklijke appartementen een gerecht van frambozen met room zeer in den smaak valt. De omstandigheid, dat Hilversum radio-stad is, zal wederom worden geaccentueerd door het doen verrijzen van een nieuw studio gebouw, dat van den K.R.O. Over den bouw kunnen wy nog het vol gende mededeelen. Het gebouw zal een voor front van 40 meter en een diepte van 65 meter krijgen. Er komt een groote ingang met bor des en de vestibule binnenkomend, zal men rechts een ruime ontvangzaal en links de portiersloge, de telefooncentrale e.d. aantref fen. Voorts zijn in de benedenverdieping de voornaamste bedrijfsruimten ontworpen, welke alle in ee;n hall uitkomen. Hier zyn o.m. ook de solistenkamers, welke door uitschuifbare wanden tot één zaal zullen vereenigd kunnen worden. Tusschen de beide vleugels van het gebouw leidt een gang naar de groote concert-studio, waar ruim 300 personen kunnen optreden tevens is er dan nog voor honderden luiste raars plaats. De bovenverdieping zal de sprekers-studio's, de zalen voor hoorspelen e.d. bevatten. Het gebouw zal van de meest moderne technische vindingen worden voorzien. De regeering overweegt een vlieg tuig te sturen om zoo mogelyk en zoo noodig de Nederlanders te Ma drid te ontzetten. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, over weegt onze regeering ernstig om zoo moge lyk een vliegtuig van de K.L.M. naar Madrid te sturen en om de daar verblijvende Neder landers, in de eerste plaats de vrouwen en kinderen, te ontzetten. De bemanning zal bestaan uit Evert van Dijk en Verhoef. De andere leden van de be manning zijn nog niet bekend, doordat hier geen personen voor zyn aangewezen, maar vrywilligers zijn opgeroepen. De vlucht zal van Amsterdam via Parys en Biarritz naar Madrid gaan. Aan de Spaansche regeering is toestemming gevraagd om te Madrid te mogen landen en vertrekken. Zoodra die toestemming is ver leend zal het vliegtuig starten. De keuze van het vliegtuig is aan de K.L.M. overgelaten. De F. 36 komt als grootste vlieg tuig, ernstig in aanmerking. Dit vier motorige vliegtuig heeft o.m. slaapaccommodatie. Het kan onder normale omstandigheden 40 per. sonen, bemanning inbegrepen, vervoeren. De uitzending van het vliegtuig. Het bericht, dat onze regeering zou over wegen een vliegtuig naar Madrid te zenden, om de daar verbly vende Nederlanders aan boord te hemen en buiten Spanje te brengen wordt bevestigd. Wanneer het echter mogelyk zou blijken, dat Onze landgenooten Valencia bereiken, zal ge tracht worden hen vandaar per schip af te halen. Nederlanders uitgeweken van de Balearen. De Fransche torpedobootjager „Quersain" is gisterennacht van de Balearen ter reede van Port Vendres aangekomen met 69 Franschen en Nederlanders, die daar den trein verder genomen hebben. De burgemeester van Port Vendres is er van verwittigd, dat de vier vol gende dagen Fransche oorlogsvaartuigen bui- tenlandsche uitgewekenen uit Spanje tot deze haven zullen begeleiden. De „Agamemnon" en de „Tiberlus" van de K.N.S.M. met een aantal vluchtelingen uit Spaansche havens vertrokken. Men meldt ons dat de „Agamemnon" van de Kon. Ned. Stoomboot My., welk schip in overleg met de regeering naar Barcelona was gezonden om vluchtelingen aan boord te nemen, Dinsdag met 47 passagiers uit deze stad naar Marseille is vertrokken. Het s.s. „Tiberius" van dezelfde maatschappy is Dins dag van Malaga vertrokken, waar 17 passa giers zijn opgenomen, die naar Lissabon wor den vervoerd. Of het hier uitsluitend Neder landers betreft, is niet bekend. De K.N.S.M. heeft nog een derde schip ter beschikking van de regeering gesteld, voor zoover het noodig mocht blijken deze week ook te Valencia vluchtelingen aan boord te nemen. ,m Met den trein van 10.41 uur zyn gisteren ochtend aan het station Staatsspoor te Den Haag de heeren A. Roman, Poolsch minister van nijverheid en handel, T. Lechnicki, Poolsch vice-minister van financiën en S. Stoga, ministerieele raad bij het Poolsche ministerie van nijverheid en handel, aangeko men, tot het brengen van een officieel bezoek aan de Nederlandsche regeering. VRIJDAG 31 JULI. Hilversum I. 1875 m. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding V.P.R.O. 10.15 Voordracht en gramofoonmuziek. 12.00 De Violiers en gramofoonplaten. 2.00 Voordracht. 2.30 Orgelconcert. 3.00 Dansmuziek (gr.pl.). 4.00 Gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.15 Schaakcauserie. 6.20 VARA-orkest. 7.15 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten A.N.P. 7.57 Herh. S.O.S.-berichten. 8.00 Vrijz. Gods. Persbureau. 8.05 Cursus „Het beloofde land". 8.30 Concert. 9.00 „De mensch en het wetensch. leven". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Lezing en declamatie. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten A.N.P. 11.05 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.3512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum H. 301 m. ZATERDAG 1 Augustus 1936. Hilversum I. 1875 m. VARA-Uitzending. 10.00 v.m, VPRO. 7.00 n.m. VRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht, de Flierefluiters, m.m.v. solist, VARA-orkest. 12.001.45 Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Causerie over de Volks-Olympiade, Bar celona. 3.15 Opera-uitzending (Gr.pl.). 4.15 Esperanto-uitzending. 4.35 Vervolg opera-uitzending. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Dansmuziek. 6.25 Schaakcauserie. 6.30 Vervolg dansmuziek. 7.00 VRO. 8.01 Herh. SOS-Berichten. 8.03 Berichten ANP. VARA-Varia. 8.15 Filmreportage. 8.45 Radiotooneel. 9.05 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonplaten. 10.15 Schaakcauserie. 10.45 De Bohemians. 11.3012.00 Gramofoonplaten. 2. Hoeveel kilometers zal mijn tocht lang zijn m 3. Welke wegen komen binnenkort gereed? |p 4. Waar ligt, nauwkeurig, deze jeugdherberg? ||f 5. Hoe staat het met de moderne rivierovergangen? M M 6. Waar bevinden zich de grensovergangen naar M Duitsland? En naar België? ||P 7. Is dit een plaats van betekenis? Zo ja, waardoor? |p |p 8. Waar staat dat kasteel eigenlijk? |H 9. Kom ik over zeeklei? Over zandgrond? enz. enz. TÖNNEMA C'L- SNEEK Het Kon. Ned. Meteorologisch instituut in De Bilt meldt: De hooge drukking in het westen is sterk in omvang en beteekenis toegenomen. Op Ierland, waar de barometer nog steeds stijgende is, wor den thans standen boven 765 mm aangetrof fen. Ook over Frankrijk breidt de hooge druk zyn invloed uit. Op de Britsohe eilanden waaien zwakke tot matige noordelijke winden. De de pressie, welker kern Dinsdag over het Kanaal lag, is naar het oosten getrokken en bevond zich gisterenmorgen juist boven ons land. zy vormt nu eigenlijk een secundatle van een grooter gebied van lagen druk, dat door het dieper worden van de Dinsdag genoemde storing in Duitschland, ontstond. De kern van dit gebied van lagen druk ligt boven de noordelijke Oostzee, met barometer standen onder 755 mm. Beide depressies brach ten zware regens. De Bilt had 15, Groningen 12, en Maastricht 11 mm; Zürich meldde 28, München 17 en Berlijn 11 mm. Thans is het weer nog regelmatig in noord en Oost-Duitschland en rond de Oostzee. De vooruitzichten voor het weer ten onzent worden aanmerkelijk beter. Wel zal onder in vloed van de te verwachten luchtstoring uit noordelijke richtingen de temperatuur nog niet veel stijgen, doch de regenkansen nemen af. Men kan zeggen, dat voor het eerst sinds lan gen tijd een verandering ten goede in de druk- verdeeling is opgetreden, welke hoogstwaar schijnlijk van wat langeren duur zal zyn." De regenval in Juli is dit jaar wel abnor- maal groot. Gemiddeld valt er in deze zomer maand in ons land 73 mm hemelwater. Medio Juli was er al twee keer zooveel gevallen