womoL JfccA zot. Stadsnieuws Soetö met iDctt aoecLö Visscherij GEMENGD NIEUWS TWEEDE BLAD Onze reis naar Noorwegen Den Helder let op uw saeck. DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1936 poets dus met iMMiEUWS Binnenland Drama op de Lek bij Culemborg. De moord op den schipper te Rotterdam. Kind in een waschteil verdronken. Worstvergiftiging op groote schaal. De strijd om het meisje. Eerst trouwen en dan de gevangenis in. De baconschandalen. Samen op stap. Nederlandsche vrouw gedood btj auto-ongeluk in België. Doodelijk ongeluk met den trein te Uitgeest. Jongeman door een trein overreden en gedood. Buitenland Voetbalwedstrijd met vier dooden en tal van gewonden. Lichi op voor alle voertuigen. Ponderdag 6 Aug- Vrijdag 7 21.11 uur 21.09 uur Voor het op 3 en 4 Aug. gehouden examen Handenarbeid slaagden de dames F. p. Spits Den Helder en E. Vorstman, Anna Paulowna cursisten van den heer Joh. W. Stevenson. Donderdag 30 Juli j.l. slaagde voor het Examen Hoofdacte mej. S. P. Klimp, leer linge voor dep cursus voor de Hoofdacte te Den Helder. Gisteren slaagde te Utrecht voor de acte Engelsch L. O. mej. L. Gerth van Wjjck alhier. Onze stadgenoote mej. A. Dekker slaagde Dinsdag voor het te Amsterdam en Utrecht gehouden examen Fransch L.O. DENK OM UW RIJWIELBELASTING- PL AATJE. Zondag begint de controle, Wij herinneren er onze lezers aan, dat de contróle op de rijwielbelastingplaatjes Zon dag a.s. begint. Men zorge er dus voor ln ieder geval uiterlijk a.s. Zaterdag een nieuw belasting plaatje op zijn rijwiel te hebben De jongelui Zaterdag om 10 min voor één present. De jongelui, die Zaterdag a.s. onze Noor- sche reis meemaken, worden verzocht uiterlijk 10 min. voor 1 op het Stationsplein (bij den ingang van het station) te zijn, omdat de groep voor het vertrek nog vereeuwigd zal worden. W(j herinneren er nog even aan, dat muziekinstrumenten (behalve mechanische muziek) meegenomen mogen worden .Ook spelen, dam-, schaak-, bridge- of andere spelen kan men meenemen. Tot Zaterdag jongens. De barometer stijgt en de „Tarakan" is reeds op de thuisreis om ons op te halen. In de vergadering te Haarlem werd door den heer Hendriks gezegd, dat door de com binatie te Harlingen contract met verschil lende kustvisschers was gemaakt, waardoor deze visschers de verplichting op zich nemen hun visch te leveren in Harlingen. Deze zaak was, zooals misschien bekend is, reeds lang hangende en schijnt dan nu haar beslag te hebben verkregen. In de vergadering in November van het vorige jaar te Den Helder over het visch bedrijf gehouden, werd door deze manipulatie gewaarschuwd, omdat dit als een groote schade voor Den Helder werd beschouwd. Immers er zou te Den Helpder minder aan voer van visch komen, zoodat dus ook in allerlei opzicht de bedrijvigheid in onze haven zou verminderen, met al de gevolgen daarvan. Daarom werd voorgesteld eenzelfde organi satie in het leven te roepen als te Harlingen werd geformeerd om de visschers gebonden te houden aan Den Helder. Het is ons niet bekend of b(j dit contract al veel visschers uit onze omgeving zijn be trokken, maar het feit, dat er al zijn stemt tot ernstig nadenken. Een groot Heldersch belang is hierbij betrokken en veel moeite dient er gedaan te worden om te behouden hetgeen we hier aan bedrijven hebben. We twijfelen niet of de daartoe ingestelde commissie zal zich hierover al beraden heb ben, maar het is mischien goed dat dit ook naar buiten blijkt, opdat de burgerij ze!f meer gaat beseffen, welke belangen hierbij op het spel staan. De visscherjj moge dan den laatsten tijd slecht zijn geweest, er kunnen ook weer andere tijden aanbreken. En als men dan terrein verloren heeft, zal het niet zoo ge makkelijk vallen dit terrein te herwinnen. Natuurlijk is het Harlingen niet kwalijk te nemen, dat het poogt zooveel mogelijk be drijvigheid in zijn haven te krijgen, maar het dient Den Helder aan