Radio-programma BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG n AUGUSTUS 1936 Generaal Franco rukt op naar Madrid. Duitschland verklaart zich niet m de Spaansche aangelegenheid te zullen mengen. De neutraliteit van Tanger. De strijd om de Balearen. Spaansche doodsverachting. De dictatuur in Griekenland De Koningin en de Prinses in Zwitserland. Binnenland Kindje over boord gevallen en verdronken. Zware autobotsing bij den Omval te Amsterdam. Hachelijk avontuur van de Dempo. Twee menschen uit het raam gevallen en gedood. Benauwde oogenblikken voor Batavier IV. Zonderlinge benzinedief. Melkrijder verongelukt. Een vrouwelijke zakkenroller. Nogmaals Oss. Loodscommissaris verduistert f 2600 Kind op een ijzeren punt van een hek gevallen. Buitenland Vermetele reis per vouwboot naar Indië. Zes personen levend verbrand Een taifoen in de Chineesche wateren t- -V- bombardeerd en hun pogingen, den vijand op twee vleugels te omsingelen, voortzetten. De opstandelingen schijnen niet veel vorderingen te maken. Guadarrama, Villalba en Naval- peral zijn nog steeds in handen van de regee- ringstroepen. Het gebrek aan vliegtuigen schijnt den opstandelingen den opmarsch zeer te bemoeilijken. In de Noordelijke zóne is eveneens weinig of geen verandering in den toestand inge treden. Volgens mededeelingen uit Bayonne is het hoofdkwartier der opstandelingen in de om streken van Oyarzun door de artillerie der republikeinsche troepen gebombardeerd en staat thans in vlammen. Hun munitiedepót in de nabijheid is in de lucht gevlogen. Oviedo wordt nog steeds door de regee- ringstroepen omsingeld. De aanvoerder der regeeringstroepen heeft besloten nog geen aanval te ondernemen. Men ver- j wacht, dat de opstandelingen zich binnen- kort zullen overgeven, aangezien de eleo- triciteitsvoorziening en de watertoevoer J zijn afgesneden. Dit besluit, genomen om f onnoodig bloedvergieten te voorkomen, i schijnt echter niet naar den zin te zijn van de miliciens van het volksfront. Reuter maakt verder melding van gevech ten in de haven van Malaga, waarbij vlieg tuigen der opstandelingen regeeringsschepen zouden hebben gebombardeerd. Generaal Franco, uit Spaansch Marokko vergezeld van zyn generalen staf, te Sevilla aangekomen, heeft het bevel op zich genomen van de opstandelingen in het Zuiden en trekt thans op in de richting van Madrid. Een af- deeling onder bevel van generaal Castejon, die eveneens in de richting van Madrid op trekt, heeft Merida veroverd. Hierdoor zijn de verbindingen tusschen Madrid en Badajoz verbroken. Volgens mededeelingen van generaal Queipa de Llano staan nog 20.000 man in Spaansch Marokko gereed om over te steken. Tot dusverre zyn 6000 man naar Spanje overgebracht. Het ministerie van oorlog te Madrid be richt, dat .de regeeringstroepen in het Guadar- rameer-gebergte een groot bombardements vliegtuig van de opstandelingen door mitrail- leurvuur hebben neergeschoten, waarbij alle inzittenden om het leven kwamen. De rlf-kabylen sluiten zich b\j Franco aan. Uit het Noorden komen voor de opstande lingen minder gunstige berichten. Het ontbre ken van eenheid in hun actie schijnt een zekere ontmoediging bij hen te hebben opge wekt. In de streek van Oyarzun hebben bo vendien regeeringsvliegtuigen heel wat bom men laten vallen, waarbij de plaats Arcale het ernstig te verduren heeft gehad en ook de ar tillerie der regeering heeft zich Zaterdag niet onbetuigd gelaten. Uit Guadarrama wordt gemeld, dat de re geeringstroepen een langzamen opmarsch zijn begonnen, welke den geheelen dag duurde. De artillerie bombardeerde voortdurend de stel lingen der rebellen, terwijl dezen tevens door de vliegtuigen werden bestookt. De comman dant der regeeringstroepen verklaarde dat versterkingen blijven aankomen. Daartegen over verzekert de zender te Sevilla, dat de gunstige berichten uit het regeeringskamp