en gisteren na een flinke bui van gisteren ochtend wees de meter van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te Amsterdam reeds 168 mm aan. Dat wil dus zeggen 2.3 keer het gemiddelde. Wij naderen al dicht tot den maximalen regenval in Juli, die zes jaar ge leden geregistreerd werd. 2 „Heeft hij dat gezegd?' Hy zweeg een oogen- blik. „Geen Europeesche mogendheid kan zich veroorloven Spanje „rood" te laten worden Hy is nauwkeurig wat Tanger betreft. Het vormt een gevaarlyk internationaal precedent toe te laten, dat een haven, welker neutraliteit bij verdrag gewaarborgd is, gebruikt wordt als een basis voor het bombardeeren. van de Spaansch-Marokkaansche kust. Dat moet zoo niet door gaan. „Ik kwam uit dit verzengende hoofdkwar tier, aldus de correspondent van de News Chro- nicle, met de overtuiging ten eerste, dat hy (Franco) nog altyd meent kans te hebben cm de republiek te overmeesteren; en ten tweede, dat als hy een onvermydelyke mislukking voor ziet, hy in de verleiding zal komen om een internationaal incident van den ernstigsten aard uit te lokken". Aanslag op trein met vluchtelingen Ter hoogte van het dorpje Lalande is een aanslag- op den sneltrein gepleegd, die van Portbou naar Parys op weg was en een groot aantal vluchtelingen vervoerde. Onbe kende daders hadden groote stukken yzer op de rails gelegd. De trein kon echter zonder ongelukken zyn weg vervolgen. Vluchtelingen-verhalen. Onder de vluchtelingen, die te Genua aan land zyn gezet, bevonden zich twee dames, die ten gevolge van de verschrikkelijke schouw spelen, die zy de laatste dagen hadden mee gemaakt, hun verstand hadden verloren. Ver der verscheiden geestelijken, die afschrikwek kende verhalen vertelden van gebeurtenissen, waarvan zy getuige waren geweest. Verschei den geestelijken waren vermoord en kloosters verwoest. Dank zij de tusschenkomst van den Italiaanschen consul is de aartsbisschop van Barcelona aan den dood ontsnapt. General Motors en Ford geconfisceerd. De vertegenwoordiger van de General Motors en Ford te Barcelona is te Marseille aangekomen. Hy verklaarde, dat de Cata- laansche regeering de eigendommen van beide maatschappijen te Barcelona in beslag heeft genomen. Ook de bankrekeningen, waarvan de maat schappijen hun employé's uitbetalen, zyn in beslag genomen. Aan de vlootautoriteiten van Gibraltar. Naar Reuter uit Londen meldt, heeft gene raal Franco de vlootautoriteiten van Gibral tar verzocht er voor te waken dat de Britsche oorlogsschepen zich niet te dicht by de Spaansche schepen ophouden, ten einde te voorkomen, dat de vliegtuigen deze schepen bombardeeren. Successen der regeering in het Noorden. De binnenkomende berichten bevestigen dat de regeeringstroepen te Oyarzun en Renteria successen hebben behaald. Volgens de „Intransigeant" zou de Spaan sche gezant thans op zijn herhaald aandringen bereikt hebben, dat het ministerie van lucht vaart een aantal vliegtuigen van het type Potez, die niet meer gebruikt worden, over doet aan de constructeurs, in ruil voor later te leveren moderne toestellen. De construc teurs zouden dan het recht hebben, de betref fende vliegtuigen van de hand te doen, aange zien zij niet meer als gevechtsvliegtuigen ge- classeerd zijn. De vereischte toestemming van het ministerie van buitenlandsche zaken zou gisteren verwacht worden. Het ligt op den loer om in te grypen. Mevrouw Tabouis zegt in L'Oeuvre, dat men in zekere kringen te Londen inlichtingen zegt te hebben ontvangen, dat Italië inderdaad een groote rol zou hebben gespeeld by den opstand in Spaansch Marokko en dat het op de loer zou liggen om een voorwendsel te vinden om op eenigerlei wyze in Spanje in te grypen. Eenige dagen geleden zou de Britsche admiraliteit zelfs al zyn invloed hebben moeten aanwenden om te beletten, dat een Italiaansch schip Barcelona zou