te sporen alle energie aan te wenden om te houden hetgeen men heeft. Feit toch is, dat geografisch Den Helder veel gunstiger voor de visscherij ligt dan Har lingen en het zou buitengewoon zijn te be treuren, dat tenslotte Harlingen zou gaan strijken met de revenuen, die een vischbe- drijf kan opleveren. Welk een moeite doet b.v. Katwijk thans niet om daar een eigen haven te krijgen om Zoo alle voordeelen die het vischbedrijf op levert in eigen dorp te houden. En hier zou men het moeten aanzien, dat het oeroude vischbedrijf van Den Helder zich gaat verplaatsen naar Harlingen? Dat wil er bij ons nog niet in! THE 8 IMERRYMAKERS IN CASINO. Zondag treedt de Amsterdamsche Band >,The Merrymakers" o.l.v. van Staats in Casino op. Deze 8 mans Band maakt haar debuut in Den Helder na verscheidene succesvolle avonden in het Carlton hotel, en eenige der voornaamste instellingen in het Zuiden. Behalve de groote verscheidenheid in de instrumentale bezetting o.a. Jazz op twee vleugels treedt de scatzanger Andy Yazoo De Nederlandsche tandpasta op. Eenige zeer goede komische shownum mers met medewerking van het duo Johnny en Jones zullen ook voor de niet-dansers een groote attractie blijken. Recensie* van nieuwe zaken worden al leen op verzoek van den betrokken win kelier gemaakt. KRUIDENIERSWINKEL IN DE KONINGSTRAAT. Het is vandaag juist een week geleden, dat de heer Willem Buter in het verbouwde pand Koningstraat 20, zijn winkel in kruideniers waren opende. In de weinige dagen die in- tusschen verstreken zijn, heeft de heer Buter reeds kunnen constateeren, dat het met zijn zaken thans beter gaat dan in de Hoogstraat, waar hij voordien eenige jaren als kruidenier gezeten heeft. Dat verwondert hem trouwens niet, daar hij al een 40 jaar winkelier is en wel begreep, dat de Koningstraat veel meer mogelijkheden biedt dan de Hoogstraat. Echter de straat alleen zegt niet voldoende, ook de winkel zelf moet van zich doen spreken. En dat doet deze frissche, prettig aandoende zaak zeker. Alle artikelen staan er zoo over zichtelijk en hygiënisch bij, dat het een lust is om te zien. Een vroolijke beschildering zorgt voor het aangename cachet en de ver lichting is O. K. De heer Buter heeft niet kunnen vermoeden, dat zijn zaak zoo spoedig te klein zou zijn. Toch is het zoo, zoodat hij een appartement van het pand bij den winkel heeft moeten trekken waar hij den koffie molen met motor gaat opstellen. In den win kel zelf valt het koffiereservoir, waar 150 pond koffie ingaan, nog op. De aannemers Reyer en Vlaming bouwden de mooie étalagekast en Dordtmundt, al hier, zorgde voor de verlichting. Voor den heer Buter hopen wij, dat het crescendo met zijn winkel zal gaan. DANSINSTITUUT „MODERN" AAN HET ANKERPARK GERESTAUREERD. Het dansinstiuut „Modern", gevestigd aan het Ankerpark no. 15, heeft zijn interieur vorige week op dusdanige wijze verfraaid, dat hier zonder overdrijving gesproken mag worden over een restauratie, die door de leer lingen in de schoone kunst van Terpsichoré van genoemde onderwijsinrichting zeer zeker op prijs gesteld zal worden. Wij waren een dezer dagen in de gelegen heid een kijkje in het instituut van den heer A. Schaap te nemen en waren getroffen door de werkelijk radicale wijze, waarop men hier de verbeteringen heeft aangebracht, temeer daar alles met eigen krachten tot stand ge komen is. In de zaal zelf zijn nieuwe lambrizeeringen gekomen, een zeer geslaagde verlichting, aardige ornamenten langs de wanden enz. Voorts kwam er een aparte afdeeling, waar de danslustigen even kunnen uitblazen: ook deze ziet er alleszins smaakvol uit met de langs den wand gebouwde boxen en de we derom opvallende verlichting. Een belangrijke verbetering van dansinsti tuut „Modern", hetwelk staat onder contróle van het Nederlandsche College van Dans- leeraren en dat, wat interieur betreft, een alleszins beschaafden imdruk maakt. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Juli werd de Leeszaal bezocht door 1063 mannen en 66 vrouwen, totaal 1129 personen. Uitgeleend werden 2023 romans, 1492 kin derboeken en 1012 studieboeken, totaal 4527 banden. Aangekocht werden de navolgende werken: Romans: Dixelius, De pleegkinderen; Ivans, De scha duw; Smith, PollyAnna's juweelen; Verhoog, Van havens en zeeën; de Vries, Stiefmoeder aarde. Studiewerken: Berdjajew, De bestemming van den mensch in onzen tijd; Illig, Zwijgen de dooden? Kalma e.a., Geestelijke leiders; Noorderbos en v. Leeu wen, Erasmus in den spiegel van zijn brieven; Ponder, Java's pracht en praal; Premsela, Moeilijkheden in het huwelijk; Ritter, Over Joh. de Heer; v. Schelven, Tusschen bommen en roovers; Schoonderbeek, Het kweeken en verzorgen van bloemen en planten in de woning; Stuiveling, Erasmus; Tolman en van Schaik, Door veld en beemd; Marcu, De ver drijving der joden uit Spanje. Ten geschenke werden ontvangen: Oppenheim, De bende-koningen; Tchernavin, Waar het leven sterft (verv. op Rapaille); Cha teaubriand, Atala, René, Le dernier Abencera- ge; Krishnamurti, Toespraken, dl. 6; Weule, Kulturgeschichte des Krieges; Russinow, Sov jet-Rusland; Oude Kunst, 4 jaargangen; Jaar verslagen van verschillende vereenigingen; Brochures betreffende de landbouwcrisis, on derwijs, bibliotheekwezen en ontwapening; Reisgidsen. RECTIFICATIE. In het verslag „Angstige nacht voor 4 man in een boot", voorkomend in ons blad van Dinsdag j.l. staat o.m. vermeld dat de be trokkenen op hulp rekenden, daar zij den .kluizenaar" van Twist aangeroepen hadden. De heer van Twist is ons echter komen ver tellen, dat hij ten eerste heelemaal geen klui zenaar is, en ten tweede, dat hij door de op varenden van het jaagbootje niet is aange roepen. Bovendien lag zijn botter onder den wal en de mast lag zelfs op den oever, daar hjj dien repareeren moest. Van Twist dient dus van elke blaam gezuiverd te worden: hjj kon de 4 opvarenden niet helpen. Vermelding verdient ook nog, dat één der ouders, mede namens die van de anderen, een dankbetuiging aan Coen Bot en A. Kramer wilde richten middels een advertentie in ons blad. Daar de vader echter werkloos was, hebben wij hem beloofd deze dankbetuiging op deze plaats over te brengen. Dus heeren Bot en Kramer namens de gelukkige ouders hartelijk dank voor Uw menschlievend werk. Tot en met Juli werd door Katwijker en Scheveninger logers aan treilvisch aangevoerd voor een bedrag van 961.789 tegen verleden jaar over hetzelfde tijdvak 893.953. Echter werd dit jaar met meer schepen aan deze visscherij deelgenomen. Het gemiddelde resultaat per reis is iets ongunstiger dan verleden jaar. In dit jaar n.L 496 per reis en verleden jaar 513. We spraken een schipper over de maas wijdte, die zij hebben. In het algemeen vischt men met 10 c.m. wijdte. Toch voert men veel puf aan, zoodat ook dit als bewijs kan gelden dat verhooging van de maaswijdte tot 7% cm. niet het resultaat van het sparen van jonge visch zal hebben, hetgeen toch met de invoering van dezen maatregel wordt be oogd. Bepaald is, dat restitutie zal worden ver leend voor de olie gebruikt voor het bakken en conserveeren van visch welke uitgevoerd is en wordt naar het buitenland. Ten deele wordt dus tegemoetgekomen aan de klacht over de heffing van cijns op bak olie. Bevredigd zal men niet zijn, want de verkoop van visch in het binnenland wordt door deze heffing nadeeling beïnvloed. De prijzen van de versche haring waren Maandag weer veel lager dan in de vorige week. Men schreef dit toe aan den grootert aanvoer, die uitsluitend nog in het binnen-: land moet worden verwerkt. De prijs liep Maandag tot beneden drié gulden, terwijl de vorige week zelfs tot zever) gulden werd verkocht. Men was te IJmuiden nogal tevreden over de kwaliteit der aangevoerde garnalen. De grootte voldeed goed, zoodat er prijzen per lit waren gemaakt van drie gulden. In