Raadsflitsen. BINNENLAND Sport Het wetsontwerp ter toelating van kosteloos procedeeren aangenomen. Bouw van duikbooten op Nederl, en Duitsche werven. Nieuwe televisiezender. Hoeveel sigaren en sigaretten mee naar het buitenland. Stijging van crimaliteit van de jeugd Het gehakt in blik voor de werkloozen. Noorsche opdracht aan Amst. Droogdokmij. Eerste Kamer De laatste loodjes, die niet zwaar wogen. Kamer tot tweede week in September op reces. Luchtvaart De postvluchten van Indië en naar De vlieger en de Normandie. Vliegongeluk bij aankomst van de Queen Mary. Russisch vliegtuig verongelukt. GEMENGD NIEUWS Gevangene ontvlucht. Hagelstorm boven het land van Sternberg. Het zusterschip van de Queen Mary. Een nieuwe geschutfabriek in Engeland. Vijand no. 1 tot levenslang veroordeeld. Een moord voor den loudspeaker. Een treinongeluk eischt zes dooden 7 dooden bij een spoorwegongeluk Juffrouw pas op uw hondje.. De ratelslangmoord te Los Angeles. Stoomvaartberichten. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Haven van Nieuwediep. Zwemmen Bq een nabeschouwing van datgene, waar toe Dinsdagavond onze vroedschap in een samenzijn van niet minder dan bijna 5 uur besloten heeft, ontkomen wq niet aan een tweetal gevoelens, welke in groote lijnen onze meening bepalen. Ten eerste is dat dan een gevoel van groote voldoening over de resultaten, waartoe men dan eindelijk, zij het goeddeels gedwongen door de zich steeds meer doen geldende nood zakelijkheid, gekomen is, in casu een gedeel telijke oplossing voor de nog steeds niet aan slag komende jeugd en ten tweede de beide belangrijke objecten, welke een groot aantal werkloozen eerdaags arbeid in het vooruitzicht stellen. Aan de andere zqde vragen wij ons echter af, of het noodzakelijk geweest is, dat zooveel flux de bouche van zooveel raadsleden ge spendeerd moest worden aan een kwestie, waarvan een eventueele verwerping niet alleen voor het College een motie van abso luut wantrouwen ware geweest, doch tevens een blamage voor den Raad in zqn geheel. Evenwel, de voorstellen zijn geaccepteerd en: we zijn er dankbaar voor. Dankbaar, dat de jonge garde, wier ver trouwen met name in dezen tijd zoo zwaar beproefd wordt en dankbaar voor de ouderen onder onze stadgenooten, die thans een kans krijgen inplaats van het demoraliseerende ont vangen van steungelden, productieven arbeid te verrichten. Het zijn beide verbeteringen van de hoogte Importantie. Bij veel waars, dat in de debatten gezegd werd, en dan denken wij o. a. aan de woorden van den heer Steenlage, die zeer ad rem in het midden bracht, dat zijn voorstellen van weleer in feite toch niet zoo gek waren als de wet houder toen wel liet voorkomen, was daar ook veel wat ons verbaasde. Door den heer Schoeffelenberger werd dien avond permanent critiek geleverd op de hou ding van het College van B. en W., doch men ontkomt niet aan een eenigszins onaangena- men indruk, die deze, wat men zou kunnen noemen „beroeps-oppositie" achterlaat. Tot twee maal toe dien avond sloeg de heer Schoeffelenberger de plank mis: ten eerste bij de besprekingen over de onteigening der lan derijen, welke bij uitbreiding van de Begraaf plaats noodzakelijk zal zijn, en waarvan de heer Sch. vermeende, dat deze onteigening een zeer lang proces zou worden. Het was de Voorzitter van het College, die overduidelijk bewees, dat de opposant met de wetten dien aangaande niet al te goed op de hoogte is. En voorts bij het voorstel van genoemden heer, om over te gaan tot boulevard-vorming van den Kanaalweg. Daargelaten of deze heer soms meent, dat Den Helder een dessa is, waar men het ge meente-vuil willekeurig kan deponeeren, zou men nieuwsgierig kunnen zijn naar deze toe komstige promenade, die wat breedte aangaat waarlijk majestueus zou zijn, doch waarbij de huizen aan weerszijden van genoemde prome nade wel eenigszins den indruk van miniatu ren zouden oproepen Merkwaardig blijft intusschen