onjuist zijn en dat op het oogenblik verschil lende afdeelingen tegen Madrid oprukken, voornamelijk troepen, die pas de Straat van Gibraltar overgestoken zijn. De aanwezigheid van zooveel oorlogsbodems van de regeering in de Straat van Gibraltar heeft de opstandelingen verhinderd nieuwe af deelingen troepen naar Spanje over te bren gen, maar zij bereiden nieuwe transporten voor, voor het geval hun vliegtuigen de oor logsschepen weer kunnen verjagen. Het schijnt dat hun doel is Malaga en Valencia tegelijker tijd uit het zuid-westen aan te vallen, terwijl te Valencia troepen ontscheept zullen worden. Volgens berichten uit goede bron heeft gene taal Franco zich de sympathie verworven van 'de wilde Rlf-kabylen, die tien jaar geleden tonder leiding van Abd-el-Krim bijna erin slaagden hun opstand tegen Spanje en Frank- tijk tot een goed einde te brengen. Indien het generaal Franco werkelijk gelukt de Rlf-kaby len aan zijn zijde mee te doen vechten, betee- kent dit een extra-strijdmacht van 60.000 man. Intusschen werd later uit Sevilla gemeld, dat Zaterdag een nieuw transport manschap pen en oorlogsmateriaal in Algeciras is aan gekomen en dat de regeeringstroepen tever geefs hebben gepoogd de ontscheping te ver hinderen. In gezaghebbende kringen meent men te Weten, dat Portugal „met sympathie" een Verklaring van niet inmenging zou ontvangen. Maar het moet eenig voorbehoud maken, op grond van geographische en strategische over wegingen. Niettemin blijft men te Londen de hoop koesteren, dat nieuwe pogingen van Frankrijk en Engeland niet zonder resultaat Bullen blijven. De Duitsche ambassade te Londen heeft met den meesten nadruk de berichten onb« kend, volgens welke Duitschland oorlog», materiaal naar Spanje zou hebben gezort* den en ook dat v. Ribbentrop van Berlijn uit het Foreign Office telefonisch er mede I in kennis zou hebben gesteld, dat Duitsch land te Barcelona in zou grijpen. Ook in j Engelsche kringen geeft men een soortge lijk dementi. Wel blijven hardnekkige geruchten de ronde doen, dat von Ribbentrop niettemin in telefo nische verbinding met het departement van buitenlandsche zaken te Londen zou hebben gestaan, al weet men niet waarop de bespre king betrekking heeft gehad. In ieder geval verzekert men in Duitsche kringen te Londen, dat Duitschland ernstig een overeenkomst van niet inmenging wenscht, op voorwaarde, dat ook Sowjet-Unie aan het vergelijk deelneemt. Het is in het geheel niet de bedoeling, een zelfde gedragslijn te volgen als Italië en zelfs indien dit land de overeenkomst niet zou tee kenen, zal Duitschland niettemin tot deelne- ming" bereid zijn. Later is het Duitsche dementi nader gepre- ciseerd. De Duitsche zaakgelastigde te Lon den zou. volgens Reuter, aan het Britsche departement van buitenlandsche zaken de vol gende verzekeringen hebben gegeven. 1. Geen enkel soort oorlogsmateriaal, met inbegrip van bommenwerpers, is, hetzij door de Duitsche regeering, hetzij door Duitsche particulieren aan de Spaansche opstandelin gen gezonden. 2. Duitschland zal ook in de toekomst geen oorlogsmateriaal aan de Spaansche opstande lingen zenden. 3. Het feit, dat instructies zijn gezonden aan de Duitsche oorlogsschepen in de Spaan sche wateren houdt niets in, wat een aanwij zing zou kunnen zijn, van sympathie voor of steun aan de opstandelingen. 