bombardeeren uit weer wraak voor de plundering van het Italiaansche consulaat. Ook meent men te weten, dat Italië een ge legenheid afwacht om Franco het overbrengen van het vreemdelingenlegioen van Marokko naar Spanje te vergemakkelyken. Scherp protest van het Vaticaan, De Osservatore Romano, het officieele or gaan van het vaticaan, wijdt een beschouwing aan den burgeroorlog in Spanje, welken het een tragisch en barbaarsch voorwendsel noemt om priesters te dooden, kerken in brand te steken en kloosters te vernielen. Verder schryft het blad: Men staat hier niet tegenover een regeering te Madrid of een dic tatuur van de opstandelingen, maar tegen over iets, dat geen menschelyk gelaat of ziel heeft. Wy staan tegenover een Ku Klux Klan, die een politiek, een methode, ja een doel is ge- Worden voor gangsters, kortom voor diegenen, die het communisme, welks vaan zy hijschen belyden. De deelneming van Italië ver zekerd; Duitschland's antwoord nog steeds niet bekend. Naar Reuter uit Parijs meldt, bevestigen in lichtingen uit goede bron, dat graaf Ciano officieus aan De Chambrun, den Franschen ambassadeur te Rome, heeft laten weten, dat de Italiaansche regeering aan de conferentie van vyf zal deelnemen. Daarentegen schijnt men. afgescheiden van de eerste, tamelyk gun stige aanwyzingen, verstrekt door Dickhoff, den politieken directeur van de Wilhelmstrasse, hij de ontvangst van de uitnoodiging. nog geen duidelyke inlichtingen te bezitten nopens het antwoord van de Duitsche regeering. Men hoopt échter, dat dit bevestigend zal luiden. Het verblyf van de officieren van de Rijksweer in de Vrije stad. Het verschynen van steeds meer officieren van de Ryksweer in Dantzig heeft den ge ruchten, dat binnenkort met het binnentrek ken van Rijksweerafdeelingen uit Oost-Pruisen rekening moet worden gehouden, nieuw voed sel gegeven. Dezé officieren Dinsdag alleen zyn er honderd aangekomen hebben voor een deel als raadgevers deelgenomen aan de manoeuvres van de S. A. van Dantzig, welke dezer dagen in alle stilte aan de Oost-Pruisische grens zyn gehouden. De resultaten zoowel van mobilisatie, als van manoeuvre gaven aanleiding tot een scherpe critiek van den kant der officieren, zoodat besloten werd de S. A. te reorganiseeren en haar tot een zuiver militaire organisatie te maken naar het model van de Ryksweer. Officieren, die van Oost-Pruisen naar Dantzig worden gedetacheerd, zyn met dit reorgani- satiewerk belast. Het zou,in de bedoeling liggen aanvankelyk twee regimenten infanterie, drie bataljons veldartillerie en twee luchteskaders van lichte verkenners te vormen. Het commando over deze formaties zal by het garnizoen van Malnborg in Oost-Pruisen berusten. Twee belangrijke arrestaties in Dantzig. De Senaat van Dantzig heeft twee arresta ties laten verrichten, die algemeen opzien hebben gewekt. De gewezen afgevaardigde van den Volks dag en leider van de Duitsch-nationale party, Gamm, die reeds eerder in hechtenis werd ge nomen, doch weer in vrijheid werd gesteld, is thans opnieuw aangehouden. Verder de ge wezen commissaris van politie Schall, even eens lid van de Duitsch-nationale party. Buitenlandsche waarnemers over den toestand. Buitenlandsche waarnemers van de ontwik keling van den toestand in Dantzig geven hiervan het volgende beeld: De nationaal socialisten stellen alles in het werk om van Polen gedaan te krygen, dat dit land de souvereiniteit van Dantzig zal erkennen. Zij zullen Polen er van trachten te overtuigen, dat het niets heeft te winnen met voor den Volkenbond te tredenvoor welke overtuiging zij dan Polen vry gebruik van de haven van Dantzig voor den duur van 25 of zelfs 50 jaar zullen aanbieden. Men twyfelt er voorts niet aan, of de na tionaal socialisten zullen voortgaan de oppo sitie met „wettige middelen" te doen ver- dwynen. Overeenstemming bereikt. In een vergadering onder voorzitterschap van den minister van het transportwezen, is overeenstemming bereikt tusschen vertegen woordigers van de reedersorganisatie en van de twee zeeliedenorganisaties, waardoor ver moedelijk een einde gemaakt zal kunnen wor den aan de zeeliedenstaking, door een herzie ning van de loonen. De vertegenwoordigers zullen de nieuwe overeenkomsten met hun opdrachtgevers be spreken. 