het feit, dat deze vakman critiek uitoefent op het vakman schap van hoofden van Gemeentediensten. Ook hier geldt o. i. echter nog steeds de oude Spreekwijze van de beste stuurlui. Wat het algemeen bezwaar der heeren tegen deze bijlagen betreft, n.1. dat de beloo- hing voor dezen inderdaad zwaren arbeid zoo gering is, moeten ook wij toegeven, dat de menschen met de bedragen, die hier verdiend kullen worden en die zeer zeker niet ver boven het niveau der steunuitkeeringen komen, geen wonderen kunnen verrichten. Daartegen staat echter onverbiddelijk de wet der logica, die belet verder te gaan dan het uiterst-mogelijke. De liefdesverklaringen aan onze naasten waren Dinsdagavond niet van de lucht en het leek er af en toe waarlqk bp, of de gemeenteraad en grand complet voor maecenas speelde. Doch diezelfde maecenas zou straks onder in den zak van 't gemeente budget de rekening vinden; en wat dan? Hoewel we alleszins kunnen begrijpen, dat tal van raadsleden de gelegenheid te baat hamen om hier een werkelijk gemeend of wel èen politiek-altruïstisch vuurwerk af te ste ken, lijkt het ons gewenscht voor alles de nuchterheid te blijven betrachten. De overige agenda-punten werden in spoed- tempo doorgenomen en vergen geen bijzonder fcommentaar. Ons plaatselijk vrouwelijk dienstbaar perso neel krijgt een kans, terwijl de machinisten- bpleiding aan de Zeevaartschool naar alle waarschijnlijkheid nieuw leven ingegoten krijgt in een kwijnend bestaan. Wat vragen-beantwoording en rondvraag betreft, het doet ontegenzeggelijk eenigszins vreemd aan, dat de al langzamerhand bejaard wordende oliekwestie nog steeds niet defini tief afgehandeld werd. Volgens den heer De Boer zal nu echter in een volgende vergadering over deze kwestie bescheid gegeven worden. Een woord van waardeering willen wij in dit overzicht niet onthouden aan een oud- raads-gardist, die de vroedschap thans defini tief verlaten heeft: den heer Biersteker. Het was iemand, die den Raad nimmer zijn critiek spaarde, doch die ook wist, en dat bleek met name in de beide laatste zittingen, waar lof bp zijn plaats was. Wij zullen hem, met z'n helderen kijk op de dingen missen. Mogen wij tenslotte onze instemming be tuigen met de woorden van den heer Rit meester, om niet iedere peuleschil op te blazen tot een raads-vraag, daar men hierdoor ongetwijfeld van tal van zaken een vertroe beld beeld te zien krijgt. Ook hier dus: meer „common sense"! U dacht immers, dat u nog best vóór die andera auto het kruispunt kon passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den ken", u moet 't zeker wetenl oor Turksche rekening. Reuter meldt uit Ankara: 111 Duitschland reeds een mailschip te °u 8000 ton' dat ^stemd is dmwtulr fa-vitaiileering en het herstel van en' heeft de Turksche regeering vier 1568161(1 bÖde Nederlandsche en Duitsche werven. Duitsche werven zullen wee eenheden m haar geheel bouwen. De turksche werven zullen de beide andere (die xr°„fen,S dit telegram dus klaarblijkelijk in teeren zullen worden vervaardigd) mon Voorts is de regeering voornemens nog een duikboot bij dezelfde werven te bestellen. Ingevolge besluit van den minister van Binnenlandsche Zaken is aan het experimen- teele radio-zendstation P.A.O.J.F. van den heer J. G. Mulder, Van Halewjjnlaan 287 te Voorburg, vergunning verleend voor het draadloos uitzenden van televisiebeelden op een golflengte van ongeveer 80 meter. Deze uitzendingen, welke als wetenschappelijk ex periment bedoeld zijn, zullen geschieden op alle Zaterdagavonden, direct na het sluiten van de Nederlandsche omroepzenders. De juiste datum van inbedrijfstelling zal nader worden bekend gemaakt. Nu de vacantietjjd is aangebroken bereiken de Kamer van Koophandel vele verzoeken van toeristen betreffende het medenemen van tabak en sigaren naar tal van vreemde rijken. De Kamer meent deze toeristen tegemoet te komen door bekend te maken, dat, volgens de haar ten dienste