hoofd zaak worden deze gevischt onder den wal bij IJmuiden en enkele schuiten houden zich hiermede bezig. De garnalen zijn voornamej lijk bestemd voor Amsterdam, dat altijd nog belangrijke kwanta kan opnemen. Daarom ié het te betreuren, dat de garnalen, in onze buurt gevangen, thans tot de kleinere soort behooren. v De vischaanvoeren van de Duitsche vis- schersvloot worden, door geregelde uitbreiding der vloot steeds belangrijker. Het streven is tenslotte geheel in eigeri vischbehoefte te voorzien. Wat ook dit weef voor onze export zal beteekenen, laat ziel) denken. Maar het is goed daarmee nu reeds rekening te houden, opdat men, door 'n tijde: lijke uitvoer naar dit land, zich niet de illusie geeft, dat dit van blijvenden aard zal zijii Het zal noodig zijn, dat de binnenlandsche markt meer energiek wordt bewerkt; daiar: naast zal het gewenscht zijn ander export-1 terrein op te zoeken, hetgeen wel niet zoo gemakkelijk zal gaan, maar daarom niet be hoeft te worden nagelaten. Zooals we al meer schreven, zou de con sulaire deinst hiervoor speciaal moeten worl den ingeschakeld. De Urker Noordzeevloot maakte de vorigé week bevredigende besommingen. Vangst er vischprijzen waren goed. De vaartuigen di< van Scheveningen tot IJmuiden vischten be somden van 120 tot 175; die vischten var Texel tot Terschelling besomden van 300 en de snurrevaadvisschers, die ver weg hui bedrijf uitoefenden, tot zelfs bij Norderney kwamen tot 400. We zullen ditmaal hierop geen commentaar leveren. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in het visch- en harihgj bedrijf hield Maandag een openbare verga-I dering, waarin de 2e voorzitter van der) Bond, de heer Hendriks en de secretaris, dé heer Presser, het woord voerden. In hoofdzaak werd aangetoond waaróm men zich had te organiseeren en ten tweede werden de toestanden in het ventersbedrijf aan een beschouwing onderworpen. Vooral de toestand aan den afslag te IJmuiden, wat betreft het deponeeren van de 200.om inkoopen te kunnen doen, blijft voor deze kleinhandelaren een doorn in het oog. De heer Presser zegt, dat, uit alle deeler) van het land, drang komt tot steviger or-i ganisatie. De teruggang in het bedrijf 13 groot. Het bleek, na een vraag van de K. v. Koophandel te Haarlem, om te mogen weten,' welke de bedoelingen van den Minister wa-j ren om het vischbedrijf te saneeren, dat Z E; antwoordde, dat in de eerste palats zou moe-j ten worden begonnen met de distributie. Het hoofdbestuur heeft een rapport over den toestand in het kleinbedrijf aan den Mi nister overhandigd in een audiëntie, die ruim een uur duurde. Ook is er een langdurig onderhoud ge weest met den Econ. Techn. Dienst in Noord-I Holland. Onze Bond is dus wel degelijk ingeschakeld in de aandacht van de overheids-instanties. De ventvergunningen der verschillende ge-: meenten, zijn zoo uiteenloopend van aard, dat daarin uniformiteit moet komen. Te Haarlem is het aantal venters van 800 gekomen op ongeveer 2500, In Amsterdam is o.a. een commissie voop visch in den Levensmiddelenraad. De Minister heeft een commissie in het' leven geroepen, waarin landelijk de vischdis-, tributie kan worden behandeld. Geregelde aanvoer is in de eerste plaats, noodzakelijk. De heer Hendriks bespreekt het organisa torisch gedeelte. Heel hoog staan de visch- handelaren in het algemeen niet aangeschre ven. Zijn er minderwaardige elementen, dan dienen die aan de kaak te worden gesteld, want de algemeene opinie omtrent ons be drijf dient gewijzigd te worden. Het is mogelijk, dat we aanstonds versto ken zijn van visch, want Harlingea heeft contract afgesloten met kustvisschers o.a. uit Texel en Den Helder, die de visch aan die stichting leveren, zoodat deze visch niet meer in handen komt van den kleinhandel. De besprekingen met den groothandel om trent leveranties aan particulieren hebben er toe geleid, dat men hier en daar bij den groothandel