4. Met den meesten nadruk wordt ontkend, dat het slagschip Deutschland oorlogsmate riaal te Ceuta zou hebben ontscheept en dat bommenwerpers met bestemming voor Spanje op het punt staan te worden verscheept ui Hamburg aan boord van een Duitsch stoom schip. Franksrijks vastberaden houding. Na lange beraadslagingen heeft de Fransche ministerraad Zaterdagavond het besluit be- kracht'gd, dat Vrijdag reeds door het kabinet was genomen, om een volkomen neutrale hou ding aan te nemen ten opzichte van de ge beurtenissen in Spanje. Na het bijna algemeen instemmende antwoord, dat op het Fransche voorstel ontvangen is, heeft de regeering be sloten den uitvoer van alle oorlogsmateriaal met bestemming voor Spanje te verbieden met inbegrip van de levering van niet gewapende vliegtuigen door de particuliere industrie. De houding van Frankrijk is dus zonder eenige dubbelzinnigheid en kan voor andere mogend heden tot geen enkel voorwendsel dienen, om zich op den achtergrond te houden. Alleen wanneer één of meer mogendheden zouden weigeren zich by de voorgenomen overeen komst aan te sluiten zal de regeering haar vryheid hernemen. Zooals de zaken er op het oogenblik voor staan, vertrouwt de regeering in het succes van de onderhandelingen. Het Fransche voorstel tot nlet- Inmenging. Portugeesch voor behoud. Naar Reuter meldt, heeft de Portugeesche minister van buitenlandsche zaken den Engel- schen zaakgelastigde te Lissabon het stand punt van zijn land t.a.v. het Fransche voorstel tot niet-inmenging in Spanje uiteengezet. Naar verluidt is Portugal, ofschoon het in beginsel het Fransche voorstel aanvaardt, van oordeel, dat de volgende punten een vooraf gaand onderzoek vereischen: le. acht Portugal het noodig dat Sowjet- Rusland aan een overeenkomst van niet-in menging deelneemt; 2e. Moeten de Spaansche oorlogvoerende partyen de internationale zone van Tanger eerbiedigen; 3e. Wenscht Portugal waarborging van zijn territoriale onschendbaarheid door Frank rijk en Engeland voor het geval Spanje com munistisch mocht worden. De controlecommissie van Tanger heeft thans bepaald, dat de aanwezigheid van Spaansche oorlogsschepen op de reede van Tanger zal worden beschouwd als zijnde in strijd met artikel 3 van het statuut. Tevens werd beslotent 1. de grootst mogelijke pressie uit te oefenen, om den terugkeer van Spaan sche regeeringsschepen te verhinderen; 2. of ficieren en ambtenaren slechts in de zone toe te laten, wanneer zij niet in uniform zijn; 3. de paspoorten, die een visum bezitten, af komstig van de autoriteiten, die op het oogen blik de leiding hebben in de opstandige Spaan sche zone als geldig te beschouwen. Men hoopt met deze beslissingen de moeilijk heden te kunnen ontzeilen. De regeeringstroepen heroveren Ibiza en Formentera. Naar Reuter uit Madrid meldt, heeft een regeeringscolonne Formentera, een der eilan den van de Balearen, bezet. Het opstandige gemeentebestuur werd afgezet. Een luitenant der infanterie en 22 soldaten, benevens 9 leden van de civiele garde werden gevangen genomen. Zes watervliegtuigen van de regeering, on der aanvoering van den kapitein-vlieger Bajo, hebben verder den militairen comman dant van het eiland Ibiza gesommeerd zich over te geven. De opstandelingen weigerden aan dit bevel gevolg te geven. Een hevig bombardement ontstond tusschen regeerings troepen en opstandelingen, hetgeen met de overgave der opstandelingen is geëindigd. Majorca In handen van de re geering? Een watervliegtuig van den dienst Algiers Marseille heeft bij aankomst te Marignane mededeeling gedaan van verscheiden radio berichten, die het aan boord had opgevan gen. Het eerste was afkomstig van een vlieg tuig, op weg naar Algiers. Dit bevestigde ge ruchten. dat Spaansche regeeringsschepen, geëscorteerd door vliegtuig, op weg waren naar Palma en Majorca. Het tweede be richt luidde; „Majorca is bevrijd, leve de re publiek!" A. Ch. Morice van het Journal vertelt, dat te Albacete tusschen Madrid en Alicante 40 rebellen en een officier door regeeringstroe pen omsingeld waren. Ze stelden zich in twee rijen tegenover elkander met de revolver op de borst van den man aan den overkant, pre cies op het hart. De officier drukte ze op zijn eigen borst. Toen telde hijeen.twee... In plaats van drie te zegen, vuurde hij en ter stond daarna de veertig anderen. Toen de tegenstanders binnen kwamen vonden ze 41 lijken op twee rijen