staande gegevens, de na volgende bepalingen gelden: België. Vrije invoer van 10 sigaren, 25 ci- garetten of 50 gram tabak. Duitschland. Dito (niet van toepassing voor grensverkeer). Engeland. Geen bepaalde hoeveelheid vrij. In het algemeen kunnen 50 cigaretten, 25 sigaren of 50 gram tabak, zonder betaling der invoerrechten worden medegenomen, echter wordt dit aan het oordeel van de douane overgelaten, die o.a. overtuigd moet zijn, dat de toerist deze tabaksartikelen zelf zal verbruiken. Frankrijk. Vrije invoer voor heeren van 10 sigaren of 20 cigaretten of 40 gram tabak. Het aangeven van tabaksartikelen Is nood zakelijk, ook voor de vrjj in te voeren hoe veelheden. Voor dames uitsluitend vrije invoer van 20 cigaretten. De toepassing van de Kinder wetten in 1984. Uit de aanwijzingen, die de door het Cen traal Bureau voor de StatisUek gepubliceerde statistiek geeft omtrent de beweging van de jeugdcriminaliteit van de jeugd, valt op te maken, dat de misdadigheid onder de jeugd blijkbaar niet aanstonds met het ongunstiger worden van de oeconomische omstandigheden toenam. In 1931 en 1932 daalden de totaal cijfers. Eerst in 1933 vermeerderde het aantal schuldigverklaarden, doch bleef nog beneden het cijfer van 1930. Voor 1934 is het totale aantal gestegen (van 1817 in 1932) tot 2183. Vergelijking met de cijfers van vorige jaren doet zien, dat alleen in 1917 tot en met 1920 en 1925 het totale aantal hooger was. De stij ging deed zich in gelijke mate voor t.a.v. jon gens en, meisjes, de percentages bleven gelijk aan die van 1933: 91.8 en 8.2. Bij nadere beschouwing der relatieve cijfers van de jongens merkt men echter op, dat de toeneming van het aantal schuldig verklaar den zich in sterkere mate voordoet bq de lagere leeftijdsgroepen dan bq de hoogere, vooral bij de categorie van 13 en 14 jaar. Een belangrijke vermeerdering vertoonen voor 1934 de aantallen schuldigverklaarde strafrechtelijk minderjarigen ter zake van gequalificeerden diefstal (in hoofdzaak dief stal in vereeniging gepleegd), heling en ver nieling in vereeniging. Wegens gequalificeer den diefstal werden vooral meer kinderen van zeer jeugdigen leeftijd (van 10 t/m 14 jaar) schuldig verklaard. Het totale cijfer van de schuldig verklaarden wegens zedenmisdrijven daalde. De cijfers van eenvoudige en gequali- ficeerde mishandeling bleven betrekkelijk laag. Kwaliteit voldoet in geen enkel opzicht- Men schrijft uit Emmen: Het volgens het contract van het departement van sociale zaken met de IJmuider Vleeschconserven- fabriek ten behoeve der werkloozen geleverde gehakt heeft hier van den beginne af bq de arbeiders een slecht onthaal gevonden. In een gemeente als deze, met zooveel werkloozen, die in hoofdzaak komen uit den kring der landarbeiders en al vele jaren werkloos zijn geweest, zoodat ze, wat hun voeding betreft, allerminst verwend zijn, moet er wel heel wat aan mankeeren, als een zoo goedkoop en voornaam voedingsmiddel algemeen ge weigerd wordt. Het vroeger verstrekte z.g. blikvleesch en ook het gehakt, dat werd ge maakt van het uit de markt genomen melk vee, werd met graagte gegeten en in groote hoeveelheden afgenomen. Met het IJmuider product was dat dadelijk geheel anders en het bleek spoedig onverkoopbaar, zoodat B. en W. zich genoodzaakt hebben gezien, zich tot den minister te wenden met het verzoek, de distributie ervan te mogen staken. Hier toe is het College natuurlijk niet zonder meer overgegaan en het moet ook zelfs wel over tuigd zijn geweest van de ongeschiktheid als voedingsmiddel. Inderdaad is het weinig appetijtelijk. Van gehakt, zooals wij dat kennen, heeft het wei nig. Het lqkt meer een pastei, die echter droog en hard is. Wie het eet, proeft van de eigenlijke bestanddeelen niet veel anders dan de kruiden en al is de kwalificatie oneetbaar dan misschien wat erg sterk, naar meer smaakt het „preparaat" allerminst En dat de arbeiders weigeren het te consumeeren, is