bordjes ziet hangen, waarop staat: aan particulieren wordt niet geleverd. Maar de Bond heeft aangetoond, dat er een groothandelaar was, die die leveranties niet deed op zijn naam, maar op naam van eeri familielid. We hebben een cultureele taak te vervul len om ook onze menschen op te voeden tot reëel werkende venters en handelaren. Ieder hd heeft propaganda te maken voor onzen Bond. Vader, dochter co een neef ver dronken. Dinsdagochtend omstreeks tien uur heeft op de Lek nabij het fort 't Spoel b(j Culem borg een ernstig ongeluk plaats gehad, waar bij drie personen om het leven zijn gekomen. De heer J. Ulehake, hoofd van de openbare lagere school te Everdingen, was met zeven kinderen, eenigen van hemzelf en eenige logétjes in een ijzeren roeiboot op de Lek gaan varen. Toen zij, stroomopwaarts varende, buiten een krib kwamen, werd het vaartuigje overvaren door een passeerende motorboot. De roeiboot sloeg om en alle inzittenden kwamen in de rivier terecht. Zoodia op de motorboot het ongeluk werd bemerkt, werd gestopt en werd een roeiboot uitgezet om te trachten de drenkelingen te redden. Het gelukte vier kinderen uit het water te halen. Het gelukte met een zuurstoftoestel de levensgeesten van de vier kinderen, die allen bewusteloos waren, weer op te wekken. De motorboot, waarmede de politie en de dokter uit Culemborg naar de plaats van het ongeval waren gekomen, had onderweg de omgeslagen roeiboot op sleeptouw genomen. Toen men de boot weer omkeerde, kwam men tot de ontdekking, dat zich in het vaartuigje nog een der kinderen be vond. Een negenjarig meisje had zich, toen de roeiboot werd overvaren, aan een zitbank vastgeklampt en na een uur bevond het kind zich nog steeds in de omgeslagen boot. Het had al dien tijd angstig in het omgeslagen vaartuigje gezeten en was dank zij de achterge bleven zuurstof in het leven gebleven. Het kind was ongedeerd. De heer J. Ulehake, ongeveer 50 jaar oud, en twee kinderen zijn verdronken. De heer Ulehake is een goed zwemmer, doch hij was gekleed in een leeren jas en het schijnt dat hij daardoor niet in staat was zich boven water te houden. De man laat een vrouw en nog vijf kin deren achter. Het lijk van den heer Ulehake is spoedig na het ongeluk door den schipper van de motorboot opgehaald. Men heeft nog getracht de levensgeesten op te wekken, doch dit is niet gelukt. De beide andere slachtoffers zijn de zeven tienjarige dochter van den heer U., Geertruida Paula, en een 23-jarige neef, de heer M. van Schaik uit Nijmegen. De twaalfjarige zoon van den heer U., Paulus Hendrik, wist zich na het ongeluk zelf te redden door naar den wal te zwem men. Twee jongens en een meisje, resp. 17, 14 en 9 jaar, allen kinderen van den heer U., werden door den schipper van de motorboot gered. De politie heeft een onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk ingesteld. De motorboot, welke met de roei boot in botsing kwam, is een rijnaak van ongeveer 600 ton. Het schijnt dat de heer U. met de roeiboot getracht heeft te zeilen. Daarvoor gebruikte hij een oud stuk zeil. Een der roeispanen van de boot moest als roer dienst doen. Bij het passeeren van de krib is het vaartuigje in den sterken stroom ge raakt. De rijnaak voer direct achter het vaartuigje en tengevolge daarvan was een botsing onvermijdelijk. De schipper van de rijnaak heeft, zooals gemeld, onmiddellijk een boot gestreken en daaraan is het te danken, dat nog drie kinderen gered zijn. Verzwaring van de straf tot 14 Jaar geëischt. In hooger beroep heeft voor het Haagsch gerechtshof terecht gestaan de 27-jarige schippersknecht C. A. van L., die door de Rotterdamsche rechtbank, wegens zware mis handeling, gepleegd met voorbedachten rade, is veroordeeld tot twaalf jaar gevangenis straf. Verdachte heeft in den laten avond van 4 December den schipper van de Galicie, den 31-jarigen J. Ritmeester, bij wien hij voor heen in betrekking was, doch