in een grooten bloedplas, i EX-KONING ALPHONSO IN OOSTENRIJK Zaterdag heeft ex-koning Alfonso van Spanje de badplaats Kynzhart in Tsjechoslo- wakije, waar hij de gast was van graaf Met- ternich, verlaten en zich per automobiel naar Oostenrijk begeven, waar hy te Poertschach in Karinthië zal verblijven. Ex-Koning Alfonso heeft contact met de opstandelingen. Sedert eenigen tijd vertoeft de ex-koning van Spanje, Alfonso, op het kasteel Königs- wart bij Marienbad, waar hij de gast is van prins Metternich. Zaterdag heeft een deputatie uit het district Königswart, aldus meldt de „Times", bij mon de van een communistisch Kamerlid, het ge meentebestuur van Marienbad verzocht ex- koning Alfonso het verblijf in Tsjecho-Slowa- kije te ontzeggen, aangezien de ex-koning met de Spaansche opstandelingen in nauw contact staat. De ex-koning heeft n.1. dezer dagen twee Spanjaarden ontvangen, die per vliegtuig naar Marienbad waren gekomen. De Koning heeft alle partijleiders een bij zondere audiëntie verleend, alvorens naar Korfoe te vertrekken. Kafandaris, Papanasta- sioe, Tsaldaris en Gonatas, die Sopholis den leider der liberale partij, die door ongesteld heid verhinderd was, verving, hebben krach tig geprotesteerd tegen de instelling van een dictatuur en de ontbinding der volksverte genwoordiging. Later hebben de partijleiders ten huize van Kafandaris geconfereerd. Zy hebben een volledige overeenstemming ge constateerd ten aanzien van de vorming eener parlementaire regeering. De partij leiders eischen de directe opheffing van de dictatuur, de opheffing van den staat van beleg, het weer bijeenkomen van het parle ment en de directe bijeenroeping van den Kroonraad door den Koning. Sophoelis is van meening, dat de Koning bij de geheele affaire betrokken is en er de verantwoordelijkheid voor draagt. ACHTTIEN ARABIEREN BIJ EEN ACHTERVOLGING GEDOOD. Na een botsing in de omgeving van Nabloes tusschen Engelsche soldaten en Arabieren werd een bende van 30 opstandelingen door de Engelschen achtervolgd, die spoedig ver sterking kregen van een vliegtuig. Door mi- trailleurvuur en bommen van het vliegtuig werden 18 Arabieren gedood. Zaterdag zijn de Koningin en Prinses Juliana uit Hohwald ih de Vogezen naar het Zwitser- sche Kurort Weissenburg vertrokken. Met haar uit 22 personen bestaande gevolg, kwafnen de vorstelijke personen in den loop van den och tend te Bazel aan om vandaar uit per trein verder te reizen. Te haren behoeve werd het witte salonrijtuig aan den kort na twaalven uit Bazel vertrekkenden trein BazelOltenBern Interlaken gehaakt. Om 14 u. 30 arriveerden Koningin en Prinses met dezen trein te Bern. Hier werd H. M. door vertegenwoordigers van het Nederlandsche gezantschap begroet en be gaven de vorstinnen zich eenige oogenblikken op het perron, waar het, in verband met het mooie weer, zeer vol was. De Koningin en de Prinses werden echter niet herkend. Prinses Juliana reisde met een deel van het gezelschap in den trein door tot Spiez aan het Thuner- meer, vanwaar zij met een door de Zwitsersche post beschikbaar gestelden auto naar haar be stemming reed. De Koningin verliet Bern per auto. in gezelschap van den Nederlandschen gezant. In Weissenburg zijn voor de Koningin, de Prinses en haar gevolg 24 kamers gereserveerd. De hooge gasten zullen er 10 tot 14 dagen blijven. Het Kurhaus Weissenburg ligt 900 m hoog temidden van de bosschen in het Simmendal, dat hier van een romantische schoonheid is. Het hotel waar de Koningin verblijft, staat op een vooruitspringende rots, ongeveer 300 m boven het dal, zoodat men een prachtig uitzicht heeft. Het hotel staat vanouds goed bekend en is modern ingericht. PRINSES FILIPPA VAN BRAGANZA. Sinds eenigen tijd vertoeft Prinses Filippa van Braganza in ons land. De prinses is de zuster van den Portugeeschen kroonpreten dent Don Duarte Nuno en de kleindochter