hun niet kwalqk te nemen. De minister heeft thans een mededeeling doen publiceeren, volgens welke een tech nische storing in. de fabriek oorzaak van het 1 minder smakelijk zijn van een bepaalde hoe- hoevelheid zou zijn. Men vraagt zich echter af, of dit aan de fabriek niet voor de aflevering geconstateerd had moeten worden en ook, of zulk een sto ring het gerecht dermate gepeperd kan doen smaken. De ondeugdelijke partij blijkt in elk geval zoo groot geweest te zijn, dat ver scheidene gemeenten ervan ontvangen heb ben, Er moet hieruit een niet onbelangrijke schadepost voorkomen. (N.R.Crt) Bij de Amsterdamsche Droogdok Maat schappij is in den voormiddag Dinsdag het ongeveer 8000 bruto registerton metende Noorsche tankschip „Polar Chief" aangeko men. De A. D. M. heeft opdracht gekregen, dit schip in te richten tot traanschip voor de walvischvaart, met welk omvangrijk werk on geveer twee maanden gemoeid zullen zijn. NEDERLANDERS TE MADRID. Nog geen beslissing over het zenden van een vliegtuig. Naar het Hbl. verneemt, bestaat er. volgens een gisteravond op het ministerie van Buiten- landsche Zaken ontvangen bericht, geen reden tot ongerustheid betreffende de Neder landsche kolonie te Madrid. De plannen aan gaande het uitzenden van de F 36 verkeeren nog in hetzelfde stadium als gisteren. Indien noodig, zal het vliegtuig naar de Spaansche hoofdstad worden gezonden. ,9'" Aan de orde is Woensdagmorgen het wets ontwerp herziening van de voorschriften nopens de toelating om kosteloos te procedeeren. De minister van justitie, de heer Van S c h a i k, zegt, dat er niets zal worden veran derd ten opzichte van de mogelijkheid voor de armen om, als het noodig is, te procedeeren. Spr. zelf heeft acht-en-twintig jaar lang de belangen dezer menschen behartigd. Ons pro- deo-stelsel werkt goed, maar toe te juichen zou zijn een uitbreiding der bureaux voor rechtsbijstand. Doch hiervoor is rijkshulp noo dig. En het rijk heeft geen middelen hiervoor. Er komen misbruiken voor. Hier en daar wordt wat ruim omgesprongen met het af geven van verklaringen van onvermogendheid. Maar het hoofdelement van het wetsontwerp is, dat menschen, die niet arm zijn en niet rijk, nu vaak niet kunnen procedeeren, omdat zij niet als onvermogend worden beschouwd en toch niet de kosten kunnen betalen. Deze men schen in grooten getale, worden door het wets ontwerp geholpen. Men vraagt, wat het verschil is tusschen on- en -■invermogenden. Men kan de vraag ge makkelijker stellen, dan ze beantwoorden. Maar de vraag moet worden beantwoordt in elk be paald geval, ten aanzien van een bepaalde procedure. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Naturalisatie-ontwerpen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen natura lisatie van M. A. J. Basten en van A. Beek, ieder met 19 anderen. De Kamer keurt de wetsontwerpen goed, met aanteekening, dat de heer DeGqselaar tegen is. Aan de orde zijn de wetsontwerpen natura lisatie van J. Th. A. van den Berg, van J. Boes ten en van M. W. Baadjou, ieder met 19 ande ren. Zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Giro wet en belasting in de doode hand. De Kamer neemt zonder hoofdelijke stem ming de girowet en de wijziging van de beper king van den schuitenaftrek voor de belasting van de doode hand zonder debat en zonder hoofdelijke stemming aan. Invoer van draadnagels. Aan de orde is de regeling van dert invoer van draadnagels, draadkrammen, spijkers, ge trokken ijzerdraad en van prikkel- en punt- draad. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Invoer van steenkolen. Aan de orde is het wetsontwerp regeling van den invoer van steenkolen. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. Crediet voor werkverruiming en industriefinanciering. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wijzi ging der begrooting van het departement van financiën voor 1936 (crediet voor werkver ruiming) en van de begrooting voor sociale zaken voor 1936 (industrie-financiering). De minister van sociale zaken, de heer S 1 i n- g e n b e r g, zegt, dat, dat hem gebleken is, dat een verkeerde indruk is gevestigd door wat hij in de Tweede Kamer heeft gezegd over den wegenaanleg in de provincie Zuid-HoUand, in vergelijking met dien in Noord-Holland. Hij heeft volstrekt niet te kennen willen geven, dat Zuid-Holland te weinig zou doen. Integendeel, ook Zuid-Holland besteedt een belangrijk be drag voor wegenverbetering .waarvan werkver ruiming het gevolg is. De strekking van spr.'s betoog in de Tweede Kamer was om te kennen te geven, dat Noord-Holland ook veel gedaan heeft en als Zuid-Holland geholpen werd door het Rijk, ook rijkshulp zou vragen evenals an dere provincies. En ten tweede was de strek king om te doen uitkomen, dat elk publiekrech telijk lichaam verplicht is om uit eigen midde len, met het Rijk, in versneld tempo en met kracht de werkloosheid te bestrijden. De Kamer keurt het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goed. De Voorzitter houdt de volgende rede: „De werkzaamheden van de Kamer zqn voor het huidige zittingsjaar niet ten einde. Nog vindt onze hand een en ander te doen. Laten wij gedachtig aan een der zoo wijze vermaningen van den Prediker ons beijve ren, daarmede gereed te komen vóór de slui ting van de tegenwoordige zitting der Staten- Generaal. Dies stel ik mij voor, de Kamer weder bijeen te roepen in de tweede week van September". De vergadering wordt om één uur gesloten. De Perkoe toet is op de heenreis 29 Juli van Akyab vertrokken en denzelfden dag te Ran- goon aangekomen. Wegens slecht weer is het vliegtuig toen niet verder gevlogen. De Kwak is op de terugreis 29 Juli van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Medan aangekomen. De „Djalak" (heenreis) vertrok 29 Juli van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Athene. De „Edelvalk" (terugreis) vertrok 29 Juli van Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Ahene. Men herinnert zich het hachelijke avontuur van den Engelschen piloot Kennedy, die op de voorplecht van de Normandie neergetui- meld is zonder zich zelf noch anderen te ver wonden. Eerst was gedacht, dat hij zoo laag over het Fransche zeekasteel vloog om dit beter te kunnen opnemen. Spoedig bleek, dat hij op die manier de manoeuvres van een ander toestel wilde vermijden. Nu hij in Engeland vrijgesproken is. wordt uit Parijs gemeld, dat de Compagnie générale transatlantique, die zich aanvankelijk civiele partij gesteld had, dit ingetrokken en het ge recht verzocht had, den vlieger niet te ver- oordeelen. Toen de Queen Mary het lichtschip Ambrose naderde, is een vliegtuig, waarmede 9 pers fotografen het schip tegemoet waren gevlo gen, in zee gevallen. De Queen Mary veran derde onmiddellijke van koers, doch een Amerikaansch schip, dat zich in de nabijheid bevond, bereikte het eerst de plaats van het ongeluk. Gemeld wordt, dat één der inzitten den van het vliegtuig om het leven is ge komen, terwijl enkele andere gewond werden. Door angst van leerling-parachute springer. Vier dooden. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat een leerling-parachute-springer, die niet durfde springen, een vliegtuig heeft doen veronge lukken. Hij stond op den vleugel, doch durfde zich niet omlaag te werpen, met het gevolg, dat de bestuurder de macht over het toestel verloor, zoodat het omlaag stortte. De vier inzittenden kwamen allen om het leven. Binnenland MAN DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Dinsdag is de 21-jarige landbouwer M. op te V., te Pey (L.) bij het verrichten van zijn werkzaamheden door den bliksem getroffen en gedood. Spoedig gegrepen. Op de Rijks-Tuchtschool voor minderjarige Meisjes te Montfoort, wist een der vrouwe lijke gevangenen aan het oog van haar be waaksters te ontsnappen en te ontvluchten. Zij sprong over de breede sloot, welke het ter rein omgeeft