door wiens toe doen h(j was ontslagen, op een tusschen- balcon van lijn 3 der R.E.T. nabij de Glas haven met een mes in het hart gestoken, tengevolge waarvan de schipper na korten tijd is overleden. Evenals in eerste instantie, ontkende ver dachte de bedoeling te hebben gehad om het slachtoffer te dooden. Hij had aanvankelijk een revolver willen koopen om hem daar mede te bedreigen, doch toen hij die niet kon krijgen, kocht hij een dolkmes, aan een zijde scherp geslepen. Volgens verdachte was het toeval, dat hij toen hij op de tram sprong plotseling tegenover R. kwam te staan. Hij wist zich hoegenaamd niets meer te her inneren, en eerst na zijn arrestatie zou hem op het politie-bureau duidelijk zijn geworden, om welke redenen men hem daarheen had geleid. De advocaat-generaal vroeg verzwaring van de straf tot veertien jaar. Het hof zal a.s. Dinsdag arrest wijzen. Dinsdag had het 2-jarige dochtertje van den heer Tijhuis te Beek (L.) het ongeluk in een teil water te geraken. Toen haar moeder dit bemerkte, waren de levensgeesten reeds geweken. Een geneesheer kon slechts den dood constateeren. Verscheidene gezinnen ziek. Te Alphen aan den Rijn is vleeschvergifti- ging op groote schaal geconstateerd, waarvan tal van ingezetenen, vooral in de omgeving van de Raadhuisstraat en de Jongkindt Coe- ninckstraat het slachtoffer zijn geworden. Eenige dagen geleden deden zich bij ver scheidene gezinnen ziekteverschijnselen voor, waaraan aanvankelijk geen aandacht werd geschonken. Toen de toestand van de patiënten eiken dag slechter werd en bovendien bleek, dat enkele personen in dezelfde buurt deze ver schijnselen vertoonden er was een gezin, bestaande uit 11 leden, waarvan er niet min der dan 10 ziek waren gingen sommigen ertoe over doktershulp in te roepen. Deze con stateerde een vrij ernstige worstvergiftiging. Een onderzoek bracht aan het licht, dat deze moest worden toegeschreven aan het ge bruik van leverworst, afkomstig uit de zaak van den slager J. K., die zich juist in deze ge meente gevestigd had en op den openingsdag de ondeugdelijke worst afleverde. Toen een en ander de politie ter oore kwam, heeft zij onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Daarbij is gebleken, dat K. de worst be trokken had van zijn vroegeren patroon te Gouda, die de worst had gemaakt van door den vleeschkeuringsdienst in Gouda goedge keurde bestanddeelen. Eenige resten van de vergiftigde worst zijn in beslag genomen en voor bacteriologisch onderzoek naar Utrecht gezonden. Hoewel vele patiënten nog steeds het bed moeten houden, is hun toestand naar omstan digheden redelijk. Zware mishandeling. Een ge vangenisstraf van 6 maanden geëischt Twee boerenknechts te Snelrewaard konden het met al te best met elkaar vinden. De een, arbeider B., was met een boerenmeisje van 21 jaren verloofd en de ander, arbeider V. de B., trachtte dezen verloofde bij het meisje zwart te maken. Hiertoe had hij ruimschoots gelegen heid, omdat hij als arbeider bij denzelfden patroon werkzaam was als het meisje. Ein delijk begon het den verloofde te verdrieten. Op Zaterdag 27 Juni j.l. fietste hij het erf op van boer Lekkerkerker om daar met den on ruststoker een onderhoud te hebben om hem zijn praatjes af te leeren. Beide knechts, die resp. 20 en 19 jaar oud waren, kregen daar in den laten avond ruzie; er ontstond een vechtpartij, waarbij de verloofde een dolkmes trok en dit den ander in den rug stak onder den rechter-oksel. Dr. Verheyden uit Mont- foort, als getuige gehoord, verklaarde, dat het een wonder was, dat het slachtoffer niet in levensgevaar heeft verkeerd. Wanneer een slagader was geraakt zou het niet zoo goed zijn afgeloopen. Verschillende getuigen beves tigden, dat de knechts elkaar wederzijds had den geplaagd. De getroffene verklaarde, dat zijn aanvaller tot de daad was overgegaan onder het uitroepen van de woorden: „Nou steek ik je hardstikke