van Don Miguel, die vroeger Koning van Portugal was. H.K.H. heeft eenige dagen als gast van den burgemeester van 's-Hertogenbosch, mr. van Lanschot, in Noord-Brabant doorgebracht en is vandaar naar Noordwijk vertrokken. DR. COLIJN TERUG. De minister-president, dr. H. Colijn, is van zijn vacantie teruggekeerd en heeft gisteren zijn ambtsbezigheden op het departement her vat. RESULTAAT ZOMERPOSTZEGELS. De opbrengst boven de frankeerwaarde welke, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto rond 85.000. Verleden jaar behep het iets meer. Zaterdagmiddag is het ongeveer zesjarige dochtertje van schipper J. Zwiggelaar, uit Zutphen, die met zijn schip langs Smilde voer, overboord geslagen en verdronken. Twee auto's bijna geheel vernield. Geen ernstig gewonden. Zondagmorgen tegen vier uur werden om wonenden van de Weesperzijde tusschen de Duivendrechtschebrug en de Kruislaan in verren omstrek opgeschrikt door een hevigen slag, die veroorzaakt bleek te zijn doordat twee personenauto's, die met flinke snelheid moeten hebben gereden, tegen elkaar botsten. De eene auto, die van zekeren T., die achter het stuur zat en die vergezeld was van zijn neef K. uit Amersfoort, schijnt een of twee maal over den kop te zijn gegaan, de andere auto is eenige tientallen meters over den weg eslingerd en evenals de eerste zeer ernstig eschadigd. Deze auto kwam uit de richting Amster dam, en werd bestuurd door ir. van G., van het vliegkamp Soesterberg, die met zijn echt- genoote en den luitenant-vlieger Van B. op den terugweg naar Soest was. Hoe het ongeluk zich precies toegedragen heeft blijkt moeilijk uit te maken te zijn. De bestuurder van den wagen, die reed in de richting Amsterdam, verzekert, dat zijn tegenligger met verblindende lichten gereden had, ir. van G. ontkent dit ten eenenmale, en beroept zich er op, dat de lampen van zijn gekraakten auto, die na het ongeluk nog brandden, gedimd stonden. Niet onmogelijk is, dat een nevelvlaag laag over den weg een der bestuurders of beiden parten gespeeld heeft. Remsporen zijn nage noeg niet op den weg gevonden. WOESNDAG 12 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. VARA-uitzending, 10.00 en 11.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voordracht en „De Notenkrakers", 12.001.45 E. Walis en zyn orkest en gr.pl, 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 4.30 Gramofoonplaten. 5.00 „Orvitropia." 6.00 Dansmuziek. 6.30 RVU. Causerie „Zomergenot", 7.00 Sportuitzending. 7.20 Kamermuziek. 7.40 „Een kijkje op Schiphol", 8.00 Berichten, nieuwsber. ANP en VARA- Varia. 8.15 VARA-Orkest, en gramofoonplaten, 9.15 Radiotooneel. 10.00 Nieuwsber. ANP, 10.05 Gramofoonplaten. 10.20 „De Flierefluiters" en zang. 11.0012.00 Dansmuziek (Gramofoonplaten);. Hilversum H. 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Concert door de jeugdkoren der C.O.V, „Hosanna". 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Gramofoonplaten. 1.45 R'damsch Pianokwartet en gramofoonpl. 3.00 Uitz. van het Griff. Frysk Selskip. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Zang. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Chr. Muziekvereen. „Harpe Davids". 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Vervolg concert. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsber. ANP. 8.15 Stafmuziek 5de R. I. en sprekers. 9.25 Gramofoonplaten. 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 Vervolg concert. 10.2011.30 Gramofoonplaten, hitrna schrift lezing. DONDERDAG 13 AUGUSTUS. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzendtng. 8.008.45 Olympisch nieuws. 9.00 Ensemble Jonny Kroon. 10.00 Morgenwijding, Gramofoonplaten. 10.30 Vervolg ensemble-concert. 11.00 Gramofoonplaten en voordracht, 12.30 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl, 2.00 Orgel en zang. 3.00 Gramofoonplaten. 