BINNENLAND Oost-lndië HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG n AUGUSTUS 1936 BUITENLAND De burgeroorlog in Spanje. Ook Italië en Rusland voor non-interventie in Spanje. GEMENGD NIEUWS Buitenland Een hond staat terecht. Een groote nalatenschap. De strijd om den blauwen wimpel. Door aardverschuiving twee Russische dorpen vernietigd. Verschrikkelijke orkaan in China. Een tijgerverhaal. Moordenaar uit de gevangenis ontvlucht, Treurig einde van een jachtpartij. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Britsch vliegtuig verongelukt. Land- en Tuinbouwnieuws. Burgerlijke Stand Marineberichten. Visscherijberichten Haven van Nieuwediep. Marktberichten. Stoomvaartberichten, Wat voor weer vandaag? 1 De strijd van gisteren. Minister-president Giral afgetreden? De gevechten in Spanje hebben Maan» dag met onverminderde kracht voortge» duurd. Het schijnt, dat de troepen de? „Witten" gisteren de meeste successen hebben geboekt. Zoo meldde het radio-station Tetuan, dat de geheele provincie Santander door de Nationalisten is bezet. Ook te San Sebastian zou volgens me- dedeeling van het radio-station Sevilla de toestand voor de regeeringstroepen zee? ongunstig zijn geworden. De stad is ge heel verstoken van water. Generaal Cabanellas heeft gisteren een de creet uitgevaardigd, waarbij alle reservisten van de lichtingen 1933, 1934 en 1935, die nog niet als vrijwilliger dienst doen, onder de wa penen worden geroepen. Zij, die niet aan dit bevel gevolg geven, zul len volgens het krijgsrecht worden gestraft. Kolonel Franco verklaarde in een inter view, dat indien de „Witten" winnen, Spanje georganiseerd zal worden op ge lijke wijze als Portugal, Italië en Duitsch- land. Het leger treedt op als geneesheer om Spanje van den dood te redden. Zoo noo- dig zal een militaire dictatuur worden in gesteld. Volgens een bericht uit La Coruna is de Stad Huesca Zaterdag door de regeerings troepen overvallen en bezet. Onder leiding van kolonel La Vega hebben de nationalisten onmiddellijk een tegenaanval ondernomen en de stad na feilen strijd her overd. Regeering opnieuw gewijzigd Volgens berichten die te Parijs ontvangen zijn, zou de regeering Giral Maandag zijn af getreden. De leider van den rechtervleugel der socialisten, Prieto, zou een nieuw kabinet hebben gevormd. Van de zijde der regeering werden Maan dag weinig nieuwe berichten gepubliceerd. De minister van oorlog deelde alleen mede, dat de plaats Adamua in Cordova zich aan de regeerings troepen heeft overgegeven. Duitsche vliegtuigen geconfisceerd. Naar het D.N.B. meldt, heeft de Spaansche regeering enkele vliegtuigen der Lufthansa, die de verbinding tusschen Madrid en Alicante onderhielden, geconfisceerd. De Heilige Stoel heeft bij de regeering van Spanje op energieke wijze geprotesteerd tegen de heiligschennis, die is bedreven tegen dè kerken en de geloovigen. Het protest wordt gepubliceerd door de „Osservatore Romano". Het blad merkt, naar aanleiding van het pro test op, dat men de Spaansche regeering wel iswaar niet verantwoordelijk kan stellen voor alle excessen, maar dat men toch had mogen verwachten, dat zij pogingen in het werk zou stellen deze tegen te gaan. Graaf Ciano zet het Italiaansche standpunt uiteen. Italië heeft thans definitief zyn instemming f>etuigd met het principe van non-interventie in de Spaansche binnenlandsche aangelegen heden. De Fransche ambassadeur had een lang durig onderhoud met Graaf Ciano, die hem het standpunt van Italië uiteenzette. Er zijn even wel nog enkele punten, die nader zullen wor den besproken. Ook Rusland heeft thans zijn instemming betuigd met het Fransche voorstel van non interventie. TELEGRAMWISSELING TUSSCHEN f H.M. KONINGIN WILIIELMINA EN PRESIDENT