dood". De dader ont kende dit. Hij zou niet de bedoeling hebben gehad te steken. Dat hij een open dolkmes in zijn zak droeg, was louter toeval. De an der had hem met een schoen gedreigd. De officier van justitie vorderde een ge vangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak 18 dezer. Gistermiddag heeft een jonge arbeider terecht gestaan wegens verduisteringen. Aan vankelijk was hij tegen elf uur gedagvaard, maar de procureur-generaal had, op zijn ver zoek, de behandeling tot de middaguren uitgesteld, omdat des ochtends het huwelijk van verdachte werd voltrokken. Hoe komt u er toe, om juist vandaag te trouwen informeerde de president, mr. Jolles. Het is een ongeluksdag, meende verdachte somber te moeten opmerken. Pres.: Maar trouwen is toch geen ongeluk? Ver.: Dat nu niet, maar ik doe het al voor den tweeden keer. Ik hoorde pas van die dag vaarding toen mijn trouwdag al was vast gesteld en ik houd niet van uitstel. De man bleek reeds herhaaldelijk wegens verduistering te zijn veroordeeld. Thans heeft hjj een stofzuiger en een fiets op afbetaling gekocht en enkele dagen later weer in con tanten omgezet. De stofzuiger had hij zelfs nog nooit gebruikt. De procureur-generaal requireerde bevesti ging van het vonnis van de rechtbank, waar bij verdachte tot vijf maanden was veroor deeld. Daarna had de man zich nogmaals wegens een andere verduistering te verantwoorden en ook in dit geval eischte het O.M. vijf maanden Arrest 15 Augustus. 300 uitbetaald voor niets doen. Men schrijft van zeer deskundige zijde aan het Hbl.: Door een baconfabriek op de Veluwe, is be weerd, dat uit den baconpot, ten bedrage van wekelijks 3200, aan de stilliggende bedrijven 2000 zou worden uitgekeerd. Uit de daarbij verstrekte opgave blijkt, dat deze bedrijven mochten inschrijven voor 1880 varkens. De vergoeding uit den baconpot be draagt dus 1.06 per varken, hetgeen over eenkomt met 1.60 per 100 kilo. De Uithoornsche Baconfabrieken (dochter onderneming van Zwanenberg) mochten in schrijven voor 280 varkens en krijgen dus uit dien pot 300 per week, zonder er iets voor te doen. Onder de vorige overeenkomst slachtte en verwerkte de Uithoornsche fabriek 218 var kens, hetgeen overeenkomt met 14.600 kilo tegen een vergoeding van 2.80 per 100 kg is 410 per week. Deze cijfers 300 bij niets doen en 410 bij werken), toonen afdoende, welke waarde men moet toekennen aan het alarmeerende bericht, dat een bedrijf met 80 arbeiders stop gezet moest worden en waarvoor nota-bene een minister nog verantwoordelijk werd ge steld." Te Enschede zijn aangehouden een 17-jarig meisje, A. K., en een 15-jarige jongen, B. T., uit Rotterdam, die heimelijk de ouderlijke wo ning hadden verlaten om naar Duitschland te gaan. Zij waren in een vrachtauto uit Rotter dam gekomen. Zij zijn op transport naar hun ouders gesteld. 6 Augustus. De misdadigheid heeft zich in een nieuw kleed gehuld. In den laatsten tijd komen, aldus vertelt de Sovjetpers, in een aantal Rusische steden lieden voor, die in de staatswinkels manufac turen, schoolse), kleeding e.d. opkoopen, om ze vervolgens op de markten met winst van de hand te doen! Iemand, die te Moskou schoenen kocht voor tachtig roebel en deze op de markt voor 100 verkocht, kreeg vijf jaar vrijheidsstraf. Want dat mag met, dat mag niet Twee broers, die manufacturen, garens, confectie e.d. opkochten en deze dan van Moskou naar elders vervoerden om ze daar met winst van de hand te doen, kregen resp. tien en acht jaar. Wat 'n verdorvenheid! Gelukkig, dat zoo iets bij ons... Een nog schandelijker geval: een vrouw werd betrapt op een poging om 26 meter zijde over te doen. Bij haar thuis, o gruwel, wer den gevonden: 53 meter zijde, 83 meter witte goederen en 5 paar nieuwe overschoenen. Vijf jaar penitentie. En zoo gaat het dagelijksche lijstje door. Het is voor de leesbaarheid van onze cou ranten in ieder geval gelukkig, dat zulke