3.15 Reportage AVRO-Kinderfeest. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.50 Voor groote kinderen, 5.30 Kovacs Lajos' orkest, AVRO-girls en solisten. 6,30 Orgelconcert. 7.00 Olympisch nieuws. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Gramofoonplaten. 8.40 De Mills Brothers. 9.00 Dansmuziek. 9.00 Dansmuziek. 9.55 Vervolg de Mills Brothers. 10.15 Kovacs Lajos' orkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Dansmuziek (gramofoonplaten). Hilversum H. 301 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV, 11.00 KRO 2.00—11.30 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 KRO-orkest en gramofoonplaten, 2.00 Orgelspel. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 Zangvoordracht. 7.15 Journ. Weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.14 Haarl. Orkestvereen. m.m.v. solisten. 9.00 „Onwrikbaar vast", causerie, 9.30 Vervolg concert. 10.10 Nieuwsber. ANP. 10.1511.30 Gramofoonplaten; hierna Schrift lezing. tArAi ViSifjfrfan >- De gevolgen der botsing zyn voor du»t tonden der beide wagens niet zt*\e™ f geweest als voor de twee autos zetf. Deze zijn later beide ernstig vernield wegges De bij het ongeluk betrokken menschen zijn er allen, gezien de heftigheid van de bots"^ en de beschadiging der auto's, merkwaardig goed afgekomen. Het Nederlandsche s.s. „Dempo" heeft tijdens de reis langs de Spaansche Zuidkust op weg naar Lissabon een hachelijk avontuur beleefd. Het zou namelijk, naar by aankomst aan den vertegenwoordiger van Reuter werd mede gedeeld, door de oorlogsschepen der Spaansche regeering tijdens het bombardement van Algeciras als schild zijn gebruikt. Van de commandobrug van zijn schip af was kapitein Van Duyl getuige van de beschieting der Spaansche havenstad. „Ik voer zoo ver mogelijk uit de Spaansche kust," verhaalde de kapitein aan den ver tegenwoordiger van Reuter, „toen twee Spaansche oorlogsschepen opdoemden, die halfweg tusschen de „Dempo" en het vaste land in dezelfde richting en met dezelfde snel heid als mijn schip voeren. Plotseling openden zij het vuur op Algeciras, dat wy in de verte konden zien liggen. De uitwerking van het bombardement moet verschrikkelijk geweest zijn, want reeds enkele oogenblikken nadat de eerste schoten gelost waren, was de lucht vol vlammen en rook. Korten tyd later werd het vuur der oorlogsschepen door de kustbatterijen beantwoord, doch de projectielen der recht- schen misten hun doel." „Enkele granaten kwamen op slechts 200 meter afstand van de „Dempo" in zee terecht". Passagiers van het schip deelden mede, dat, toen de kustbatterijen het vuur gingen beant woorden, de oorlogsschepen hun koers zoo danig wijzigden, dat zij de „Dempo" als schild gebruikten. Zij stoomden namelijk aldus dit relaas, achter schip om en verdwenen ten slotte. Zondagmiddag om ruim half twee heeft in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats gehad. De 39-jarige L. Lauweriks, wonende op de derde verdieping, boog zich te ver uit het raam, zoodat hij zijn evenwicht verloor en er uit viel. Toen men hem opnam bleek hij zeer ern stige inwendige kneuzingen en een bekken fractuur te hebben opgeloopen. Hij werd naar het Wilhelmina gasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeluk, eveneens met doo- delijken afloop vond plaats in de Wagenaar- straat te Amsterdam, waar het elfjarige meisje C. Kolkmeijer, wonende in perceel 135 op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten viel. Zij kreeg een schedelfractuur en overleed na enkele oogen blikken. Door overboord gooien van dek lading in de Theems. Zondag wilde de Batavier IV. na te Graves- end de passagiers gedebarceerd te hebben, naar Londen vertrekken. By het van den wal gaan was de deklading echter gaan schuiven, zoodat het schip slagzij maakte over stuur boord en het water door de waterdeur naar binnen kwam. Onmiddellijk werden red dingsgordels