LEBRUN. Naar de Fransche bladen melden heeft H.M. de Koningin aan president Lebrun het vol gende telegram gezonden: „Op het oogenblik, waarop Ik den gast vrijen Franschen bodem verlaat, voel Ik Mij gedrongen, meneer de president, U mede te deelen, hoe zeer het Mij verheugd heeft, eenige Weken in de Vogezen door te brengen. Ik zal de aangenaamste herinneringen aan de pret tige dagen in deze mooie streek bewaren. Wilhelmina". President Albert Lebrun heeft hierop tele grafisch het volgende geantwoord: „Het verheugt m(j ten zeerste, dat Uwe Majesteit zulke aangename herinneringen aan Haar verblijf in Frankrijk medeneemt; en ik breng U mijn dank voor Uw vriendelijk tele gram en mijn eerbiedige groeten. Albert Lebrun." UITVOER VAN EIEREN. De vorige week werden naar Engeland uit gevoerd 4.995.360 eieren en naar andere lan den 95.760. Naar de „Nw. RotL Crt." verneemt, zullen met ingang van 1 September nieuwe voor schriften gelden voor den invoer van eenden eieren in Duitschland. In verband met voor gekomen vergiftigingsverschijnselen na het gebruik van eendeneieren, moeten van dien datum af alle in Duitschland ingevoerde een deneieren gestempeld worden met de woorden >,Eten" en „Kochen". Ook het verpakkings materiaal moet van deze woorden worden voorzien. MOMENTEEL GEEN GEHAKT PRODUCTIE TE IJMUIDEN. Nieuw procédé wordt uitgewerkt. Naar het Alg. Hdbld. verneemt, staat de fabriek aan de zuidzijde der Visschershaven te Ijmuiden, welke in opdracht der Regeering een groote hoeveelheid gehakt in blik moet ver vaardigen, reeds ruim twee weken stil, omdat gelijk gemeld, een deel van het geleverde ge hakt niet voldoet. Er moeten nog ongeveer 60 k 70.000 blikken van dat gehakt in omloop zijn. Het personeel van de fabriek heeft ont slag gekregen. De geheele order, die een mil- lioen blikken zou bedragen is nog niet uitge voerd. Naar men mededeelt, is de directie van de fabriek thans met een nieuw procédé bezig, dat aan den Minister van Sociale Zaken zal worden voorgelegd. DE VACANTIEREIS VAN DEN KONING VAN ENGELAND. De Koning van Engeland is gisteren te Si- benik aan de Dalmatjjnsche kust aangekomen. Hij begaf zich onmiddellijk aan boord van het jacht Nahlin, dat op de reede lag. Ook twee Zuldslavische torpedoboot jagers zullen het jacht begeleiden. Te Brockport, in den staat New York heeft een hondterechtgestaan. Het dier een herder, die luistert naar den naam Idaho was, toen jongens aan het zwem men waren, te water gesprongen en op den rug van een knaap geklauterd. De jongen was verdronken. Lieden, die het voorval hadden bijgewoond, konden niet met zeker heid zeggen of de hond uit speelschheid had gehandeld of uit boosaardigheid. De rechter, die had kunnen bevelen het dier te laten af maken, hoorde ook de buren van den eige naar van den hond, die zich allen vriendelijk over Idaho uitlieten. Niettemin besliste de rechter, dat de hond wel aan den eigenaar zou worden teruggegeven, maar dat het dier niet losloopend buiten de woning of het erf van den bezitter mag komen; gebeurt dit toch dan wordt het beest onverbiddelijk dood geschoten. Hetty Green te New-York was een der merkwaardigste zakenvrouwen, die de Ver. Staten gekend hebben. Zij was een financieel genie en als geldschietster vergaarde ze een reusachtig fortuin. Zij is al jaren dood en haar vermogen kwam in handen van haar zoon, kolonel Edward Green. Ook deze is nu ge storven en hij heeft het familiefortuin nage laten aan zijn zuster, Mevr. Sylvia Wilks. Het merkwaardige is, dat de weduwe van den kolonel niets krijgt. Zij had echter bij haar huwelijk in 1917 een schenking ontvangen van 625.000. Mevr. Green was benoemd tot voorloopig administratrice van het fortuin. Mevr. Wilks ontvangt naar men ver moedt 80.000.000, waarvan