be richten ons alleen maar uit Rusland kunnen bereiken. Want men denke zich eens in, dat ze in dien geest van overal konden komen: Een winkelier op het Gedempte Zuiderdiep in Groningen is op heeterdaad betrapt, toen hij een paar schoenen, die hij zelf voor vier gulden had ingekocht, verkocht voor vijf. H(j kreeg drie jaar gevangenisstraf. Op de Blaak te Rotterdam is een vrouw aangehouden, die 5 meter zijden lint in voor raad had, tegen een hoogeren prijs dan ze er voor had betaald. Haar verdediger voerde aan, dat dit in andere landen soms ook ge daan wordt. De rechtbank meende een voor beeldige straf te moeten geven voor dit in sluipende kwaad en besloot de vrouw voor tien jaar naar een Rijkswerkinrichting te sturen. Den Helder staat op den kop door een op zienbarende rechtzaak. Een sujet, genaamd J. J., stond sedert eenige maanden onder ver denking winst te maken. Het had argwaan gewekt, dat hij zijn gasrekening had betaald en iederen dag brood at. Toen hij aan het Crisiscomité een gulden had gestuurd meende de politie te moeten ingrijpen. Het bleek, dat de man de ontzettende gewoonte had, iedere week in Alkmaar kaas in te slaan en deze in Den Helder... tegen een hoogeren prijs te verkoopen. Hij is veroordeeld tot 12 jaar ge vangenisstraf, en heeft nu volop tijd om na te denken over het afkeurenswaardige van zijn begeerigheid. In New York zijn gisteren 2% millioen lieden gearresteerd, mannen en vrouwen uit alle lagen der samenleving, van wie bewezen is, dat zij op de Beurs aandeelen of obligaties laten koopen en deze weer verkochten... als de koersen waren gestegen! Het is hierdoor opmerkelijk stiller geworden in de New York- sche straten, maar de overheid hoopt, het kwaad thans definitief den kop te hebben in gedrukt... Dinsdagavond heeft nabij Lanaeken (Bel gië) een erstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan de bijna 35-jarige mevrouw Wevers- Goor uit Maastricht het leven heeft gekost. Zij had zich met haar echtgenoot en met den heer en mevrouw O. per auto naar Sutendael (België) begeven, om daar een accoord te treffen voor de vacantie, die zij er de volgende week zou gaan doorbrengen. Op den terugweg is de auto, welke bestuurd werd door den heer Wevers, tegen een boom gereden en over den kop geslagen. Mevrouw Wevers werd uit den auto geslingerd en op slag gedood. De heer Wevers en mevrouw O. liepen lichte verwondingen op. Na verbonden te zijn kon den zij per auto naar Maastricht worden overgebracht. Het gezin Wevers telt zes nog jonge kinderen. Op het station te Uitgeest arriveerde Dins dagavond met den trein van 9 u. 30 een 70- jarige dame uit de richting Amsterdam. Toen de trein vertrok merkte zij, dat rij in de richting Alkmaar reed, terwijl zij naar Heem stede wilde. Zij sprong aan het eind van het perron uit den reeds snel rijdenden trein met het gevolg, dat zij viel en onder de wielei) raakte. Om half een werd het lichaam van dg verongelukte dame, mevrouw Molenaar, uit Heemstede, gevonden. Dinsdagmiddag is de 17-jarige Harm Kuiper uit Appingedam, op een onbewaakten overweg aldaar overreden door den trein die om 12 ik 36 m. uit Delfzijl was vertrokken. Vermoed wordt, dat het slachtoffer door het ruischen van de boomen het naderen van den trein niet heeft gehoord. R. was onmiddellijk dood. De dokter, die een mishandelden keeper hielp, moest vluchten. Hevige vechtpartijen, die aan vier per sonen het leven hebben gekost en waarbij tal van bezoekers van een voetbalmatch werden gewond, zijn geleverd tijdens een wedstrijd tusschen een Cechoslovaaksch en Albaneesch elftal te Praag. Het eerste sein werd gegeven door een Al- baneeschen speler, die een tegenstander zulk een hevtgen slag toebracht, dat een doktër moest worden ontboden. Terwijl deze bezig was hem te verzor gen, speelden de Albaneezen door en maakten een goal. De doelverdediger

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5