en wist zoodoende den nieuwen Provincialen weg te bereiken. Een autoiftobilist wist zq te bewegen haar mee te nemen, doch in plaats dat deze haar verder in veiligheid bracht, deponeerde hij haar ten stadhuize te Oudewater, waar hij haar aan de politie overgaf. GELD ONDER DEN GROND VERSTOPT. Een 21-jarige knecht van een groenten- handelaar in de Spaamdammerbuurt nam uit een in den winkel liggende tasch vqftien gulden weg. Hij slaagde er in een plank van den vloer los te trekken en daaronder in een putje zqn „buit" te verbergen. Maar de politie wist weldra de bergplaats te ontdekken en den oneerlijken knecht aan te houden. Buitenland Maandagmiddag heeft een geweldige hagel storm S tarn berg en omstreken geteisterd, groote hagelsteenen hebben te velde staande gewassen vernield, ruiten ingeslagen, en boomen van hun groen beroofd. Eenige menschen, die in het meer zwom men, konden slechts met veel moeite, in half bewusteloozen toestand aan land worden ge bracht. Sommigen waren door hagelsteenen bloedend verwond. Ook de streek ten Oosten van München door noodweer geteisterd. Uit München meldt het D.N.B., dat de hagelstorm, die het land om het Stamberger meer heeft geteisterd, ook schade heeft aan gericht in het geheele Isardal en ook in het Oosten van München. Een wervelstorm heeft tusschen Ottobrunn en Hohenkirchen vijf wagons van een passa giers trein omgewaaid, waarbjj vier van de veertien reizigers zijn gewond. Zes circuswagens zqn door den wind opge nomen en acht meter verder op een grasveld geslingerd en volkomen vernield. 10 menschen werden hierhjj gewond. De schade wordt op 400.000 mark geschat Het subsidie van de regeering wordt verleend. In het Lagerhuis heeft de financieele secre taris van de schatkist Dinsdag meegedeeld, dat de regeering na overleg met de directie van de Cunard-White Star lijn en de firma John Brown te Glasgow (Clydebank) besloten heeft het noodige subside onder de North At- lantic Shipping Act aan de maatschappij te verleenen, voor den aanbouw van een zuster schip der „Queen Mary" dat, zoolang het nog niet gedoopt is bekend zal staan als no. 552). De „Queen Mary" was no. 534. Volgend jaar te water. Met den bouw van het schip zal vermoede lijk aan het einde vim de volgende maand be gonnen kunnen worden, zoodat het mogelijk is het schip nog in het volgende jaar, dat van de kroning van koning Eduard, te water te laten. Naar de Daily Telegraph meedeelt, wordt de munitiefabriek van Camel Laird, te Not- tlngham, verbouwd voor de vervaardiging van geschut. De eerste honderd werklieden van de fabriek zijn naar Woolwich gegaan, om in de regeerings-arsenalen het vak te leeren. Men hoopt de fabriek over zes weken in werking te kunnen stellen en verwacht, dat enkele duizenden menschen hier te werk zul len kunnen worden gesteld. In den oorlog is in deze fabriek ook zwaar geschut vervaardigd en werkten er dag en nacht vele duizenden. De bandiet Alvin Karpis, die bekend stond als „vqand van het algemeen no. 1", was niet lang geleden eindelijk in hechtenis genomen. Thans is hij te St. Paul in Minnesota tot levenslang veroordeeld. Karpis had met een medeplichtige, Charles Fitzgerald, den rijken brouwer William Hamm ontvoerd. Pas toen de familie een losprqs van 100.000 had betaald werd Hamm vrijgelaten. Ook Fitzgerald heeft levenslang gekregen. Na het gebeurde met het kindje van Lind- berg is de straf in de Ver. Staten op ontvoe ring en geldafpersing gesteld, enorm ver zwaard. Karpis en zijn mede-gangsters moeten dit nu ondervinden. In een poging om de bevolking van de Noord-Westelijke provincie van Britsch-Indië op te voeden tot het begrip, dat moord niet het aangewezen middel is om zich genoeg doening te verschaffen voor persoonlijke grie ven, heeft het radiostation te Pesjawar eeni- gen tijd geleden een reeks uitzendingen over dit onderwerp georganiseerd. In tal van plaatsen luisterde de bevolking met groote aandacht naar het