echter successie rechten af gaan. Zulke vermoedens blijken echter dikwijls aan den optimistischen kant te zijn geweest. Vooral sedert de crisis doorwerkte. In ieder geval gaat er zeer veel van de erfenis af aan successierechten. „Normandie" zal eigen record niet trachten te verbeteren. Pierre Thoreaux, de nieuwe kapitein van de „Normandie", verklaarde bij aankomst te New York, dat geen poging zal worden gedaan het record van de Normandie te ver beteren, zoolang het niet door een ander schip geslagen is. Wanneer het record van de „Normandie" eenmaal geslagen is, aldus kapitein Thoreaux, zal ik trachten het nog beter te doen. Het telegraafagentschap der Sowjet-Unie meldt uit Pjatigorsk (Kaukasus), dat bij den berg Tsjegete een geweldige aardverschuiving de bergdorpen Sjiki en Besengi heeft weg gevaagd. Het officieele communiqué ver meldt, dat 43 huizen in eerstgenoemd dorp werden verwoest. Ook de electrische centrale, een veefokkerij en het schoolgebouw zijn vernield. Bq het dorp Sjiki werd een berg rivier versperd. Het water heeft thans een groot meer gevormd, dat 19 m. diep is. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend, doch men vreest, dat het zeer groot zal zijn. HOEVEEL INWONERS TELT GROOT- LONDEN? De bekwame reclame-journalist van Sel- fridge's warenhuis, die onder den naam „Callisthemes" eiken dag in de Times en an dere bladen zijn voortreffelijke kantteeke- ningen schrijft, maakt melding van het feit, dat de Londen Country Council hem on langs, op zijn verzoek, als officieele telling van het aantal inwoners van „groot-Londen" med&ieelde, dat op een gebied met een straal van 25 mjjl, gerekend van het centrum van Londen, 14% millioen menschen leven, bijna 1 pet. van alle menschen op de aarde. DE ONDERAARDSCHE BRANDKAST VAN DE VER. STATEN. We hebben af en toe melding gemaakt van den bouw van ondergrondsche en voor pu blieke vijanden onbereikbare goudbergplaat sen der Amerikaansche regeering in Fort Knox in Kentuckie. Thans zijn deze grotten van Alibaba gereed gekomen en reeds is er voor 10.600 millioen dollars aan goud naar deze schatkamers overgebracht. Het kostbare metaal werd daarheen vervoerd in zestig ge pantserde treinen. 272 personen zijn tijdens een onweer, dat Nantsjang in de provincie Kiangsi heeft ge teisterd, gedood, 448 huizen, waaronder ver scheidene regeeringsgebouwen, werden ver nield. Zonder eenige overdrijving. De heer Zentgraaff, hoofdredacteur van de Java-Bode, die met een jongen collega van de LocomoUef een reis gemaakt heeft door Su- matra van Oosthaven tot Oleë-Lheue, vertelt in zijn verhaal, dat over de ervaringen in Atjeh loopt, dat hij daar weer ontmoet heeft den datoek, een Minang-Kabausch tijgerjager, die te Blang Rakal aan den Gajoeweg, zijn woning heeft. Hij heeft in de jaren, dat hij in de wildernis hier woonde, al honderd tijgers geschoten. „Van den „datiek" hoort ge echte tijtger- verhalen; er komen geen reizigers van betee- kenis in dit land of ze gaan met hem op jacht. Hij is een oase van waarheid en realiteit ,n de tijgerverhalen, waarmee men ons om de ooren sloeg van Straat Soenda tot Oleë' Lheue, en waarvan er buiten de relazen van den datoek maar één was dat frap peerde door zijn geloofwaardigheid. Dat was van Lho Seumawée, waar ass.