uitgereikt aan de bemanning en de overgebleven passagiers en met vereende krachten werd daarop een groot deel van de deklading, bestaande uit kratten met toma ten en komkommers over boord geworpen. In minder dan geen tijd dreven tallooze kis ten op de Theems. Deze maatregel hielp, het schip richtte zich na ongeveer 10 minuten weer op en kon zyn weg naar Londen ver volgen. Om 3 uur kwam het daar Zondag middag aan de kade aan. Zaterdagmiddag stopte op het Rokin by de Munt een automobilist vlak achter een daar reeds geparkeerd staanden wagen. De bestuur der stapte uit, schroef den dop van de ben zinetank van den voorsten wagen los en ging vervolgens door middel van een gummislang die tang leeghevelen. De benzine liet hy uit- stroomen in... een kolenkit. Toen de kit vol was ledigde hy haar in de tank van zijn eigen wagen. Omstanders, die met verbazing naar het zonderlinge geval had den staan kijken, zagen den man met zijn kolenkit weer instappen en wegrijden. Enke len, tot wie het doordrong, dat hier een bru tale diefstal was gepleegd, noteerden schielijk het nummer en deelden de nieuwe historie mee aan de politie van het bureau Singel. De gesignaleerde auto bleek het eigendom te zyn van een Haarlemmer, die in de plaats zijner inwoning als een zonderling bekend staat. De man wordt thans opgespoord. Doordat het paard in de sloot sprong en de wagen kantelde. Zondagmorgen reed de 22-jarige A. Wa genaar met een wagen met melkbussen op den weg bij Oterleek in de buurt van Alk maar. Het paard sprok en sprong in een sloot, waardoor de wagen kantelde en de be stuurder bekneld raakte tusschen de melk bussen. Toen men hem bevrijdde was hij reeds overleden. Een 6-jarig jongetje dat naast hem zat bleef ongedeerd. Op heeterdaad betrapt. Zondagnacht bemerkte een heer, die op den Zwaneburgwal te Amsterdam liep, dat iemand in zijn zak tastte en daarop ongemerkt weer weg trachtte te komen. Hy stelde vast dat zijn portemonnaie hem ontrold was en eine* de vluchtende na. Het bleek een vrouw te zijn in wier bezit de portemonnaie, welke een be- rag van f 26— bevatte, werd gevonden. De daderes. die ongeveer 40 jaar oud is, werd aan de politie overgeleverd en is in het bureau Singel omsloten. Oss is gisteravond te half tien weer eens rep en roer gebracht door een hevige vecht! partij, die een futiliteit tot aanleiding had e waarbij twee families elkaar te lijf gmgen b ook van een mes gebruik is gemaakt. Het geval speelde zich af in den Arends hoek en de betrokkenen waren de famili Smulders, waarvan het hoofd van het gezm lid van den gemeenteraad is en de famiu» Van Gelder. De heer Smulders had eenigen tijd geleden aan den heer Van Gelder een dek- kleed uitgeleend en de laatste was in gebreke gebleven om dit voorwerp tijdig terug te be zorgen. Daarom ging de heer Smulders het halen en hij maakte den heer Van Gelder een verwijt over het verzuim. Het eene woord lokte het andere uit en de familieleden lieten zich over en weer niet onbetuigd. Ten slotte ging de heer Smulders naar huis maar even later verscheen de heer Van Gelder met zijn familie aan de deur ten einde het dekkleed af te leveren. De vriendelijkheden werden herhaald en toen men geen woorden meer kon vinden om het elkaar een flink te zeggen, gingen de families elkaar te lijf. In een oogwenk was er een kluwen vechtende mannen en vrouwen, die over de straat rolden om door hun geschreeuw de buurt op stelten te zetten. Toen de vechtpartij in vollen gang was, wankelde een twintigjarige zoon van den heer Smulders plotseling ter zijde, waar hij ineen zakte. Politie en geneeskundige hulp waren intusschen komen opdagen en de vechtenden waren al spoedig gescheiden. Toen bleek, dat de bewustelooze jongeman twee messteken in de borst en één snede over den arm had ge- kregen. Hij had veel bloed verloren, maar zijn toestand liet zich niet als