gesprokene, dat door luidsprekers van de bestuursgebou wen aan de bevolking kond werd gedaan. Zoo geschiedde, naar de Times meldt, ook ergens in een dorp. Het goede verstaan van het ge sprokene werd echter belemmerd, doordat een grappenmaker er allerlei commentaar door heen gooide. Een der dorpelingen verzocht hem zulks te laten, maar de man ging er toch mee door. De ernstige luisteraar werd daarop zoo kwaad, dat hij zijn mes trok en het den grappenmaker tusschen de ribben stak. Op een lijn van de Baltimore- en Ohio Sp. Mij. is een trein ontspoord. Zes personen wer den gedood en talrijke gewond. Nabq Clay City (Illinois) is een goederen trein ontspoord. Zeven personen o.w. vijf zwer vers, die zich in den trein hadden verstopt, kwamen om het leven. Te Chicago zijn dezer dagen 700 honden af gemaakt, die verschijnselen van hondsdolheid zouden hebben vertoond. Het aantal honden te Chicago bedraagt omstreeks 50,000. Men weet dat James, de bankier te Los Angeles, die zijn vrouw had uit den weg ge ruimd, schuldig is verklaard van moord met voorbedachten rade. Het vonnis is nog niet uitgesproken. James' medeplichtige, Hope, die tegen James getuigde, heeft levenslang gekregen. Voor een zoo afschuwelijke daad nog een clemente straf, in een land waar de doodstraf bestaat Stoomv. Maatsch. Nederland. Christiaan Huygens, 29 Juli v. A'dam. Johan de Witt, 26 Juli van Sabang. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 29 Juli v. Genua. J. P. Coen, 29 Juli v. Batavia. Moena, pass. 27 Juli Perim. Poelau Bras, 28 Juli van Londen. Poelau Laut, u., 28 Juli te Sabang. Poelau Tello, t., pass. 28 Juli Perim. Saleier, 29 Juli v. A'dam. Tarakan, (3e jeugdreis) 29 Juli te Skjolden. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, 25 Juli van Buenos Ayres. Waterland, 27 Juli te Buenos Ayres. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u. 29 Juli v. Suez. Dempo, t., pass. 28 Juli Perim. Kedoe, t„ pass. 29 Juli Perim. Kota Gede, t„ 29 Juli v. Padang. Kota Nopan, 29 Juli te Hamburg. Modjkerto, u., pass. 28 Juli Gibraltar. Sitoebondo, pass. 27 Juli Point de Galle. Slamat, 29 Juli te R'dam. Kon. Paketv. Maatschappij. Barentsz. 27 Juli te Batavia. Houtman, 27 Juli van Kaapstad. Lematang, 26 Juli te Reunion. Nieuw Holland, pass. 28 Juli Thursday Isles. Nieuw Zeeland, pas3. 28 Juli Thursday Isles. Sipora, 27 Juli van Belawan. Swartenhondt, 25 Juli van Batavia. Tasman, 27 Juli van Reunion. (Meervoudige Strafkamer.) Zitting van 28 Juli. Uitspraak inzake C. L. Koopman, Den Hel der, thans in voorarrest, voortgezet misdrijf van diefstal onder verzwarende omstandig heden. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Conform eisch 1 jaar gev. onvoorwaardelijk. Geen nieuwe zaken. Rechtbank-vacantie is ingetreden. 29 Juli 1936. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Roek". Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Leeuwarden". Aangekomen het visscherjj-inspectievaar- tuig „Jan van Brakel". VAARDIGHEIDSZWEMMEN. Zaterdag j.L had in het Gemeentelijk Zwem bassin aan den Dijkweg, onder vrjj groote be langstelling het gebruikelijke Vaardigheids- zwemmen plaats, waarvoor bQ gebleken be kwaamheid een Diploma wordt uitgereikt. Werd het vorig jaar bij het in gebruiknemen dezer inrichting door den Wethouder van de Volksgezondheid er op gewezen, dat dit Zwem bassin meer speciaal als een Zwemschool was te beschouwen, thans is wel gebleken, dat daarvan in ruime mate is gebruik gemaakt. Niet minder dan 75 personen, zoowel dames als heeren van den meest uiteenloopenden leeftijd, hadden zich opgegeven niettegen staande de vrij hooge eischen welke aan het behalen van het diploma waren gesteld. Aan den volgenden eisch moest worden voldaan Geheel gekleed zwemmen 100 Meter. Borst- en rugzwemmen respectievelijk 100 en 50 Meter achter elkaar. Met voldoening werd geconstateerd, dat de zwemlessen met toewijding gegeven en opge volgd, inderdaad een succes