- resident Potharst in z'n binnengalerij een mooi geprepareerde üjgerhuid had liggen, den kop opgezet en voorzien van de meest valsche groene oogen, welke Buisson in voorraad had. De GéGé werd onlangs verwacht, en de tijgerhuid werd opgeborgen en gelegd onder het bed van een der kamers, en alsof de dui vel er zelf mee speelde, kwam, een dag of wat voor de „Stoet" te Lho Seumawée arriveerde, een gezaghebber een nachtje bij Potharst logeeren. De log éwas een zeer voorzichtig man, die nooit naar bed ging zonder in alle kasten en onder het bed te hebben gekeken... Atjeh is een raar land, nietwaar? Toen hij dan de sprei optilde, en met zijn flashlight wat licht onder het bed wierp, zag hq daar den kwaadaardigen tijgerkop, iets meer dan wagenwijd open, sloeg steil achter over van schrik en brulde de heele buurt bij elkaar. Men kan zich in zoo'n positie denken, wét En dit is een der weinige Sumatraansche tijgerverhalen, waarin we onvoorwaardelijk gelooven." Uit de gevangenis te Pati zijn een tot 20 jaar veroordeelde moordenaar met een celge noot die wegens diefstal een jaar gevangenis straf voor den boeg had, gevlucht. De gestraf ten, die op het punt stonden naar de gevan genis te Semarang te worden overgebracht, hebben zich door ondergravingen een uitweg naar buiten weten te verschaffen. Zij moeten aan de onderaardsche gang verscheidene dagen hebben gewerkt, doch aangezien zij het gat onder de balé-balé hadden gemaakt, is den gevangenisoppasser al die dagen niets ver dachts opgevallen. Zoolang Midden-Java den gevangenisdienst heeft is het niet voorgekomen, dat gevangenen door ondergraving uit hun cel wisten te ont snappen. Drie dooden. Soerabaja. Zondagmorgen waren de hee- ren van der Pauwert en Jordaan, beiden uit Soerabaja, op vogeljacht getogen, naar Grisel. Tijdens de jacht werd door een ongelukkig toeval een 14-jarige Inlandsche knaap dood geschoten. De woedende vader achtervolgde beide jagers, waarbij hij de geheele bevolking van de desa meesleepte. De vluchtende jagerc werden achterhaald en zoo ernstig mishan deld, dat de heer Jordaan op de plaats der mishandeling is overleden en de heer van der Pauwert naar het ziekenhuis te Soerabaja moest worden vervoerd, waar hij Zondag is overleden. Het onderzoek naar het verloop van dit drama is in vollen gang. (Aneta). De Perkoetoet is op de terugreis 9 Aug. van Allahabad vertrokken en denzelfden dag te Bandoeng aangekomen. De Nachtegaal is op de terugreis 9 Aug. van Medan vertrokken en denzelfden dag te Penang aangekomen. De Rietvink is op de heenreis 10 Aug. van Medan vertrokken en denzelfden dag te Ban doeng aangekomen. De „Edelvalk" vertrok 10 Aug. van Bagdad en landde denzelfden dag te Jodhpoer. Vier Inzittenden verbrand. Gisterenochtend vroeg het verkeers vliegtuig Vellox van de Imperial Air ways, even nadat het van Croydon naar Parijs was vertrokken, gevallen en te recht gekomen in den tuin van een huis te Wallington, nabij het vliegveld Croy don. Het vliegtuig vloog onmiddellijk in brand, en de inzittenden, twee vliegers en twee marconisten kwamen in de vlam men om. Op het geluid van de botsing waren tal- looze bewoners van nabijliggende huizen ko men toesnellen, en spoedig verdrong zich een dichte menigte nabq de plaats des onheils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wrak te naderen. Het vuur was inmiddels naar twee naburige huizen overgeslagen, en de spoedig aangeko men brandweer moest de aangrenzende hui zen nat houden om te beletten, dat deze eveneens vuur zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig, voor zij den brand onder de knie had. Het toestel was een vliegtuig met 3 moto ren, dat een proefvlucht maakte voor den nachtelijken vrachtdienst LondenParijs. DE BALLONWEDSTRIJD OM DEN GORDON-BENNETT-BEKER. De wedstrijden om den Gordon-Bennett beker zullen 30 Augustus a.s. te Warschau beginnen. Twaalf ballons van zeven verschil lende landen zullen aan den start verschijnen. Onder de ballonvaarders zijn de winnaar van den beker in 1935, de Pool Burzynski en de Belg De Muyter. NOODLANDING FOKKER D 7. Gistermorgen steeg de Fokker D 7, bestuurd door den sergeant-vlieger De Waal Malefqt, van Soesterberg op om een hoogtevlucht te maken. Boven