17000 nieuwe recruten. In het Lagerhuis heeft minister Duff Coo- per Dinsdag meegedeeld, dat de regeering voor alle jonge mannen tusschen de 17 en 25 inschryving zal openstellen voor een nieuwe infanterie-formatie, die aanvankelijk 17.000 man zal tellen. De recruten zullen teekenen voor 6 jaar en kunnen 4 daaropvolgende jaren nog vrijwillig blijven dienen. De dienst voor ziet in 26 weken in het eerste jaar en 14 da gen in de 5 volgende jaren met behoud van het loon in de burgerlijke betrekking en een bonus van 6 pond per man per jaar. Ernstige gevechten by Nabloes. In een gevecht tusschen Britsche troepen en opstandige Arabieren in de heuvels nabij Nabloes is een Britsch politieman gedood. Er zyn verder drie Arabieren gedood; ook nam men een Arabier gevangen. De rebellen zou den een honderd mannen tellen. De luchtstrijd krachten hebben samengewerkt met een krachtige afdeeling militairen. Het gevecht, dat Dinsdagmiddag reeds 12 uur duurde, is het ernstigste sedert het uitbreken van de onlusten. Naar later is medegedeeld zijn zes Arabie ren gedood tijdens het gevecht bij Nabloes. Naar Stefani uit Addis Abeba meldt, hebben Abessijnsche troepen Stefani spreekt van benden opstandelingen onder bevel van Averra Kassa, een zoon van ras Kassa, Italiaansche garnizoenen aangevallen, om ie trachten den weg tuschen Dessié en Addis Abeba af te snyden. Zij werden echter terug geworpen en vervolgd door de Italiaansche troepen, welke daarby geholpen zouden zijn door de plaatselijke bevolking, „die in vréde wenscht te leven onder de Italiaansche drie kleur." De Abessijnen zouden bij deze gevech ten ongeveer duizend dooden en gewonden op het slagveld hebben achtergelaten. Tot zoover Stefani. Als het cyfer van 1000 dooden en gewonden niet al te schromelijk overdreven is, blykt daaruit, dat de Abes sijnen, die zich niet met de verovering van hun land door de Italianen kunnen vereenigen, nog altyd over een sterken, gewapenden aan hang beschikken en dat de berichten, reeds eerder langs anderen kant vernomen, dat ztj het den Italianen nog geducht lastig maken, allerminst ongegrond zyn. In de streek van Harrar. Naar Stefani uit Harrar meldt, zetten de Italianen de bezetting van die provincie voort, zonder moeilijkheden te ontmoeten. De plaat- selyke hoofden onderwerpen zich geleidelijk aan het Italiaansche gezag. Nog steeds gevechten. Stefani maakt weer melding van gevechten met de Abessynen. Benden plunderaars gelijk het Italiaansche bureau hen noemt hebben Italiaansche garnizoenen aangevallen in het kreupelhout ten Zuiden van Addis Abeba. Zij werden onmiddelijk met zware verliezen afgeslagen. Algemeen programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00—12.00 Cello-recital. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Ensemble van der Horst en gramofoon platen. 2.00 Gramofoonplaten, 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Piano-recital en gramofoonplaten. 4.45 Gramofoonplaten. 5.30 Zang en piano. 6.30 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche orkestvereen. m.m.v, solist. 9.00 Causerie over het zeilen. 9.30 Vervolg concert (Om 10.05 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hierna Schrift lezing. Hilversum H. 301 m. KRO-Uitzending. 4.005.30 HIRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten. (Om 1.30 Postduivenberichten). 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 HIRO. 5.30 KRO-Melodisten. 