zijn geworden, daar van al de deelnemers (sters) slechts 2 moesten worden afgewezen. Wjj vernamen verder, dat bq genoegzame deelname voor het einde van het seizoen, nogmaals gelegenheid zal worden gegeven, het zoozeer begeerde diploma in zijn bezit te krijgen. Dit voorloopig succes zal ongetwijfeld voor den Badmeester, den heer P. Bandt, alreeds een groote voldoening zijn. Nadat door Wethouder Smits met een kort woord nogmaals op het groote nut was gewezen, den zwemsport practisch te beoefenen en vooral na dit behaalde succes daarmede met nieuwe moed verder te gaan, daarbij consta- teerend, dat alle deelnemers(sters) dit Diploma ruimschoots hadden verdient, werden door deze de behaalde diploma's persoonlijk uitgereikt. Nog zq vermeld, dat de Commissie bestond uit den Wethouder van de Volksgezondheid P. A. Smits, Dr. BuchlieFest en den heer P. Bandt, badmeester. Dames. Mevr. Boermande Smit, mevr. v. der MarktDost, mevr. v. der BeidtBracke, Coba Nachbahr, Adrie Meijers, Annie Jacobs, Eeltje Kalt, Adrie den Bakker, Antje Meelis, Annie van Splunder, Annie de Boer, Tonny Lelie, Tini Dol, Rie Duinker, Maaike Harin- ga, Geraa Massee, Johanna Bok, Martha van Amerongen, Tini Slikker, Johanna v. der Reijden, Catharina Schermer, Evelien Lous, Trijntje Blom, Neeltje Kiljan, Petronella Bruin, Petronella van Miltenburg, Sophia Grootendorst, Jantje Geerligs, Jaequeline van Os, Guus Helder. Heeren. A. Dienaar, G. Flens, Cornelis Riekwel, Leo Gladpootjes, Hendrik de Haas, Wouter Rieu- wers, Maarten Pronk, Dirk Ooms, Harmen van Voorst, Jan Farenhorst, Jacobus de Glop-i per, Evert Hemmers, Arie Bruin, Jacob Glas, Laas Jansen, Antoon Haak, Willem van Wil ligen, Jan Bakker, Willem de Vries, Joseph Niesthoven, Jacob van der Sloot. FEESTWEEK H.Z.V. Maandagavond had de laatste wedstrijd plaats van H.Z.V.'s feestweek en wel het nummer 50 M, rugslag voor jongens adspl- ranten, op welke baan Piet v. d. Werff eerste werd in 45.4 sec. en Arie Zuurmond tweede in 45.5 sec. De derde plaate was voor Frans Mays met een tijd van 47 sec. Het overzwemmen van Piet v. d. Werff en Henny v. d. Water, die op het nummer 50 M, vrije slag adspiranten gelqke tijd gemaakt hadden, leverde nu een duidelqke overwinning op voor v. d. Werff, terwql het overzwemmen op 100 M. schoolslag tusschen Tinie Stam en Maartje Forrer voor laatstgenoemde de over winning opleverde. Woensdagavond had op het clubgebouw van H.Z.V. de uitreiking der prijzen plaats, die in den loop der feestweek verzwommen waren. Prompt op tijd heette de voorzitter van De Bruinvissen de aanwezigen van harte welkom en na een woord van dank aan het bestuur van H.Z.V. voor den verleenden steun van die zijde en aan de heeren Stam, Koningstem en Rombout voor hun verleende medewerking, gaf de heer Schellinger het woord aan den heer Boonen, om in zijn kwaliteit als trainer, de prqzen uit te reiken. Het was een heele lijst die afgewerkt moest worden en daar er zoo nu en dan een persoonlijk woord tot een der prijswinnaars gericht werd, nam het nog heel wat tijd in beslag alvorens ieder zijn wel verdiende „plak" in ontvangst had genomen. Na de eigenlijke uitreiking der prqzen die in gezellige sfeer verliep voerde nog de heer Verstegen, als lid van het H.Z.V.-bestuur het woord en bracht naast een pluim op den hoed der zwemmers, nog een korte kernachtige hulde uit op den trainer der Bruinvissen, den heer Boonen, die wel mag zeggen eer van zqn werk te hebben, gezien de steeds grooter wordende successen. Zondag a.s. is het poloteam uitgenoodigd om te Langedqk een polowedstrqd te spelen tegen D.A.W. uit Alkmaar en een estafette tusschen beide ploegen te verzwemmen. ENGELAND BEHOUDT DE DA VIS CUP. Australië geslagen. Engeland heeft voor de vierde maal in successie en in totaal voor den negenden keer beslag gelegd op de Davis Cup, door met 32 van Australië te winnen in de Challenge Round.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7