levensgevaarlijk aanzien. Een dochter van den heer Smulders bleek ook al niet ongehavend uit den strijd te zijn gekomen. Over haar mantel was een aantal flinke messneden aangebracht, haar blouse was door een messteek opengereten. De politie nam beide families in verhoor en dit had tot resultaat, dat de 21-jarige zoon van den heer Van Gelder als de vermoedelijke messentrekker werd gearresteerd. De jonge man ontkent echter, en het mes, waarmede de steken zouden zyn toegebracht, is niet gevon den. Ook andere leden van de familie Van Gelder zijn op het politiebureau ontbonden. Naar het Alg. Hdbld. verneemt, is de com missaris van het loodswezen te Maassluis in arrest gesteld. Er zou een kastekort geconsta teerd zijn van 2600. De commissaris is reeds meer dan 25 jaren bij het loodswezen werk zaam. Hij stond in Maassluis goed bekend. De verduisteringen zijn gedurende de laatste jaren gepleegd. Telkens zijn kleine bedragen aan de kas onttrokken, tot het totaal was opgeloopen tot het hierboven genoemde bedrag. De com missaris bekleedde te Maassluis een zelfstan dige positie. Gistermiddag is het achtjarig dochtertje van den heer G. van der Voet te Lekkerkerk op een ijzeren hek gevallen, waarvan een der, punten in het lichaam drong. Na verbonden te zijn is zij naar het Diaconessenhuis te Rot terdam vervoerd, waar zij aan de opgeloopen verwondingen is overleden. Ernst Brosowski is een werklooze jeugdigs kantoorbediende uit Berlyn, die de laatste jaren in de stad zijner inwoning niet aan den slag had kunnen komen en die nu een ver metele reis is begonnen; hy is n.1. met niet anders dan een kleine vouwboot en een tent op reis gegaan met als einddoel Indië of Australië. Op 1 Juni is hij uit Berlijn vertrokken. Eerst voer hij de Elbe af via Hamburg naar Cux- hafen. Buitenom de waddeneilanden koos hy de Noordzee, waar hy veel met zwaar weer te kampen heeft gehad. Tot twee maal toe moest hij op een eenzamen vuurtoren zijn toevlucht zoeken en ook is hy een keer op een zandplaat geworpen, waar hij een heelen nacht vast gezeten heeft. Later heeft hy de binnenwateren van Oost-Friesland weer opgezocht. Zoo be reikte hy Termunterzijl aan den Dollart en daarmee de Nederlandsche wateren. Via de Groninger en Friesche kanalen ped delde hij naar de Lemmer. Op het Sneekermeec had hij al met den straffen wind en den ver raderlijken korten golfslag te kampen. Zoo achtte h(j het beter het IJsselmeer maar met een heusche boot over te steken. Donderdag is hy aan de De Ruyterkade aangekomen. De jongeman zitnuinmoeilykheden. Hy is zonder geld op zak aan boord gegaan en kan nu zijn boot niet inlossen. Niettemin is hy vol goeden moed. Via Utrecht en Rotterdam zoekt hy straks do Zeeuwsche wateren en de Belgische kust op< Zoo hoopt hy ten langen leste via de Middel- landsche Zee, de Roode Zee enz. het Aziatische gebied te bereiken. Over drie jaar meent hil Australië te hebben bereikt. Zondagmiddag heëft zich in de buurt van Narbonne een ernstig autobusongeluk voor gedaan, waarbij vijftien personen zwaar ge* wond werden en, naar men vreest, zes per* sonen verbrand zyn. Met dezen autobus begaven zich twintig personen van een badplaats naar Narbonne. Op enkele kilometers van deze stad reed de autobus in een drie meter diepen taluds sloeg over den kop en geraakte in brand. Vijftien passagiers konden uit het brandende voertuig worden gered. Men vreest, dat zes personen onder de brandende ruïne van den wagen om het leven zijn gekomen. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat boven bet eiland Toengsjan op ongeveer 200 K.M. van Hongkong een zeer hevige taifoen heeft ge* woed. Tien Chineesche of Japansche vis* schersvaartuigen zijn vergaan. Er zijn 42 vis* schers verdronken. 126 anderen, die in gevaaf. verkeerden, zijn door een Japansche torpedo* boot gered.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2