6.00 Gramofoonplaten. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Religieuze causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, Mededeelingen. 8.10 Overpeinzing en concert. 8.30 KRO-orkest, ICRO-Boys, solist en de Twinkling Three. (Om 9.30 Filmpraatje). 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.50 Populair concert. 11.5012.00 Gramofoonplaten. Het Tweede Kamerlid Westerman heeft den ministers van binnenlandsche zaken en van handel, nijverheid en scheepvaart de volgende vragen gesteld: Is het den ministers bekend, dat de Radio Omroep Controle Commissie aan mr. dr. W. J. C. A. Nijgh toestemming geweigerd heeft om op 23 Juli j.1. voor de PHOHI een lezing te houden over de figuur van den Italiaanschen minister-president Mussolini Zijn de ministers bereid aan deze commissie mede te deelen, dat zij het oordeel van de commissie als zoude een lezing waarin voor den huidigen Italiaanschen minister-president en het huidige Italiaansche regeerstelsel waardeering wordt uitgesproken, zonder meer verboden behooren te worden, niet deelen te minder nu van de zyde der Nederlandsche're geering door de zending van twee hoofdamb tenaren naar Rome getracht wordt de oude oeconomische banden met Italië weder op nieuw aan te knoopen? Voor Alkmaar en omliggende ge meenten. Voor de gemeenten Alkmaar, Egmond a. Zee, Egmond-Binnen, Heiloo, Bergen en Schoorl zal een commissie worden ingesteld ter bevordering van de samenwerking dezer gemeenten op het gebied van werkverschaf fing en bestrijding van de jeugdwerkloosheid in hun gebied. Het particulier initiatief zal hierby worden ingeschakeld door opneming van vertegenwoordigers van verschillende bedryven. Op deze wijze hoopt men voor deze streek de werkverschaffing, vooral ook die, waarbij particulieren een deel der kosten dragen, te bevorderen. Tevens hoopt men de jeugdige werkloozen meer in het arbeisproces te doen opnemen, door het laten verrichten van z.g.n. onbenutten arbeid, d.w.z. arbeid, die het bedrijf ten goede komt, maar anders zeker niet verricht zou worden. Ook zal de commissie trachten de invoering van het z.g.n, twee-op-één stelsel te bevorderen, waarbij 2 jeugdige werkloozen voor één vol loon elk een halven dag werken. Bij de aanbesteding is Ingeschre ven voor 2.50, waarvan 60 centen voor onderlinge verdeeling. Het Handelsblad is thans in staat, een en ander mede te deelen over de toegewezen in schrijvingsprijzen by de aanbesteding der bacon-bereiding op 7 Juli voor rekening van de overheid. De hoogste prys heeft bedragen 2.60 per 100 kilo; de groote bedryven hebben ingeschre ven voor 2.60 2.50. Eén bedrijf echter heeft niet willen meedoen aan de geheime af spraak om 60 centen op den prys te leggen en heeft dan ook ingeschreven voor 1.75. Dezen prijs kan men dan ook aannemen als den juisten. Wanneer men de befaamde zesUg centen ervan aftrekt, heeft de gemiddelde inschry- vingsprys dus bedragen 1.80 1.90, zoodat de afspraak er op neerkomt, dat 31% 33 pet, op den normalen slachtprys is gelegd! De contingenten uitgeput. De leiding van de Reichsstelle fiir Devisen- bewirtschaftung deelt mede, dat de voor het algemeen reisverkeer naar Nederland ter be schikking staande contingenten uitgeput zyn. Dientengevolge treedt terstond de volgende regeling in werking: 1. De Duitsch-Nederland- sche reisovereenkomst geldt nog slechts voor menschen, die hun zetel of vaste verblijfplaats in het rijk hebben, in het bezit zijn van een Nederlandsche pas en den leeftyd van zes jaar hebben bereikt. Het maximum bedrag pei persoon per maand bedraagt 100 gulden. 2. Er kunnen alsnog in de lijst van genoemde overeenkomst bedragen ter beschikking wor den gesteld voor het bezoeken van congressen en dergelijke in Nederland. („Nw. Rott. Crt,")j«

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2