Vogelenzang kwam hq in een wolkenbank terecht en bemerkte toen, dat de motor door een of ander defect weigerde. Hjj zocht een geschikt terrein om een noodlanding te maken en vond dit op het landgoed Vogelenzang. Het vliegtuig kwam goed terecht, doch taxiede met flinke vaart nog 100 m door en kwam in een sloot terecht, waarin het met de neus verdween en over den kop sloeg. De vlieger wist zich te bevrijden en zwemmende den kant te bereiken. De schroef brak en verder werd nog eenige schade geconstateerd. Een vleugel was in de modder weggezakt. Het toestel, dat onder politiebewaking staat, zal worden gedemon teerd. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND WIL EEN PROTEST-VERGADERING. Zaterdagmiddag zijn in het Gebouw De Unie te Alkmaar afgevaardigden bijeen gekomen van afdeelingen van het district Noord-Hol land van den Nederlandschen Tuindersbond. De vergadering was uitgeschreven door het bestuur op verzoek van de afdeeling Oud karspel. In zijn inleidend woord zei de voorzitter, dat het bestuur van meening is, dat het tijd is om, behalve de vergadering welke dezen dag door de groep veilingen te Den Haag wordt gehou den, een landelijke bijeenkomst te houden ter bespreking van de achterstelling van den tuin bouw door de regeering. Nadat verschillende sprekers over deze aan gelegenheid het woord hadden gevoerd, con cludeerde de voorzitter dat alle aanwezigen 33 van de 44 afdeelingen waren vertegenwoor digd waren vóór het houden van een groote protestvergadering. Hij gaf als punten ter be handeling daarvoor aan: 1. erkenning van den tuinbouw bq het af sluiten van handelsverdragen; 2. het annuleeren van de verleende credie- ten; 3. het vraagstuk van de vaste lasten; 4. steunverleening tot 100 pet. van de pro ductieprijs. Men vereenigde zich tenslotte met het idee van het bestuur. Bepaald werd, dat de land dag te Alkmaar zal worden gehouden op een Zaterdag. Men zal trachten gedaan te krijgen, dat op dienzelfden dag in elke provincie een dergelijke bijeenkomst wordt gehouden. van Den Helder van 8 en 10 Augustus. BEVALLEN: M. W. A. BooijenEmmerik, d.; A. de VriesWester, d.; A. HuigenWil- lems, z.; J. SchmaleBeukenkamp, z.; A. C. Haakv. d. Lans, d.; O. C. SnijdersRach, d.; A. DijtRan, z.; G. Admiraal-Veld man, d. OVERLEDEN: A. TroostVisser, 44 j.; A. Renooij, 5 maanden. Bij beschikking van den minister van de fensie ad interim is luit. ter zee der 2e kl. van de Kon. Marine-reserve F. H. Knottenbelt 1 September geplaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam. SCHOUT BW NACHT FERWERDA HERSTELD. Batavia. De commandant van de zeemacht, schout-bij-nacht Ferwerda, heeft gisteren zqn werkzaamheden hervat. C. P. VAN BORSELEN. f Op 72-jarigen leeftijd is in Den Haag over leden de gep. kolonel der mariniers C. P. van Borselen. De thans overledene is te 's-Graven- hage geboren 29 Mei 1864. Hij trad in militairen dienst als adelborst 3e klasse op 1 September 1881. Na verschib lende rangen te hebben doorloopen werd hij in 1903 tot kapitein bevorderd, waarna op 1 Juli 1916 zijn benoeming volgde tot luitenant kolonel. Met ingang van 1 September 1920 werd de heer Van Borselen benoemd tot kolonel-inspec teur van het korps mariniers. Op 2 Augustus 1924 verliet hq den zeedienst wegens lang- durigen dienst, met pensioen. Kolonel Van Borselen was officier in de orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden, com mandeur in de Orde van Leopold .den Tweede van België en wa8 in het bezit van het offi cierskruis voor 40-jarigen dienst als officier. De begrafenis zal geschieden Dinsdag half twaalf, op Oud Eik en Duinen te 's-Graven- hage. 8 Augustus. Aangebracht door korders: Tongen Slips Schol I Schol II Schar p. kg 1.20—1.08 0.94—0.74 p. kist 7.656.00 3.20—2.00 2.20—1.50 Ziehennen Door garnalenvisschers: Levende garnalen p. lit 1.35 Gekookte garnalen p. kg 0.16 8 Aug. 1936. Vertrokken naar Grimsby het Ned. m.s. „Irene" 10 Aug. 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Roek". Aangekomen van Yarmouth en bestemd voor Amsterdam het Eng. motorjacht „Sunstar", DE GROOTE WEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER WIELERBAAN, Alle eer voor Jan Kreijger, den nauwelijks 17-jarigen nieuweling, die het baanrecord heeft gebroken. Van Schijndel-v. d. Broek de besten der grooten. De wedstrijden van Zondag 2 Aug., welke letterlijk en figuurlijk in het water z n gevallen, konden, dank zij de prachtige weersomstandigheden, op 9 Aug. warden ver reden. Slechts één kopel, n.1. de Kuyscher- Hamerlinck, kon niet komen, waarop de di rectie het beroemde koppel Charlier-de Neef engageerde. Tot op het laatste moment werd dit koppel verwacht, doch tijdens de voorwed strijden kwam bericht binnen, dat zij niet konden starten en hiervoor de gebroeders Loncke zouden rijden. De loges, zit-tribunes en staanplaatsen wa ren nagenoeg geheel bezet. Er is prachtig gereden over het algemeen. Een valpartij was oorzaak dat een drietal rijders in het gras bleven liggen, doch weldra zaten er twee weer op de fiets. Jammer dat Mathieu Vroomen niet kon rijden. Vermoedelijk zijn linker sleu telbeen gebroken. Om het publiek, dat reeds voor 1 uur aan wezig was, bezig te houden, werd een 40 ronden race verreden, met 4 klassementen. Uitslag 1. Geerligs (Wieringen) 12 pnt.; 2. Baardman (Wieringen) 11 pnt.; 3. Deijkers (Wieringen 5 pnt. Vervolgens komt het officieele programma aan de beurt. Sprint-serie. Matches deux. Er werden 3 series verreden. De nos. 1 werden evenals de nummers 2 in een afzon derlijke finale geplaatst. Finale nos. 1: 1. Kreijger (Wieringen) 13.4 sec.; 2. C. Smit (Schagen); 3. Hegeman (Wie ringen). Finale voor de 4e, 5e en 6e plaats: 4. S. Lont (Wier.) 14.2 sec.; 5. N. Bakker; 6. Snijders. Tijdrace 1 ronde vliegende start. Het was bij deze gelegenheid dat tegelijker tijd pogingen aangewend zouden worden het baan-record te verbeteren. Het baanrecord stond op naam van C. Smit met 12.6 sec. (21 Juli 1935). Het werd een week daarna ver beterd door Arie Willemse (Schagen), de ex- sprinter, die een tijd maakte van 12.5 sec. Zes deelnemers deden thans hun poging. Uitslag: S. Lont 13.8, J. Snijders 14, C. Smit 13.4, C. Hegeman 13, N. Bakker 14, J. Kreij ger 12.4, Jan Krijger, de jeugdige bescheiden Wierin- ger, goed getraind, maar nog niet in topvorm, verbeterde dus het record met 1/10 sec. Een ware ovatie brak los toen de jury voor een doodstil publiek het resultaat bekend maakte. Klassementsrace 25 ronden, 5 klassem. 1. met 1 ronde voorsprong met 20 pnt. Jas. Snijders, Den Helder; 2. C. Kreijger 21 pnt.; 3. C. Smit 20 pnt.; 4. S. Lont 20 pnt.; 5. He geman 14 pnt.; 6. N. Bakker 9 pnt. Een klein incident deed zich voor toen He geman Kreijger hinderde. Hem werden in het 5e klassement geen punten toegekend tot volle tevredenheid van het publiek. Toen He geman protesteerde werd hq van alle kanten uitgefloten. Eind-uitslag Omnium: 1. Jan Kreijger 17 pnt.; 2. C. Smit 13 pnt.; 3. Hegeman 11 pnt. Vervolgens wordt een sprintserie verreden door Profs, en Onafh. De winnaars dezer 3 series werden in de finale geplaatst: 1. Dieterman (Zaandam)2. Jazet (Almelo); 3. Metz (Alkmaar) tijd 13.4. Tusschen Klink en Schotman werd een prachtige achtervolging gereden over 5 km (25 ronden) Na 21 ronden rijden haalt Klink zijn tegen stander in (5 min. 31.8 sec.). Klassementsrace 50 ronden. 6 klassem. Profs, en Onafh. 1. A. J. Braspenninx 8 pnt. met één ronde voorsprong; 2. Van Schijndel 7 pnt.; 3. Kl. de Vries 5 pnt.; 4. Jb. Kuiper 5 pnt.; tijd 17 min. Na de pauze kwam de groote koppelwed- strijd over 80 km aan de beurt. Van de 8 klas sementen konden door de jacht slechts 8 worden verreden, hetgeen b.v. voor de gebr. Vroomen een handicap vormde, daar die het van de punten moesten hebben. Het koppel v. Schijndel-v. d. Broek toonde zich vanaf den beginne al de sterkste ploeg. Ook de gebr. Braspenninkx vielen op door goed rijden. Van de gebroeders Vroomen had den wq meer verwacht. Thans de uitslag: 1. Van Schijndel-v. d. Broek 16 pnt.; 2. Gebr. Braspenninkx 4 pnt.; 3. De Vries-Dieterman op 1 ronde) 6 pnt.; 4. Kuiper-Klink (op 1 ronde) 4 pnt. De wedstrijd werd 13 min. geneutraliseerd wegens de valpartij van Jazet-Schotman en Gebr. Vroomen. Op dat moment hadden de gebr. Vroomen 5 pnt. en 1 ronde achterstand en Jazet-Schotman 1 ronde achterstand en 2 pnt. Willy Vroomen vormde een nieuw koppel mét Jazet en dit wist in het laatste klasse ment nog 6 pnt. (2e plaats) te veroveren. Reglementair werden zij echter op 2 ronden achterstand geplaatst. 3tetduUwvïfWit P.D.V. „HET NOORDEN". Bovengenoemde Vereeniging hield j.1. Zondag haar 4e wedvlucht Jonge duiven vanaf Mons, afstand 284 km, los 8 uur met Z.O. wind. In concours 209 duiven. De eerste duif bereikte zijn hok om 12 u. 39 min. 21 sec. en de 25e duif om 12 u. 54 min. 58 sec., zoodat het con cours 15 min. open stond. De prijzen werden verdiend door de heeren: Pronk le; Van Riel 2e, 3e, 5e; Cup 4e, 12e, 15e; Schotting 6e, 9e, 16e, 17e, 25e; Limonard 7e; Buis 8e, 10e, 18e; De Leeuw 11e, 13e; De Wolf 14e, 20e; Burgers 19e; Huber 21e; Die naar 22e; Kooger 23e; Ariës 24e. A.s. Vrijdag inkorven voor Quièvrain. P.D.V. VICTORIA. L.l. Zondag hield bovengenoemde vereeni ging haar 3e wedvlucht vanaf het buitenland en wel vanaf Mons, afstand 284 km. De duiven zijn gelost te 8 uur met Oosten wind, wat alzoo geen snelle thuiskomst zou wettigen. De eerste vogel werd geconstateerd om 10-34-48 met een snelheid van 1035,27 m per minuut. Trots het mooie weder, maar waarschijnlijk door onweer vorming kwamen de duiven niet best, zelfs nu bij het schrijven dezes, mankeerden nog vele vogels op hun hokken. De prijzen zijn verdiend als volgt: H. Rietveld le, 8e, 12e; W. v. Leeu wen 2e, 20e; Th. Tj. Goosen 3e, 11e; A. Brian 4e, 16e, 17e, 21e; P. v. Vliet 5e; Gebrs. Ramler 6e, 10e; A. Bunck 7e, 14e, 19e, 24e; L. Troost 9e, 13e; Njjpels 15e; J. Kramer 18e; C. Bruin 22e, 25e; J. Kooter 23e. Nu a.s. Zondag naar Quièvrain tevens derby- vlucht. A.s. Zondag wedvlucht Dordrecht, TEXEL. 10 Aug. 156 lammeren 69; 25 schapen 1316) 7 vette schapen f 1619; 2 koeien 130-« 170; 4 vette kalveren 2545; 2 graskalve ren 2035; 16 nuchtere kalveren 8lij 9 biggen 9—12. Eierenveiling. Aangevoerd 56704 eieren: 5862 kg 8.25 —3.95, 62—64 kg 3.35—3.70, 66—70 kg 3.604.00, 50—56 kg 2.90—3.15. Alles peï 100 stuks. Veemarkt. ALKMAAR. 10 Aug. 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 103 vette koeien 135240, 41 kal veren: gras 2535, vette 3090 en per kg 5080 ct.; 72 nuchtere kalveren (slacht) 6— 16; 7 vette schapen 1821; 200 vette vai» kens 3842 ct. per kg. De handel was goed, AMSTERDAM. 10 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 463 vette koeien, le kw. 5762 cent, 2e kw. 4855 cent, 36 kw. 4247 cent per kg slachtgew.; 85 melk en kalfkoeien 170210; 87 vette kalveren, 2e kw. 4450 cent en 3e kw. 3342 ct. pet kg levend gew.; 81 nuchtere kalveren 6 9; 9'8 schapen 1720; 469 varkens, vleesch» varkens wegende van 90110 kg 4647 cent, zware varkens 4546 cent en vette varkens 4344 cent per kg slachtgewicht; 1 paard, prijs niet genoteerd. AMSTERDAM, 10 Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen als volgt! Noordh. bonten en blauwen 33.50, Noord- holl. eigenheimers 2.503, Noordholl. bont® eigenheimers 33.50, Noordholl. blauw® eigenheimers 2.503, Zeeuwsche bonten en blauwen 3.504, Zeeuwsche eigenh. 2.50 3, Zeeuwsche bonte eigenheimers 33.50, Zeeuwsche bl. eigenheimers 3; Zeeuwsch® poters 22.50; duinzand 45. Aanvoer 275000 kg. Alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 10 Aug. Schtsche muizen 1.502.60, grooten 2~r- 2.10, eigenheimers 1.80, blauwe dito 1.7Ö 1.90; uien 3.10—3.40, drielingen 3.50— 4.10, gele nep 4.104.40, zilvernep 2.50— 4.30, drielingen 3.504, zilveruien 0.901) peen 1.60; spercieboonen 7.107.70; roodgf kool 1.20; witte kool 1.20—1.30, alles pet 100 kg. PURMEREND, 11 Aug. 1544 kg boter per kg 1.281.35; 657 keien: 295 vette koeien per kg 3462 ct.) 168 gelde koeien 80150; 110 melkkoeien 110210; 14 stieren per kg 3048 ct.; 8 paarden 60130; 88 vette kalveren per kg; 2550 ct.; 323 nuchtere kalveren: voor de slacht 310, voor de fok 813; 242 vette varkens, voor de slacht per kg 3740 ct.; 87 magere varkens 1426; 272 biggen 8—14; 477 schapen 10—22; 40 bokken 3—14; 518 lammeren 59; piepkuikens 52%62% ct, per kg. Eierenveiling. Kippeneieren per 100 3.003.50; eenden eieren per 100 2.10. Stoomv. Maatsch. Nederland. Tarakan (jeugdreis) 8 Aug. v. IJmuiden, Rotterdamsche Lloyd. Dempo, t., pass. 10 Aug. Ouessant. Garoet, 8 Aug. v. R'dam. Kede, t., pass. 7 Aug. Kaap del Arml. Kota Nopan, 20 Aug. v. Londen. Sibajak, u., pass. 8 Aug. Ouessant. Slamat, 8 Aug. te R'dam. Kon. Paketv. Maatschappfl. Agamemnon, 10 Aug. v. Beyroet. Barentsz, 8 Aug. v. Port Louis (Maur.), Houtman, 8 Aug. v. Port Louis (Maur.) Lematang, 7 Aug. te Port Natal. Nieuw Zeeland, 7 Aug. te Batavia. Roggeveen, 6 Aug. v. Hongkong. Swartenhondt, 7 Aug. te Manilla. Tasman, 8 Aug. v. Beira. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Amazone, 7 Aug. New York. Ajax, 7 Aug. v. Livorno. Alkmaar, u., pass. 7 Aug. Ouessant. Aurora, 7 Aug. v. Kopenhagen. Barneveld t., 6 Aug. v. Tocopilla, Berenice, 9 Aug. te Aarhus. Calypso, pass. 7 Aug. Gibraltar. Ceres, 9 Aug. v. Patras. Crijnssen, 9 Aug. te Kopenhagen. Costa Rica, u., 5 Aug. v. Barbados. Euterpe, 8 Aug. v. Boredaux, Iris, 7 Aug. v. Belize. Juno, 7 Aug. v. Genua. Nereus, 10 Aug. te Stettin. Oberon, pass. 7 Aug. Gibraltar. Odysseus, 10 Aug. te A'dam, Orpheus, 7 Aug. v. Aarhus. Perseus, pass. 8 Aug. Dungeness. Poseidon, 7 Aug. v. Bari. Rhea, pass. 10 Aug. Ouessant. Tiberius, 8 Aug. v. A'dam, Ulysses, 8 Aug. te Pyli. Van Rensselaer, 7 Aug. v. New York. HollandWest-Afrika Ltyn. Maaskerk, t., 7 Aug. v. Freetown, Reggestroom, 8 Aug. te A'dam. RotterdamZuid-Amerika E(jn. Alchiba, 8 Aug. v. R'dam, HollandAustralië L(jn. Aagtekrek, u., 10 Aug. te Fremanth Nqkerk, t., 10 Aug. te Port Natal. Tajandoen, u., 8 Aug. te Vlissingen HollandAmerika L(Jn. Edam, 8 Aug. te Antwerpen. Nebraska, 7 Aug. te Southampton, Veendam, 7 Aug. v. Stockholm, Stoomvaar t-Mq. Oceaan, Ajax, 9 Aug. v. Shanghai. Antenor, 7 Aug. te Penang. Automedon, 8 Aug. te R'dam. Dolius, 8 Aug. te Yokohama. Eurymedon, 9 Aug. v. Batavia. Europylus, 7 Aug. te Suez, Laertes, 7 Aug. v. A'dam. Melampus, 7 Aug. v. Londen. Memnon, 8 Aug. v. Port Said. Neleus, 6 Aug. te Liverpool. Patroclus, 7 Aug. te Londen. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Naar waarneming verricht ln den morgen van 11 Augustus, Hoogste barometerstand 769.0 te Helsingfors, Laagste barometerstand 757.3 te Vlissingen. Verwachting: In het Noorden zwakke veranderlijke wincL in het Zuiden zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Half tot zwaar be wolkt. Waarschijnlijk onweersbuien. Nog warm in het Noorden, in het Zuiden koeler. Barometerstand te Den Helder 758.8. Temperatuur van het zeewater 18.4° O, j

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3